Справа № 161/11686/25
Провадження № 1-кс/161/3532/25
про відсторонення від посади
м. Луцьк 17 червня 2025 року
Луцький міськрайонний суд Волинської області у складі:
слідчого судді ОСОБА_1 ,
за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 ,
розглянувши клопотання старшого слідчого Третього слідчого відділу (з дислокацією у м. Луцьку) ТУ ДБР, розташованого у м. Львові, ОСОБА_3 , погодженого з прокурором відділу процесуального керівництва у кримінальних провадженнях слідчих територіального управління державного бюро розслідувань Волинської обласної прокуратури ОСОБА_4 , про відсторонення від посади:
ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця
с. Гаразджа Луцького району Волинської області, громадянина України, інспектора з дотримання прав людини Луцького РУП ГУНП у Волинській області, зареєтрованого за адресою: АДРЕСА_1 , проживаючого за адресою: АДРЕСА_2
раніше не судимого,
про те, що він підозрюється у скоєнні кримінального правопорушення, передбаченого ч.3 ст. 332 КК України, -
До Луцького міськрайонного суду Волинської області надійшло клопотання старшого слідчого Третього слідчого відділу (з дислокацією у м. Луцьку) ТУ ДБР, розташованого у м. Львові, ОСОБА_3 , погодженого з прокурором відділу процесуального керівництва у кримінальних провадженнях слідчих територіального управління державного бюро розслідувань Волинської обласної прокуратури ОСОБА_4 , про відсторонення від посади ОСОБА_5 .
Клопотання про відсторонення від посади відповідає вимогам ст.ст.155, 158 КПК України.
Із клопотання вбачається, що ОСОБА_5 на час вчинення інкримінованого злочину обіймав посаду інспектора з дотримання прав людини ізолятора тимчасового тримання № 1 у Волинській області.
Відповідно до положень ст. 2 Закону України «Про державний захист працівників суду і правоохоронних органів» працівники Національної поліції відносяться до правоохоронних органів.
Статтею 1 Закону України «Про Національну поліцію» визначено, що Національна поліція України (поліція) є центральним органом виконавчої влади, який служить суспільству шляхом забезпечення охорони прав і свобод людини, протидії злочинності, підтримання публічної безпеки і порядку.
Згідно з ст. 23 Закону України «Про Національну поліцію», основними повноваженнями поліції є, зокрема: вжиття заходів з метою виявлення кримінальних, адміністративних правопорушень; припинення, виявлення кримінальних та адміністративних правопорушень; здійснення своєчасного реагування на заяви та повідомлення про кримінальні, адміністративні правопорушення або події, тощо.
Відповідно до п. п. «и» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» поліцейські є суб'єктом відповідальним за корупційні правопорушення.
Відповідно до ст. 22 Закону України «Про запобігання корупції» поліцейським забороняється використовувати свої службові повноваження або своє становище та пов'язані з цим можливості з метою одержання неправомірної вигоди для себе чи інших осіб, у тому числі використовувати будь-яке державне чи комунальне майно або кошти в приватних інтересах.
Згідно із ст. 23 Закону України «Про запобігання корупції» поліцейським забороняється безпосередньо або через інших осіб вимагати, просити, одержувати подарунки для себе чи близьких їм осіб від юридичних або фізичних осіб у зв'язку із здійсненням такими особами діяльності, пов'язаної із виконанням функцій держави.
Відповідно до ст. 24 Закону України «Про запобігання корупції» особа, уповноважена на виконання функцій держави, у разі надходження пропозиції щодо неправомірної вигоди або подарунка, незважаючи на приватні інтереси, зобов'язана невідкладно вжити заходів щодо: відмови від пропозиції; за можливості ідентифікувати особу, яка зробила пропозицію; залучити свідків, якщо це можливо, у тому числі з числа співробітників; письмово повідомити про пропозицію безпосереднього керівника (за наявності) або керівника відповідного органу, підприємства, установи, організації, спеціально уповноважених суб'єктів у сфері протидії корупції.
Відповідно до вимог ст. ст. 19, 68 Конституції України ОСОБА_5 зобов'язаний діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, а також неухильно їх додержуватись.
Водночас, ОСОБА_5 , не зважаючи на обов'язок неухильно дотримуватися вищезазначених норм, здійснюючи функції представника влади, і відповідно до вимог зазначеного законодавства та ч. 2 ст. 19 Конституції України, будучи зобов'язаним діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, всупереч інтересам служби, діючи умисно, з корисливих мотивів, з метою власного протиправного збагачення, усвідомлюючи протиправність своїх дій та бажаючи настання їх суспільно-небезпечних наслідків, знехтував вимогами законодавства та став на шлях злочинної діяльності за наступних обставин.
Так, ОСОБА_5 , будучи представником влади та працівником правоохоронного органу, з корисливих мотивів, в на початку квітня 2025 року в м. Луцьку запропонував громадянину України ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , організувати незаконне переправлення останнього через державний кордон України.
Враховуючи незаконність дій вказаного працівника поліції, ОСОБА_6 10.04.2025 звернувся з заявою про вчинення ОСОБА_5 кримінального правопорушення до правоохоронних органів та надав згоду на викриття вказаного кримінального правопорушення шляхом участі в проведенні негласних слідчих (розшукових) дій, а також подав заяву про застосування до нього заходів безпеки згідно Закону України «Про забезпечення безпеки осіб, які беруть участь у кримінальному судочинстві», яка позитивно задоволена.
В подальшому, в період часу з 10.04.2025 по 15.06.2025 в м. Луцьку ОСОБА_5 , будучи представником влади та працівником правоохоронного органу, з корисливих мотивів, вчинив дії по організації незаконного переправлення особи, а саме громадянина ОСОБА_6 , через державний кордон України, а саме: дізнавшись схему незаконного переправлення особи через державний кордон України, довів її ОСОБА_6 , домовився про оплату його незаконного переправлення шляхом переміщення невстановленими в ході досудового розслідування особами через Хмельницьку область на державний кордон України з подальшим перетином державного кордону в Республіку Молдова, уточнив та вказав вартість незаконного перетину в сумі 8000 доларів США., керував діями по організації незаконного перетину державного кордону, сприяв вчиненню вказаних дій порадами та вказівками (щодо переліку та виду речей першої необхідності та інших, які необхідно взяти з собою, їх обсягу, суми грошових коштів, які необхідно мати при собі на поточні витрати та при незаконному перетині державного кордону), а також надав свій власний автомобіль та особисто мав намір доставити ОСОБА_6 до м. Кам'янець-Подільський, тобто до місця звідки ОСОБА_6 повинен був слідувати до державного кордону із невстановленою на даний час слідством особою.
В подальшому, 15.06.2025 ОСОБА_5 , діючи умисно та усвідомлюючи протиправність своїх дій, з корисливих мотивів, з метою реалізації свого умислу, спрямованого на організацію незаконного переправлення ОСОБА_6 через державний кордон України, перебуваючи на території автозаправної станції «UPG» вул. Захисників України, 21, м. Луцьк, Волинської області, близько 15.20 год одержав частину грошових коштів в сумі 4 000 доларів США та 10000 гривень, за організацію незаконного переправлення особи через державний кордон України, після чого був викритий працівниками правоохоронних органів.
Таким чином, ОСОБА_5 обґрунтовано підозрюється в організації незаконного переправлення осіб через державний кордон України, керівництві такими діями та сприянні їх вчиненню порадами і вказівками, вчиненому за попередньою змовою групою осіб, з корисливих мотивів, тобто у вчиненні злочину, передбаченого ч. 3 ст. 332 КК України.
15.06.2025 ОСОБА_5 вручено письмове повідомлення про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 332 КК України.
Наявність обґрунтованої підозри у вчиненні ОСОБА_5 інкримінованого йому кримінального правопорушення повністю підтверджується зібраними доказами, а саме: заява про вчинення кримінального правопорушення та іншу подію ОСОБА_6 від 10.04.2025; протоколами допиту свідка ОСОБА_6 ; протоколом огляду та вручення грошових коштів від 15.06.2025; протоколом обшуку від 15.06.2025; протоколом допиту ОСОБА_5 ; іншими матеріалами кримінального провадження у їх сукупності.
Інкриміноване підозрюваному кримінально-каране діяння вчинено ним будучи службовою особою ГУНП у Волинській області, яка здійснює функції представника влади, а тому відповідно до ч. 1 ст. 2 Закону України «Про державний захист працівників суду і правоохоронних органів» є працівником правоохоронного органу, що унеможливлює подальше виконання ним своїх обов'язків на час кримінального провадження, оскільки, продовжуючи перебувати на займаній посаді, підозрюваний зможе продовжити вчиняти протиправну діяльність.
Перебування підозрюваного на посаді інспектора з дотримання прав людини ізолятора тимчасового тримання № 1 у Волинській області сприяло вчиненню ним кримінального правопорушення, а дії ОСОБА_5 , як і сама вказана особа, представляють підвищену суспільну небезпеку, а тому є підстави вважати, що продовжуючи перебувати на займаній посаді, під час досудового розслідування у даному кримінальному провадженні, як особисто з використанням владних повноважень, так і з застосуванням зв'язків, здобутих під час роботи в правоохоронних органах, може впливати на свідків, схиляти їх до дачі неправдивих показань шляхом умовляння, підкупу, погроз, створювати штучні докази своєї невинуватості, а також вчинити інші кримінальні правопорушення.
Також, перебуваючи на посаді, ОСОБА_5 матиме змогу приховано контактувати з іншими службовими особами ГУНП у Волинській області, що надасть можливість останньому незаконно схиляти осіб до надання вигідних йому показань у даному кримінальному провадженні.
З урахуванням викладених ризиків та особи підозрюваного, обставин підозри ОСОБА_5 , у вчинені ним злочинного діяння, сторона обвинувачення приходить до висновку про необхідність відсторонення останнього від займаної посади терміном на 2 місяці, оскільки на даному етапі досудового розслідування перебування останнього на посаді є неможливим з огляду на необхідність забезпечення швидкого, повного та об'єктивного досудового розслідування, і такі потреби досудового розслідування виправдовують такий ступінь втручання у права і свободи підозрюваного.
В судове засідання прокурор та слідчий надали заяви про розгляд клопотання у їх відсутності. Просили його задовольнити.
В судове засідання підозрюваний та його захисник надали заяви про розгляд клопотання у їх відсутності.
Дослідив матеріали додані до клопотання, слідчий суддя вважає, що клопотання підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Слідчим суддею встановлено, що Третім слідчим відділом (з дислокацією у м. Луцьку) ТУ ДБР, розташованого у м. Львові, проводиться досудове розслідування № 42025030000000028 від 10 квітня 2025 року, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 332 КК України.
15.06.2025 року ОСОБА_5 вручено письмове повідомлення про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 332 КК України, яке згідно ст. 12 КК України відноситься до категорії тяжкого злочину та карається позбавленням волі на строк від семи до дев'яти років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років з конфіскацією майна.
Відповідно до вимог ст. 154 КПК України відсторонення від посади може бути здійснено щодо особи, яка підозрюється або обвинувачується у вчиненні злочину середньої тяжкості, тяжкого чи особливо тяжкого злочину, і не залежно від тяжкості злочину - щодо особи, яка є службовою особою правоохоронного органу. Відсторонення від посади здійснюється на підставі рішення слідчого судді під час досудового розслідування чи суду під час судового провадження на строк не більше двох місяців.
Спеціальними умовами відсторонення від посади є: наявність в особи процесуального статусу підозрюваного, обвинуваченого; перебування його на посаді. Слід також зазначити, що відсторонення від посади це тимчасове, вимушене недопущення особи, яка перебуває у певних службових відносинах з органами державної влади та місцевого самоврядування, підприємствами, установами чи організаціями, до виконання своїх функціональних обов'язків з підстав і в порядку, передбачених КПК України.
Стаття 43 Конституції України передбачає, кожен громадянин має право на працю, що включає можливість заробляти собі на життя працею, яку він вільно обирає, тому будь-які обмеження щодо реалізації цього права, в тому числі і відсторонення від посади під час кримінального провадження, повинно здійснюватись виключно з підстав та у порядку, передбаченому КПК України.
Відповідно до ч.2 ст.157 КПК України, при вирішенні питання про відсторонення від посади слідчий суддя, суд зобов'язаний врахувати такі обставини: 1) правову підставу для відсторонення від посади; 2) достатність доказів, які вказують на вчинення особою кримінального правопорушення; 3) наслідки відсторонення від посади для інших осіб.
Враховуючи правову підставу для відсторонення від посади, а саме: вчинення підозрюваним кримінального правопорушення, передбаченого ч.3 ст.332 КК України, який відноситься до категорії тяжкого злочину, наслідки відсторонення для інших осіб, врахувавши те, що інкриміноване підозрюваному кримінальне правопорушення вчинено ним будучи службовою особою ГУНП у Волинській області, яка здійснює функції представника влади, він є працівником правоохоронного органу, що унеможливлює подальше виконання ним своїх обов'язків на час кримінального провадження, оскільки, продовжуючи перебувати на займаній посаді, підозрюваний зможе продовжити вчиняти протиправну діяльність, незаконно впливати на свідків, з метою зміни останніми показів, використовуючи своє службове становище, суд приходить до висновку, що клопотання слідчого обґрунтоване та підлягає частковому задоволенню, тобто в межах строку досудового розслідування (повідомлення про підозру було вручено 15.06.2025 року, відповідно до ч. 3 ст 219 КПК України з дня повідомлення особі про підозру досудове розслідування повинно бути закінчене, зокрема: протягом двох місяців з дня повідомлення особі про підозру у вчиненні злочину).
Враховуючи наведене та керуючись ст.ст 154, 157, 309, 395 КПК України, слідчий суддя, -
Клопотання слідчого - задовольнити частково.
Відсторонити ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , від займаної ним посади інспектора з дотримання прав людини ізолятора тимчасового тримання № 1 ГУНП у Волинській області, в межах строку досудового розслідування, тобто до 15.08.2025 року включно.
Строк дії ухвали становить до 15.08.2025 року включно. Продовження цього строку можливе у порядку передбаченому ст.158 КПК України.
Відповідно до ст. 157 КПК України, ухвала про відсторонення від посади підлягає негайному виконанню.
На ухвалу, протягом п'яти днів з дня її проголошення може бути подана апеляційна скарга до Волинського апеляційного суду.
Слідчий суддя ОСОБА_1