Постанова від 17.06.2025 по справі 336/12609/24

ЄУН: 336/12609/24

Провадження №: 3/336/513/2025

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 червня 2025 року суддя Шевченківського районного суду м. Запоріжжя Звєздова Н.С., розглянувши матеріали справи про адміністративне правопорушення про притягнення до адміністративної відповідальності:

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, не працевлаштованого, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 ,

за ч.1 ст.130, ч.5 ст.126 КУпАП,

за участі захисника Батій Т.М.,

ВСТАНОВИЛА:

01.12.2024 о 22.40 годині, в м. Запоріжжі по вул. Спартака Маковського, 6, водій ОСОБА_1 , керував транспортним засобом Daewoo Lanos, реєстраційний номер НОМЕР_1 , не маючи права керування транспортними засобами. Правопорушення вчинене повторно протягом року, ОСОБА_1 притягнуто до адміністративної відповідальності за ч. 2 ст. 126 КУпАП на підставі постанови ЕНА 1292037 від 22.01.2024. Вказаними діями ОСОБА_1 порушив вимоги п. 2.1 «а» ПДР України, за що передбачена адміністративна відповідальність за ч.5 ст.126 КУпАП.

Крім того, 01.12.2024 о 22.40 годині, в м. Запоріжжі по вул. Спартака Маковського, 6, водій ОСОБА_1 , керував транспортним засобом Daewoo Lanos, реєстраційний номер НОМЕР_1 , в стані алкогольного сп'яніння. Огляд на стан алкогольного сп'яніння зі згоди водія проводився у встановленому законодавством порядку на місці зупинки транспортного засобу із застосуванням спеціального технічного приладу «Alcotest Drager 6820». Результат позитивний - 1,95 ‰. Вказаними діями ОСОБА_1 порушив вимоги п. 2.9 «а» ПДР України, за що відповідальність передбачена ч.1 ст.130 КУпАП.

Постановою суду від 20.12.2024 у відповідності до вимог ч. 2 ст. 36 КУпАП справи об'єднані в одне провадження.

Справа призначалась до розгляду на 19.02.2025, 26.02.2025, 15.04.2025 та 17.06.2025.

19.02.2025, 26.02.2025, 15.04.2025 розгляд справи не відбулось через перебування судді на лікарняному.

Представник ОСОБА_1 - адвокат Батій Т.М. заперечувала проти притягнення останнього до адміністративної відповідальності, зазначивши, що з протоколом про адміністративне правопорушення, який складено щодо ОСОБА_1 не згодна, оскільки автомобілем він не керував, доказів, зокрема відео фіксації того, що він був зупинений поліцейськими або був за кермом, немає. У зв'язку з чим, просила провадження у справі закрити на підставі п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП. Провадження у справі за ч. 5 ст. 126 КУпАП просила закрити з підстав спливу строку притягнення до адміністративної відповідальності за ст. 38 КУпАП.

В судовому засіданні в якості свідка був допитаний ОСОБА_2 , який суду пояснив, що мешкає в сусідньому будинку, де відбулись події. Взимку, перед новим 2024 роком, він разом з дружиною ОСОБА_3 повертались додому близько 23.00 години. Заїжджаючи у двір вони побачили, що водій ТЗ ОСОБА_4 їхав за ними. Свідок припаркувавши свій ТЗ, почув як водій ОСОБА_4 почав висловлюватися на їхню адресу нецензурні словами. Після чого, ТЗ ОСОБА_4 поїхав далі, а через декілька хвилин повернувся до свідка. З машини вийшов пасажир ОСОБА_4 та поклав квіти на капот ТЗ свідка. Свідок викинув квіти у смітник. В цей момент свідок викликав поліцію. Через хвилину до свідка, зі сторони водійського сидіння, вийшов водій ТЗ ОСОБА_4 та почав на адресу свідка знову виражатися нецензурними словами та погрожувати. Свідок побачив, що водій поводить себе агресивно, активно жестикулював руками. Через декілька хвилин під'їхали працівники поліції. В цей момент водій ОСОБА_4 пішов до свого під'їзду, де був затриманий працівниками поліції. Раніше з водієм ОСОБА_4 знайомий не був. В судовому засіданні під час ознайомлення з відеозаписом подій, який міститься в матеріалах справи, свідок впізнав ОСОБА_1 , який керував ТЗ Ланос. Також додав, що перебував під час складання протоколу працівниками поліції, після чого свідок його підписав. Окремо зазначив, що з одним з працівників поліції був знайомий та лише скерував його як правильної доїхати на місце подій. Іншого спілкування між ними не було.

В судовому засіданні, в якості свідка, була допитана ОСОБА_3 , яка надала аналогічні показання свідкові ОСОБА_2 . Окрім того, свідок, під час ознайомлення з відеозаписом подій, також впізнала водія ОСОБА_1 , який керував ТЗ Ланос.

Вислухавши захисника ОСОБА_5 , показання свідків, дослідивши надані матеріали, суд приходить до наступних висновків.

Згідно положень ст.245 КУпАП, завданнями провадження у справі про адміністративне правопорушення є повне, всебічне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.

Згідно з вимогами ст.252 КУпАП, орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.

Згідно ст.280 КУпАП, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, а також з'ясувати інші обставини, які мають значення для правильного вирішення справи.

Пунктами 1.3 та 1.9 Правил дорожнього руху встановлено, що учасники дорожнього руху зобов'язані знати й неухильно виконувати вимоги цих Правил. Особи, які порушують ці Правила, несуть відповідальність згідно із законодавством.

Положеннями п. 2.9 «а» ПДР України водієві забороняється керувати транспортним засобом в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння.

За керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передачу керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп'яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції передбачена адміністративна відповідальність за ч.1 ст.130 КУпАП.

Відповідно до п.2.1 «а» Правил дорожнього руху водій механічного транспортного засобу повинен мати при собі, зокрема, посвідчення водія на право керування транспортним засобом відповідної категорії. Порушення вимог даного пункту Правил дорожнього руху тягне за собою адміністративну відповідальність за ч.2 ст.126 КУпАП.

Повторне протягом року вчинення особою порушень, передбачених ч.ч.2-4 ст.126 КУпАП тягне за собою адміністративну відповідальність за ч.5 ст.126 КУпАП,

Відповідно до ч.ч. 9, 10 ст. 15 Закону України «Про дорожній рух» від 30 червня 1993 року № 3353-XII, право на керування транспортними засобами відповідної категорії підтверджується посвідченням водія транспортного засобу з установленим терміном дії. На території України відповідно до Конвенції про дорожній рух діють національні та міжнародні посвідчення водія. Порядок видачі, обміну та встановлення терміну дії таких посвідчень визначається Кабінетом Міністрів України.

Згідно з п. 8, 12 Розділу ІІ Інструкції № 1452/735, у разі наявності підстав вважати, що водій транспортного засобу перебуває у стані наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, згідно з ознаками, визначеними в пункті 4 розділу 1 цієї Інструкції, поліцейський пропонує на місці зупинки транспортного засобу пройти медичний огляд на виявлення стану сп'яніння або направляє цю особу до найближчого закладу охорони здоров'я.

Поліцейськими вказані вимоги законодавства дотримані, та запропоновано водію ОСОБА_1 пройти медичний огляд на місці подій за допомогою спеціального-технічного приладу, в результаті чого було встановлено факт перебування останнього в стані алкогольного сп'яніння, що підтверджується тестом технічного приладу «Alcotest Drager 6820». Результат позитивний - 1,95 ‰.

Під час розгляду справи, порушень допущених працівниками поліції при його складанні судом не виявлено. Протокол про адміністративне правопорушення містить всі необхідні відомості, передбачені ст.256 КУпАП, та Інструкцією з оформлення поліцейськими матеріалів про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані не в автоматичному режимі, яка затверджена наказом МВС №1395 від 07 листопада 2015 року.

Кодексом про адміністративні правопорушення визначено форму і основні елементи змісту рішення (постанови), що приймається в конкретній справі. В ній зокрема, повинні бути викладені всі обставини вчинення правопорушення, отримані на підставі сукупності досліджених доказів на обґрунтування наявності складу правопорушення та правильності його юридичної кваліфікації .

Відповідно до вимог ст.ст. 245, 280, 256 Кодексу України про адміністративні правопорушення, одним із завдань провадження у справах про адміністративні правопорушення є своєчасне, всебічне, повне й об'єктивне з'ясування обставин кожної справи. Необхідно також встановити, чи вчинено правопорушення, чи винна особа у його вчиненні а також інші обставини, які мають значення для справи.

Стаття 9 КУпАП передбачає винність діяння, як обов'язкову ознаку складу правопорушення.

Отже, повно та всебічно дослідивши матеріали справи, оцінивши їх у сукупності, суд приходить до висновку, що вина ОСОБА_1 у вчиненні правопорушень, передбачених ч.1 ст.130 та ч.5 ст.126 КУпАП, підтверджується наступними матеріалами справи:

- протоколами про адміністративні правопорушення, в яких правильно кваліфіковані дії та зафіксовано факт порушення ОСОБА_1 п.2.9 «а» та 2.1 «а» ПДР України та вчинення правопорушень, відповідальність за які передбачена ч.1 ст.130 та ч.5 ст.126 КУпАП.

- постановою про накладення адміністративного стягнення серії ЕНА № 1292037 від 22.01.2024 відносно ОСОБА_1 за ч. 2 ст. 126 КУпАП;

- поясненнями в судовому засіданні свідків ОСОБА_6 , ОСОБА_7 від 01.12.2024;

- довідкою бази даних підсистеми «Адмінпрактика»;

- актом огляду на стан алкогольного сп'яніння з використанням спеціальних технічних засобів;

- тестом технічного приладу «Alcotest Drager 6820». Результат позитивний - 1,95 ‰;

- відеозаписом вчинення правопорушення, який був досліджено суддею та з якого встановлено, що водій під час спілкування з працівниками поліції поводив себе агресивно, на зауваження не реагував, висловлювався на їх адаресу нецензурними словами. На 10хв. 35сек. водій зазначає, що вживав алкогольні напої. Працівниками поліції неодноразово було запропоновано пройти медичний огляд для встановлення стану алкогольного сп'янінні на місці події або у медичному закладі у лікаря-нарколога, на що водій погодився. В результаті чого було встановлено, що водій перебуває в стані алкогольного сп'яніння, що підтверджується тестом технічного приладу «Alcotest Drager 6820». Результат позитивний - 1,95 ‰.

Обставин, які б спростовували дані, що містяться в матеріалах адміністративної справи, з урахуванням наявних у справі доказів, судом не встановлено.

Підстав, що виключають адміністративну відповідальність, згідно ст. 17 КУпАП, у справі не встановлено.

Постанова судді згідно ст.283 КУпАП має ґрунтуватися на обставинах, установлених при розгляді справи, тобто на достатніх і незаперечних доказах.

Згідно зі ст.251 КУпАП, доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність (частина перша статті 9 КУпАП).

Підставою притягнення до адміністративної відповідальності є вчинення адміністративного правопорушення.

Відповідно до ст.36 КУпАП, якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених.

Згідно положень ст.23 КУПАП, адміністративні стягнення є мірою відповідальності і застосовуються з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчинення нових правопорушень, як самим правопорушником, так і іншими особами.

Згідно зі ст.33 КУпАП, суд при накладенні стягнення враховує характер вчиненого правопорушення, особу порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність.

Обставин, що пом'якшують чи обтяжують відповідальність судом не встановлені.

Санкції ч.5 ст.126 КУпАП передбачають накладення стягнень у виді оплатного вилучення транспортного засобу і конфіскацію транспортного засобу відповідно.

Разом з тим, положеннями п.7 ч.1 ст.247 КУпАП передбачено, що провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю у зв'язку з закінченням на момент розгляду справи про адміністративне правопорушення строків, передбачених статтею 38 цього Кодексу.

Згідно зі ст.38 КУпАП, якщо справи про адміністративні правопорушення відповідно до цього Кодексу чи інших законів підвідомчі суду (судді), стягнення може бути накладено не пізніш як через три місяці з дня вчинення правопорушення, а при триваючому правопорушенні - не пізніш як через три місяці з дня його виявлення, крім справ про адміністративні правопорушення, зазначені у частинах третій - шостій цієї статті.

Так, згідно протоколу про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 № 186627, яке інкримінується ОСОБА_1 , було вчинено 01.01.2024, тобто, на момент розгляду справи по суті 17.06.2025 передбачений ч.2 ст.38 КУпАП, строк притягнення до адміністративної відповідальності минув, у зв'язку з чим у відповідності до п.7 ст.247 КУпАП накладення на ОСОБА_1 адміністративного стягнення не можливе, а провадження по даній справі підлягає закриттю.

З огляду на викладене, враховуючи встановлені обставини та вимоги закону суддя приходить до висновку, що провадження у справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч. 5 ст. 126 КУпАП, підлягає закриттю на підставі п.7 ст. 247 КУпАП, у зв'язку із закінченням на момент розгляду справи про адміністративне правопорушення строків, передбачених ч.2 ст. 38 КУпАП.

Санкцією ч.1 статті 130 КУпАП встановлено накладання на особу, якою вчинено таке правопорушення адміністративне безальтернативне стягнення у виді штрафу у розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з позбавленням права керування транспортними засобами на строк один рік.

Враховуючи вище викладене, відсутність підстав для застосування іншого адміністративного стягнення, ніж передбаченого санкцією ч.1 ст. 130 КУпАП, суд приходить до висновку про накладення на ОСОБА_1 адміністративного стягнення у виді штрафу в розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з позбавленням права керування транспортними засобами.

Відповідно до ст.40-1 КУпАП, судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.

Керуючись ст.ст. 23, 33, 36, 126, 130, 283, 284 КУпАП, суддя -

ПОСТАНОВИЛА:

Визнати ОСОБА_1 винуватим у вчиненні правопорушень, відповідальність за які передбачені ч.5 ст. 126 та ч.1 ст.130 КУпАП.

Провадження у справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 про притягнення його до адміністративної відповідальності за ч. 5 ст.126 КУпАП - закрити на підставі п.7 ст. 247 КУпАП України, у зв'язку із закінченням на момент розгляду справи про адміністративне правопорушення строків, передбачених ст.38 КУпАП.

ОСОБА_1 призначити адміністративне стягнення за ч.1 ст.130 КУпАП у вигляді штрафу в розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 17 000 (сімнадцять тисяч) гривень в дохід держави (Адміністративні штрафи у сфері дорожнього руху: Отримувач коштів: ГУК у Зап.обл./Зап.обл./21081300; Код отримувача (код за ЄДРПОУ): 37941997; Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП); Код банку отримувача (МФО): 899998; Рахунок отримувача: UA708999980313000149000008001; Код класифікації доходів бюджету: 21081300) з позбавленням права керування транспортними засобами на строк один рік.

Стягнути з ОСОБА_1 в дохід держави судовий збір у сумі 605 (шістсот п'ять) гривень 60 копійок в дохід держави (Стягувач: Отримувач коштів: ГУК у м. Києві/м. Київ/22030106; Код отримувача (код за ЄДРПОУ): 37993783; Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП); Рахунок отримувача: UA908999980313111256000026001; Код класифікації доходів бюджету: 22030106; Призначення платежу: Судовий збір на користь держави).

Відповідно до вимог ст.ст. 307, 308 КУпАП, штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, крім випадків, передбачених статтею 300-1 цього Кодексу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.

Штраф, накладений за вчинення адміністративного правопорушення, вноситься порушником в установу банку України, за винятком штрафу, що стягується на місці вчинення правопорушення, якщо інше не встановлено законодавством України.

У разі несплати правопорушником штрафу у строк, установлений частиною першою статті 307 цього Кодексу, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом.

У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується: подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті цього Кодексу та зазначеного у постанові про стягнення штрафу; витрати на облік зазначених правопорушень. Розмір витрат на облік правопорушень визначається Кабінетом Міністрів України.

Постанова судді у справах про адміністративне правопорушення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.

Постанова судді у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником, а також прокурором у випадках, передбачених частиною п'ятою статті 7 та частиною першою статті 287 цього Кодексу, протягом десяти днів з дня винесення постанови до Запорізького апеляційного суду через Шевченківський районний суд м. Запоріжжя шляхом подання апеляційної скарги.

Апеляційна скарга, подана після закінчення цього строку, повертається апеляційним судом особі, яка її подала, якщо вона не заявляє клопотання про поновлення цього строку, а також якщо у поновленні строку відмовлено.

Суддя: Н.С. Звєздова

Строк пред'явлення виконавчого документа «____»_____________ 20___р.

Постанова набрала законної сили «____»_____________ 20___р.

Дата видачі постанови «____»_____________ 20___р.