Рішення від 16.06.2025 по справі 300/843/25

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"16" червня 2025 р. справа № 300/843/25

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд в складі:

судді Біньковської Н.В.,

розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи адміністративну справу за позовом Головного управління ДПС в Івано-Франківській області до товариства з обмеженою відповідальністю «Колос» про стягнення заборгованості в сумі 24037,47 грн, -

ВСТАНОВИВ:

Головне управління ДПС в Івано-Франківській області звернулося до суду з адміністративним позовом до ТОВ «Колос» про стягнення заборгованості в сумі 24037,47 грн.

Позовні вимоги обгрунтовані наявністю у відповідача заборгованості по сплаті податку на прибуток підприємств в загальному розмірі 125,82 грн, який виник на підставі податкових повідомлень-рішень від 16.09.2024 №0198140406 на суму 85,93 грн, №0198150406 на суму 39,89 грн, рентної плати на користування надрами для видобування інших корисних копалин загального державного значення на підставі податкового повідомлення-рішення №0198160406 від 16.09.2024 на суму 71,69 грн (у зв'язку із частковою сплатою сума до стягнення становить 33,10 грн), та по сплаті земельного податку, який виник на підставі податкової декларації з плати за землю за 2024 рік від 15.02.2024 на суму 4399,84 грн (а саме нарахування за жовтень у сумі 1926,6 грн та за листопад у сумі 2473,24 грн) та пені в розмірі 84,08 грн, а також орендної плати з юридичних осіб згідно податкової декларації з плати за землю за 2024 рік від 15.02.2022 на суму 13647,89 грн (а саме нарахування за червень у сумі 476,09 грн та за період з липня по листопад у сумі 2634,36 грн), на підставі податкового повідомлення-рішення №0252860406 від 08.11.2024 на суму 5154,83 грн та пені в сумі 84,08 грн.

Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду в адміністративній справі відкрито провадження за правилами спрощеного позовного провадження.

Відповідач правом подання відзиву на позовну заяву не скористався. У відповідності до вимог ч.11 ст.126, п.5 ч.6 ст.251 КАС України ухвала про відкриття провадження вважається належним чином врученою.

Заяв про розгляд справи з викликом сторін суду не надходило. У відповідності до вимог статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглянув справу за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін за наявними в справі матеріалами.

ТОВ «Колос» зареєстроване як юридична особа, перебуває на обліку в контролюючому органі як платник податків.

Приписами частини 1 статті 67 Конституції України визначено, що кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Відповідач є платником податку на прибуток, та у відповідності до пункту 16.1.4 статті 16 ПК України несе обов'язок по сплаті податків та зборів у строки та розмірах встановлених цим Кодексом.

За змістом підпункту 16.1.5 пункту 16.1 ПУ України платник податків зобов'язаний подавати на належним чином оформлену письмову вимогу контролюючих органів (у випадках, визначених законодавством) документи з обліку доходів, витрат та інших показників, пов'язаних із визначенням об'єктів оподаткування (податкових зобов'язань), первинні документи, регістри бухгалтерського обліку, фінансову звітність, інші документи, пов'язані з обчисленням та сплатою податків та зборів. У письмовій вимозі обов'язково зазначаються конкретний перелік документів, які повинен надати платник податків, та підстави для їх надання.

Положеннями статті 36 Податкового кодексу України (надалі також ПК України, в редакції чинній станом на час виникнення спірних правовідносин) визначено суть податкового обов'язку, згідно положень якої податковим обов'язком визнається обов'язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені цим Кодексом, законами з питань митної справи (пункт 36.1). Податковий обов'язок виникає у платника за кожним податком та збором (пункт 36.2). Податковий обов'язок є безумовним і першочерговим стосовно інших неподаткових обов'язків платника податків, крім випадків, передбачених законом (пункт 36.3).

Згідно підпункту 134.1.1. пункту 134.1 статті 134 ПК України об'єктом оподаткування є: прибуток із джерелом походження з України та за її межами, який визначається шляхом коригування (збільшення або зменшення) фінансового результату до оподаткування (прибутку або збитку), визначеного у фінансовій звітності підприємства відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності, на різниці, які визначені відповідними положеннями цього Кодексу.

Приписами пункту 137.4 статті 137 Податкового кодексу України встановлено, що податковими (звітними) періодами для податку на прибуток підприємств, крім випадків, передбачених пунктом 137.5 цієї статті, є календарні: квартал, півріччя, три квартали, рік. При цьому податкова декларація розраховується наростаючим підсумком. Податковий (звітний) період починається з першого календарного дня податкового (звітного) періоду і закінчується останнім календарним днем податкового (звітного) періоду, крім: виробників сільськогосподарської продукції, які можуть обрати річний податковий (звітний) період, який починається з 1 липня минулого звітного року і закінчується 30 червня поточного звітного року.

За змістом підпункту 14.1.136. пункту 14.1. статті 14 Податкового кодексу України орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності - обов'язковий платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою.

Пунктами 286.2, 286.3 та 286.4 статті 286 Податкового кодексу України визначено, що платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму плати за землю щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають до відповідного контролюючого органу за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій. При поданні першої декларації (фактичного початку діяльності як платника плати за землю) разом з нею подається витяг із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, а надалі такий витяг подається у разі затвердження нової нормативної грошової оцінки землі. Платник плати за землю має право подавати щомісяця звітну податкову декларацію, що звільняє його від обов'язку подання податкової декларації не пізніше 20 лютого поточного року, протягом 20 календарних днів місяця, що настає за звітним. За нововідведені земельні ділянки або за новоукладеними договорами оренди землі платник плати за землю подає податкову декларацію протягом 20 календарних днів місяця, що настає за звітним. У разі зміни протягом року об'єкта та/або бази оподаткування платник плати за землю подає податкову декларацію протягом 20 календарних днів місяця, що настає за місяцем, у якому відбулися такі зміни.

Відповідно до пункту 287.1 статті 287 Податкового кодексу України власники землі та землекористувачі сплачують плату за землю з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою. У разі припинення права власності або права користування земельною ділянкою плата за землю сплачується за фактичний період перебування землі у власності або користуванні у поточному році.

Згідно пункту 288.5 статті 287 Податкового кодексу України розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу, зокрема: не може бути меншою за розмір земельного податку: для земельних ділянок, нормативну грошову оцінку яких проведено, - у розмірі не більше 3 відсотків їх нормативної грошової оцінки, для земель загального користування - не більше 1 відсотка їх нормативної грошової оцінки, для сільськогосподарських угідь - не менше 0,3 відсотка та не більше 1 відсотка їх нормативної грошової оцінки; для земельних ділянок, нормативну грошову оцінку яких не проведено, - у розмірі не більше 5 відсотків нормативної грошової оцінки одиниці площі ріллі по Автономній Республіці Крим або по області, для сільськогосподарських угідь - не менше 0,3 відсотка та не більше 5 відсотків нормативної грошової оцінки одиниці площі ріллі по Автономній Республіці Крим або по області; не може перевищувати 12 відсотків нормативної грошової оцінки, може перевищувати граничний розмір орендної плати, встановлений у підпункті 288.5.2, у разі визначення орендаря на конкурентних засадах. для пасовищ у населених пунктах, яким надано статус гірських, не може перевищувати розміру земельного податку.

За змістом пункту 287.3. статті 287 Податкового кодексу України податкове зобов'язання щодо плати за землю, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця.

Відповідно до пункту 252.3 статті 252 ПК України об'єктом оподаткування рентною платою за користування надрами для видобування корисних копалин по кожній наданій у користування ділянці надр, що визначена у відповідному спеціальному дозволі, є обсяг товарної продукції гірничого підприємства - видобутої корисної копалини (мінеральної сировини), що є результатом господарської діяльності з видобування корисних копалин у податковому (звітному) періоді, види якої встановлені кондиціями на мінеральну сировину об'єкта (ділянки) надр. Платники рентної плати самостійно обчислюють суму податкових зобов'язань з рентної плати.

Приписами пунктів 257.5, 257.6 статті 257 ПК України сума податкових зобов'язань з рентної плати, визначена у податковій декларації за податковий (звітний) період, сплачується платником до бюджету протягом 10 календарних днів після закінчення граничного строку подання такої податкової декларації. У разі якщо місце обліку платника рентної плати не збігається з місцезнаходженням ділянки надр, платник рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин та платник рентної плати за користування надрами в цілях, не пов'язаних з видобуванням корисних копалин, подає за місцем податкової реєстрації платника або уповноваженої особи копію податкової декларації та копію документа про сплату податкових зобов'язань з рентної плати.

Контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму грошових зобов'язань, зменшення (збільшення) суми бюджетного відшкодування та/або зменшення (збільшення) від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, передбачених цим Кодексом або іншим законодавством, якщо дані перевірок результатів діяльності платника податків, крім електронної перевірки, свідчать про заниження або завищення суми його податкових зобов'язань та/або іншого зобов'язання, контроль за сплатою якого покладено на контролюючі органи, суми бюджетного відшкодування та/або від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, або завищення суми податку на доходи фізичних осіб, що підлягає поверненню з бюджету у зв'язку із використанням платником податку права на податкову знижку, заявлених у податкових (митних) деклараціях, уточнюючих розрахунках (підпункт 54.3.2 пункту 54.3 статті 54 ПК України).

Відповідно до пункту 58.1 статті 58 ПК України контролюючий орган надсилає (вручає) платнику податків податкове повідомлення-рішення, якщо сума грошового зобов'язання платника податків, передбаченого податковим або іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, розраховується контролюючим органом відповідно до статті 54 цього Кодексу (крім декларування товарів, передбаченого для громадян) або якщо за результатами перевірки контролюючим органом встановлено факт: невідповідності суми бюджетного відшкодування сумі, заявленій у податковій декларації; завищення розміру задекларованого від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість, розрахованої платником податків відповідно до розділу V цього Кодексу; заниження або завищення суми податкових зобов'язань, заявленої у податковій (митній) декларації, або суми податкового кредиту, заявленої у податковій декларації з податку на додану вартість, крім випадків, коли зазначене заниження або завищення враховано при винесенні інших податкових повідомлень-рішень за результатами перевірки.

Судом встановлено, що 14.02.2024 відповідачем подано позивачу податкову декларацію з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) за 2024 рік, де самостійно визначено до сплати по кожному окремому місяцю суми орендної плати (щомісячний платіж за січень - листопад 2024 року - 2634,36 грн, за грудень 2023 року - 2632,32 грн, річна сума - 31612,28 грн) (а.с.11).

Як зазначає позивач та підтверджує довідкою про борг та обліковою карткою платника податку стягненню підлягає податкове зобов'язання за червень, липень-листопад 2024 року на суму 13647,89 грн.

15.02.2024 відповідачем подано позивачу податкову декларацію з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) за 2024 рік, де самостійно визначено до сплати по кожному окремому місяцю суми земельного податку (щомісячний платіж за січень - листопад 2024 року - 2473,24 грн., за грудень 2023 року - 2473,20 грн, річна сума - 29678,84 грн) (а.с.9).

Як зазначає позивач та підтверджує довідкою про борг та обліковою карткою платника податку стягненню підлягає податкове зобов'язання за жовтень-листопад 2024 року на суму 4399,84 грн.

Згідно пункту 56.11 статті 56 Податкового кодексу України самостійно визначене платником податків податкове зобов'язання оскарженню не підлягає, а відтак є узгодженим з дня подання таких декларацій. Отже, самостійно визначені грошові зобов'язання відповідача з орендної плати з юридичних осіб, земельного податку, зазначені ним в податкових декларації, є узгодженими з дня подання таких декларацій.

Камеральною перевіркою податкової звітності, результати якої наведені в акті від 16.09.2024 №16299/09-04-06/22197262, встановлено прострочення відповідачем граничних термінів сплати грошових зобов'язань за такими платежами: податок на додану вартість, податок на прибуток підприємств, рентна плата для користування надрами для видобування корисних копалин (а.с.13).

Головним управління ДПС в Івано-Франківській області на підставі акту перевірки від 16.09.2024 №16299/09-04-06/22197262 прийнято податкове повідомлення-рішення форми «Ш» за №0198140406 від 16.09.2024, яким до відповідача застосовано штрафні (фінансові) санкції за платежем податок на прибуток підприємств в сумі 85,93 грн (а.с.16).

Відповідачем на підставі акту перевірки від 16.09.2024 №0198150406 прийнято податкове повідомлення-рішення форми «Ш» за №0198140406 від 16.09.2024, яким до відповідача застосовано штрафні (фінансові) санкції за платежем податок на прибуток підприємств в сумі 39,89 грн (а.с.17).

Головним управління ДПС в Івано-Франківській області на підставі акту перевірки від 16.09.2024 №16299/09-04-06/22197262 прийнято податкове повідомлення-рішення форми «Ш» за №0198160406 від 16.09.2024, яким до відповідача застосовано штрафні (фінансові) санкції за платежем рентна плата за користування надрами для видобування інших корисних копалин загальнодержавного значення в сумі 71,69 грн (а.с.18).

Камеральною перевіркою податкової звітності, результати якої наведені в акті від 07.11.2024 №20456/09-19-06/22197262, встановлено прострочення відповідачем граничних термінів сплати грошових зобов'язань із земельного податку (орендної плати) на суму 105506,37 грн (а.с.19).

Головним управління ДПС в Івано-Франківській області на підставі акту перевірки від 07.11.2024 №20456/09-19-06/22197262 прийнято податкове повідомлення-рішення форми «Ш» за №0252860406 від 16.09.2024, яким до відповідача застосовано штрафні (фінансові) санкції за платежем орендна плата з юридичних осіб в сумі 5154,83 грн (а.с.23).

Вказані податкове повідомлення-рішення відповідачем отримано та не оскаржено.

Як зазначає позивач та підтверджує довідкою про борг та інтегрованою картки платника податку у зв'язку із частковою сплатою сума податкового боргу згідно податкового повідомлення-рішення за №0198160406 від 16.09.2024, яким до відповідача застосовано штрафні (фінансові) санкції за платежем рентна плата за користування надрами для видобування інших корисних копалин загальнодержавного значення, становить 33,10 грн.

Також податковим органом у відповідності до статті 129 ПК України нараховано відповідачу пеню із земельного податку в розмірі 84,08 грн та з орендної плати за землю в сумі 84,08 грн.

Оскільки відповідачем у відповідності до статті 56 Податкового кодексу України не порушена процедура оскарження податкових зобов'язань, визначених вказаними податковими повідомленнями-рішеннями, наведені у них суми нарахованих штрафних (фінансових) санкцій є узгодженими.

Згідно з пунктом 59.1 статті 59 ПК України у разі коли у платника податків виник податковий борг, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.

Відповідно пункту 59.5 статті 59 Податкового кодексу України у разі якщо у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується (зменшується), погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що існує на день погашення.

У разі якщо після направлення (вручення) податкової вимоги сума податкового боргу змінилася, але податковий борг не був погашений в повному обсязі, податкова вимога додатково не надсилається (не вручається).

На виконання вимог статті 59 Податкового кодексу України, відповідачу надіслано податкову вимогу форми “Ю» №0000780-1306-0919 від 10.04.2023, яка отримана відповідачем (а.с.10). Як зазначає позивач, податкова вимога є неоскаржена та невідкликана.

Підпунктом 14.1.156. пункту 14.1. статті 14 Податкового кодексу України визначено, що податкове зобов'язання - це сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк).

Відповідно до підпункту 14.1.175. пункту 14.1. статті 14 Податкового кодексу України податковий борг - це сума узгодженого грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.

Доказів, які б свідчили про сплату податкового зобов'язання відповідачем суду не надано, таких обставин судом не встановлено.

Сума узгоджених податкових зобов'язань в розмірі 24037,47 грн є податковим боргом відповідача, який ним не сплачено, а тому підлягає стягненню у судовому порядку.

Податковий борг відповідача підтверджується довідкою про податковий борг (а.с.5), корінцем податкової вимоги (а.с.6), податковими деклараціями (а.с.9 - 12), податковими повідомленнями-рішеннями та розрахунками до них (а.с.16-23), витягом з інтегрованої картки платника податків (а.с.24-38).

За таких обставин суд приходить до висновку, що відповідач зобов'язаний погасити податковий борг в сумі 24037,47 грн. Наявність такого обов'язку у відповідача є визначальним для вирішення вказаного спору, крім того, вказаний обов'язок забезпечується статтею 67 Конституції України.

Враховуючи вищенаведене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими, а позов таким що підлягає до задоволення.

Отже, позовні вимоги позивача є обґрунтованими, а позов таким що підлягає до задоволення.

Підстави для розподілу судових витрат відсутні.

На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити.

Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю «Колос» в дохід бюджету податковий борг в сумі 24037,47 грн (одна двадцять чотири тисячі нуль тридцять сім гривень 47 копійок).

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення безпосередньо до суду Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Учасники справи:

позивач - Головне управління ДПС в Івано-Франківській області (код ЄДРПОУ ВП 43968084, вул. Незалежності, 20, м. Івано-Франківськ, 76018),

відповідач - товариство з обмеженою відповідальністю «Колос» (код ЄДРПОУ 22197262, вул. Б. Лепкого, 19-А, селище Букачівці, Івано-Франківський район, Івано-Франківська область, 77065).

Суддя /підпис/ Біньковська Н.В.