Рішення від 17.06.2025 по справі 481/894/25

Справа № 481/894/25

Провадж.№ 2-о/481/92/2025

РІШЕННЯ

іменем України

17.06.2025 Новобузький районний суд Миколаївської області

в складі: головуючого судді Вжещ С.І.,

за участю секретаря судового засідання Юхименко Т.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку окремого провадження в залі суду міста Новий Буг Миколаївської області цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа: Новобузький відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Баштанському районі Миколаївської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) про встановлення факту, що має юридичне значення,

ВСТАНОВИВ:

17.06.2025 року ОСОБА_1 звернувся до Новобузького районного суду Миколаївської області із заявою, зазначивши заінтересованою особою: Новобузький відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Баштанському районі Миколаївської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса), у якій просив встановити факт, що має юридичне значення, а саме факт смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки с. Діброва, Новобузького району, Миколаївської області, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 в с. Одрадівка, Новотроїцького району, Херсонської області у віці 93 роки.

В обґрунтування своїх вимог заявник посилається на те, що він є сином ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 в с. Одрадівка, Новотроїцького району, Херсонської області у віці 93 роки по старості. Враховуючи той факт, що свідоцтво про смерть видане на непідконтрольній Україні території, виникла необхідність отримати свідоцтво про смерть державного зразка. В органах ДРАЦС йому було роз'яснено, що відсутні підстави для державної реєстрації смерті та видачі свідоцтва про смерть відповідно до законодавства України на підставі наданих ним документів, оскільки факт смерті відбувся на тимчасово окупованій території України, на якій неможливо отримати медичний документ, що може бути прийнятий відділом державної реєстрації актів цивільного стану для здійснення реєстрації смерті. Встановлення факту, що має юридичне значення йому необхідно для державної реєстрації смерті ОСОБА_2 проведеної державним органом України, а також для оформлення спадщини.

В силу вимог ст.14 ЦПК України автоматизованою системою документообігу суду 17.06.2025 року визначено головуючу по цій справі суддю Вжещ С.І.

Ухвалою судді від 17.06.2025 року відкрито провадження по справі та призначено до розгляду в порядку окремого провадження на 17.06.2025 року о 15:30 год.

Заявник ОСОБА_1 та його представник, адвокат Кіяновська А.В. в судове засідання не з'явились, про час і місце розгляду справи були повідомлені належним чином, надали суду заяви, в яких просили розглядати дану справу за їх відсутності, заявлені вимоги підтримали і просили їх задовольнити.

Заінтересована особа - Новобузький відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Баштанському районі Миколаївської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) у судове засідання явку свого представника не забезпечила, втім надіслала на адресу суду заяву про можливість розгляду справи без участі представника, заперечень проти задоволення вимог ОСОБА_1 не надали.

Оскільки в судове засідання сторони не з'явились, суд відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України, проводить слухання справи без фіксування судового процесу за допомогою звукозаписуючого технічного засобу.

Вивчивши доводи заяви ОСОБА_1 , дослідивши письмові докази, що містяться у матеріалах справи, суд приходе такого висновку.

Відповідно до пункту 8 частини першої статті 315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті.

Особливості провадження у справах про встановлення факту смерті на тимчасово окупованій території України визначені ст. 317 ЦПК України.

Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 317 ЦПК України заява про встановлення факту смерті особи на території, на якій введено воєнний чи надзвичайний стан, або на тимчасово окупованій території України, визначеній такою відповідно до законодавства, може бути подана членами сім'ї померлого, їхніми представниками або іншими заінтересованими особами (якщо встановлення факту смерті особи впливає на їхні права, обов'язки чи законні інтереси) до будь-якого місцевого суду України, що здійснює правосуддя, незалежно від місця проживання (перебування) заявника. Справи про встановлення факту народження або смерті особи на території, на якій введено воєнний чи надзвичайний стан, або на тимчасово окупованій території України, визначеній такою відповідно до законодавства, розглядаються невідкладно з дня надходження відповідної заяви до суду.

З 24 лютого 2022 року на території України запроваджено та діє воєнний стан через збройну агресію російської федерації проти України.

Згідно із ст. 17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» державна реєстрація смерті проводиться органом державної реєстрації актів цивільного стану на підставі: документа встановленої форми про смерть, виданого закладом охорони здоров'я або судово-медичною установою; рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час або про оголошення її померлою. Державна реєстрація смерті проводиться за останнім місцем проживання померлого, за місцем настання смерті чи виявлення трупа або за місцем поховання.

Заявником на підтвердження смерті ОСОБА_2 не вдалося можливим отримати свідоцтво про смерть у відділі державної реєстрації актів цивільного стану, оскільки смерть його матері настала на тимчасово окупованій території України.

Судом встановлено, що заявник ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , є сином ОСОБА_2 , що підтверджується свідоцтвом про народження серії НОМЕР_1 , виданим повторно Новобузьким районним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Миколаївській області 29.06.2016 року.

Суд враховує, що Верховний Суд у постанові від 22 жовтня 2018 року по справі №235/2357/17 вказав на те, що суд може застосувати загальні принципи («Намібійські винятки»), сформульовані в рішеннях Міжнародного суду ООН та Європейського суду з прав людини, у контексті, як мінімум «реєстрація народжень, смертей і шлюбів», виданих закладами, що знаходяться на окупованій території, у сукупності з іншими доказами, як встановлення можливих фактів, оскільки встановлення цих фактів має істотне значення для реалізації низки прав людини (громадянина України).

При цьому, визнання актів окупаційної влади в обмеженому контексті, зокрема щодо смерті людини, з метою захисту прав громадян України, ніяким чином не легітимізує таку владу. Розгляд державними органами таких документів не означає автоматичного визнання окупаційної влади. У той же час, держава має вживати заходів щодо ефективного захисту прав громадян на своїй території, навіть якщо частина цієї території знаходиться під ефективним контролем іншої держави.

Частиною першою статті 317 ЦПК України передбачено, що заява про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана родичами померлого або їхніми представниками до суду за межами такої території України.

Згідно "свидетельства о смерти", виданого 07.03.2025 року доведено факт смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка настала на тимчасово окупованій території України Херсонська область, Новотроїцький район с. Одрадівка.

Аналіз наведених обставин вказує на те, що реєстрація смерті ОСОБА_2 в органах реєстрації актів цивільного стану не проводилась, можливості зареєструвати смерть у заявника немає, тому встановлення факту смерті не можливо в інший спосіб, як встановлення даного юридичного факту в судовому порядку.

В зв'язку з наведеним, суд приходить висновку про задоволення заяви ОСОБА_1 про встановлення факту смерті ОСОБА_2 .

Відповідно до ч. 4 ст. 317 ЦПК України ухвалене судом рішення у справах про встановлення факту народження або смерті особи на території, на якій введено воєнний чи надзвичайний стан, або на тимчасово окупованій території України, визначеній такою відповідно до законодавства, підлягає негайному виконанню.

Як передбачено ч.5 ст. 317 ЦПК України копія судового рішення видається учасникам справи негайно після його ухвалення або невідкладно надсилається судом до органу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем ухвалення рішення для державної реєстрації народження або смерті особи.

Судовий розгляд в даній справі відповідає інтересам заявника, оскільки іншого, крім судового, способу захисту свого права він не має з огляду на ту обставину, що дослідженими доказами встановлено, що дійсно мати заявника ОСОБА_2 померла на тимчасово окупованій території України Херсонська область, Новотроїцький район с. Одрадівка, що унеможливлює отримання відповідних документів встановленої форми, які є підставою для реєстрації смерті.

Відповідно до ст.ст. 3, 8, 9 Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права, утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов'язком держави.

З урахуванням принципу верховенства права, продовження військових дій, які відбуваються на території України, виходячи із засад справедливості та розумності, притаманних цивільному судочинству, суд вважає подану заяву обґрунтованою та такою, що підлягає задоволенню.

Керуючись ст. ст. 258-259, 263-265, 268, 273, 293,315-319, 430 ЦПК України,

УХВАЛИВ:

Заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа: Новобузький відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Баштанському районі Миколаївської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) про встановлення факту, що має юридичне значення, задовольнити.

Встановити факт смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України, уродженки с. Діброва, Новобузького району, Миколаївської області, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 в с. Одрадівка, Новотроїцького району, Херсонської області у віці 93 роки (причина смерті не вказана).

У відповідності до статті 430 ЦПК України, рішення суду допустити до негайного виконання.

Оскарження рішення не зупиняє його виконання.

Рішення суду може бути оскаржено до Миколаївського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом 30 днів з дня його проголошення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не подано.

У разі проголошення вступної та резолютивної частини рішення, апеляційна скарга подається у той же строк з дня виготовлення повного тексту рішення.

Заявник: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , адреса проживання: АДРЕСА_1 .

Заінтересована особа: Новобузький відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Баштанському районі Миколаївської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса), адреса: 55601, Миколаївська область, Баштанський район, м. Новий Буг, вул. Площа Свободи, 61, код ЄДРПОУ 26173131.

Повний текст рішення виготовлено 17.06.2025 року.

Суддя Вжещ С.І.