18005, м. Черкаси, бульвар Шевченка, 307, тел. канцелярії (0472) 31-21-49, inbox@ck.arbitr.gov.ua
12 червня 2025 року м.Черкаси справа № 925/1528/24
Суддя господарського суду Черкаської області Г.М.Скиба, за участю секретаря судового засідання А.М.Буднік, у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду розглянувши скаргу Черкаської міської ради від 03.06.2025 (вх.№8586/25 від 03.06.2025) на дії головного державного виконавця відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Черкаській області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Київ) Вельган О.В. у справі
за позовом Регіонального відділення Фонду державного майна України по Київській, Черкаській та Чернігівській областях, м.Київ, просп.Голосіївський,50
до Черкаської міської ради, м.Черкаси, вул.Байди Вишневецького,36,
за участю третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивача: 1) Акціонерного товариства "Черкаський приладобудівний завод", м.Черкаси, просп.Перемоги,5/1;
2) Фермерське господарство "Царина", Черкаська область, Звенигородський район, с.Товста, вул.Шевченка,121,
про зобов'язання вчинити дії,
без участі повноважних представників сторін,
Регіональне відділення Фонду державного майна України по Київській, Черкаській та Чернігівській областях звернулось в Господарський суд Черкаської області із позовом до Черкаської міської ради із вимогами про зобов'язання останньої прийняти у власність Черкаської міської територіальної громади захисні споруди цивільного захисту: №88030 загальною площею 892,8 кв.м (реєстраційний номер 38111151), №88034 загальною площею 1787,7 кв.м (реєстраційний номер 38514781), №88039 загальною площею 885,1 кв.м (реєстраційний номер 119333571101), що знаходяться за адресою: проспект Перемоги,5/1, м.Черкаси, Черкаська область, - шляхом підписання акту приймання-передачі, а також про відшкодування судових витрат.
Рішенням від 26.03.2025 позов задоволено повністю:
зобов'язано Черкаську міську раду (м.Черкаси, вул.Байди Вишневецького,36, код ЄДРПОУ 25212542) вчинити дію шляхом прийняття у власність Черкаської міської територіальної громади захисних споруд цивільного захисту: №88030 загальною площею 892,8 кв.м (реєстраційний номер 38111151), №88034 загальною площею 1787,7 кв.м (реєстраційний номер 38514781), №88039 загальною площею 885,1 кв.м (реєстраційний номер 119333571101), які знаходяться за адресою: проспект Перемоги,5/1, м.Черкаси, Черкаська область, та підписання акту приймання-передачі об'єктів;
присуджено до стягнення з Черкаської міської ради (м.Черкаси, вул.Байди Вишневецького,36, код ЄДРПОУ 25212542) на користь Регіонального відділення Фонду державного майна України по Київській, Черкаській та Чернігівській областях (м.Київ, просп.Голосіївський,50, код ЄДРПОУ 43173325) 2422,40 грн судового збору.
21.04.2025 на виконання рішення суду від 26.03.2025 видано наказ.
03.06.2025 за вх.№8586/25 до суду надійшла скарга Черкаської міської ради від 03.06.2025 на дії головного державного виконавця відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Черкаській області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Київ) Вельган О.В. з вимогою визнати протиправною та скасувати постанову про відкриття виконавчого провадження від 23.05.2025 ВП №78168897 головного державного виконавця відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Черкаській області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Київ) Вельган О.В.
Скарга мотивована тим, що:
відповідач (боржник) є органом місцевого самоврядування за Законом;
згідно з Бюджетним кодексом України бюджетними установами є органи місцевого самоврядування, що повністю утримуються за рахунок місцевого бюджету. Бюджетні установи є неприбутковими;
у спірних правовідносинах механізм виконання судових рішень про стягнення коштів з бюджетних установ визначається Законами України "Про виконавче провадження", "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень" та Порядком виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевого бюджетів або боржників, затвердженого Постановою Кабінету міністрів України від 03.08.2011 №845 (далі - Порядок №845);
Законом України "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень" встановлено гарантії держави щодо виконання судових рішення та виконавчих документів, визначених Законом України "Про виконавче провадження", та особливості їх виконання;
згідно з п.3 Порядку №845 рішення про стягнення коштів місцевого бюджету або боржників виконується на підставі виконавчих документів виключно органами Казначейства у порядку черговості надходження таких документів до органів Казначейства;
відповідно до ст.6 Закону України "Про виконавче провадження" рішення про стягнення з державних органів, органів місцевого самоврядування, державного чи місцевого бюджетів виконуються органами, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів, відтак, постанова від 23.05.2025 про відкриття виконавчого провадження №78168897 винесена головним державним виконавцем відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Черкаській області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Київ) Вельган О.В. поза межами повноважень останнього, чим порушено права Черкаської міської ради;
відповідно до висновків та правової позиції, викладених у постановах Верховного Суду від 21.07.2021 у справі №910/6471/19, від 06.11.2023 у справі №906/624/22, від 19.04.2024 у справі №925/817/22, державні виконавці не мають законних підстав проводити будь-яке списання коштів за виконавчими документами у справах, в яких боржником є державні органи чи органи місцевого самоврядування; стягувачам необхідно подавати такі документи безпосередньо до органів Казначейства.
Ухвалою суду від 04.06.2025 скаргу боржника Черкаської міської ради від 03.06.2025 (вх.суду №8586/25 від 03.06.2025) на дії державного відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Черкаській області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Київ) Вельган О.В. прийнято та призначено до розгляду у судове засідання 12.06.2025.
Учасники справи (заявник/боржник у виконавчому провадженні, державний виконавець, стягувач) були належним чином повідомлені про дату, час та місце цього засідання, однак участі повноважних представників не забезпечили, про причини їх неявки до суду не повідомили.
До дня судового засідання від боржника надійшла заява від 11.06.2025 (вх.суду №9008/25 від 11.06.2025) про розгляд скарги без участі його представника.
Відповідно до ч.2 ст.342 Господарського процесуального кодексу України неявка стягувача, боржника, державного виконавця або іншої особи органу державної виконавчої служби, приватного виконавця, які належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду скарги, не перешкоджають її розгляду, у зв'язку з чим суд розглянув справу за наявними в ній матеріалами без участі учасників справи, які не з'явились.
Дослідивши наявні у справі докази, суд встановив наступне.
Виконання судового рішення є невід'ємною складовою права кожного на судовий захист і охоплює, зокрема, законодавчо визначений комплекс дій, спрямованих на захист і відновлення порушених прав, свобод, законних інтересів фізичних та юридичних осіб, суспільства, держави. Невиконання судового рішення є підставою для застосування відповідальності, встановленої законом.
Так, за приписами ст.129-1 Конституції України суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов'язковим до виконання на всій території України.
Відповідно до Господарського процесуального кодексу України:
ч.1, 2 ст.18. Судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України. Невиконання судового рішення є підставою для відповідальності, встановленої законом;
ч.1, 2 ст.326. Судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, - і за її межами. Невиконання судового рішення є підставою для відповідальності, встановленої законом;
ч.1, 2 ст.339. Судовий контроль за виконанням судових рішень у господарських справах здійснює суд, який розглянув справу як суд першої інстанції. Суд може здійснювати судовий контроль за виконанням судового рішення у порядку, встановленому цим розділом.
ст.339-1. Сторони виконавчого провадження мають право звернутися до суду із скаргою, якщо вважають, що рішенням, дією або бездіяльністю державного виконавця чи іншої посадової особи органу державної виконавчої служби або приватного виконавця під час виконання судового рішення, ухваленого відповідно до цього Кодексу, порушено їхні права.
Виконання судових рішень є складовою права на справедливий суд та однією з процесуальних гарантій доступу до суду, що передбачено статтею 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року.
Згідно із ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до Закону України "Про виконавче провадження":
ч.1 ст.5. Примусове виконання рішень покладається на органи державної виконавчої служби (державних виконавців) та у передбачених цим Законом випадках на приватних виконавців, правовий статус та організація діяльності яких встановлюються Законом України "Про органи та осіб, які здійснюють примусове виконання судових рішень і рішень інших органів";
ч.2 ст.6 Рішення про стягнення коштів з державних органів, державного та місцевих бюджетів або бюджетних установ, рішення про стягнення коштів за час роботи стягувача на посаді помічника-консультанта народного депутата України, у тому числі при звільненні з такої посади, виконуються органами, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів.
Згідно з п.12 ч.1 ст.2 Бюджетного кодексу України бюджетними установами є органи державної влади, органи місцевого самоврядування, а також організації, створені ними у встановленому порядку, що повністю утримуються за рахунок відповідно державного бюджету чи місцевого бюджету. Бюджетні установи є неприбутковими.
Механізм виконання судових рішень про стягнення коштів з бюджетних установ визначається Законом України "Про виконавче провадження", Законом України "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень" та Порядком виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 03.08.2011 №845 (далі - Порядок №845).
Згідно з Порядком №845:
п.2. У цьому Порядку терміни вживаються в такому значенні: безспірне списання - операції з коштами державного та місцевих бюджетів, що здійснюються з метою виконання Казначейством та його територіальними органами (далі - органи Казначейства) рішень про стягнення коштів без згоди (подання) органів, що контролюють справляння надходжень бюджету, боржників, органів місцевого самоврядування та/або державних органів на підставі виконавчих документів;
п.3. Рішення про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників виконуються на підставі виконавчих документів виключно органами Казначейства у порядку черговості надходження таких документів до органів Казначейства (про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів - з попереднім інформуванням Мінфіну, про стягнення коштів боржників - у межах відповідних бюджетних призначень, наданих бюджетних асигнувань (залишків коштів на рахунках підприємств, установ, організацій);
п.24. Стягувачі, на користь яких прийняті рішення про стягнення коштів з рахунків боржника, подають до органу Казначейства, в якому обслуговується боржник (відкриті рахунки), або за його місцезнаходженням документи, зазначені у пункті 6 цього Порядку;
п.26. Безспірне списання коштів з рахунків розпорядників (бюджетних установ) та одержувачів бюджетних коштів, на яких обліковуються кошти загального та спеціального фондів відповідного бюджету, здійснюється в межах бюджетних асигнувань, передбачених у затвердженому кошторисі або плані використання бюджетних коштів, та у разі наявності на його рахунках для обліку відкритих асигнувань (залишків коштів на рахунках);
п.47. Безспірне списання коштів, передбачених за бюджетною програмою для забезпечення виконання судових рішень та виконавчих документів, здійснюється Казначейством на підставі поданих: 1) органом Казначейства: документів та відомостей, надісланих стягувачами та боржником; інформації про неможливість виконання безспірного списання коштів з рахунків боржника; 2) керівником органу державної виконавчої служби зазначених у пункті 7 цього Порядку документів та відомостей.
Відповідно до Закону України "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень":
ст.1. Цей Закон встановлює гарантії держави щодо виконання судових рішень та виконавчих документів, визначених Законом України "Про виконавче провадження" (далі - рішення суду), та особливості їх виконання;
ст.2. 1. Держава гарантує виконання рішення суду про стягнення коштів та зобов'язання вчинити певні дії щодо майна, боржником за яким є: державний орган; державні підприємство, установа, організація (далі - державне підприємство); юридична особа, примусова реалізація майна якої забороняється відповідно до законодавства (далі - юридична особа). Примусова реалізація майна юридичних осіб - відчуження об'єктів нерухомого майна та інших основних засобів виробництва, з використанням яких юридичні особи провадять виробничу діяльність, а також акцій (часток, паїв), що належать державі та передані до їх статутного фонду. 2. Дія цього Закону не поширюється на рішення суду, стягувачем за якими є державний орган, державне підприємство, орган місцевого самоврядування, підприємство, установа, організація, що належать до комунальної власності;
ч.1 ст.3. Виконання рішень суду про стягнення коштів, боржником за якими є державний орган, здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, в межах відповідних бюджетних призначень шляхом списання коштів з рахунків такого державного органу, а в разі відсутності у зазначеного державного органу відповідних призначень - за рахунок коштів, передбачених за бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду. /.../.
Отже, визначальним для даного Закону є статус боржника. У разі, якщо боржником є державний орган (державне підприємство), то порядок стягнення коштів з державного органу (державного або місцевих бюджетів або боржників, прийнятих судами, а також іншими державними органами (посадовими особами) регулюється положеннями статті 3 Закону України "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень" з урахуванням положень статті 6 Закону України "Про виконавче провадження" (аналогічний висновок викладено у постановах Верховного Суду від 21.07.2021 у справі №910/6471/19, від 06.11.2023 у справі №906/624/22).
Боржником за виконавчим документом (наказом Господарського суду Черкаської області від 21.04.2025) у цій справі є Черкаська міська рада - орган місцевого самоврядування, тому на нього поширюються вимоги ст.3 Закону України "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень" та ст.6 Закону України "Про виконавче провадження" і рішення Господарського суду Черкаської області від 26.03.2025 у справі №925/1528/24 підлягає виконанню органами, які здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів.
Враховуючи викладене, державний виконавець позбавлений можливості проводити будь-які списання коштів за виконавчим документом, згідно з якими боржником є орган місцевого самоврядування, тому стягувач мав подати такий документ безпосередньо до органів Казначейства.
Відповідно до п.9 ч.4 ст.4 Закону України "Про виконавче провадження" виконавчий документ повертається стягувачу органом державної виконавчої служби, приватним виконавцем без прийняття до виконання протягом трьох робочих днів з дня його пред'явлення, якщо виконавчий документ не підлягає виконанню органами державної виконавчої служби, приватним виконавцем.
Відтак, керуючись наведеною вище нормою Закону головний державний виконавець відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Черкаській області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Київ) Вельган О.В. повинен був повернути виконавчий документ стягувану без прийняття, оскільки виконавчий документ у цій справі має виконуватися виключно органом Казначейства, в якому обслуговується боржник.
З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що виконавчий документ - наказ Господарського суду Черкаської області від 21.04.2025 у справі №925/1528/24, має виконуватись органами Казначейства (ДКСУ), а відтак, наявні правові підстави для задоволення скарги Черкаської міської ради від 03.06.2025 (вх.суду №8586/25 від 03.06.2025) на дії головного державного виконавця відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Черкаській області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Київ) Вельган О.В. та скасування винесеної останнім постанови від 23.05.2025 про відкриття виконавчого провадження №78168897 з виконання наказу Господарського суду Черкаської області від 21.04.2025 у справі №925/1528/24, як такої, що винесена передчасно.
Керуючись ст.ст.234, 342 Господарського процесуального кодексу України, суд
1. Скаргу Черкаської міської ради від 03.06.2025 (вх.№8586/25 від 03.06.2025) на дії головного державного виконавця відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Черкаській області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Київ) Вельган О.В. - задовольнити.
2. Визнати дії головного державного виконавця відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Черкаській області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Київ) Вельган О.В. з відкриття виконавчого провадження від 23.05.2025 ВП №78168897 з виконання наказу Господарського суду Черкаської області від 21.04.2025 у справі №925/1528/24 - неправомірними.
3. Постанову головного державного виконавця відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Черкаській області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Київ) Вельган О.В. про відкриття виконавчого провадження від 23.05.2025 ВП №78168897 з виконання наказу Господарського суду Черкаської області від 21.04.2025 у справі №925/1528/24 - скасувати.
Ухвала суду набрала законної сили 12.06.2025. Ухвала суду може бути оскаржена до Північного апеляційного господарського суду в порядку та у строки, встановлені статтями 254-257 та п.17.5 розділу ХІ Перехідні положення Господарського процесуального кодексу України.
Повне судове рішення складено і підписано 16.06.2025.
Ухвалу направити учасникам справи та відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Черкаській області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Київ).
Суддя Г.М.Скиба