Рішення від 11.06.2025 по справі 910/16062/24

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ

18005, м. Черкаси, бульвар Шевченка, 307, тел. канцелярії (0472) 31-21-49, inbox@ck.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 червня 2025 року м. Черкаси Справа № 910/16062/24

Господарський суд Черкаської області в складі головуючого - судді Костянтина ДОВГАНЯ, з секретарем судового засідання Тетяною ДЯЧЕНКО, за участю представників: позивача - Олександри Коміссарової (за довіреністю) (приймала участь в засіданні в режимі відео конференції), відповідача - не з'явився, розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Черкаси справу за позовом Уманської міської ради до Товариства з обмеженою відповідальністю “Торговий дім “Кампус Коттон Клаб» про стягнення 222057,57 грн та визнання укладеною додаткової угоди до договору оренди землі

ВСТАНОВИВ:

06 лютого 2025 року до Господарського суду Черкаської області з Господарського суду міста Києва за територіальною підсудністю надійшли матеріали по справі №910/16062/24 за позовною заявою Уманської міської ради до Товариства з обмеженою відповідальністю "Торговий дім "Кампус Коттон Клаб" про визнання укладеною додаткової угоди до договору оренди землі від 01 серпня 2013 року щодо оренди земельної ділянки, площею 11413 кв.м, кадастровий номер: 7110800000:03:003:1092, що знаходиться за адресою: вул.Індустріальна, 12-А, м.Умань та про стягнення 222057,57 грн безпідставно збережених коштів у вигляді орендної плати за використання зазначеної земельної ділянки за період з 29.03.2021 по 31.12.2023.

В обґрунтування заявлених позовних вимог позивач зазначив, що відповідно до листа Управління Західного офісу Держаудитслужби в Тернопільській області від 23.07.2024 № 131900-13/1851-2024 щодо усунення порушень законодавства, виявлених під час проведення аудиторської перевірки, Уманську міську раду зобов'язано забезпечити відшкодування до бюджету Уманської міської територіальної громади збитків від недоотриманих доходів по договорах оренди земельних ділянок, у зв'язку з введенням в дію нової нормативної грошової оцінки земель та/або ставок орендної плати із застосуванням положень частини 3 статті 631 Цивільного кодексу України.

Позивач вказав, що серед договорів оренди землі, зазначених в довідці по аудиторській перевірці Управління Західного офісу Держаудитслужби в Тернопільській області, по яким необхідно здійснити відшкодування до бюджету територіальної громади збитків від недоотриманих доходів, зазначено договір оренди земельної ділянки укладений між Уманською міською радою та Товариства з обмеженою відповідальністю (далі - ТОВ) “Торговий дім “Кампус Коттон Клаб» від 01 серпня 2013 року.

Цей договір був укладений 01.08.2013 між Уманською міською радою та ТОВ “Торговий дім “Кампус Коттон Клаб» на підставі рішення Уманської міської ради від 20 березня 2013 р. №4.17-35/6, щодо оренди земельної ділянки, площею 11413 кв. м, кадастровий номер: 7110800000:03:003:1092, що знаходиться за адресою: вул.Індустріальна, 12-А, м. Умань, за рахунок земель комунальної власності Уманської міської ради, які перебували в їхньому користуванні площею 3825 кв. м та в користуванні ТОВ «Уманьрембуд» площею 7588 кв. м., терміном до 23.03.2018 для обслуговування виробничих приміщень (цільове призначення - землі промисловості). Договір зареєстрований державним реєстратором реєстраційної служби Уманського міськрайонного управління юстиції Черкаської області Сивачук Ксенією Сергіївною в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно 06.12.2013, номер запису про інше речове право: 3927759.

26 червня 2018 року між Уманською міською радою та ТОВ «Торговий дім «КампусКоттонКлаб», на підставі рішення Уманської міської ради від 15 червня 2018 р. №5.52-49/7, було укладено додаткову угоду про поновлення дії договору оренди землі укладеного 01 серпня 2013 та внесення змін до нього строком на 10 років до 15.06.2028 для обслуговування виробничих приміщень (цільове призначення - землі промисловості) (далі - Угода).

Позивач повідомив, що рішенням Уманської міської ради від 29 березня 2021 року №75-11/8 «Про встановлення розмірів орендної плати за земельні ділянки, які перебувають в комунальній власності Уманської міської територіальної громади» встановлено ставки орендної плати за земельні ділянки, які перебувають у комунальній власності Уманської міської територіальної громади, а саме для земельних ділянок з цільовим призначенням землі промисловості з 3% на 5%.

Позивач зауважив, що вказане рішення є публічною інформацією, тобто інформацією, яка відображена та задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях, що була отримана або створена в процесі виконання суб'єктами владних повноважень своїх обов'язків, передбачених чинним законодавством, або яка знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, та розміщено на офіційному порталі міської влади в мережі Інтернет. В судах це рішення не оскаржувалось і не скасовувалось, тобто є чинними.

Позивач вважає, що з моменту набрання чинності рішення Уманської міської ради від 29 березня 2021 року №75-11/8, орендар повинен був укласти додаткову угоду та сплачувати орендну плату відповідно до ставок орендної плати за земельні ділянки, які перебувають у комунальній власності Уманської міської територіальної громади відповідно до вказаного Рішення.

Позивач наголосив, що сторони підпунктом 6 п. 26 Додаткової угоди про поновлення дії договору оренди землі від 01.08.2013 погодили те, що Орендодавець має право вимагати від Орендаря внесення в односторонньому порядку зміни до даного Договору при зміні розміру нормативної грошової оцінки земельної ділянки, ставок земельного податку та ставок орендної плати протягом місяця з моменту набрання чинності прийнятого рішення Уманської міської ради та/або вступу в дію відповідного нормативно-правового акту. В свою чергу орендар на виконання п. 34 Угоди у випадку зміни нормативної грошової оцінки землі, розміру ставок (ставки) земельного податку, орендної плати,зобов'язаний протягом місяця з моменту набрання чинності такого рішення Уманської міської ради та/або вступу в дію відповідного нормативно-правового акту,зобов'язаний самостійно здійснити перерахунок орендної плати, а також здійснити дії для подачі податкової декларації по платі за землю та подати її до відповідного органу державної фіскальної служби.

Тобто, як стверджував позивач, визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності вирішується за згодою сторін договору оренди земельної ділянки із закріпленням такого розміру орендної плати в договорі оренди. Зокрема, в Договорі передбачено зміну умов договору, шляхом укладення додаткової угоди в результаті зміни ставки земельного податку. Проте, як вказував позивач, орендар ТОВ ігнорує виконання абз. 2 п.34 Угоди, що порушує права Уманської міської ради як орендодавця.

Позивач зауважив, що Уманська міська рада не одноразово зверталась до відповідача з листами щодо необхідності укладення додаткової угоди до договору оренди землі про зміну розміру орендної плати у зв'язку із зміною ставки орендної плати, але відповідач на звернення позивача не реагував.

Позивач зауважив, що Уманська міська рада зазнала збитків (втрат надходжень до бюджету) за оренду земельної ділянки кадастровий номер: 7110800000:03:003:1092, площею 11413 кв.м, що знаходиться за адресою: вул. Індустріальна,12-А, м. Умань та є комунальною власністю Уманської міської ради, яка перебувала в користуванні відповідача за період з 29.03.2021 по 31.12.2023, в сумі 222057,57 грн.

Позивач вважає, що оскільки сторони договору оренди передбачили підстави й порядок внесення змін до договору оренди погодженням пунктів 26, 34 Угоди, то є всі підстави для такої зміни.

На думку позивача, враховуючи те, що відповідач був неодноразово повідомлений про прийняте рішення Уманської міської ради щодо зміни ставки орендної плати, він зобов'язаний був перерахувати орендну плату та подати уточнюючу декларацію за 2021 рік та декларації за 2022, 2023 рік з врахуванням зміни ставки з 3,2 на 5%. Проте, вказані дії відповідач як орендар не здійснив, внаслідок чого порушив договірні зобов'язання та наніс збитків бюджету Уманської міської територіальної громади в сумі 222057,57 грн, які позивач просить стягнути в примусовому порядку з відповідача як безпідставно збережені коштів орендної плати за фактичне користування земельною ділянкою, без належних на те правових підстав.

Справа розглядається за правилами загального позовного провадження.

13.02.2025 відповідач подав до суду відзив на позов, в якому заперечував проти заявлених позовних вимог та просив суд у задоволенні позову відмовити повністю посилаючись на те, що що в період з 2021 року і до 2024 року ТОВ ТД «КАМПУС КОТТОН КЛАБ» не отримувало жодних Додаткових угод до Договору оренди землі від 01 серпня 2013 року (держ.реєстрація від 06 грудня 2013 року №3927759) чи іншої офіційної інформації про прийняття відповідних рішень Уманською міською Радою. Через це відповідач не знав (і не міг знати) про збільшення в 2021 році ставки орендної плати за користування земельною ділянкою в м. Умані.

Відповідач зауважив, що позивач не надав суду жодних доказів відправки поштою (або будь-яким іншим способом) відповідачу в період з 2021 року по 2023 рік Додаткової угоди до Договору оренди землі про збільшення розміру орендної плати за землю в місті Умані в 2021 році. Також, позивач не надав суду жодних доказів отримання відповідачем в 2021-2023 роках Додаткової угоди до Договору оренди землі.

Відповідач, посилаючись на положення ст.15 Закону України «Про оренду землі» зазначив, що без укладеної (підписаної) Додаткової угоди до Договору оренди землі у нього не було жодних законних підстав сплачувати в 2021 - 2023 роках орендну плату за землю в більшому розмірі, ніж передбачено умовами Договору оренди землі, укладеного 01 серпня 2013 року (державна реєстрація від 06 грудня 2013 року № 3927759).

Відповідач повідомив, що його річна податкова та бухгалтерська звітність за 2021 - 2023 роки вже давно подані в податкові органи і не можуть бути змінені в 2025 році, через закінчення строків подання річної податкової звітності в фіскальні органи. Тобто, як вказував відповідач, у нього відсутні законні підстави і фінансова можливість доплатити орендну плату за землю в місті Умані за 2021 - 2023 роки в розмірі 5 % від нормативної грошової вартості землі (раніше було 3 %). Крім того, на думку відповідача, самостійна доплата платником податків орендної плати до бюджету за попередні періоди тягне за собою подання уточнюючих декларацій та ще й доплати додаткових сум штрафу та пені від сум доплат, відповідно до норм Податкового кодексу України.

Відповідач вважає, що доплата орендної плати за 2021 - 2023 роки та ще й «заднім числом» в місті Умані може призвести до погіршення економічної ситуації на нашому підприємстві, зменшенню суми податків, що сплачуються підприємством до бюджетів всіх рівнів (у тому числі і до бюджету міста Умань), а також зупинення роботи фабрики в м. Умані та збільшенню безробітних, яким необхідно з державного бюджету України виплачувати грошову допомогу.

17.02.2025 позивач направив до суду відповідь на відзив, в якій не погодився із доводами відповідача та просив суд заявлені позовні вимоги задовольнити повністю.

Ухвалою суду від 29.04.2025 підготовче провадження закрито та призначено справу до судового розгляду по суті на 10 червня 2025 року.

05.06.2025 від представника відповідача Дмитрієва Ю.М. (за посадою) надійшло до суду клопотання про проведення судового засіданні без представника його товариства за наявними матеріалами у справі.

Суд вважає можливим розглянути справу за відсутністю представника відповідача за наявними матеріалами в порядку ст. 202 ГПК України.

Представник позивача в судовому засіданні заявлені позовні вимоги підтримала, просила суд їх задовольнити повністю з підстав, викладених у позовній заяві.

10.06.2025 в судовому засіданні судом оголошувалась перерва до 10:00 год. 11 червні 2025 року.

Суд, вислухавши представника позивача, оцінивши наявні у справі докази встановив наступне.

З матеріалів справи вбачається, що 01 серпня 2013 року між позивачем і відповідачем на підставі рішення Уманської міської ради від 20 березня 2013 р. №4.17-35/6, щодо оренди земельної ділянки, площею 11413 кв. м, кадастровий номер: 7110800000:03:003:1092, що знаходиться за адресою: вул. Індустріальна, 12-А, м. Умань, за рахунок земель комунальної власності Уманської міської ради, які перебували в їхньому користуванні площею 3825 кв. м та в користуванні ТОВ «Уманьрембуд» площею 7588 кв. м., терміном до 23.03.2018 для обслуговування виробничих приміщень (цільове призначення - землі промисловості) (далі - Договір). Договір зареєстрований державним реєстратором реєстраційної служби Уманського міськрайонного управління юстиції Черкаської області Сивачук Ксенією Сергіївною в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно 06.12.2013, номер запису про інше речове право: 3927759.

Згідно пункту 5 вказаного Договору, нормативна грошова оцінка земельної ділянки площею 11413 кв. м на дату підписання сторонами договору, згідно витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку становила 1044517,76 грн. (з урахуванням коефіцієнту індексації у 2012 році - 1,298).

Пунктами 9,10 Договору визначено, що річна орендна плата за земельну ділянку 11413 кв. м вноситься Орендарем у грошовій формі та розмірі 33424,57 (1044517,76x3,2/100). Обчислення розміру орендної плати за земельну ділянку комунальної власності здійснюється з урахуванням її цільового призначення та

коефіцієнтів індексації нормативно грошової оцінки, визначеної законодавством, за затвердженими Кабінетом Міністрів України формами, що заповнюються під час укладення або зміни умов Договору оренди чи продовження його дії. Орендар самостійно обчислює суму орендної плати за землю щороку, станом на 1 січня і до 1 поточного року подає відповідному органу податкової служби податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою центральним податковим органом, з розбивкою річної суми рівними частинами за місяцями.

26.06.2018 між позивачем та відповідачем, на підставі рішення Уманської

міської ради від 15 червня 2018 р. №5.52-49/7, було укладено додаткову угоду про поновлення дії договору оренди землі укладеного 01 серпня 2013 та внесення змін до нього строком на 10 років до 15.06.2028 для обслуговування виробничих приміщень (цільове призначення - землі промисловості) (далі - Угода).

Згідно листа Управління Західного офісу Держаудитслужби в Тернопільській області від 23.07.2024 № 131900-13/1851-2024 щодо усунення порушень законодавства, виявлених під час проведення аудиторської перевірки, позивача - Уманську міську раду зобов'язано забезпечити відшкодування до бюджету Уманської міської територіальної громади збитків від недоотриманих доходів по договорах оренди земельних ділянок, у зв'язку з введенням в дію нової нормативної грошової оцінки земель та/або ставок орендної плати із застосуванням положень частини 3 статті 631 Цивільного кодексу України.

Серед договорів оренди землі, зазначених в довідці по аудиторській перевірці Управління Західного офісу Держаудитслужби в Тернопільській області, по яким необхідно здійснити відшкодування до бюджету територіальної громади збитків від недоотриманих доходів, зазначено договір оренди земельної ділянки укладений між Уманською міською радою та відповідачем від 01.08.2013.

За умовами пункту 5 вищевказаної Угоди, нормативна грошова оцінка земельної ділянки площею 11413 кв. м на дату підписання сторонами договору, згідно витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку становить 4064613,42 грн. (з урахуванням коефіцієнту індексації у 2018 році - 1,897). При змінах в нормативній грошовій оцінці земель за рішенням міської ради Орендар за свій рахунок виконує розрахунок оновленої грошової оцінки земельної ділянки і направляє один екземпляр відповідному органу державної фіскальної служби за місцем знаходження земельної ділянки.

Абзацом 2 пункту 9 цієї Угоди визначено, що орендна плата за земельну ділянку площею 11413 кв. м сплачується за ставкою 3% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки за рік і на дату підписання договору становить 121938,40 грн.

Абзацом 4 пункту 9 угоди визначено, що обчислення розміру орендної плати за земельну ділянку комунальної власності здійснюється з урахуванням її цільового призначення та коефіцієнтів індексації нормативно грошової оцінки, визначеної законодавством, за затвердженими Кабінетом Міністрів України формами.

За умовами п.10 Угоди орендна плата щорічно індексується у відповідності з чинним законодавством України. Орендар зобов'язаний щорічно самостійно станом на 1 січня поточного року проводить перерахунок річної орендної плати з врахуванням індексації нормативної грошової оцінки земель згідно з чинним законодавством.

Відповідно п.11 Угоди платник самостійно обчислює суму орендної плати за землю щороку, станом на 1 січня і до 20 лютого поточного року подає відповідному органу фіскальної служби податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою центральним фіскальним органом, з розбивкою річної суми рівними частинами за місяцями.

За змістом підпункту 6 пункту 26 Угоди, орендодавець має право вимагати від Орендаря внесення в односторонньому порядку зміни до даного Договору при зміні розміру нормативної грошової оцінки земельної ділянки, ставок земельного податку та ставок орендної плати протягом місяця з моменту набрання чинності прийнятого рішення Уманської міської ради та/або вступу в дію відповідного нормативно-правового акту.

Абзацом 2 частиною 34 Угоди передбачено, що у випадку зміни нормативної грошової оцінки землі, розміру ставок (ставки) земельного податку, орендної плати, Орендар протягом місяця з моменту набрання чинності такого рішення Уманської міської ради та/або вступу в дію відповідного нормативно-правового акту, зобов'язаний самостійно здійснити перерахунок орендної плати, а також здійснити дії для подачі податкової декларації по платі за землю та подати її до відповідного органу державної фіскальної служби.

Рішенням Уманської міської ради від 29 березня 2021 року №75-11/8 «Про встановлення розмірів орендної плати за земельні ділянки, які перебувають в комунальній власності Уманської міської територіальної громади» встановлено ставки орендної плати за земельні ділянки, які перебувають у комунальній власності Уманської міської територіальної громади, а саме для земельних ділянок з цільовим призначенням землі промисловості з 3,2% на 5%.

Як повідомив позивач, 31.01.2022 Уманська міська рада звернулась до відповідача з листом №2581/01/01-35 щодо необхідності укладення додаткової угоди до договору оренди землі про зміну розміру орендної плати у зв'язку із зміною ставки орендної плати.

05.07.2023 Уманська міська рада повторно звернулась до відповідача з листом №732/01/01-35 щодо необхідності укладення додаткової угоди до договору оренди землі про зміну розміру орендної плати у зв'язку із зміною ставки орендної плати.

09.07.2024 Уманська міська рада направила відповідачу додаткову угоду від 09.07.2024 до договору оренди землі від 01.08.2013.

Проте, докази вручення/отримання відповідачем вище перелічених листів, в матеріалах справи відсутні.

Відповідно до положень пункту 34 вищевказаної Угоди зміна умов договору здійснюється в письмовій формі за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору спір розв'язується в судовому порядку (а.с.50).

За умовами п. 34 цієї Угоди у випадку зміни нормативної грошової оцінки землі, розміру ставок (ставки) земельного податку, орендної плати, Орендар зобов'язаний протягом місяця з моменту набрання чинності такого рішення Уманської міської ради та/або вступу в дію відповідного нормативно-правового акту, зобов'язаний самостійно здійснити перерахунок орендної плати, а також здійснити дії для подачі податкової декларації по платі за землю та подати її до відповідного органу державної фіскальної служби.

Згідно статті 13 Конституції України земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об'єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією.

Зокрема, суб'єктами права на землі комунальної власності згідно статті 80 Земельного кодексу України (далі - ЗК України), є територіальні громади, які реалізують це право безпосередньо або через органи місцевого самоврядування, незалежно від того, зареєстрована земельна ділянка за територіальною громадою, чи ні.

За приписами статті 83 ЗК України, землі, які належать на праві власності територіальним громадам є комунальною власністю.

Пунктом 8 ст. 68 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» передбачено що, право комунальної власності територіальної громади захищається законом на рівних умовах з правами власності інших суб'єктів. Об'єкти права комунальної власності не можуть бути вилучені у територіальних громад і передані іншим суб'єктам права власності без згоди безпосередньо територіальної громади або відповідного рішення ради чи уповноваженого нею органу, за винятком випадків, передбачених законом.

Статтею 19 Конституції України закріплено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно ст. 144 Конституції України органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території.

Пунктом 34 частини 1 ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» передбачено, що до виключної компетенції сільських, селищних, міських рад входить вирішення відповідно до закону питань з врегулювання земельних відносин.

Відповідно до положень частини 1 ст. 59 Закону України « Про місцеве самоврядування в Україні» рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень.

За приписами ст. 68 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» право комунальної власності територіальної громади захищається законом на рівних умовах з правами власності інших суб'єктів. Об'єкти права комунальної власності не можуть бути вилучені у територіальних громад і передані іншим суб'єктам права власності без згоди безпосередньо територіальної громади або відповідного рішення ради чи уповноваженого нею органу, за винятком випадків, передбачених законом.

Статтями 125, 126 ЗК України передбачено, що право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.

Право оренди земельної ділянки посвідчується договором оренди землі, зареєстрованим відповідно до закону.

Статтею 206 ЗК України визначено, що використання землі в Україні є платним. Плата за землю справляється відповідно до закону.

За приписами ч. 1 статті 96 ЗК України землекористувачі зобов'язані своєчасно сплачувати земельний податок або орендну плату.

За змістом статей 626, 628 ЦК України договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків. Зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов'язковими відповідно до актів цивільного законодавства.

Нормами ст. 792 ЦК України передбачено, що за договором оренди одна сторона (орендодавець) передає другій стороні (орендареві) за плату на певний строк у користування майно для здійснення господарської діяльності.

Згідно з частинами 1, 2, 3 статті 21 Закону України «Про оренду землі» орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою згідно з договором оренди землі. Розмір, умови і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України). Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції, якщо інше не передбачено договором оренди.

Відповідно до положень підпункту 14.1.136 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу (далі - ПК) України орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності - обов'язковий платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою.

Згідно з пунктом 288.1 статті 288 вказаного Кодексу підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки.

За правилами частини 4 статті 17 Закону України «Про оренду державного та комунального майна» Орендар за користування об'єктом оренди вносить орендну плату незалежно від наслідків господарської діяльності.

Обчислення розміру орендної плати за земельну ділянку здійснюється з урахуванням коефіцієнтів індексації у порядку, визначеному законодавством.

Відповідно до вимог статті 610 ЦК України порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).

Суд враховує позицію Великої Палати Верховного Суду, яка викладена у постанові від 05.06.2024 у справі № 914/2848/22 і якою було конкретизовано висновок щодо застосування у сукупності статей 5, 13 Закону України "Про оцінку земель", статті 21 Закону України "Про оренду землі", пункту 271.2 статті 271 Податкового кодексу України, викладений у постанові від 09.11.2021 у справі № 635/4233/19, про те, що зміна нормативної грошової оцінки земельної ділянки є підставою для перегляду розміру орендної плати без необхідності внесення змін до договору оренди.

Так, Велика Палата Верховного Суду виснувала, що з моменту початку застосування відповідно до пункту 271.2 статті 271 Податкового кодексу України зміненої нормативної грошової оцінки земельної ділянки державної або комунальної власності автоматично змінюються і права та обов'язки сторін договору оренди в частині розміру орендної плати, визначеної у відсотковому співвідношенні до нормативної грошової оцінки. У таких правовідносинах відсутній обов'язок сторін вносити зміни до договору оренди шляхом укладення додаткової угоди, оскільки обов'язок сплачувати орендну плату відповідно до зміненої нормативної грошової оцінки земельної ділянки виникає в орендаря з моменту початку застосування такої нормативної грошової оцінки.

Виходячи з цього, позиція Великої Палати Верховного Суду щодо автоматичної зміни прав та обов'язків сторін стосується виключно випадків зміни нормативно грошової оцінки та не розповсюджується на випадки зміни коефіцієнтів для нарахування орендної плати. Наведене узгоджується з постановою від 16.04.2018 у справі № 910/7905/17 колегії суддів судової палати для розгляду справ щодо земельних відносин та права власності Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду.

Аналізуючи вищевикладене, суд приходить до переконання про задоволення вимоги позивача щодо укладення додаткової угоди до договору оренди землі від 01.08.2013, оскільки відбулася зміна коефіцієнтів для нарахування орендної плати за рішенням Уманської міської ради від 29 березня 2021 року №75-11/8, яким було встановлено ставки орендної плати за земельні ділянки, які перебувають у комунальній власності Уманської міської територіальної громади, для земельних ділянок з цільовим призначенням землі промисловості з 3,2% на 5%.

Щодо заявленої позивачем майнової вимоги про стягнення з відповідача 222 057,57 грн безпідставно збережених коштів за період з 29.03.2021 по 31.12.2023 в порядку вимог ст.1212 ЦК України, суд приходить до наступного.

Згідно із частиною 1 статті 1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.

Положення цієї глави застосовуються незалежно від того, чи безпідставне набуття або збереження майна було результатом поведінки набувача майна, потерпілого, інших осіб чи наслідком події (частина 2 статті 1212 Цивільного Кодексу України).

Відносини щодо повернення безпідставно збережених грошових коштів є кондикційними, в яких вина не має значення, важливим є лише факт неправомірного набуття (збереження) майна однією особою за рахунок іншої. Зобов'язання з повернення безпідставно набутого або збереженого майна виникають за наявності трьох умов:

а) набуття або збереження майна;

б) набуття або збереження за рахунок іншої особи;

в) відсутність правової підстави для набуття або збереження майна.

Аналогічний правовий висновок про застосування норм права наведений у постанові Великої Палати Верховного Суду 14.12.2021 у справі №643/21744/19.

Зокрема, відсутність правової підстави - це такий перехід майна від однієї особи до іншої, який або не ґрунтується на прямій вказівці закону, або суперечить меті правовiдносин і їх юридичному змісту. Відсутність правової підстави означає, що набувач збагатився за рахунок потерпілого поза підставою, передбаченою законом, іншими правовими актами чи правочином. Аналогічні правові висновки Великої Палати Верховного Суду викладену постановах від 13 лютого 2019 року у справі №320/5877/17, від 23 травня2018 року у справі №629/4628/16-ц, від 20 листопада 2018 року у справі №922/3412/17.

Тлумачення ст.1212 ЦК України свідчить, що для її застосування необхідно встановити наступні обставини, які у сукупності є підставою для виникнення такого зобов'язання: факт набуття особою майна або його збереження за рахунок іншої особи; відсутність для цього підстав.

Стаття 1212 ЦК України застосовується лише в тих випадках, коли безпідставне збагачення однієї особи за рахунок іншої не може бути усунуто за допомогою інших, спеціальних способів захисту. Аналогічний правовий висновок наведено у постанові Верховного Суду від 29 липня 2019 року у справі № 756/3966/17.

За приписами частини 1 статті 15 ЦК України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.

За змістом частини статті 152 Земельного кодексу України власник земельної ділянки або землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо ці порушення не пов'язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою, і відшкодування завданих збитків.

Звертаючись з позовом до відповідача в частині майнової вимоги про стягнення безпідставно збережених коштів у розмірі орендної плати, позивач просив суд стягнути з відповідача різницю між сумою коштів, що, на думку позивача, підлягала сплаті відповідачем з урахуванням затвердженої міською радою нової ставки орендної плати у розмірі 7% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки у 2021, 2022 та 2023 роках та сумою сплачених відповідачем коштів за користування земельною ділянкою відповідно до умов договору оренди за ставкою 3,2%.

За розрахунком позивача за користування земельною ділянкою відповідач безпідставно зберіг кошти у розмірі орендної плати в сумі 222057,57 грн за періоди:

- з 29.03.2021 по 31.12.2021 у розмірі 53 785,56 грн,

- з 01.01.2022 по 31.12.2022 у розмірі 87 644,32 грн,

- з 01.01.2023 по 31.12.2023 у розмірі 80 627,69 грн,

Зокрема, Договір є обов'язковий до виконання сторонами. Ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках, встановлених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування. Зміна ціни після укладення договору допускається лише у випадках і на умовах, встановлених договором або законом. Зміна ціни в договорі після його виконання не допускається.

За умовами пункту 34 Угоди до Договору оренди землі у випадку зміни нормативної грошової оцінки землі, розміру ставок (ставки) земельного податку, орендної плати, орендар протягом місяця з моменту набрання чинності такого рішення Уманської міської ради та/або вступу в дію відповідного нормативно-правового акту, зобов'язаний самостійно здійснити перерахунок орендної плати, а також здійснити дії для подачі податкової декларації по платі за землю та подати її відповідного органу державної фіскальної служби.

Згідно підпункту 6 пункту 26 Угоди орендодавець має право вимагати від орендаря в односторонньому порядку вносити зміни до даного договору при зміні розміру нормативної грошової оцінки земельної ділянки, ставок земельного податку та ставок орендної плати протягом місяця з моменту набрання чинності прийнятого рішення Уманської міської ради та/або вступу в дію відповідного нормативно-правового акту.

Пунктом 34 Угоди сторони узгодили, що зміна умов Договору здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору спір розв'язується у судовому порядку.

Юридичний факт укладення сторонами додаткової угоди про внесення змін до договору оренди чи визнання такої додаткової угоди укладеною на підставі рішення суду, відсутній. А відтак, суд вважає, що у позивача відсутні підстави для застосування при обрахунку розміру орендної плати ставки орендної плати, що не передбачена сторонами у правочині.

Суд зауважує, що договірний характер правовідносин між сторонами виключає можливість застосування норм статті 1212 ЦК України, яка регулює недоговірні зобов'язання, що виникають у зв'язку з набуттям чи збереження майна без достатньої правової підстави.

Оскільки між сторонами у справі виникли зобов'язання на підставі договору оренди землі та Угоди до нього, то правовою підставою позову про стягнення плати за користування земельною ділянкою є норми Цивільного кодексу України, Земельного кодексу України та Закону України “Про оренду землі», що регулюють правовідносини зі строкового платного користування земельною ділянкою.

Враховуючи викладене, вимогу позивача про стягнення з відповідача на користь позивача 222 057,57 грн безпідставно збережених коштів у вигляді орендної плати за користування земельною ділянкою суд вважає необґрунтованою та приходить до переконання про відсутність підстав для задоволення позову у цій частині.

Ст.13 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» передбачає, що судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України. Обов'язковість урахування (преюдиційність) судових рішень для інших судів визначається законом.

Висновки щодо застосування норм права, викладені у постановах Верховного Суду, є обов'язковими для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить відповідну норму права. Висновки щодо застосування норм права, викладені у постановах Верховного Суду, враховуються іншими судами при застосуванні таких норм права.

Враховуючи наведене, з'ясувавши повно і всебічно обставини, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, надавши оцінку всім аргументам учасників справи, суд приходить до переконання про наявність правових підстав для часткового задоволення позовних вимог.

Відповідно до ст. 129 ГПК України з відповідача на користь позивача підлягають до стягнення витрати останнього на оплату судового збору пропорційно задоволеним вимогам.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 129, ст. ст.232, 233, 236-241 ГПК України суд, -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити частково.

Визнати укладеною між Уманською міською радою (код ЄДРПОУ 26535796) та Товариством з обмеженою відповідальністю «Торговий дім «Кампус Коттон Клаб» (код ЄДРПОУ 23721570) додаткову угоду до договору оренди землі від 01 серпня 2013 року, щодо оренди земельної ділянки, площею 11413 кв. м, кадастровий номер: 7110800000:03:003:1092, що знаходиться за адресою: вул. Індустріальна, 12-А, м. Умань, у наступній редакції:

«ДОДАТКОВА УГОДА

до договору оренди землі,

укладеного 01серпня 2013 року

(державна реєстрація від 06 грудня 2013 року № 3927759)

м. Умань «__» _______________ року

Уманська міська рада (ідентифікаційний код юридичної особи 26535796), місцезнаходження якої: пл. Соборності, 1, м. Умань, Черкаської області, в особі міського голови Плетньової Ірини Григорівни, яка діє на підставі Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», іменованому в подальшому «Орендодавець», з одного боку, та ТОВАРИСТВО З ОБМЕЖЕНОЮ

ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ «ТОРГОВИЙ ДІМ «КАМПУС КОТТОН КЛАБ» (ідентифікаційний код юридичної особи 23721570), дата першої державної реєстрації 22.11.1995 року, номер запису в ЄДР 1 070 120 0000 004973, що знаходиться за адресою: вул. Ділова, буд. 6, м. Київ, 03150, від імені якого діє директор Дмитрієв Юрій Миколайович, іменований в подальшому «Орендар», з другого боку, уклали цю додаткову угоду до договору оренди землі, укладеного 01 серпня 2013 року

(державна реєстрація від 06 грудня 2013 року № 3927759)про нижченаведене:

1. На підставі рішення Уманської міської ради від 29.03.2021 року № 75-11/8 (у зв'язку із змінами розміру ставок орендної плати на земельні ділянки) та за взаємною згодою сторін викласти пункти договору в такій редакції:

1). ОБ'ЄКТ ОРЕНДИ

«5. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки площею 1,1413 га на згідно витягу № НВ-9942866072024 від 03.07.2024 року із технічної документації з нормативної грошової оцінки становить3138590,13 грн. При змінах в нормативній грошовій оцінці земель за рішенням міської ради Орендар за свій рахунок отримує витяг із технічної документації із грошової оцінки земельної ділянки і направляє один екземпляр відповідному органу державної податкової служби за місцем знаходження земельної ділянки.»

2). ОРЕНДНА ПЛАТА

«9. Орендна плата за земельну ділянку вноситься Орендарем у грошовій формі на рахунок UA428999980334139812000023755, отримувач: Уманське ГУК/тгм.Умань/18010600, код отримувача (ЄДРПОУ): 37930566, банкотримувача: Казначейство України (ЕАП). Код класифікації доходів бюджету:18010600. Найменування коду класифікації доходів бюджету: орендна плата з юридичних осіб. Інформація щодо реквізитів отримується у відповідному органі державної податкової служби за місцем знаходження земельної ділянки.

Орендна плата за земельну ділянку площею 1,1413 га сплачується за ставкою 5 % від нормативної грошової оцінки земельної ділянки за рік і на дату підписання договору становить 156929,51 грн.

Орендна плата за 2024 рік становить - 156929,51 грн, а надалі орендна плата буде сплачуватися згідно абзацу 2 пункту 9 даного договору.

Обчислення розміру орендної плати за земельну ділянку комунальної власності здійснюється з урахуванням її цільового призначення та коефіцієнтів індексації нормативної грошової оцінки, визначеної законодавством, за затвердженими Кабінетом Міністрів України формами.»

2.Всііншіумови договору незмінені та непорушені цією угодою, залишаються чинними.

3. Ця додаткова угода є невід'ємною частиною договору оренди землі, укладеного 01 серпня 2013 року (державна реєстрація від 06 грудня 2013 року № 3927759) та набирає чинності після підписання сторонами.

4. Цю додаткову угоду укладено у двох примірниках, що мають однакову юридичну силу, один з яких знаходиться в Орендодавця, другий - в Орендаря.

РЕКВІЗИТИ СТОРІН

Орендодавець

Уманська міська рада

ЄДРПОУ 26535796;

Місце знаходження юридичної особи:

20300, Черкаська обл., м. Умань, пл. Соборності, 1

Орендар

Назва юридичної особи:____________________________________________________________

ЄДРПОУ:______________________________________

Розрахунковий рахунок:____________________________________________________________

Банківська установа:_______________________________________________________________

МФО:_________________________________________

Місце знаходження юридичної особи:______________

Діє особа:______________________________________

Проживає за адресою:____________________________

тел. _____________________

ПІДПИСИ СТОРІН

Орендодавець

_________________Ірина ПЛЕТНЬОВА

МП (за наявності печатки)

Орендар

_________________ Юрій ДМИТРІЄВ

МП (за наявності печатки)»

В решті позовних вимог відмовити.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Торговий дім "Кампус Коттон Клаб" (код ЄДРПОУ 23721570; вул..Ділова,6, м.Київ, 03150) на користь на користь платника - Виконавчого комітету Уманської міської ради (код ЄДРПОУ: 04061613, пл. Соборності, 1 м. Умань, Уманський р-н, Черкаська обл., 20300) - 2 422,40 грн (дві тисячі чотириста двадцять дві грн. 40 коп.) витрат по сплаті судового збору.

Рішення може бути оскаржене до Північного апеляційного господарського суду.

Повне рішення складено 17.06.2025.

Суддя Костянтин ДОВГАНЬ