Ухвала від 17.06.2025 по справі 420/9723/25

УХВАЛА

17 червня 2025 р.м. ОдесаСправа № 420/9723/25

П'ятий апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

судді-доповідача: Димерлія О.О.,

суддів: Шляхтицького О.І., Лук'янчук О.В.,

розглянувши в порядку письмового провадження клопотання Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонський області про залучення до участі в справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача Міністерства соціальної політики України

УСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до Одеського окружного адміністративного суду з позовною заявою, у якій просив суд:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області щодо обчислення та виплати з 01.01.2025 пенсії ОСОБА_1 у неповному розмірі шляхом застосування коефіцієнтів зменшення пенсії, передбачених статтею 46 Закону України «Про Державний бюджет України на 2025 рік» та постановою Кабінету Міністрів України "Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період дії воєнного стану" від 03.01.2025 №1;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області нараховувати та виплачувати з 01.01.2025 пенсію ОСОБА_1 у розмірі 80% сум грошового забезпечення, з урахуванням раніше проведених виплат, без застосування коефіцієнтів зменшення пенсії, передбачених статтею 46 Закону України «Про Державний бюджет України на 2025 рік» та постановою Кабінету Міністрів України "Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період дії воєнного стану" від 03.01.2025 №1, без обмеження максимальним розміром та здійснити виплату різниці між максимально нарахованим та фактично виплаченим розміром з 01.01.2025 по день проведення перерахунку.

Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 30.05.2025 у справі №420/9723/25 адміністративний позов ОСОБА_1 задоволено частково.

Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області щодо обчислення та виплати з 01.01.2025 пенсії ОСОБА_1 у неповному розмірі шляхом застосування коефіцієнтів зменшення пенсії, передбачених статтею 46 Закону України «Про Державний бюджет України на 2025 рік» та постановою Кабінету Міністрів України "Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період дії воєнного стану" від 03.01.2025 №1.

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області нараховувати та виплачувати з 01.01.2025 пенсію ОСОБА_1 без застосування коефіцієнтів зменшення пенсії, передбачених статтею 46 Закону України «Про Державний бюджет України на 2025 рік» та постановою Кабінету Міністрів України "Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період дії воєнного стану" від 03.01.2025 №1, з урахуванням виплачених сум.

У задоволенні решти позовних вимог відмовлено.

Не погодившись із вищевказаним рішенням суду першої інстанції в частині задоволених позовних вимог органом Пенсійного фонду безпосередньо до П'ятого апеляційного адміністративного суду подано апеляційну скаргу.

В апеляційній скарзі відповідачем викладено клопотання про залучення Міністерства соціальної політики України до участі у справі №420/9723/25 в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача.

Здійснюючи розгляд порушеного перед судом апеляційної інстанції питання, колегія суддів виходить із такого.

Правовий статус та порядок вступу у справу третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, врегульовано положеннями статті 49 КАС України.

Згідно із частиною 2 статті 49 КАС України треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до закінчення підготовчого засідання або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження, у разі коли рішення у справі може вплинути на їхні права, свободи, інтереси або обов'язки. Вони можуть бути залучені до участі у справі також за клопотанням учасників справи. Якщо адміністративний суд при вирішенні питання про відкриття провадження у справі або при підготовці справи до судового розгляду встановить, що судове рішення може вплинути на права та обов'язки осіб, які не є стороною у справі, суд залучає таких осіб до участі в справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору.

Відповідно до частини 4 статті 49 КАС України у заявах про залучення третіх осіб і у заявах третіх осіб про вступ у справу на стороні позивача або відповідача зазначається, на яких підставах третіх осіб належить залучити до участі у справі.

Згідно ч.1 ст.50 КАС України якщо в результаті ухвалення судового рішення сторона може набути право стосовно третьої особи або третя особа може пред'явити вимоги до сторони, така сторона зобов'язана сповістити цю особу про відкриття провадження у справі і подати до суду заяву про залучення її до участі у справі як третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору. До такої заяви повинні бути додані докази про направлення її копії особі, про залучення якої як третьої особи подана заява.

Пунктом 1 частини 1 статті 306 КАС України передбачено, що суддя-доповідач в порядку підготовки справи до апеляційного розгляду з'ясовує склад учасників судового процесу. У разі встановлення, що рішення суду першої інстанції може вплинути на права та обов'язки особи, яка не брала участі у справі, залучає таку особу до участі у справі як третю особу, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору.

Колегія суддів зазначає, передумовою залучення до участі у справі в якості третьої особи на стороні позивача або відповідача, є правовідносини між стороною та потенційною третьою особою та розгляд судом спору, рішення за яким створює наслідки безпосередньо для цих правовідносин. Зокрема, встановлює обставини, які згодом можуть бути використані у спорі між стороною і третьою особою, що бере участь на її стороні.

Сама лише зацікавленість у тому чи іншому результаті судового розгляду не свідчить про наявність правовідносин між позивачем або відповідачем та особою, про залучення якої в якості третьої особи подано клопотання. Така зацікавленість не є підставою для участі у справі.

Інститут третьої особи спрямований на створення умов для захисту прав, свобод та інтересів такої особи, які можуть бути порушені при вирішенні спору між позивачем і відповідачем за відсутності третьої особи.

Інтерес третьої особи щодо задоволення позову (якщо вона бере участь на стороні позивача) або щодо відмови у задоволенні позову (якщо вона бере участь на стороні відповідача) збігається з інтересами відповідно позивача або відповідача. Це відрізняє третю особу, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, від третьої особи, яка заявляє такі вимоги.

Отже, зазначені норми права вказують на те, що суд апеляційної інстанції має право залучити третіх осіб до участі у справі на стадії апеляційного перегляду, однак, умовою для вчинення такої процесуальної дії є висновок про те, що рішення суду першої інстанції може вплинути на права та обов'язки таких осіб.

Як установлено судом апеляційної інстанції, предметом дослідження даної справи є дії Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонський області щодо зниження розміру пенсії та виплати ОСОБА_1 з 01.01.2025 основного розміру пенсії із застосуванням коефіцієнтів, визначених пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 03.01.2025 № 1 «Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану».

Вказуючи про необхідність залучення до участі в справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача Міністерства соціальної політики України скаржник зазначає, що у разі прийняття рішення про задоволення позову його реальне виконання залежатиме від дій Мінсоцполітики, як органу, що забезпечує формування та реалізацію державної політики у сфері пенсійного забезпечення та є головним розпорядником коштів за бюджетною програмою КПКВК 2506080 «Фінансове забезпечення виплати пенсії, надбавок та підвищень до пенсій, призначених за пенсійними програмами, та дефіциту коштів Пенсійного фонду». Крім того, розробником постанови Кабінету Міністрів України від 03.01.2025 № 1 є Мінсоцполітики.

За наслідком дослідження наведених скаржником доводів в контексті досліджуваного процесуального питання апеляційний адміністративний суд вказує про їх безпідставність, адже у разі задоволення заявлених позивачем у даній справі позовних вимог відповідне судове рішення не матиме безпосереднього впливу на права та обов'язки Міністерства соціальної політики України.

Регулювання спірних правовідносин, у тому числі, актом Уряду, розробником якого є Мінсоцполітики, не свідчить про те, що рішення у даній справі може вплинути на права, свободи, інтереси або обов'язки останнього.

Слід також відмітити, що спірні правовідносини не стосуються дій Мінсоцполітики, як органу, що забезпечує формування та реалізацію державної політики у сфері пенсійного забезпечення та є головним розпорядником коштів за бюджетною програмою КПКВК 2506080 «Фінансове забезпечення виплати пенсії, надбавок та підвищень до пенсій, призначених за пенсійними програмами, та дефіциту коштів Пенсійного фонду», а тому відповідні твердження скаржника в контексті вирішення питання про залучення до участі в справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача Міністерства соціальної політики України є безпідставними.

Відтак, з огляду на предмет даного спору, який виник виключно між ОСОБА_1 та Головним управлінням Пенсійного фонду України в Херсонській області з приводу нарахування та виплати з 01.01.2025 пенсії без застосування коефіцієнтів зменшення пенсії, передбачених статтею 46 Закону України «Про Державний бюджет України на 2025 рік» та постановою Кабінету Міністрів України "Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період дії воєнного стану" від 03.01.2025 №1, колегія суддів дійшла висновку, що заявлене Головним управлінням Пенсійного фонду України в Херсонській області клопотання про залучення до участі в справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача Міністерства соціальної політики України є необґрунтованим, а тому задоволенню не підлягає.

Керуючись ст.ст.49, 243, 306, 325, 328, КАС України, апеляційний адміністративний суд

УХВАЛИВ:

У задоволенні клопотання Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонський області про залучення до участі в справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача Міністерства соціальної політики України відмовити.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Суддя-доповідач О.О. Димерлій

Судді О.І. Шляхтицький О.В. Лук'янчук