Постанова від 18.06.2025 по справі 945/937/25

Миколаївський районний суд Миколаївської області

Справа № 945/937/25

Провадження № 3/945/404/25

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 червня 2025 року м. Миколаїв

Суддя Миколаївського районного суду Миколаївської області Лопіна О.О., за участю секретаря судового засідання Швець Л.В., розглянувши матеріали, які надійшли з Відділення поліції № 5 Миколаївського РУП ГУНП в Миколаївській області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Миколаєва Миколаївської області, громадянина України, РНОКПП невідомий, зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , проживаючого за адресою: АДРЕСА_2 , за ч. 5 ст. 126, ч. 1 ст. 130 КУпАП,

встановила:

08 травня 2025 року о 12 год. 55 хв. водій ОСОБА_1 , будучи притягнутим протягом року до адміністративної відповідальності за ч. 2 ст. 126 КУпАП, та не маючи свідоцтва на право керування транспортним засобом категорії А, в с. Сливине Миколаївського району, вул. Центральна, 1 керував транспортним засобом мотоциклом Вайпер, н/з НОМЕР_1 , тобто не мав права керування транспортним засобом, чим порушив п. 2.1.а ПДР.

Суд кваліфікує дії ОСОБА_1 за ч. 5 ст. 126 КУпАП, а саме повторне протягом року вчинення правопорушення - керуванням транспортним засобом особою, яка не має права керування таким транспортним засобом.

Окрім цього, 08 травня 2025 року о 12 год. 55 хв. водій ОСОБА_1 в с. Сливине Миколаївського району, Центральна, 1 керував транспортним засобом мотоциклом Вайпер, н/з НОМЕР_1 з явними ознаками алкогольного сп'яніння. Огляд на стан сп'яніння на місці зупинки т/з за згодою водія проводився за допомогою газоаналізатора Драгер ARNE-0019, результат огляду становить 2,42 проміле. Від проходження медичного огляду на стан алкогольного сп'яніння в медичному закладі водій відмовився. Своїми діями водій порушив п. 2.9.а ПДР.

Суд кваліфікує дії ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 130 КУпАП, а саме керування транспортним засобом особою в стані алкогольного сп'яніння.

У судові засідання, призначені на 28.05.2025 та 18.06.2025 ОСОБА_1 не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином.

Зокрема, судова повістка про виклик на 28.05.2025, яка направлялась на вказану у протоколі адресу місця проживання, повернулась до суду з відміткою «за закінченням терміну зберігання».

Крім того, про дату, час та місце розгляду адміністративної справи ОСОБА_1 повідомлявся шляхом направлення смс-повідомлення на підставі його заяви про отримання електронних повісток.

У рішенні Європейського суду з прав людини від 08 листопада 2005 року, у справі «Смірнов проти України» зазначено, що сторона, яка задіяна в ході судового розгляду, зобов'язана з розумним інтервалом цікавитися провадженням у її справі, добросовісно користуватися належними їй процесуальними правами та неухильно виконувати процесуальні обов'язки. З огляду на позицію Європейського Суду, який неодноразово у своїх рішеннях наголошував на тому, що на осіб, які беруть участь у справі, покладається обов'язок демонструвати готовність брати участь на всіх етапах розгляду, що стосуються безпосередньо його, утримуватися від використання прийомів, які пов'язані із зволіканням у розгляді справи, а також максимально використовувати всі засоби внутрішнього законодавства для прискорення слухання.

За таких обставин, враховуючи розумність строків розгляду справи, відсутність будь-яких заяв чи клопотань про відкладення розгляду справи та враховуючи, що участь особи, яка притягається до адміністративної відповідальності при розгляді даної справи відповідно до вимог ст.268КУпАП не є обов'язковою, суд вважає за можливе розглянути справи на підставі наявних у справі доказів.

Відповідно до ст. 36 КУпАП, якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених. До основного стягнення в цьому разі може бути приєднано одне з додаткових стягнень, передбачених статтями про відповідальність за будь-яке з вчинених правопорушень.

Дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступного висновку.

Відповідно до ст. 245 КУпАП, завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.

Згідно ст. 280 КУпАП, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Провина ОСОБА_1 підтрджується наступними дослідженими судом доказами:

-протоколом про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 № 323839 від 08.05.2025, складеним відповідно до вимог ст. 256 КУпАП, щодо вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 126 КУпАП. Протокол не містить будь-яких зауважень;

-протоколом про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 №323847 від 08.05.2025, складеним відповідно до вимог ст. 256 КУпАП, щодо вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП;

-письмовими поясненнями ОСОБА_1 від 08.05.2025, відповідно до яких підтвердив, що керував мотоциклом, був без шолому та був зупинений працівниками поліції. При зупинці повідомив, що не має посвідчення водія відповідної категорії, так як його не отримував. Він вживав перед цим алкогольні напої, у нього був різкий запах з порожнини роту, тому запропоновано на місці пройти огляд за допомогою приладу Драгер. ОСОБА_1 погодився, прилад показав результат 2,42 проміле. Від проходження огляду у медичному закладі відмовився, претензій до працівників поліції не має;

- відео з бодікамери № 26;

-постановою про накладення адміністративного стягнення по адміністративній справі від 01.04.2025 на ОСОБА_1 за ч. 2 ст. 126 КУпАП;

- актом огляду на стан алкогольного сп'яніння з використанням спеціальних технічних засобів, з відміткою та підписом ОСОБА_1 про згоду з результатом тестування.

- роздруківкою з приладу Драгер, тест № 337, результат 2,42 проміле.

Правила дорожнього руху відповідно до Закону України "Про дорожній рух" встановлюють єдиний порядок дорожнього руху на всій території України.

Відповідно до п. 2.9.а Правил дорожнього руху, водієві забороняється керувати транспортним засобом у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.

При цьому ч. 1 ст. 130 КУпАП передбачена адміністративні відповідальність водія за керування транспортним засобом в стані алкогольного сп'яніння.

Пунктом 2.1.а ПДР передбачено, що водій механічного транспортного засобу повинен мати при собі посвідчення водія на право керування транспортним засобом відповідної категорії.

Частиною 5 ст. 126 КУпАП передбачено відповідальність за повторне протягом року вчинення порушення - керування транспортним засобом особою, яка не має права керування таким транспортним засобом.

Оцінивши докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, суд дійшов висновку про винуватість ОСОБА_1 у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 130, ч. 5 ст. 126 КУпАП.

Відповідно до положень ст. 36 КУпАП при вчиненні однією особою двох або більше адміністративних правопорушень, адміністративне стягнення накладається за кожне правопорушення окремо.

Якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених. До основного стягнення в цьому разі може бути приєднано одне з додаткових стягнень, передбачених статтями про відповідальність за будь-яке з вчинених правопорушень.

Вирішуючи питання про накладення адміністративного стягнення, враховуються характер вчинених правопорушень, дані особи, яка притягується до адміністративної відповідальності; ступінь його вини. Таким чином, за наслідками розгляду справи встановлено підстави для накладення стягнення у виді штрафу в межах санкції статті, якою передбачена відповідальність за більш серйозне правопорушення із числа вчинених, тобто за ч. 5 ст. 126 КУпАП.

З матеріалів справи про адміністративні правопорушення вбачається, що особа, яка притягається до адміністративної відповідальності на момент вчинення адміністративного правопорушення посвідчення на право керування транспортним засобом не отримував (не має).

Суд звертає увагу на підвищену суспільну небезпечність дій осіб, які керують транспортними засобами, не маючи достатніх теоретичних і практичних знань та не отримавши в передбаченому законом порядку посвідчення водія, а тому запобігальна мета додаткового покарання у вигляді позбавлення права керувати транспортними засобами в такому разі набуває особливого значення. Підхід щодо неможливості призначення додаткового покарання у вигляді позбавлення права керувати транспортними засобами особі, яка не отримувала посвідчення водія на право керування транспортними засобами, не відповідає засаді справедливості та принципу рівності всіх перед законом, а також нівелює запобігальну мету покарання.

Відповідно до ст.40-1 КУпАП, судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.

Таким чином, на підставі п.5 ч.2 ст.4 Закону України «Про судовий збір», зі ОСОБА_1 також підлягає стягненню судовий збір у розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Враховуючи викладене, керуючись ст.24, 36, 40-1, 221, 276, 283, 284 Кодексу України про адміністративні правопорушення,

постановила:

Справи про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч. 5 ст. 126 КУпАП (справа № 945/937/25; провадження № 3/945/404/25) та за ч. 1 ст. 130 КУпАП (справа № 945/938/25; провадження № 3/945/405/25) об'єднати в одне провадження. Об'єднаній справі про адміністративні правопорушення відносно ОСОБА_1 присвоїти номер 945/937/25; провадження № 3/945/404/25.

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , визнати винним у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 130, ч. 5 ст. 126 КУпАП та накласти адміністративне стягнення в межах санкції ч. 5 ст. 126 КУпАП у вигляді штрафу на користь держави у розмірі двох тисяч чотирьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 40 800 грн з позбавленням права керування транспортним засобом на строк п'ять років без оплатного вилученням транспортного засобу.

Штраф необхідно сплатити на наступні реквізити: Отримувач коштів: Миколаїв. ГУК/Микол.обл./21081300; Код отримувача (код за ЄДРПОУ): 37992030; Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП); Код банку отримувача (МФО): 899998; Рахунок отримувача: UA438999980313010149000014001; Код класифікації доходів бюджету: 21081300.

Стягнути зі ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 судовий збір в розмірі 605 грн 60 коп. в дохід держави (Отримувач коштів: ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106; Код отримувача (код за ЄДРПОУ): 37993783; Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП); Код банку отримувача (МФО): 899998; Рахунок отримувача: UA908999980313111256000026001; Код класифікації доходів бюджету: 22030106).

Відповідно до ч. 1 ст. 307 КУпАП штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.

На підставі ст. 308 КУпАП у разі несплати правопорушником штрафу у строк, установлений частиною першою статті 307 цього Кодексу, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом. У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується: подвійний розмір штрафу, зазначеного у постанові про стягнення штрафу.

Постанова може бути оскаржена протягом 10 днів з дня її винесення до Миколаївського апеляційного суду.

Суддя Олена ЛОПІНА