Рішення від 17.06.2025 по справі 400/3449/25

МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 червня 2025 р. № 400/3449/25

м. Миколаїв

Миколаївський окружний адміністративний суд у складі судді Гордієнко Т. О. розглянув у порядку письмового провадження адміністративну справу

за позовомОСОБА_1 , АДРЕСА_1 ,

до відповідачаНачальника ІНФОРМАЦІЯ_1 в АДРЕСА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , АДРЕСА_2 , Комісії з питань надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на особливий період при ІНФОРМАЦІЯ_3 , АДРЕСА_2 ,

провизнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач- ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до посадової особи начальника ІНФОРМАЦІЯ_4 підполковник ОСОБА_2 про:

- визнання неправомірною бездіяльність посадової особи державного органу керівника ІНФОРМАЦІЯ_5 з неприйняття рішення щодо звільнення від мобілізації на особливий період та не видання копії ВЛК для її оскарження.

- поновлення порушених права та зобов'язання звільнити від призову відповідно до вимог п.4 ч.3 т.23 Закону України « Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», як особу в якої близький родич (неповнорідний) брат ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_6 загинув ІНФОРМАЦІЯ_7 під час служби у військовій частині НОМЕР_1 на дорозі АДРЕСА_3 внаслідок дорожньо-транспортної пригоди.

Ухвалою від 14.04.2025 суд відкрив провадження у справі та залучив до участі у справі в якості відповідачів ІНФОРМАЦІЯ_8 та Комісію з питань надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на особливий період при ІНФОРМАЦІЯ_3 .

Позивач обґрунтовує позов тим, що відповідач протиправно відмовив йому у наданні відстрочки від призову , оскільки ним були надані всі документи передбачені чинним законодавством.

Відповідач - ІНФОРМАЦІЯ_9 надав суду відзив, в якому позов не визнає, оскільки позивач при зверненні не надав доказів родинних зв'язків, що загинув його брат, та не надав доказів, що брат загинув під час здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, а також під час забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії проти України під час дії воєнного стану, тому позивачу відмовили у наданні відстрочки.

Позивач надав суду пояснення на відзив, які по суті є відповіддю на відзив, в яких просив відхилити доводи відповідача та задовольнити позов.

Відповідно до ст.262 КАС України справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання в порядку письмового провадження. Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складання повного судового рішення (ч. 5 ст. 250 КАС України).

Дослідив докази, суд дійшов висновку:

Позивач 17.03.2025 направив до Комісії з питань надання військовозобов'язаним відстрочки заяву, яка була отримана відповідачем 22.03.2025, в якій він просив надати йому відстрочку від призову на підставі пункт 4 частини третьої статті 23 Закону України « Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» та оформити її, оскільки його неповнорідний брат ОСОБА_3 загинув під час здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, а також під час забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії проти України під час дії воєнного стану.

До заяви було надано копії документів, а саме: копія паспорту

ОСОБА_1 , копія довідки в/ч НОМЕР_1 від 26.12.2022р року за №1307 щодо загибелі військовослужбовця ОСОБА_3 в наслідок дорожньої - транспортної події, копія довідки від 06.04.2022 року №4819-7000517647 про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи ОСОБА_1 , копія свідоцтва про смерть ОСОБА_3 серія НОМЕР_2 , копія тимчасового посвідчення № НОМЕР_3 від 16.04.2024 року військовозобов'язаного ОСОБА_1 , копія виписки із медичної карти амбулаторного (стаціонарного) хворого ОСОБА_1 від 07.11.2024 року багатопрофільної лікарні м. Казанка, копія протоколу обстеження ОСОБА_1 з Херсонської філії діагностичного центру ТОВ "Скен Лайф" від 01.02.2022 року, копії обстеження кабінету спіральної компьютерної томографії ФОП " ОСОБА_4 " з фотокопіями спинних хребців та копія свідоцтва про народження ОСОБА_1 від 12.04.1971 року номер запису №23.

07.04.2025 начальний ІНФОРМАЦІЯ_10 направив позивачу лист, в якому зазначив, що заява на розгляд комісії не надавалась, в зв'язку з порушенням п.58 постанови КМУ № 560 від 16.05.2024 - заява неустановленого зразку. Також позивач не надав документ, який підтверджує факт загибелі(смерті) брата під час здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, а також під час забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії проти України під час дії воєнного стану.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Указом Президента України №64/2022 від 24.02.2022 "Про введення воєнного стану в Україні" введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб, який неодноразово продовжувався. Воєнний стан в Україні триває й наразі.

Відповідно до статті 1 Закону України «Про військовий обов'язок військову службу» № 2232-ХІІІ Захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України.

Військовий обов'язок установлюється з метою підготовки громадян України до захисту Вітчизни, забезпечення особовим складом Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення , посади в яких комплектуються військовослужбовцями.

Від виконання військового обов'язку громадяни України звільняються на підставах, визначених цим Законом.

Відповідно з абзацом першим частини першої статті 39 Закону № 2232-ХІІ призов резервістів та військовозобов'язаних на військову службу під час мобілізації проводиться в порядку, визначеному цим Законом та Законами Україна «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».

Згідно з ч.5 ст.22 ЗУ «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» № 3543 призов громадян на військову службу під час мобілізації або залучення їх до виконання обов'язків за посадами, передбаченими штатами воєнного часу, забезпечують місцеві органи виконавчої влади та здійснюють територіальні центри комплектування та соціальної підтримки або командири військових частин.

Порядок проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період визначається Кабінетом Міністрів України.

Кабінет Міністрів України прийняв постанову №560 від 16.05.2024, яка набрала чинності 18.05.2024 «Про затвердження Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період». Цей Порядок визначає: зокрема

-процедуру надання військовозобов'язаним та резервістам відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період та її оформлення;

У цьому Порядку у розділі «Надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації та її оформлення» чітко передбачено алгоритм дій районного ТЦК:

56. Відстрочка від призову на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період надається військовозобов'язаним з підстав, визначених статтею 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».

57. Для розгляду питань надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період при районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (відокремлених відділах) утворюються комісії у такому складі:

голова комісії - керівник районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (відокремленого відділу);

члени комісії - представники апарату, структурних підрозділів (освіти та науки, охорони здоров'я, соціального захисту населення, служби у справах дітей, центру надання адміністративних послуг) районної, міської держадміністрації (військової адміністрації).

60. Комісія вивчає отримані заяву та підтвердні документи, оцінює законність підстав для надання відстрочки, за потреби готує запити до відповідних органів державної влади, інших державних органів для отримання інформації, що підтверджує право заявника на відстрочку, або використовує інформацію з публічних електронних реєстрів. Орган державної влади, інший державний орган здійснює розгляд відповідного запиту протягом п'яти робочих днів з дати його отримання.

Підтвердження достовірності та/або перевірка відомостей, зазначених у заяві, здійснюються шляхом електронної інформаційної взаємодії Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів з іншими державними реєстрами або базами (банками) даних.

Комісія зобов'язана розглянути отримані заяву та документи, що підтверджують право на відстрочку, протягом семи календарних днів з дати надходження, але не пізніше ніж протягом дня, наступного за днем отримання інформації на запити до органів державної влади, інших державних органів.

На підставі розгляду отриманих документів комісія ухвалює рішення про надання або відмову у наданні відстрочки. Рішення комісії оформляється протоколом.

У разі коли комісія надіслала відповідні запити до органів державної влади, інших державних органів для отримання інформації, строк розгляду заяви та документів, що підтверджують право військовозобов'язаного на відстрочку, не перевищує 15 календарних днів. У разі неотримання від органу державної влади, іншого державного органу відповіді на запит комісія не пізніше ніж на п'ятнадцятий день з дати реєстрації заяви приймає рішення на підставі поданих заявником документів. Про відсутність відповіді від органу державної влади, іншого державного органу на запит зазначається в протоколі.

Про прийняте комісією рішення заявникові повідомляється у спосіб, зазначений військовозобов'язаним у заяві про надання відстрочки, засобами телефонного, електронного або поштового зв'язку не пізніше ніж на наступний день після ухвалення такого рішення.

У разі позитивного рішення військовозобов'язаному видається довідка із зазначенням строку відстрочки за формою згідно з додатком 6.

Про відмову у наданні відстрочки військовозобов'язаному повідомляється письмово із зазначенням причини відмови за формою згідно з додатком 7. Таке рішення може бути оскаржене у судовому порядку.

64. Заяви військовозобов'язаних про надання їм відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період та підтвердні документи зберігаються у районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки протягом п'яти років.

Таким чином, вищезазначеним порядком передбачено, що при зверненні до відповідача комісія на підставі розгляду отриманих документів ухвалює рішення:

- про надання

- або відмову у наданні відстрочки. Рішення комісії оформляється протоколом.

Інших варіантів дій для комісії при розгляді питання про відстрочку від мобілізації даним Порядком не передбачено.

Подання позивачем заяви неустановленого зразка не є підставою для повернення її без розгляду.

Суд зазначає, що лист-відповідь від 07.04.2025 позивачу не відповідає вимогам Порядку №560, оскільки ним не передбачено такого листування за наслідками розгляду заяви про відстрочку та вимогам ст.2 КАС України, оскільки є необґрунтованою та бездіяльність відповідача щодо не розгляду заяви по суті є протиправною . Також суд вважає, що належним способом захисту прав позивача буде саме визнання протиправною бездіяльність Комісії щодо нерозгляду заяви та зобов'язання розглянути заяву по суті та прийняти рішення про відстрочку.

У відзиві зазначено, що позивач при зверненні із заявою про відстрочку не надав документи, що підтверджують родинні зв'язки із загиблим братом.

Так, суд погоджується, що цих документів немає у додатку до заяви, але позивач надав суду довідку від 04.07.2024, якою позивачу була надана відстрочка від призову до 11.08.2024 на тих самих підставах, в зв'язку із загибеллю брата, а відповідно до п.64 постанови КМУ №560 документи повинні зберігатись протягом 5ти років. Отже у відповідача були документи в наявності, що підтверджують родині зв'язки та ці обставини не можуть бути підставою для відмови позивачу у розгляді заяви по суті.

Позивач при зверненні до відповідача із заявою про відстрочку просив йому надати відстрочку на підставі п.4 ч.3 ст.23 ЗУ «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію»,

Відповідно до п.4 ч.3 Закону України « Про мобілізацію та мобілізаційну підготовку» призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період не підлягають також: 4) жінки та чоловіки, чиї близькі родичі (чоловік, дружина, син, донька, батько, мати або рідний (повнорідний, неповнорідний) брат чи сестра) загинули або зникли безвісти за особливих обставин під час здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, а також під час забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії проти України під час дії воєнного стану.

У листі -відповіді від 07.04.2025 відповідач зазначив, що позивач не надав документ, який підтверджує факт загибелі(смерті) брата.

У сповіщенні №5 військової частини НОМЕР_1 від 26.12.2022 зазначено, що командир відділення БПАК взводу управління мінометної батареї механізованого батальйону військової частини НОМЕР_1 , молодший сержант ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_11 , призваний ІНФОРМАЦІЯ_12 загинув 22.12.2022 на дорозі смт. Зарічне- місто Ліман Краматорського району Донецької області внаслідок дорожньо-транспортної пригоди.

Відповідач у відзиві зазначив, що у сповіщенні про смерть не зазначено, що брат позивача загинув під час здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, тому позивач не має право на відстрочку від призову.

Стосовно цих доводів суд зазначає, що не зазначення у сповіщенні про смерть ОСОБА_5 словосполучення «під час здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, а також під час забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії проти України під час дії воєнного стану» не може спростувати ті обставини, що ОСОБА_3 загинув перебуваючи у лавах ЗСУ при виконання свого конституційного обов'язку- Захисту Вітчизни в районі активних бойових дій, тому суд вважає, що позивач має право на відстрочку від призову на підставі до п.4 ч.3 Закону України « Про мобілізацію та мобілізаційну підготовку» та відповідно до ст.ст.9,245 КАС України суд вважає за необхідне для захисту прав позивача: зобов'язати Комісію розглянути заяву позивача про відстрочку та прийняти рішення про надання відстрочки, а не так як просить позивач «поновити порушені права та зобов'язати звільнити від призову відповідно до вимог п.4 ч.3 т.23 Закону України « Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», як особу в якої близький родич( неповнорідний) брат ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_6 загинув ІНФОРМАЦІЯ_7 під час служби у військовій частині НОМЕР_1 на дорозі АДРЕСА_3 внаслідок дорожньо-транспортної пригод».

Позовні вимоги в частині «визнання неправомірною бездіяльність посадової особи керівника державного органу керівника ІНФОРМАЦІЯ_5 з неприйняття рішення щодо звільнення від мобілізації на особливий період та не видання копії ВЛК для її оскарження» задоволенню не підлягає, оскільки керівник ТЦК не приймає рішення про «звільнення» від призову, а Комісія приймає рішення про «відстрочку» від призову. Позивач всупереч ст.77 КАС України не надав суду будь-яких доказів наявності спірних правовідносин щодо ненадання позивачу на його звернення висновок ВЛК.

Таки чином позов належить задовольнити часково.

Судовий збір відповідно до ст.139 КАС України підлягає поверненню позивачу за рахунок коштів відповідача пропорційно задоволеним вимогам.

Керуючись ст. 2, 19, 139, 241, 244, 242 - 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

1.Позов задовольнити частково.

2.Визнати протиправною бездіяльність Комісії з питань надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на особливий період при ІНФОРМАЦІЯ_3 ( АДРЕСА_4 ) щодо не розгляду по суті заяву про відстрочку від призову по мобілізації від 17.03.2025 ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_13 , АДРЕСА_5 , РНОКПП НОМЕР_4 ).

3.Зобов'язати Комісію з питань надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на особливий період при ІНФОРМАЦІЯ_3 ( АДРЕСА_4 ) розглянути заяву про відстрочку від призову по мобілізації від 17.03.2025 ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_13 , АДРЕСА_5 , РНОКПП НОМЕР_4 ) та прийняти рішення про надання відстрочку від призову відповідно до вимог п.4 ч.3 т.23 Закону України « Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».

4.В решті позову відмовити.

5.Стягнути з ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_6 ) на користь ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_13 , АДРЕСА_5 , РНОКПП НОМЕР_4 ) судовий збір в сумі 605,60грн.( шістсот п'ять грн. 60коп.), сплачений квитанцією від 07.04.2025.

Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи в порядку, визначеному ст. 255 КАС України. Апеляційна скарга може бути подана до П'ятого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Суддя Т. О. Гордієнко