17 червня 2025 року м. Київ справа №320/7691/24
Київський окружний адміністративний суд у складі судді Жукової Є.О., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1
до Дарницької районної в місті Києві державної адміністрації;
державного реєстратора Дарницької районної в місті Києві державної адміністрації Недбайло О.А.,
треті особи: 1. Міністерство юстиції України; 2. Оболонська районна в місті Києві державна адміністрація,
про визнання протиправною та скасування реєстраційної дії,
ОСОБА_1 звернулась до Київського окружного адміністративного суду з позовом до Дарницької районної в місті Києві державної адміністрації, державного реєстратора Дарницької районної в місті Києві державної адміністрації Недбайло О.А., в якому просить суд визнати протиправною скасувати реєстраційну дію №1000691070024006426 від 07.08.2023, вчинену державним реєстратором Дарницької районної в місті Києві державної адміністрації Недбайло О.А.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що 07 серпня 2023 року державним реєстратором Дарницької районної в місті Києві державної адміністрації Недбайло О.А. було здійснено реєстраційну дію №1000691070024006426 з виділу структурного підрозділу Київська дитяча Академія мистецтв імені М.І. Чембержі із структури Муніципального закладу вищої освіти «Київська академія мистецтв» та утворення мистецького ліцею «Київська дитяча Академія мистецтв ім. М.І. Чембержі». Позивач не погоджується із реєстраційною дією №1000691070024006426 від 07.08.2023, проведеною державним реєстратором Дарницької районної в місті Києві державної адміністрації Недбайло О.А., вважає її проведеною всупереч вимогам Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань». Просить суд задовольнити позов.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 12 березня 2024 року відкрито провадження по справі №320/7691/24. Розгляд справи вирішено проводити суддею Жуковою Є.О. одноособово за правилами спрощеного позовного провадження, встановленими ст. ст. 257-262 КАС України без повідомлення (виклику) учасників справи. Залучено до участі у справі в якості третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмету спору на стороні відповідача: Міністерство юстиції України та Оболонську районну в місті Києві державну адміністрацію.
01.04.2024 року від Оболонської районної в місті Києві державної реєстрації, відділу з питань державної реєстрації юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців Оболонської районної в місті Києві державної адміністрації Київським окружним адміністративним судом на виконання ухвали Київського окружного адміністративного суду від 12.03.2024 року у справі №320/7691/24 було отримано копію реєстраційної справи МУНІЦИПАЛЬНОГО ЗАКЛАДУ ВИЩОЇ ОСВІТИ «КИЇВСЬКА АКАДЕМІЯ МИСТЕЦТВ» (КОД ЄДРПОУ: 21594647) НА 271 арк., яку долучено до матеріалів справи.
03 травня 2024 року до Київського окружного адміністративного суду від Дарницької районної в місті Києві державної адміністрації надійшли пояснення, сформовані в підсистемі «Електронний суд». Відповідно до тексту зазначених пояснень зазначено наступне.
На момент подання документів та проведення оскаржуваної реєстраційної дії, відомості про позивача, як керівника виконавчого органу МУНІЦИПАЛЬНОГО ЗАКЛАДУ ВИЩОЇ ОСВІТИ «КИЇВСЬКА АКАДЕМІЯ МИСТЕЦТВ» містилися в Єдиному державному реєстрі. Також, позивач була зазначена в Єдиному державному реєстрі як особа, що має право вчиняти дії від імені юридичної особи, в тому числі підписувати договори, подавати документи для державної реєстрації без будь - яких обмежень щодо представництва.
Відповідно до абзацу 5 частини 7 статті 6 Закону про реєстрацію для цілей проведення реєстраційних дій документом, що підтверджує повноваження діяти від імені іншої особи, є документ, що підтверджує повноваження законного представника особи, нотаріально посвідчена довіреність або відомості з Єдиного державного реєстру про особу, яка уповноважена діяти від імені особи.
Підстави для відмови у державній реєстрації визначені статтею 28 Закону про реєстрацію. Оскільки подані документи відповідали вимогам статті 15 Закону про реєстрацію, а їх комплектність відповідала вимогам статті 17 Закону про реєстрацію, реєстратором було проведено наступні реєстраційні дії шляхом внесення записів до Єдиного державного реєстру:
1. реєстраційна дія від 04.08.2023 №1000691360000048833 щодо державної реєстрації створення юридичної особи МИСТЕЦЬКИЙ ЛІЦЕЙ «КИЇВСЬКА ДИТЯЧА АКАДЕМІЯ МИСТЕЦТВ ІМЕНІ М.І.ЧЕМБЕРЖІ» в результаті виділу;
2. реєстраційна дія від 07.08.2023 №1000691070024006426 щодо змін до відомостей про МУНІЦИПАЛЬНИЙ ЗАКЛАД ВИЩОЇ ОСВІТИ «КИЇВСЬКА АКАДЕМІЯ МИСТЕЦТВ» в частині наявності юридичної особи - правонаступника.
Таким чином, як зазначає Дарницька районна в місті Києві державна адміністрація, реєстраційна дія від 07.08.2023 №1000691070024006426 була проведена реєстратором Дарницької районної в місті Києві державної адміністрації Недбайлом О.А. на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Законом про реєстрацію.
Також в письмових поясненнях відповідачем -1 було звернуто увагу суду на наказ Міністерства юстиції України від 10.10.2023 року №2364/7м «Про відмову у задоволенні скарги», прийнятий за результатами розгляду по суті скарги позивача на реєстраційну дію в Єдиному державному реєстрі від 07.08.2023 №1000691070024006426 в порядку ст.34 Закону про реєстрацію.
07.05.2024 року від третьої особи - Міністерства юстиції України до Київського окружного адміністративного суду надійшли пояснення на адміністративний позов, відповідно до тексту яких Міністерство юстиції України зазначає наступне.
На адресу Міністерства юстиції України надійшла скарга позивача на реєстраційну дію в Єдиному державному реєстрі юридичних та фізичних осіб - підприємців та громадських формувань від 07.08.2023 №1000691070024006426 «Державна реєстрація змін до відомостей про юридичну особу», проведену державним реєстратором Дарницької районної в місті Києві державної адміністрації Недбайлом Олегом Андрійовичем щодо Муніципального закладу вищої освіти «КИЇВСЬКА АКАДЕМІЯ МИСТЕЦТВ» (ідентифікаційний код юридичної особи 21594647).
Позивач, як ректор Закладу, вважала оскаржувану реєстраційну дію протиправною та просила її скасувати, зокрема, у зв'язку з тим, що при проведенні оскаржуваної реєстраційної дії, унаслідок якої було змінено керівника та його посаду МЗВО «КАМ», відомості, зазначені у заяві про державну реєстрацію (форма 2) щодо посади особи заявника, не відповідали документам, поданим для її проведення. Також скаржниця зазначає, що сама, як ректор Закладу, подавала документи для проведення такої дії. Однак, додані до заяви документи не містили наказу про призначення скаржниці на посаду ректора МЗВО «КАМ».
Водночас, колегія дійшла висновку, що державному реєстратору Недбайлу О.А. для проведення державної реєстрації було подано належні документи в силу положень статті 15 та частини четвертої статті 4 Закону, а отже, доводи скаржниці у частині невідповідності їх вимогам Конституції та законам України не можуть бути взяті до уваги Колегією.
Отже, оскаржувана реєстраційна дія, відповідає законодавству у сфері державної реєстрації, а відтак, Міністерством юстиції України було прийнято наказ від 10.10.2023 №2364/7 «Про відмову у задоволенні скарги».
У подальшому, від позивача надійшла відповідь на пояснення учасників справи, за змістом якої позивач зазначає, реєстраційна дія була здійснена всупереч тому факту, що в ЄДРПОУ містилися відомості про керівника - ОСОБА_1 - як ректора «Київської дитячої Академії мистецтв», а не як ректора Муніципального та кладу вищої освіти “Київська Академія мистецтв», якій було надано право на здійснення державної реєстрації змін до ЄДРПОУ наказом керуючого органу.
За посиланнями позивача, це очевидне протиріччя повинно було стати підставою для державного реєстратора для прийняття рішення про відмову у здійсненні реєстраційної дії на підставі от. 28 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань» (п. п. 10-3,10-4 ст. 28).
Позивач зазначає, наказ Міністерства юстиції України від 10 жовтня 2023 року №2364/7 про відмову у задоволенні скарги ректора Муніципального закладу вищої освіти «Київська Академія мистецтв» на вчинені реєстраційні дії стосовно виділу мистецького ліцею був прийнятий Міністерством юстиції України на підставі Висновку центральної колегії Мінюсту України з розгляду скарг, що носить рекомендаційний характер.
05.06.2024 року відповідачем - 2 Державним реєстратором Дарницької районної в місті Києві державної реєстрації ОСОБА_2 було подано на адресу суду письмові пояснення на адміністративний позив, відповідно до тексту яких Державний реєстратор Дарницької районної в місті Києві державної реєстрації Недбайло Олег Андрійович зазначав про необгрунтованість та безпідставність заявленого адміністративного позову, а також щодо наведених доводів позивача про «невідповідність найменування посади заявника, «підміни керівника», можливих порушень засновником (власником) МУНІЦИПАЛЬНОГО ЗАКЛАДУ ВИЩОЇ ОСВІТИ «КИЇВСЬКА АКАДЕМІЯ МИСТЕЦТВ», в частині реалізації положень статті 6 Закону про реєстрацію, державний реєстратор під час проведення державної реєстрації лише засвідчує факт, тобто виконує функцію легалізації події. При цьому державний реєстратор не наділений такими повноваженнями, як вивчення обставин, проведення правової експертизи поданих документів або встановлення законності дій будь - яких осіб, які передували факту подання документів для проведення державної реєстрації.
Розглянувши подані сторонами документи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов та відзив, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд
Відповідно до наказу Департаменту культури Виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) від 12.10.2018 №509-к з 16.10.2018 ОСОБА_1 призначено на посаду ректора Київської дитячої Академії мистецтв як обрану за конкурсом на контрактній основі (строком на п'ять років).
Рішенням Київської міської ради №235/6286 від 06.12.2018 Київську дитячу Академію мистецтв (ЄДРПОУ 21594647) було перейменовано у Муніципальний заклад вищої освіти «Київська Академія мистецтв».
23 червня 2022 року Київською міською радою прийнято рішення №4754/4795 «Про реорганізацію Муніципального закладу вищої освіти «Київська академія мистецтв» та Київського університету імені Бориса Грінченка шляхом злиття та утворення Київського столичного університету імені Бориса Грінченка».
Відповідно до цього рішення, Київська міська рада вирішила утворити мистецький ліцей «Київська дитяча Академія мистецтв імені М.І. Чембержі» шляхом виділу структурного підрозділу Муніципального закладу вищої освіти «Київська Академія мистецтв» «Київська дитяча Академія мистецтв імені М.І. Чембержі» та реорганізувати Муніципальний заклад вищої освіти «Київська Академія мистецтв» (ідентифікаційний код 21594647) і Київський університет імені Бориса Грінченка (ідентифікаційний код 02136554) шляхом злиття та утворити на їх майновій базі Київський столичний університет імені Бориса Грінченка.
07 серпня 2023 року державним реєстратором Дарницької районної державної в місті Києві державної адміністрації Недбайло О.А. було здійснено реєстраційну дію №1000691070024006426 з виділу структурного підрозділу Київська дитяча Академія мистецтв імені М.І. Чембержі із структури Муніципального закладу вищої освіти «Київська академія мистецтв» та утворення мистецького ліцею «Київська дитяча Академія мистецтв ім. М.І. Чембержі».
Підставою для вчинення реєстраційної дії була надана відповідачу відповідна заява про реєстрацію змін до відомостей про юридичну особу із документами до неї.
10.10.2023 року Міністерством юстиції України було винесено наказ №2364/7м «Про відмову у задоволенні скарги», прийнятий за результатами розгляду по суті скарги позивача на реєстраційну дію в Єдиному державному реєстрі від 07.08.2023 №1000691070024006426 в порядку ст.34 Закону про реєстрацію, відповідно до змісту якого було відмовлено в задоволенні скарги ректора Муніципального закладу вищої освіти «Київська Академія мистецтв» Бенч Ольги Григорівни від 23.08.2023 року №060/01/1006/231 у зв'язку з тим, що реєстраційна дія проведена державним реєстратором Дарницької районної в місті Києві державної адміністрації Недбайлом Олегом Андрійовичем щодо Муніципального закладу вищої освіти «КИЇВСЬКА АКАДЕМІЯ МИСТЕЦТВ» (ідентифікаційний код юридичної особи 21591647) відповідає законодавству у сфері державної реєстрації.
Позивач, не погоджуючись із реєстраційною дією №1000691070024006426 від 07.08.2023 звернувся до суду із цим позовом.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам суд зазначає наступне.
Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відносини, що виникають у сфері державної реєстрації, регулюються спеціальними нормами Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань» від 15.05.2003 року №755-IV.
Відповідно до пунктів 5, 6 частини другої статті 25 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань» порядок проведення державної реєстрації та інших реєстраційних дій на підставі документів, що подаються заявником для державної реєстрації, включає, зокрема, перевірку документів на наявність підстав для зупинення розгляду документів та перевірку документів на наявність підстав для відмови в державній реєстрації.
Згідно з пунктом 3 частини другої статті 6 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань» державний реєстратор перевіряє документи на наявність підстав для відмови у державній реєстрації.
Відповідно до частини першої статті 25 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань» державна реєстрація та інші реєстраційні дії проводяться на підставі: 1) документів, що подаються заявником для державної реєстрації; 2) судових рішень, що набрали законної сили та тягнуть за собою зміну відомостей в Єдиному державному реєстрі, а також що надійшли в електронній формі від суду або державної виконавчої служби відповідно до Закону України «Про виконавче провадження» щодо: визнання повністю або частково недійсними рішень засновників (учасників) юридичної особи або уповноваженого ними органу; визнання повністю або частково недійсними змін до установчих документів юридичної особи; заборони (скасування заборони) вчинення реєстраційних дій; накладення/зняття арешту корпоративних прав; зобов'язання вчинення реєстраційних дій; скасування реєстраційної дії/запису в Єдиному державному реєстрі; виділу юридичної особи; провадження у справах про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом, прийнятих відповідно до Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом»; припинення юридичної особи, що не пов'язано з банкрутством юридичної особи; відміни державної реєстрації припинення юридичної особи; припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця, що не пов'язано з банкрутством юридичної особи; відміни державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця; відміни в порядку апеляційного/касаційного оскарження судового рішення, на підставі якого вчинено реєстраційну дію; 3) рішень, прийнятих Міністерством юстиції України, його територіальними органами відповідно до статті 34 цього Закону.
Згідно з частиною другою статті 25 Закону порядок проведення державної реєстрації та інших реєстраційних дій на підставі документів, що подаються заявником для державної реєстрації, включає: 1) заповнення форми заяви про державну реєстрацію - у разі подання документів особисто заявником (за бажанням заявника); 2) прийом документів за описом - у разі подання документів у паперовій формі; 3) виготовлення копій документів в електронній формі - у разі подання документів у паперовій формі; 4) внесення копій документів в електронній формі до Єдиного державного реєстру; 5) перевірку відомостей Єдиного державного реєстру на наявність заборони вчинення реєстраційних дій; 6) перевірку документів на наявність підстав для відмови в державній реєстрації; 7) прийняття рішення про проведення реєстраційної дії - для громадських формувань, символіки та засвідчення факту наявності всеукраїнського статусу громадського об'єднання; 8) проведення реєстраційної дії (у тому числі з урахуванням принципу мовчазної згоди) за відсутності підстав для відмови в державній реєстрації шляхом внесення запису до Єдиного державного реєстру; 9) формування та оприлюднення на порталі електронних сервісів або з використанням Єдиного державного вебпорталу електронних послуг виписки, результатів надання адміністративних послуг у сфері державної реєстрації та установчих документів; 10) видача за бажанням заявника виписки з Єдиного державного реєстру у паперовій формі за результатами проведеної реєстраційної дії (у разі подання заяви про державну реєстрацію у паперовій формі).
Виписка з Єдиного державного реєстру у паперовій формі надається з проставленням підпису та печатки державного реєстратора.
Статтею 28 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань" визначені підстави для відмови у проведені державної реєстрації, а саме:
1) документи подано особою, яка не має на це повноважень;
2) у Єдиному державному реєстрі містяться відомості про судове рішення щодо заборони проведення реєстраційної дії;
3) у Державному реєстрі обтяжень рухомого майна містяться відомості про обтяження корпоративних прав - у разі державної реєстрації змін до відомостей про юридичну особу, що містяться в Єдиному державному реєстрі, у зв'язку із зміною частки засновника (учасника) у статутному (складеному) капіталі (пайовому фонді) юридичної особи, в результаті відчуження її таким засновником (учасником);
3-1) заяву про державну реєстрацію змін до відомостей про юридичну особу, що містяться в Єдиному державному реєстрі, у зв'язку із зміною частки засновника (учасника) у статутному (складеному) капіталі, (пайовому фонді) юридичної особи в результаті відчуження її таким засновником (учасником), подано щодо засновника (учасника), який на момент подання заяви внесений до Єдиного реєстру боржників (крім випадку, якщо таким засновником (учасником) є державний орган, орган місцевого самоврядування);
3-2) документи подані до неналежного суб'єкта державної реєстрації;
4) подання документів або відомостей, передбачених цим Законом, не в повному обсязі;
5) документи суперечать вимогам Конституції та законів України;
6) документи суперечать статуту громадського формування;
7) порушено встановлений законом порядок створення юридичної особи, громадського формування, що не має статусу юридичної особи;
7-1) порушено встановлену учасником вимогу нотаріального засвідчення справжності підпису під час прийняття рішень з питань діяльності юридичної особи та/або вимоги нотаріального посвідчення правочину, предметом якого є частка такого учасника у статутному (складеному) капіталі (пайовому фонді) відповідної юридичної особи;
8) невідповідність найменування юридичної особи вимогам закону;
9) щодо засновника (учасника) юридичної особи, що створюється, проведено державну реєстрацію рішення про припинення юридичної особи в результаті її ліквідації;
10) щодо юридичної особи, стосовно якої подано заяву про державну реєстрацію змін до відомостей Єдиного державного реєстру, пов'язаних із зміною засновників (учасників) юридичної особи, проведено державну реєстрацію рішення про припинення юридичної особи в результаті її ліквідації;
10-1) щодо юридичної особи, стосовно якої подано заяву про державну реєстрацію змін до відомостей Єдиного державного реєстру, пов'язаних із зміною складу засновників (учасників) юридичної особи, у Єдиному державному реєстрі міститься запис про судове рішення про визнання юридичної особи банкрутом та відкриття ліквідаційної процедури;
10-2) щодо юридичної особи, стосовно якої в Єдиному державному реєстрі міститься запис про судове рішення щодо визнання повністю або частково недійсними рішень засновників (учасників) юридичної особи або уповноваженого ними органу, визнання повністю або частково недійсними змін до установчих документів юридичної особи, якщо таке рішення або його частину визнано недійсними, зміни до установчих документів юридичної особи є підставою для проведення реєстраційних дій;
10-3) невідповідність відомостей, зазначених у заяві про державну реєстрацію, відомостям, зазначеним у документах, поданих для державної реєстрації, або відомостям, що містяться в Єдиному державному реєстрі чи інших інформаційних системах, використання яких передбачено цим Законом;
10-4) невідповідність відомостей, зазначених у документах, поданих для державної реєстрації, відомостям, що містяться в Єдиному державному реєстрі чи інших інформаційних системах, використання яких передбачено цим Законом;
10-5) подання документів з порушенням встановленого законодавством строку для їх подання, крім документів щодо кінцевого бенефіціарного власника юридичної особи;
11) документи для державної реєстрації припинення юридичної особи подані:
раніше строку, встановленого цим Законом; щодо юридичної особи, що припиняється в результаті її ліквідації та є засновником (учасником) інших юридичних осіб та/або має не закриті відокремлені підрозділи, та/або є засновником третейського суду;
в Єдиному державному реєстрі відсутній запис про державну реєстрацію юридичної особи, утвореної шляхом реорганізації в результаті злиття, приєднання або поділу;
щодо акціонерного товариства, стосовно якого надійшли відомості про наявність нескасованої реєстрації випуску акцій;
щодо юридичної особи - емітента цінних паперів, стосовно якого надійшли відомості про наявність нескасованих випусків цінних паперів;
щодо юридичної особи, що ліквідується, стосовно якої надійшли відомості про наявність заборгованості із сплати податків і зборів та/або наявність заборгованості із сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, крім банків, стосовно яких процедура ліквідації здійснюється відповідно до Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб";
щодо юридичної особи, що реорганізується, стосовно якої надійшли відомості про наявність заборгованості із сплати податків і зборів та/або наявність заборгованості із сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та відсутні відомості про узгодження плану реорганізації юридичної особи;
щодо юридичної особи, стосовно якої надійшли відомості про наявність заборгованості із сплати страхових коштів до Пенсійного фонду України та фондів соціального страхування; щодо юридичної особи, що припиняється в результаті ліквідації, стосовно якої надійшли відомості про відкрите виконавче провадження; щодо юридичної особи, стосовно якої відкрито провадження у справі про банкрутство;
12) статут товариства з обмеженою відповідальністю або товариства з додатковою відповідальністю поданий зі змінами, прийнятими без врахування голосів, які припадають на частку померлого учасника товариства;
13) заяву про державну реєстрацію створення юридичної особи, державну реєстрацію включення відомостей про юридичну особу до Єдиного державного реєстру, державну реєстрацію змін до відомостей про юридичну особу, що містяться в Єдиному державному реєстрі, подано із зазначенням кінцевого бенефіціарного власника, який на день подання заяви згідно з відомостями реєстрів помер.
З викладеного слідує, що державному реєстратору не надано право вимагати додаткових документів, які не передбачені вказаним Законом, а підстави для відмови у державній реєстрації припинення юридичної особи є чітко визначеними.
Вичерпний перелік документів, які подаються заявником для державної реєстрації визначено статтею 17 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань».
Так, згідно частини тринадцятої статті 17 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань» для державної реєстрації створення юридичної особи (у тому числі в результаті виділу, злиття, перетворення, поділу), крім створення державного органу, органу місцевого самоврядування, подаються такі документи:
1) заява про державну реєстрацію створення юридичної особи. У заяві про державну реєстрацію створення юридичної особи, утвореної в результаті поділу, виділу, додатково зазначаються відомості про відокремлені підрозділи в частині їх належності до юридичної особи - правонаступника. У заяві про державну реєстрацію створення юридичної особи приватного права може зазначатися, що вона діє на підставі модельного статуту, а також прохання заявника про реєстрацію юридичної особи платником податку на додану вартість та/або обрання спрощеної системи оподаткування, та/або включення до Реєстру неприбуткових установ та організацій. Якщо модельний статут є багатоваріантним, у заяві про державну реєстрацію створення юридичної особи приватного права зазначається редакція модельного статуту, на підставі якого вона діє;
2-1) примірник оригіналу (нотаріально засвідчену копію) рішення засновників, а у випадках, передбачених законом, - рішення відповідного державного органу, про створення юридичної особи;
3) документ, що підтверджує створення громадського формування, відповідність статуту юридичної особи, на підставі якого діє громадське формування, - у разі державної реєстрації громадського формування, що є самостійним структурним підрозділом у складі іншої юридичної особи;
4) відомості про керівні органи громадського формування (ім'я, дата народження керівника, членів інших керівних органів, реєстраційний номер облікової картки платника податків (за наявності), посада, контактний номер телефону та інші засоби зв'язку), відомості про особу (осіб), яка має право представляти громадське формування для здійснення реєстраційних дій (ім'я, дата народження, контактний номер телефону та інші засоби зв'язку);
5) установчий документ юридичної особи - у разі створення юридичної особи на підставі власного установчого документа;
6) реєстр осіб (громадян), які брали участь в установчому з'їзді (конференції, зборах), - у разі державної реєстрації створення громадських об'єднань, політичної партії;
7) програма політичної партії - у разі державної реєстрації створення політичної партії;
8) список підписів громадян України за формою, встановленою Міністерством юстиції України, - у разі державної реєстрації створення політичної партії;
9) документ про сплату адміністративного збору - у випадках, передбачених статтею 36 цього Закону;
10) документ, що підтверджує реєстрацію іноземної особи у країні її місцезнаходження (витяг із торговельного, банківського, судового реєстру тощо), - у разі створення юридичної особи, засновником (засновниками) якої є іноземна юридична особа;
11) примірник оригіналу (нотаріально засвідчена копія) передавального акта - у разі створення юридичної особи в результаті перетворення або злиття;
12) примірник оригіналу (нотаріально засвідчена копія) розподільчого балансу - у разі створення юридичної особи в результаті поділу або виділу;
13) документи для державної реєстрації змін про юридичну особу, що містяться в Єдиному державному реєстрі, визначені частиною четвертою цієї статті, - у разі створення юридичної особи в результаті виділу;
14) документи для державної реєстрації припинення юридичної особи в результаті злиття та поділу - у разі створення юридичної особи в результаті злиття та поділу;
15) список учасників з'їзду, конференції, установчих або загальних зборів членів профспілки;
16) документ, що містить інформацію про розмір обов'язкових платежів та інших обов'язкових витрат, сплата яких є необхідною для започаткування діяльності товариства, у випадку, передбаченому абзацом шостим пункту 48 частини другої статті 9 цього Закону;
17) структура власності за формою та змістом, визначеними відповідно до законодавства;
18) витяг, виписка чи інший документ з торговельного, банківського, судового реєстру тощо, що підтверджує реєстрацію юридичної особи - нерезидента в країні її місцезнаходження, - у разі, якщо засновником юридичної особи є юридична особа - нерезидент;
19) копія документа, що посвідчує особу та підтверджує громадянство (підданство) особи, яка є кінцевим бенефіціарним власником юридичної особи (нотаріально засвідчена або засвідчена кваліфікованим електронним підписом особи, уповноваженої на подання документів для державної реєстрації створення юридичної особи, якщо такий документ оформлений без застосування засобів Єдиного державного демографічного реєстру, - для громадян України);
Державний реєстратор встановлює дані про кінцевого бенефіціарного власника юридичної особи на підставі документів, зазначених у пунктах 17-19 цієї частини.
Так, 04.08.2023 до Управління (Центру) надання адміністративних послуг Дарницької районної в місті Києві державної адміністрації були подані документи для проведення державної реєстрації створення юридичної особи МИСТЕЦЬКИЙ ЛІЦЕЙ «КИЇВСЬКА ДИТЯЧА АКАДЕМІЯ МИСТЕЦТВ ІМЕНІ М.І. ЧЕМБЕРЖІ» в результаті виділу з МУНІЦИПАЛЬНОГО ЗАКЛАДУ ВИЩОЇ ОСВІТИ «КИЇВСЬКА АКАДЕМІЯ МИСТЕЦТВ».
Одночасно, був поданий комплект документів для державної реєстрації змін про юридичну особу, що містяться в Єдиному державному реєстрі, визначений частиною четвертою статті 17 Закону про реєстрацію, а саме щодо змін до відомостей про МУНІЦИПАЛЬНИЙ ЗАКЛАД ВИЩОЇ ОСВІТИ «КИЇВСЬКА АКАДЕМІЯ МИСТЕЦТВ» в частині наявності юридичної особи - правонаступника. Для чого були надані наступні документи:
1. заява про державну реєстрацію змін до відомостей про юридичну особу, що містяться в Єдиному державному реєстрі
2. копія рішення уповноваженого органу управління юридичної особи про зміни, що вносяться до Єдиного державного реєстру
3. документ про сплату адміністративного збору
4. копія розподільчого балансу
При цьому, на момент подання документів та проведення оскаржуваної реєстраційної дії, відомості про Позивача, як керівника виконавчого органу МУНІЦИПАЛЬНОГО ЗАКЛАДУ ВИЩОЇ ОСВІТИ «КИЇВСЬКА АКАДЕМІЯ МИСТЕЦТВ» містилися в Єдиному державному реєстрі. Також, Позивач була зазначена в Єдиному державному реєстрі як особа, що має право вчиняти дії від імені юридичної особи, у тому числі підписувати договори, подавати документи для державної реєстрації без будь-яких обмежень щодо представництва.
Відповідно до абзацу п'ятого частини сьомої статті 6 Закону про реєстрацію для цілей
проведення реєстраційних дій документом, що підтверджує повноваження діяти від імені іншої особи, є документ, що підтверджує повноваження законного представника особи, нотаріально посвідчена довіреність або відомості з Єдиного державного реєстру про особу, яка уповноважена діяти від імені особи.
Отже, відповідачем 07.08.2023 прийнято рішення провести реєстраційну дію - щодо внесення змін до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань щодо Муніципального закладу вищої освіти «Київська академія мистецтв», про що до ЄДР внесено запис №1000691070024006426.
У силу положень чинного законодавства України державний реєстратор не наділений повноваженнями щодо перевірки підстав та обставин, які передували прийняттю тих чи інших рішень юридичними особами або органами законодавчої влади.
Повноваження державного реєстратора полягають виключно у перевірці поданих йому документів на наявність підстав для відмови у державній реєстрації.
Отже, у разі відсутності підстав для відмови у державній реєстрації, що визначені положеннями статті 28 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань» державний реєстратор повинен провести реєстраційну дію.
За вказаних обставин суд дійшов висновку, що державний реєстратор Дарницької районної в місті Києві державної адміністрації Недбайло О.А. діяв в межах повноважень та у спосіб, що, передбачений чинним законодавством України, внаслідок чого правові підстави для його скасування запису №1000691070024006426 відсутні.
Оцінюючи правомірність дій та рішень органів владних повноважень, суд керується критеріями, закріпленими у статті 2 КАС України які певною мірою відображають принципи адміністративної процедури.
Відповідно до частини першої статті 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Частиною першою ст. 77 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Частиною другою статті 77 КАС України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Згідно з статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Оцінивши кожен доказ, який є у справі, щодо його належності, допустимості, достовірності та їх достатності і взаємного зв'язку у сукупності, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд вважає позов необґрунтованим та таким, що задоволенню не підлягає.
Відповідно до частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, судові витрати в цьому випадку стягненню не підлягають.
Керуючись статтями 9, 14, 73-78, 90, 139, 143, 242-246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
1. У задоволенні позову ОСОБА_1 відмовити повністю.
2. Розподіл судових витрат не здійснювати.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Суддя Жукова Є.О.