Україна
Донецький окружний адміністративний суд
про залишення позовної заяви без руху
16 червня 2025 року Справа №200/4245/25
Суддя Донецького окружного адміністративного суду Волгіна Н.П., ознайомившись з позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії, -
ОСОБА_1 звернулась до Донецького окружного адміністративного суду із позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, в якому просить суд:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, які полягають у включенні в розрахунковий період середньої заробітної плати періоди з 1 листопада 2017 року по 31 січня 2018 року та з 1 листопада 2019 року по 30 вересня 2020 року нульовим значенням;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області здійснити перерахунок пенсії позивачу з 6 березня 2024 року без урахування періоду заробітної плати за період з 1 листопада 2017 року по 31 січня 2018 року та з 1 листопада 2019 року по 30 вересня 2020 року включеної нульовим значенням.
Відповідно до ч. 1 ст. 171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, зокрема, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим ст.ст.160, 161, 172 цього Кодексу.
Приписами ч. 3 ст. 161 КАС України передбачено, що до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Доказів сплати судового збору до позову не додано.
У позовній заяві позивач просить суд вирішити питання щодо звільнення її від сплати судового збору, обґрунтовуючи це тим, що її майновий стан не дає змоги сплатити повністю вказаний розмір судового збору, оскільки на теперішній час вона не працюю, місце її проживання та реєстрації окуповане російською федерацією та вона вимушена вживати додаткових заходів для свого проживання на підконтрольній Українській владі території України, а також незначним розміром пенсії, якого явно не вистачає на вжиття заходів для проживання.
Посилаючись на Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод, рекомендації щодо заходів, які полегшують доступ до правосуддя № R (81)7, прийнятою Комітетом міністрів Ради Європи 14 травня 1981 року, та практику Європейського суду з прав людини під час застосування цієї Конвенції, відповідно до якої не визнається необхідність сплати судових витрат обмеженням права доступу до суду, частину 1 ст. 133 Кодексу адміністративного судочинства України, статтю 8 Закону України «Про судовий збір» якою передбачено, що суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою звільнити від сплати судового збору, а також враховуючи обставини окупації міста, в якому позивач мешкала та була зареєстрованою, її майновий стан, необхідність винаймати житло та покладення майнових заходів для пристосування до проживання на території України, просить звільнити її від сплати судового збору.
Разом із цим до позову не додано доказів на підтвердження скрутного фінансового становища позивача.
Частиною 2 ст. 132 КАС України встановлено, що розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.
Відповідно до ч. 1 ст. 133 КАС України суд, в р а х о в у ю ч и м а й н о в и й с т а н сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.
Згідно з ч. 1 ст. 8 Закону України «Про судовий збір» від 8 липня 2011 року № 3674-VI (далі - Закон України «Про судовий збір»), яким визначаються правові засади справляння судового збору, платників, об'єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати, враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі, за таких умов: 1) розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік; або 2) позивачами є: […] г) члени малозабезпеченої чи багатодітної сім'ї; […] або 3) предметом позову є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров'ю.
Відповідно до ч. 2 зазначеної статті суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у ч. 1 цієї статті.
Отже, для звільнення (або відстрочення чи розстрочення) позивача від сплати судового збору суд має констатувати (на підставі наданих суду доказів) важке фінансове становище позивача.
Відповідно до п. 15.1 ст. 15 Податкового кодексу України (далі - ПК України) платниками податків визнаються фізичні особи (резиденти і нерезиденти України), юридичні особи (резиденти і нерезиденти України) та їх відокремлені підрозділи, які мають, одержують (передають) об'єкти оподаткування або провадять діяльність (операції), що є об'єктом оподаткування згідно з цим Кодексом або податковими законами, і на яких покладено обов'язок із сплати податків та зборів згідно з цим Кодексом.
Згідно з пп. 162.1.1 п. 162.1 ст. 167 ПК України фізична особа - резидент, яка отримує доходи як з джерела їх походження в Україні, так і іноземні доходи, є платником податку на доходи фізичних осіб, а відповідно до пп. 1.3 п. 16-1 підрозділу 10 розділу ХХ ПК України особи, визначені п. 162.1 ст. 162 цього Кодексу.
Відповідно до п. 70.1 ст. 70 ПК України центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, формує та веде Державний реєстр фізичних осіб - платників податків (далі - Державний реєстр).
Згідно з пп. 70.3.3 п. 70.3 ст. 70 ПК України до інформаційної бази Державного реєстру включається сума нарахованих та/або отриманих доходів [фізичних осіб - платників податків].
Таким чином, одним із належних доказів, який може достовірно підтвердити отримання/не отримання позивачем всіх офіційних доходів, може бути виписка/витяг з Державного реєстру фізичних осіб-платників податків ДПС України про суми виплачених позивачеві доходів за 2024 рік.
Враховуючи вищевикладене, позовна заява підлягає залишенню без руху із встановленням позивачу строку для усунення недоліків позовної заяви.
Згідно з ч. 2 ст. 169 КАС України в ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху. Якщо ухвала про залишення позовної заяви без руху постановляється з підстави несплати судового збору у встановленому законом розмірі, суд в такій ухвалі повинен зазначити точну суму судового збору, яку необхідно сплатити (доплатити).
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону № 3674-VI судовий збір справляється за подання до суду позовної заяви та іншої заяви, передбаченої процесуальним законодавством.
Згідно ч. 1 ст. 4 Закону № 3674-VI судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Відповідно до Закону України «Про Державний бюджет України на 2025 рік» від 19 листопада 2024 року № 4059-IX, з 1 січня 2025 року встановлено прожитковий мінімум для працездатних осіб на місяць у розмірі 3028,00 грн.
Згідно з пп. 1 п. 3 ч. 1 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру, який подано фізичною особою ставка судового збору встановлена - 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
При цьому згідно з ч. 3 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» при поданні до суду процесуальних документів, передбачених ч. 2 цієї статті, в електронній формі - застосовується коефіцієнт 0,8 для пониження відповідного розміру ставки судового збору.
Таким чином, у випадку подання до суду через Електронний суд позовної заяви у 2025 році немайнового характеру судовий збір сплачується в розмірі 968,96 грн.
Отже, за подання до суду даного позову позивач має сплатити судовий збір в розмірі 968,96 грн а б о надати суду доказ на підтвердження скрутного фінансового становища.
Керуючись ст.ст. 160, 161, 169, 171, 256, 294 Кодексу адміністративного судочинства України, Законом України «Про судовий збір», суддя -
Позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання протиправними дії та зобов'язання вчинити дії - залишити без руху.
Встановити позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви - п'ять днів з дня отримання цієї ухвали шляхом надання суду:
- належного документа про сплату судового збору за подання даного адміністративного позову в розмірі 968,96 грн за наступними реквізитами: UA308999980313111206084005658, отримувач коштів: Донецьке ГУК/Слов'янська МТГ/22030101, код отримувача за ЄДРПОУ: 37967785, банк отримувача Казначейство України (ел. адм. подат.), МФО 899998, код класифікації доходів бюджету: 22030101, із зазначенням призначення платежу: *;101;__________(реєстраційний номер облікової картки платника податків фізичної особи (завжди має 10 цифр), судовий збір, за позовом ______(ПІБ чи назва установи, організації позивача), Донецький окружний адміністративний суд (назва суду, де розглядається справа),
а б о належного доказу на підтвердження важкого фінансового становища позивача.
Роз'яснити позивачеві, що при невиконанні вимог даної ухвали, зазначена позовна заява буде повернута і що повернення позовної заяви не позбавляє позивача права повторного звернення до суду в порядку, встановленому законом.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та оскарженню не підлягає.
Текст ухвали розміщений в Єдиному державному реєстрі судових рішень (веб-адреса сторінки: http://www.reyestr.court.gov.ua/).
Суддя Н.П. Волгіна