Справа № 317/747/25
№ 3/317/1342/2025
12 червня 2025 року м. Запоріжжя
Суддя Запорізького районного суду Запорізької області Ачкасов О.М., розглянувши матеріал, який надійшов з Управління патрульної поліції в Запорізькій області, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, не працюючого, місце проживання: АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер в матеріалах справи відсутній,
за ч. 1 ст. 130 КпАП України,
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 №230178 від 25.01.2025 р., 25.01.2025 р. о 19 год. 27 хвл., ОСОБА_1 , по вул.Сільська, 12 в с.Володимирівське, Запорізького району, Запорізької області, керував транспортним засобом QM150ZH A, державний номер НОМЕР_1 , з явними ознаками алкогольного сп'яніння (запах алкоголя з порожнини рота, порушення мови, порушення координації рухів), від проходження огляду на стан алкогольного сп'яніння у встановленому законом порядку за допомогою спеціального технічного приладу Alcotest Drager 6820 та в медичному закладі у лікаря-нарколога відмовився на місці зупинки транспортного засобу, від керування транспортним засобом відсторонений шляхом залишення транспортного засобу припаркованим без порушення ПДР, чим порушив п.п. 2.5 Правил дорожнього руху України.
У судове засідання ОСОБА_1 не з'явився, був повідомлений належним чином про місце та час розгляду справи, про причини неявки суд не повідомив.
Розглянувши матеріали справи, переглянувши відеозапис з місця події, суддя дійшов наступних висновків.
За змістом ст. 245 КУпАП завданнями провадження у справах про адміністративні правопорушення є: всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
Підстави, умови та порядок проведення огляду на стан алкогольного, наркотичного сп'яніння визначені ст. 266 КУпАП, п.2.5 ПДР України та Інструкцією про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженої наказом МВС України та МОЗ України 09.11.2015 року № 1452/735 (в подальшому «Інструкція»). За змістом цих нормативних документів водій зобов'язаний на вимогу поліцейського пройти медичний огляд з метою встановлення стану сп'яніння.
Пунктом 22 Розділу III Інструкції передбачено, що висновки щодо результатів медичного огляду осіб на стан сп'яніння, складені з порушенням вимог цієї Інструкції, вважаються недійсними.
Аналіз зібраних у справі доказів дає підстави стверджувати те, що поліцейські при складанні протоколу про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 , передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП зазначених вимог закону у повній мірі не дотримались, а саме: з відеозапису не вбачається що була встановлена особа правопорушнка, яким саме чином поліцейські встановлювали ознаки алкогольного сп'яніння у ОСОБА_1 , відеозапис не є безперервним, не є повним, адже з відеозапису взагалі не вбачається, що був проведений огляд ОСОБА_1 та яким саме чином поліцейські встановлювали ознаки алкогольного сп'яніння у ОСОБА_1 , не вбачається взагалі, що йому було запропоновано пройти огляд на стан алкогольного сп'яніння у встановленому законом порядку за допомогою спеціального технічного приладу Alcotest Drager 6820 та в медичному закладі у лікаря-нарколога. Крім того, жодних письмових пояснень у ОСОБА_1 відібрано не було, свідки відсутні.
05.03.2025 р. зазначена справа була направлена на доопрацювання в Управління патрульної поліції в Запорізькій області для належного оформлення, однак, працівниками поліції не були усунуті недоліки, які були зазначені у постанові судді.
З відповіді начальника ВАП Агапцева В. вбачається, що надати повний відеозапис скоєного правопорушення не має можливості, оскільки станом на час складання адміністративних матеріалів нагрудні боді-камери були розряджені, про що надана доповідна записка головного спеціаліста сектору зв'язку та телекомунікацій УПП в Запорізькій області ДПП Бредіхіної А.
Проаналізувавши усі докази у сукупності, суддя вважає, що ОСОБА_1 не може бути притягнутий до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 130 КУпАП, виходячи з наступного.
Згідно ст. 62 Конституції України обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом та на припущеннях, а усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
Згідно п. 2.5 Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України за № 1306 від 10 жовтня 2001 року, водій повинен на вимогу поліцейського пройти в установленому порядку медичний огляд з метою встановлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Процедура проведення огляду водіїв транспортних засобів з метою виявлення ознак стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння передбачена ст. 266 КУпАП та детально регламентована Інструкцією про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженою наказом МВС України та Мінохорони здоров'я України № 1452/735 від 09.11.2015 року.
Так, у відповідності до положень п. 2 Інструкції огляду на стан сп'яніння підлягають водії транспортних засобів, щодо яких у поліцейського уповноваженого підрозділу Національної поліції України (далі поліцейський) є підстави вважати, що вони перебувають у стані сп'яніння згідно з ознаками такого стану.
Згідно з ч. 2 ст. 266 КУпАП огляд водія на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, проводиться поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів. Під час проведення огляду осіб поліцейський застосовує технічні засоби відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків. Матеріали відеозапису обов'язково долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення.
До протоколу про адміністративне правопорушення долучено конверт з диском відеофіксації правопорушення, на якому відеозапис не є безперервним та повним.
Відповідно до п. 5 розділу ІІ Інструкції із застосування органами та підрозділами поліції технічних приладів і технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, включення портативного відеореєстратора відбувається з моменту початку виконання службових обов'язків та/або спеціальної поліцейської операції, а відеозйомка ведеться безперервно до її завершення, крім випадків, пов'язаних з виникненням у поліцейського особистого приватного становища (відвідування вбиральні, перерви для приймання їжі тощо).
Враховуючи те, що факти наведені в протоколі про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 №230178 від 25.01.2025 р., не підтвердились, працівники поліції не надали доказів на підтвердження обставин, викладених в протоколі про адміністративне правопорушення, суду не надано належних та допустимих доказів того, що ОСОБА_1 вчинив вищевказане адміністративне правопорушення, тому за таких обставин він не може бути притягнутий до адміністративної відповідальності.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП України провадження у справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за відсутністю складу адміністративного правопорушення.
Приймаючи до уваги, що в судовому засіданні не доведено складу правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП відносно ОСОБА_1 , суддя вважає за необхідне провадження у справі про адміністративне правопорушення закрити.
На підставі викладеного та керуючись ч. 1 ст. 130, п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП, суддя -
Провадження у справі про адміністративне правопорушення у відношенні ОСОБА_1 , за ч. 1 ст. 130 КпАП України - закрити, у зв'язку з відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення.
Постанова суду може бути оскаржена до Запорізького апеляційного суду впродовж десяти днів з моменту її постановлення.
Суддя: О.М. Ачкасов