17 червня 2025 р. № 400/8917/24
м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд у складі судді Біоносенка В.В. розглянув у порядку спрощеного провадження без повідомлення сторін, відповідно до процедури передбаченої ст. 262 КАС України адміністративну справу
за позовомПриватного підприємства "Грейн - Юг", вул. Гліба Бабіча, 14А/1, м. Миколаїв, 54029,
до відповідачаГоловного управління ДПС у Миколаївській області, вул. Героїв Рятувальників, 6,м. Миколаїв, 54005 Державної податкової служби України, пл. Львівська, 8,м. Київ, 04053,
провизнання протиправним та скасування рішення від 19.09.2024 року № 11792628/32765082 та зобов'язання вчинити певні дії,
Приватне підприємство "Грейн -Юг" (далі - позивач) звернулось до адміністративного суду з позовом до Головного управління ДПС у Миколаївській області (далі- відповідач 1), Державної податкової служби України (далі відповідач -2 ) з вимогами:
- визнати протиправним і скасувати рішення комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 19.09.2024 № 11792628/32765082 про відмову в реєстрації податкової накладної № 136 від 18.07.2024;
- зобов'язати Державну податкову службу України (Львівська площа, 8, м. Київ, 04053, код ЄДРПОУ 43005393) зареєструвати податкову накладну від 18.07.2024 за № 136 в Єдиному реєстрі податкових накладних датою її подання на реєстрацію.
Позивач свої вимоги обґрунтував тим, що ПП «Грейн - Юг» здійснює господарську діяльність та займається вирощуванням зернових та технічних культур. Основний вид діяльності за КВЕД: 01.11 Вирощування зернових культур (крім рису), бобових культур і насіння олійних культур.Інші види економічної діяльності: 01.11 Вирощування зернових культур (крім рису), бобових культур і насіння олійних культур (основний); 46.21 Оптова торгівля зерном, необробленим тютюном, насінням і кормами для тварин; 52.10 Складське господарство; 01.61 Допоміжна діяльність у рослинництві; 01.63 Після врожайна діяльність; 45.20 Технічне обслуговування та ремонт автотранспортних засобів; 46.75 Оптова торгівля хімічними продуктами; 49.41 вантажний автомобільний транспорт. Між ПП "Грейн-Юг" та ТОВ "Агроюг и К" укладено договір поставки ріпаку від 17.07.2024 за №17/07, відповідно до довогору позивач поставив ТОВ "Агроюг и К ", ріпаку у кількості 140 тон.
За результатами проведеної господарської операції складено та подано на реєстрацію податкову накладну №136 від 18.07.2024.
Однак реєстрацію податкової накладної було зупинено з підстав того, що остання відповідає критеріям ризиковості здійснення операцій. Позивачем подано повідомлення з поясненнями щодо підстав складання податкової накладної та підтвердження інформації, зазначеної у податкової накладної. Проте, за результатами письмових пояснень та копій документів відповідачем протиправно прийнято рішення про відмову в реєстрації в ЄРПН.
Справу вирішено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження. Враховуючи воєнний стан та ведення бойових дій на території Миколаївської області, з метою безпеки учасників судового процесу, суд не призначав судового засідання, та розглянув справу без виклику сторін (в порядку письмового провадження).
Відповідач 1 надав до суду письмовий відзив, в якому просить в задоволенні позову відмовити. Свою позицію відповідач обґрунтовує тим, що позивачем не було надано податковому органу на його пропозицію доказів реального здійснення господарської операції, зазначеної у поданої на реєстрацію податкової накладної.
З'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, дослідивши матеріали, що містяться у справі, суд встановив наступне.
Приватне підприємство "Грейн - Юг" зареєстровано в статусі юридичної особи 16.03.2004 та перебуває на обліку у Головному управлінні ДПС у Миколаївській області.
Основним видом діяльності позивача (за КВЕД 01.11) є вирощування зернових культур (крім рису), бобових культур і насіння олійних культур.
Між приватним підприємством «Грейн-Юг» код ЄДРПОУ 32765082 було укладено договір поставки №17/07 від 17.07.2024 року з Товариством з обмеженою відповідальність «Агроюг и К»( код ЄДРПОУ 37744313) на поставку ріпаку в кількості 140 тон. Базова ціна Товару з ПДВ за цим Договором складає 20500,00 (двадцять тисяч п'ятсот гривень 00 копійок) за одну метричну тону.
ПП «Грейн-Юг» здійснило поставку ріпаку в кількості 28,02 тон, була складена видаткова накладна №101 від 18.07.2024 року на загальну суму 574410,12 грн., в т.ч. ПДВ 70541,59 грн. Товариство з обмеженою відповідальністю «Агроюг и К» надало ПП «Грейн- Юг» довіреність № 8 від 17.07.2024р.
Відповідно до п.6 Договору поставки, покупець сплачує за кожним Додатком до Договору, починаючи від дня наступного за днем надання Продавцем оригіналів видаткових та податкових накладних.
ТОВ «Агроюг и К» було сплачено за товар грошові кошти у сумі 574 410,12 грн, що підтверджується платіжною інструкцією від 24.07.2024р. № 420. По даті першої події - даті відвантаження товарів, згідно із п.187.1 ст.187 Податкового кодексу України була складена податкова накладна №136 від 18.07.2024р.
Реєстрація в Єдиному реєстрі податкової накладної №136 від 18.07.2024р.на суму 574 410,12 грн, в т.ч. ПДВ 70 541,59 грн. була зупинена у зв'язку із тим, що ПН подана платником податку, який відповідає пункту 8 Критеріїв ризиковості здійснення операцій.
ПП "Грейн - Юг" надало до контролюючого органу письмові пояснення, а також документи, що підтверджують реальність господарських операцій.
Комісією Головного управління ДПС у Миколаївській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН за результатами розгляду поданих документів прийнято оскаржуване рішення: від 19.09.2024 №11792628/32765082 про відмову в реєстрації податкової накладної № 136 від 18.07.2024 з підстав надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства. В графі «додаткова інформація» вказано: по платнику податку. 26.07.2024 прийнято рішення про відповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості, платник податку відповідає п.8 Критеріїв ризиковості Постанова КМУ від 11.12.2019 №1165.
Судом встановлено, що рішенням Миколаївського окружного адміністративного суду від 17.02.2025 року по справі № 400/8646/24, позов ПП «Грейн-Юг» задоволено, визнано
протиправним та скасовано рішення Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних ГУ ДПС у Миколаївській області від 12.09.2024 №12606 про відповідність платника податку на додану вартість ПП « Грейн - Юг критеріям ризиковості платника податку. Зобов'язано ГУ ДПС у Миколаївській області виключити ПП «Грейн - Юг» з переліку платників податку, які відповідають критеріям ризиковості. Рішення набрало законної сили 05.06.2025 року.
Згідно з п.201.1 ст. 201 ПК України на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.
Пунктом 201.10 ст.201 ПК України передбачено, що при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.
Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.
Пунктом 2 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №1246 від 29.12.2010 (далі - Порядок №1246) визначено, що податкова накладна - електронний документ, який складається платником податку на додану вартість (далі платник податку) відповідно до вимог Податкового кодексу України (далі - Кодекс) в електронній формі у затвердженому в установленому порядку форматі (стандарті) та надсилається для реєстрації.
Згідно з п.12 Порядку № 1246 після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДФС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки: відповідності податкової накладної та/або розрахунку коригування затвердженому формату (стандарту); чинності електронного цифрового підпису, порядку його накладення та наявності права підписання посадовою особою платника податку таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; реєстрації особи, що надіслала на реєстрацію податкову накладну та/або розрахунок коригування, платником податку на момент складення та реєстрації таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; дотримання вимог, установлених пунктом 192.1 статті 192 та пунктом 201.10 статті 201 Кодексу; наявності помилок під час заповнення обов'язкових реквізитів відповідно до пункту 201.1 статті 201 Кодексу; наявності суми податку на додану вартість відповідно до пунктів 200-1.3 і 200-1.9 статті 200-1 Кодексу (для податкових накладних та/або розрахунків коригування, що реєструються після 1 липня 2015 року); наявності в Реєстрі відомостей, що містяться у податковій накладній, яка коригується; факту реєстрації/зупинення реєстрації/відмови в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування з такими ж реквізитами; відповідності податкових накладних та/або розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків, достатнім для зупинення їх реєстрації відповідно до пункту 201.16 статті 201 Кодексу; дотримання вимог Законів України «Про електронний цифровий підпис», «Про електронні документи та електронний документообіг» та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами затвердженого в установленому порядку. З 01.02.2020 набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 року №1165 «Про затвердження порядків з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних» (далі - Порядок №1165), яка визначає механізм зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, організаційні та процедурні засади діяльності комісій з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі (далі - комісії контролюючих органів), права та обов'язки їх членів.
Відповідно до п.п 2 Порядку №1165 автоматизований моніторинг відповідності податкової накладної/розрахунку коригування критеріям оцінки ступеня ризиків - сукупність заходів та методів, що застосовуються контролюючим органом для виявлення ознак наявності ризиків порушення норм податкового законодавства за результатами проведення автоматизованого аналізу наявної в інформаційних системах контролюючих органів податкової інформації.
Критерій оцінки ступеня ризиків, достатній для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, - визначений показник автоматизованого моніторингу, що характеризує ризик.
Ризик порушення норм податкового законодавства - ймовірність складення та надання податкової накладної/розрахунку коригування для реєстрації в Реєстрі з порушенням норм пп.«а» або «б» п.185.1 ст.185, пп.«а» або «б» п.187.1 ст.187, абзацу 1 п.п.201.1, 201.7, 201.10 ст.201 ПК України за наявності об'єктивних ознак неможливості здійснення операції з постачання товарів/послуг, дані про яку зазначено в такій податковій накладній/розрахунку коригування, та/або ймовірності уникнення платником податку на додану вартість (далі - платник податку) виконання свого податкового обов'язку.Зі спірних рішень про відмову у реєстрації податкових накладних вбачається, що вони не містять конкретної інформації щодо причин та підстав для прийняття такого рішення, а лише містять загальні фрази про те, що в реєстрації відмовлено з підстав ненадання/часткового надання додаткових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/ розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Єдиному реєстрі податкових накладних, при отримані повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, платником податку.
Тобто, викладена загальна правова норма без зазначення конкретних документів, яких, на думку відповідача, не вистачає для здійснення реєстрації податкових накладних, а також без повідомлення причин та мотивів, за яких надані позивачем пояснення та документи не були враховані.
Спірне рішення податкового органу не відповідає критеріям чіткості та зрозумілості акту індивідуальної дії та породжує неоднозначне трактування, що, в свою чергу, впливає на можливість реалізації права або виконання обов'язку платником податків виконати юридичне волевиявлення суб'єкта владних повноважень.
Зазначений висновок суду узгоджується з правовою позицією, викладеною в постановах Верховного Суду від 04.12.2018 по справі № 821/1173/17 та від 10.04.2020 №819/330/18.Крім того, позивачем до комісії регіонального рівня подано повідомлення та копії документів, що підтверджують реальність проведених операцій: договори, документи щодо постачання/ придбання товарів тощо (тобто, перелічені усі документи, зазначені у п.5 Порядку № 520 ) 29.10.2024 року ПП «ГРЕЙН-ЮГ» подано «Повідомлення про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/ розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено», до яких додало додаткові окремі пояснення (із зазначенням першої події) та первинні документи, достатні для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної в ЄРПН шляхом надсилання засобами електронного зв'язку через Автоматизовану систему «Єдине вікно подання електронних документів», а саме: пояснення;довідка про наявність земель; Декларація єдиного податку;Відомість земельних ділянок єдиного податку; Розрахунок частки єдиного податку; 20-ОПП; Довідка єдиного податку; Оборотно сальдова відомість № 271; 29-СГ за 2023р.; 4-СГ за 2024р.; Баланс за 2023р.; 37-СГ за грудень 2023р.; 2-Ферм за 2023р.; Штатний розпис за 01.04.2024р.; Посвідчення праці з пестицидами за 2023р.; Основні засоби рах.№10; Договір ТОВ «ЕРІДОН» №243/23/454 від 25.04.2023р.; Договір ТОВ «УКРАВІТ САЙЯНС ПАРК» від 20.03.2023р.; Договір ТОВ «Кворум-Нафта» від 14.02.2022р.№МО175; Договір ТОВ « Техноторг-Дон» №НК-19/263 від 13.12.2019; Договір ТОВ « АГРІІ Україна» від 22.08.2022р; Договір оренди КАМАЗ від 01.07.2021р.; Договір оренди DAF від 23.09.2022р.; Договір
оренди VOLVO від 30.11.2023р.; Договір оренди DAF від 04.02.2023р.; Наказ на призначення директора; Паспорт директора; Статут від 06.02.2023р.; Ліцензія для зберігання ПММ від 22.06.2022р.; 37-СГ за липень 2024р; Платіжна інструкція; Рахунок на оплату; Видаткова накладна; Податкова накладна; Додаток № 2; Товарно-транспортні накладні; Договір купівлі продажу ТОВ « Агроюг и К» від 17.07.2024р; Первинні документи ТОВ «Кворум-Нафта»; Первинні документи ТОВ « Техноторг-Дон»; Первинні документи ТОВ «УКРАВІТ САЙЯНС ПАРК.
Законодавство не висуває вимоги до платника податків у разі зупинення реєстрації податкової накладної сканувати та надавати на адресу контролюючого органу всю власну бухгалтерію.
Наявні в матеріалах справи документи у повній мірі підтверджують реальність вищевказаних господарських операцій, за наслідками якої складено та направлено для реєстрації податкову накладну.
Згідно з ч. 2 ст.77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідачі не довели правомірності своїх дій, що є підставою для задоволення позову.
Сплачений судовий збір в розмірі 3 028,00 грн належить стягнути з відповідачів Головного управління ДПС у Миколаївській області та Державної податкової служби України пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.
Керуючись ст. 2, 19, 139, 241, 244, 242 - 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
1. Позов Приватного підприємства "Грейн - Юг" (вул. Гліба Бабіча, 14 А/1, м. Миколаїв, 54029 код ЄДРПОУ 32765082) до Головного управління ДПС у Миколаївській області, вул. Героїв Рятувальників, 6, м. Миколаїв, 54005, код ЄДРПОУ 44104027, Державної податкової служби України (пл. Львівська, 8, м. Київ, 04053 код ЄДРПОУ 43005393) задовольнити повністю.
2. Визнати протиправним і скасувати рішення комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС у Миколаївській області:від про відмову в реєстрації податкової накладної від 19.09.2024 № 11792628/32765082 про відмову в реєстрації податкової накладної № 136 від 18.07.2024.
3. Зобов'язати Державну податкову службу України (Львівська площа, 8, м. Київ, 04053, 43005393) зареєструвати податкову накладну подану приватним підприємством "Грейн - Юг ", № 136 від 18.07.2024, в Єдиному реєстрі податкових накладних датою її подання.
4. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Державної податкової служби України (пл. Львівська, 8, м. Київ, 04053 код ЄДРПОУ 43005393) на користь Приватного підприємства "Грейн - Юг" (вул. Гліба Бабіча, 14 А/1, м. Миколаїв, 54029 код ЄДРПОУ 32765082) судові витрати в розмірі 1514,00 грн (одна тисяча п'ятсот чотирнадцять гривень).
5. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Миколаївській області (вул. Героїв Рятувальників, 6, м. Миколаїв, 54005, код ЄДРПОУ 44104027) на користь приватного підприємства "Грейн - Юг" (вул. Гліба Бабіча, 14 А/1, м. Миколаїв, 54029, код ЄДРПОУ 32765082) судові витрати в розмірі 1514,00 грн (одна тисяча п'ятсот чотирнадцять гривень ).
4. Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи в порядку, визначеному ст. 255 КАС України. Апеляційна скарга може бути подана до П'ятого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Суддя В. В. Біоносенко
Рішення складено в повному обсязі 17.06.2025