Рішення від 13.05.2025 по справі 911/379/25

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. Симона Петлюри, 16/108, м. Київ,01032,тел.(044)235-95-51,е-mail: inbox@ko.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"13" травня 2025 р. м. Київ Справа № 911/379/25

Суддя Господарського суду Київської області Подоляк Ю.В., за участю секретаря судового засідання Калиновської Ю.А. розглянувши в порядку загального позовного провадження у відкритому судовому засіданні матеріали справи

за позовом Східного міжобласного територіального відділення Антимонопольного комітету України

доФізичної особи-підприємця Серба Павла Павловича

простягнення 136000 грн.

за участю представників:

позивача:Авді Катрін Білань - представник згідно відомостей з ЄДРЮОФОПтаГФ

відповідача:не з'явились

суть спору:

До Господарського суду Київської області надійшла позовна заява Східного міжобласного територіального відділення Антимонопольного комітету України (далі - позивач) до Фізичної особи-підприємця Серба Павла Павловича (далі - відповідач) про стягнення 136000 грн., з яких 68000 грн. штраф, 68000 грн. пеня.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на несплату відповідачем штрафу накладеного на нього рішенням адміністративної колегії Донецького обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України.

Ухвалою Господарського суду Київської області від 31.01.2025 у даній справі прийнято вказану позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі, вирішено розгляд справи здійснювати у порядку загального позовного провадження. Призначено у даній справі підготовче судове засідання та встановлено відповідачу строк для подачі відзиву на позовну заяву та інших документів, що підтверджують заперечення проти позову упродовж п'ятнадцяти днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі. Запропоновано відповідачу надати до суду у строк встановлений для подачі відзиву докази належного виконання рішення адміністративної колегії Донецького обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України.

Сторони повідомлені про відкриття провадження у даній справі у порядку встановленому ч. 5 ст. 242 Господарського процесуального кодексу України з додержанням вимог частин 3, 4 ст. 120 Господарського процесуального кодексу України, шляхом надсилання до їх електронних кабінетів копії ухвали в електронній формі.

У встановлений судом строк відповідач своїм правом на подачу відзиву на позовну заяву не скористався, відзиву на позовну заяву до суду не надав.

Відповідно до ч. 9 ст. 165 ГПК України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Згідно з ч. 2 ст. 178 ГПК України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи.

Відповідач подав до суду заяву від 17.03.2025 (вх. № суду 2034/25 від 17.03.2025) про відкладення розгляду справи, в якому просив додатковий час на вивчення матеріалів справи та залучення адвоката.

Дослідивши в судовому засіданні 17.03.2025 заяву Фізичної особи-підприємця Серба Павла Павловича від 17.03.2025 (вх. № суду 2034/25 від 17.03.2025) про відкладення розгляду справи, заслухавши думку присутнього в судовому засіданні в режимі відеоконференції представника позивача, з приводу зазначеної заяви, суд постановив протокольну ухвалу якою відмовив в її задоволенні, з огляду на її недоведеність, що відображено в протоколі судового засідання від 18.03.2025.

Ухвалою Господарського суду Київської області від 18.03.2025 закрито підготовче провадження у даній справі та призначено справу до судового розгляду по суті на 13.05.2025 об 10:00.

Присутній в судовому засіданні в режимі відеоконференції представник позивача повністю підтримав позовні вимоги та просив суд їх задовольнити з мотивів, викладених в позові.

Відповідач в судове засідання не з'явився, про причини неявки суд не повідомив.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, присутнього в судовому засіданні в режимі відеоконференції, дослідивши докази та оцінивши їх в сукупності, суд

встановив:

Адміністративною колегією Донецького обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України за результатами розгляду справи № 55/11-2019 про порушення Фізичною особою-підприємцем Сербом Павлом Павловичем законодавства про захист економічної конкуренції, прийнято рішення Про порушення законодавства про захист економічної конкуренції та накладення штрафу від 19.02.2020 № 55/4-р/к (далі - рішення), яким визнано, що Фізична особа-підприємець Серб Павло Павлович вчинив порушення законодавства про захист економічної конкуренції, передбачене пунктом 1 статті 50 та визначене пунктом 4 частини другої статті 6 Закону України «Про захист економічної конкуренції», у вигляді антиконкурентних узгоджених дій, під час участі у процедурі відкритих торгів, проведених Комунальним закладом «Парк культури і відпочинку «Екстрим- парк» на закупівлю за кодом ДК 021:2015 92330000-3 послуги відпочивально-розважальних комплексів (Надання послуг з встановлення, використання та технологічного забезпечення функціонування атракціону «Венеціанська карусель» в м. Маріуполь в зимовий період [оголошення про проведення процедури закупівлі опубліковане на офіційному порталі оприлюднення інформації про публічні закупівлі

України Prozorro (prozorro.gov.ua), ідентифікатор доступу UA-2018-11-13-002009-b]. та накладено на Фізичну особу-підприємця Серба Павла Павловича штраф у розмірі 68000 грн.

Відповідно до підпункту 6.1 пункту 6 розпорядження голови Антимонопольного комітету України від 28.11.2019 № 23-рп «Про реорганізацію територіальних відділень Антимонопольного комітету України» (в редакції розпорядження Антимонопольного комітету України від 07.05.2020 № 5-рп) припинено 01.06.2020 Донецьке обласне територіальне відділення Антимонопольного комітету України шляхом приєднання до Харківського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України, яке в свою чергу, відповідно до підпункту 7.6 вказаного розпорядження змінило своє найменування на Східне міжобласне територіальне відділення Антимонопольного комітету України.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 50 Закону України «Про захист економічної конкуренції» порушенням законодавства про захист економічної конкуренції є антиконкурентні узгоджені дії.

Згідно з п. 4 ч. 2 ст. 6 Закону України «Про захист економічної конкуренції» антиконкурентними узгодженими діями, зокрема, визнаються узгоджені дії, які стосуються спотворення результатів торгів, аукціонів, конкурсів, тендерів.

Відповідно до ч. 2 ст. 52 Закону України «Про захист економічної конкуренції» за порушення, передбачені пунктами 1, 2 та 4 статті 50 цього Закону, накладаються штрафи у розмірі до десяти відсотків доходу (виручки) суб'єкта господарювання від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) за останній звітний рік, що передував року, в якому накладається штраф. У разі наявності незаконно одержаного прибутку, який перевищує десять відсотків зазначеного доходу (виручки), штраф накладається у розмірі, що не перевищує потрійного розміру незаконно одержаного прибутку. Розмір незаконно одержаного прибутку може бути обчислено оціночним шляхом.

Статтею 22 Закону України «Про Антимонопольний комітет України» передбачено, що розпорядження, рішення та вимоги органу Антимонопольного комітету України, голови територіального відділення Антимонопольного комітету України, вимоги уповноважених ними працівників Антимонопольного комітету України, його територіального відділення в межах їх компетенції є обов'язковими для виконання у визначені ними строки, якщо інше не передбачено законом. Невиконання розпоряджень, рішень та вимог органу Антимонопольного комітету України, голови територіального відділення Антимонопольного комітету України, вимог уповноважених ними працівників Антимонопольного комітету України, його територіального відділення тягне за собою передбачену законом відповідальність.

Відповідно до ст. 24 Закону України «Про Антимонопольний комітет України» рішення та розпорядження, що приймаються органами Антимонопольного комітету України, головами його територіальних відділень відповідно до законодавства про захист економічної конкуренції, надаються особам, які беруть участь у справі, у вигляді їх копій, посвідчених у порядку, встановленому законодавством. Особливості порядку надання та оприлюднення рішень, розпоряджень встановлюються законодавством про захист економічної конкуренції.

Положеннями абз. 1 ч. 1 ст. 56 Закону України «Про захист економічної конкуренції» визначено, що рішення (витяг з нього за вилученням інформації з обмеженим доступом, а також визначеної відповідним державним уповноваженим Антимонопольного комітету України, головою територіального відділення Антимонопольного комітету України інформації, розголошення якої може завдати шкоди інтересам інших осіб, які брали участь у справі), розпорядження органів Антимонопольного комітету України, голів його територіальних відділень надається для виконання шляхом надсилання або вручення під розписку чи доведення до відома в інший спосіб.

Згідно супровідного листа Донецького обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України від 20.02.2020 № 55-02/194, рішення адміністративної колегії Донецького обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України Про порушення законодавства про захист економічної конкуренції та накладення штрафу від 19.02.2020 № 55/4-р/к у справі № 55/11-2019 було надіслано на адресу відповідача.

Однак, зазначена поштова кореспонденція, яку направляв Антимонопольний комітет України, не була вручена адресату та повернута відправнику відділенням поштового зв'язку.

Відповідно до абз. 2-5 ч. 1 ст. 56 Закону України «Про захист економічної конкуренції» у разі, якщо вручити рішення, розпорядження, немає можливості, зокрема внаслідок: відсутності фізичної особи за останнім відомим місцем проживання (місцем реєстрації); відсутності посадових осіб чи уповноважених представників суб'єкта господарювання, органу адміністративно-господарського управління та контролю за відповідною юридичною адресою, - рішення, розпорядження органів Антимонопольного комітету України вважається таким, що вручене відповідачу, через десять днів з дня оприлюднення інформації про прийняте рішення, розпорядження в офіційному друкованому органі (газета Верховної Ради України «Голос України», газета Кабінету Міністрів України «Урядовий кур'єр», «Офіційний вісник України», друковані видання відповідної обласної ради за останнім відомим місцем проживання чи місцем реєстрації, юридичної адреси відповідача).

Інформацію про прийняте рішення Адміністративної колегії Донецького обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України Про порушення законодавства про захист економічної конкуренції та накладення штрафу від 19.02.2020 № 55/4-р/к у справі № 55/11-2019 було опубліковано в газеті «Голос України» від 28.05.2020 № 87 (7344), завірена копія сторінки зазначеного видання, на якій розміщена вказана публікація, залучена до матеріалів справи.

Отже, рішення вважається таким, що вручено Фізичній особі-підприємцю Сербу Павлу Павловичу 08.06.2020, оскільки 07.06.2020 припало на вихідний день.

Рішення та розпорядження органів Антимонопольного комітету України, голів його територіальних відділень є обов'язковими до виконання. Особа, на яку накладено штраф за рішенням органу Антимонопольного комітету України, сплачує його у двомісячний строк з дня одержання рішення про накладення штрафу (ч. 2, 3 ст. 56 Закону України «Про захист економічної конкуренції»).

Таким чином, відповідач мав сплатити штраф, накладений на нього згідно рішення від 19.02.2020 № 55/4-р/к у справі № 55/11-2019 до 10.08.2020 включно, оскільки 08.08.2020 та 09.08.2020 припали на вихідні дні.

Рішення Адміністративної колегії Донецького обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України Про порушення законодавства про захист економічної конкуренції та накладення штрафу від 19.02.2020 № 55/4-р/к у справі № 55/11-2019 на час розгляду даної справи є чинним, відповідач зазначене рішення у судовому порядку не оскаржив. Доказів протилежного суду не надано.

Проте, відповідач всупереч згаданих приписів закону штраф в розмірі 68000 грн., накладений рішенням Адміністративної колегії Донецького обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України Про порушення законодавства про захист економічної конкуренції та накладення штрафу від 19.02.2020 № 55/4-р/к у справі № 55/11-2019 не сплатив. Доказів протилежного відповідач суду не надав.

З метою захисту інтересів держави, споживачів та суб'єктів господарювання Антимонопольний комітет України, територіальні відділення Антимонопольного комітету України у зв'язку з порушенням законодавства про захист економічної конкуренції органами влади, юридичними чи фізичними особами подають заяви, позови, скарги до суду, в тому числі про стягнення не сплачених у добровільному порядку штрафів та пені (ст. 25 Закону України «Про Антимонопольний комітет України»).

Відповідно до ч. 7 ст. 56 Закону України «Про захист економічної конкуренції» у разі несплати штрафу у строки, передбачені рішенням, та пені органи Антимонопольного комітету України стягують штраф та пеню в судовому порядку.

Враховуючи те, що рішення Адміністративної колегії Донецького обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України Про порушення законодавства про захист економічної конкуренції та накладення штрафу від 19.02.2020 № 55/4-р/к у справі № 55/11-2019 на час розгляду даної справи є чинним, рішення органів Антимонопольного комітету України є обов'язковими до виконання, а також те, що станом на день прийняття судового рішення відповідач не сплатив накладений на нього штраф, вимоги позивача про стягнення з відповідача 68000 грн. штрафу є доведеними, обґрунтованими, відповідачем не спростованими, а тому підлягають задоволенню.

Позивач також посилаючись на ч. 5 ст. 56 Закону України «Про захист економічної конкуренції» просить суд стягнути з відповідача за прострочення сплати штрафу, накладеного рішенням Адміністративної колегії Донецького обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України Про порушення законодавства про захист економічної конкуренції та накладення штрафу від 19.02.2020 № 55/4-р/к у справі № 55/11-2019, пеню у розмірі 68000 грн.

Частиною 5 статті 56 Закону України «Про захист економічної конкуренції» передбачено, що за кожний день прострочення сплати штрафу стягується пеня у розмірі півтора відсотка від суми штрафу. Розмір пені не може перевищувати розміру штрафу, накладеного відповідним рішенням органу Антимонопольного комітету України. Нарахування пені припиняється з дня прийняття господарським судом рішення про стягнення відповідного штрафу.

За порушення строку оплати штрафу, позивачем нарахована пеня за кожний день прострочення сплати штрафу у розмірі півтора відсотка від суми штрафу за період прострочення з 11.08.2020 по 27.01.2025 в розмірі 1663620 грн., проте, позивач просить суд стягнути з відповідача пеню в розмірі 68000 грн., у відповідності до вимог ч. 5 ст. 56 Закону України «Про захист економічної конкуренції», оскільки розмір пені не може перевищувати розміру штрафу, накладеного відповідним рішенням органу Антимонопольного комітету України.

Оскільки розмір пені, заявлений позивачем, відповідає положенням ч. 5 ст. 56 Закону України «Про захист економічної конкуренції», вимога позивача про стягнення з відповідача пені в сумі 68000 грн. є доведеною, обґрунтовано, відповідачем не спростованою, а відтак підлягає задоволенню. Доказів протилежного відповідач суду не надав.

Відшкодування витрат по сплаті судового збору відповідно до ст. 129 Господарського процесуального кодексу України покладається судом на відповідача.

Керуючись ст. 129-1 Конституції України, ст. 13, 74, 123, 129, 165, 178, 202, 232, 233, 236-238, 240 Господарського процесуального кодексу України, суд

вирішив:

1. Позов Східного міжобласного територіального відділення Антимонопольного комітету України до Фізичної особи-підприємця Серба Павла Павловича про стягнення 136000 грн., з яких 68000 грн. штраф, 68000 грн. пеня задовольнити повністю.

2. Стягнути з Фізичної особи-підприємця Серба Павла Павловича ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) штраф у розмірі 68000 (шістдесят вісім тисяч) грн., пеню в розмірі 68000 (шістдесят вісім тисяч) грн. із зарахуванням зазначених сум до Державного бюджету України на рахунок відповідного управління Державної казначейської служби України.

3. Стягнути з Фізичної особи-підприємця Серба Павла Павловича ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) на користь Східного міжобласного територіального відділення Антимонопольного комітету України (Майдан Свободи, 5, Держпром, 6 під'їзд, 1 поверх, кімната 35, м. Харків, Харківська обл., 61022, ідентифікаційний код 22630473) 2422 (дві тисячі чотириста двадцять дві) грн. 40 коп. витрат по сплаті судового збору.

Видати накази після набрання судовим рішенням законної сили.

Дане рішення Господарського суду Київської області набирає законної сили у строк та порядку передбаченому ст. 241 ГПК України та може бути оскаржено у строк визначений ст. 256 ГПК України, в порядку передбаченому ст. 257 ГПК України з врахуванням пп. 17.5 п. 17 ч. 1 розділу ХІ «Перехідні положення» ГПК України.

Дата складання та підписання повного тексту рішення 18.06.2025.

Суддя Ю.В. Подоляк