Постанова від 12.06.2025 по справі 569/20509/23

Рівненський апеляційний суд

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 червня 2025 року м. Рівне

Справа № 569/20509/23

Провадження № 33/4815/433/25

Суддя Рівненського апеляційного суду - Полюхович О.І.,

з участю: секретарів судового засідання - Коробчук А.М., Москалик Т.В.,

особи, яка притягається до адміністративної відповідальності - ОСОБА_1 ,

захисника - Демченка В.О.,

представника митниці - Пастушенко Н.А.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Рівне матеріали справи про адміністративне правопорушення за апеляційною скаргою захисника Демченка В.О. в інтересах ОСОБА_1 на постанову Рівненського міського суду Рівненської області від 17 січня 2025 року, -

ВСТАНОВИВ:

Постановою Рівненського міського суду Рівненської області від 17 січня 2025 року ОСОБА_1 визнано винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.483 МК України та накладено на нього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 75 відсотків вартості товарів - безпосередніх предметів порушення митних правил в сумі 296 121 (двісті дев'яносто шість тисяч сто двадцять одна) грн. 25 коп..

Не погодившись з постановою суду, захисник ОСОБА_1 - адвокат Демченко В.О. подав апеляційну скаргу, в якій просить постанову суду скасувати, а провадження у справі закрити на підставі п.1 ч.1 ст.247 КУпАП. У разі визнання вини ОСОБА_1 , просить провадження закрити на підставі ст.22 КУпАП та обмежитись усним зауваженням.

Зазначає, що судом першої інстанції не встановлено необхідні для правильного вирішення справи обставини, не надано жодної оцінки доказам та аргументам представника особи, продубльованим у письмову клопотанні, що призвело до невідповідності висновків суду фактичним обставинам справи.

Вказує на те, що висновки Рівненської митниці про одержання ТОВ «СвітАвто» незаконним шляхом сертифікату про походження лісоматеріалів та виготовлення з них пиломатеріалів для забезпечення експортних операцій серії РВ №894731 від 15.02.2023 року ґрунтуються зокрема на припущеннях, що подані для його отримання документи не підтверджують походження лісоматеріалів та не могли бути підставою для видачі вищевказаного сертифіката, оскільки підставою для його видачі слугували 15 товарно-транспортних накладних (ТТН-ліс), які подавалися в оригіналі в паперовому вигляді до Рівненського обласного управління лісового та мисливського господарства для виготовлення такого сертифікату та були отримані посадовими особами ТОВ «СвітАвто» під час та разом з отриманням лісоматеріалів від перевізників.

Наголошує, що саме орган Держлісагенства - Рівненське обласне управління лісового та мисливського господарства займався визначенням достовірної інформації, зазначеної у поданих Товариством документах з метою отримання сертифіката, тому в разі встановлення факту подання ТОВ «СвітАвто» недостовірної інформації з метою отримання сертифіката про походження лісоматеріалів та виготовлених з них пиломатеріалів для здійснення експортних операцій серії РВ №894731 від 15.02.2023 року Рівненське обласне управління лісового та мисливського господарства відмовило б Товариству у видачі такого сертифікату, про що прийняло б відповідне рішення, однак сертифікат серії РВ №894731 був виданий 15.02.2023 року та є чинним на даний час. Докази протилежного в матеріалах справи відсутні. При цьому вказує, що ні митним органом, ні судом не встановлено, які саме неправдиві відомості містив сертифікат про походження лісоматеріалів та виготовлених з них пиломатеріалів для здійснення експортних операцій серії РВ №894731 від 15.02.2023 року.

Також просить поновити строк на апеляційне оскарження постанови суду.

Відповідно до ст.285 КУпАП, постанова оголошується негайно після закінчення розгляду справи. Копія постанови протягом трьох днів вручається або висилається особі, щодо якої її винесено.

Постанова відносно ОСОБА_1 винесена 17 січня 2025 року (а.с.139).

Докази про надіслання копії постанови ОСОБА_1 чи його захиснику в матеріалах справи відсутні.

Згідно з клопотанням про поновлення строку, вказана постанова стала доступною в ЄДРСР лише 07.04.2025 року.

Апеляційна скарга подана захисником до місцевого суду 16.04.2025 року (а.с.145).

Отже, оскільки строк на апеляційне оскарження пропущений з поважних причин, то цей строк слід поновити.

Заслухавши доводи ОСОБА_1 та його захисника Демченка В.О. на підтримання апеляційної скарги, думку представника митниці Пастушенко Н.А. про залишення постанови суду без зміни, перевіривши доводи скарги та матеріали справи, суд приходить до висновку, що скарга підлягає до часткового задоволення з наступних підстав.

Статтею 458 МК України визначено, що порушення митних правил є адміністративним правопорушенням, яке являє собою протиправні, винні (умисні або з необережності) дії чи бездіяльність, що посягають на встановлений цим Кодексом та іншими актами законодавства України порядок переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, пред'явлення їх органам доходів і зборів для проведення митного контролю та митного оформлення, а також здійснення операцій з товарами, що перебувають під митним контролем або контроль за якими покладено на органи доходів і зборів цим Кодексом чи іншими законами України, і за які цим Кодексом передбачена адміністративна відповідальність.

Згідно ст.486 МК України, завданнями провадження у справах про порушення митних правил є своєчасне, всебічне, повне та об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її з дотриманням вимог закону, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню порушень митних правил, та запобігання таким правопорушенням.

Відповідно до вимог ст.489 МК України, при розгляді справи про порушення митних правил суд зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують та/або обтяжують відповідальність, чи є підстави для звільнення особи, що вчинила правопорушення від адміністративної відповідальності, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Згідно з ст.495 МК України, доказами у справі про порушення митних правил є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку встановлюються наявність або відсутність порушення митних правил, винність особи у його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Статтею 74 Митного кодексу України визначено, що імпорт (випуск для вільного обігу) - це митний режим, відповідно до якого іноземні товари після сплати всіх митних платежів, встановлених законами України на імпорт цих товарів, та виконання усіх необхідних митних формальностей випускаються для вільного обігу на митній території України.

Відповідно до пункту 3.2. Порядку заповнення митних декларацій на бланку єдиного адміністративного документа, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 30 травня 2012 р. №651, відомості, заявлені у МД декларантом або уповноваженою ним особою, є відомостями, необхідними для митних цілей.

Підпунктом г, п.1, ч.1 ст.335 Митного кодексу України визначено, що під час переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України декларант, уповноважена ним особа або перевізник залежно від виду транспорту, яким здійснюється перевезення товарів, надають митному органу в паперовій або електронній формі такі документи та відомості: комерційні документи на товари, що перевозяться, які містять відомості, зокрема, про найменування та адресу перевізника, найменування країни відправлення та країни призначення товарів, найменування та адреси відправника (або продавця) та отримувача товарів.

Статтею 257 Митного кодексу України передбачено, що декларування здійснюється шляхом заявлення за встановленою формою (письмовою, усною, шляхом вчинення дій) точних відомостей про товари, мету їх переміщення через митний кордон України, а також відомостей, необхідних для здійснення їх митного контролю та митного оформлення.

Частиною 8 статті 264 Митного кодексу України встановлено, що з моменту прийняття митним органом митної декларації вона є документом, що засвідчує факти, які мають юридичне значення, а декларант або уповноважена ним особа несе відповідальність за подання недостовірних відомостей, наведених у цій декларації.

Відповідно до ст..483 МК України, встановлена відповідальність за переміщення або дії, спрямовані на переміщення товарів через митний кордон України з приховуванням від митного контролю, тобто з використанням спеціально виготовлених сховищ (тайників) та інших засобів або способів, що утруднюють виявлення таких товарів, або шляхом надання одним товарам вигляду інших, або з поданням митному органу як підстави для переміщення товарів підроблених документів чи документів, одержаних незаконним шляхом, або таких, що містять неправдиві відомості щодо найменування товарів, їх ваги (з урахуванням допустимих втрат за належних умов зберігання і транспортування) або кількості, країни походження, відправника та/або одержувача, кількості вантажних місць, їх маркування та номерів, неправдиві відомості, необхідні для визначення коду товару згідно з УКТ ЗЕД та його митної вартості.

Безпосереднім об'єктом правопорушення є встановлений порядок переміщення товарів через митний кордон України, тобто розуміється активна поведінка (вчинок) особи.

Переміщення предметів із приховуванням від митного контролю - це їх переміщення через митний кордон України різними шляхами, зокрема, подання митному органу підроблених документів, що містять неправдиві дані.

Підставою для переміщення предметів через митний кордон є визначені нормативними актами документи, без яких неможливо одержати дозвіл митниці на пропуск через митний кордон. Законодавчими актами встановлено, зокрема, що це може бути митна декларація, контракт, коносамент, товарно-супровідні документи, дозвіл відповідних державних органів тощо.

З матеріалів справи вбачається, що 15.02.2023 року декларантом ТОВ «Юнона Брокер» ОСОБА_2 , (код ЄДРПОУ 36950890), на виконання договору-доручення надання послуг з декларування вантажів №42 від 02.07.2020 року, укладеного з ТОВ «СвітАвто» (код ЄДРПОУ 44673587, м. Рівне, вул. Федорова, 7) до відділу митного оформлення №2 митного поста «Рівне» Рівненської митниці подано митну декларацію типу EК10АA №23UA204030000657U9 з метою експорту товару «палетна заготовка соснова, сорт 3, розмірами: 13х74х1170мм-20,484м3., 13х74х995мм-1,958м3., 13х74х800мм-3,148м3., 13?74х760мм-12,716м3», загальною вагою брутто 22000 кг, нетто - 21500 кг, вартістю 394828,34 грн.

Разом з декларацією подано наступні документи: invoice №3/23 від 15.02.2023 року; зовнішньоекономічний контракт №03/11/2022 від 03.11.2022 року зі специфікацією №3/23 15.02.2023 року, сертифікат про походження лісоматеріалів та вироблених з них пиломатеріалів для здійснення експортних операцій серія РВ №894731 від 15.02.2023 року з документами, що були підставою для видачі.

Товар експортується на виконання умов контракту №03/11/2022 від 03.11.2022 року, укладеного між ТОВ «СвітАвто» (код ЄДРПОУ 44673587) та фірмою «Клаус ОСОБА_3 » (с. Кладрубице, 1, 335 44, г. Касеевице, Чехія).

Листом від 29.05.2023 року №6100/5/17-00-07-02-06 Головне управління ДПС у Рівненській області повідомило Державну митну службу України, що за результатами проведення документальної позапланової перевірки ТОВ «СвітАвто» (код ЄДРПОУ 44673587) не встановлено реального походження сировини, що була використана для виробництва експортованого товару.

У процесі перевірки Рівненської митниці отримано лист Північно-Західного міжрегіонального управління лісового та мисливського господарства (від 13.07.2023 року №04-719), яким надіслано копії документів, що стали підставою для видачі сертифікату про походження лісоматеріалів та вироблених з них пиломатеріалів для здійснення експортних операцій серіі РВ №894731 від 15.02.2023 року.

Серед отриманих документів були: копія товаротранспортної накладної (ТТН-ліс) серія ЧАА №182242 від 17.06.2022 року про відвантаження круглих лісоматеріалів на адресу ТОВ «Козацьке» та копія товаротранспортної накладної (ТТН) від 19.06.2022 року №377509, виписаної від імені ТОВ «Козацьке» про реалізацію круглих лісоматеріалів на адресу ТОВ «СвітАвто» (код ЄДРПОУ 44673587).

Дані документи, на виконання договору №25 від 19.01.2023 року, укладеного між ФОП ОСОБА_4 та ТОВ «СвітАвто», подавалися до Рівненського обласного управління лісового та мисливського господарства для підтвердження походження лісоматеріалів, з яких виготовлено пиломатеріали.

Разом з тим, Головне управління ДПС у Рівненській області листом від 14.07.2023 року №5662/8.16-20 повідомило, що ТОВ «СвітАвто» (код ЄДРПОУ 44673587) не проводило взаєморозрахунки з ТОВ «Козацьке».

Рівненською митницею на адресу ТОВ «Козацьке» направлено запити від 15.06.2023 року №7.13-1/20/13-20/3971 та від 25.07.2023 року №7.13-3/20/13-20/4885 стосовно підтвердження/спростування здійснення господарських взаємовідносин з ТОВ «СвітАвто» та ТОВ «ФОРЕСТ-Р».

Листами від 26.06.2023 року №80 та від 02.08.2023 року №89 ТОВ «Козацьке» повідомило, що не мало будь-яких господарських відносин з ТОВ «ФОРЕСТ-Р» та ТОВ «СвітАвто», пов'язаних із продажем лісоматеріалів та пиломатеріалів.

Також ТОВ «Козацьке» повідомило, що не реалізовувало круглі лісоматеріали, придбані згідно товаротранспортної накладної (ТТН-ліс) серія ЧАА №182242 від 17.06.2022 року, а використало їх для власних потреб. Дану товаротранспортну накладну підприємство не передавало іншим юридичним чи фізичним особам.

ТОВ «Козацьке» не використовує печатку, відтиск якої наявний на товаротранспортній накладній (ТТН-ліс) серія ЧАА №182242 від 17.06.2022 року.

Посадові особи ТОВ «Козацьке» не оформляли товаротранспортну накладну (ТТН) №377509 для перевезення круглих лісоматеріалів на адресу ТОВ «СвітАвто».

Лісоматеріали та виготовлені з них пиломатеріали, які класифікуються за кодом 4407119000 згідно УКТЗЕД, підпадають під дію Закону України від 08.09.2005 року №2860-IV «Про особливості державного регулювання діяльності суб'єктів підприємницької діяльності, пов'язаної з реалізацією та експортом лісоматеріалів» та Постанови Кабінету міністрів України від 21.12.2005 року N?1260 «Про затвердження Тимчасового порядку видачі сертифіката про походження лісоматеріалів та виготовлених з пиломатеріалів для здійснення експортних операцій», згідно яких «сертифікат про походження лісоматеріалів та виготовлених з них пиломатеріалів для здійснення експортних операцій» є обов'язковим документом під час здійснення експорту за межі України лісоматеріалів та виготовлених з них пиломатеріалів.

Відповідно до п. 6 постанови КМУ від 21.12.2005 року №1260 «Про затвердження Кабінету Міністрів України від Тимчасового порядку видачі сертифіката про походження лісоматеріалів та виготовлених з них пиломатеріалів для здійснення експортних операцій», експортери несуть відповідальність за достовірність інформації в поданих ним документах.

Отже, директором ТОВ «СвітАвто», за сприяння посередника ФОП ОСОБА_4 , з метою отримання сертифікату про походження лісоматеріалів та вироблених з них пиломатеріалів для здійснення експортних операцій серії РВ №894731 від 15.02.2023 року, подано до Рівненського обласного управління мисливського та лісового господарства документи: товаротранспортну накладну (ТТН-ліс) серія ЧАА №182242 від 17.06.2022 року та товаротранспортну накладну (ТТН) від 19.06.2022 року №377509, які можуть бути підробленими або отриманими незаконним шляхом.

Дані документи не підтверджують походження лісоматеріалів та не могли бути підставою для видачі вищезазначеного сертифіката.

Постановою Пленуму Верховного Суду України від 03.06.2005 року № 8 «Про судову практику у справах про контрабанду та порушення митних правил» (із змінами і доповненнями) визнано, що підробленими треба вважати як фальшиві документи, так і справжні, до яких внесено неправдиві відомості чи окремі зміни, що перекручують зміст інформації щодо фактів, які ними посвідчуються, а також документи з підробленими підписами, відбитками печаток та штампів.

Статтею 82 Митного кодексу України визначено, що експорт (остаточне вивезення) - це митний режим, відповідно до якого українські товари випускаються для вільного обігу за межами митної території України без зобов'язань щодо їх зворотного ввезення.

Згідно з п.1 ч.2 ст.83 Митного кодексу України, для поміщення товарів у митний режим експорту особа, на яку покладається дотримання вимог митного режиму, повинна подати митному органу, що здійснює випуск товарів у митному режимі експорту, документи на такі товари.

Частиною 3 ст.257 Митного кодексу України визначено, що митна декларація та інші документи, подання яких митним органам передбачено Митним кодексу України, оформлені на паперовому носії та у вигляді електронних документів, мають однакову юридичну силу.

Відповідно до ст.246 Митного кодексу України, метою митного оформлення є забезпечення дотримання встановленого законодавством України порядку переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України.

Статтею 544 Митного кодексу України визначено призначення та основні завдання митних органів, а саме: частиною 7 цієї статті визначено, що митні органи здійснюючи митну справу виконують завдання щодо застосування передбачених законом заходів митно-тарифного та нетарифного регулювання зовнішньоекономічної діяльності, здійснення контролю за дотриманням усіма суб'єктами зовнішньоекономічної діяльності та громадянами встановлених законодавством заборон та обмежень щодо переміщення окремих видів товарів через митний кордон України; здійснення заходів щодо недопущення переміщення через митний кордон України товарів, на які встановлені заборони та/або обмеження щодо переміщення через митний кордон України, а також товарів, які не відповідають вимогам якості та безпеки.

Відповідно ч.5 ст.65 Господарського кодексу України, керівник підприємства без доручення діє від імені підприємства, представляє його інтереси в органах державної влади і органах місцевого самоврядування, інших організаціях, у відносинах з юридичними особами та громадянами.

Відповідно до інформації, наявної в ІТС «Податковий блок» встановлено, що на дату проведення експортних операцій за вищевказаною митною декларацією, директором ТОВ «СвітАвто» (код ЄДРПОУ 44673587), був громадянин України ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 ).

Таким чином, директор ТОВ «СвітАвто» ОСОБА_1 вчинив дії, спрямовані на переміщення товарів «палетна заготовка соснова, сорт 3, розмірами: 13х74х1170мм-20,484м3., 13х74х995мм-1,958м3., 13х74х800мм-3,148м3., 13х74х760мм-12,716м3», загальною вартістю 394828,34 грн., за митною декларацією типу EК10АA №23UA204030000657U9 від 15.02.2023 року через митний кордон України з приховуванням від митного контролю, тобто з поданням митному органу України як підстави для переміщення товарів документів (сертифікат про походження лісоматеріалів та виготовлених з них пиломатеріалів для забезпечення експортних операцій серія РВ №894731 від 15.02.2023 року), одержаних незаконним шляхом.

Так, згідно матеріалів справи, в основі обвинувачення ОСОБА_1 в порушенні митних правил лежать відомості, отримані з листів від 26.06.2023 року №80 та від 02.08.2023 року №89, з яких вбачається, що ТОВ «Козацьке» не мало будь-яких господарських відносин з ТОВ «ФОРЕСТ-Р» та ТОВ «СвітАвто», пов'язаних із продажем лісоматеріалів та пиломатеріалів, не реалізовувало круглі лісоматеріали, придбані згідно товаротранспортної накладної (ТТН-ліс) серія ЧАА №182242 від 17.06.2022 року, а використало їх для власних потреб.

Зазначено, що дану товаротранспортну накладну підприємство не передавало іншим юридичним чи фізичним особам. ТОВ «Козацьке» не використовує печатку, відтиск якої наявний на товаротранспортній накладній (ТТН-ліс) серії ЧАА №182242 від 17.06.2022 року. Посадові особи ТОВ «Козацьке» не оформляли товаротранспортну накладну (ТТН) №377509 для перевезення круглих лісоматеріалів на адресу ТОВ «СвітАвто» (а.с. 87, 90).

Разом з цим, матеріали справи про адміністративне правопорушення не містять жодних належних та допустимих доказів підробки ОСОБА_1 вищезазначених ТТН, а в матеріалах справи взагалі відсутні будь-які експертизи, що підтверджують підробку ТТН.

Рівненською митницею зазначена інформація належним чином перевірена не була.

Відсутні у справі й відомості про обсяги шкоди, яка завдана державі внаслідок дій ОСОБА_1 ..

Також з наявної у матеріалах справи відповіді Рівненського районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Рівненській області вбачається, що у діях ОСОБА_1 відсутня суб'єктивна сторона складу адміністративного правопорушення, що є обов'язковим елементом для складу злочину, передбаченого ч.4 ст.358 КК України. Факт використання можливо підроблених документів громадянином ОСОБА_1 не встановлено (а.с.135).

За змістом вимог ст.527 МК України, у справі про порушення митних правил суд (суддя), що розглядає справи, має право винести постанову про проведення додаткової перевірки.

Суд першої інстанції надав оцінку встановленим протоколом обставинам без дослідження необхідних для вирішення справи матеріалів, а отже висновки судді місцевого суду є передчасними з огляду на те, що на час прийняття рішення були відсутні достатні дані, необхідні для здійснення провадження у справі про порушення митних правил, як відсутні такі дані і на час апеляційного розгляду.

Оскільки названі вище недоліки не можуть бути усунуті при розгляді справи апеляційним судом, справу слід повернути до Рівненської митниці для проведення додаткової перевірки.

Під час додаткової перевірки зазначена інформація має бути перевірена митним органом, що склав протокол про порушення митних правил шляхом проведення необхідних процесуальних дій, передбачених ст.508 МК України, оскільки результати їх перевірки можуть вплинути на висновок щодо наявності чи відсутності в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.483 МК України.

Керуючись ст.6 ЄКПЛ, ст.294 КУпАП, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Поновити захиснику Демченку В.О. строк на апеляційне оскарження постанови Рівненського міського суду Рівненської області від 17 січня 2025 року.

Апеляційну скаргу захисника Демченка В.О. задовольнити частково.

Постанову Рівненського міського суду Рівненської області від 17 січня 2025 року відносно ОСОБА_1 скасувати, а матеріали справи повернути до Рівненської митниці для додаткової перевірки.

Постанова набирає законної сили негайно після її винесення, є остаточною й оскарженню не підлягає.

Суддя Рівненського апеляційного суду О.І. Полюхович