17 червня 2025 рокуСправа №160/11027/25
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Голобутовського Р.З.
розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами у місті Дніпро адміністративну справу за позовною заявою Головного управління ДПС у Дніпропетровській області до ОСОБА_1 про стягнення податкового боргу,
16.04.2025 до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Головного управління ДПС у Дніпропетровській області до ОСОБА_1 про стягнення податкового боргу у розмірі 62725,19 грн.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що у відповідача існує заявлена до стягнення заборгованість, яка у добровільному порядку не сплачена, у зв'язку з чим підлягає стягненню в судовому порядку.
22.04.2025 Дніпропетровським окружним адміністративним судом на виконання вимог ч. 3 ст. 171 Кодексу адміністративного судочинства України зроблено запит до Лозуватської сільської ради щодо отримання інформації про місце проживання (реєстрації) відповідача.
07.05.2025 до Дніпропетровського окружного адміністративного суду від Лозуватської сільської ради надійшла відповідь на запит, у якій зазначено, що місцем проживання (реєстрації) ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 є: АДРЕСА_1 .
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 08.05.2025 відкрито провадження в адміністративній справі №160/11027/25 та призначено справу до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.
27.05.2025 до суду надійшов відзив на позовну заяву, у якому відповідач зазначає, що позовні вимоги не визнає, вчасно та належним чином сплачує обов'язкові платежі на підставі податкових повідомлень-рішень, після того, як відповідачу стало відомо про наявність судового провадження відносно нього, він звернувся до податкової інспекції для звіряння розрахунків. Крім того, просив долучити до матеріалів справи копії квитанцій про проведення ним оплат, а саме платіжних інструкцій про сплату: 9112,02 грн за 2023 рік від 17.05.2025, 3114,00 грн за 2021 рік від 31.12.2023, 4172,76 грн за 2023 рік від 12.05.2025, 4048,20 грн за 2022 рік від 12.05.2025, 249,61 грн за 2021, 2022, 2023 роки від 11.05.2025, 2381,00 грн за 2024 рік від 07.03.2025.
10.06.2025 до суду надійшла заява Головного управління ДПС у Дніпропетровській області про зменшення позовних вимог, у якій позивач зазначив, що на теперішній час в облікових картах відповідача обліковується податковий борг на загальну суму 30612,60 грн.
Оскільки до матеріалів справи долучені всі необхідні документи та судом вжиті всі необхідні заходи з метою повідомлення учасників справи про розгляд справи, суд перейшов до розгляду справи по суті заявлених позовних вимог.
Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступні обставини справи.
ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) перебуває на податковому обліку в Головному управлінні ДПС у Дніпропетровській області як платник податків.
Судом встановлено, що в інтегрованих картках ОСОБА_1 обліковується заявлений до стягнення податковий борг по податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки з фізичних осіб у розмірі 30612,60 грн, який виник на підставі податкових повідомлень-рішень:
- №1300679-2417-0418-UA12060190000043514 від 28.05.2024 на суму 4048,20 грн, залишок до сплати складає 1007,76 грн;
- №1300681-2417-0418-UA12060190000043514 від 28.05.2024 на суму 7555,60 грн;
- №1300673-2417-0418-UA12060190000043514 від 28.05.2024 на суму 6974,40 грн;
- №1300670-2417-0418-UA12060190000043514 від 28.05.2024 на суму 7788,08 грн;
- №1300671-2417-0418-UA12060190000043514 від 28.05.2024 на суму 4172,76 грн;
- №1300674-2417-0418-UA12060190000043514 від 28.05.2024 на суму 3114,00 грн.
З метою погашення податкового боргу 27.05.2024 за №0015715-1310-0436 контролюючим органом було сформовано податкову вимогу відносно відповідача на суму податкового боргу станом на 26.05.2024 в розмірі 19710,52 грн, яку направлено на його податкову адресу, проте поштова кореспонденція повернута позивачу у зв'язку з неотриманням адресатом.
Вирішуючи спір по суті заявлених позовних вимог, суд виходить з наступного.
За визначенням, наведеним у підпункті 14.1.175 пункту 14.1 статті 14 ПК України, податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання, не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом.
Згідно положень пункту 54.3 статті 54 ПК України контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму грошових зобов'язань, зменшення (збільшення) суми бюджетного відшкодування та/або зменшення (збільшення) від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, передбачених цим Кодексом або іншим законодавством, або зменшення суми податку на доходи фізичних осіб, задекларовану до повернення з бюджету у зв'язку із використанням платником податку права на податкову знижку, якщо:
54.3.3. згідно з податковим та іншим законодавством особою, відповідальною за нарахування сум податкових зобов'язань з окремого податку або збору та/або іншого зобов'язання, контроль за сплатою якого покладено на контролюючі органи, застосування штрафних (фінансових) санкцій та нарахування пені, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, є контролюючий орган.
Згідно із пунктом 54.5 статті 54 ПК України якщо згідно з нормами цієї статті сума грошового зобов'язання розраховується контролюючим органом, платник податків не несе відповідальності за своєчасність, достовірність і повноту нарахування такої суми, проте несе відповідальність за своєчасне та повне погашення нарахованого узгодженого грошового зобов'язання і має право оскаржити зазначену суму в порядку, встановленому цим Кодексом.
Відповідно до пункту 57.3 статті 57 ПК України у разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1 - 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 робочих днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.
Пунктом 58.1 статті 58 ПК України визначено, що контролюючий орган надсилає (вручає) платнику податків податкове повідомлення-рішення, якщо сума грошового зобов'язання платника податків, передбаченого податковим або іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, розраховується контролюючим органом відповідно до статті 54 цього Кодексу (крім декларування товарів, передбаченого для громадян).
Згідно із пунктом 59.1 статті 59 ПК України у разі коли у платника податків виник податковий борг, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
Податкова вимога надсилається не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати суми грошового зобов'язання (абзац перший пункту 59.3 статті 59 ПК України).
Податкова вимога повинна містити відомості про факт виникнення податкового боргу та права податкової застави, розмір податкового боргу, який забезпечується податковою заставою, обов'язок погасити податковий борг та можливі наслідки його непогашення в установлений строк, попередження про опис активів, які відповідно до законодавства можуть бути предметом податкової застави, а також про можливі дату та час проведення публічних торгів з їх продажу (абзац другий пункту 59.3 статті 59 ПК України).
Згідно із пунктом 59.5 статті 59 ПК України у разі якщо у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується (зменшується), погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що існує на день погашення.
У разі якщо після направлення (вручення) податкової вимоги сума податкового боргу змінилася, але податковий борг не був погашений в повному обсязі, податкова вимога додатково не надсилається (не вручається).
Відповідно до пункту 42.1 статті 42 ПК України податкові повідомлення - рішення, податкові вимоги або інші документи з питань адміністрування податків, зборів, платежів, податкового контролю, у тому числі з питань проведення перевірок, звірок, адресовані контролюючим органом платнику податків, повинні бути складені у письмовій формі, відповідним чином підписані та у випадках, передбачених законодавством, завірені печаткою такого контролюючого органу і відображатися в електронному кабінеті.
Документи вважаються належним чином врученими, якщо вони надіслані у порядку, визначеному пунктом 42.4 цієї статті, надіслані за адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) платника податків рекомендованим листом з повідомленням про вручення або особисто вручені платнику податків (його представнику) (пункт 42.2 статті 42 ПК України).
Згідно положень пункту 19-1.1 статті 19 ПК України контролюючі органи виконують такі функції, крім особливостей, передбачених для державних податкових інспекцій статтею 19-3 цього Кодексу: 19-1.1.22. здійснюють погашення податкового боргу, стягнення своєчасно ненарахованих та/або несплачених сум єдиного внеску та інших платежів; 19-1.1.45. звертаються до суду у випадках, передбачених законодавством.
Заявлені до стягнення нараховані суми грошових зобов'язань є узгодженими та несплаченими, що є порушенням обов'язку платника податків.
Направлена податкова вимога також вважається врученою згідно статей 42 та 58 ПК України.
Зважаючи на доведеність несплати відповідачем узгоджених сум грошового зобов'язання, такі суми набули статусу податкового боргу, який стягується з платника податків в судовому порядку.
Щодо сплачених відповідачем коштів на підставі платіжних інструкцій про сплату від 17.05.2025, від 31.12.2023, від 12.05.2025, від 12.05.2025, від 11.05.2025, від 07.03.2025, суд зазначає, що такі кошти направлені на погашення грошових зобов'язань, що призвело до зменшення заявлених у цій справі позовних вимог.
Враховуючи викладене, суд вважає правомірним стягнення з відповідача суми узгодженого податкового боргу у загальному розмірі 30612,60 грн, оскільки належних доказів погашення заборгованості відповідачем суду не надано, а рішення, на підставі яких такий податковий борг виник, відповідачем не оскаржені.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України та ч. 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з вимогами ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Таким чином, виходячи із заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та доказів, зібраних у справі, суд робить висновок про те, що позовна заява підлягає задоволенню у повному обсязі.
Керуючись ст. ст. 139, 241-246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України,
Позовну заяву Головного управління ДПС у Дніпропетровській області (вул. Сімферопольська, буд. 17А, м. Дніпро, 49005, код ЄДРПОУ ВП 44118658) до ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 ) про стягнення податкового боргу - задовольнити.
Стягнути податковий борг з платника податків фізичної особи ОСОБА_1 до бюджету у сумі 30612 (тридцять тисяч шістсот дванадцять) грн 60 коп.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Р.З. Голобутовський