Рішення від 17.06.2025 по справі 908/417/25

номер провадження справи 15/10/25

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17.06.2025 Справа № 908/417/25

м. Запоріжжя Запорізької області

Господарський суд Запорізької області у складі судді Горохова Ігоря Сергійовича, розглянувши матеріали справи

за позовом Приватного акціонерного товариства “Національна енергетична компанія “Укренерго», 01032, м. Київ, вул. Симона Петлюри, буд. 25

до відповідача Акціонерного товариства “Запоріжжяобленерго», 69035, м. Запоріжжя, вул. Сталеварів, буд. 14

про стягнення коштів

за участю секретаря судового засідання Пікалової І.С.

за участю представників сторін та учасників процесу:

від позивача: Батовська Т.І., адвокат, посвідчення № ЗП002205 від 11.06.2019, довіреність №20/11-55 від 20.11.2024;

від відповідача: Богославський В.А., адвокат, посвідчення № 001141 від 29.06.2016, довіреність № 382 від 18.12.2024;

установив

До Господарського суду Запорізької області надійшла позовна заява Приватного акціонерного товариства “Національна енергетична компанія “Укренерго» до відповідача Акціонерного товариства “Запоріжжяобленерго» про стягнення заборгованості в розмірі 1 612 177,08 грн, з яких: заборгованість у розмірі 1 588 930,80 грн, 3% річних в розмірі 4179,11 грн, інфляційних втрат в розмірі 19 067,17 грн.

Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 18.02.2025, справу № 908/417/25 передано на розгляд судді Горохову І.С.

Ухвалою суду від 19.02.2025 позовна заява була залишена без руху для усунення недоліків, допущених позивачем.

21.02.2025 на адресу суду надійшла заява Приватного акціонерного товариства “Національна енергетична компанія “Укренерго» про усунення недоліків позовної заяви.

Ухвалою суду від 03.03.2025 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі № 908/417/25. Справі присвоєно номер провадження 15/10/25. Розгляд справи призначено здійснювати за загальними правилами позовного провадження. Підготовче засідання призначено на 03.04.2025 о 10:00 год.

18.03.2025 через підсистему “Електронний суд» від відповідача суд отримав:

- відзив на позовну заяву з копіями документів на підтвердження доводів відповідача, в якому він просить зупинити провадження у справі № 908/417/25 до закінчення перегляду в касаційному порядку об'єднанню палатою Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду справи № 908/1162/23; відмовити в задоволенні позовних вимог у справі; зменшити заявлений до стягнення позивачем розмір сум 3 % річних та інфляційних втрат на 90 %;

- заяву про долучення документів до відзиву, які з технічних причини не були долучені до матеріалів самого відзиву;

- клопотання про призначення судової економічної експертизи.

02.04.2025 через підсистему “Елетрконний суд» від позивача до суду надійшли:

- відповідь на відзив;

- заперечення проти клопотання про зупинення провадження у справі.

03.04.2025 через підсистему “Електронний суд» від позивача судом отримані заперечення проти задоволення клопотання про призначення судової економічної експертизи.

Ухвалою суду від 03.04.2025 продовжено строк підготовчого провадження на тридцять днів. Відкладено підготовче засідання на 07.05.2025 о 10:00 год.

07.05.2025 від відповідача через підсистему “Елетрконний суд» надійшли заперечення на відповідь на відзив. Крім того, просив, витребувати у позивача Звіт про фінансовий результат за 2023, 2024 роки; зупинити провадження у справі № 908/417/25 до закінчення перегляду в касаційному порядку об'єднаною палатою Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду справи № 908/1162/23; відмовити у задоволенні позовних вимог у справі № 908/417/25; зменшити заявлений до стягнення позивачем сум 3% річних та інфляційних втрат на 90%.

07.05.2025 постановлено ухвалу про закриття підготовчого провадження та призначення справи № 908/417/25 до судового розгляду по суті на 05.06.2025. Відмовлено в задоволенні клопотань Публічного акціонерного товариства “Запоріжжяобленерго» про зупинення провадження у справі, про призначення судової економічної експертизи у справі, про витребування доказів, про призначення колегіального розгляду справи.

Під час розгляду справи по суті оголошувалась перерва.

Судом перевірені повноваження представників сторін. Відводів складу суду не заявлено.

Позов заявлено у зв'язку з тим, що позивачем сформовано та скеровано відповідачу акт корегування (врегулювання) від 06.09.2024 до акту купівлі-продажу електричної енергії для врегулювання небалансів та сплати інших платежів. Також позивачем виставлено рахунок-фактуру за електроенергію для врегулювання небалансів. Рахунок відповідачем не оплачено, заперечень щодо виставленого рахунку не надходило. Внаслідок порушення відповідачем умов договору щодо своєчасної сплати коштів з метою врегулювання небалансів позивач просить стягнути з відповідача заборгованість з урахуванням 3% річних та інфляційних втрат.

Відповідач щодо позову заперечив та зазначив, що в період дії воєнного стану, після окупації частини територій ліцензійної діяльності та з моменту захоплення у липні - серпні 2022 року структурних підрозділів АТ «Запоріжжяобленерго», від суміжних ліцензіатів (операторів системи, ППКО) до АТ «Запоріжжяобленерго» надходять дані комерційного обліку щодо обсягів прийому/віддачі електричної енергії в мережу, які можуть бути валідовані після деокупації території та отримання доступу до приладів обліку. У відповідача відсутній контроль наж системою ліній, допоміжного обладнання, обладнання для трансформації та перемикань, що використовується для розподілу електроенергії в структурних підрозділах, які знаходяться на території бойових дій або в тимчасовій окупації, відсутній доступ до розрахункових засобів обліку та відсутні відомості про обсяг розподіленої електричної енергії на територіях, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією. Позивачем не доведено достовірність (правильність) заявлених обсягів електричної енергії для врегулювання небалансів на тимчасово окупованій території та території де ведуться бойові дії, а отже не доведено реальну (достовірну) суму заборгованості, що заявлена до стягнення. Просить у позові відмовити.

У відповіді на відзив позивач зазначив, що дані обліку формуються за даними обліку самих ліцензіатів, яким, зокрема є і АТ «Запоріжжяобленерго», які отримані із засобів комерційного обліку або визначені розрахунковим шляхом, відповідно до затвердженої методики розрахунку. Обсіг електричної енергії для врегулювання небалансів визначається та коригується в порядку визначеному ККОЕЕ з врахуванням постанови КМУ № 555 та відповідно даних наданих відповідачем як учасника ринку в якості ППКО, а не позивачем самостійно. Відповідачем не надано доказів щодо невідповідності даних у первинних документах. Визначені відповідачем обсяги небалансів в акті коригування обсягу небалансів за липень 2020 року співпадають з обсягами, зазначеними у спірному акті коригування (врегулювання) від 06.09.2024. Відповідач погодив обсяг та вартість визначені в спірному акті шляхом підписання, не відкрив спір щодо обсягу та вартості небалансів при отриманні спірного акта та при пред'явленні для олпати рахунки-фактури, а також визнав цей обсяг при розгляді іншої справи № 908/948/23 та № 908/2879/23. Позов просить задовольнити.

У запереченнях на відповідь на відзив просив зменшити 3% річних та інфляційні втрати на 90% річних враховуючи важкий фінансовий стан відповідача.

У судовому засіданні здійснювався звукозапис судового процесу за допомогою програмно-апаратного комплексу “Акорд».

У судовому засіданні проголошено вступну та резолютивну частини рішення.

Розглянувши та дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників учасників справи, суд щодо спору зазначає наступне.

Приватне акціонерне товариство «Національна енергетична компанія «Укренерго» утворене відповідно до наказу Міністерства фінансів України від 15.02.2019 № 73 та розпорядження Кабінету Міністрів України від 22.11.2017 № 829-р «Про погодження перетворення Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» у Приватне акціонерне товариство» державне підприємство «Національна енергетична компанія «Укренерго» шляхом перетворення, яке є правонаступником майна, усіх прав та обов'язків державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» відповідно до ст. 108 Цивільного кодексу України, п. 5 Порядку перетворення державного унітарного комерційного підприємства в акціонерне товариство, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.08.2012 № 802, п. 3.2 Статуту НЕК «Укренерго» (який публічно доступний за адресою https://ua.energy/wp-content/uploads/2021/09/Statut-Minenergo-2021-1.pdf) та 100 відсотків акцій якого належить державі (НЕК «Укренерго», ОСП, Адміністратор розрахунків) - єдиний оператор системи передачі України з функціями оперативно-технологічного управління Об'єднаною енергосистемою України, передачі електроенергії магістральними електромережами від генерації до розподільчих мереж, а також адміністратора комерційного обліку та адміністратора розрахунків на ринку електричної енергії України (АР), що діє на підставі відповідної ліцензії.

Відповідно до п. 7 ч. 1 ст. 1 Закону України № 2019-VIII від 13.04.2017 «Про ринок електричної енергії» балансуючий ринок електричної енергії - ринок, організований оператором системи передачі електричної енергії з метою забезпечення достатніх обсягів електричної потужності та енергії, необхідних для балансування в реальному часі обсягів виробництва та імпорту електричної енергії і споживання та експорту електричної енергії, врегулювання системних обмежень в об'єднаній енергетичній системі України, а також фінансового врегулювання небалансів електричної енергії.

Згідно з п. 12 ч. 1 ст.1 Закону «Про ринок електричної енергії» відповідальність за баланс - зобов'язання учасників ринку повідомляти і виконувати погодинні графіки електричної енергії відповідно до обсягів купленої та проданої електричної енергії та нести фінансову відповідальність за врегулювання небалансів.

Відповідно до п. 46 ч. 1 ст. 1 Закону «Про ринок електричної енергії» небаланс електричної енергії - розрахована відповідно до правил ринку для кожного розрахункового періоду різниця між фактичними обсягами відпуску або споживання, імпорту, експорту електричної енергії сторони, відповідальної за баланс, та обсягами купленої і проданої електричної енергії, зареєстрованими відповідно до правил ринку.

Відповідно до ч. 3 ст. 3 Закону «Про ринок електричної енергії» обов'язковою умовою участі в ринку електричної енергії (крім споживачів, які купують електроенергію за договором постачання електричної енергії споживачу) є укладення договору про врегулювання небалансів з оператором системи передачі.

Згідно з п. 6. ч. 1 ст. 4 Закону «Про ринок електричної енергії» учасники ринку електричної енергії провадять свою діяльність на ринку електричної енергії на договірних засадах. Для забезпечення функціонування ринку електричної енергії укладаються, зокрема, договори про врегулювання небалансів.

Відповідно до п. 1.3.5. Правил ринку, затверджених постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 14.03.2018 № 307 (Правила ринку), кандидат в учасники ринку, який бажає здійснювати операції на ринку електричної енергії України, повинен надати ОСП (у якості АР - адміністратора розрахунків) належним чином заповнену заяву-приєднання до договору про врегулювання небалансів електричної енергії, що є додатком 2 до Правил ринку.

Згідно з п. 1.3.7. Правил ринку, після отримання відповідної заяви-приєднання ОСП перевіряє повноту та правильність її заповнення та у разі відсутності підстав для її відхилення впродовж 2 робочих днів після отримання вносить кандидата до реєстру учасників ринку та присвоює йому відповідний ідентифікатор договору учасника ринку та дату акцептування заяви-приєднання, про що повідомляє учасника ринку.

Відповідно до п. 1.1, п. 1.2 Типового договору про врегулювання небалансів електричної енергії, що є додатком № 1 до Правил ринку, цей договір є публічним договором приєднання, який встановлює порядок та умови врегулювання небалансів електричної енергії СВБ, у тому числі її балансуючої групи. Цей договір є договором приєднання в розумінні статті 634 Цивільного кодексу України, умови якого мають бути прийняті іншою Стороною не інакше, як шляхом приєднання до запропонованого договору в цілому.

На підставі цього договору сторона, що приєднується, набуває статусу учасника ринку та здійснює свою діяльність у якості СВБ.

Наказом № 204 від 03.04.2019 затверджено умови договору про врегулювання небалансів електричної енергії, із подальшими змінами в редакції наказів НЕК «Укренерго» № 366 від 08.07.2019, № 423 від 07.08.2019, № 85 від 06.03.2020, № 634 від 26.11.2020, № 709 від 21.12.2020, № 6 від 05.01.2021, № 111 від 25.02.2021, № 141 від 16.03.2021, № 303 від 01.06.2021, № 58 від 31.01.2022, № 161 від 21.04.2022, № 176 від 16.05.2022, № 236 від 09.06.2022, № 58 від 27.01.2023, № 117 від 01.03.2024, № 360 від 24.06.2024 року, № 393 від 08.07.2024 року (вказані редакції договорів знаходяться в публічному доступі на сайті НЕК «Укренерго» за посиланням https://ua.energy/uchasnikam_rinku/reyestratsiya-uchasnykiv-rynku/dogovory/#1594303518946-6f4b41ba-c92d).

АТ «Запоріжжяобленерго» заявою-приєднання до договору про врегулювання небалансів електричної енергії надало письмову згоду на приєднання до договору про врегулювання небалансів електричної енергії.

Листом № 01/14136 від 18.04.2019 позивач повідомив АТ «Запоріжжяобленерго» про приєднання до договору про врегулювання небалансів електричної енергії із ідентифікатором договору № 0503-01041, дата акцептування 18.04.2019. Редакція договору про врегулювання небалансів електричної енергії, що діяла на момент виникнення заборгованості відповідача, затверджена наказом НЕК «Укренерго» № 117 від 01.03.2024.

Таким чином, 18.04.2019 між НЕК «Укренерго» та ПАТ «Запоріжжяобленерго» укладено договір про врегулювання небалансів електричної енергії № 0503-01041 (договір), за умовами п. 1.1. якого договір є публічним договором приєднання, який встановлює порядок та умови врегулювання небалансів електричної енергії СВБ, у тому числі її балансуючої групи. Цей договір є договором приєднання в розумінні статті 634 Цивільного кодексу України, умови якого мають бути прийняті іншою стороною не інакше, як шляхом приєднання до запропонованого договору в цілому.

Відповідно до п. 1.3. договору (в редакції чинній на момент виникнення заборгованості) СВБ врегульовує небаланси електричної енергії, що склалися в результаті діяльності її балансуючої групи на ринку електричної енергії, або передає свою відповідальність за небаланси електричної енергії іншій СВБ шляхом входження до балансуючої групи.

Згідно з п. 1.4. договору ОСП врегульовує небаланси електричної енергії з СВБ у порядку, визначеному Законом України «Про ринок електричної енергії» та Правилами ринку, затвердженими постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП) від 14 березня 2018 року № 307.

Відповідно до п. 1.5. договору врегулюванням небалансів електричної енергії є вчинення СВБ правочинів щодо купівлі-продажу електричної енергії та оплати платежів відповідно до Правил ринку.

Пунктами 2.1., 2.2. договору передбачено, що вартість небалансів електричної енергії та суми платежів, що передбачені до сплати зі сторони СВБ та ОСП, розраховуються АР для кожного розрахункового періоду доби відповідно до Правил ринку. Оплата платежів відповідно до цього договору здійснюється з урахуванням податків та зборів, передбачених діючим законодавством. Порядок розрахунку обсягів, ціни та вартості небалансів електричної енергії визначається Правилами ринку.

Згідно з п. 5.1. договору виставлення рахунків та здійснення платежів щодо оплати вартості небалансів, відбувається відповідно до процедур та графіків, передбачених Правилами ринку, та згідно з умовами цього договору.

Подання платіжних документів здійснюється сторонами відповідно до Правил ринку (п. 5.6. договору).

Відповідно до п. 1.1.2 глави 1.1 розділу 1 Правил ринку платіжний документ -рахунок, сформований адміністратором розрахунків учаснику ринку щодо оплати ним або адміністратором розрахунків своїх фінансових зобов'язань, що виникли в результаті участі на ринку електричної енергії такого учасника ринку; система управління ринком - програмно-інформаційний комплекс, що складається з окремих систем та підсистем, які забезпечують автоматичне управління даними та процесами, а також виконання розрахунків, передбачених цими Правилами, з урахуванням інтеграції з іншими програмно-інформаційними комплексами, які забезпечують необхідні функції.

За допомогою СУР здійснюється управління процесами, зокрема проведенням необхідних розрахунків, реєстрацією ринкових даних і результатів діяльності на ринку електричної енергії згідно з цими Правилами (п. 1.11.1 глави 1.1 розділу 1 Правил ринку).

АР надає кожному учаснику ринку через його персональний кабінет доступ до записів даних розрахунків, що створив АР щодо цього учасника ринку, відповідно до інструкції з користування системою управління ринком. Авторизація користувачів системи відбувається із застосуванням особистого кваліфікованого електронного підпису (п. 1.11.8 глави 1.11. розділу І Правил ринку).

Відповідно до ч. 7 ст. 68 Закону України «Про ринок електричної енергії» за результатами роботи балансуючого ринку за відповідну добу на підставі даних оператора системи передачі та адміністратора комерційного обліку адміністратор розрахунків розраховує платежі оператора системи передачі та постачальників послуг з балансування за електричну енергію, ціни небалансу електричної енергії, а також обсяги небалансів електричної енергії учасників ринку і відповідні платежі за них та виставляє відповідні рахунки у порядку, визначеному Правилами ринку.

Згідно з п. 5.7 договору, якщо СВБ має заперечення щодо інформації, яка міститься у платіжному документі, то вона зобов'язана повідомити про це ОСП не пізніше 12:00 наступного робочого дня після виставлення рахунку. Наявність заперечень не є підставою для створення дебіторської заборгованості перед ОСП та не може бути підставою для обмеження ОСП щодо вимоги платежу фінансової гарантії, що надається СВБ ОСП.

Відповідно до п. 5.9. договору ОСП надає СВБ у паперовому або електронному вигляді (засобами електронного документообігу з накладанням КЕП) два примірники Акта купівлі-продажу (далі-Акт) підписані зі своєї сторони, до 12 числа місяця, наступного за тим, щодо якого його сформовано.

Відповідно до п. 5.10. договору СВБ протягом двох робочих днів повертає ОСП один примірник підписаного із своєї сторони Акта купівлі-продажу у паперовому та/ або електронному вигляді (засобами електронного документообігу з накладанням КЕП).

Відповідно до п. 1.1. Правил врегулювання Додатку 10 до Правил ринку (в редакції на момент виникнення заборгованості), якщо АКО надасть оновлені дані комерційного обліку по учасниках ринку, то будь-які розбіжності, виявлені після цього, урегульовуються між ОСП та СВБ, до якої входять такі учасники ринку, відповідно до цих Правил врегулювання.

Відповідно до п. 1.2. Правил врегулювання Додатку 10 до Правил ринку розрахунок врегулювання щодо розрахункових періодів попереднього місяця здійснюється кожного місяця або частіше в разі прийняття АР відповідного обґрунтованого рішення. Розрахунок врегулювання щодо розрахункових періодів попереднього кварталу здійснюється у другому місяці поточного кварталу. Розрахунок врегулювання щодо розрахункових періодів попереднього року здійснюється у другому місяці поточного року.

Відповідно до п. 5.3.1 Правил ринку рахунок А-В використовується для розрахунків за небаланси. Розрахункова активність на цьому рахунку для кожного розрахункового періоду кожного торгового дня включає дебетування за платежі або кредитування за витрати СВБ, що виникають через їх позитивний або негативний небаланс, за відповідною ціною небалансів, у тому числі оплату/зарахування за отримання/ надання аварійної допомоги операторам системи передачі суміжних держав та позапланових перетоків електричної енергії.

Частиною 4 ст. 75 Закону України «Про ринок електричної енергії» встановлено, що постачальники послуг з балансування та сторони, відповідальні за баланс, у яких виникли зобов'язання перед оператором системи передачі в результаті діяльності на балансуючому ринку, вносять плату за електричну енергію виключно на поточний рахунок із спеціальним режимом використання оператора системи передачі в одному з уповноважених банків.

Порядок розподілу коштів, що надходять на рахунки із спеціальним режимом використання визначено постановою НКРЕКП від 27.06.2019 за № 1246 «Про алгоритм розподілу коштів» та постановою від 18.06.2019 за № 1041 «Про затвердження Порядку розподілу коштів з поточних рахунків із спеціальним режимом використання електропостачальників та внесення зміни до постанови НКРЕКП від 18 січня 2019 року № 26».

Згідно з процесом врегулювання, передбаченого п. 3.2. Правил врегулювання (Додаток 10), рух грошей врегулювання, отриманий від врегулювання, зараховується/ списується з рахунку врегулювання А-G і списується/зараховується на ринкові рахунки учасників ринку не пізніше ніж через 3 робочі дні після закінчення строку для подання заперечень або формування остаточних звітів про врегулювання розрахунків.

Згідно з процесом врегулювання, передбаченого додатком 10 Правил ринку, позивачем сформовано та направлено відповідачу Акт корегування (врегулювання) № СВБ_ВР_03_2022_07_0503 від 06.09.2024 до Акту купівлі-продажу електричної енергії для врегулювання небалансів та сплати інших платежів від 31.07.2022 № ВН/22/07-0503, акту корегування від 24.11.2022 ВР/22/07-0503, за яким обсяг зобов'язань відповідача щодо оплати електричної енергії для врегулювання небалансів за липень 2022 року збільшився та відповідно сума до оплати становить 1 588 930,80 грн з ПДВ.

08.01.2025 позивачем виставлено рахунок-фактуру (invoice) № 2404202400737 від 07.01.2025 за електричну енергію для врегулювання небалансів (згідно з процесом врегулювання, передбаченого додатком 10 Правил ринку) за період 01.07.2022-31.07.2022 на суму 1 588 930,80 грн з ПДВ. Даний рахунок виставлено відповідачу через систему управління ринком (https://mms.ua.energy), що підтверджується скріншотом з системи про виставлення рахунку. Кінцевий термін оплати цього рахунку (з урахуванням положень п. 3.2 додатку 10 до Правил ринку) - 13.01.2025. Вказаний рахунок не сплачений відповідачем. Заборгованість по цьому рахунку станом на 14.02.2025 становить 1 588 930,80 грн з ПДВ, прострочення становить 32 днів (з 14.01.2025 по 14.02.2025).

Пунктом 10.12. Правил ринку встановлено, що виконання зобов'язань СВБ/ППБ, що виникли за результатами діяльності на балансуючому ринку у розрахункові періоди до 01 липня 2024 року здійснюється відповідно до виставлених АР платіжних документів та звітів, шляхом внесення плати на поточний рахунок із спеціальним режимом використання ОСП.

Відповідно до п. 4 ч. 2 ст. 33 Закону «Про ринок електричної енергії» оператор системи передачі має право своєчасно та в повному обсязі отримувати плату за продану електричну енергію на балансуючому ринку.

Згідно з пп. 2. п. 3.2. договору ОСП має право на своєчасну оплату вартості небалансу електричної енергії, що склався на ринку в певному розрахунковому періоді.

Відповідно до пп. 5 п. 3.5. договору СВБ зобов'язаний здійснювати вчасно та в повному обсязі оплату за небаланс електричної енергії та платежів, сформованих ОСП для СВБ відповідно до Правил ринку.

Відповідно до п.п. 7.8.1-7.8.3 глави 7.8 розділу VII Правил ринку якщо учасник ринку або ОСП (у якості АР) ініціює суперечку щодо суми, зазначеної в рахунку (запит платіжного документа), оплата повинна бути проведена згідно з платіжним документом. Якщо за результатами розгляду запиту платіжного документа будуть виявлені суми, що підлягають поверненню, учасники ринку та ОСП (у якості АР) зобов'язані здійснити перерахування надлишкових сум на відповідний рахунок. За несвоєчасну оплату нараховується пеня за ставкою, що визначається відповідно до діючого законодавства. Пеня нараховується на грошові суми, що представляють різницю між сплаченою сумою та сумою, визначеною після вирішення суперечки, і повинна бути сплачена ОСП (у якості АР) або сплачена йому в залежності від обставин.

Згідно з п. 5.7 договору, якщо СВБ має заперечення щодо інформації, яка міститься у платіжному документі, то вона зобов'язана повідомити про це ОСП не пізніше 12:00 наступного робочого дня після виставлення рахунку. Наявність заперечень не є підставою для створення дебіторської заборгованості перед ОСП та не може бути підставою для обмеження ОСП щодо вимоги платежу фінансової гарантії, що надається СВБ ОСП.

Заперечення щодо виставленого рахунку від відповідача не надходили.

Згідно із ст. 193 Господарського кодексу України суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. Кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов'язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу. Порушення зобов'язань є підставою для застосування господарських санкцій, передбачених цим Кодексом, іншими законами або договором.

Статтями 525, 526 Цивільного кодексу України встановлено, що одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом; зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору.

Відповідно до ч. 1 ст. 530 Цивільного кодексу України якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

При цьому, в силу положень ч. 1 ст. 612 Цивільного кодексу України боржник вважається таким/ що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов'язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.

Відповідно до ст. 610 Цивільного кодексу України порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).

За приписами ч. 1 ст. 625 Цивільного кодексу України боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов'язання.

На час вирішення спору в суді, відповідач не надав доказів оплати заборгованості, яка заявлена до стягнення.

Позивач просить стягнути з відповідача за період прострочення 3% річних у розмірі 4179,11 грн та інфляційні втрати у розмірі 19 067,17 грн.

Відповідно до ч. 2 ст. 625 ЦК України, боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.

Розрахунок інфляційних втрат здійснюється за формулою:

Інфляційні втрати = С х ІІС - С, де С - сума заборгованості, ІІС = (IІ1 : 100) х (ІІ2 : 100) х (ІІ3 : 100) х ... (ІІZ: 100)

ІІ1 - індекс інфляції за перший місяць прострочення, …….

ІІZ, - індекс інфляції за останній місяць прострочення

1 588 930,80 х 1.01200000 - 1 588 930,80 = 19 067,17 грн.

Розрахунок 3% річних здійснюється за формулою: Сума санкції = С х З х Д : 365 : 100,

де С - сума заборгованості, Д - кількість днів прострочення.

1 588 930,80 х 3 % х 32 : 365 : 100 = 4179,11 грн.

Перевіривши наведені розрахунки, суд вважає їх проведеними правильно.

Заперечення відповідача щодо позову, суд вважає безпідставними з урахуванням наступного.

З протоколу наради щодо сертифікації даних комерційного обліку по електроустановках, що приєднані до елементів систем передачі/розподілу, які працюють (працювали) несинхронно з ОЕС України від 03.07.2023 № 48-п вбачається, що представник ПрАТ «НКК «Укронорго» (Директор з комерційного обліку) заявив присутнім, що з моменту отримання від операторів систем інформації щодо електроустановок, які працюють несинхронно з ОЕС України, обсяги електричної енергії, відпущеної генеруючими одиницями виробників електричної енергії за «зеленим» тарифом, що здійснюють відпуск електричної енергії в насинхронному з ОЕС України режимі, в систему управління ринком (далі - СУР) не передаються. Крім того, дані по таких електроустановках, що працюють несинхронно з ОЕС України, завантажені за попередні періоди, під час формування наступних версій даних комерційного обліку АКО будуть замінені нульовими значенням». Тобто питання, яке розглядалось не стосується спірного періоду заборгованості.

31.05.2022 НКРЕКП прийнято постанову № 555 «Про особливості забезпечення комерційного обліку електричної енергії на ринку електричної енергії її умовах воєнного стану», та постанову від 09.08.2022 № 872 «Про затвердження змін до постанови НКРЕКП від 31 травня 2022 року № 555».

Відповідно до підпункту 6 постанови, ППКО дозволяється формувати дані щодо обсягів прийому/віддачі електричної енергії в ТКО на межі додаткових областей комерційного обліку в електричних мережах операторів систем за даними, які отримані із засобів комерційного обліку, або визначені розрахунковим шляхом з використанням наявних даних.

У разі відсутності у ППКО можливості отримати покази основного, дублюючого, верифікаційиого лічильників, лічильників технічного обліку та/або даних телевимірювань для формування даних комерційного обліку в ТКО (у межах його відповідальності) власними силами ППКО звертається до відповідних сторін, зокрема оператора системи, іншого ППКО, сторони, приєднаної до мережі або електрон остач альника для отримання даних комерційного обліку електричної енергії з найближчих суміжних ТКО (у межах їх відповідальності).

Після отримання офіційного звернення ППКО відповідні сторони невідкладно мають надати йому відповідні дані (у разі їх наявності), на підставі яких ППКО формує дані комерційного обліку в ТКО.

ППКО має право приймати рішення щодо подальшого використання цих даних для формування валідованих даних комерційного обліку. Якщо відповідні дані від відповідних сторін не отримані, неповні або не пройшли валідацію, ППКО формує оціночні дані комерційного обліку в ТКО з використанням результатів вимірювання за попередню декаду або інших періодів, коли режим роботи електроустановок у ТКО відповідав режиму роботи електроустановок у розрахунковий донь (з відповідним підтвердженням даних стосовно фактичного режиму роботи), або розрахунковим шляхом на основі балансу електричної енергії для відповідної площадки або області комерційного обліку.

ККОЕЕ Главою 9.10. передбачено формування оціночних даних комерційного обліку.

Відповідно до абз. 11 та 12 п. 6 постанови КМУ № 555 у разі незгоди з сформованими ППКО даними комерційного обліку учасник ринку має право ініціювати розгляд суперечки у порядку, встановленому ККОЕЕ.

У даному випадку ППКО і СВБ збігаються в одній особі АТ «Запоріжжяобленерго».

До дати врегулювання суперечки пріоритет для поточних розрахунків мають дані комерційного обліку, сформовані оператором системи, на території ліцензованої діяльності якого знаходиться відповідна ТКО.

Як вбачається з постанови КМУ № 555 дані обліку формуються за даними обліку самих ліцензіатів, яким, зокрема, є і АТ «Запоріжжяобленерго», які отримані із засобів комерційного обліку або визначені розрахунковим шляхом, відповідно до затвердженої методики розрахунку.

Обсяг електричної енергії для врегулювання небалансів визначається та коригується в порядку визначеному ККОЕЕ з врахуванням постанови КМУ № 555 та відповідно даних наданих відповідачем як учасника ринку в якості ППКО, а не позивачем самостійно.

Главою 1 0.2. розділу X ККОЕЕ врегульовано порядок вирішення суперечок АКО.

Відповідно до положень цієї глави АКО розглядаються суперечки, що попередньо розглядались сторонами та щодо яких не було досягнуто згоди.

Розгляд такої суперечки може бути ініційовано будь-якою із сторін шляхом відповідного звернення до АКО. У зверненні можуть також міститись вимоги щодо улаштування ЗКО та вузлів обліку, перегляду або виправлення будь-якого результату та значення даних комерційного обліку електричної енергії, проведення повторних обчислень і, за умови виявлення помилок, проведення заміни відповідних даних комерційного обліку електричної енергії.

У разі отримання ППКО (у ролі ОДКО) вимоги АКО щодо перевірки результатів вимірювання в точці вимірювання, валідованих даних та/або процедур, що використовувалися при формуванні валідованих даних комерційного обліку, ППКО (у ролі ОДКО) повинен провести зазначену перевірку та повідомити АКО про її результати протягом 10 робочих днів від дня отримання відповідної вимоги.

За результатами перевірки ППКО (у ролі ОДКО) надає висновки АКО щодо необхідності залишити незмінними або замінити спірні дані комерційного обліку та у разі відсутності даних або необхідності їх заміни надає висновки щодо причин, які призвели до цього.

Після отримання від ППКО (у ролі ОДКО) звіту про перевірку інформації щодо суперечки АКО протягом п'яти робочих днів проводить аналіз отриманих даних щодо суперечки та готує рішення.

АКО за результатами підготовленого ППКО (у ролі ОДКО) звіту про суперечку надає відповідь сторонам суперечки.

Якщо вирішення суперечки передбачає зміну даних, АКО повинен провести нове формування сертифікованих даних для відповідних учасників ринку та передати ці дані АР та учасникам ринку для здійснення перерахунку платежів.

Відповідно до вимог Закону України «Про ринок електричної енергії» та Кодексу комерційного обліку електричної енергії АКО в частині проведення контролю та врегулювання суперечок щодо комерційного обліку здійснює наступні функції: забезпечує контроль за дотриманням учасниками ринку електричної енергії вимог цього Кодексу; здійснює нагляд та приймає рішення щодо відповідності стану комерційного обліку на ринку електричної енергії вимогам цього Кодексу; забезпечує вирішення спірних питань щодо організації та здійснення комерційного обліку в межах своєї компетенції; перевіряє спроможність заявників виконувати функції ППКО відповідного рівня; розглядає та вирішує суперечки щодо комерційного обліку, по яким сторони суперечки не дійшли згоди.

Будь-яка суперечка між двома або більше сторонами, яка виникає у зв'язку з виконанням Кодексу та нормативних документів, що розроблені АКО, повинна бути розглянута керівництвом або уповноваженими представниками сторін після отримання письмової вимоги будь-якої зі сторін (п. п. 10.1.1. глави 10.1. розділу X Кодексу).

У разі недосягнення сторонами згоди вирішення зазначених суперечок проводиться АКО, Регулятором або в судовому порядку (п. 10.1.4 Кодексу).

Доказів оскарження відповідачем даних комерційного обліку з якими він не погоджується та неправомірного формування АКО даних комерційного обліку, на підставі яких сформовано первинну документацію щодо обсягу електричної енергії, придбаної ним для врегулювання небалансів не надано. Докази, які б спростовували невідповідність даних у первинних документах - акті коригування (врегулювання) № СВБ_ВР_03_2022_07_0503 від 06.09.2024 до Акту купівлі-продажу електричної енергії для врегулювання небалансів та сплати інших платежів від 31.07.2022 № ВН/22/07-0503, акту корегування від 24.11.2022 № ВР/22/07-0503, коригуючому рахунку-фактурів (invoice) № 2404202400737 від 07.01.2025 також не надано. Акт коригування від 06.09.2024 підпсиано обома сторнами та без зауважень відповідача.

З приводу зменшення 3% річних та інфляційних втрат, суд зазначає наступне.

У постанові від 07.04.2020 у справі № 910/4590/19 (провадження № 12-189гс19) Велика Палата Верховного Суду, аналізуючи правову природу правовідносин, які виникають на підставі положень статті 625 Цивільного кодексу України, зробила висновок про те, що зобов'язання із сплати інфляційних втрат та 3% річних є акцесорним, додатковим до основного, залежить від основного зобов'язання і поділяє його долю.

Велика Палата Верховного Суду також неодноразово зазначала, що у статті 625 Цивільного кодексу України визначено загальні правила відповідальності за порушення будь-якого грошового зобов' язання незалежно від підстав його виникнення(постанови від 19.06.2019 у справах № 703/2718/16-ц та № 646/14523/15-Ц, постанова від 1.3.11.2019 у справі № 922/3095/18),

Верховний Суд у постанові від 01.09.2022 у справі № 910/9544/19 зазначив, що частиною другої статті 625 Цивільного кодексу України визначено обов'язок боржника, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом. За змістом наведеної норми закону нараховані на суму боргу інфляційні втрати та три проценти річних входять до складу грошового зобов'язання і с особливою мірою відповідальності боржника за прострочення грошового зобов1 язаїшя, оскільки виступають способом захисту майнового права та інтересу, який поляте у відшкодуванні матеріальних втрат кредитора від знецінення грошових коштів унаслідок інфляційних процесів та отриманні компенсації від боржника за неналежне виконання зобов язання.

Сплата трьох процентів річних від простроченої суми (якщо інший їх розмір не встановлений договором або законом), так само як й інфляційні нарахування, не мають характеру штрафних санкцій і є способом захисту майнового права та інтересу кредитора шляхом отримання від боржника компенсації (плати) за користування ним коштами, належними до сплати кредиторові.

Отже, 3% річних та інфляційні втрати, є компенсаційними втратами та не є заходом виливу на правопорушника у сфері господарювання, в результаті застосування яких для нього настають несприятливі економічні та/або правові наслідки, якими, відповідно до ст. ст. 549, 550 ЦК України, ст.ст. 217, 218 ГК України є штрафні санкції (неустойка).

3% річних не є штрафними санкціями у розумінні Господарського кодексу України.

Наведений розрахунок 3% річних та інфляційних втрат проведено з урахуванням чинного законодавства України та їх розмір не є надмірним.

Посилання відповідача на тяжкий фінансовий стан та відсутність коштів (відсутність його вини) може бути покладена в обгрунтвання заяви про відстрочення або розстрочення виконання судового рішення. Відповідачем така заява не подавалася.

З урахуванням викладеного, відповідачем не спростовано наведені позивачем обставини та правові підстави позову, з якими відповідач не погоджується, із посиланням на відповідні докази та норми права. Позов підлягає задоволенню.

Витрати із сплати судового збору покладаються на відповідача.

Судом також враховуюється, що відповідно до Витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань відповідачем з 16.05.2025 змінено найменування товариства на Акціонерне товариство «Запоріжжяобленерго».

Керуючись ст. ст. 73, 86, 231, 233, 236, 238, 241, 252 Господарського процесуального кодексу України, суд

вирішив

Позов задовольнити повністю.

Стягнути з Акціонерного товариства «Запоріжжяобленерго» (вулиця Сталеварів буд. 14, м. Запоріжжя, Запорізька область, 69035, Україна, ідентифікаційний код юридичної особи 00130926) на користь Приватного акціонерного товариства «Національна енергетична компанія «Укренерго» (вулиця Симона Петлюри буд. 25, м. Київ, 01032, Україна, ідентифікаційний код юридичної особи 00100227) заборгованість у розмірі 1 588 930,80 грн (один мільйон пятсот вісімдесят вісім тисяч дев'ятсот тридцять гривень 80 коп.), 3% річних в розмірі 4179,11 грн (чотири тисячі сто сімдесят дев'ять гривень 11 коп.), інфляційні втрати у розмірі 19 067,17 грн (дев'ятнадцять тисяч шістдесят сім гривень 17 коп.). Видати наказ.

Стягнути з Акціонерного товариства «Запоріжжяобленерго» (вулиця Сталеварів буд. 14, м. Запоріжжя, Запорізька область, 69035, Україна, ідентифікаційний код юридичної особи 00130926) на користь Приватного акціонерного товариства «Національна енергетична компанія «Укренерго» (вулиця Симона Петлюри буд. 25, м. Київ, 01032, Україна, ідентифікаційний код юридичної особи 00100227) судовий збір у розмірі 19 346,13 грн (дев'ятнадцять тисяч триста сорок шість гривень 13 коп.). Видати наказ.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повний текст рішення складено 18 червня 2025 року.

Суддя І. С. Горохов