Постанова від 10.06.2025 по справі 159/5262/24

Справа № 159/5262/24 Головуючий у 1 інстанції: Губар В. Є.

Провадження № 22-ц/802/650/25 Доповідач: Здрилюк О. І.

ВОЛИНСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 червня 2025 року місто Луцьк

Волинський апеляційний суд у складі колегії суддів судової палати з розгляду цивільних справ:

головуючого - судді Здрилюк О. І.,

суддів - Бовчалюк З. А., Карпук А. К.,

секретар судового засідання Русинчук М. М.,

з участю представника позивача Кардаш І. Д.,

відповідача ОСОБА_1 ,

представника відповідача ОСОБА_2 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом Приватного акціонерного товариства «Волиньобленерго» до ОСОБА_1 про стягнення вартості необлікованої електричної енергії, зустрічним позовом ОСОБА_1 до Приватного акціонерного товариства «Волиньобленерго» про скасування протоколу засідання комісії, за апеляційною скаргою відповідача ОСОБА_1 , поданою від його імені представником ОСОБА_2 на рішення Ковельського міськрайонного суду Волинської області від 31 березня 2025 року,

ВСТАНОВИВ:

У серпні 2024 року ПрАТ «Волиньобленерго» звернулося до суду із зазначеним позовом, який мотивує тим, що між Товариством і відповідачем, шляхом приєднання ОСОБА_1 до публічного договору, укладено договір споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії № 526-1013000 від 01.01.2019 на об'єкт споживача «корівник з молочним блоком с. Колодниця», за яким Оператор системи надає споживачу послуги з розподілу (передачі) електричної енергії.

12.04.2024 працівниками ПрАТ «Волиньобленерго» при проведенні технічної перевірки на об'єкті КТП-596 на АДРЕСА_1 було виявлено вчинене ОСОБА_1 порушення пп. 5 п. 8.4.2. Правил розподілу ринку електричної енергії (далі - ПРРЕЕ), а саме: самовільне підключення електроустановок, струмоприймачів або електропроводки до електричної мережі без порушення схеми обліку. Самовільне безоблікове підключення 2 кабелів, від яких заживлені струмоприймачі гаражних приміщень.

За результатами виявлених порушень уповноваженими працівниками ПрАТ «Волиньобленерго» 12.04.2024 у присутності ОСОБА_1 було складено акт про порушення та схему електроживлення споживача, порушення зафіксовано фото та відеозйомкою.

02.05.2024 у присутності ОСОБА_1 відбулося засідання комісії з розгляду актів про порушення ПРРЕЕ ПрАТ «Волиньобленерго», у ході якого комісія встановила, що споживач причетний до порушення пп. 6 п. 8.4.2 ПРРЕЕ та вирішила провести нарахування згідно з п. 8.4.12 ПРРЕЕ за термін 366 діб до дня виявлення порушення ПРРЕЕ.

При контрольному огляді лічильника неможливо було виявити зазначене самовільне підключення, оскільки воно було здійснене на вихідних клемах автоматичного вимикача, який встановлено у розподільчому пункті 0,4 кВт КТП-596.

За результатами засідання комісії оформлено Протокол № 1053 від 02.05.2024, у якому розрахунок обсягу та вартості необлікованої електричної енергії склав 690 998,42 грн.

Приймаючи рішення про зміну підпункту ПРРЕЕ щодо кваліфікації виявленого порушення комісія керувалася тим, що встановила факт самовільного підключення ОСОБА_1 електроустановок, струмоприймачів або електропроводки до електричної мережі з порушенням схеми обліку.

Унаслідок неправомірних дій відповідача ПрАТ «Волиньобленерго» завдано майнову шкоду на суму необлікованої електроенергії.

Надісланий відповідачу з протоколом комісії рахунок за електричну енергію залишився не оплаченим.

Ураховуючи наведене, позивач просив стягнути з відповідача ОСОБА_1 на користь товариства вартість необлікованої електричної енергії у сумі 690 998,64 грн та відшкодувати судові витрати.

У вересні 2024 року відповідач ОСОБА_1 звернувся до суду із зустрічним позовом, який мотивує тим, що 12.04.2024 працівниками ПрАТ «Волиньобленерго» було проведено технічну перевірку на АДРЕСА_1 , за результатами якої складено акт про порушення № 000550, у якому зазначено про виявлення порушення пп. 5 п. 4.8.2. ПРРЕЕ, а саме: самовільне підключення електроустановок, струмоприймачів або електропроводки до електричної мережі без порушення схеми обліку. Самовільне безоблікове підключення 2 кабелів, від яких заживлені струмоприймачі гаражних приміщень.

02.05.2024 комісія ПрАТ «Волиньобленерго» з розгляду актів про порушення ПРРЕЕ, розглянувши факти, зазначені у цьому акті, склала протокол № 1053, у якому зазначила, що ним здійснено порушення пп. 6 п. 8.4.2. ПРРЕЕ, а саме: самовільне підключення електропроводки до електричної мережі оператора системи розподілу з порушенням схеми обліку. Комісія вирішила провести нарахування згідно п. 8.4.12 ПРРЕЕ за термін 366 діб до дня виявлення 12.04.2023.

У той же день було надано йому рахунок за електричну енергію на суму 690 998,42 грн.

Вважає рішення комісії незаконним та таким, що підлягає скасуванню, оскільки рішення комісії згідно з ПРРЕЕ приймається на підставі складеного акта про порушення, а оспорюване ним рішення комісії не відповідає складеному акту про порушення та відповідно нараховано штрафні санкції щодо порушення, яке в акті не зафіксоване, а саме пп. 6 п. 8.4.2 ПРРЕЕ, та відповідно за неправильний період і у неправильному розмірі.

Останній контрольний огляд засобів огляду проводився 22.03.2024, а тому розрахунок мав здійснюватися саме з цієї дати і до дня виявлення порушення, тобто за 22 дні, а не за 366 днів.

Крім того, за виявлене і зазначене в акті порушення пп. 5 п. 8.4.2 ПРРЕЕ нарахування для непобутового споживача мали бути проведені відповідно до п. 8.4.10 ПРРЕЕ, а не п. 8.4.12 ПРРЕЕ, як це було проведено комісією.

Ураховуючи наведене, просив скасувати протокол засідання комісії з розгляду актів про порушення Правил роздрібного ринку електричної енергії ПрАТ «Волиньобленерго» № 1053 від 02 травня 2024 року.

Рішенням Ковельського міськрайонного суду Волинської області від 31 березня 2025 року позов ПрАТ «Волиньобленерго» задоволено частково.

Стягнуто з ОСОБА_1 на користь ПрАТ «Волиньобленерго» вартість необлікованої електричної енергії у розмірі 690 998 грн 42 коп. та 10 365 грн судового збору.

У задоволенні зустрічного позову ОСОБА_1 до ПрАТ «Волиньобленерго» про скасування протоколу засідання комісії з розгляду актів про порушення ПРРЕЕ ПрАТ «Волиньобленерго» № 1053 від 02.05.2024 - відмовлено.

В апеляційній скарзі представник ОСОБА_2 від імені відповідача ОСОБА_1 , посилаючись на неповне з'ясування судом обставин справи, неправильне застосування норм матеріального права і порушення норм процесуального права, просить скасувати це рішення та ухвалити нове судове рішення про відмову в позові ПрАТ «Волиньобленерго» та задоволення зустрічного позову ОСОБА_1 ..

У відзиві на апеляційну скаргу ПрАТ «Волиньобленерго», посилаючись на безпідставність вимог апеляційної скарги та законність і обґрунтованість висновків суду першої інстанції, просить залишити апеляційну скаргу без задоволення.

У судовому засіданні відповідач та його представник апеляційну скаргу підтримали із наведених у ній підстав і просять її задовольнити.

Представник позивача апеляційну скаргу заперечила і просить залишити її без задоволення.

Заслухавши учасників судового розгляду, дослідивши матеріали справи, перевіривши доводи апеляційної скарги, законність та обґрунтованість рішення суду, апеляційний суд доходить висновку, що апеляційну скаргу необхідно задовольнити, а рішення суду скасувати з таких підстав.

Задовольняючи позов ПрАТ «Волиньобленерго» та відмовляючи у зустрічному позові ОСОБА_1 , суд першої інстанції дійшов висновку, що норми ПРРЕЕ не обмежують комісію з розгляду актів про порушення ПРРЕЕ виконати основну функцію визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії, шляхом кваліфікації порушення на власний розсуд.

Проте, до таких висновків суд дійшов помилково, з неправильним застосуванням норм матеріального права.

Статями 4, 5 ЦПК України визначено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів. Здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором.

Згідно з ч. 1 ст. 13 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.

Відповідно до вимог ч. ч. 1, 5, 6 ст. 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.

Достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування (ч. 1 ст. 80 ЦПК).

Відповідно до п. 4 ч. 3 ст. 129 Конституції України основними засадами судочинства є змагальність сторін та свобода в наданні ними суду своїх доказів і у доведеності перед судом їх переконливості.

Суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними в ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги. Суд апеляційної інстанції досліджує докази, що стосуються фактів, на які учасники справи посилаються в апеляційній скарзі та (або) відзиві на неї (ч. ч. 1, 2 ст. 367 ЦПК України).

Згідно з ч. 1 ст. 714 ЦК України за договором постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу одна сторона (постачальник) зобов'язується надавати другій стороні (споживачеві, абонентові) енергетичні та інші ресурси, передбачені договором, а споживач (абонент) зобов'язується оплачувати вартість прийнятих ресурсів та дотримуватись передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного та іншого обладнання.

Частиною 3 статті 58 Закону України «Про ринок електричної енергії» (тут і далі у редакції на дату виникнення спірних правовідносин) визначено обов'язки споживача. Зокрема, споживач зобов'язаний:

1) сплачувати за електричну енергію та надані йому послуги відповідно до укладених договорів;

2) надавати постачальникам послуг комерційного обліку, з якими він уклав договір, доступ до своїх електроустановок для здійснення монтажу, технічного обслуговування та зняття показників з приладів обліку споживання електричної енергії;

3) дотримуватися правил технічної експлуатації, правил безпеки під час експлуатації власних електроустановок, нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, та умов укладених договорів;

4) врегулювати у порядку, визначеному кодексом систем розподілу, відносини щодо технічного забезпечення розподілу електричної енергії з оператором системи розподілу;

5) надавати стороні, з якою укладено договір про постачання/купівлю-продаж електричної енергії, інформацію про сумарну номінальну потужність споживання електричної енергії своїх електроустановок, якщо технічна спроможність таких установок може забезпечити споживання в обсязі 600 ГВт•год на рік та вище.

Відповідно до вимог ч. 1, п. 4 ч. 2 ст. 77 цього Закону учасники ринку, які порушили нормативно-правові акти, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, несуть відповідальність згідно із законом. Правопорушеннями на ринку електричної енергії є: 4) крадіжка електричної енергії, самовільне підключення до об'єктів електроенергетики, споживання електричної енергії без приладів обліку.

Частиною першою статті 1166 ЦК України визначено, що майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.

Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг постановою від 14.03.2018 № 312 затвердила Правила роздрібного ринку електричної енергії (ПРРЕЕ), які набрали чинності з 19.04.2018.

Ці Правила регулюють взаємовідносини, які виникають під час купівлі-продажу електричної енергії між електропостачальником (електропостачальниками) та споживачем (для власного споживання), а також їх взаємовідносини з іншими учасниками роздрібного ринку електричної енергії, визначеними цими Правилами (п. 1.1.1 ПРРЕЕ).

Відповідно до вимог п. 8.2.5. ПРРЕЕ, у разі виявлення під час контрольного огляду або технічної перевірки уповноваженим представником оператора системи, від якого споживач одержує електричну енергію, порушень цих Правил, у тому числі фактів безоблікового споживання електричної енергії, на місці виявлення порушення у присутності споживача (представника споживача) або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об'єкт (територію) споживача для проведення перевірки, оформлюється акт про порушення згідно з формою, наведеною в додатку 9 до цих Правил.

Акт про порушення складається представниками оператора системи, які мають таке право згідно з посадовою інструкцією, пройшли відповідне навчання та інструктаж, після пред'явлення ними службових посвідчень.

В акті про порушення мають бути зазначені зміст виявленого порушення з посиланням на відповідні пункти цих Правил необхідні для визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії параметри, що характеризують електроустановку споживача, схему підключення електроустановки споживача та її графічне зображення із зазначенням, ЕІС код площадки комерційного обліку, за якою виявлено порушення (за наявності), та у разі виявлення порушень, зазначених у пункті 8.4.2 глави 8.4 цього розділу:

меж балансової належності;

перерізів та матеріалу всіх проводів (кабелів), наявних у схемі підключення;

номінальної сили струму спрацювання комутаційних апаратів, задіяних у схемі підключення;

фазування лічильника на дату оформлення акта про порушення.

В акті про порушення заповнюються всі графи та рядки без пропусків. Виправлення чи підчищення не допускаються. Текст повинен бути однозначним, без можливості подвійного тлумачення. Якщо графи та рядки акта про порушення не стосуються виявленого порушення, у них проставляються прочерки.

Згідно з п. 8.2.6. ПРРЕЕ акт про порушення розглядається комісією з розгляду актів про порушення, що створюється оператором системи і має складатися не менше ніж з трьох уповноважених представників оператора системи.

Рішення комісії оформлюється протоколом, копія якого видається споживачу.

У разі причетності споживача до порушень, зазначених у пункті 8.4.2 глави 8.4 цього розділу, у протоколі зазначаються відомості щодо обсягу та вартості необлікованої електричної енергії. У такому разі разом з протоколом споживачу надаються розрахунок обсягу та вартості необлікованої електричної енергії з посиланням на відповідні пункти глави 8.4 цього розділу та розрахункові документи для оплати необлікованої електричної енергії та/або збитків.

Відповідно до вимог п. 8.4.1. ПРРЕЕ оператор системи визначає обсяг та вартість електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення цих Правил та/або виявлення фактів безоблікового споживання електричної енергії, самовільного підключення до об'єктів електроенергетики і споживання електричної енергії без засобів вимірювальної техніки, відповідно до вимог цієї глави.

Згідно з п. 8.4.2. ПРРЕЕ визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії здійснюється оператором системи на підставі акта про порушення, складеного у порядку, визначеному цими Правилами, у разі виявлення таких порушень:

5) самовільне підключення електроустановок, струмоприймачів або електропроводки до електричної мережі без порушення схеми обліку;

6) самовільне підключення електроустановок, струмоприймачів або електропроводки до електричної мережі оператора системи з порушенням схеми обліку.

Пунктом 8.4.8. ПРРЕЕ визначено, що кількість днів, протягом яких споживання електричної енергії здійснювалося з порушенням вимог цих Правил, визначається виходячи з кількості робочих днів електроустановки споживача (крім випадків фіксації засобами комерційного або технічного обліку кількості днів, протягом яких споживання електричної енергії здійснювалося з порушенням вимог цих Правил):

2) якщо споживач здійснив самовільне підключення електроустановок, струмоприймачів або електропроводки до електричної мережі з порушенням схеми обліку, вчинив інші дії, що призвели до споживання необлікованої електричної енергії, виявити які представники оператора системи під час проведення контрольного огляду засобу комерційного обліку мали можливість, - з дня останнього контрольного огляду засобу комерційного обліку або технічної перевірки (якщо технічну перевірку було проведено після останнього контрольного огляду засобу комерційного обліку) до дня виявлення порушення, але не більше загальної кількості робочих днів у шести календарних місяцях, що передували дню виявлення порушення;

3) якщо споживач здійснив самовільне підключення електроустановок, струмоприймачів або електропроводки до електричної мережі з порушенням схеми обліку, вчинив інші дії, що призвели до споживання необлікованої електричної енергії, виявити які представники оператора системи під час проведення контрольного огляду засобу комерційного обліку не мали можливості, або установив пристрій, що занижує покази лічильника електричної енергії (використання фазозсувного трансформатора, постійних магнітів (у разі невстановлення на/в лічильник індикаторів), пристрою випромінювання електромагнітних полів тощо), - з дня останньої технічної перевірки або набуття споживачем права власності/користування на об'єкт (якщо технічну перевірку у період з дати набуття споживачем права власності/користування на об'єкт до дати виявлення порушення не було проведено) до дня виявлення порушення, але не більше загальної кількості робочих днів у дванадцяти календарних місяцях, що передували дню виявлення порушення;

5) у разі виявлення у споживача порушення, зазначеного в підпункті 5 пункту 8.4.2 цієї глави, - з дня останнього контрольного огляду засобу комерційного обліку або технічної перевірки (якщо технічну перевірку було проведено після останнього контрольного огляду засобу комерційного обліку), або відключення електроустановки споживача (якщо контрольний огляд засобу комерційного обліку та/або технічна перевірка у період з дати відключення електроустановки споживача до дати виявлення порушення не були проведені) до дня виявлення порушення, але не більше загальної кількості робочих днів у шести календарних місяцях, що передували дню виявлення порушення.

У разі виявлення у споживача порушення цих Правил, яке представники оператора системи не мали можливості виявити під час проведення контрольного огляду засобу комерційного обліку, в акті про порушення зазначаються причини відсутності цієї можливості та спосіб виявлення порушення.

Згідно з п. 8.4.10. ПРРЕЕ, у разі виявлення у непобутового споживача порушень, зазначених у підпунктах 1 - 5 пункту 8.4.2 цієї глави, величина розрахункового добового обсягу споживання електричної енергії протягом робочого часу (W доб, кВт•год) розраховується за формулою W доб = P • t доб • K в,

А згідно з п. 8.4.12. ПРРЕЕ, у разі виявлення у непобутового споживача порушень, зазначених у підпунктах 6 - 8 пункту 8.4.2 цієї глави, величина розрахункового добового обсягу споживання електричної енергії через проводи (кабелі), якими здійснене самовільне підключення (W доб.с.п., кВт•год), розраховується за формулою W доб.с.п. = P с.п. • t вик.с.п.,

Таким чином, п. п. 8.4.1, 8.4.2. ПРРЕЕ чітко визначено, що оператор системи визначає обсяг та вартість електричної енергії, необлікованої внаслідок порушення цих Правил та/або виявлення фактів безоблікового споживання електричної енергії, самовільного підключення до об'єктів електроенергетики і споживання електричної енергії без засобів вимірювальної техніки, відповідно до вимог цієї глави і на підставі акта про порушення, складеного у порядку, визначеному цими Правилами, у разі виявлення таких порушень.

Зазначена обставина спростовує висновок суду першої інстанції, що норми ПРРЕЕ не обмежують комісію з розгляду актів про порушення ПРРЕЕ виконати основну функцію визначення обсягу та вартості не облікованої електричної енергії, шляхом кваліфікації порушення на власний розсуд.

Згідно з матеріалами справи, договірні відносини між сторонами урегульовано 01.01.2019 на підставі заяви - приєднання ОСОБА_1 до умов договору № 526-1013000 від 01.01.2019 на користування електричною енергією, який є публічним договором приєднання, відповідно до умов якого ПрАТ «Волиньобленерго» надає послуги з розподілу на об'єкт споживача «корівник з молочним блоком с.Колодниця» (а.с.16).

Судом встановлено, що 12.04.2024 працівниками ПрАТ «Волиньобленерго» при проведенні технічної перевірки на об'єкті КТП-596 виявлено порушення пп. 5 п. 8.4.2. (відповідач погодився, що в акті описка при зазначенні п. 4.8.2.) ПРРЕЕ, а саме: самовільне підключення електроустановок, струмоприймачів або електропроводки до електричної мережі без порушення схеми обліку. Самовільне безоблікове підключення 2 кабелів, від яких заживлені струмоприймачі гаражних приміщень (а.с.11-12).

Згідно з п. 8.2.5. ПРРЕЕ, у разі виявлення під час контрольного огляду або технічної перевірки уповноваженим представником оператора системи, від якого споживач одержує електричну енергію, порушень цих Правил, у тому числі фактів безоблікового споживання електричної енергії, на місці виявлення порушення у присутності споживача (представника споживача) або іншої особи, яка допустила представників оператора системи па об'єкт (територію) споживача для проведення перевірки, оформлюється акт про порушення згідно з формою, наведеною в додатку 9 до цих Правил.

За фактом виявленого порушення ПРРЕЕ у присутності ОСОБА_1 було оформлено акт про порушення № 000550 від 12.04.2024 та складено схему електроживлення споживача (а.с.11-12,13).

В акті зафіксовано порушення споживачем обліку електричної енергії методом самовільного підключення електроустановок, струмоприймачів або електропроводки до електричної мережі оператора системи без порушення схеми обліку. У такий спосіб споживач порушив пп. 5 п. 8.4.2. ПРРЕЕ.

У п. 6 акту зазначено, що самовільне підключення виконано споживачем не приховано.

Із протоколу № 1053 засідання комісії з розгляду актів порушення ПРРЕЕ ПрАТ «Волиньобленерго» від 02.05.2024 вбачається, що комісія розглянула акт про порушення ПРРЕЕ № 000550 від 12.04.2024 та встановила, що дата останньої технічної перевірки засобів обліку - 29.09.2021 /п. 4/; дата останнього контрольного огляду засобів обліку - 22.03.2024 /п. 5/; споживач ОСОБА_1 здійснив порушення ПРРЕЕ, а саме самовільне підключення електропроводки до електричної мережі оператора системи розподілу з порушенням схеми обліку, чим порушив пп. 6 п. 8.4.2. ПРРЕЕ і вирішила провести розрахунок обсягу та вартості необлікованої електричної енергії згідно п. 8.4.12 ПРРЕЕ за 366 діб до дня виявлення порушення, а саме з 12.04.2023 по 12.04.2024, визначивши вартість 690 998,42 грн (а.с.14-15).

Порівнявши зміст акта про порушення № 000550 від 12.04.2024 та протоколу № 1053 засідання комісії з розгляду актів порушення ПРРЕЕ ПрАТ «Волиньобленерго» від 02.05.2024, яка розглянула акт про порушення ПРРЕЕ № 000550 від 12.04.2024, апеляційний суд дійшов висновку, що комісія не розглядала цей акт, оскільки у цих двох документах зафіксовано абсолютно різні правопорушення, які є відмінними, і у разі виявлення яких у непобутового споживача величина розрахункового добового обсягу споживання електричної енергії протягом робочого часу розраховується за різними формулами.

Ураховуючи наведене, зазначений протокол № 1053 засідання комісії з розгляду актів порушення ПРРЕЕ ПрАТ «Волиньобленерго» від 02.05.2024 є незаконним, а тому підлягає скасуванню, у зв'язку із чим відсутні підстави для стягнення із ОСОБА_1 вартості необлікованої електричної енергії, розрахованої у цьому протоколі.

Відповідно до ст. 374 ЦПК України суд апеляційної інстанції за результатами розгляду апеляційної скарги має право скасувати судове рішення повністю або частково і ухвалити нове рішення або змінити рішення.

Згідно зі ст. 376 ЦПК України підставами для скасування судового рішення повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни судового рішення є: неповне з'ясування обставин, що мають значення для справи; недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції визнав встановленими; невідповідність висновків, викладених у рішенні суду першої інстанції, обставинам справи; порушення норм процесуального права або неправильне застосування норм матеріального права.

Оскільки висновки суду першої інстанції про задоволення первісного позову та відмову у зустрічному позові зроблені без належного з'ясування дійсних обставин справи, дослідження та оцінки наданих сторонами доказів, з неправильним застосуванням норм матеріального права, то згідно зі статтею 376 ЦПК України це є підставою для скасування рішення суду.

Статтею 141 ЦПК України визначено порядок розподілу судових витрат між сторонами.

Відповідно до вимог ч. 13 ст. 141 ЦПК України, якщо суд апеляційної чи касаційної інстанції, не передаючи справи на новий розгляд, змінює рішення або ухвалює нове, цей суд відповідно змінює розподіл судових витрат.

Судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог (ч. 1 ст.141 ЦПК).

При поданні первісного позову позивачем, як юридичною особою, підлягав оплаті і сплачено судовий збір у розмірі 10 365 грн.

При зверненні з зустрічним позовом судовий збір фізичною особою підлягав оплаті у розмірі 1 211,20 грн.

З урахуванням наведеного та тієї обставини, що відповідач на підставі п. 9 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір» звільнений від сплати судового збору, то у зв'язку із задоволенням апеляційної скарги, на підставі пп. 1, 2, 6 п. 1 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» за розгляд справи судами першої та апеляційної інстанції з позивача необхідно стягнути в дохід держави судовий збір у розмірі 18 575,50 грн., з яких 15 547,50 грн - за подання апеляційної скарги на рішення суду в частині задоволення первісного позову; 1 211,20 грн і 1 816,80 грн - за подання зустрічної позовної заяви та подання апеляційної скарги на рішення суду в частині відмови у задоволенні зустрічного позову.

Керуючись ст. ст. 367, 374, 376, 381, 382, 383, 384 ЦПК України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу відповідача ОСОБА_1 , подану від його імені представником ОСОБА_2 задовольнити.

Рішення Ковельського міськрайонного суду Волинської області від 31 березня 2025 року скасувати та ухвалити нове судове рішення.

В позові Приватного акціонерного товариства «Волиньобленерго» до ОСОБА_1 про стягнення вартості необлікованої електричної енергії - відмовити.

Зустрічний позов ОСОБА_1 задовольнити.

Скасувати протокол засідання комісії з розгляду актів про порушення Правил роздрібного ринку електричної енергії Приватного акціонерного товариства «Волиньобленерго» № 1053 від 02 травня 2024 року.

Стягнути з Приватного акціонерного товариства «Волиньобленерго» в дохід держави 18 575 (вісімнадцять тисяч п'ятсот сімдесят п'ять) грн 50 коп судового збору за розгляд справи судами першої та апеляційної інстанцій.

Постанова набирає законної сили з дня її ухвалення і може бути оскаржена в касаційному порядку безпосередньо до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Головуючий - суддя

Судді