04 червня 2025 року Справа № 640/30466/21 Провадження №ЗП/280/661/25 м.Запоріжжя
Запорізький окружний адміністративний суд у складі
головуючого судді Батрак І.В.,
за участю секретаря Прус Я.І.,
за участю позивача Добрянської О.Д.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в режимі відеоконференції адміністративну справу
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Світ Подорожей-К»
до Головного управління ДПС у місті Києві
про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень
Товариство з обмеженою відповідальністю «Світ Подорожей-К» (далі - ТОВ «Світ Подорожей-К», позивач) звернулось до Окружного адміністративного суду міста Києва із позовом до Головного управління ДПС у місті Києві (далі - ГУ ДПС у м. Києві), в якому просить суд визнати протиправним та скасувати податкові повідомлення-рішення від 01.07.2021 №0501350902 та від 01.07.2021 №0501360902.
На обґрунтування позовних вимог в позовній заяві вказує, що ГУ ДПС у м. Києві порушило порядок розгляду заперечень на Акт перевірки, оскільки розгляд заперечень на Акт перевірки не відбувся, адже відповідна комісія не була присутня під час останнього, натомість, заперечення на Акт перевірки розглядали особи, які й проводили спірну перевірку. Зауважує, що відомості, вказані у листі ГУ ДПС у м. Києва «Про розгляд заперечень» №16374/1/26-15-09-02-16 від 23.06.2021 не відповідають фактичним обставинам справи. Так, у Акті перевірки, крім іншого, вказано, що станом на 20 травня 2021 року електронний документ «Довідка 2» не надходив за 80 календарних днів. Проте, податкове повідомлення-рішення №0501360902 від 01.07.2021 розраховане, виходячи з 78 календарних днів неподання електронного документа «Довідка 2». Наголошує, що ГУ ДПС у м. Києві дійшло помилкового висновку про порушення TOB «Світ Подорожей-K» вимог пп. 230.1.3 п. 230.1 ст. 230 Податкового кодексу України, оскільки вказані дати є вихідними днями - акцизний склад не працював, поставки пального ні на акцизний склад, ні з акцизного складу не здійснювались. Щодо висновку про порушення TOB «Світ Порожей-К» вимог пп. 230.1.2 п. 230.1 ст. 230 Податкового кодексу України пояснює, що реалізація пального здійснювалась TOB «Світ Подорожей-К» на адресу контрагентів транзитом через акцизний склад виключно у споживчій тарі та без зміни розфасовки. У період з 26 серпня 2020 року по 05 жовтня 2020 року паливнороздавальна колонка на акцизному складі TOB «Світ Подорожей-К» не використовувалась, що не заперечується податковим органом у Акті перевірки. Контролюючим органом під час проведення фактичної перевірки не встановлено факту роздрібної реалізації пального TOB «Світ подорожей-К» шляхом наливу, таким чином, вважає, що у TOB «Світ Подорожей-К» відсутній обов'язок встановлювати на акцизному складі витратомір-лічильник. Щодо проведення повірки рівнеміра-лічильника зазначає, що магнітострикційний рівнемір DELPHI 485/ALU/SP/LPG/K Single Pipe/NPT (виробник ALISONIC SRL.) встановлений та підключений 26 серпня 2020 року після проведення оцінки відповідності, отже, станом на 21 травня 2021 року у TOB «Світ подорожей-K» відсутній обов'язок проводити повірку рівнеміра-лічильника. Враховуючи вказані вище процедурні порушення, допущені податковим органом під час проведення перевірки, з огляду на помилкові висновки відповідача щодо порушення позивачем вимог чинного законодавства України, вважає, що податкові повідомлення-рішення №0501350902 та №0501360902 від 01.07.2021 є протиправними та підлягають скасуванню.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 01.11.2021 відкрито спрощене позовне провадження у справі без повідомлення (виклику) сторін та проведення судового засідання за наявними у справі матеріалами в порядку, визначеному ст. ст. 257-262 КАС України.
Відповідач позов не визнав, на адресу суду 28 січня 2022 року подав відзив (вх. №0314/14512/22), в якому стверджує, що в ході обстеження території за адресою: м. Київ, вул. Каунаська, буд. 13 зафіксовано 1 наземний сталевий резервуар типу Р-5Н об'ємом 5 куб. м. з паливороздавальною колонкою (ПРК) типу 3/С2203Р - U 40 (заводський номер А-1349, дата виготовлення - 02.09). Зняття залишків в резервуарі в ході перевірки не здійснювалось, у зв'язку з відсутністю у TOB «Світ Подорожей-K» технічної можливості для цього. Як зазначено у відповіді на заперечення, на письмову вимогу TOB «Світ Подорожей-K» листом від 17.05.2021 № 1705211 надано документи, перелік яких зазначено в п. 2.1 описової частини акту перевірки. Відповідно до Заяви про реєстрацію платника акцизного податку з реалізації пального або спирту етилового та/або акцизних складів за формою № 1-АКПС від 30.07.2019 TOB «Світ Подорожей-K» зареєструвало в якості акцизного складу Склад ПММ для потреб власного споживання за адресою: м. Київ, вул. Каунаська, буд. 13, якому присвоєно Уніфікований номер акцизного складу 1011420. Зауважує, що до перевірки надано Договір від 20.08.2020 № 10/ПН-2020 та акт надання послуг від 26.0812020 № 522 на монтаж та пуско-налагоджувальні роботи з TOB «ТЕСТРАЙТ» щодо монтажу та пуско-налагодженню (підключенню) Магнітострикційного рівнеміра DELPHI 485/ALU/SP/LPG/K Single Pipe /NPT. Як зазначено в акті перевірки, документів підтверджуючих позитивний результат повірки або оцінку відповідності повірки лічильників, витратомірів та рівнемірів до перевірки не надано та до заперечення документів підтверджуючих позитивний результат повірки або оцінку відповідності повірки лічильнику- рівноміра також не надано. Згідно з витягом з паспорта на колонку паливороздавальну (HPK) типу 3/С2203Р - U 40 (заводський номер А- 1349) повірка проведена 05.10.2020. Таким чином, перевіркою ТОВ «Світ Подорожей-K» за адресою м. Київ, вул. Каунаська, буд 13, з урахуванням наданих до заперечення документів, встановлено відсутність документального підтвердження позитивного результату повірки або оцінки відповідності рівнеміра-лічильника та витратоміра-лічильника у періоді з 26.08.2020 по 05.10.2020 року, чим порушено вимоги пп. 230.1.2 п. 230.1 ст. 230 Кодексу. Також пояснює, що в ході перевірки встановлено порушення пп.230.1.3 п.230.1 ст.230 Кодексу, а саме: (підприємством не подано до контролюючого органу Довідку про зведені за добу підсумкові облікові дані щодо обсягів обігу (отримання/відпуски) та залишків пального на акцизному складі пального за звітну добу. Підкреслює, що за результатами розгляду акту перевірки та з урахуванням розгляду заперечення ГУ ДПС у м. Києві застосовано штрафні санкції та прийнято ППР від 01.07.2021 № 0501350902 у сумі 100000,00 грн за відсутність реєстрації в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників рівня пального у резервуарі рівнеміра- лічильника на введеному в експлуатацію резервуарі, розташованому на акцизному складі та ППР від 01.07.2021 № 0501360902 у сумі 78000,00 грн (1000,00 грн х 78) за незабезпечення з вини| розпорядника акцизного складу подання до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального. З огляду на викладене, просить у задоволенні позову відмовити.
08 лютого 2022 року від представника позивача до суду надійшла відповідь на відзив (вх. №0314/19381/22), у якій додатково просить суд врахувати, що викладені у відзиві доводи ГУ ДПС у м. Києві є безпідставними та необґрунтованими і, як наслідок, не підтверджують правомірності спірних податкових повідомлень-рішень.
21.03.2025 матеріали адміністративної справи №640/30466/21 надійшли до Запорізького окружного адміністративного суду.
Згідно з протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 21.03.2025 зазначену справу передано на розгляд головуючому судді Батрак І.В.
Ухвалою судді Запорізького окружного адміністративного суду від 26.03.2025 прийнято справу №640/30466/21 (ЗП/280/661/25) до свого провадження, вирішено перейти до розгляду справи за правилами загального позовного провадження та призначити підготовче засідання на 15 квітня 2025 року. Допустити заміну відповідача ГУ ДПС у м. Києві на його правонаступника - Головне управління ДПС у м. Києві, як відокремленого підрозділу ДПС (далі - відповідач).
15 квітня 2025 року судом відкладено підготовче засідання на 06 травня 2025 року.
06 травня 2025 року судом закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті на 03 червня 2025 року.
Представник позивача у судовому засіданні в режимі відеоконференції позовні вимоги підтримав у повному обсязі, надавши пояснення аналогічні викладеним у позові та відповіді на відзив. Просить адміністративний позов задовольнити повністю.
Представник відповідача у судове засідання не з'явився, про дату, час і місце судового розгляду був повідомлений належним чином.
На підставі статті 227 КАС України судом відкладено ухвалення та проголошення судового рішення на 04 червня 2025 року.
В судовому засіданні 04 червня 2025 року судом згідно зі статтею 343 КАС України проголошено вступну та резолютивну частини рішення та оголошено про час виготовлення рішення у повному обсязі.
Розглянувши та дослідивши надані документи, заслухавши пояснення представника позивача, судом встановлені наступні обставини.
ТОВ «Світ Подорожей-К» зареєстроване в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб 28.04.2010. Адресою місцезнаходження Товариства є: м. Київ, вул. Вікентія Хвойки, буд. 18/14. Видами здійснення Товариством господарської діяльності згідно з КВЕД є: 46.71 Оптова торгівля твердим, рідким, газоподібним паливом і подібними продуктами (основний), 46.12 Діяльність посередників у торгівлі паливом, рудами, металами та промисловими хімічними речовинами, 82.99 Надання інших допоміжних комерційних послуг, н.в.і.у., 46.90 Неспеціалізована оптова торгівля, 47.30 Роздрібна торгівля пальним, 70.22 Консультування з питань комерційної діяльності й керування.
23.04.2021 на підставі пп. 19-1.1.4, 19-1.1.14, 19-1.1.16, 19-1.1.17 п. 19-1.1 ст. 19, пп. 20.1.6, 20.1.8, 20.1.9, 20.1.10, 20.1.11, 20.1.12, 20.1.13 п. 20.1 ст. 20, пп. 75.1.3 п. 75.1 ст. 75, п. 80.2.5 п. 80.2 ст. 80 Податкового кодексу України та Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» видано наказ №3470-п, відповідно до якого наказано провести фактичні перевірки суб'єктів господарювання (згідно з додатками 1-16) з метою здійснення функцій, визначених законодавством у сфері ліцензування, виробництва, придбання, зберігання, реалізації, транспортування та обліку пального.
У період з 11 по 20 травня 2021 року на підставі наказу №3470-п від 23.04.2021 та направлень на перевірку від 11.05.2021 №8265/26-15-09-02, №8263/26-15-09-02 посадовими особами ГУ ДПС у м. Києві проведено фактичну перевірку за місцем зберігання пального для власних потреб, розташованої за адресою: м. Київ, вул. Каунаська, буд. 13, на якому здійснює діяльність суб'єкт господарювання ТОВ «Світ Подорожей-К», за результатами якої складено акт від 21.05.2021 №40242/Ж5/26-15-09-02/36959280.
За висновками Акта перевіркою зафіксовано порушення позивачем:
1) підпункту 230.1.2 пункту 230.1 статті 230 Податкового кодексу України;
2) підпункту 230.1.3 пункту 230.1 статті 230 Податкового кодексу України.
08 червня 2021 року від ТОВ «Світ Подорожей-К» до ГУ ДПС в м. Києві надійшли заперечення на висновки, викладені в акті фактичної перевірки, проте відповідно до листа від 23.06.2021 №16374/1/26-15-09-02-16 висновки акту від 21.05.2021 №40242/Ж5/26-15-09-02/36959280 залишені без змін, а заперечення - без задоволення.
01 липня 2021 року на підставі висновків акту перевірки ГУ ДПС у м. Києві прийнято спірні податкові повідомлення-рішення:
1) форми «ПС» №0501360902, яким до ТОВ «Світ Подорожей-К» застосовано штрафні (фінансові) санкції в сумі 78000,00 грн;
2) форми «ПС» №0501350902, яким до ТОВ «Світ Подорожей-К» застосовано штрафні (фінансові) санкції в сумі 100000,00 грн.
Не погоджуючись із вказаними рішеннями, позивач оскаржив їх у адміністративному порядку, проте отримав рішення Державної податкової служби України від 30.09.2021 №22233/6/99-00-06-03-01-06 про результати розгляду скарги, яким залишено без змін ППР ГУ ДПС у м. Києві від 01.07.2021 №№0501350902, 0501360902, а скаргу - без задоволення.
Вважаючи прийняті ГУ ДПС у м. Києві податкові повідомлення-рішення протиправними, позивач звернувся до суду із даним позовом про їх скасування.
Вказані обставини стали підставою для звернення позивача із даним позовом до суду.
Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час адміністрування податків та зборів, а також відповідальність за порушення податкового законодавства врегульовує та визначає Податковий кодекс України (тут і надалі - в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин К України;).
Згідно з положеннями пп.20.1.4 п. 20.1 ст. 20 ПК України контролюючі органи мають право проводити відповідно до законодавства перевірки і звірки платників податків.
Відповідно до положень п.75.1 ст. 75 ПК України контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.
Згідно із пп. 75.1.3 п. 75.1 ст. 75 ПК України фактичною вважається перевірка, що здійснюється за місцем фактичного провадження платником податків діяльності, розташування господарських або інших об'єктів права власності такого платника. Така перевірка здійснюється контролюючим органом щодо дотримання норм законодавства з питань регулювання обігу готівки, порядку здійснення платниками податків розрахункових операцій, ведення касових операцій, наявності ліцензій, свідоцтв, у тому числі про виробництво та обіг підакцизних товарів, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами).
Порядок проведення фактичної перевірки врегульований статтею 80 ПК України.
Фактична перевірка може проводитися на підставі рішення керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу, оформленого наказом, копія якого вручається платнику податків або його уповноваженому представнику, або особам, які фактично проводять розрахункові операції під розписку до початку проведення такої перевірки, та за наявності хоча б однієї з таких підстав, зокрема, у разі наявності та/або отримання в установленому законодавством порядку інформації від державних органів або органів місцевого самоврядування, яка свідчить про можливі порушення платником податків законодавства, контроль за яким покладено на контролюючі органи, зокрема, щодо здійснення платниками податків розрахункових операцій, ведення касових операцій, наявності патентів, ліцензій та інших документів, контроль за наявністю яких покладено на контролюючі органи, виробництва та обігу підакцизних товарів; у разі наявності та/або отримання в установленому законодавством порядку інформації про порушення вимог законодавства в частині виробництва, обліку, зберігання та транспортування спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів та цільового використання спирту платниками податків, обладнання акцизних складів витратомірами-лічильниками та/або рівнемірами-лічильниками, а також здійснення функцій, визначених законодавством у сфері виробництва і обігу спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів, пального.
За змістом п. 80.5 ст. 80 ПК України допуск посадових осіб контролюючих органі до проведення фактичної перевірки здійснюється згідно із статтею 81 цього Кодексу.
Водночас, одним із прав платника податків є право бути присутнім під час проведення перевірок та надавати пояснення з питань, що виникають під час таких перевірок, та за власною ініціативою пояснення з питань, що не запитувалися контролюючим органом, ознайомлюватися та отримувати акти (довідки) перевірок, проведених контролюючими органами, перед підписанням актів (довідок) про проведення перевірки, у разі наявності зауважень щодо змісту (тексту) складених актів (довідок) підписувати їх із застереженням та подавати контролюючому органу письмові заперечення в порядку, встановленому цим Кодексом (пп. 17.1.6 п. 17.1 ст. 17 ПК України).
Пунктом 81.1 статті 81 ПК України визначено що посадові особи контролюючого органу мають право приступити до проведення документальної виїзної перевірки, фактичної перевірки за наявності підстав для їх проведення, визначених цим Кодексом, та за умови пред'явлення або надіслання у випадках, визначених цим Кодексом, таких документів:
направлення на проведення такої перевірки, в якому зазначаються дата видачі, найменування контролюючого органу, реквізити наказу про проведення відповідної перевірки, найменування та реквізити суб'єкта (прізвище, ім'я, по батькові фізичної особи - платника податку, який перевіряється) або об'єкта, перевірка якого проводиться, мета, вид (документальна планова/позапланова або фактична), підстави, дата початку та тривалість перевірки, посада та прізвище посадової (службової) особи, яка проводитиме перевірку. Направлення на перевірку у такому випадку є дійсним за наявності підпису керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу, що скріплений печаткою контролюючого органу;
копії наказу про проведення перевірки, в якому зазначаються дата видачі, найменування контролюючого органу, найменування та реквізити суб'єкта (прізвище, ім'я, по батькові фізичної особи - платника податку, який перевіряється) та у разі проведення перевірки в іншому місці - адреса об'єкта, перевірка якого проводиться, мета, вид (документальна планова/позапланова або фактична перевірка), підстави для проведення перевірки, визначені цим Кодексом, дата початку і тривалість перевірки, період діяльності, який буде перевірятися; службового посвідчення осіб (належним чином оформленого відповідним контролюючим органом документа, що засвідчує посадову (службову) особу), які зазначені в направленні на проведення перевірки.
Перед початком проведення фактичної перевірки, уповноважений представник підприємства за довіреністю Товт О.В., ознайомлений з наказом про проведення перевірки, отримав його копію та підписав направлення на проведення фактичної перевірки, що слугувало підставою для початку проведення такої перевірки (п. 81.1 ст. 81 ПК України).
Отже, фактична перевірка позивача, проведена з дотриманням відповідачем порядку проведення перевірок, передбаченого ПК України.
Стаття 86 ПК України врегульовує питання оформлення результатів перевірок.
Так, за змістом п. 86.1 ст. 86 ПК України результати перевірок (крім камеральних та електронних перевірок) оформлюються у формі акта або довідки, які підписуються посадовими особами контролюючого органу та платниками податків або їх законними представниками (у разі наявності). У разі встановлення під час перевірки порушень складається акт. Акт перевірки - документ, який складається у передбачених цим Кодексом випадках, підтверджує факт проведення перевірки та відображає її результати.
Пункт 86.7 ст. 86 ПК України передбачає, що у разі незгоди платника податків або його представників з висновками перевірки чи фактами і даними, викладеними в акті (довідці) перевірки (крім документальної позапланової перевірки, проведеної у порядку, встановленому підпунктом 78.1.5 пункту 78.1 статті 78 цього Кодексу), вони мають право подати свої заперечення та додаткові документи і пояснення, зокрема, але не виключно, документи, що підтверджують відсутність вини, наявність пом'якшуючих обставин або обставин, що звільняють від фінансової відповідальності відповідно до цього Кодексу, до контролюючого органу, який проводив перевірку платника податків, протягом 10 робочих днів з дня, наступного за днем отримання акта (довідки).
Такі заперечення, додаткові документи і пояснення є невід'ємною частиною матеріалів перевірки.
Відповідно до пп. 86.7.1 п. 86.7 ст. 86 ПК України акт перевірки, заперечення до акта перевірки та/або додаткові документи і пояснення, у разі їх подання платником податку у визначеному цим пунктом порядку (далі - матеріали перевірки), розглядаються комісією такого контролюючого органу з питань розгляду заперечень та пояснень до актів перевірок (далі - комісія з питань розгляду заперечень), яка є постійно діючим колегіальним органом контролюючого органу. Склад комісії та порядок її роботи затверджуються наказом керівника контролюючого органу. Розгляд матеріалів перевірки здійснюється комісією з питань розгляду заперечень контролюючого органу протягом 10 робочих днів, що настають за днем отримання заперечень до акта перевірки та/або додаткових документів і пояснень відповідно до цього пункту (днем завершення перевірки, проведеної у зв'язку з необхідністю з'ясування обставин, що не були досліджені під час перевірки та зазначені у запереченнях, додаткових документах та поясненнях), та платнику податків надсилається відповідь у порядку, визначеному статтею 42 цього Кодексу.
За правилами пп. 86.7.2 п. 86.7 ст. 86 ПК України у разі отримання від платника податків у визначеному цим пунктом порядку заперечень до акта перевірки та/або додаткових документів і пояснень, контролюючий орган зобов'язаний повідомити платника податків про місце і час проведення розгляду матеріалів перевірки. Таке повідомлення надсилається платнику податків протягом двох робочих днів з дня отримання від нього заперечень та/або додаткових документів і пояснень, але не пізніше ніж за чотири робочі дні до дня їх розгляду.
Платник податків має право брати участь у процесі розгляду матеріалів перевірки особисто або через свого представника. Безпосередньо під час розгляду матеріалів перевірки платник податку має право надавати письмові та/або усні пояснення з приводу предмета розгляду. Відсутність платника податку або його представника, повідомленого в передбаченому цією статтею порядку про час і місце розгляду матеріалів перевірки, не є перешкодою для розгляду матеріалів перевірки (підпункт 86.7.3 пункту 86.7 статті 86 ПК України).
У підпункті 86.7.4 п. 86.7 ст. 86 ПК України деталізовано питання, які підлягають вирішенню під час розгляду матеріалів перевірки комісією з питань розгляду заперечень, та передбачено, що за результатами розгляду матеріалів перевірки комісія з розгляду заперечень приймає висновок, що є невід'ємною частиною матеріалів перевірки.
Судом встановлено, що комісією ГУ ДПС у м. Києві було розглянуто заперечення ТОВ «Світ Подорожей-К» (вх. №08.06.2021 №6435/6) до акту фактичної перевірки від 21.05.2021 №40242/Ж5/26-15-09-02/36959280 та складений висновок від 16.06.2021 №582/26-15-09-02-23, за змістом якого вирішено висновки Акту фактичної перевірки залишити без змін, а заперечення - без задоволення.
Листом від 23.06.2021 №16374/1/26-15-09-02-16 ГУ ДПС у м. Києві повідомлено позивача, що висновки акту від 21.05.2021 №40242/Ж5/26-15-09-02/36959280 залишені без змін, а заперечення - без задоволення
Враховуючи викладене доводи позивача з приводу порушення порядку призначення, проведення та оформлення фактичної перевірки суд відхиляє.
Щодо виявлених перевіркою порушень, за які відповідачем спірним податковим повідомленням-рішенням застосовані фінансові санкції, суд вказує про наступне.
Підставою для винесення податкового повідомлення-рішення від 01.07.2021 №0501350902 є порушення позивачем вимог пп.230.1.2 п. 230.1 ст.230 ПК України.
Так, в ході обстеження території за адресою: м. Київ, вул. Каунаська, буд. 13 зафіксовано 1 наземний сталевий резервуар типу Р-5Н об'ємом 5 куб. м з паливороздавальною колонкою (ПРК) типу 3/С2203Р - U 40 (заводський номер А-1349, дата виготовлення - 02.09). Зняття залишків в резервуарі в ході перевірки не здійснювалось, у зв'язку з відсутністю у TOB «Світ Подорожей-K» технічної можливості для цього.
Відповідно до Заяви про реєстрацію платника акцизного податку з реалізації пального або спирту етилового та/або акцизних складів за формою № 1-АКПС від 30.07.2019 TOB «Світ Подорожей-K» зареєструвало в якості акцизного складу Склад ПММ для потреб власного споживання за адресою: м. Київ, вул. Каунаська, буд. 13, якому присвоєно Уніфікований номер акцизного складу 1011420.
До перевірки надано Договір від 20.08.2020 № 10/ПН-2020 та акт надання послуг від 26.0812020 № 522 на монтаж та пуско-налагоджувальні роботи з TOB «ТЕСТРАЙТ» щодо монтажу та пуско-налагодженню (підключенню) Магнітострикційного рівнеміра DELPHI 485/ALU/SP/LPG/K Single Pipe /NPT.
Як зазначено в акті перевірки, документів підтверджуючих позитивний результат повірки або оцінку відповідності повірки лічильників, витратомірів та рівнемірів до перевірки не надано та до заперечення документів підтверджуючих позитивний результат повірки або оцінку відповідності повірки лічильнику- рівноміра також не надано.
Згідно з витягом з паспорта на колонку паливороздавальну (ПРК) типу 3/С2203Р - U 40 (заводський номер А- 1349) повірка проведена 05.10.2020.
Виходячи з вищезазначеного, ТОВ «Світ Подорожей-К» встановлено відсутність документального підтвердження позитивного результату повірки або оцінки відповідності рівнеміра-лічильника та витратоміра-лічильника за період з 26.08.2020 по 05.10.2020.
Обґрунтовуючи протиправність висновків акту перевірки, представник позивача вказує на те, що у ТОВ «Світ Подорожей-К» відсутній обов'язок встановлювати на акцизному складі витратомір-лічильник, тому штрафні санкції відповідно до пп.230.1.2 п. 230.1 ст.230 ПК України застосовані неправомірно.
Позиція податкового органу ґрунтується на тому, що до 01.01.2020 резервуари та місця відпуску пального на акцизному складі повинні бути обладнані витратомірами-лічильниками та рівнемірами-лічильниками, які зареєстровані у Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників і рівнемірів-лічильників, тоді як позивач зберігав таке без дотримання зазначених вимог.
Надаючи юридичну оцінку спірним правовідносинам, що виникли між сторонами суд зазначає про наступне.
Вимоги щодо обладнання витратомірами-лічильниками кожного місця відпуску пального наливом з акцизного складу та рівнемірами - лічильниками рівня пального у резервуарі (далі - рівнеміри-лічильники) на кожному введеному в експлуатацію стаціонарному резервуарі, розташованих на акцизних складах, на території яких здійснюється, зокрема, реалізація пального, та вимоги, яким повинні відповідати витратоміри-лічильники та рівнеміри - лічильники визначені встановлені пп. 230.1.2 п. 230.1 ст. 230 ПК України.
Відповідно до підпунктів 1 і 2 п. 2 Порядку ведення Єдиного державного реєстру витратомірів-лічильників і рівнемірів - лічильників рівня пального у резервуарі, передачі облікових даних з них електронними засобами зв'язку до контролюючих органів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №891 від 22.11.2017 на виконання статті 230 ПК України, витратомір-лічильник - законодавчо регульований засіб вимірювальної техніки, призначений для безперервного вимірювання, запам'ятовування та відображення у фактичних умовах вимірювання кількості пального, що проходить через вимірювальний перетворювач у закритих, повністю заповнених трубопроводах. Рівнемір - лічильник рівня пального у резервуарі - законодавчо регульований засіб вимірювальної техніки, призначений для вимірювання рівня пального, за яким обчислюється об'єм пального, що перебуває у резервуарі, за градуювальною таблицею резервуара.
Реєстрація витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників в Реєстрі здійснюється на підставі довідки про розпорядника акцизного складу пального, акцизні склади пального, розташовані на них резервуари пального, витратоміри та рівнеміри, форму якої затверджено наказом Міністерства фінансів України від 27.11.2018 № 944.
Відповідно до абз. 5 пп. 230.1.2 п. 230.1 ст. 230 Кодексу паливороздавальні колонки та/або оливороздавальні колонки, встановлені на акцизних складах, на які є позитивні результати повірки або оцінка відповідності, проведені відповідно до законодавства, виконують функції витратомірів-лічильників.
Отож, кожний введений в експлуатацію стаціонарний резервуар, розташований на акцизному складі, повинен бути обладнаний рівнеміром-лічильником, який повинен відповідати вимогам законодавства та мати позитивний результат повірки або оцінку відповідності, або калібрування, проведені відповідно до законодавства.
Кожне місце відпуску пального наливом з акцизного складу, розташоване на акцизному складі, повинно бути обладнане витратомірами-лічильниками. Функції витратомірів-лічильників виконують встановлені на акцизних складах паливороздавальні колонки та/або оливороздавальні колонки, на які є позитивні результати повірки або оцінка відповідності, проведені відповідно до законодавства.
За визначенням, наведеним у ст. 1 Закону України від 15.01.2015 № 124 «Про технічні регламенти та оцінку відповідності» оцінка відповідності - процес доведення того, що задані вимоги, які стосуються продукції, процесу, послуги, системи, особи чи органу, були виконані; документ про відповідність - декларація (в тому числі декларація про відповідність), звіт, висновок, свідоцтво, сертифікат (у тому числі сертифікат відповідності) або будь-який інший документ, що підтверджує виконання заданих вимог, які стосуються об'єкта оцінки відповідності.
Отже, обов'язковими умовами виконання встановленими на акцизних складах паливороздавальними та/або оливороздавальні колонками функцій витратомірів-лічильників, є наявність позитивних результатів їх повірки або оцінки відповідності, проведених відповідно до законодавства, та підтверджених відповідними документами, що підтверджують відповідність цих колонок вимогам до витратомірів-лічильників, та їх реєстрація в Реєстрі.
Відповідно до п. 230.1 ст. 230 ПК України акцизні склади та акцизні склади пересувні утворюються з метою підвищення ефективності роботи із запобігання та боротьби з незаконним виробництвом і обігом спирту етилового, горілки та лікеро-горілчаних виробів, пального, посилення контролю за повнотою та своєчасністю надходження до бюджету акцизного податку.
За визначенням пп. 14.1.6 п. 14.1 ст. 14 ПК України акцизний склад - це приміщенні або територія на митній території України, де розпорядник акцизного складу провадить свою господарську діяльність шляхом вироблення, оброблення (перероблення), змішування, розливу, навантаження-розвантаження, зберігання, реалізації пального.
За змістом пп. 230.1.2 п. 230.1 ст. 230 ПК України акцизні склади, на території яких здійснюється виробництво, оброблення (перероблення), змішування, розлив, навантаження-розвантаження, зберігання, реалізація пального, повинні бути обладнані витратомірами-лічильниками на кожному місці відпуску пального наливом з акцизного складу, розташованому на акцизному складі, та рівнемірами-лічильниками рівня таких товарів (продукції) у резервуарі, а для скрапленого газу (пропану або суміші пропану з бутаном), інших газів, бутану, ізобутану за кодами згідно з УКТ ЗЕД 2711 12 11 00, 2711 12 19 00, 2711 12 91 00, 2711 12 93 00, 2711 12 94 00, 2711 12 97 00, 2711 13 10 00, 2711 13 30 00, 2711 13 91 00, 2711 13 97 00, 2711 14 00 00, 2711 19 00 00, 2901 10 00 10 - також можуть бути обладнані пристроями для вимірювання рівня або відсотка пального у резервуарі (далі - рівнемір-лічильник) на кожному введеному в експлуатацію стаціонарному резервуарі, розташованому на акцизному складі.
Положеннями пп.230.1.2 п.230.1 ст.230 ПК України також передбачено, що платники податку - розпорядники акцизних складів зобов'язані зареєструвати: а) усі розташовані на акцизних складах резервуари, введені в експлуатацію, витратоміри-лічильники та рівнеміри-лічильники у розрізі акцизних складів - в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників рівня пального у резервуарі; б) усі акцизні склади - в системі електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового.
Згідно із абз.9 пп.230.1.2 п.230.1 ст.230 ПК України забороняється здійснення реалізації пального без наявності зареєстрованих витратомірів-лічильників, рівнемірів-лічильників та резервуарів, без реєстрації акцизного складу.
Пунктом 128-1.1 статті 128 ПК України передбачено, що не обладнання та/або відсутність реєстрації в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників рівня пального у резервуарі рівнеміра-лічильника на введеному в експлуатацію резервуарі, розташованому на акцизному складі, та/або витратоміра-лічильника на місці відпуску пального наливом з акцизного складу, розташованого на акцизному складі - тягне за собою накладення штрафу в розмірі 20000 гривень за кожний необладнаний резервуар та/або незареєстрований рівнемір-лічильник, а також за кожне необладнане місце відпуску пального наливом з акцизного складу.
Відповідно до п.18 підрозділу 5 розділу XX ПК України норми п.128-1.1 ст. 128-1 цього Кодексу застосовуються з 1 квітня 2020 року до розпорядників акцизних складів, на яких розташовано резервуари, загальна місткість яких не перевищує 1000 куб. метрів (крім розпорядника акцизного складу, який до 1 липня 2019 року не підпадав під визначення платника податку відповідно до п. 212.1 ст. 212 цього Кодексу).
Суд зазначає, що санкція встановлена п.128-1.1 ст.128 ПКУ застосовується не конкретно за реалізацію пального за відсутності встановлених витратомірів-лічильників на кожному місці відпуску пального наливом, а у випадку виробництва, оброблення (перероблення), змішування, розливу, навантаження-розвантаження, зберігання, реалізації пального, за відсутності встановлених витратомірів-лічильників на кожному місці відпуску пального наливом з акцизного складу, розташованому на акцизному складі, та рівнемірів-лічильників рівня таких товарів (продукції) у резервуарі. При цьому, такі витратоміри-лічильники та рівнеміри-лічильники повинні бути зареєстровані у Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників.
Отже, санкція передбачена п.128-1.1 ст.128 ПК України застосовується не тільки за не обладнання, але й за відсутність реєстрації рівнемірів-лічильників та витратомірів - лічильників у Реєстрі. Тому суд не приймає до уваги доводи позивача про те, що у період з 26.08.2020 по 05.10.2020 реалізація пального здійснювалась транзитом та колонка не використовувалась, тому штрафні санкції застосовані відповідно до п.п.128-1.1 ст.128 ПК України є безпідставними.
Суд звертає увагу, що спірним рішенням штрафні санкції застосовані не за реалізацію у зазначений період палива, а як вбачається з акту перевірки за використання неповіреного лічильника-витратоміра у період з 25.08.2020 по 05.10.2020.
Позивач не заперечує той факт, що у спірний період рівнеміри та витратоміри, не були зареєстровані в Єдиному державному реєстрі рівномірів та витратомірів.
Суд при розгляді даної справи не погоджується з позицією позивача про відсутність у його діях складу правопорушення з посиланням на правову позицію Верховного Суду, викладеній в постанові від 19.01.2023 по справі № 580/9246/21, оскільки обставини у цій справі та справі № 580/9246/21 є різними. Верховний Суд сформував правову позицію щодо застосування п. 128-1.1 ст. 128-1 ПК України з огляду на правовідносин щодо порушення строку обладнання або реєстрації рівнемірів та витратомірів, тоді як спірні відносини у цій справі виникли з підстав відсутності позитивного результату повірки засобів вимірювальної техніки.
Стосовно податкового повідомлення-рішення від 01.07.2021№0501360902, яким визначено штрафні санкції підприємству за незабезпечення формування даних про добові фактичні обсяги отриманого та реалізованого пального, то суд враховує таке.
Відповідно до абз. 1 пп. 230.1.3 п. 230.1 ст. 230 ПК України розпорядники акцизних складів зобов'язані на кожному акцизному складі щоденно (крім днів, в які акцизний склад не працює) формувати дані про фактичні залишки пального на початок та кінець звітної доби та про добові фактичні обсяги отриманого та реалізованого пального (далі у цьому розділі - обсяг обігу пального) у розрізі кодів товарних підкатегорій згідно з УКТ ЗЕД у літрах, приведених до температури 15° С.
Дані про фактичні залишки пального та про обсяг обігу пального формуються після проведення останньої операції з обігу пального у звітній добі, але не пізніше 23 години 59 хвилин цієї доби, до початку здійснення операцій з обігу пального у добу, що настає за звітною добою, та подаються до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, не пізніше 23 години 59 хвилин доби, що настає за звітною добою (абз. 5 пп. 230.1.3 п. 230.1 ст. 230 ПК України).
Згідно з абз. 7 пп. 230.1.3 п. 230.1 ст. 230 ПК України на кожному акцизному складі за кожним кодом товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД формуються показники про:
обсяги залишків пального на початок та кінець звітної доби, що визначаються шляхом підсумовування обсягів залишків пального в кожному резервуарі на підставі показників рівнемірів-лічильників, встановлених на таких резервуарах, розташованих на такому акцизному складі;
добовий обсяг реалізованого пального, що визначається шляхом підсумовування обсягів реалізованого за звітну добу пального через кожне місце відпуску пального наливом з акцизного складу на підставі показників витратомірів-лічильників, встановлених на кожному місці відпуску пального наливом з акцизного складу, розташованому на такому акцизному складі;
добовий обсяг отриманого пального, що визначається шляхом віднімання від обсягу залишків пального на кінець звітної доби обсягу залишків пального на початок звітної доби та додавання добового обсягу реалізованого пального з такого акцизного складу з додаванням обсягу втраченого пального, зазначеного в акцизних накладних, зареєстрованих в Єдиному реєстрі акцизних накладних, та з відніманням додаткового обсягу пального, зазначеного в заявках на поповнення обсягу залишку пального або спирту етилового, зареєстрованих у системі електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового.
Під час виходу з ладу, проведення повірки або калібрування рівнеміра-лічильника або витратоміра-лічильника визначення даних про обсяги залишків пального та обсяги обігу пального здійснюється у мірах повної місткості, які мають позитивний результат повірки, проведеної відповідно до законодавства, та/або за допомогою рулетки та метроштока або переносного (портативного) рівнеміра-аналізатора, які мають позитивний результат повірки, проведеної відповідно до законодавства. Застосування такого способу вимірювання може здійснюватися не більше 20 календарних днів поспіль (для акцизних складів, які є місцями роздрібної торгівлі пальним, на які отримано ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним, - не більше 15 календарних днів поспіль) та не більше чотирьох разів протягом календарного року (абз. 9 пп. 230.1.3 п. 230.1 ст. 230 ПК України).
Абзацами 10 - 12 пп. 230.1.3 п. 230.1 ст. 230 ПК України визначено, що дані про залишки пального та про обсяг обігу пального подаються електронними засобами зв'язку у формі електронних документів, яка затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.
Електронні документи заповнюються автоматично шляхом передачі до них даних з витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників (під час виходу з ладу, проведення повірки або калібрування рівнеміра-лічильника або витратоміра-лічильника - заповнюються відповідальною особою розпорядника акцизного складу).
В електронних документах також зазначаються відповідальною особою розпорядника акцизного складу дані про обсяги залишків пального, що знаходяться на акцизному складі в тарі, балонах, упаковці, про добовий обсяг реалізованого пального в тарі, балонах, упаковці, а також інформація про дні, в які акцизний склад не працює.
Відповідальність за незабезпечення з вини розпорядника акцизного складу своєчасного подання до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового, передбачена пп. 128-1.3 ст. 128 ПК України у вигляді накладення штрафу в розмірі 1000 гривень за кожний неподаний електронний документ.
У спірному випадку перевіркою встановлено, що підприємством не подано до контролюючого органу Довідку про зведені за добу підсумкові облікові дані щодо обсягів обігу (отримання/відпуски) та залишків пального на акцизному складі пального за звітну добу: 15.09.2020, 19.09.2020, 20.09.2020, 26.09.2020, 27.09.2020, 03.10.2020, 04.10.2020, 10.10.2020, 11.10.2020, 14.10.2020, 17.10.2020, 18.10.2020, 24.10.2020, 25.10.2020, 31.10.2020, 01.11.2020, 07.11.2020, 08.11.2020, 14.11.2020, 21.11.2020, 15.11.2020, 22.11.2020, 28.11.2020, 29.11.2020, 05.12.2020, 06.12.2020, 12.12.2020, 13.12.2020, 19.12.2020, 21.12.2020, 25.12.2020, 26.12.2020, 27.12.2020, 31.12.2020, 01.01.2021, 02.01.2021, 03.01.2021, 07.01.2021, 08.01.2021, 09.01.2021, 10.01.2021, 17.01.2021, 23.01.2021, 24.01.2021, 30.01.2021, 31.01.2021, 06.02.2021, 07.02.2021, 13.02.2021, 14.02.2021, 20.02.2021, 21.02.2021, 27.02.2021, 28.02.2021, 06.03.2021, 07.03.2021, 08.03.2021, 13.03.2021, 14.03.2021, 20.03.2021, 21.03.2021, 27.03.2021, 28.03.2021, 03.04.2021, 04.04.2021, 10.04.2021, 11.04.2021, 17.04.2021, 18.04.2021, 24.04.2021, 25.04.2021, 01.05.2021, 02.05.2021, 03.05.2021, 04.05.2021, 08.05.2021, 09.05 2021, 10.05.2021, 15.05.2021, 16.05.2021 (78 випадків).
Такі обставини позивачем не заперечуються.
При цьому, щодо обґрунтування позивача про те, що у вказаний вище період акцизний склад не працював, жодних операцій з поставки пального не здійснювалось, у Товариства з обмеженою відповідальністю «Світ Подорожей-К» відсутній обов'язок формувати дані про фактичні залишки пального на початок та кінець звітної доби та про добові фактичні обсяги отриманого та реалізованого пального, суд виходить з такого.
Процедуру створення та ведення Єдиного державного реєстру витратомірів-лічильників і рівнемірів - лічильників рівня пального у резервуарі (далі - Реєстр), а також порядок передачі облікових даних (обсягу обігу та залишку пального) з них електронними засобами зв'язку до контролюючих органів передбачає Порядок ведення Єдиного державного реєстру витратомірів-лічильників і рівнемірів - лічильників рівня пального у резервуарі, передачі облікових даних з них електронними засобами зв'язку до контролюючих органів, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 22.11.2017 №891 (далі - Порядок).
У цьому Порядку згідно з п. 2 терміни вживаються в такому значенні:
1) витратомір-лічильник (далі - витратомір) - законодавчо регульований засіб вимірювальної техніки, призначений для безперервного вимірювання, запам'ятовування та відображення у фактичних умовах вимірювання кількості пального, що проходить через вимірювальний перетворювач у закритих, повністю заповнених трубопроводах;
2) рівнемір - лічильник рівня пального у резервуарі (далі - рівнемір) - законодавчо регульований засіб вимірювальної техніки, призначений для вимірювання рівня пального, за яким обчислюється об'єм пального, що перебуває у резервуарі, за градуювальною таблицею резервуара;
3) резервуар - законодавчо регульований засіб вимірювальної техніки у вигляді стаціонарної споруди або ємності, який призначений для здійснення операцій з обігу пального та його зберігання та для якого встановлена залежність його місткості від абсолютної висоти рівня пального в резервуарі, що оформлено у вигляді градуювальної таблиці;
5) Реєстр - електронна база даних, яка містить податкову інформацію про розпорядників акцизних складів, наявні у них акцизні склади, розташовані на акцизних складах резервуари, витратоміри та рівнеміри, їх серійні (ідентифікаційні) номери, а також дані про фактичні залишки пального на початок та кінець звітної доби та про фактичний обсяг обігу пального у розрізі кодів товарних підкатегорій згідно з УКТЗЕД, акцизних складів та розпорядників акцизних складів.
Згідно з п. 4 цього Порядку програмним продуктом, який забезпечує функціонування Реєстру, є набір комп'ютерних програм і пов'язаних з ними даних, що дають змогу:
створити та вести Реєстр;
формувати розпорядниками акцизних складів електронні документи для наповнення Реєстру, передавати їх до Реєстру телекомунікаційною мережею загального користування із застосуванням засобів криптографічного захисту інформації, що мають документ про відповідність або позитивний експертний висновок за результатами державної експертизи у сфері криптографічного захисту інформації;
вести в Реєстрі за кожним розпорядником акцизного складу облік обсягу обігу та залишку пального за кожним кодом товарної підкатегорії згідно з УКТЗЕД у розрізі всіх наявних у розпорядника акцизного складу акцизних складів, де повинні бути встановлені (розташовані) витратоміри та рівнеміри;
вести в Реєстрі уніфіковану нумерацію всіх резервуарів у розрізі акцизних складів, на яких вони розташовані;
переглядати внесену до Реєстру за кожним розпорядником акцизного складу інформацію про всі наявні у нього акцизні склади, розташовані на них резервуари, витратоміри і рівнеміри та облікові дані щодо обсягу обігу та залишку пального за кожним кодом товарної підкатегорії згідно з УКТЗЕД у розрізі акцизних складів.
Пункт 5 Порядку передбачає, що електронні документи для наповнення Реєстру, які формуються розпорядниками акцизних складів та надсилаються до Реєстру за кожним місцем розташування акцизного складу, містять:
1) інформацію про розпорядника акцизного складу (найменування, реєстраційні дані, реквізити документів, на підставі яких здійснюється експлуатація акцизного складу);
2) інформацію про всі наявні у розпорядника акцизного складу акцизні склади (адреса, правовстановлюючі документи на споруди та приміщення акцизного складу) з уніфікованим номером кожного акцизного складу, який автоматично присвоєно в системі електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового, з уніфікованою нумерацією кожного акцизного складу та всі резервуари (їх кількість, тип, ємність) з уніфікованою нумерацією кожного резервуара, розташовані на акцизних складах;
3) інформацію про акцизний склад з уніфікованим номером в системі електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового, розташовані на такому акцизному складі резервуари з уніфікованою нумерацією, про назви, моделі, серійні (ідентифікаційні) номери витратомірів, установлених у кожному місці відпуску пального шляхом наливу з акцизного складу, та назви, моделі, серійні (ідентифікаційні) номери рівнемірів, установлених на кожному введеному в експлуатацію стаціонарному резервуарі, розташованому на такому акцизному складі;
4) дату встановлення, заміни, опломбування, технічного обслуговування, ремонту, повірки, калібрування витратоміра, рівнеміра, резервуара, відомості щодо організацій та осіб, які проводили такі роботи;
5) зведені за добу підсумкові облікові дані щодо:
обсягів фактичних залишків пального на початок та кінець звітної доби та добового обсягу обігу пального за кожним кодом товарної підкатегорії згідно з УКТЗЕД у літрах, приведених до температури 15 °С, у розрізі всіх наявних у розпорядника акцизного складу акцизних складів з уніфікованою нумерацією - для усіх розпорядників акцизних складів, крім зазначених в абзаці третьому цього підпункту;
добового фактичного обсягу реалізованого пального у розрізі кодів товарних підкатегорій згідно з УКТЗЕД у літрах, приведених до температури 15 °С, - для розпорядників акцизних складів, на акцизних складах яких провадиться діяльність з переробки нафти, газового конденсату, природного газу та їх суміші, з метою вилучення цільових компонентів (сировини), що передбачає повний технологічний цикл їх переробки в готову підакцизну продукцію (пальне);
6) інформацію про осіб (прізвище, ім'я, по батькові, посада), які формують та надсилають електроні документи для наповнення Реєстру;
7) інформацію про коригування даних, зазначених у підпунктах 1-5 цього пункту, в електронних документах для наповнення Реєстру, надісланих до Реєстру (коригуючі електронні документи для наповнення Реєстру);
8) інформацію про такі ознаки акцизного складу: акцизний склад, на якому провадиться діяльність з переробки нафти, газового конденсату, природного газу та їх суміші з метою вилучення цільових компонентів (сировини), що передбачає повний технологічний цикл їх переробки в готову підакцизну продукцію (пальне), обладнаний лише витратомірами в кожному місці відпуску готової підакцизної продукції (пального) шляхом наливу з такого акцизного складу; акцизний склад, на якому здійснюється виключно зберігання та реалізація пального, що отримується та реалізується виключно у тарі виробника без зміни розфасовки, а також скрапленого газу природного, бензолу, метанолу, не обладнаний витратомірами та рівнемірами;
9) інформацію про обсяги залишків пального, що розташовані на акцизному складі в тарі, балонах, упаковці, про добовий обсяг реалізованого пального в тарі, балонах, упаковці;
10) інформацію про дні, в які акцизний склад не працює.
Пункт 6 Порядку визначає, що на кожному акцизному складі за кожним кодом товарної підкатегорії згідно з УКТЗЕД формуються показники про: обсяги залишків пального на початок та кінець звітної доби, що визначаються шляхом підсумовування обсягів залишків пального в кожному резервуарі на підставі показань рівнемірів, установлених на таких резервуарах; добовий обсяг реалізованого пального, що визначається шляхом підсумовування обсягів реалізованого за звітну добу пального через кожне місце відпуску пального шляхом наливу з акцизного складу на підставі показань витратомірів, установлених у кожному місці відпуску пального шляхом наливу з акцизного складу; добовий обсяг отриманого пального, що визначається шляхом віднімання від обсягу залишків пального на кінець звітної доби обсягу залишків пального на початок звітної доби та додавання добового обсягу реалізованого пального з такого акцизного складу з додаванням обсягу втраченого пального, зазначеного в акцизних накладних, зареєстрованих в Єдиному реєстрі акцизних накладних, та з відніманням додаткового обсягу пального, зазначеного в заявках на поповнення обсягу залишку пального, зареєстрованих у системі електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового.
Фактичні показання витратомірів та рівнемірів щодо обсягів залишків пального та добового обсягу реалізованого пального перераховуються у літри, приведені до температури 15 °С, крім показань паливороздавальних та/або оливороздавальних колонок, які виконують функції витратомірів.
Пункт 7 Порядку визначає, що електронні документи для наповнення Реєстру формуються розпорядниками акцизних складів за місцем розташування акцизного складу у такому порядку:
1) інформація, зазначена в пп. 1-4, 6-10 п. 5 цього Порядку, вноситься до електронних документів для наповнення Реєстру інформацією про відповідальних осіб розпорядників акцизних складів шляхом ручного вводу даних;
2) інформація, зазначена в пп. 5 п. 5 цього Порядку, вноситься до електронних документів для наповнення Реєстру:
автоматично шляхом передачі до них даних з витратомірів та рівнемірів починаючи з граничних строків, зазначених у п. 12 і 27 підрозділу 5 розділу XX "Перехідні положення" Кодексу, для обов'язкового обладнання акцизних складів рівнемірами та витратомірами;
відповідальною особою розпорядника акцизного складу - під час виходу з ладу, проведення повірки або калібрування рівнеміра або витратоміра, а також у період з 1 червня 2019 р. до граничних строків, передбачених у п. 12 і 27 підрозділу 5 розділу XX "Перехідні положення" Кодексу, для обов'язкового обладнання акцизних складів витратомірами та рівнемірами.
Наказом Міністерства фінансів від 27.11.2018 №944 (далі - Наказ №944) затверджено формат даних, структури та форм електронних документів для наповнення Єдиного державного реєстру витратомірів-лічильників і рівнемірів - лічильників рівня пального у резервуарі.
Відповідно до п. 1 розділу І Наказу №944 єдиний державний реєстр витратомірів-лічильників і рівнемірів - лічильників рівня пального у резервуарі (далі - Реєстр) - це електронна база даних, яка містить податкову інформацію про наявність у розпорядників акцизних складів витратомірів та рівнемірів, їх серійні (ідентифікаційні) номери, відомості щодо резервуарів та акцизних складів, на яких встановлені витратоміри і рівнеміри, а також облікові дані щодо обсягів обігу та залишку пального за кожним кодом товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД у розрізі резервуарів та акцизних складів.
Згідно з п. 1 розділу II Наказу №944, реєстр складається із записів з посиланням на електронні документи, які подаються у вигляді таких форм:
- довідка про розпорядника акцизного складу пального, акцизні склади пального, розташовані на них резервуари пального, витратоміри та рівнеміри (далі - Довідка 1);
- довідка про зведені за добу підсумкові облікові дані щодо обсягів обігу (отримання/відпуску) та залишків пального на акцизному складі пального (далі - Довідка 2).
Відповідно до пункту 5 розділу II Наказу №944 надсилання довідок до Реєстру:
- основна Довідка 1 надсилається окремо щодо кожного акцизного складу пального одноразово;
- основна Довідка 2 формується після проведення останньої операції з обігу пального у звітній добі, але не пізніше 23 години 59 хвилин цієї доби, до початку здійснення операцій з обігу пального у добу, що настає за звітною добою, та надсилається не пізніше 23 години 59 хвилин доби, що настає за звітною добою;
- коригуюча довідка подається не частіше одного разу на добу;
- коригуючі довідки формуються і надсилаються протягом трьох календарних днів з дати виявлення помилки (помилок) у наданій у довідках інформації.
Довідка про зведені за добу підсумкові облікові дані щодо обсягів обігу (отримання/відпуску) та залишків пального на акцизному складі пального містить таблицю 6 в якій відображається інформація про обсяги залишків пального, що знаходиться на акцизному складі в трубопроводах, тарі, балонах, упаковці, про добовий обсяг отриманого та реалізованого пального в тарі, балонах, упаковці за кодом товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД на акцизному складі (літри, приведені до температури 15°С).
Суд вказує, що для визначення неробочих днів для подальшого відображення в Реєстрі необхідно здійснювати позначки в Таблиці 3 «Інформація про дні, в які акцизний склад не працює» «Довідки про розпорядника акцизного складу пального, акцизні склади пального, розташовані на них резервуари пального, витратоміри та рівнеміри» (Довідка 1), затвердженої Наказом № 944 (у редакції наказу Міністерства фінансів України від 18.06.2019 № 248). Основна Довідка 2 формується після проведення останньої операції з обігу пального у звітній добі не пізніше 23 години 59 хвилин цієї доби, до початку здійснення операцій з обігу пального у добу, що настає за звітною добою, та надсилається не пізніше 23 години 59 хвилини доби, що настає за звітною добою.
Електронний документ «Довідка 1» подано ТОВ «Світ Подорожей-К» від 14.09.2020 № 9230414886 АС 1011420, проте інформація про дні, в які акцизний склад не працює, не зазначена.
За таких обставин, позивачем, представником позивача не спростовано факт незабезпечення ним своєчасного подання до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального за 15.09.2020, 19.09.2020, 20.09.2020, 26.09.2020, 27.09.2020, 03.10.2020, 04.10.2020, 10.10.2020, 11.10.2020, 14.10.2020, 17.10.2020, 18.10.2020, 24.10.2020, 25.10.2020, 31.10.2020, 01.11.2020, 07.11.2020, 08.11.2020, 14.11.2020, 21.11.2020, 15.11.2020, 22.11.2020, 28.11.2020, 29.11.2020, 05.12.2020, 06.12.2020, 12.12.2020, 13.12.2020, 19.12.2020, 21.12.2020, 25.12.2020, 26.12.2020, 27.12.2020, 31.12.2020, 01.01.2021, 02.01.2021, 03.01.2021, 07.01.2021, 08.01.2021, 09.01.2021, 10.01.2021, 17.01.2021, 23.01.2021, 24.01.2021, 30.01.2021, 31.01.2021, 06.02.2021, 07.02.2021, 13.02.2021, 14.02.2021, 20.02.2021, 21.02.2021, 27.02.2021, 28.02.2021, 06.03.2021, 07.03.2021, 08.03.2021, 13.03.2021, 14.03.2021, 20.03.2021, 21.03.2021, 27.03.2021, 28.03.2021, 03.04.2021, 04.04.2021, 10.04.2021, 11.04.2021, 17.04.2021, 18.04.2021, 24.04.2021, 25.04.2021, 01.05.2021, 02.05.2021, 03.05.2021, 04.05.2021, 08.05.2021, 09.05 2021, 10.05.2021, 15.05.2021, 16.05.2021, а тому відповідачем правомірно застосовано штрафну санкцію з розрахунку за кожний неподаний електронний документ, передбачену п. 128-1.3 ст. 128 ПК України, на загальну суду 78000,00 грн.
Частиною 1 ст. 2 КАС України визначено, що завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Згідно з ч. 1 та 2 ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Суд, відповідно до ст. 90 КАС України, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності..
Отже, виходячи з заявлених позовних вимог, системного аналізу положень законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що у задоволенні позову слід відмовити.
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат у справі, суд враховує, що особі, що не є суб'єктом владних повноважень у разі відмови у задоволені позову - судовий збір поверненню не підлягає.
Керуючись ст. ст. 9, 137, 139, 242-246, 250, 255, 295, 297 КАС України, суд -
В задоволенні адміністративного позову Товариства з обмеженою відповідальністю «Світ Подорожей-К» (04080, м. Київ, вул. Вікентія Хвойки, буд. 18/14, код ЄДРПОУ 36959280) до Головного управління ДПС у місті Києві (04116, м. Київ, вул. Шолуденка, буд. 33/19, ЄДРПОУ ВП 44116011) про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень відмовити у повному обсязі.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Повний текст рішення виготовлений 16.06.2025.
Суддя І.В. Батрак