Справа № 369/10245/25
Провадження №1-кс/369/1824/25
10.06.2025 року м. Київ
Слідчий суддя Києво-Святошинського районного суду Київської області ОСОБА_1 , при секретарі судового засідання ОСОБА_2 , розглянувши у судовому засіданні Києво-Святошинського районного суду Київської області у залі суду м. Києва клопотання прокурора Києво-Святошинської окружної прокуратури Київської області ОСОБА_3 про тимчасовий доступ до речей та документів у кримінальному провадженні № 42024112200000114 від 08.11.2024, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 191 КК України, -
У провадження слідчого судді Києво-Святошинського районного суду Київської області ОСОБА_1 надійшло клопотання прокурора Києво-Святошинської окружної прокуратури Київської області ОСОБА_3 про тимчасовий доступ до речей та документів у кримінальному провадженні № 42024112200000114 від 08.11.2024, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 191 КК України.
Клопотання обґрунтоване тим, що при здійсненні моніторингу Інтернет-ресурсів встановлено, що у травні 2023 року Президент України ОСОБА_4 презентував напрям освіти на платформі ІНФОРМАЦІЯ_1 . За вказаним проектом зібрано кошти на відбудову ІНФОРМАЦІЯ_2 , що за адресою: АДРЕСА_1 , на суму 1 250 000 $, які витрачено на відбудову вказаного приміщення, проте будівельні роботи по вказаному об'єкту фактично не виконано в повному обсязі та вищевказаний заклад освіти до цього часу не відкрито, що свідчить про можливе заволодіння бюджетними коштами шляхом зловживання невстановленими службовими особами своїм службовим становищем в умовах воєнного стану.
Досудовим розслідуванням встановлено, що між ІНФОРМАЦІЯ_3 , код ЄДРПОУ НОМЕР_1 (далі - Замовник), та Консорціумом « ІНФОРМАЦІЯ_4 », код ЄДРПОУ НОМЕР_2 (далі - Підрядник), укладено договір № 195-23 від 17.11.2023 будівельного підряду по об'єкту: «Капітальний ремонт громадської будівлі ІНФОРМАЦІЯ_2 , за адресою: АДРЕСА_1 » (далі - Договір № 195-23).
Згідно з п.п. 1.1 -1.4 цього Договору Підрядник зобов?язується своїми силами і засобами та на свій ризик, в межах Договірної ціни, що наведена в розділі III Договору, виконати роботи по капітальному ремонту вказаного об'єкта за завданням Замовника та у встановлений строк здати виконання робіт Замовнику, а Замовник зобов?язується надати Підряднику будівельний майданчик (фронт робіт), передати дозвільну документацію, прийняти від Підрядника закінчені роботи (об?єкт будівництва) та оплатити їх.
Роботи виконуються Підрядником згідно проектно-кошторисної документації, тендерної документації в межах ціни цього Договору.
Обсяги виконуваних робіт можуть бути зменшені залежно від реального фінансування видатків.
Підрядник повинен виконати передбачені цим Договором роботи, якість яких відповідає державним стандартам, будівельним нормам, іншим нормативно-правовим актам, тендерній документації та проектно-кошторисній документації на об?єкт.
Згідно з п. 2.1 Договору № 195-23 строк виконання робіт було встановлено до 31.12.2024.
Пунктом 3.1 Договору визначено, що ціна цього Договору становить 40 907 114, 82 грн. (сорок мільйонів дев'ятсот сім тисяч сто чотирнадцять гривень 82 коп.). Ціна Договору є динамічною (п. 3.5 Договору № 195-23).
Подальшими додатковими угодами до вказаного Договору його ціну зменшено та визначено її остаточний розмір на весь період будівництва в сумі 34 570 739, 95 грн. (тридцять чотири мільйони п'ятсот сімдесят тисяч сімсот тридцять дев'ять гривень 95 коп.).
Також Додатковою угодою № 4 від 04.11.2024 до Договору будівельного підряду № 195-23 збільшено строк виконання робіт по ньому до 31.12.2025.
На виконання умов вказаного договору упродовж 2023-2024 років Замовником ( ІНФОРМАЦІЯ_5 ) на рахунок Підрядника (Консорціума « ІНФОРМАЦІЯ_4 ») перераховано бюджетні кошти в загальній сумі 19 млн. 143 тис. 233 грн. 70 коп., з них аванс - в сумі 16 млн. 113 тис. 575 грн. 70 коп.
У подальшому, після фактичного отримання бюджетних коштів в загальній сумі 19 143 233, 70 грн., вищевказаний Договір № 195-23 було розірвано 31.12.2024 за згодою сторін (згідно з укладеною додатковою угодою № 6).
Авторський нагляд протягом усього періоду будівництва на вказаному об'єкті здійснювало ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_6 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_3 ) згідно договору № 195-23/АН від 23.11.2023 про здійснення авторського нагляду, укладеного із ІНФОРМАЦІЯ_5 (сума договору - 68 352 грн. )
Також досудовим розслідуванням встановлено, що між ІНФОРМАЦІЯ_3 , код ЄДРПОУ НОМЕР_1 (далі - Замовник), та Консорціумом « ІНФОРМАЦІЯ_4 », код ЄДРПОУ НОМЕР_2 (далі - Підрядник), укладено ще один договір будівельного підряду по вищевказаному об'єкту - договір № 195-23/24 від 08.11.2024 будівельного підряду на додаткові роботи по об'єкту: «Капітальний ремонт громадської будівлі ІНФОРМАЦІЯ_2 , за адресою: АДРЕСА_1 » (далі - Договір № 195-23/24).
Згідно з п.п. 1.1 -1.4 цього Договору Підрядник зобов?язується своїми силами і засобами та на свій ризик, в межах Договірної ціни, що наведена в розділі III Договору, виконати додаткові будівельні роботи по капітальному ремонту вказаного об'єкта за завданням Замовника та у встановлений строк здати виконання робіт Замовнику, а Замовник зобов?язується надати Підряднику будівельний майданчик (фронт робіт), передати дозвільну документацію, прийняти від Підрядника закінчені роботи (об?єкт будівництва) та оплатити їх.
Роботи виконуються Підрядником згідно проектно-кошторисної документації в межах ціни цього Договору.
Обсяги виконуваних робіт можуть бути зменшені залежно від реального фінансування видатків.
Підрядник повинен виконати передбачені цим Договором роботи, якість яких відповідає державним стандартам, будівельним нормам, іншим нормативно-правовим актам, тендерній документації та проектно-кошторисній документації на об?єкт.
Згідно з п. 2.1 Договору № 195-23/24 строк виконання робіт було встановлено до 31.12.2024.
Пунктом 3.1 вказаного Договору визначено, що ціна цього Договору становить 17 276 128, 38 грн. (сімнадцять мільйонів двісті сімдесят шість тисяч сто двадцять вісім гривень 38 коп.). Ціна Договору є динамічною (п. 3.5 Договору № 195-23).
На виконання умов вказаного договору упродовж 2024 року Замовником ( ІНФОРМАЦІЯ_5 ) на рахунок Підрядника (Консорціума « ІНФОРМАЦІЯ_4 ») перераховано бюджетні кошти в загальній сумі 5 млн. 523 тис. 355 грн. 87 коп.
У подальшому, після фактичного отримання бюджетних коштів в загальній сумі 5 523 355, 87 грн., вищевказаний Договір № 195-23/24 було розірвано 31.12.2024 за згодою сторін (згідно з укладеною додатковою угодою № 1).
Таким чином, станом на 31.12.2024 за умовами двох Договорів будівельного підряду № 195-23 та № 195-23/24 Консорціум « ІНФОРМАЦІЯ_4 » отримав бюджетні кошти в загальному розмірі 24 млн. 666 тис. 589 грн. 60 коп.
При цьому, проведеним оглядом приміщення ІНФОРМАЦІЯ_2 за адресою: АДРЕСА_1 , виявлено, що роботи по капітальному ремонту вказаного об'єкта виконано Підрядником не в повному обсязі та з допущеними порушеннями будівельних норм та стандартів. Відповідний заклад освіти до цього часу не функціонує.
Викладене свідчить про можливе заволодіння бюджетними коштами шляхом зловживання невстановленими службовими особами своїм службовим становищем в умовах воєнного стану.
У ході досудового розслідування слідчим призначено судову будівельно-технічну експертизу щодо визначення відповідності обсягів та вартості фактично виконаних Підрядником робіт тим роботам і їх вартості, які зазначено в підписаних актах приймання виконаних робіт та проектно-кошторисній документації.
З огляду на викладене, необхідно здійснити тимчасовий доступ до оригіналів документації, яка перебуває у володінні ІНФОРМАЦІЯ_3 (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) за адресою: АДРЕСА_2 , та яка стосується укладення та виконання договору № 195-23 від 17.11.2023 будівельного підряду по об'єкту: «Капітальний ремонт громадської будівлі ІНФОРМАЦІЯ_2 , за адресою: АДРЕСА_1 », та договору № 195-23/24 від 08.11.2024 будівельного підряду на додаткові роботи по об'єкту: «Капітальний ремонт громадської будівлі ІНФОРМАЦІЯ_2 , за адресою: АДРЕСА_1 », а саме необхідно в порядку тимчасового доступу вилучити наступні документи в оригіналах (здійснити їх виїмку):
- договір № 195-23 від 17.11.2023 будівельного підряду по об'єкту: «Капітальний ремонт громадської будівлі ІНФОРМАЦІЯ_2 , за адресою: АДРЕСА_1 », укладений між ІНФОРМАЦІЯ_3 (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) та Консорціумом « ІНФОРМАЦІЯ_4 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ), із усіма додатками та всіма додатковими угодами до вказаного договору;
- проектно-кошторисну документацію до вказаного договору № 195-23 від 17.11.2023 будівельного підряду по об'єкту: «Капітальний ремонт громадської будівлі ІНФОРМАЦІЯ_2 , за адресою: АДРЕСА_1 »;
- експертизи (експертні звіти) по об'єкту: «Капітальний ремонт громадської будівлі ІНФОРМАЦІЯ_2 , за адресою: АДРЕСА_1 »;
- зведений кошторис до договірної ціни до договору № 195-23 від 17.11.2023;
- локальні кошториси до договору № 195-23 від 17.11.2023;
- розрахунки загальновиробничих витрат до локальних кошторисів згідно договору № 195-23 від 17.11.2023;
- підсумкову відомість ресурсів по виконання умов договору № 195-23 від 17.11.2023;
- дефектні акти до договору № 195-23 від 17.11.2023;
- акти прихованих робіт по об'єкту згідно договору № 195-23 від 17.11.2023;
- довідки про вартість виконаних робіт за формою № КБ-3 та акти приймання-передачі виконаних робіт за формою № КБ-2В до договору № 195-23 від 17.11.2023;
- платіжні доручення чи інші документи, на підставі яких здійснено оплату за виконання умов договору № 195-23 від 17.11.2023;
- журнали виконаних робіт по об'єкту згідно договору № 195-23 від 17.11.2023;
- відомості матеріальних ресурсів, видаткові накладні, товарно-транспортні накладні, чеки на придбані та застосовані матеріальні ресурси та обладнання, інші документи, що підтверджують закупівлю та поставку необхідних товарів (матеріалів) для проведення ремонтних робіт за договором № 195-23 від 17.11.2023- окремо до кожного акту приймання-передачі виконаних робіт;
- договори оренди та додатки до них щодо експлуатацї машин та механізмів на виконання умов договору № 195-23 від 17.11.2023;
- документи, що підтверджують право власності Консорціума « ІНФОРМАЦІЯ_4 » на власні машини та механізми (свідоцтва про реєстрацію транспортних засобів тощо);
- документи щодо калькуляції вартості робіт по експлуатації вищевказаних машин та механізмів - окремо до кожного акту приймання-передачі виконаних робіт;
- паспорти на все використане обладнання та механізми;
- виконавчі схеми із підписами компетентних службових осіб;
- договір № 195-23/АН від 23.11.2023 про здійснення авторського нагляду, укладений із ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_6 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_3 ), акти виконаних робіт до нього, а також документи щодо оплати Виконавцю здійснених ним робіт з авторського нагляду;
- договір про здійснення технічного нагляду по договору № 195-23 від 17.11.2023 та акти виконаних робіт до нього, а також документи щодо оплати Виконавцю здійснених ним робіт з технічного нагляду, або наказ про призначення особи, що буде здійснювати технічний нагляд;
- проекти, згідно яких проводились вказані вище ремонтні роботи;
- рішення/протокол тендерного комітету/уповноваженої особи щодо визнання переможця закупівлі;
- акти обстежень приміщень із висновками про необхідність проведення ремонтних робіт, в тому числі із застосуванням фото- та/або відеофіксації;
- інформаційний блок даних (ІБД) на електронному носії (USB-флеш-накопичувачу) з розширенням ___.bds, ___.bdd, ___.bsdu, ___.bcdu для імплементації ІБД до кошторисного в складі локального кошторису, окремо для договірної ціни, окремо для актів приймання-передачі виконаних робіт за формою № КБ-2В до договору № 195-23 від 17.11.2023;
- договір № 195-23/24 від 08.11.2024 будівельного підряду на додаткові роботи по об'єкту: «Капітальний ремонт громадської будівлі ІНФОРМАЦІЯ_2 , за адресою: АДРЕСА_1 »
- проектно-кошторисну документацію до вказаного договору № 195-23/24 від 08.11.2024 на додаткові роботи будівельного підряду по об'єкту: «Капітальний ремонт громадської будівлі ІНФОРМАЦІЯ_2 , за адресою: АДРЕСА_1 »;
- експертизи (експертні звіти) на додаткові роботи будівельного підряду по об'єкту: «Капітальний ремонт громадської будівлі ІНФОРМАЦІЯ_2 , за адресою: АДРЕСА_1 »;
- зведений кошторис до договірної ціни до договору № 195-23/24 від 08.11.2024;
- локальні кошториси до договору № 195-23/24 від 08.11.2024;
- розрахунки загальновиробничих витрат до локальних кошторисів згідно договору № 195-23/24 від 08.11.2024;
- підсумкову відомість ресурсів по виконання умов договору № 195-23/24 від 08.11.2024;
- дефектні акти до договору № 195-23/24 від 08.11.2024;
- акти прихованих робіт по об'єкту згідно договору № 195-23/24 від 08.11.2024;
- довідки про вартість виконаних робіт за формою № КБ-3 та акти приймання-передачі виконаних робіт за формою № КБ-2В до договору № 195-23/24 від 08.11.2024;
- платіжні доручення чи інші документи, на підставі яких здійснено оплату за виконання умов договору № 195-23/24 від 08.11.2024;
- журнали виконаних робіт по об'єкту згідно договору № 195-23/24 від 08.11.2024;
- відомості матеріальних ресурсів, видаткові накладні, товарно-транспортні накладні, чеки на придбані та застосовані матеріальні ресурси та обладнання, інші документи, що підтверджують закупівлю та поставку необхідних товарів (матеріалів) для проведення ремонтних робіт за договором № 195-23/24 від 08.11.2024 - окремо до кожного акту приймання-передачі виконаних робіт;
- договори оренди та додатки до них щодо експлуатацї машин та механізмів на виконання умов договору № 195-23/24 від 08.11.2024;
- документи, що підтверджують право власності Консорціума « ІНФОРМАЦІЯ_4 » на власні машини та механізми (свідоцтва про реєстрацію транспортних засобів тощо);
- документи щодо калькуляції вартості робіт по експлуатації вищевказаних машин та механізмів - окремо до кожного акту приймання-передачі виконаних робіт;
- паспорти на все використане обладнання та механізми;
- виконавчі схеми із підписами компетентних службових осіб;
- договір про здійснення авторського нагляду по договору № 195-23/24 від 08.11.2024, акти виконаних робіт до нього, а також документи щодо оплати виконавцю здійснених ним робіт з авторського нагляду;
- договір про здійснення технічного нагляду по договору № 195-23/24 від 08.11.2024 та акти виконаних робіт до нього, а також документи щодо оплати Виконавцю здійснених ним робіт з технічного нагляду, або наказ про призначення особи, що буде здійснювати технічний нагляд;
- проекти, згідно яких проводились вказані вище ремонтні роботи;
- рішення/протокол тендерного комітету/уповноваженої особи щодо визнання переможця закупівлі;
- акти обстежень приміщень із висновками про необхідність проведення ремонтних робіт, в тому числі із застосуванням фото- та/або відеофіксації;
- інформаційний блок даних (ІБД) на електронному носії (USB-флеш-накопичувачу) з розширенням ___.bds, ___.bdd, ___.bsdu, ___.bcdu для імплементації ІБД до кошторисного в складі локального кошторису, окремо для договірної ціни, окремо для актів приймання-передачі виконаних робіт за формою № КБ-2В - до договору № 195-23/24 від 08.11.2024.
Крім того, необхідно здійснити тимчасовий доступ до оригіналів та копій документації, яка перебуває у володінні ІНФОРМАЦІЯ_3 (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) за адресою: АДРЕСА_2 , та яка стосується повноважень службових осіб вказаного державного органу, якими підписувались вищевказані договори будівельного підряду та документи щодо приймання виконаних робіт згідно цих договорів, а саме необхідно в порядку тимчасового доступу вилучити наступні документи в оригіналах (здійснити їх виїмку) та копіях:
- оригінали наказів про призначення/звільнення директора ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_5 , його посадову інструкцію, особової справи, біографічної довідки, заяв на надання відпусток директору, наказів про надані відпустки директору та іншим працівникам ІНФОРМАЦІЯ_3 ;
- копії установчих та реєстраційних документів ІНФОРМАЦІЯ_3 (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ), штатний розклад,
- копії особових справи посадових осіб / уповноважених осіб, які були призначені/ назначені/ закріплені в ІНФОРМАЦІЯ_3 за проведенням тендерної закупівлі ІНФОРМАЦІЯ_7 «Капітальний ремонт громадської будівлі ІНФОРМАЦІЯ_2 , за адресою: АДРЕСА_1 » та ІНФОРМАЦІЯ_8 «Капітальний ремонт з відновленням несучих конструкцій житлового будинку АДРЕСА_3 пошкоджених в наслідок агресивних дій російської федерації проти України (Додаткові роботи)».
Можливість здійснення вилучення оригіналів та копій вищевказаних документів пов'язане з необхідністю досягнення мети отримання доступу до цих документів, які у відповідності до вимог ст. 99 КПК України сторона кримінального провадження зобов'язана надавати суду для дослідження.
Вилучення вищевказаних документів необхідне з метою проведення в кримінальному провадженні судових будівельно-технічної, економічної та почеркознавчої експертиз та подальшого доказування того факту, що фактичні обсяги проведених ремонтних робіт не відповідають обсягам, зазначеним в актах приймання-передачі виконаних робіт, а підписи та відбитки печаток належать замовнику та виконавцю робіт.
Прокурор у судове засідання не з'явився.
Слідчий суддя розглядає клопотання у відсутність особи, у володінні якої знаходяться вказані документи, з метою унеможливлення завчасного знищення або переховування документів, зазначених у клопотанні.
У силу ст. 131 Кримінального процесуального кодексу України заходи забезпечення кримінального провадження застосовуються з метою досягнення дієвості цього провадження, а заходами забезпечення кримінального провадження є в тому числі тимчасовий доступ до речей, документів.
Відповідно до вимог ч. 1 ст. 159 КПК України, тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та, у разі прийняття відповідного рішення слідчим суддею вилучити їх (здійснити їх виїмку).
Згідно з ст. 160 КПК України, сторони кримінального провадження мають право звернутися до слідчого судді під час досудового розслідування чи суду під час судового провадження із клопотанням про тимчасовий доступ до речей і документів, за винятком зазначених у статті 161 цього Кодексу. Слідчий має право звернутися із зазначеним клопотанням за погодженням з прокурором.
2. У клопотанні зазначаються:
1) короткий виклад обставин кримінального правопорушення, у зв'язку з яким подається клопотання;
2) правова кваліфікація кримінального правопорушення із зазначенням статті (частини статті) закону України про кримінальну відповідальність;
3) речі і документи, тимчасовий доступ до яких планується отримати;
4) підстави вважати, що речі і документи перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи;
5) значення речей і документів для встановлення обставин у кримінальному провадженні;
6) можливість використання як доказів відомостей, що містяться в речах і документах, та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів, у випадку подання клопотання про тимчасовий доступ до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю;
7) обґрунтування необхідності вилучення речей і оригіналів або копій документів, якщо відповідне питання порушується стороною кримінального провадження.
Вказаний перелік вимог до клопотання є вичерпним та розширювальному тлумаченню не підлягає.
Відповідно до положень ч. 5 ст. 163 КПК України, слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи: перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи; самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв'язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні; не становлять собою або не включають речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю.
Згідно з ч. 7 ст. 163 КПК України слідчий суддя в ухвалі про надання тимчасового доступу до речей і документів може дати розпорядження про надання можливості вилучення речей і документів, якщо сторона кримінального провадження доведе наявність достатніх підстав вважати, що без такого вилучення існує реальна загроза зміни або знищення речей чи документів, або таке вилучення необхідне для досягнення мети отримання доступу до речей і документів.
Разом з тим, прокурором всупереч вимог ст. 163 КПК України у клопотанні не доведено наявність достатніх підстав вважати, що документи про які йде мова в клопотанні: перебувають або можуть перебувати у володінні ІНФОРМАЦІЯ_3 (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) за адресою: АДРЕСА_2 , (Замовник); самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв'язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні, а також не становлять собою або не включають речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю.
Звідси, слідчий суддя дійшов висновку, що в задоволенні клопотання прокурора слід відмовити, у зв'язку з його необґрунтованістю.
На підставі викладеного і керуючись ст. ст. 131, 159-163, 166, 309 КПК України, слідчий суддя, -
У задоволенні клопотання прокурора Києво-Святошинської окружної прокуратури Київської області ОСОБА_3 про тимчасовий доступ до речей та документів у кримінальному провадженні № 42024112200000114 від 08.11.2024, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 191 КК України - відмовити.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя ОСОБА_6