Коростишівський районний суд Житомирської області
Справа № 935/3315/24
Провадження № 3/935/1616/24
Іменем України
16 червня 2025 року м.Коростишів
Суддя Коростишівського районного суду Житомирської області Рибнікова М.М., розглянувши матеріали, що надійшли з ВП №1 Житомирського РУП №2 ГУНП в Житомирській області про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, який проживає за адресою: АДРЕСА_1 , місце роботи у протоколі не зазначено, РНОКПП не надано
за ч.1 ст.130 Кодексу України про адміністративні правопорушення
установила :
До Коростишівського районного суду Житомирської області надійшов протокол про адміністративне правопорушення за ч.1 ст.130 КУпАП стосовно ОСОБА_1 , відповідно до якого останній 09.12.2024 о 00 год 24 хв по вул.Героїв Небесної Сотні,7 у м.Коростишеві керував автомобілем DAEWOO NEXIA, д.н.з. НОМЕР_1 , перебуваючи у стані алкогольного сп'яніння. Огляд на стан алкогольного сп'яніння проводився на місці зупинки автомобіля із застосуванням спеціального технічного приладу газоаналізатора Драгер 6830, результат 1,29 проміллє, чим порушив п.2.9А Правил дорожнього руху України, згідно якого водієві забороняється керувати транспортним засобом у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
В судове засідання ОСОБА_1 не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений шляхом направлення смс-повідомлень відповідно до його заявки від 09.12.2024, що підтверджується довідками про доставку смс-повідомлень. Про поважність причин неявки у судове засідання ОСОБА_1 не повідомив
Відповідно до положень ст.268 КУпАП, присутність особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, при розгляді справи про адміністративне правопорушення за ст. 130 КУпАП не є обов'язковою, тому суддя вважає за можливе розглядати справу за відсутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності.
У судовому засіданні суддею було досліджено матеріали справи про адміністративне правопорушення, зокрема:
- протокол про адміністративне правопорушення від 09.12.2024, серії ЕПР1 №192021, копію якого ОСОБА_1 отримав;
- розписка ОСОБА_1 про роз'яснення йому прав та обов'язків, передбачених ст.63 Конституції України та ст.268 КУпАП;
- розписка ОСОБА_1 про роз'яснення йому вимог ст..266 КУпАП;
- розписка ОСОБА_1 про інформування його про порядок застосування спеціального технічного засобу, а саме Алкотест Драгер 6820;
- акт огляду ОСОБА_1 на стан алкогольного сп'яніння, підставою для проведення якого було виявлені ознаки: запах алкоголю з порожнини рота. Результати огляду 1,29 проміллє, з якими ОСОБА_1 погодився;
- направлення головному лікарю КНП «Коростишівська ЦРЛ» на огляд водія ОСОБА_1 з метою виявлення стану алкогольного сп'яніння від 09.12.2024, огляд у медичному закладі не проводився;
- свідоцтво про повірку;
- результати огляду ОСОБА_1 від 09.12.2024 на стан алкогольного сп'яніння за допомогою приладу Драгер, тест №892, результати 1,29 проміллє;
- копія постанови про накладення адміністративного стягнення від 09.12.2024 стосовно ОСОБА_1 за ч.4 ст.126 КУпАП;
- довідка ВП №1 Житомирського РУП №2 про те, що ОСОБА_1 протягом року не піддавався адміністративному стягненню за ст.130 КУпАП;
- довідка ВП №1 Житомирського РУП №2 про те, що власником автомобіля DAEWOO NEXIA, д.н.з. НОМЕР_1 , є ОСОБА_2 ;
- довідка ВП №1 Житомирського РУП №2 про те, що ОСОБА_1 позбавлений права керування транспортними засобами;
- відеозаписи з автомобільного відеореєстратора, якими зафіксовано рух транспортного засобу DAEWOO NEXIA, д.н.з. НОМЕР_1 , під керуванням ОСОБА_1 ;
- відеозаписи з нагрудної камери поліцейського, якими зафіксовано процедуру складання адміністративних матеріалів та вручення їх ОСОБА_1 . Процедура огляду ОСОБА_1 на стан алкогольного сп'яніння на місці зупинки автомобіля за допомогою приладу Драгер відсутня.
Суддя, оцінивши докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин в їх сукупності, керуючись законом та правосвідомістю, дійшов такого висновку.
Відповідно до ст.9 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Відповідно до ст.252 КУпАП, орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що грунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Як вбачається з протоколу про адміністративне правопорушення, ОСОБА_3 обвинувачується у порушення п.2.9 Правил дорожнього руху , у відповідності до якого водієві забороняється керувати транспортним засобом у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Суб'єктом адміністративних правопорушень, передбачених ч.1 ст.130 КУпАП, є водій, яким згідно п.1.10 ПДР України визнається особа, яка керує транспортним засобом і має посвідчення водія (посвідчення тракториста-машиніста, тимчасовий дозвіл на право керування транспортним засобом, тимчасовий талон на право керування транспортним засобом) відповідної категорії. Водієм також є особа, яка навчає керуванню транспортним засобом, перебуваючи безпосередньо в транспортному засобі.
Факт керування ОСОБА_1 09.12.2024 автомобілем встановлено у судовому засіданні за дослідженими доказами, зокрема, відеозаписами з автомобільного відеореєстратора.
Процедура виявлення у водіїв ознак алкогольного сп'яніння та проведення огляду водіїв на стан алкогольного сп'яніння визначено ст.266 КУпАП. Інструкцією про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції (надалі Інструкція), Порядком направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення у водіїв стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Відповідно до ч.2 ст.266 КУпАП, під час проведення огляду осіб поліцейський застосовує технічні засоби відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків. Матеріали відеозапису обов'язково долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення.
Відповідно до тесту №892 від 09.12.2024 результат огляду ОСОБА_1 на стан алкогольного сп'яніння, якій здійснювався на місці зупинки автомобіля за допомогою газоаналізатора Драгер становить 1,29 проміллє
Однак, під час дослідження матеріалів справи у судовому засіданні було встановлено, що на долучених до матеріалів протоколу відеозаписах відсутня процедура огляду ОСОБА_1 на стан алкогольного сп'яніння.
Згідно з відповіддю т.в.о. начальника ВП №1 Житомирського РУП №2 від 08.04.2025, строки зберігання відеозаписів з портативних реєстраторів поліцейських СРПП становлять 30 діб, а отже будь-які інші відео щодо обставин справи надати орган поліції не може.
Інших, передбачених законодавством доказів проведення огляду водія на стан алкогольного сп'яніння, а саме пояснень двох свідків, до матеріалів протоколу також не долучено.
За таких обставин, процедура проведення огляду ОСОБА_1 працівниками СРПП була порушена, не зібрано і не долучено до матеріалів протоколу беззаперечних доказів, у розумінні ст.251 КУпАП, вини останього.
Ст.129 Конституції України передбачає, що однією з основних засад судочинства є рівність усіх учасників судового процесу перед законом і судом, змагальність сторін та свобода в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення. Однак, достовірність доказів, які є сумнівними та відсутність доказів зібраних особою, що склала протокол про адміністративне правопорушення є неприпустимою оскільки суперечить позиції ЄСПЛ, а також Конституційного Суду України та порушує презумпцію невинуватості особи.
Відповідно до ст.62 Конституції України обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
Згідно п.1 ст.247 КУпАП, провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за підстав відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
З огляду на зазначене, суд вважає, що провадження в справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.130 КУпАП підлягає закриттю на підставі п.1 ст.247 КУпАП за відсутністю в діях останнього складу зазначеного адміністративного правопорушення.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.62, 129 Конституції України, ст. 9, 252, п.1 ст.247, 283, 284 КУпАП
постановила:
Провадження у справі про адміністративне правопорушення стосовно ОСОБА_1 за ч.1 ст.130 КУпАП закрити на підставі п.1 ст.247 КУпАП за відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена до Житомирського апеляційного суду через Коростишівський районний суд Житомирської області протягом десяти днів з дня її винесення.
Суддя М.М.Рибнікова