Тарутинський районний суд Одеської області
Справа № 514/807/25
Провадження по справі № 3/514/442/25
11 червня 2025 року с-ще Бессарабське
Суддя Тарутинського районного суду Одеської області Кирилюк І.М., розглянувши матеріали, які надійшли від відділу прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_1 » ІНФОРМАЦІЯ_2 про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , уродженця м. Небіт - Дач Туркменії, громадянина України, адреса проживання: АДРЕСА_1 , тимчасово не працюючого, до адміністративної відповідальності не притягувався,
за вчинення адміністративних правопорушень, передбачених ст. ст. 185-10 ч. 1, 204-1 ч.2, Кодексу України про адміністративне правопорушення (далі - КУпАП),
11 червня 2025 року до Тарутинського районного суду Одеської області надійшли зазначені матеріали протоколів про адміністративне правопорушення.
Ухвалою Тарутинського районного суду Одеської області від 11.06.2025 року справи за вказаними матеріалами протоколів про адміністративні правопорушення об'єднанні в одне провадження з присвоєнням єдиного номеру справи 514/807/25 (провадження 3/514/443/25).
В судове засідання ОСОБА_1 не з'явився, про день та час слухання справи повідомлений (а.с. 1 на звороті). Причини неявки суду не повідомив.
Відповідно до статті 268 КУпАП під час відсутності особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, справу може бути розглянуто лише у випадках коли є дані про своєчасне її сповіщення про місце і час розгляду справи, якщо від неї не надійшло клопотання про відкладення розгляду справи.
Оскільки, відповідно до ч.2 ст.268 КУпАП, під час розгляду справ про адміністративні правопорушення, передбачені статтею 204-1 КУпАП, не встановлена обов'язкова присутність особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, суддя дійшов висновку про можливість розгляду справи за відсутності ОСОБА_1 , якому відомо про складення стосовно нього адміністративного протоколу, місце його розгляду.
Дослідивши матеріали справи суд дійшов до наступних висновків.
Згідно з протоколом про адміністративне правопорушення серії ПдРУ №331097 від 25.05.2025, складений начальником групи моніторингу обстановки віпс « ІНФОРМАЦІЯ_4 » ОСОБА_2 , 25 травня 2025 року о 05 год 45 хв прикордонним нарядом «Прикордонний патруль» на напрямку н.п. Підгірне (Україна) - Кірієт - Лунга (РМ) в районі прикордонного знаку 0730/22 на відстані 50 м від лінії державного кордону було виявлено громадянина України ОСОБА_1 спільно з громадянином України ОСОБА_3 , який в порушення ст. 9 Закону України від 4 листопада 1991 року№ 1777-XII «Про державний кордон України» (у чинній редакції) здійснив спробу незаконного перетину державного кордону України поза встановленими пунктами пропуску у складі групи осіб.
Згідно з протоколом про адміністративне правопорушення серії ПдРУ №331624 від 25.05.2025 р., складений начальником групи моніторингу обстановки віпс « ІНФОРМАЦІЯ_4 » ОСОБА_2 , 25 травня 2025 року о 05 год 45 хв прикордонним нарядом «Прикордонний патруль» на напрямку н.п. Підгірне (Україна) - Кірієт - Лунга (РМ) в районі прикордонного знаку 0730/22 на відстані 50 м від лінії державного кордону було виявлено громадянина України ОСОБА_1 , який не виконав законних вимог прикордонного наряду під час виконання ними службових обов'язків припинити правопорушення, що спричинило підстави для використання зброї шляхом попереджувального пострілу в гору. Своїми діями ОСОБА_1 вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ст. 185-10 ч. 1 КУпАП.
Статтею 204-1 КУпА встановлено, що перетинання або спроба перетинання державного кордону України будь-яким способом поза пунктами пропуску через державний кордон України або в пунктах пропуску через державний кордон України без відповідних документів або з використанням підробленого документа чи таких, що містять недостовірні відомості про особу, чи без дозволу відповідних органів влади є адміністративним правопорушенням. Вчинення таких дій групою осіб передбачає відповідальність, передбачену ст. 204-1 ч. 2 КУпАП.
Злісна непокора законному розпорядженню чи вимозі військовослужбовця або працівника Державної прикордонної служби України під час виконання ним службових обов'язків, пов'язаних з охороною державного кордону, суверенних прав України в її виключній (морській) економічній зоні чи здійсненням прикордонного контролю в пунктах пропуску (пунктах контролю) через державний кордон України або контрольних пунктах в'їзду-виїзду, або члена громадського формування з охорони громадського порядку і державного кордону, який бере участь в охороні державного кордону України є адміністративним правопорушенням, відповідальність за яке передбачена ст.. 185-10 ч.1 КУпАП.
Державний кордон України - є лінія і вертикальна поверхня, що проходить по цій лінії, які визначають межі території України - суші, вод, надр, повітряного простору (ст.1 Закону України від 4 листопада 1991 року № 1777-XII «Про державний кордон України» (у чинній редакції - далі Закон № 1777-XII).
Режим державного кордону - це порядок перетинання державного кордону України плавання і перебування суден та кораблів у територіальному морі та внутрішніх водах України, заходження у внутрішні води і порти України та перебування в них, утримання державного кордону України, провадження різних робіт, промислової та іншої діяльності на державному кордоні України (ст. 8 Закону № 1777-XII).
Перетинання державного кордону України здійснюється на шляхах сполучення через державний кордон з додержанням встановленого порядку в пунктах пропуску, що встановлюються Кабінетом Міністрів України відповідно до законодавства і міжнародних договорів України, а також поза пунктами пропуску через державний кордон України у випадках, визначених законодавством (ст. 9 Закону№1777-XII).
У прикордонній смузі та контрольованому прикордонному районі в порядку, що визначається Кабінетом Міністрів України, встановлюється прикордонний режим, який відповідно до цього Закону та інших актів законодавства України, зокрема, регламентує правила в'їзду, перебування, проживання, пересування громадян України та інших осіб (частина 1 статті 23 Закону №1777-XII).
Згідно з Постановою Кабінету Міністрів від 27 липня 1998 року № 1147 «Про прикордонний режим» (у чинній редакції, далі - Постанова №1147) прикордонний режим встановлюється, зокрема в межах прикордонної смуги (завширшки 5 км вздовж державного кордону на його сухопутних ділянках і вздовж берегів прикордонних річок, озер та інших водойм прикордонну, але не менше від ширини смуги місцевості, що розташована в межах від лінії державного кордону до лінії прикордонних інженерних споруд) та прикордонних районах (визначаються, як правило, у межах території району, міста, селища та села, прилеглої до державного кордону або до узбережжя моря, що охороняється органами Державної прикордонної служби, а також у межах територіального моря, внутрішніх вод, частини вод прикордонних річок, озер та інших водойм і розташованих у цих водах островів).
Цією ж постановою затверджене Положення про прикордонний режим (далі - Положення), який визначає порядок в'їзду, перебування, проживання, пересування громадян України та інших осіб у прикордонній смузі та контрольованому прикордонному районі.
Згідно з встановленим Положенням порядком громадяни України, іноземці та особи без громадянства в'їжджають, перебувають, проживають, проваджують роботи і пропускаються у прикордонну смугу з дозволу відповідного органу Державної прикордонної служби, який безпосередньо виконує завдання щодо забезпечення недоторканності державного кордону у визначеній зоні відповідальності, за наявності документів, що посвідчують їх особу. У період проведення мобілізації (крім цільової) та/або протягом воєнного стану громадяни України чоловічої статі віком від 18 до 60 років також зобов'язані мати при собі військово-обліковий документ (у паперовій або електронній формі) (п.7 Положення).
Громадяни України, іноземці та особи без громадянства в'їжджають у контрольований прикордонний район, перебувають, проживають або пересуваються в його межах на підставі документів, що посвідчують їх особу. У період проведення мобілізації (крім цільової) та/або протягом воєнного стану громадяни України чоловічої статі віком від 18 до 60 років також зобов'язані мати при собі військово-обліковий документ (у паперовій або електронній формі) ( п.8 Положення).
Окрім цього з метою виявлення порушень законодавства з прикордонних питань, виконання завдань, пов'язаних з боротьбою з організованою злочинністю та незаконною міграцією у межах прикордонної смуги і контрольованого прикордонного району, уповноважені особи Державної прикордонної служби та органів Національної поліції, а також члени громадських формувань з охорони громадського порядку і державного кордону мають право відповідно до Законів України "Про Державну прикордонну службу України" та "Про дорожній рух" у разі потреби зупиняти та оглядати транспортні засоби (п.11 Положення).
Згідно з постановою Кабінету Міністрів від 3 серпня 1998 р. № 1199 Болградський район віднесено до переліку районів та міст на території якого установлюються контрольовані прикордонні райони.
Наведені норми чинного законодавства не забороняють громадянам України перебувати у контрольованих прикордонних районах або прикордонних смугах, за умови дотримання встановленого законом порядку перебування. Недотримання такого порядку особами, може свідчити про наявність в їх діях об'єктивної сторони правопорушення, передбаченого ст. 202 КУпАП, а саме порушення прикордонного режиму.
Разом з цим, перебування у контрольованому прикордонному районі або прикордонній смузі у сукупності із вчиненням особами активних дій, спрямованих на перетин кордону, можуть кваліфікуватися як спроба перетину державного кордону.
У відповідності зі ст. 280 КУпАП, суд при розгляді справи про адміністративне правопорушення, крім іншого, зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами ( ст. 251 КУпАП).
Згідно з протоколом про адміністративне правопорушення ПдРУ №331097 ОСОБА_1 з іншою особою ОСОБА_3 було зупинено прикордонним нарядом «Прикордонний патруль» на відстані 50 метрів від лінії державного кордону України на напрямку «Підгірне (Україна) - Кірієт-Лунга (РМ) в районі п/з 0730/22.
Вказані обставини підтвердив у письмових поясненнях від 25.05.2025 року і сам ОСОБА_1 у яких зазначив, що він звернувся до гр-на ОСОБА_4 і той запропонував йому допомогу у перетині державного кордону. 25.05.2025 року він з іншими особами приблизно о 4 год. 00 виїхали на машині до кордону, де були затримані прикордонниками.
Наведені у протоколі обставини підтверджені і рапортами старшого зміни прикордонних нарядів відділу прикордонної служби " ІНФОРМАЦІЯ_1 " (тип Б) та старшого офіцера прикордонного оперативно - розшукового відділу (з м.д.н.п Підгірне) головного оперативно - розшукового відділу НОМЕР_1 прикордонного загону про фіксацію адміністративного правопорушення та подальшу їх перевірку для направлення до суду.
Отже, ОСОБА_1 вчинив дії, спрямовані на перетин у незаконний спосіб державного кордону групою осіб.
Як убачається із протоколу серії ПдРУ №331624, ОСОБА_5 під час здійснення спроби незаконного перетину кордону законні вимоги прикордонного наряду припинити правопорушення не виконав, що зумовило необхідність здійснення прикордонним нарядом пострілу зі зброї угору.
Згідно з Інструкцією про застосування зброї, бойової техніки, озброєння кораблів (катерів), літаків і вертольотів Державної прикордонної служби України, спеціальних засобів та заходів фізичного впливу під час охорони державного кордону та виключної (морської) економічної зони України, затвердженої наказом Адміністрації Державної прикордонної служби України 21.10.2003 N 200, (зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 22.10.2003 р. за N 963/8284, (далі - Інструкція) такі дії прикордонників є попередженням про намір застосування зброї, зокрема у разі затримання особи, яку застали при вчиненні тяжкого злочину і яка намагається втекти.
Застосування прикордонниками таких дій вказують на зухвалість поведінки ОСОБА_5 , який відмовився виконати законні вимоги прикордонного наряду припинити правопорушення, що вчинялось групою осіб.
Вказаний протокол підписаний ОСОБА_5 без зауважень та доповнень.
Також ці обставини підтверджені рапортами старшого зміни прикордонних нарядів відділу прикордонної служби " ІНФОРМАЦІЯ_1 " (тип Б) та старшого офіцера прикордонного оперативно - розшукового відділу (з м.д. АДРЕСА_2 ) головного оперативно - розшукового відділу НОМЕР_1 прикордонного загону.
Ураховуючи відстань від лінії державного кордону, на якій був зупинений прикордонниками ОСОБА_1 разом з іншими особами, зухвале невиконання законної вимоги прикордонного наряду припинити правопорушення, яке зумовило здійснення прикордонним нарядом попереджувального пострілу зі зброї угору ( у розумінні п.п.2.5.4. пункту 2.5 розділу 2 Інструкції не є застосуванням зброї), а також додані до протоколів докази у їх сукупності, суд дійшов висновку, що такими діями ОСОБА_1 вчинив правопорушення, передбачені статтями ст. 185-10 ч. 1, 204-1 ч. 2 КУпАП.
Відповідно до частини другої статті 36 КУпАП, якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених. До основного стягнення в цьому разі може бути приєднано одне з додаткових стягнень, передбачених статтями про відповідальність за будь-яке з вчинених правопорушень.
З огляду на характер скоєних ОСОБА_1 адміністративних правопорушень, обставини, що обтяжують відповідальність (вчинення правопорушення групою осіб, продовження протиправної поведінки, незважаючи на вимогу уповноважених на те осіб припинити її, вчинення правопорушення під час дії режиму воєнного часу), відсутність пом'якшуючих обставин, суд дійшов висновку про накладення адміністративного стягнення в межах санкції ст.204-1 ч. 2 КУпАП у виді штрафу у розмірі восьмисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Відповідно до ст.40-1 КУпАП, ч.5 ст.4 Закону України «Про судовий збір», судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення в розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, тобто 605 грн 60 коп.
Керуючись ст.ст. 40-1, 185-10, 204-1, 245, 280, 283, 284 КУпАП, суд
Визнати ОСОБА_1 винним у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ст.185-10 ч. 1, ст. 204-1 ч. 2, КУпАП.
Накласти на ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , уродженця м. Небіт -Дач Туркменії, громадянина України, адреса проживання: АДРЕСА_1 адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 13 600 (тринадцять тисяч шістсот) гривень в дохід держави.
Стягнення проводити на користь держави на розрахунковий рахунок № UA238999980313010106000015726, код за ЄДРПОУ отримувача - 37607526, отримувач - ГУК в Од.обл./смт Бородіно/21081100, код платежу - 21081100, банк - Казначейство України (ЕАП), вид платежу: адміністративні штрафи та інші санкції.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , уродженця м. Небіт -Дач Туркменії, громадянина України, адреса проживання: АДРЕСА_1 на користь держави судовий збір в розмірі 605 гривень 60 копійок на розрахунковий рахунок № UA908999980313111256000026001, код отримувача (код за ЄДРПОУ) - 37993783, код класифікації доходів бюджету - 22030106 , банк отримувача - Казначейство України (ЕАП), отримувач коштів - ГУК у м. Києві /м. Київ/ 22030106, призначення платежу - судовий збір у справах про адміністративне правопорушення.
Штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження або внесення на неї подання прокурора не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги або подання без задоволення (ч.1 ст.307 КУпАП).
У разі несплати правопорушником штрафу у строк, установлений ч.1 ст.307 КУпАП, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до відділу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна, встановленому законом. У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується:
подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті КУпАП та зазначеного у постанові про стягнення штрафу;
витрати на облік зазначених правопорушень. Розмір витрат на облік правопорушень визначається Кабінетом Міністрів України (ст.308 КУпАП).
Строк пред'явлення постанови до виконання 3 (три) місяці з дня набрання нею законної сили.
Штраф, накладений за вчинення адміністративного правопорушення, вноситься порушником в установу банку України, за винятком штрафу, що стягується на місці вчинення правопорушення, якщо інше не встановлено законом (ч.3 ст.307 КУпАП).
Постанова може бути оскаржено до Одеського апеляційного суду протягом 10 днів з дня винесення постанови.
Суддя І.М. Кирилюк