Україна
Донецький окружний адміністративний суд
про залишення позовної заяви без руху
17 червня 2025 року Справа №200/4183/25
Суддя Донецького окружного адміністративного суду Загацька Т.В., ознайомившись з позовною заявою ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (84122, Донецька обл., м. Слов'янськ, пл. Соборна, буд. 3, код ЄДРПОУ 13486010) про визнання неправомірними дій та зобов'язання вчинити певні дії, -
Позивач, ОСОБА_1 , звернувся до Донецького окружного адміністративного суду із позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, в якому просить суд:
- визнати дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо не проведення індексації пенсії з 01.03.2023 з урахуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії у розмірі 1,197 та з 01.03.2024 індексацію пенсії з урахуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії у розмірі 1,0796 неправомірними;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецької області провести перерахунок (індексацію) пенсії відповідно до частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» шляхом послідовного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, в розмірі 10846,37 грн. на коефіцієнт збільшення у розмірі 1,197 з 01.03.2023 відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 № 168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році», на коефіцієнт збільшення у розмірі 1,0796 з 01.03.2024 відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2024 № 185 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році» та у зв'язку з цим провести виплату недоотриманих сум пенсії, починаючи з 01.03.2023.
Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 171 КАС України, суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи: подана позовна заява особою, яка має адміністративну процесуальну дієздатність; має представник належні повноваження (якщо позовну заяву подано представником); відповідає позовна заява вимогам, встановленим ст. 160, 161, 172 цього Кодексу; належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності; позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними); немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Суддя відкриває провадження в адміністративній справі на підставі позовної заяви, якщо відсутні підстави для залишення позовної заяви без руху, її повернення чи відмови у відкритті провадження у справі.
При вирішенні питання про відкриття провадження у справі встановлено, що позов подано без додержання вимог, встановлених ст. ст. 160, 161 КАС України.
Щодо строку звернення до суду з позовом в частині позовних вимог, що стосуються періоду з 01.03.2023 по 07.12.2024 (періоду, який виходить за межі шестимісячного строку звернення до суду з позовом).
З позову та доданих до нього матеріалів вбачається, що фактично позивач не погоджувався з бездіяльністю відповідача - не проведенням перерахунку його пенсії (для забезпечення індексації пенсії) з 01.03.2023, з 01.03.2024, яка призначена згідно із Законом України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», відповідно до ч. 2 ст. 42 цього Закону, що має проводитися:
з 01.03.2023 згідно з п. 1 постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 № 168 із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,197;
з 01.03.2024 згідно з п. 1 постанови Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 № 185 із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,0796.
Частиною 2 ст. 122 КАС України визначено, що для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
При цьому ч. 1 ст. 122 Кодексу визначено, що позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Іншими законами строк звернення до адміністративного суду з даним позовом не встановлений.
Відповідно до ч. 6 ст. 161 Кодексу у разі пропуску строку звернення до адміністративного суду позивач зобов'язаний додати до позову заяву про поновлення цього строку та докази поважності причин його пропуску.
Пенсія є щомісячним платежем, і її отримання відбувається щомісячно.
Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 № 168 “Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» установлено, що з 1 березня 2023 р. перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 р. № 124 “Питання проведення індексації пенсій у 2019 році» (Офіційний вісник України, 2019 р., № 19, ст. 663), проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі - коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,197.
Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 19.04.2023 по справі 200/7491/23, зокрема, зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 3 жовтня 2022 року про призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до п. 2 ч. 2 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», із зарахуванням до його пільгового стажу роботи за Списком №2 періодів з 7 серпня 1986 року по 5 грудня 1986 року, з 15 грудня 1986 року по 16 листопада 1988 року, з 1 лютого 1989 року по 12 червня 1990 року, з 13 червня 1990 року по 28 лютого 1993 року, з 1 березня 1993 року по 13 грудня 1998 року і з 3 вересня 1999 року по 30 червня 2002 року.
Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області, рішення Донецького окружного адміністративного суду від 19.04.2023 по справі 200/7491/23 було виконано 18.06.2024 про що свідчить протокол про перерахунок пенсії. Головним управлінням Пенсійного фонду в Донецькій області було проведено доплату до призначеної пенсії з 01.03.2023 та 01.03.2024 в сумі 100,00 гривень.
Тому про порушення своїх пенсійних прав в частині не проведення відповідачем з 01.03.2023 перерахунку (індексації) його пенсії позивач повинен був дізнатися у липні 2024 року після отримання відповідної пенсійної виплати. І саме з такої дати обчислюється строк звернення до суду з позовом у цій частині. А до суду з позовом в цій частині він звернувся 08.06.2025, тобто з пропуском шестимісячного строку звернення до суду з позовом, що встановлений ст. 122 КАС України.
Такі висновки суду ґрунтуються на правових позиціях Верховного Суду, що викладені, зокрема, в постановах від 17.02.2018 в справі №522/7721/17, від 08.08.2019 в справі №813/5002/17, від 08.08.2019 в справі №127/13736/16-а, від 31.03.2021 в справі № 240/12017/19.
Строк звернення до суду з позовом позивачем пропущено, що також підтверджується позивачем.
В позовній заяві міститься заява про поновлення строку звернення до адміністративного суду з позовом, яку позивач обґрунтовував тим, що зареєстрований та фактично мешкає в м. Костянтинівка, Донецької області. Також в заяві зазначено, що відповідно до Наказу Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України №309 від 22.12.2022, території Костянтинівської МТГ та Краматорської МТГ є територією на яких ведуться (велися) бойові дії. Місто Костянтинівка зазнавало постійних обстрілів, в місті перманентно звучить сигнал повітряної тривоги, який триває іноді по 5-6 годин, протягом якого сервісний центр Пенсійного фонду не працює. Не завжди було електропостачання та Інтернет для перевірки, що унеможливлювало потрапляння на прийом. Також просив суд взяти до уваги про наявність в м. Костянтинівка комендантського часу який триває з 15-00 год. по 11-00 годину, що перешкоджає нормальній життєдіяльності. Тільки у травні 2025 року, позивач зміг зв'язатися з адвокатом, який зробив адвокатський запит та витребував необхідні документи. У зв'язку з наведеним просив суд визнати поважними причини пропуску строку на подання адміністративного позову та поновити його.
Разом з тим, викладені в заяві обставини не дають суду підстав для поновлення строку звернення до суду з позовом.
Так, поважними причинами визнаються лише ті обставини, які були чи є об'єктивно непереборними, тобто не залежать від волевиявлення особи, що звернулася з адміністративним позовом, пов'язані з дійсно істотними обставинами, перешкодами чи труднощами, що унеможливили своєчасне звернення до суду. Такі обставини мають бути підтверджені відповідними та належними доказами.
Встановлення строків звернення до суду з позовом законом передбачено з метою дисциплінування позивачів як учасників судового процесу та своєчасного виконання ними передбачених Кодексом адміністративного судочинства України процесуальних дій. Інститут строків в адміністративному процесі сприяє досягненню юридичної визначеності у публічно-правових відносинах, а також стимулює учасників адміністративного процесу добросовісно ставитися до виконання своїх обов'язків.
Посилання на те, що не завжди було електропостачання, мобільний зв'язок та інтернет - є неприйнятним, оскільки така ситуація періодично відбувалася та відбувається по всій території України після введення з 24.02.2022 воєнного стану.
Неприйнятними є і посилання на великі черги до сервісного центру територіального органу Пенсійного фонду України, оскільки у м. Костянтинівка Донецької обл., як і в інших аналогічних містах Донецької обл., працювали та працюють поштові відділення, за допомогою яких позивач міг звернутися до територіального органу Пенсійного фонду України з питання обчислення пенсії. Крім того, позивач не був позбавлений права звернутися до відповідного органу Пенсійного фонду через веб-портал Пенсійного фонду України та отримати відповідну інформацію щодо свого пенсійного забезпечення.
Про неможливість ознайомлення з оскарженими діями (бездіяльністю) відповідача протягом такого тривалого часу з об'єктивних причин в заяві не йдеться.
Позивачем не наведені обставини, що унеможливили звернення до суду з позовом у встановлений процесуальний строк.
Отже, заява про поновлення строку звернення до адміністративного суду з позовом не свідчить про наявність підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду з позовом поважними. В порушення вимог Кодексу адміністративного судочинства України докази поважності причин пропуску строку звернення до адміністративного суду з позовом до заяви не додані.
З огляду на наведене підстави, вказані у заяві про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду з позовом, судом визнані неповажними.
Відповідно до ч.ч. 1 та 2 ст. 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених ст.ст. 160, 161 цього Кодексу, постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху, в якій зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення.
Відповідно до ч. 1 ст. 123 вказаного Кодексу у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку.
До позовної заяви потрібно додати обґрунтовану заяву про поновлення строку звернення до адміністративного суду з позовом із зазначенням інших підстав для поновлення такого строку та докази поважності причин його пропуску в частині позовних вимог, що стосуються періоду з 01.03.2023 по 07.12.2024.
Керуючись ч. 1 ст. 123, ч. 1 та 2 ст. 169 Кодексу адміністративного судочинства України, -
Позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання неправомірними дій та зобов'язання вчинити певні дії, - залишити без руху.
Надати позивачу десятиденний строк з дня вручення копії цієї ухвали, для усунення виявлених недоліків шляхом подання до Донецького окружного адміністративного суду заяви про поновлення строку звернення до адміністративного суду з позовом із зазначенням інших підстав для поновлення такого строку та докази поважності причин його пропуску в частині позовних вимог, що стосуються періоду з 01.03.2023 по 07.12.2024.
Роз'яснити особі, яка звернулася з позовною заявою, що у разі усунення недоліків позовної заяви у строк, встановлений судом, вона вважається поданою у день первинного її подання до адміністративного суду та приймається до розгляду. Якщо позивач не усуне недоліки позовної заяви, яку залишено без руху, у встановлений судом строк, така позовна заява повертається позивачеві.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею і оскарженню не підлягає.
Суддя Т.В.Загацька