Іменем України
17 червня 2025 рокум. ДніпроСправа № 360/771/25
Суддя Луганського окружного адміністративного суду Свергун І.О., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Східного міжрегіонального управління Державної служби України з питань праці про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити певні дії,
16.04.2025 до Луганського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі - позивач) до Східного міжрегіонального управління Державної служби України з питань праці (далі - відповідач), в якій позивач просить суд:
- визнати протиправною бездіяльність Східного міжрегіонального управління Державної служби України з питань праці щодо нескладення інформаційної довідки про умови праці на ОСОБА_1 при підозрі у нього хронічного професійного захворювання (отруєння) за професіями, вказаними в трудовій книжці позивача, з повним робочим днем під землею у ВСП ТОВ ДТЕК «Ровенькиантрацит»;
- зобов'язати Східне міжрегіональне управління Державної служби України з питань праці відповідно до пункту 84 Порядку розслідування та обліку нещасних випадків, професійних захворювань та аварій на виробництві, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.04.2019 за № 337, скласти інформаційну довідку про умови праці на ОСОБА_1 при підозрі у нього хронічного професійного захворювання (отруєння) за професіями, вказаними в трудовій книжці позивача, з повним робочим днем під землею у ВСП ТОВ ДТЕК «Ровенькиантрацит».
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що він з 11.12.2014 по 14.02.2024 працював у шкідливих умовах праці на підприємствах ПрАТ «ДТЕК «Павлоградвугілля». Вказане підтверджується трудовою книжкою. Окрім того, складено інформаційну довідку про умови праці від 01.08.2024 Південно-Східним міжрегіональним управлінням державної служби з питань праці.
До цього часу позивач працював теж в аналогічних шкідливих умовах праці з 17.01.1994 року по 08.09.2014 року на підприємствах Луганської області, а саме: ВП шахта ім. В.В. Вахрушева ТОВ ДТЕК «Ровенькиантрацит».
Під час проходження чергового медичного огляду працівника було виявлено в нього професійні захворювання, які перешкоджали позивачу роботі в підземних умовах праці на підприємстві. Адже за останні три роки стан його здоров'я різко став погіршуватися. Він перебував періодично на лікарняних.
Позивача було звільнено роботодавцем із займаної посади від 14.02.2024 у зв'язку з виходом на пенсію.
Відповідно до вимог чинного законодавства України було направлено на управління Державної служби з питань праці та на ГУ ПФУ в Дніпропетровській області запит на складення санітарно-гігієнічної характеристики умов праці працівника при підозрі у нього хронічного професійного захворювання (отруєння).
Однак 01.08.2024 було складено лише інформаційну довідку про умови праці на працівника ОСОБА_1 за період роботи з 11.12.2014 року по 14.02.2024 року на підприємствах ПрАТ «ДТЕК «Павлоградвугілля».
За роботу в аналогічних шкідливих умовах праці з 17.01.1994 по 08.09.2014 на підприємствах Луганської області не складено, мотивуючи тим, що неможливо отримання даних про умови праці (ліквідація підприємства (установи, організації), цеху, дільниці, робочого місця, відсутності даних в архівах підприємства (установи, організації) та територіального органу Держпраці.
Однак, таке не може відповідати дійсності, оскільки є безліч посад аналогічних, що займав ОСОБА_1 в період з 1994 року по 2014 рік з аналогічними умовами праці, шкідливістю, навантаженістю.
Вказані обставини стали підставою для звернення позивача до суду.
Ухвалою суду від 21.04.2025 відкрито провадження у справі, визначено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
05.05.2025 від відповідача на адресу суду надійшов відзив на позовну заяву, в обґрунтування якого останній послався на таке.
18.03.2024 № ПС/3.1/746-ЦА-24 до Східного міжрегіонального управління Державної служби України з питань праці надійшов лист від Південно-Східного міжрегіонального управління Державної служби з питань праці на складання санітарно-гігієнічної характеристики (інформаційної довідки) умов праці Бірюкова Ігоря Івановича та копія запиту від КНП «Павлоградська лікарня інтенсивного лікування» Павлоградської міської ради на складання санітарно-гігієнічної характеристики (інформаційної довідки) умов праці ОСОБА_1 , 1973 р.н., який працював на підприємствах Луганської області, а саме: ВП «Шахта ім. В.В. Вахрушева» ТОВ ДТЕК Ровенькиантрацит», ВП «Шахтоуправління «Ясенівське» ТОВ ДТЕК «Ровенькиантрацит» (інформаційної довідки) умов праці позивача.
За інформацією сайтів Опендатабот та YouControl місцезнаходження юридичної особи ВП «Шахта ім. В.В. Вахрушева» ТОВ ДТЕК Ровенькиантрацит» - Луганська область, місто Ровеньки, с.м.т. Ясенівський, електронна адреса відсутня, знаходиться в стані припинення трудової діяльності; ВП «Шахтоуправління «Ясенівське» ТОВ ДТЕК «Ровенькиантрацит» - Луганська область, місто Ровеньки, с.м.т. Картушине електронна адреса відсутня, знаходиться в стані припинення трудової діяльності.
Згідно з Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 07.11.2014 № 1085-р «Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та переліку населених пунктів, що розташовані на лінії розмежування» місто Луганськ відноситься до Переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження та відповідно до Наказу Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22.12.2022 № 309 «Про затвердження Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією» місто Луганськ відносяться до території України, яка тимчасово окупована Російською Федерацією.
Відповідно до зазначеного та у зв'язку з відсутністю електронних адрес Міжрегіональне управління не має можливості направити приписи роботодавцям для надання документів про умови праці ОСОБА_1 у відповідності до пункту 74 Постанови Кабінету Міністрів України від 17.04.2019 № 337 «Про затвердження Порядку розслідування та обліку нещасних випадків, професійних захворювань та аварій на виробництві» (далі - Постанова № 337).
У зв'язку з неможливістю отримання даних про умови праці, відсутності даних в архівах Міжрегіонального управління та відсутності гігієнічної характеристики умов праці на аналогічних робочих місцях або типових санітарно-гігієнічних характеристик умов праці за результатами наукових досліджень в аналогічних професійних групах, Міжрегіональне управління не має можливості складення санітарно-гігієнічної характеристики (інформаційної довідки) умов праці стосовно ОСОБА_1 у відповідності до пункту 84 Постанови № 337, про що було повідомлено листом (вих. № СХ/3/199-ЦА-24 від 22.03.2024) Південно-Східне міжрегіональне управління Державної служби з питань праці.
Також до Міжрегіонального управління надходив адвокатський запит № б/н від 11.02.2025 (вх. №636/СХ/1-25 від 19.02.2025) щодо не складання санітарно-гігієнічної характеристики (інформаційної довідки) умов праці ОСОБА_1 , 1973 р.н., на який було підготовлено відповідь № СХ/3.1/1700-25 від 24.02.2025 щодо неможливості складання санітарно-гігієнічної характеристики ( інформаційної довідки) умов праці ОСОБА_1 .
До теперішнього часу документи про умови праці позивача за встановленою формою до Міжрегіонального управління не надходили, у зв'язку з чим Міжрегіональне управління не має можливості для складення санітарно-гігієнічної характеристики (інформаційної довідки) умов праці стосовно позивача.
Таким чином, Міжрегіональним управлінням у відповідності до пункту 74 Порядку № 337 вжито заходи щодо направлення припису з метою отримання документів, які необхідні для складення інформаційної довідки.
Крім того, відповідач вважає, що позивачем помилково визначено в якості відповідача по спірним правовідносинам Міжрегіональне управління.
Враховуючи викладене, вважає, що спірні правовідносини між позивачем та відповідачем відсутні. Таким чином, у зв'язку з відсутністю обґрунтованих доказів порушень відповідачем норм матеріального права, що призвели до порушень прав позивача, вважаємо, що у задоволенні позовних вимог позивача до Міжрегіонального управління має бути відмовлено у повному обсязі.
Вважає, що саме ВСП ТОВ ДТЕК «Ровенькиантрацит» є належним відповідачем у справі щодо визнання протиправної бездіяльності, яка полягає у ненаданні документів територіальному органу Держпраці для складення інформаційної довідки про умови праці на ОСОБА_1 . Саме підприємством здійснено посягання на права позивача, які охороняються законом.
На підставі викладеного відповідач просив відмовити в задоволені позовних вимог.
Дослідивши матеріали справи, судом встановлено таке.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , фактичне місце проживання: АДРЕСА_2 , має статус внутрішньо переміщеної особи, що підтверджується паспортом громадянина України, карткою платника податків, довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи.
Згідно з відомостями, які містяться в трудовій книжці від 24.01.1994 серії НОМЕР_2 , виданої на ім'я ОСОБА_1 , позивач працював у з 17.01.1994 по 08.09.2014 на підприємствах Луганської області а саме: ВП «Шахта ім. В.В. Вахрушева» ТОВ ДТЕК Ровенькиантрацит», ВП «Шахтоуправління «Ясенівське» ТОВ ДТЕК «Ровенькиантрацит» на посадах: підземного учня гірника з повним робочим днем під землею, підземного гірника з повним робочим днем під землею, гірничого майстра з повним робочим днем під землею, прохідника підземного з повним робочим днем під землею.
18.03.2024 № ПС/3.1/746-ЦА-24 до Східного міжрегіонального управління Державної служби України з питань праці надійшов лист від Південно-Східного міжрегіонального управління Державної служби з питань праці на складання санітарно-гігієнічної характеристики (інформаційної довідки) умов праці Бірюкова Ігоря Івановича та копія запиту від КНП «Павлоградська лікарня інтенсивного лікування» Павлоградської міської ради на складання санітарно-гігієнічної характеристики (інформаційної довідки) умов праці ОСОБА_1 , 1973 р.н., який працював на підприємствах Луганської області, а саме: ВП «Шахта ім. В.В. Вахрушева» ТОВ ДТЕК Ровенькиантрацит», ВП «Шахтоуправління «Ясенівське» ТОВ ДТЕК «Ровенькиантрацит» (інформаційної довідки) умов праці позивача за професіями: гірник підземний, прохідник підземний з повним робочим днем під землею.
Також на адресу Східного міжрегіонального управління Державної служби України з питань праці було направлено адвокатський запит від 11.02.205 щодо складення інформаційної довідки умов праці позивача.
Листом від 22.03.2024 № СХ/3/199-ЦА-24 Східне міжрегіональне управління Державної служби України з питань праці повідомило Південно-Східне міжрегіональне управління Державної служби з питань праці, що відповідно до Розпорядження Кабінету Міністрів України від 07.11.2014 № 1085-р «Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та переліку населених пунктів, що розташовані на лінії розмежування» місто Ровеньки і Ровеньківський район Луганської області відносяться до Переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження та відповідно до Наказу Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22.12.2022 № 309 «Про затвердження Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією» місто Ровеньки і Ровеньківський район Луганської області відносяться до території України, яка тимчасово окупована Російською Федерацією. Відповідно до зазначеного Міжрегіональне управління не має можливості направити приписи роботодавцям для надання документів про умови праці ОСОБА_1 у відповідності до пункту 74 Постанови Кабінету Міністрів України від 17.04. 2019 № 337 «Про затвердження Порядку розслідування та обліку нещасних випадків, професійних захворювань та аварій на виробництві» (далі - Постанова № 337).
Також повідомлено, що у зв'язку з неможливістю отримання даних про умови праці, відсутності даних в архівах Східного міжрегіонального управління Державної служби України з питань праці та відсутності гігієнічної характеристики умов праці на аналогічних робочих місцях або типових санітарно-гігієнічних характеристик умов праці за результатами наукових досліджень в аналогічних професійних групах, Міжрегіональне управління не має можливості складення інформаційної довідки стосовно ОСОБА_1 у відповідності до пункту 84 Постанови № 337.
У відповідь на адвокатський запит також листом № СХ/3.1/1700-25 від 24.02.2025 повідомлено про неможливість складання санітарно-гігієнічної характеристики (інформаційної довідки) умов праці ОСОБА_1 .
Вирішуючи справу у межах заявлених позовних вимог, надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з такого.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частини першої статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Порядок розслідування та обліку нещасних випадків, професійних захворювань та аварій на виробництві, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 17 квітня 2019 року за № 337 (далі - Порядок № 337), визначає процедуру проведення розслідування та обліку нещасних випадків, професійних захворювань та аварій на виробництві, що сталися з особами, визначеними частиною першою статті 35 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування».
Вимоги цього Порядку поширюються на всіх юридичних і фізичних осіб, які відповідно до законодавства використовують найману працю, та осіб, зазначених у пункті 1 цього Порядку.
У разі підозри наявності в працівника хронічного професійного захворювання (отруєння) з метою встановлення діагнозу складається санітарно-гігієнічна характеристика умов праці (далі - санітарно-гігієнічна характеристика), що є одним з документів, з урахуванням якого вирішується питання про зв'язок хронічного професійного захворювання (отруєння) з впливом шкідливих і небезпечних факторів виробничого середовища, важкості та напруженості трудового процесу (далі - виробничі фактори) (пункт 70 Порядку № 337).
Санітарно-гігієнічна характеристика складається лікарем з гігієни праці територіального органу Держпраці за фактичним місцезнаходженням підприємства (установи, організації), де працює хворий, на запит керівника закладу охорони здоров'я, що забезпечує надання вторинної (спеціалізованої) медичної допомоги, за поданням лікаря-профпатолога із залученням (у разі потреби) голови та членів комісії закладу охорони здоров'я, який проводить періодичні медичні огляди (пункт 71 Порядку № 337).
Відповідно до пункту 72 Порядку № 337 запит щодо складення санітарно-гігієнічної характеристики заклад охорони здоров'я згідно з додатком 13 протягом трьох робочих днів після виявлення у працівника підозри на хронічне професійне захворювання (отруєння) надає керівнику територіального органу Держпраці за фактичним місцезнаходженням підприємства (установи, організації), де працює (працював) хворий.
Копії запиту надсилаються:
територіальному органу Пенсійного фонду України за фактичним місцезнаходженням підприємства (установи, організації), де працює (працював) хворий;
роботодавцю.
Пунктом 74 Порядку № 337 встановлено, що для складення санітарно-гігієнічної характеристики керівник територіального органу Держпраці надсилає припис роботодавцю для надання необхідних документів за встановленою формою згідно з додатком 15.
Строк надання документів не повинен перевищувати 15 робочих днів з часу отримання зазначеного припису.
У разі потреби зазначений строк може бути продовжено за згодою керівника територіального органу Держпраці з метою проведення роботодавцем додаткових лабораторних, інструментальних, хронометражних та інших вимірювань (досліджень) умов праці, необхідних для складення санітарно-гігієнічної характеристики.
Завірені в установленому порядку та узгоджені з територіальним органом Пенсійного фонду України матеріали подаються до територіального органу Держпраці разом із супровідним листом.
Згідно із пунктом 78 Порядку № 337 протягом п'яти робочих днів з дня проведення обстеження об'єкта складається відповідний акт згідно з додатком 18 у трьох примірниках, що зберігаються:
у територіальному органі Держпраці;
на підприємстві (в установі, організації), де працює (працював) хворий;
у територіальному органі Пенсійного фонду України.
Акт в усіх зазначених організаціях зберігається протягом строку, визначеного типовими та галузевими переліками видів документів, затверджених відповідно до законодавства.
Акт підписується головою та всіма членами комісії. У разі незгоди із змістом акта член комісії підписує його з відміткою про наявність окремої думки, яку викладає письмово та додає до акта як його невід'ємну частину.
З актом ознайомлюють працівника, робоче місце якого обстежувалося, або уповноважену ним особу, що засвідчується їх підписами. У разі відмови їх від підпису акт підписується свідками. Працівник або його уповноважена особа мають право обґрунтувати свою відмову.
Згідно із пунктом 79 Порядку № 337 територіальний орган Держпраці протягом п'яти робочих днів після складення та підписання акта всіма членами комісії готує санітарно-гігієнічну характеристику згідно з додатком 16.
Строк складення санітарно-гігієнічної характеристики не повинен перевищувати 45 днів з моменту отримання відповідного запиту. Вимоги до інформації, яка зазначається в санітарно-гігієнічній характеристиці шкідливих та небезпечних факторів виробничого середовища, важкості та напруженості трудового процесу, визначені у додатку 12.
Санітарно-гігієнічна характеристика підписується лікарем з гігієни праці та затверджується керівником територіального органу Держпраці. Особи, які підписали акт обстеження умов праці, а також ті, що склали санітарно-гігієнічну характеристику, несуть відповідальність за достовірність зазначеної у них інформації щодо умов праці та трудового процесу згідно з вимогами законодавства (пункт 80 Порядку № 337).
Відповідно до пункту 81 Порядку № 337 на непрацюючих пенсіонерів або осіб, які не працюють, лікарем з гігієни праці територіального органу Держпраці складається інформаційна довідка про умови праці працівника у разі підозри в нього хронічного професійного захворювання (отруєння) (далі - інформаційна довідка) згідно з додатком 14 на підставі даних про умови праці на їх робочих місцях у разі збереження цих робочих місць на підприємстві (в установі, організації), де вони раніше працювали, а у разі їх відсутності - отриманих на підставі наукових досліджень (розробок), характеристики виробничих факторів на аналогічних виробництвах. У разі проведення обстеження підприємства (установи, організації) для складення інформаційної довідки - зазначене обстеження проводиться за участю представника територіального органу Пенсійного фонду України, профспілки, працівника або уповноваженої особи від працівника.
У разі коли працівник працював на кількох підприємствах (в установах, організаціях), санітарно-гігієнічна характеристика складається територіальним органом Держпраці, який здійснював державний нагляд (контроль) за останнім підприємством (установою, організацією), де працював працівник, з додаванням у разі потреби інформаційних довідок від інших територіальних органів Держпраці, які здійснювали державний нагляд (контроль) за підприємствами (установами, організаціями), де він працював раніше (пункт 82 Порядку № 337).
Якщо на час складання санітарно-гігієнічної характеристики працівник не підпадав під вплив шкідливих виробничих факторів, що могли викликати хронічне професійне захворювання (отруєння), ураховується його попередня робота, пов'язана з дією шкідливих виробничих факторів незалежно від стажу роботи на (останньому) підприємстві (в установі, організації). У такому разі санітарно-гігієнічна характеристика складається територіальним органом Держпраці, який здійснював державний нагляд (контроль) за підприємством (установою, організацією), де були умови для розвитку хронічного професійного захворювання (отруєння) (пункт 83 Порядку № 337).
Згідно із пунктом 84 Порядку № 337 у разі виникнення підозри на хронічне професійне захворювання (отруєння) після припинення контакту працівника із шкідливими виробничими факторами (пізній силікоз, деякі онкологічні захворювання тощо), а також у разі неможливості отримання даних про його умови праці (ліквідація підприємства (установи, організації), цеху, дільниці, робочого місця або в разі тривалої зупинки виробничого процесу, відсутності даних в архівах підприємства (установи, організації) та територіального органу Держпраці, робота за кордоном тощо) інформаційна довідка складається на підставі даних трудової книжки та гігієнічної характеристики умов праці на аналогічних робочих місцях або типових санітарно-гігієнічних характеристик умов праці за результатами наукових досліджень в аналогічних професійних групах.
Відповідно до пункту 85 Порядку № 337 санітарно-гігієнічна характеристика складається територіальним органом Держпраці у чотирьох примірниках та надсилається:
закладу охорони здоров'я, який надіслав запит щодо її отримання;
робочому органу Фонду;
підприємству (установі, організації), де працює (працював) працівник.
Санітарно-гігієнічна характеристика зберігається протягом строку, визначеного типовими та галузевими переліками видів документів, затверджених відповідно до законодавства.
Санітарно-гігієнічна характеристика може бути використана протягом п'яти років, якщо умови праці працівника за цей час не змінилися, що підтверджується довідкою роботодавця (особи) або відповідного територіального органу Держпраці (пункт 86 Порядку № 337).
Облік санітарно-гігієнічних характеристик та інформаційних довідок ведеться територіальними органами Держпраці в журналі за формою згідно з додатком 17 (пункт 87 Порядку № 337).
Відповідно до пункту 88 Порядку № 337 у разі незгоди із санітарно-гігієнічною характеристикою заявник має право оскаржити її в судовому порядку.
Як установлено судом, позивач у період з 1994 по 2014 рік працював у ВП «Шахта ім. В.В. Вахрушева» ТОВ ДТЕК Ровенькиантрацит», ВП «Шахтоуправління «Ясенівське» ТОВ ДТЕК «Ровенькиантрацит» на посадах: підземного учня гірника з повним робочим днем під землею, підземного гірника з повним робочим днем під землею, гірничого майстра з повним робочим днем під землею, прохідника підземного з повним робочим днем під землею.
Згідно з даними Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань місцезнаходженням ВП «Шахта ім. В.В. Вахрушева» ТОВ ДТЕК Ровенькиантрацит» є: Луганська область, місто Ровеньки, смт Ясенівський; ВП «Шахтоуправління «Ясенівське» ТОВ ДТЕК «Ровенькиантрацит» - Луганська область, місто Ровеньки, смт Картушине.
Відповідно до Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окуповані Російською Федерацією, затвердженого наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України 22 грудня 2022 року № 309 (із змінами і доповненнями, внесеними наказами Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України), територіальна громада міста Ровеньки Луганської області перебуває в тимчасовій окупації.
Тобто, враховуючи, що підозра на хронічне професійне захворювання у позивача виникла після припинення контакту працівника із шкідливими виробничими факторами, та у зв'язку з неможливістю отримання даних про його умови праці від підприємства, яке знаходиться на тимчасово окупованій території України, відповідач повинен скласти інформаційну довідку про умови праці, керуючись вимогами пункту 84 Порядку № 337 - на підставі даних трудової книжки та гігієнічної характеристики умов праці на аналогічних робочих місцях або типових санітарно-гігієнічних характеристик умов праці за результатами наукових досліджень в аналогічних професійних групах.
Пунктом 1 Положення про Східне міжрегіональне управління Державної служби України з питань праці визначено, що воно є територіальним органом Державної служби України з питань праці, що їй підпорядковується.
Повноваження Міжрегіонального управління поширюються на територію Донецької та Луганської областей.
Відповідно до підпункту 1 пункту 3 Положення основними завданням Міжрегіонального управління окрім іншого є реалізація державної політики у сфері загальнообов'язкового державного соціального страхування в частині призначення, нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб
Пунктом 4 Положення визначено, що Міжрегіональне управління відповідно до покладених на нього завдань, зокрема:
- здійснює контроль за якістю проведення атестації робочих місць за умовами праці (п.п. 7),
- здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням робочими органами виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України (управління у Донецькій та Луганській областях, відділення в районах і містах обласного значення) законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування в частині призначення, нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб (п.п. 11),
- здійснює контроль за своєчасністю та об'єктивністю розслідування нещасних випадків на виробництві, їх документальним оформленням і веденням обліку, виконанням заходів з усунення причин нещасних випадків (п.п. 12);
- здійснює державний нагляд (контроль) у сфері гігієни праці, у тому числі нагляд (контроль) за: факторами виробничого середовища та виробничих операцій, наявність та виконання яких можуть шкодити здоров'ю працівників; виконанням заходів щодо запобігання виникненню професійних захворювань; дотриманням вимог санітарних норм та правил; своєчасним здійсненням профілактичних заходів, спрямованих на попередження шкідливої дії факторів виробничого середовища і трудового процесу, збереження здоров'я працівників, наявністю обов'язкових медичних оглядів працівників (п.п. 14);
- забезпечує складення санітарно - гігієнічних характеристик умов праці для подальшого визначення зв'язку захворювання з умовами праці (п.п. 26);
- проводить: розслідування та веде облік аварій і нещасних випадків, які підлягають спеціальному розслідуванню, аналізує їх причини, готує пропозиції щодо запобігання таким аваріям і випадкам; технічне розслідування обставин та причин виникнення аварій, пов'язаних із використанням газу в побуті, а також видає за результатами таких розслідувань обов'язкові до виконання органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями, громадянами рішення; розслідування обставин та причин виникнення гострих і хронічних професійних захворювань та отруєнь, моніторинг стану умов праці та здоров'я працівників як складову державного соціально - гігієнічного моніторингу (п.п. 27).
Пунктом 6 Положення передбачено, що Міжрегіональне управління для виконання покладених на нього завдань має право, зокрема: залучати спеціалістів органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, вчених, представників організацій роботодавців, профспілок та інших інститутів громадянського суспільства, а також підприємств, установ та організацій (за погодженням з їх керівниками) для розгляду питань, що належать до компетенції Міжрегіонального управління (п.п. 1); отримувати в установленому законодавством порядку від державних органів та органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій усіх форм власності та їх посадових осіб інформацію, документи та інші матеріали, необхідні для виконання покладених завдань (п.п. 2), користуватися відповідними інформаційними базами даних державних органів, органів місцевого самоврядування, державною системою урядового зв'язку, іншими технічними засобами (п.п. 3).
Згідно із пунктом 7 Положення Міжрегіональне управління під час виконання покладених на нього завдань взаємодіє в установленому порядку з територіальними органами міністерств та інших центральних органів виконавчої влади, місцевими державними адміністраціями, органами місцевого самоврядування, а також підприємствами, установами, організаціями на відповідній території з питань, віднесених до його компетенції.
Таким чином, суд дійшов висновку, що на відповідача, як на орган, який здійснював державний нагляд (контроль) за останнім підприємством (установою, організацією), на якому працював позивач, Порядком № 337 покладено обов'язок виконати вимоги цього Порядку, зокрема, у межах спірних правовідносин - скласти у відповідності до пункту 84 Порядку № 337 інформаційну довідку про умови праці на позивача при підозрі у нього хронічного професійного захворювання (отруєння) за професіями, вказаними в трудовій книжці позивача, з повним робочим днем під землею у ВП «Шахта ім. В.В. Вахрушева» ТОВ ДТЕК Ровенькиантрацит», ВП «Шахтоуправління «Ясенівське» ТОВ ДТЕК «Ровенькиантрацит».
Також суд зауважує, що Порядок № 337 взагалі не містить підстав для відмови у виданні довідки про умови праці.
Суд не бере до уваги посилання відповідача на те, що належним відповідачем у спірних правовідносинах має бути ВСП ТОВ ДТЕК «Ровенькиантрацит», оскільки спірні правовідносини виникли саме щодо складання інформаційної довідки про умови праці позивача, а територіальним органом Держпраці, який здійснював державний нагляд (контроль) за підприємствами Луганської області, є Східне міжрегіональне управління Державної служби України з питань праці.
З огляду на викладене суд дійшов висновку про задоволення позову.
Сторонами суду не наведено інших специфічних, доречних та важливих аргументів, які суд зобов'язаний оцінити, виконуючи свої зобов'язання щодо пункту 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
За практикою Європейського суду з прав людини пункт 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод зобов'язує суди давати обґрунтування своїх рішень, але це не може сприйматись як вимога надавати детальну відповідь на кожен аргумент. Межі цього обов'язку можуть бути різними в залежності від характеру рішення. Крім того, необхідно брати до уваги, між іншим, різноманітність аргументів, які сторона може представити в суд, та відмінності, які існують у державах-учасницях, з огляду на положення законодавства, традиції, юридичні висновки, викладення та формулювання рішень. Таким чином, питання, чи виконав суд свій обов'язок щодо подання обґрунтування, що випливає зі статті 6 Конвенції, може бути визначено тільки у світлі конкретних обставин справи (див. “Руїз Торіха проти Іспанії» (Ruiz Torija v. Spaine), рішення від 09.12.1994, Серія A, № 303-A, параграф 29). Водночас, відповідь суду повинна бути достатньо детальною для відповіді на основні (суттєві) аргументи сторін.
Щодо розподілу судових витрат зі сплати судового збору.
Згідно з матеріалами справи позивач при зверненні до суду з позовом сплатив 1211,20 грн судового збору.
Відповідно до частини першої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Оскільки позовні вимоги належать до задоволення, судові витрати зі сплати судового збору в сумі 1211,20 грн, понесені позивачем, належить відшкодувати за рахунок бюджетних асигнувань відповідача в повному обсязі.
Керуючись статтями 2, 5, 8, 9, 19, 20, 32, 72, 77, 90, 94, 132, 139, 241-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позов ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , фактичне місце проживання: АДРЕСА_2 ) до Східного міжрегіонального управління Державної служби України з питань праці (місцезнаходження: вул. Прокоф'єва, 82, м. Покровськ, Донецька область, 85302, код ЄДРПОУ 39801404) про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити певні дії задовольнити повністю.
Визнати протиправною бездіяльність Східного міжрегіонального управління Державної служби України з питань праці щодо нескладення інформаційної довідки про умови праці на ОСОБА_1 при підозрі у нього хронічного професійного захворювання (отруєння) за професіями, вказаними в трудовій книжці позивача, з повним робочим днем під землею у ВП «Шахта ім. В.В. Вахрушева» ТОВ ДТЕК Ровенькиантрацит», ВП «Шахтоуправління «Ясенівське» ТОВ ДТЕК «Ровенькиантрацит».
Зобов'язати Східне міжрегіональне управління Державної служби України з питань праці відповідно до пункту 84 Порядку розслідування та обліку нещасних випадків, професійних захворювань та аварій на виробництві, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.04.2019 за № 337, скласти інформаційну довідку про умови праці на ОСОБА_1 при підозрі у нього хронічного професійного захворювання (отруєння) за професіями, вказаними в трудовій книжці позивача, з повним робочим днем під землею у ВП «Шахта ім. В.В. Вахрушева» ТОВ ДТЕК Ровенькиантрацит», ВП «Шахтоуправління «Ясенівське» ТОВ ДТЕК «Ровенькиантрацит».
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Східного міжрегіонального управління Державної служби України з питань праці на користь ОСОБА_1 судові витрати зі сплати судового збору в сумі 1211,20 грн (одна тисяча двісті одинадцять грн 20 коп.).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складання повного тексту.
Суддя І.О. Свергун