ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01054, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 334-68-95, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua
м. Київ
05.06.2025Справа № 910/16237/24
За позовомПриватного акціонерного товариства «Національна енергетична компанія «Укренерго»
доТовариства з обмеженою відповідальністю «Східний енергетичний союз»
простягнення 906 956,70 грн
Суддя Смирнова Ю.М.
Секретар судового засідання Негеля Ю.М.
Представники учасників справи:
від позивачаНестерова І.Г.
від відповідачане з'явився.
Приватне акціонерне товариство «Національна енергетична компанія «Укренерго» (далі - позивач, НЕК «Укренерго») звернулося до Господарського суду міста Києва (далі - суд) з позовом про стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю «Східний енергетичний союз» (далі - відповідач, ТОВ «СЕС») 906 956,70 грн, з яких: 886 196,46 грн основного боргу, інфляційні втрати на суму 16 837,73 грн та 3% річних у розмірі 3 922,51 грн.
Позовні вимоги мотивовані неналежним виконанням відповідачем умов Договору про врегулювання небалансів електричної енергії від 13.05.2021 № 2055-01073 в частині оплати передбачених цим правочином платежів у встановлений строк.
Автоматизованою системою документообігу суду здійснено автоматичний розподіл судової справи між суддями, справі присвоєно єдиний унікальний номер 910/16237/24 та справу передано на розгляд судді Смирновій Ю.М.
Ухвалою суду від 23.01.2025 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі; ухвалено розглядати справу за правилами загального позовного провадження; підготовче засідання у справі призначено на 06.03.2025.
Вказаною ухвалою суду запропоновано відповідачу надати суду: відповідно до ст. 165 Господарського процесуального кодексу України відзив на позовну заяву і всі письмові та електронні докази (які можливо доставити до суду), висновки експертів і заяви свідків, що підтверджують заперечення проти позову; одночасно надіслати позивачу - копію відзиву та доданих до нього документів, докази такого направлення надати суду до початку підготовчого засідання; встановлено строк для подання відзиву на позов - протягом 20 днів з дня вручення даної ухвали.
Частиною п'ятою ст. 176 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України) передбачено, що ухвала про відкриття провадження у справі надсилається учасникам справи, а також іншим особам, якщо від них витребовуються докази, в порядку, встановленому ст. 242 цього Кодексу, та з додержанням вимог частини четвертої ст. 120 цього Кодексу.
Відповідно до частин другої та третьої ст. 120 ГПК України, суд повідомляє учасників справи про дату, час і місце судового засідання чи вчинення відповідної процесуальної дії, якщо їх явка є не обов'язковою. Виклики і повідомлення здійснюються шляхом вручення ухвали в порядку, передбаченому цим Кодексом для вручення судових рішень.
У разі відсутності в учасника справи електронного кабінету суд надсилає всі судові рішення такому учаснику в паперовій формі рекомендованим листом з повідомленням про вручення (частина одинадцята ст. 242 ГПК України).
Нормами частини четвертої ст. 89 ЦК України передбачено, що відомості про місцезнаходження юридичної особи вносяться до Єдиного державного реєстру.
За приписами частини першої ст. 7 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань», Єдиний державний реєстр створюється з метою забезпечення державних органів та органів місцевого самоврядування, а також учасників цивільного обороту достовірною інформацією про юридичних осіб, громадські формування, що не мають статусу юридичної особи, та фізичних осіб - підприємців з Єдиного державного реєстру.
Згідно із частиною першою ст. 10 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань», якщо відомості, які підлягають внесенню до Єдиного держаного реєстру, були внесені до нього, то такі відомості вважаються достовірними і можуть бути використані в спорі з третьою особою, доки до них не внесено відповідних змін.
Так, на виконання приписів ГПК України, з метою повідомлення відповідача про розгляд справи, ухвала від 23.01.2025 про відкриття провадження у справі була направлена судом рекомендованим листом з повідомленням про вручення на адресу місцезнаходження відповідача, зазначену в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.
Однак, конверт з ухвалою суду від 23.01.2025, який направлявся на адресу ТОВ «СЕС»: 01054, м. Київ, вул. Пирогова, буд. 2/37Б, був повернутий до суду відділенням поштового зв'язку Укрпошта з відміткою: «за закінченням терміну зберігання».
Згідно відповіді № 7763835 від 06.03.2025 про відсутність зареєстрованого Електронного кабінету ЄСІТС, ТОВ «СЕС» (ЄДРПОУ 43911698) не має зареєстрованого Електронного кабінету в підсистемі Електронний суд ЄСІТС.
У підготовчому засіданні 06.03.2025 суд продовжив строк підготовчого провадження на 30 днів згідно з частиною третьою ст. 177 Господарського процесуального кодексу України та відклав підготовче засідання на 24.04.2025.
Ухвалою суду від 06.03.2025 повідомлено відповідача про відкладення підготовчого засідання шляхом направлення вказаної ухвали суду рекомендованим листом з повідомленням про вручення на адресу місцезнаходження відповідача, зазначену в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.
Однак, конверт з ухвалою суду від 06.03.2025, який направлявся на адресу ТОВ «СЕС»: 01054, м. Київ, вул. Пирогова, буд. 2/37Б, також був повернутий до суду відділенням поштового зв'язку Укрпошта з відміткою: «за закінченням терміну зберігання».
Ухвалою суду від 24.04.2025 закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті; судове засідання для розгляду справи по суті призначено на 05.06.2025.
Вказана ухвала суду була направлена судом рекомендованим листом з повідомленням про вручення на адресу місцезнаходження відповідача, зазначену в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, однак конверт з ухвалою суду від 24.04.2025, який направлявся на адресу ТОВ «СЕС»: 01054, м. Київ, вул. Пирогова, буд. 2/37Б, також був повернутий до суду відділенням поштового зв'язку Укрпошта з відміткою: «за закінченням терміну зберігання».
Суд зазначає, що повернення відділенням поштового зв'язку до суду поштового конверту з відміткою «за закінченням встановленого терміну зберігання» свідчить, що рішення (ухвала) не вручена з причин, які не залежать від суду, який у установленому законодавством порядку вчинив необхідні дії для належного повідомлення відповідача про розгляд справи Господарським судом міста Києва.
В той же час, суд враховує, що до повноваження суду не віднесено встановлення фактичного місцезнаходження юридичних осіб або місця проживання фізичних осіб - учасників судового процесу на час вчинення тих чи інших процесуальних дій. Тому примірники повідомлень про вручення рекомендованої кореспонденції, повернуті органами зв'язку з позначками «за закінченням терміну зберігання», «адресат вибув», «адресат відсутній» і т. п., з урахуванням конкретних обставин справи можуть вважатися належними доказами виконання судом обов'язку щодо повідомлення учасників судового процесу про вчинення цим судом певних процесуальних дій. Аналогічна правова позиція викладена, зокрема, у постановах Верховного Суду від 27.02.2020 у справі № 814/1469/17, від 23.06.2020 у справі № 640/740/19 та від 03.08.2022 у справі № 352/54/19.
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного господарського суду у постанові від 19.12.2022 у справі № 910/1730/22 зазначав, що у разі якщо ухвалу про вчинення відповідної процесуальної дії або судове рішення направлено судом рекомендованим листом за належною поштовою адресою, яка була надана суду відповідною стороною, за відсутності відомостей у суду про наявність у такої сторони інших засобів зв'язку та / або адреси електронної пошти, необхідність зазначення яких у процесуальних документах передбачена статтями 162, 165, 258, 263, 290, 295 ГПК України, і судовий акт повернуто підприємством зв'язку з посиланням на відсутність (вибуття) адресата, відмову від одержання, закінчення строку зберігання поштового відправлення тощо, то необхідно вважати, що адресат повідомлений про вчинення відповідної процесуальної дії або про прийняття певного судового рішення у справі (близький за змістом висновок викладено у постановах Верховного Суду від 12.04.2021 у справі № 910/8197/19, від 09.12.2021 у справі № 911/3113/20).
Крім того, суд зазначає, що згідно з Законом України «Про доступ до судових рішень» кожен має право на доступ до судових рішень у порядку, визначеному цим Законом. Судові рішення, внесені до Єдиного державного реєстру судових рішень, є відкритими для безоплатного цілодобового доступу на офіційному веб-порталі судової влади України.
Відтак, відповідач мав право та не був позбавлений можливості ознайомитись з ухвалою про відкриття провадження у справі від 23.01.2025, а також з ухвалами суду від 06.03.2025 та від 24.04.2025 в Єдиному державному реєстрі судових рішень (www.reyestr.court.gov.ua).
Представник позивача у судовому засіданні 05.06.2025 заявлені позовні вимоги підтримав повністю, просив суд позов задовольнити.
Відповідач у судове засідання 05.06.2025 представників не направив, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином. Відзиву на позов відповідачем не подано, як і не надано будь-яких доказів на підтвердження своїх заперечень проти заявлених позовних вимог.
Відповідно до частини другої ст. 178 ГПК України, у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи. Аналогічні положення містяться у частині дев'ятій ст. 165 ГПК України.
У судовому засіданні 05.06.2025 судом оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, Господарський суд міста Києва
Відповідач - ТОВ «СЕС» є учасником ринку електричної енергії та здійснює свою діяльність на підставі ліцензії на право провадження господарської діяльності з постачання електричної енергії споживачу, виданої згідно з постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 01.12.2021 № 2395 (від 24.03.2021 № 514).
Правові, економічні та організаційні засади функціонування ринку електричної енергії визначає Закон України «Про ринок електричної енергії» від 13.04.2017 № 2019-VIII (далі - Закон № 2019-VIII).
Відповідно до п. 55 частини першої ст. 1 Закону № 2019-VIII, оператор системи передачі - юридична особа, відповідальна за експлуатацію, диспетчеризацію, забезпечення технічного обслуговування, розвиток системи передачі та міждержавних ліній електропередачі, а також за забезпечення довгострокової спроможності системи передачі щодо задоволення обґрунтованого попиту на передачу електричної енергії.
Оператором системи передачі є суб'єкт господарювання, який отримав ліцензію на провадження діяльності з передачі електричної енергії (частина перша ст. 31 Закону № 2019-VIII).
Частиною другою ст. 52 Закону № 2019-VIII встановлено, що на оператора системи передачі покладаються функції адміністратора розрахунків - юридичної особи, яка забезпечує організацію проведення розрахунків на балансуючому ринку та ринку допоміжних послуг (п. 2 частини першої ст. 1 Закону № 2019-VIII).
НЕК «Укренерго» утворене відповідно до наказу Міністерства фінансів України від 15.02.2019 № 73 та розпорядження Кабінету Міністрів України від 22.11.2017 № 829-р «Про погодження перетворення державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» у приватне акціонерне товариство» державне підприємство «Національна енергетична компанія «Укренерго» шляхом перетворення, яке є правонаступником майна, усіх прав та обов'язків державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» відповідно до ст. 108 Цивільного кодексу України, п. 5 Порядку перетворення державного унітарного комерційного підприємства в акціонерне товариство, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.08.2012 № 802, п. 3.2 Статуту НЕК «Укренерго» та 100 відсотків акцій якого належить державі (далі - Оператор системи передачі/ОСП, Адміністратор розрахунків/АР) - єдиний оператор системи передачі України з функціями оперативно-технологічного управління Об'єднаною енергосистемою України, передачі електроенергії магістральними електромережами від генерації до розподільчих мереж, а також адміністратора комерційного обліку та адміністратора розрахунків на ринку електричної енергії України (далі - АР), що діє на підставі відповідної ліцензії.
Функції оператора системи передачі (далі - ОСП) виконує НЕК «Укренерго», що підтверджується, зокрема, п. 2.2 (а)) Статуту НЕК «Укренерго».
Згідно з частиною першою ст. 68 Закону № 2019-VIII, в Україні функціонує єдиний балансуючий ринок. На балансуючому ринку оператором системи передачі здійснюються: 1) купівля та продаж електричної енергії для балансування обсягів попиту та пропозиції електричної енергії у межах поточної доби; 2) купівля та продаж електричної енергії з метою врегулювання небалансів електричної енергії сторін, відповідальних за баланс.
Балансуючий ринок електричної енергії (далі - балансуючий ринок) - ринок, організований оператором системи передачі електричної енергії з метою забезпечення достатніх обсягів електричної потужності та енергії, необхідних для балансування в реальному часі обсягів виробництва та імпорту електричної енергії і споживання та експорту електричної енергії, врегулювання системних обмежень в об'єднаній енергетичній системі України, а також фінансового врегулювання небалансів електричної енергії (п. 7 частини першої ст. 1 Закону № 2019-VIII).
Умовами п. 46 частини першої ст. 1 Закону № 2019-VIII, передбачено, що небаланс електричної енергії - розрахована відповідно до правил ринку для кожного розрахункового періоду різниця між фактичними обсягами відпуску або споживання, імпорту, експорту електричної енергії сторони, відповідальної за баланс, та обсягами купленої і проданої електричної енергії, зареєстрованими відповідно до правил ринку.
Разом із тим, відповідальність за баланс - зобов'язання учасників ринку повідомляти і виконувати погодинні графіки електричної енергії відповідно до обсягів купленої та проданої електричної енергії та нести фінансову відповідальність за врегулювання небалансів (п. 12 частини першої ст. 1 Закону № 2019-VIII).
Згідно з п. 6 частини першої ст. 4 Закону № 2019-VIII, учасники ринку електричної енергії провадять свою діяльність на ринку електричної енергії на договірних засадах. Для забезпечення функціонування ринку електричної енергії укладається, зокрема, договір про врегулювання небалансів.
За змістом частини першої ст. 70 Закону № 2019-VIII, усі учасники ринку, крім споживачів, які купують електроенергію за договором постачання електричної енергії споживачу, несуть відповідальність за свої небаланси електричної енергії.
Купівля-продаж електричної енергії з метою врегулювання небалансів електричної енергії сторони, відповідальної за баланс, здійснюється між стороною, відповідальною за баланс, та оператором системи передачі за договором про врегулювання небалансів (частина четверта ст. 70 Закону № 2019-VIII).
Відповідно до частини шостої ст. 70 Закону № 2019-VIII, вартість небалансів електричної енергії сторони, відповідальної за баланс, розраховується адміністратором розрахунків для кожного розрахункового періоду доби залежно від обсягу небалансів електричної енергії цієї сторони та цін небалансів, визначених правилами ринку. Порядок розрахунку обсягів, ціни та вартості небалансів електричної енергії визначається правилами ринку. Під час визначення обсягів небалансів електричної енергії правила ринку визначають порядок урахування обсягів електричної енергії, відпущеної та/або спожитої постачальником допоміжних послуг у разі фактичного надання допоміжних послуг.
Обов'язковою умовою участі в ринку електричної енергії (крім споживачів, які купують електроенергію за договором постачання електричної енергії споживачу) є укладення договору про врегулювання небалансів з оператором системи передачі (частина третя ст. 3 Закону № 2019-VIII).
Частиною п'ятою ст. 70 Закону № 2019-VIII передбачено, що оператор системи передачі врегульовує небаланси електричної енергії із сторонами, відповідальними за баланс, у порядку, визначеному цим Законом та правилами ринку. Врегулюванням небалансів електричної енергії є вчинення стороною, відповідальною за баланс, правочинів щодо купівлі-продажу електричної енергії з оператором системи передачі в обсягах небалансів електричної енергії за цінами небалансів, визначеними відповідно до правил ринку. Типовий договір про врегулювання небалансів електричної енергії затверджується Регулятором - Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі - НКРЕКП) (п. 72 частини першої ст. 1 Закону № 2019-VIII).
Типовий договір про врегулювання небалансів електричної енергії є додатком № 1 до Правил ринку, затверджених постановою НКРЕКП від 14.03.2018 № 307 (далі - Правила ринку).
Пунктом 1.1.4 гл. 1.1 розділу I Правил ринку передбачено, що АР - адміністратор розрахунків/ОСП - оператор системи передачі (позивач) та СВБ - сторона, відповідальна за баланс (відповідач).
Згідно з п. 1.5.1. Правил ринку, усі учасники ринку, крім споживачів, які купують електричну енергію за договорами про постачання електричної енергії споживачу, несуть відповідальність за свої небаланси електричної енергії, для чого кожен учасник ринку зобов'язаний стати СВБ або передати свою фінансову відповідальність за небаланси іншій СВБ шляхом входження до її балансуючої групи на підставі укладення/приєднання до відповідного договору.
Відповідно до п. 1.3.5 гл. 1.3 розділу I Правил ринку, кандидат в учасники ринку, який бажає здійснювати операції на ринку електричної енергії України, повинен надати ОСП (у якості АР) належним чином заповнену заяву-приєднання до договору про врегулювання небалансів електричної енергії, що є додатком 2 до цих Правил.
Після отримання відповідної заяви-приєднання ОСП перевіряє повноту та правильність її заповнення та у разі відсутності підстав для її відхилення впродовж 2 робочих днів після отримання вносить кандидата до реєстру учасників ринку та присвоює йому відповідний ідентифікатор договору учасника ринку та дату акцептування заяви-приєднання, про що повідомляє учасника ринку (до п. 1.3.7 гл. 1.3 розділу I Правил ринку).
Наказом НЕК «Укренерго» від 03.04.2019 № 204 затверджено умови Договору про врегулювання небалансів електричної енергії, із подальшими змінами в редакції наказів НЕК «Укренерго» від 08.07.2019 № 366, від 07.08.2019 № 423, від 06.03.2020 № 85, від 26.11.2020 № 634, від 21.12.2020 № 709, від 05.01.2021 № 6, від 25.02.2021 № 111, від 16.03.2021 № 141, від 01.06.2021 № 303, від 31.01.2022 № 58, від 21.04.2022 № 161, від 16.05.2022 № 176, від 09.06.2022 № 236, від 27.01.2023 № 58, від 01.03.2024 № 117, від 24.06.2024 № 360, від 08.07.2024 № 393 (посилання на сторінку сайту НЕК «Укренерго» - https://ua.energy/uchasnikam_rinku/reyestratsiya-uchasnykivrynku/dogovory/#1594303518945-6f4b41ba-c92d).
Відповідно до Закону № 2019-VIII та Правил ринку, ТОВ «СЕС» надано Заяву-приєднання до договору про врегулювання небалансів електричної енергії.
В свою чергу, НЕК «Укренерго» акцептовано вказану заяву-приєднання 13.05.2021 та повідомлено (вих. № 01/19506) про приєднання ТОВ «СЕС» до умов договору про врегулювання небалансів електричної енергії та долучення до реєстру учасників ринку за ідентифікатором Договору - № 2055-01073.
Таким чином, між НЕК «Укренерго» як оператор системи передачі (далі - ОСП) та ТОВ «СЕС» як учасник ринку (далі - СВБ) укладено Договір про врегулювання небалансів електричної енергії № 2055-01073 від 13.05.2021, в редакції наказу НЕК «Укренерго» № 141 від 16.03.2021 (далі - Договір), який, згідно п. 1.1., є публічним договором приєднання в розумінні ст. 634 ЦК України, який встановлює порядок та умови врегулювання небалансів електричної енергії СВБ, у тому числі її балансуючої групи.
Цей Договір може бути змінений ОСП в односторонньому порядку у разі внесення Регулятором змін до типового договору про врегулювання небалансів електричної енергії, який є додатком 1 до Правил ринку. У такому випадку зміни до цього Договору вносяться ОСП протягом 10 днів з дня набрання ними чинності (п. 10.1. та п. 10.2. Договору).
Договір зі змінами оприлюднюється на вебсайті ОСП. Якщо учасник ринку не ініціював розірвання цього Договору протягом одного місяця з дати набрання чинності змінами, вважається, що він погодився зі зміненим Договором (п. 10.3. Договору).
Вимоги позивача мотивовані неналежним виконанням відповідачем укладеного між сторонами Договору в частині оплати врегулювання небалансів за період з 01.06.2023 по 30.06.2023 (червень 2023 року).
У зазначений спірний період умови Договору про врегулювання небалансів електричної енергії були затверджені наказом НЕК «Укренерго» від 27.01.2023 № 58 (який втратив чинність згідно з наказом НЕК «Укренерго» від 01.03.2024 № 117), які оприлюднені на офіційному сайті НЕК «Укренерго» за посиланням https://ua.energy/.
Так, згідно п. 1.2. Договору (в редакції наказу від 27.01.2023 № 58 НЕК «Укренерго»), на підставі цього Договору сторона, що приєднується, набуває статусу учасника ринку та здійснює свою діяльність у якості СВБ.
За цим Договором СВБ врегульовує небаланси електричної енергії, що склалися в результаті діяльності її балансуючої групи на ринку електричної енергії, або передає свою відповідальність за небаланси електричної енергії іншій СВБ шляхом входження до її балансуючої групи (п. 1.3. Договору).
Згідно з п. 1.4. Договору, ОСП врегульовує небаланси електричної енергії з СВБ у порядку, визначеному Законом України «Про ринок електричної енергії» та Правилами ринку, затвердженими постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 14 березня 2018 року № 307.
Врегулюванням небалансів електричної енергії є вчинення СВБ правочинів щодо купівлі-продажу електричної енергії та оплати платежів відповідно до Правил ринку (п. 1.5. Договору).
Умовами п. 2.1. та п. 2.2. Договору передбачено, що вартість небалансів електричної енергії та суми платежів, що передбачені до сплати зі сторони СВБ та ОСП, розраховуються АР для кожного розрахункового періоду доби відповідно до Правил ринку. Оплата платежів відповідно до цього договору здійснюється з урахуванням податків та зборів, передбачених діючим законодавством. За підсумками місяця визначається індикативна величина - середньозважена ціна небалансів електричної енергії за розрахунковий місяць, що розраховується шляхом ділення загальної вартості небалансів електричної енергії на загальний обсяг небалансів електричної енергії. Порядок розрахунку обсягів, ціни та вартості небалансів електричної енергії визначається Правилами ринку.
ОСП зобов'язаний виконувати розрахунки обсягу та вартості небалансу електричної енергії та інші розрахунки відповідно до цього договору та правил ринку; проводити розрахунки з СВБ у порядку та в терміни, визначені Правилами ринку (пп. 1 та пп. 2 п. 3.3. Договору).
СВБ зобов'язана здійснювати вчасно і в повному обсязі оплату за небаланс електричної енергії та платежів, сформованих ОСП для СВБ відповідно до Правил ринку (пп. 5 п. 3.5. Договору).
Відповідно до п. 5.1. Договору, виставлення рахунків та здійснення платежів щодо оплати вартості небалансів відбувається відповідно до процедур та графіків, передбачених Правилами ринку, та згідно з умовами цього Договору.
Пунктом 5.3 Договору передбачено, що СВБ, у якої виникли зобов'язання перед ОСП щодо оплати за небаланс електричної енергії, вносить плату за електричну енергію виключно на рахунок із спеціальним режимом використання ОСП, зазначений у реквізитах цього Договору.
Подання платіжних документів здійснюється сторонами відповідно до Правил ринку (п. 5.6. Договору).
Згідно з п. 5.7. Договору, якщо СВБ має заперечення до інформації, яка міститься у платіжному документі, то вона зобов'язана повідомити про це ОСП не пізніше 12:00 наступного робочого дня після виставлення рахунку. Наявність заперечень не є підставою для створення дебіторської заборгованості перед ОСП та не може бути підставою для обмеження ОСП щодо вимоги платежу фінансової гарантії, що надається СВБ ОСП.
Пунктом 5.9. Договору передбачено, що ОСП формує та направляє акт купівлі-продажу (далі - Акт) до СВБ не пізніше 13 календарного дня місяця, наступного за розрахунковим. Підписання Акта відбувається в електронній формі (за допомогою системи, яка забезпечує функціонування електронного документообігу з накладанням КЕП (за винятком випадків, коли використання електронного підпису прямо заборонено Законом), що забезпечує юридично значимий електронний документообіг між сторонами та розміщений у мережі Інтернет за посиланням: https://online.ua.energy, або у паперовій формі шляхом підписання уповноваженою особою Акта (у разі неможливості підпису в електронній формі). Сторонами має бути забезпечена можливість здійснення електронного документообігу шляхом реєстрації у системі, яка забезпечує функціонування електронного документообігу. Протягом двох робочих днів з дня направлення ОСП до СВБ Акта СВБ розглядає та повертає ОСП один примірник Акта, підписаного зі своєї сторони. Акт повинен бути підписаний сторонами в один і той самий спосіб. У разі незгоди із розрахунками ОСП відповідно до Акта СВБ протягом двох робочих днів надсилає ОСП обґрунтовані зауваження щодо цього Акта та ініціює спір відповідно до норм чинного законодавства. До здійснення коригування обсяг та вартість електричної енергії визначається за даними, зазначеними в Акті. Якщо СВБ протягом двох робочих днів з дня направлення ОСП до СВБ Акта не ініціював спір та не направив до ОСП підписаний зі сторони СВБ примірник Акта, то такий Акт вважається підписаним СВБ.
СВБ протягом двох робочих днів повертає ОСП один примірник підписаного зі своєї сторони Акта купівлі-продажу у паперовому та/або електронному вигляді (засобами електронного документообігу з накладанням КЕП) (п. 5.10. Договору).
Згідно з п. 5.11. Договору, урегулювання сторонами взаємних зобов'язань здійснюється згідно з чинним законодавством України, у тому числі сторонами може бути застосовано неттінг виключно шляхом зарахування зустрічних однорідних вимог. Не допускається припинення взаємних зобов'язань шляхом зарахування зустрічних однорідних вимог: 1) у випадку виникнення зобов'язань щодо купівлі або продажу небалансів електричної енергії в різних декадах; 2) за відсутності взаємної згоди сторін, яка виражається у підписанні сторонами Акта зарахування зустрічних однорідних вимог.
Пунктом 9.1. Договору передбачено, що цей Договір набирає чинності з дати реєстрації ОСП СВБ відповідно до її заяви-приєднання до цього договору і є чинним до 31 грудня включно року, у якому була надана заява-приєднання. Після реєстрації учасника ринку ОСП зобов'язаний надати такій СВБ витяг з відповідного реєстру.
Якщо жодна зі сторін не звернулася до іншої сторони у строк не менше ніж за 1 місяць до закінчення терміну дії цього Договору з ініціативою щодо його розірвання, то цей Договір вважається продовженим на наступний календарний рік на тих же умовах (п. 9.2. Договору).
Докази звернення сторін з ініціативою щодо розірвання Договору в матеріалах справи відсутні.
Як стверджує позивач у позовній заяві, на виконання умов Договору та відповідно до Правил ринку, ним було виставлено рахунок-фактуру (invoice) № 0910202300053 від 18.10.2024 за врегулювання небалансів електричної енергії у розрахунковий період з 01.06.2023-30.06.2023 на загальну суму 886 196,46 грн, який направлено відповідачу у системі управління ринком (ММS).
На виконання умов Договору, ОСП - НЕК «Укренерго» було сформовано та надано СВБ - ТОВ «СЕС» Акт-корегування (врегулювання) № BP/23/06-2055 до Акту купівлі-продажу електричної енергії для врегулювання небалансів та сплати інших платежів від 30.06.2023 № ВН/23/06-2055 згідно з Договором від 13.05.2021 № 2055-01073 від 16.10.2023, який містить обсяги купівлі-продажу електричної енергії для врегулювання небалансів за період з 01.06.2023 по 30.06.2023.
Таким чином, на думку позивача, заборгованість відповідача за врегулювання небалансів електричної енергії за період з 01.06.2023 по 30.06.2023 складає 886 196,46 грн, яка в добровільному порядку сплачена не була, що і стало підставою для звернення позивача з даною позовною заявою до суду за захистом своїх прав та законних інтересів.
Дослідивши наявні матеріали справи, оцінюючи подані докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог з таких підстав.
Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач посилався на неналежне виконання відповідачем умов укладеного між сторонами Договору в частині порушення зобов'язань з своєчасної та повної оплати електричної енергії для врегулювання небалансів за період з 01.06.2023 по 30.06.2023.
Як зазначалось, на виконання умов Договору, ОСП - НЕК «Укренерго» було сформовано та надано СВБ - ТОВ «СЕС» Акт-корегування (врегулювання) № BP/23/06-2055 до Акту купівлі-продажу електричної енергії для врегулювання небалансів та сплати інших платежів від 30.06.2023 № ВН/23/06-2055 згідно з Договором від 13.05.2021 № 2055-01073 від 16.10.2023, який містить обсяги купівлі-продажу електричної енергії для врегулювання небалансів за період з 01.06.2023 по 30.06.2023.
Судом прийнято до уваги, що Акт-корегування (врегулювання) до Акту купівлі-продажу електричної енергії для врегулювання небалансів та сплати інших платежів підписаний лише зі сторони позивача.
Водночас, матеріали справи не містять жодних доказів того, що відповідач звертався до позивача із запереченнями щодо відображених у вищенаведеному Акті даних обсягів та вартості електричної енергії для врегулювання небалансів за спірний період, у зв'язку з чим згідно п. 5.9. Договору, Акт вважається підписаним СВБ.
Судом враховано, що відповідно до умов Договору та Правил ринку оплата вартості небалансів не ставиться у залежність від підписання СВБ Акту купівлі-продажу/Акту-корегування (врегулювання).
Згідно з умовами п. 5.1. Договору, виставлення рахунків та здійснення платежів щодо оплати вартості небалансів відбувається відповідно до процедур та графіків, передбачених Правилами ринку, та згідно з умовами цього Договору.
Подання платіжних документів здійснюється сторонами відповідно до Правил ринку (п. 5.6. Договору).
Відповідно до п. 1.1.2 гл. 1.1. розділу 1 Правил ринку:
- платіжний документ - рахунок, сформований адміністратором розрахунків учаснику ринку щодо оплати ним або адміністратором розрахунків своїх фінансових зобов'язань, що виникли в результаті участі на ринку електричної енергії такого учасника ринку;
- система управління ринком (далі - СУР) - програмно-інформаційний комплекс, що складається з окремих систем та підсистем, які забезпечують автоматичне управління даними та процесами, а також виконання розрахунків, передбачених цими Правилами, з урахуванням інтеграції з іншими програмно-інформаційними комплексами, які забезпечують необхідні функції;
За допомогою СУР здійснюється управління процесами, зокрема проведенням необхідних розрахунків, реєстрацією ринкових даних і результатів діяльності на ринку електричної енергії згідно з цими Правилами. СУР забезпечує, зокрема, проведення розрахунків за небаланси електричної енергії (п. 1.11.1 гл. 1.11 розділу І Правил ринку).
СВБ як учасник ринку електричної енергії володіє відповідними даними і має доступ до системи управління ринком (програмний комплекс Market Management System, MMS), інформація про роботу якої є публічно доступною на офіційному вебсайті ОСП, за адресою https://ua.energy/uchasnikam_rinku/market-management-system/.
Положеннями п. 1.11.8 гл. 1.1. розділу 1 Правил ринку передбачено, що АР надає кожному учаснику ринку через його персональний кабінет доступ до записів даних розрахунків, що створив АР щодо цього учасника ринку, відповідно до інструкції з користування системою управління ринком. Авторизація користувачів системи відбувається із застосуванням особистого кваліфікованого електронного підпису (далі - КЕП).
Частиною сьомою ст. 68 Закону № 2019-VIII, за результатами роботи балансуючого ринку за відповідну добу на підставі даних оператора системи передачі та адміністратора комерційного обліку адміністратор розрахунків розраховує платежі оператора системи передачі та постачальників послуг з балансування за електричну енергію, ціни небалансу електричної енергії, а також обсяги небалансів електричної енергії учасників ринку і відповідні платежі за них та виставляє відповідні рахунки у порядку, визначеному правилами ринку.
Розрахунки за небаланси електричної енергії передбачені гл. 7.3. розділу VII Правил ринку.
За приписами п. 7.3.1. гл. 7.3. розділу VII Правил ринку (в редакції чинній на період виникнення спірних правовідносин), АР на щодекадній основі надсилає платіжний документ кожній СВБ із зазначенням суми, що СВБ зобов'язана сплатити АР, або суми, що АР зобов'язаний сплатити СВБ через її небаланси електричної енергії протягом відповідного періоду.
Як зазначає позивач та не заперечується відповідачем, АР (НЕК «Укренерго») за допомогою СУР на виконання п. 7.3.1. глави 7.3. розділу VII Правил ринку надіслало платіжний документ СВБ (ТОВ «СЕС») із зазначенням суми, що СВБ зобов'язана сплатити АР, або суми, що АР зобов'язаний сплатити СВБ через її небаланси електричної енергії протягом відповідного періоду.
На виконання умов Договору та п. 7.3.1. гл. 7.3. розділу VII Правил ринку, АР було сформовано рахунок-фактуру (invoice) № 0910202300053 від 18.10.2024 електричної енергії для врегулювання небалансів (згідно з процесом врегулювання, передбаченого Додатком 10 Правил ринку) у розрахунковий період з 01.06.2023-30.06.2023 на загальну суму 886 196,46 грн, який направлено відповідачу у системі управління ринком (ММS).
Верховний Суд у постанові від 21.12.2021 у справі № 910/15364/20 зазначив, що у розумінні положень Правил ринку, з урахуванням змісту укладеного договору, направлення (надсилання, виставлення) рахунків на оплату учасникам ринку здійснюється адміністратором розрахунків через систему управління ринком, зокрема, систему розрахунків за небаланси електричної енергії. У розумінні положень Правил ринку (зокрема п. 1.1.4, 1.1.2, 1.8.1, 1.11.1, 1.11.8, 5.11.1, 5.11.2, 5.28.1, 7.2.1, 7.7.4), з урахуванням змісту договору (п. 4.1, 4.5, 5.3, 5.4), направлення (надсилання, виставлення) рахунків на оплату учасникам ринку здійснюється адміністратором розрахунків (АР) через систему управління ринком.
Іншого порядку та способу направлення рахунків, ані Правилами ринку, ані умовами договору не передбачено, а тому суд вважає належним їх направлення (формування) АР у системі управління ринком. Аналогічна правова позиція викладена у постановах Верховного Суду від 03.02.2023 у справі № 910/9374/21, від 01.06.2022 у справі № 910/11109/21, від 13.09.2022 у справі № 910/8901/20, від 18.10.2020 у справі № 910/6578/21, від 08.11.2022 у справі № 910/21124/20.
Відповідно до п. 4 частини другої ст. 33 Закону № 2019-VIII, Оператор системи передачі має право своєчасно та в повному обсязі отримувати плату за продану електричну енергію на балансуючому ринку.
Згідно з пп. 2 п. 3.2. Договору, ОСП має право на своєчасну оплату вартості небалансу електричної енергії, що склався на ринку в певному розрахунковому періоді. Вказаному праву ОСП кореспондує установлений пп. 5 п. 3.5. Договору обов'язок СВБ здійснювати вчасно і в повному обсязі оплату за небаланс електричної енергії та платежів, сформованих ОСП для СВБ відповідно до Правил ринку.
Відповідно до п. 1.1. Правил врегулювання, що є Додатком 10 до Правил ринку (в редакції чинній на період виникнення спірних правовідносин) (далі - Правила врегулювання), якщо АКО надасть оновлені дані комерційного обліку по учасниках ринку, то будь-які розбіжності, виявлені після цього, урегульовуються між ОСП та СВБ, до якої входять такі учасники ринку, відповідно до цих Правил врегулювання.
Розрахунок врегулювання щодо розрахункових періодів попереднього місяця здійснюється кожного місяця або частіше в разі прийняття АР відповідного обґрунтованого рішення. Розрахунок врегулювання щодо розрахункових періодів попереднього кварталу здійснюється у другому місяці поточного кварталу (п. 1.2. Правил врегулювання).
Відповідно до п. 2.1. Правил врегулювання, у випадку отримання оновлених сертифікованих даних комерційного обліку учасників ринку за розрахунковий період обчислення врегулювання здійснюється таким чином: оцінюється фактична кількість електричної енергії, яка відповідає отриманим оновленим сертифікованим даним комерційного обліку; попередні дані віднімаються від фактичної кількості електричної енергії, щоб обрахувати обсяг врегулювання на кожного учасника mp і за кожен розрахунковий період.
Як встановлено матеріалами справи, у зв'язку з отриманням фактичних сертифікованих даних комерційного обліку електричної енергії для врегулювання небалансів позивач через вищенаведену систему управління ринком надіслав відповідачу платіжний документ (рахунок-фактуру) за електричну енергію з метою врегулювання небалансів (згідно із процесом врегулювання, передбаченого додатком 10 до Правил ринку) рахунок-фактура № 0910202300053 від 18.10.2024 на загальну суму 886 196,46 грн.
Зазначений рахунок розміщений (сформований) ОСП в системі управління ринком (ММS) 18.10.2024. Дата розміщення (формування) рахунку у системі управління ринком є датою направлення (надсилання, виставлення) такого рахунку.
Вказані обставини підтверджуються наявним у матеріалах справи скріншотом з системи управління ринком (ММS).
За змістом п. 7.7.3. гл. 7.6. Розділу VII Правил ринку, оплата платіжного документа з банківського рахунку учасника ринку на банківський рахунок АР здійснюється протягом двох банківських днів з дати направлення платіжного документа.
У розумінні Правил ринку, з урахуванням змісту Договору, направлення (надсилання, виставлення) рахунків на оплату учасникам ринку здійснюється АР через систему управління ринком, зокрема, систему розрахунків за небаланси електричної енергії.
Відтак, строк для розрахунків обчислюється з дня розміщення (формування) рахунку позивачем (АР) у системі управління ринком.
З урахуванням наведеного вище, відповідач повинен був оплатити електричну енергію для врегулювання небалансів протягом двох банківських днів з дати направлення платіжного документа.
Крім того, суд зазначає, що відповідно до п. 7.8.1 гл. 7.8 розділу VII Правил ринку, якщо учасник ринку або ОСП (у якості АР) ініціює суперечку щодо суми, зазначеної в рахунку (запит платіжного документа), оплата повинна бути проведена згідно з платіжним документом. Якщо за результатами розгляду запиту платіжного документа будуть виявлені суми, що підлягають поверненню, учасники ринку та ОСП (у якості АР) зобов'язані здійснити перерахування надлишкових сум на відповідний рахунок.
Водночас, у матеріалах справи відсутні докази того, що відповідач відповідно до п. 7.8.1 гл. 7.8 розділу VII Правил ринку ініціював суперечку щодо суми, зазначеної у спірному рахунку-фактурі. Крім того, відповідачем не зазначено будь-якого іншого розміру його грошових зобов'язань за червень 2023 року.
Доказів оплати виставленого позивачем рахунку-фактури суду надано не було.
За приписами ст.ст. 73, 74 ГПК України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Обов'язок із доказування слід розуміти як закріплену в процесуальному та матеріальному законодавстві міру належної поведінки особи, що бере участь у судовому процесі, із збирання та надання доказів для підтвердження свого суб'єктивного права, що має за мету усунення невизначеності, яка виникає в правовідносинах у разі неможливості достовірно з'ясувати обставини, які мають значення для справи.
Згідно зі ст. 76 ГПК України, належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування (ст. 77 ГПК України).
Частинами першою та другою ст. 86 ГПК України передбачено, що суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також вірогідність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Матеріали справи не містять належних та допустимих доказів на спростування обґрунтованості визначеної у спірному рахунку-фактурі до сплати відповідачу вартості електричної енергії для врегулювання небалансів за червень 2023 року.
Отже, позивачем належним чином доведено прострочення виконання відповідачем зобов'язання за Договором в частині своєчасної сплати вартості електричної енергії для врегулювання небалансів за період з 01.06.2023 по 30.06.2023 на загальну суму 886 196,46 грн за вище зазначеним рахунком-фактурою.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що заявлені позивачем позовні вимоги в частині стягнення з відповідача 886 196,46 грн основного боргу за Договором є обґрунтованими та підлягають задоволенню в повному обсязі.
Щодо позовних вимог про стягнення з відповідача 16 837,73 грн інфляційних втрат на та 3% річних у розмірі 3 922,51 грн, суд зазначає наступне.
Згідно зі ст. 625 ЦК України боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов'язання. Боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Інфляційні нарахування на суму боргу, сплата яких передбачена частиною другою ст. 625 ЦК України, не є штрафною санкцією, а виступають способом захисту майнового права та інтересу, який полягає у відшкодуванні матеріальних втрат кредитора від знецінення коштів внаслідок інфляційних процесів за весь час прострочення в їх сплаті. Сплата трьох процентів річних від простроченої суми (якщо інший їх розмір не встановлений договором або законом), так само як й інфляційні нарахування, не мають характеру штрафних санкцій і є способом захисту майнового права та інтересу кредитора шляхом отримання від боржника компенсації (плати) за користування ним коштами, належними до сплати кредиторові». Вказану правову позицію викладено у постанові Верховного Суду від 03.04.2021 у справі № 920/653/19.
Оскільки відповідач прострочив виконання грошового зобов'язання, то наявні підстави для стягнення з відповідача на користь позивача суми боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також трьох процентів річних від простроченої суми.
Перевіривши здійснені позивачем розрахунки 3% річних та інфляційних втрат, судом встановлено, що вони розраховані вірно, у зв'язку з чим позовні вимоги про стягнення з відповідача 3% річних підлягають задоволенню у заявленому розмірі 3 922,51 грн та інфляційних втрат у заявленому розмірі 16 837,73 грн.
За таких обставин, враховуючи всі наявні в матеріалах справи докази в їх сукупності, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог.
У зв'язку із задоволенням позову, судовий збір, сплачений позивачем з урахуванням понижуючого коефіцієнта у розмірі 0,8, визначеного частиною третьою ст. 4 Закону України «Про судовий збір», відповідно до положень ст. 129 ГПК України, покладається на відповідача.
Також, позивачем у позовній заяві було повідомлено, що попередньо розрахована сума судових витрат позивача відповідає сумі сплаченого судового збору.
Керуючись ст.ст. 74, 129, 238 - 241 Господарського процесуального кодексу України, суд
1. Позов задовольнити повністю.
2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Східний енергетичний союз» (01054, місто Київ, вулиця Пирогова, будинок 2/37; ідентифікаційний код 43911698) на користь Приватного акціонерного товариства «Національна енергетична компанія «Укренерго» (01032, місто Київ, вулиця Симона Петлюри, будинок 25; ідентифікаційний код 00100227) 906 956 (дев'ятсот шість тисяч дев'ятсот п'ятдесят шість) грн 70 коп., з яких: 886 196 (вісімсот вісімдесят шість тисяч сто дев'яносто шість) грн 46 коп. основного боргу, інфляційні втрати на суму 16 837 (шістнадцять тисяч вісімсот тридцять сім) грн 73 коп. та 3% річних у розмірі 3 922 (три тисячі дев'ятсот двадцять дві) грн 51 коп., а також судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 10 883 (десять тисяч вісімсот вісімдесят три) грн 48 коп.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Рішення, відповідно до ст.ст.256, 257 Господарського процесуального кодексу України, може бути оскаржено до Північного апеляційного господарського суду шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до суду апеляційної інстанції протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складено:17.06.2025
Суддя Ю.М. Смирнова