Іменем України
17 червня 2025 рокум. ДніпроСправа № 360/745/25
Суддя Луганського окружного адміністративного суду Секірська А.Г., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справу за позовом адвоката Галкіна Вячеслава Леонідовича в інтересах ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду у Донецькій області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії,
14.04.2025 до Луганського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява адвоката Галкіна Вячеслава Леонідовича в інтересах ОСОБА_1 (далі - позивач) до Головного управління Пенсійного фонду у Донецькій області (далі - відповідач), у якій позивач просить:
- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області 10.01.2025 №221650004147 про відмову у призначенні пенсії;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області призначити позивачці пенсію у відповідності до ч.2 ст.114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з 03.01.2025 з зарахуванням до пільгового стажу за Списком №1 періоду її роботи з 28.08.1982 по 28.10.1986 майстром на термічній дільниці Краснодонського заводу «Юність».
В обґрунтування позовних вимог посилається на те, що 03.01.2025 позивач звернувся до пенсійного органу з заявою про призначення пенсії на пільгових умовах так як набула таке право у відповідності до ч.2 ст.114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Рішенням відповідача від 10.01.2025 №22165000147 позивачці відмовлено у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах.
При розгляді заяви позивачки про призначення пенсії відповідачем протиправно не було враховано до пільгового стажу за Списком №1 період її роботи з 28.09.1982 по 28.10.1986 на посаді майстра термічної дільниці у ВАТ на Краснодонському заводі «Юність».
Підставою у відмові в зарахуванні вказаного періоду до пільгового Стажу за Списком №1 є те, що відповідач, як зазначено у рішенні про відмову у призначенні пенсії, «до розгляду не прийняв довідку від 15.04.2015р. №243 про пільговий стаж роботи (за Списком №1) з 28.09.1982 по 28.10.1986, оскільки перевірити дані довідки не можливо, так як вона видана в м. Краснодон (м. Сорокине) Луганської області, яке з 07.04.2014 є тимчасово окупованим».
При цьому, жоден нормативно-правовий акт взагалі не визначає права «не прийняти до розгляду» документи, надані заявником, адже він мав їх прийняти, розглянути і надати належну оцінку. Крім того, підстави фактичного неврахування стажу через те, що подані довідки неможливо перевірити також не передбачені жодною діючою нормою права.
Таким чином, вважає рішення відповідача про відмову у призначенні пенсії протиправним та таким, що порушує її законне право на пенсійне забезпечення, що стало підставою для звернення до суду.
Ухвалою Луганського окружного адміністративного суду від 17.04.2025 відкрито провадження у справі, визначено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Ухвалою Луганського окружного адміністративного суду від 17.06.2025 у задоволенні клопотання Головного управління Пенсійного фонду в Донецькій області про залучення співвідповідача у справі за позовом адвоката Галкіна Вячеслава Леонідовича в інтересах ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду у Донецькій області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії відмовлено.
22.04.2025 від Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області через підсистему «Електронний суд» надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач заперечував проти позовних вимог з огляду на наступне.
03.01.2025 ОСОБА_1 звернулася із заявою засобами вебпорталу електронних послуг до Пенсійного фонду України про призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 1 відповідно до пункту 1 частини 2 статті 114 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1058-IV від 09.07.2003 (далі - Закон України № 1058).
Заява опрацьовувалася за принципом екстериторіальності відповідно до Порядку приймання оформлення та розгляду документів, поданих для призначення (перерахунку пенсії) встановлений Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону № 1058, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за № 1566/11846 (зі змінами) Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області.
Відповідно до пункту 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 № 637 (далі - Порядок № 637) у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників (додаток № 5). У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, куди включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.
У разі ліквідації підприємства, установи, організації без визначення правонаступника пільговий стаж підтверджується комісією з питань підтвердження стажу роботи, що дає право на призначення пенсії, згідно з Порядком підтвердження періодів роботи, що зараховуються до стажу для призначення пенсії, затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 10 листопада 2006 року № 18-1, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 24 листопада 2006 року за № 1231/13105.
Відповідно до Порядку застосування Списків № 1 та № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18.11.2005 № 383 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 01.12.2005 за № 1451/11731, при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи у важких і шкідливих умовах праці.
До пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21.08.1992 та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21.08.1992 (дата набрання чинності Порядком проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.1992 № 442).
Результати атестації застосовуються для обчислення стажу, що дає на право за віком на пільгових умовах, упродовж п'яти років після затвердження її результатів (дати видавання наказу про результати проведеної атестації), якщо протягом цього часу на такому підприємстві не змінювалися докорінно умови і характер праці, які дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах.
Відповідно до пункту 1 частини другої статті 114 Закону № 1058 пенсія за віком на пільгових умовах призначається працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 50 років і за наявності страхового стажу не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.
Відповідно до пункту 18 Порядку № 637 у разі, коли підприємства, установи, організації або їх правонаступники розміщуються (розміщувалися) на тимчасово окупованій російською федерацією території України в районах проведення АТО або здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації, а також на територіях територіальних громад, що розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають/перебували в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні) спеціальний трудовий стаж роботи що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установленої для окремих категорій працівників, може підтверджуватися за даними, наявними реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування.
За результатами розгляду заяви від 03.01.2025 ОСОБА_1 згідно із наданими документами та індивідуальними відомостями про застраховану особу страховий стаж станом на дату звернення становить 24 роки 01 місяць 27 днів, пільговий стаж роботи за Списком № 1 не підтверджений в установленому порядку.
До страхового стажу зараховано всі періоди.
До пільгового стажу не зараховано період роботи за Списком № 1 з 28.08.1982 по 28.10.1986 згідно із довідкою пільгового характеру від 15.04.2015 № 243, виданою ПАТ «Краснодонвугілля», ЕДРПОУ 32363486, оскільки вищезазначена довідка видана більш раннім строком та станом на 21.04.2025 ПАТ «Краснодонвугілля» перереєстроване в м. Кривий Ріг Дніпропетровської області (територія на підконтрольній Україні території).
Враховуючи вищезазначене, за результатом розгляду заяви від 03.01.2025 ОСОБА_1 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області прийнято рішення про відмову від 10.01.2025 №221650004147 в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 1 відповідно до пункту 1 частини другої статті 114 Закону № 1058 у зв'язку з відсутністю необхідного пільгового стажу за Списком № 1.
Щодо зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області призначити пенсію позивачці, вона зареєстрована на території Луганської області. Орган ПФУ, який первинно розглядав заяву, в подальшому не має доступу до електронної пенсійної справи, i у випадку зобов'язання його судом вчинити певні дії, як то зарахувати певні періоди до стажу, повторно розглянути заяву або призначити пенсію, цей орган позбавлений можливості вчинити такі дії внаслідок відсутності доступу до електронної пенсійної справи.
Порядок приймання оформлення та розгляду документів, поданих для призначення (перерахунку пенсії) встановлений Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за № 1566/11846 (зі змінами).
Відповідно до пункту 4.10 Порядку електронна пенсійна справа засобами програмного забезпечення передається до органу, що призначає пенсію, за місцем проживання (реєстрації) фактичного місця проживання особи для здійснення виплати пенсії, тобто до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області.
На підставі викладеного, відповідач просив відмовити у задоволенні позовних вимог.
Дослідивши матеріали судової справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог статей 72-76, 90 КАС України судом встановлено таке.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , має статус внутрішньо переміщеної особи, що підтверджено копією паспорту громадянина України, довідки про присвоєння ідентифікаційного номеру, довідки від 16.11.2016 № 6816000181.
03.01.2025 позивач звернулась до пенсійного органу з заявою про призначення пенсії на пільгових умовах, так як набула таке право у відповідності до ч.2 ст.114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Заява розглянута Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області за принципом екстериторіальності відповідно до Порядку приймання оформлення та розгляду документів, поданих для призначення (перерахунку пенсії) встановлений Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону № 1058, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1.
Рішенням про відмову у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах № 221650004147 від 10.01.2025 позивачці відмовлено у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах. До страхового стажу зараховано всі періоди. До пільгового стажу не зараховано період роботи за Списком № 1 з 28.08.1982 по 28.10.1986 згідно із довідкою пільгового характеру від 15.04.2015 № 243, виданій ПАТ «Краснодонвугілля», ЕДРПОУ 32363486, оскільки вищезазначена довідка видана більш раннім строком та станом на 21.04.2025 ПАТ «Краснодонвугілля» перереєстроване в м. Кривий Ріг Дніпропетровської області (територія на підконтрольній Україні території).
Трудова книжка НОМЕР_2 на ім'я ОСОБА_2 містить наступні записи щодо спірних періодів роботи:
Краснодонський завод «Юність»
Запис № 3 від 28.09.1982 - переведена майстром до термічної ділянки у виробництво № 1, наказ № 346к від 28.09.1982;
Запис № 4 від 29.10.1986 - переведена контролером апаратури провідного зв'язку другого розряду до цеху збірки, наказ № 288-к від 29.10.1986;
Запис № 5 від 07.08.1987 - звільнена за власним бажанням за ст. 38 КЗпП УРСР, наказ № 980к від 06.08.1987.
Довідкою Відкритого акціонерного товариства «Юність», уточнюючою особливий характер праці, що необхідна для призначення пільгової пенсії № 243 від 15.04.2015 підтверджено, що ОСОБА_1 працювала у Краснодонському заводі «Юність» повний робочий день в період з 28.09.1982 по 28.10.1986 та виконувала роботу майстра термічної ділянки, яка передбачена Списком № 1.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.
Вирішуючи спір по суті, суд зазначає, що право на соціальний захист, що включає право на забезпечення у старості, гарантоване громадянам України частиною першою статті 46 Конституції України.
Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Відповідно до пункту 6 статті 92 Конституції України виключно законами України визначаються, зокрема, основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел визначає Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058-ІV (далі - Закон №1058-ІV), який набрав законної сили з 01.01.2004.
Статтею 8 Закону № 1058-IV передбачено право громадян України на отримання пенсійних виплат та соціальних послуг.
Пунктом 2 Розділу XV «Прикінцеві положення» Закону №1058-IV, в редакції з 11.10.2017:
- пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком №1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, які відповідно до цього Закону мають право на пенсію на пільгових умовах, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди;
- до запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону.
Відповідно до частини першої статті 114 Закону №1058-ІV право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи мають особи, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком №1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зазначених у частинах другій і третій цієї статті, а пенсії за вислугу років - на умовах, зазначених у частині четвертій цієї статті. Розміри пенсій для осіб, визначених цією статтею, обчислюються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону.
Згідно із підпунктом 1 частини другої статті 114 Закону №1058-IV працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 50 років і за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, і не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.
Працівникам, які не мають стажу роботи з шкідливими і важкими умовами праці, передбаченого абзацом першим цього пункту, але мають не менше половини стажу на зазначених роботах, пенсії за віком на пільгових умовах призначаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого абзацом першим частини першої статті 26 Закону № 1058: жінкам - на 1 рік 04 місяці за кожен рік такої роботи.
Абзацом першим частини першої статті 26 Закону № 1058 передбачено, що особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років за наявності страхового стажу не менше 15 років по 31 грудня 2017 року.
За приписами статті 44 Закону №1058-ІV:
- призначення (перерахунок) пенсії здійснюється за зверненням особи або автоматично (без звернення особи) у випадках, передбачених цим Законом; звернення за призначенням (перерахунком) пенсії здійснюється шляхом подання заяви та інших документів, необхідних для призначення (перерахунку) пенсії, до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженої особи застрахованою особою особисто або через законного представника недієздатної особи, особи, дієздатність якої обмежена, малолітньої або неповнолітньої особи; порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії визначається правлінням Пенсійного фонду за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення;
- органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію. На такі перевірки не поширюється дія положень законодавства про здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.
Документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії (частина 5 статті 45 Закону №1058-IV).
Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій врегульовано «Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України №22-1 від 25.11.2005 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України №13-1 від 07.07.2014) (далі - Порядок №22-1).
Відповідно до пункту 1 «Порядку підтвердження наявного стажу роботи для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній», затвердженого постановою Кабінету міністрів України №637 від 12.08.1993 (далі Порядок №637) основним документом, що підтверджує стаж роботи за період до впровадження персоніфікованого обліку у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування (далі - персоніфікований облік), є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній стаж роботи встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.
За приписами пункту 20 Порядку №637:
- у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального стажу роботи приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників;
- у довідці повинно бути вказано періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, до яких включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка, в тому числі виписки або довідки, складені на основі даних, наявних в інформаційних (автоматизованих) та/або інформаційно-комунікаційних системах підприємств, установ, організацій;
- у разі коли підприємства, установи, організації або їх правонаступники розміщуються на територіях, зазначених в абзаці другому пункту 18 цього Порядку, стаж роботи, що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установленої для окремих категорій працівників, може підтверджуватися за даними, наявними в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування;
- у разі відсутності правонаступника, а також у разі знищення архівів у зв'язку з воєнними (бойовими) діями підтвердження періодів роботи, що зараховуються до стажу роботи, а також до стажу роботи для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установленої для окремих категорій працівників, здійснюється у порядку, визначеному Пенсійним фондом України за погодженням з Мінсоцполітики та Мінфіном.
за приписами пункту 20 Порядку №637 встановлено, що у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників.
Надання уточнюючої довідки підприємств, установ, організації або їх правонаступників передбачено виключно у разі відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній.
Аналіз наведених вище норм права дає змогу дійти висновку, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка, тоді як підтвердження трудового стажу на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами можливе лише у випадку її відсутності або відсутності в ній записів.
Суд зазначає, що період, який підлягає зарахуванню до пільгового стажу роботи із зазначенням відповідного Списку до якого віднесено професію працівника, визначає саме підприємство шляхом надання уточнюючої довідки.
При цьому, у постановах від 07.03.2018 у справі №233/2084/17, від 16.05.2019 у справі №161/17658/16-а, від 27.02.2020 у справі №577/2688/17, від 31.03.2020 у справі №446/656/17, від 21.05.2020 року у справі №550/927/17 Верховний Суд дійшов висновку про те, що надання уточнюючої довідки підприємства, установи або організації необхідне лише у двох випадках: за відсутності трудової книжки як такої або необхідних записів у ній, які визначають право на пільгове пенсійне забезпечення.
Таким чином, уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників не є необхідними, якщо відповідний стаж підтверджується відомостями, зазначеними у трудовій книжці.
При цьому, уточнююча довідка підтверджує саме спеціальний стаж роботи та її характер, а не право особи на пільгову пенсію. Зазначена довідка необхідна для подальшого її надання відповідним органам Пенсійного фонду України, які в свою чергу визначають наявність підстав і права особи на пенсію на пільгових умовах.
Пріоритетність записів у трудовій книжці перед відомостями у первинних документах під час встановлення трудового стажу також констатовано Верховним Судом у постанові від 16.09.2022 року у справі № 560/1399/19.
Трудова книжка НОМЕР_2 на ім'я ОСОБА_2 містить наступні записи щодо спірних періодів роботи:
Краснодонський завод «Юність»
запис № 3 від 28.09.1982 - переведена майстром до термічної ділянки у виробництво № 1, наказ № 346к від 28.09.1982;
запис № 4 від 29.10.1986 - переведена контролером апаратури провідного зв'язку другого розряду до цеху збірки, наказ № 288-к від 29.10.1986;
запис № 5 від 07.08.1987 - звільнена за власним бажанням за ст. 38 КЗпП УРСР, наказ № 980к від 06.08.1987.
Вказані записи у трудовій книжці позивача здійснені належним чином та не мають дефектів їх вчинення, що не заперечується відповідачем.
Позивачкою додатково було надано довідку, уточнюючу особливий характер праці, що необхідна для призначення пільгової пенсії, № 243 від 15.04.2015, відповідно до якої ОСОБА_1 працювала у Краснодонському заводі «Юність» повний робочий день в період з 28.09.1982 по 28.10.1986 та виконувала роботу майстра термічної ділянки, яка передбачена Списком № 1.
Отже, записами у трудовій книжці позивача та уточнюючою довідкою № 243 від 15.04.2015 повністю підтверджується, що позивач у спірні періоди працювала за професією (посадою), яка була віднесена до Списку № 1, що був чинним у відповідні періоди роботи позивача.
З огляду на це, судом не приймаються до уваги, викладені у відзиві доводи відповідача.
Судом також відхиляються наведені у відзиві та спірному рішенні доводи відповідача щодо відсутності підстав для врахування вищевказаної уточнюючої довідки при розгляді заяви позивача про призначення пенсії на пільгових умовах.
Зазначена довідка була видана підприємством, яке на момент її видачі знаходилось на підконтрольній Україні території (при цьому видача довідки до звернення за призначенням пенсії жодним чином не впливає на дійсність довідки), містить усі необхідні реквізити та відомості, підписана уповноваженими особами, засвідчена печаткою підприємства.
При цьому, суд зауважує, що відповідач не позбавлений можливості самостійно провести перевірку, зазначених в уточнюючій довідці, оскільки підприємство, яке видало довідку знаходиться на підконтрольній українській владі території.
Враховуючи наведене, суд приходить до висновку про те, що довідка ВАТ «Юність» від 15.04.202015 № 243 мала бути врахована відповідачем при розгляді заяви позивача та прийнятті спірного рішення, а періоди з 28.08.1982 по 28.10.1986 підлягали зарахуванню до її пільгового стажу роботи за Списком № 1.
Таким чином, позивачці може бути призначена пенсія за віком на пільгових умовах на підставі частини другої статті 114 Закону № 1058 за умов наявності страхового стажу в розмірі 20 років, пільгового стажу у розмірі 3 роки 9 місяців, та досягнення пенсійного віку, визначеного абзацом першим частини першої статті 26 Закону № 1058 (60 років) зі зниження цього віку на 1 рік 04 місяці за кожен рік пільгової роботи.
Оскільки позивачці виповнилося 59 років, загальний страховий стаж обчислено відповідачем у кількості 24 роки 1 місяць 27 днів, пільговий страховий стаж становить 4 роки 2 місяці 1 день, тобто позивачка має право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 1 на підставі частини другої статті 114 Закону № 1058.
З огляду на наведене, позовні вимоги належать до задоволення.
Також суд зазначає, що відповідно до приписів розділу IV Порядку №22-1, після реєстрації заяви та сканування документів засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності визначається структурний підрозділ органу, що призначає пенсію, який формує атрибути сканованих документів (із зазначенням часу їх створення), електронну пенсійну справу (п.4.2). Рішення за результатами заяви підписується керівником органу, що призначає пенсію (іншою посадовою особою, визначеною відповідно до наказу керівника органу, що призначає пенсію, щодо розподілу обов'язків), та зберігається в електронній пенсійній справі особи (п.4.3).
Заяву про призначення пенсії позивач подала за місцем проживання.
Подана заява відповідно до екстериторіальності розподілу єдиної черги завдань розглядалась Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області, яке прийняло спірне рішення про відмову в призначенні пенсії.
Тож, дії зобов'язального характеру має вчинити територіальний орган Пенсійного фонду України, визначений за принципом екстериторіальності, що розглянув заяву позивача, яким у цьому випадку є Головне управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області.
Вказане відповідає правовій позиції Верховного Суду щодо застосування норм права в аналогічних спірних правовідносинах, висловленій у постанові від 08.02.2024 у справі №500/1216/23.
Відповідно до статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно зі статтею 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні (стаття 90 КАС України).
Сторонами суду не наведено інших специфічних, доречних та важливих аргументів, які суд зобов'язаний оцінити, виконуючи свої зобов'язання щодо пункту 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
За практикою Європейського суду з прав людини пункт 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод зобов'язує суди давати обґрунтування своїх рішень, але це не може сприйматись як вимога надавати детальну відповідь на кожен аргумент. Межі цього обов'язку можуть бути різними в залежності від характеру рішення. Крім того, необхідно брати до уваги, між іншим, різноманітність аргументів, які сторона може представити в суд, та відмінності, які існують у державах-учасницях, з огляду на положення законодавства, традиції, юридичні висновки, викладення та формулювання рішень. Таким чином, питання, чи виконав суд свій обов'язок щодо подання обґрунтування, що випливає зі статті 6 Конвенції, може бути визначено тільки у світлі конкретних обставин справи (див. “Руїз Торія проти Іспанії» (Ruiz Toriya v. Spaine), рішення від 09.12.1994, Серія A, № 303-A, параграф 29). Водночас, відповідь суду повинна бути достатньо детальною для відповіді на основні (суттєві) аргументи сторін.
За встановлених в цій справі обставин та з урахуванням правового регулювання спірних правовідносин, оскільки в межах цієї адміністративної справи основні (суттєві) аргументи позовної заяви є обґрунтованими, суд дійшов висновку, що позовні вимоги належать до задоволення.
Щодо розподілу судових витрат.
Ухвалою суду від 17.04.2025 відстрочено сплату судового збору до винесення судового рішення у справі.
Відповідно до частини першої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Таким чином, судовий збір у розмірі 968,96 грн належить до стягнення на користь Державного бюджету України за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись статтями 72-77, 90, 139, 241-246, 250, 255, 291 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позовні вимоги адвоката Галкіна Вячеслава Леонідовича в інтересах ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду у Донецькій області (84122, Донецька обл., місто Слов'янськ, площа Соборна, будинок 3) про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області 10.01.2025 №221650004147 про відмову у призначенні пенсії ОСОБА_1 .
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області призначити ОСОБА_1 пенсію на підставі частини другої статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з 03.01.2025, з зарахуванням до пільгового стажу за Списком №1 періоду роботи з 28.08.1982 по 28.10.1986 майстром на термічній дільниці Краснодонського заводу «Юність».
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області судовий збір у сумі 968,96 грн (дев'ятсот шістдесят вісім грн 96 коп.) на користь Державного бюджету України.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Першого апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя А.Г. Секірська