справа №380/12148/24
з питань визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб'єктом владних повноважень - відповідачем на виконання рішення суду
16 червня 2025 року
Львівський окружний адміністративний суд, у складі головуючого судді Ланкевича А.З., розглянувши у письмовому провадженні в м.Львові заяву представника позивача про визнання протиправними дій, вчинених суб'єктом владних повноважень - відповідачем на виконання рішення суду у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії, -
У червні 2024 року позивач звернулася з вищевказаним позовом.
Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 26.07.2024 року, залишеним без змін постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 20.11.2024 року, позов задоволено частково:
- визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області від 01.05.2024 року №134650030176;
- зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області призначити ОСОБА_1 пенсію за віком відповідно до статті 37 Закону України від 16.12.1993 року №3723-ХІІ «Про державну службу», пунктів 10, 12 Прикінцевих та перехідних положень Закону України від 10.12.2015 року №889-VIII «Про державну службу», з 24.04.2024 року;
- у задоволенні інших позовних вимог відмовлено;
- вирішено питання щодо розподілу судових витрат.
З метою примусового виконання рішення суду позивач звернулася до Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Дніпропетровській області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Одеса).
Постановою державного виконавця Відділу від 09.05.2025 року відкрито виконавче провадження ВП №78041464 з примусового виконання виконавчого листа №380/12148/24, виданого Львівським окружним адміністративним судом 10.12.2024 року, про зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області призначити ОСОБА_1 пенсію за віком відповідно до статті 37 Закону України від 16.12.1993 року №3723-ХІІ «Про державну службу», пунктів 10, 12 Прикінцевих та перехідних положень Закону України від 10.12.2015 року №889-VIII «Про державну службу», з 24.04.2024 року.
06.06.2025 року від представника позивача надійшла заява в порядку ст.383 Кодексу адміністративного судочинства України про визнання протиправними дій, вчинених суб'єктом владних повноважень - відповідачем на виконання рішення суду у справі №380/12148/24. Зокрема, просить:
- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, вчинену на виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 26.07.2024 року у справі №380/12148/24;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області вжити заходів щодо усунення причин та умов, які сприяли порушенню закону, під час виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 26.07.2024 рокуу справі №380/12148/24, шляхом здійснення призначення та виплати ОСОБА_1 пенсії за віком відповідно до статті 37 Закону України від 16.12.1993 року №3723-ХІІ «Про державну службу», пунктів 10, 12 Прикінцевих та перехідних положень Закону України від 10.12.2015 року №889-VIII «Про державну службу», з 24.04.2024 року, на підставі довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) за №10 від 22.04.2024, та довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією) за №11 від 22.04.2024, виданих Управлінням адміністрування та розвитку громад Департаменту природних ресурсів, будівництва та розвитку громад Львівської міської ради.
В обґрунтування заяви посилається на те, що призначення пенсії державного службовця на умовах п.п.10, 12 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону №889-VIII здійснюється за заявою особи, до якої долучаються довідки про заробітну плату. Разом з тим, зазначила, що, вирішуючи питання щодо призначення ОСОБА_1 пенсії за віком відповідно до ст.37 Закону України від 16.12.1993 року №3723-ХІІ «Про державну службу», п.п.10, 12 Прикінцевих та перехідних положень Закону України від 10.12.2015 року №889-VIII «Про державну службу», з 24.04.2024 року, Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області не здійснило призначення даної пенсії згідно поданих ОСОБА_1 довідок №10 від 22.04.2024 року про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) та №11 від 22.04.2024 року про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією) разом із заявою за №3197 від 24.04.2024 року. Тобто, обидві довідки були додані ОСОБА_1 до заяви від 24.04.2024 року про перехід на інший вид пенсії і є наявними у відповідача, але відповідач протиправно не враховує їх до виконання. Враховуючи викладене, вважає, що вказана бездіяльність відповідача є протиправною. Наведене і зумовило позивача звернутись до суду з даною заявою.
Ухвалою Львівського окружного адміністративного суду від 09.06.2025 року, яка вручена відповідачам 09.06.2025 року о 16:20 год в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі, призначено до розгляду вищевказану заяву представника позивача. Крім того, цією ухвалою суд встановив відповідачам строк для подання пояснень - п'ять днів з дня отримання цієї ухвали; однак жодних заяв від відповідачів на адресу суду не надходило.
Вирішуючи заяву, суд враховує наступне.
Згідно зі ст.129-1 Конституції України, держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
Положеннями ч.2 ст.14 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) також передбачено, що судові рішення, які набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Аналогічні положення містяться у ст.370 КАС України, відповідно до якої судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Отже, обов'язок виконати судове рішення виникає з моменту набрання ним законної сили.
Згідно зі ст.381-1 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), судовий контроль за виконанням судових рішень в адміністративних справах здійснює суд, який розглянув справу як суд першої інстанції. Суд може здійснювати судовий контроль за виконанням судового рішення у порядку, встановленому статтями 287, 382-382-3 і 383 цього Кодексу.
Відповідно до ч.1 ст.383 КАС України, особа-позивач, на користь якої ухвалено рішення суду, має право подати до суду першої інстанції заяву про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб'єктом владних повноважень - відповідачем на виконання такого рішення суду, або порушення прав позивача, підтверджених таким рішенням суду.
Суд встановив, що на виконання судового рішення у справі №380/12148/24 відповідачем, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, призначено ОСОБА_1 пенсію за віком відповідно до статті 37 Закону України від 16.12.1993 року №3723-ХІІ «Про державну службу», пунктів 10, 12 Прикінцевих та перехідних положень Закону України від 10.12.2015 року №889-VIII «Про державну службу», з 24.04.2024 року. Вказане підтверджується копією доданого позивачем рішення пенсійного органу №134650030176. Загальний розмір пенсії з надбавками становить 12681,83 грн.
Натомість, позивач вважає, що судове рішення не виконано в повному обсязі, адже при призначенні їй пенсії Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області не враховано подані ОСОБА_1 довідки №10 від 22.04.2024 року про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) та №11 від 22.04.2024 року про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією).
Даючи оцінку вказаному, суд враховує, що у межах цього спору вирішувалося лише питання про наявність підстав для призначення позивачеві пенсії за віком згідно Закону України «Про державну службу». При цьому, як було зазначено у рішенні Львівського окружного адміністративного суду від 26.07.2024 року, призначення позивачеві цього виду пенсії відповідач ще не здійснив та, відповідно, оцінку поданим довідкам ще не надав (на момент звернення до суду з даним позовом). А тому, у задоволенні позовної вимоги про зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 за віком відповідно до ст.37 Закону України від 16.12.1993 року №3723-XII «Про державну службу», п.п.10, 12 Закону України від 10.12.2015 року №889-VIII «Про державну службу» на підставі довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) за №10 від 22.04.2024 року та довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією) за №11 від 22.04.2024 року, виданих Управлінням адміністрування та розвитку громад Департаменту природних ресурсів, будівництва та розвитку громад Львівської міської ради, з часу звернення за перерахунком пенсії, а саме - з 24.04.2024 року, з урахуванням виплачених сум - було відмовлено, у зв'язку з її передчасністю.
Таким чином, рішення Львівського окружного адміністративного суду від 26.07.2024 року у справі №380/12148/24 виконане відповідачем у межах покладених судом зобов'язань. Доказів протилежного позивачем (її представником) не надано.
Відповідно до ч.6 ст.383 КАС України, за відсутності обставин протиправності відповідних рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень - відповідача та порушення ним прав, свобод, інтересів особи-позивача суд постановляє ухвалу про залишення заяви без задоволення, яка може бути оскаржена в порядку, встановленому статтею 294 цього Кодексу.
З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що заява представника позивача про визнання протиправними дій, вчинених суб'єктом владних повноважень - відповідачем на виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 26.07.2024 року у справі №380/12148/24, є необґрунтованою, а тому підлягає залишенню без задоволення.
Одночасно суд вважає за необхідне зазначити, що дії відповідача після виконання судового рішення, з якими не погоджується позивач, можуть свідчити про наявність нового спору між сторонами і позивач не позбавлена права звернутись до суду за захистом своїх прав та інтересів з окремим адміністративним позовом.
Керуючись ст.ст.243, 248, 250, 256, 293-295, 382 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
заяву представника позивача про визнання протиправними дій, вчинених суб'єктом владних повноважень - відповідачем на виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 26.07.2024 року у справі №380/12148/24 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії - залишити без задоволення.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Апеляційна скарга на ухвалу суду може бути подана протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Суддя Ланкевич А.З.