Постанова від 17.06.2025 по справі 194/815/25

Справа № 194/815/25

Номер провадження 3/194/320/25

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 червня 2025 року Суддя Тернівського міського суду Дніпропетровської області Корягін В.О., розглянувши адміністративний матеріал, що надійшов з Головного управління державної податкової служби України у Дніпропетровській області, відносно:

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки м. Тернівка Дніпропетровської області, громадянки України, працюючої головним бухгалтером Тернівського професійного гірничого ліцею, проживаючої за адресою: АДРЕСА_1 ,

про притягнення до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 163-4 КУпАП, -

ВСТАНОВИВ:

При проведенні посадовою особою головним державним інспектором Павлоградського відділу податків і зборів з фізичних осіб та проведення камеральних перевірок управління оподаткування фізичних осіб ГУ ДПС у Дніпропетровській області Хорошевою О., при проведенні камеральної перевірки Тернівського професійного гірничого ліцею, за адресою: м. Тернівка вул. Героїв України (Маяковського) буд. 24, за період діяльності жовтень 2024, листопад 2024, грудень 2024 року, згідно акту камеральної перевірки від 22.05.2025 року №28762/04-36-24-14/02541757, було встановлено, що керівником Тернівського професійного гірничого ліцею ОСОБА_1 було вчинено - несвоєчасне повідомлення Головного управління ДПС у Дніпропетровській області відомостей про доходи громадян, за звітний податковий період жовтень 2024, листопад 2024, грудень 2024. Податковий розрахунок сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску за жовтень 2024 було надано 20.02.2025 року, за листопад 2024, грудень 2024 було надано 24.02.2025 року, при граничному терміні подання до 10.02.2025 року, чим порушено п.п. 16.1.3. п.16.1 ст.16, п.п.49.18.1. п.49.18. ст.49, п.51.1 ст.51, абз. «б» п.176.2 ст. 176 Податкового Кодексу України, за що передбачено відповідальність за ч. 1 ст. 163-4 КУпАП.

ОСОБА_2 надала суду письмову заяву, в якій вину у скоєному визнала, однак просила провадження у справі закрити в зв'язку з закінченням строків накладення адміністративного стягнення.

Суд, дослідивши матеріали справи, суд дійшов наступного висновку.

Диспозицією ч. 1 ст. 163-4 КУпАП передбачено адміністративну відповідальність за неутримання або неперерахування до бюджету сум податку на доходи фізичних осіб при виплаті фізичній особі доходів, перерахування податку на доходи фізичних осіб за рахунок коштів підприємств, установ і організацій (крім випадків, коли таке перерахування дозволено законодавством), неповідомлення або несвоєчасне повідомлення державним податковим інспекціям за встановленою формою відомостей про доходи громадян.

Винність ОСОБА_1 у вчинені нею адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 163-4 КУпАП, підтверджується: даними протоколу про адміністративне правопорушення №163-4/32/04-36-24-14 від 22.05.2025 року; копією акту камеральної перевірки від 22.05.2025 року №28762/04-36-24-14/02541757.

В той же час, при розгляді справи про адміністративне правопорушення встановлено, що вона підлягає закриттю в зв'язку з закінченням строків накладення адміністративного стягнення з наступних підстав.

Згідно ч. 2 ст. 38 КУпАП, якщо справи про адміністративні правопорушення відповідно до цього Кодексу чи інших законів підвідомчі суду (судді), стягнення може бути накладено не пізніш як через три місяці з дня вчинення правопорушення, а при триваючому правопорушенні - не пізніш як через три місяці з дня його виявлення, крім справ про адміністративні правопорушення, зазначені у частинах третій - шостій цієї статті.

Триваючим адміністративним правопорушенням є порушення, пов'язані з довготривалим, безперервним невиконанням обов'язків, передбачених правовою нормою. Тобто триваючі правопорушення характеризуються тим, що особа, яка вчинила які-небудь встановлені дії або бездіяльність, і далі перебуває в стані безперервного продовження цих дій (бездіяльності). Ці дії безперервно порушують закон протягом якогось часу. Іноді такий стан триває протягом значного часу, і весь час винний безперервно скоює правопорушення у вигляді невиконання покладених на нього обов'язків.

Триваючі правопорушення припиняються, якщо факт цих правопорушень виявлено компетентним органом при проведенні перевірок, зокрема, при виявленні таких порушень як відсутність обліку доходів і витрат, для яких встановлено обов'язкову форму обліку, бухгалтерського обліку об'єктів оподаткування, ведення його з порушенням національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку, інших правопорушень, пов'язаних з нарахуванням податків, які можливо встановити тільки в ході документальної перевірки на підставі первинних документів.

Стягнення за такі адміністративні правопорушення може бути накладене у термін не пізніше, ніж через три місяці з дня його виявлення (з дати складання і підписання акта перевірки).

Разом з тим, до адміністративних правопорушень, що мають разовий характер, належать такі проступки: несвоєчасне подання декларацій, розрахунків, аудиторських висновків, платіжних доручень на внесення платежів до бюджетів та державних цільових фондів, подання звіту з ЄСВ тощо.

Отже, адміністративне правопорушення, що викладене в протоколі стосовно ОСОБА_1 , не відноситься до триваючого правопорушення, і відповідно стягнення може бути накладено не пізніш як через три місяці з дня вчинення правопорушення.

Такий строк не може бути поновлений і його закінчення, згідно з прецедентною практикою ЄСПЛ, релевантною до обставин цієї справи, є правом особи уникнути адміністративної відповідальності (п. 570 рішення від 20.09.2011 у справі «ВАТ «Нафтова компанія Юкос» проти Росії»).

У п. 2 Постанови Пленуму Вищого Спеціалізованого Суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ «Про деякі питання дотримання розумних строків розгляду судами цивільних, кримінальних справ і справ про адміністративні правопорушення» від 17.10.2014 року № 11, визначено, що статтею 277 КУпАП встановлено строки розгляду справи про адміністративні правопорушення і справа має бути розглянута навіть у разі порушення такого строку, а строки накладення адміністративного стягнення, передбачені статтею 38 КУпАП, не можуть бути продовжені.

Як вбачається з матеріалів справи, протокол про адміністративне правопорушення було складено 22.05.2025 року, адміністративне правопорушення, передбачене ст. 163-4 КУпАП, було виявлено 22.05.2025 року, відповідно до акту про результати перевірки від 22.05.2025 року №28762/04-36-24-14/02541757.

Натомість, згідно вищевказаного акту, подання податкового розрахунку за звітний період відбулось 20.02.2025 року та 24.02.2025 року.

Отже, вказане правопорушення не є триваючим, оскільки триваюче правопорушення вчинюється протягом біль-менш тривалого часу і характеризується безперервним здійсненням єдиного діяння, в тому числі, тривалим безперервним невиконанням обов'язків, передбачених правовою нормою.

Суд при розгляді даної справи також бере до уваги те, що адміністративний протокол надійшов до суду 29.05.2025 року.

Таким чином, строк накладення адміністративного стягнення на момент розгляду справи судом закінчився, оскільки минуло більш ніж три місяці з дня вчинення правопорушення.

Відповідно до п. 7 ч. 1 ст. 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за обставини закінчення на момент розгляду справи про адміністративне правопорушення строків накладення адміністративного стягнення, передбачених ст. 38 КУпАП - три місяці з дня вчинення правопорушення.

Оскільки на момент розгляду адміністративного матеріалу відносно ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 163-4 КУпАП, закінчився тримісячний строк накладення адміністративного стягнення за вчинене правопорушення, передбачений ст. 38 КУпАП, тому провадження відносно останньої за ч. 1 ст. 163-4 КУпАП слід закрити у зв'язку із закінченням строку накладення адміністративного стягнення.

Керуючись ст.ст. 38, 247, 283-284 КУпАП, -

ПОСТАНОВИВ:

Визнати ОСОБА_1 винною у вчинені адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 163-4 КУпАП та провадження у справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 163-4 КУпАП - закрити в зв'язку з закінченням строків накладення адміністративного стягнення.

На постанову суду може бути подана апеляційна скарга в Дніпровський апеляційний суд через Тернівський міський суд Дніпропетровської області протягом десяти днів з дня винесення постанови.

Суддя В.О. Корягін