Ухвала від 17.06.2025 по справі 340/3496/25

КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

17 червня 2025 року м. Кропивницький Справа № 340/3496/25

Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі судді Савонюка М.Я., розглянувши матеріали позову ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору - ІНФОРМАЦІЯ_1 , про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинення певних дій,-

ВСТАНОВИВ:

До Кіровоградського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (надалі - позивач) до Військової частини НОМЕР_1 (надалі - відповідач), у якій просить суд:

- визнати неправомірною бездіяльність військової частини НОМЕР_1 щодо не нарахування ОСОБА_1 надбавки за вислугу років у розмірі 45% посадового окладу з урахуванням окладу за військовим званням за період з липня 2022 року по грудень 2022 року;

- зобов'язати військову частину НОМЕР_1 здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 надбавки за вислугу років у розмірі 45% посадового окладу з урахуванням окладу за військовим званням за період з липня 2022 року по грудень 2022 року, з урахуванням виплачених сум.

Ухвалою суду від 30.05.2025 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито спрощене провадження у справі без виклику сторін. Залучено до участі у справі, як третю особу, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору - ІНФОРМАЦІЯ_1 .

09.06.2025 представником ІНФОРМАЦІЯ_2 подано суду пояснення, зміст якого зводиться до прохання виключити його з числа третіх осіб у справі.

Обгрунтовуючи наведене клопотання зазначає, що ІНФОРМАЦІЯ_3 не ухвалював рішення за результатами розгляду заяви ОСОБА_1 стосовно перерахунку грошового забезпечення з урахуванням надбавки за вислугу років у розмірі 45% посадового окладу з урахуванням окладу за військовим званням за період з липня 2022 року по грудень 2022 року , не був уповноваженим на розгляд звернення по суті, не впливав на зміст відповіді, а діяв виключно як посередницький орган у межах встановленої законодавством компетенції. При цьому, рішення у даній справі жодним чином не може вплинути на права, обов'язки чи законні інтереси ІНФОРМАЦІЯ_4 .

Розглянувши вказане клопотання, суд зазначає таке.

Відповідно до частини другої статті 49 КАС України треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до закінчення підготовчого засідання або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження, у разі коли рішення у справі може вплинути на їхні права, свободи, інтереси або обов'язки. Якщо адміністративний суд при вирішенні питання про відкриття провадження у справі або при підготовці справи до судового розгляду встановить, що судове рішення може вплинути на права та обов'язки осіб, які не є стороною у справі, суд залучає таких осіб до участі в справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору.

Частиною 5 статті 49 КАС України про залучення третіх осіб до участі у справі суд постановляє ухвалу, в якій зазначає, на які права чи обов'язки такої особи та яким чином може вплинути рішення суду у справі.

Відповідно до пункту 1 Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.02.2022 №154 територіальні центри комплектування та соціальної підтримки є органами військового управління, що забезпечують виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації.

Завданнями територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, зокрема є виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації, забезпечення організації соціального і правового захисту військовослужбовців, військовозобов'язаних і резервістів, призваних на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори до Збройних Сил (далі - збори), ветеранів війни та військової служби, пенсіонерів з числа військовослужбовців Збройних Сил (далі - пенсіонери) та членів їх сімей, здійснення інших заходів з питань оборони відповідно до законодавства (п. 8 Положення №154).

Згідно із пунктом 9 Положення №154 територіальні центри комплектування та соціальної підтримки відповідно до покладених на них завдань: забезпечують згідно із законодавством організацію соціального і правового захисту військовослужбовців, військовозобов'язаних і резервістів, призваних на збори, ветеранів війни та військової служби, пенсіонерів та членів їх сімей; розглядають звернення військовослужбовців, працівників та членів їх сімей, а також громадян з питань, що належать до компетенції територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, а також ведуть прийом громадян, які звертаються із зазначених питань, видають необхідні довідки та інші документи; ведуть облік осіб, звільнених з військової служби із Збройних Сил в запас або у відставку (далі - особи, звільнені з військової служби), які проживають на відповідній території, для оформлення документів, що додаються до пенсійної справи відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб"; забезпечують підготовку та подання документів, необхідних для призначення органами Пенсійного фонду України пенсій особам, звільненим з військової служби (крім військовослужбовців базової військової служби), та членам їх сімей відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" у порядку, встановленому правлінням Пенсійного фонду України за погодженням із Мінсоцполітики, іншими заінтересованими центральними органами виконавчої влади та розвідувальними органами; повідомляють органам Пенсійного фонду України про повторне прийняття на військову службу осіб, яким призначено пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб"; видають довідки громадянам про проходження військової служби, зокрема про період участі у бойових діях для врахування до стажу; оформлюють документи для виплати компенсаційних сум військовослужбовцям Збройних Сил, які стали особами з інвалідністю, членам сімей військовослужбовців, які загинули під час виконання обов'язків військової служби у складі національного контингенту чи національного персоналу, а також в інших окремих випадках, передбачених постановою Кабінету Міністрів України від 5 травня 1994 р. №290; оформлюють документи для призначення та виплати Міноборони одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на збори чи для проходження служби у військовому резерві; надають довідки дружинам (чоловікам) військовослужбовців, крім військовослужбовців базової військової служби, про період проживання разом з чоловіком (дружиною) в місцевостях, де не було можливості працевлаштування за спеціальністю, але не більше 10 років, для його зарахування до загального стажу роботи, необхідного для призначення пенсії за віком; виконують інші функції відповідно до законодавства.

З огляду на викладене, хоча ІНФОРМАЦІЯ_1 не суб'єктом розгляду звернення позивача з приводу визначення відсотку надбавки за вислугу років за час служби у військовій частині НОМЕР_1 , до його повноважень дійсно не входить прийняття рішення за результатами такого звернення та проведення перерахунку грошового забезпечення, однак рішення у даній справі може вплинути та обов'язки ІНФОРМАЦІЯ_4 щодо оформлення документів, необхідних для призначення (перерахунку) органами Пенсійного фонду України пенсії позивачу.

На підставі викладеного та з урахуванням вимог статті 49 КАС України, суд не вбачає підстав для виключення зі складу учасників справи ІНФОРМАЦІЯ_2 , а тому у задоволенні клопотання слід відмовити.

Суд звертає увагу учасників справи на те, що вирішуючи питання про залучення третіх осіб, суд оцінює можливість (ймовірність) впливу судового рішення у справі на права, інтереси чи обов'язки таких осіб. Водночас, відповідні обставини, з урахуванням наданих учасниками справи пояснень та наявних доказів, підлягають перевірці під час судового розгляду справи по суті, з викладенням відповідних висновків у судовому рішенні.

Керуючись статтями 12, 49, 257-262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд-

УХВАЛИВ:

У задоволенні клопотання ІНФОРМАЦІЯ_2 про виключення його зі складу учасників справи - відмовити.

Копію ухвали направити учасникам справи.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею і оскарженню не підлягає. Заперечення на ухвалу може бути включене до апеляційної скарги на рішення суду.

Суддя Кіровоградського

окружного адміністративного суду М.Я. САВОНЮК