Постанова від 17.06.2025 по справі 484/2332/25

Справа №484/2332/25

Провадження № 3/484/1237/25

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17.06.2025 суддя Первомайського міськрайонного суду Миколаївської області Коваленко Н.А., за участю секретаря судових засідань - Голубкової Н.М., прокурора - Стоянової І.В., особи, що притягається до адміністративної відповідальності - ОСОБА_1 , розглянувши матеріали, які надійшли до суду від Управління стратегічних розслідувань в Миколаївській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, уродженця с.Демівка Чечельницького району Вінницької області, на утриманні еповнолітній син, депутат 8-го скликання Первомайської міської ради Миколаївської області, ФОП, РНОКПП - НОМЕР_1 , проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , за ч.1 ст.172-6 КУпАП, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 , будучи депутатом 8-го скликання Первомайської міської ради Миколаївської обалсті та будучи суб'єктом відповідальності за п.п. «Б» п.1 ч.1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» порушив ч.1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», а сааме щодо несвоєчасного подання без поважних прични щорічної декларації за 2021 рік, чим скоїв адміністративне правопорушення, пов'язане, чим скоїв адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачено ч.1 ст.172-6 КУпАП.

ОСОБА_1 в судовому засіданні свою вину визнав повністю, ніяких фактичних обставин, викладених у протоколі, не заперечував.

Прокурор в судовому засіданні протокол про вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення за ч.1 ст.172-6 КУпАП підтримала. Вважає, що його вина підтверджується відповідними письмовими доказами, просила визнати ОСОБА_2 винним у вчиненні зазначеного правопорушення та накласти на нього адміністративне стягнення в межах санкції ч.1 ст.172-6 КУпАП.

Заслухавши пояснення ОСОБА_1 , позицію прокурора, дослідивши письмові докази, приходжу до наступного висновку.

Згідно ч.1 ст.172-6 КУпАП, адміністративна відповідальність настає за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Відповідно до підпункту «Б» п.1 ч.1 ст.3 Закону України «Про запобігання корупції» суб'єктами, на яких поширюються дія цього Закону, є депутати місцевих рад.

Відповідно до рішення №1 від 18.11.2020 «Про підсумки виборів та визнання повноважень депутатів Первомайської міської ради восьмого скликання» визнано повноваження новообраних депутатів 8-го скликання вказаної міської ради до списку яких увійшов ОСОБА_1 .

Крім того, факт набуття ОСОБА_1 повноважень депутата 8-го скликання Первомайської міської ради Миколаївської області підтверджується протоколом 1-ї сесії 8 скликання Первомайської міської ради від 18.11.2020.ю

Отже, ОСОБА_1 відповідно до п.п. «Б» п.1 ч.1 ст.3 Закону України «Про запобігання корупції» є суб'єктом відповідальності за вчинення адміністративних правопорушень, пов'язаних з корупцією.

Згідно ч.1 ст.45 Закону України «Про запобігання корупції» особи, зазначені в п.1 ч.1 ст.3 цього ж Закону (підпункт «Б» - депутати місцевих рад), зобов'язані щорічно до 01 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік.

Указом Президента України від 24.02.2022 року у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації на території України введено воєнний стан, який діє до теперішнього часу.

У зв'язку із зазначеним НАЗК відповідно до роз'яснень від 07.03.2022 року Щодо застосування окремих положень Закону України Про запобігання корупції стосовно заходів фінансового контролю в умовах воєнного стану (подання декларації, повідомлення про суттєві зміни в майновому стані, повідомлення про відкриття валютного рахунка в установі банку-нерезидента, проведення перевірок), які розроблені з урахуванням положень Закону України від 03.03.2022 року №2115-ІХ Про захист інтересів суб'єктів подання звітності та інших документів у період дії воєнного стану або стану війни - відтерміновано обов'язок подання декларації.

Законом України Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану №3384-ІХ, який набрав чинності 12.10.2023 року відновлено обов'язок декларування.

Прикінцевими положеннями Закону України «Про запобігання корупції» встановлено, що особи, які у 2022-2023 роках не подали декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування відповідно до ст. 45 Закону України про запобігання корупції» і кінцевий строк для подання яких настав до набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану», подають такі декларації не пізніше 31.01.2024.

У відповідності до ч. 2 ст. 8 КУпАП Закони, які пом'якшують або скасовують відповідальність за адміністративні правопорушення, мають зворотну силу, тобто поширюються і на правопорушення, вчинені до видання цих законів. Закони, які встановлюють або посилюють відповідальність за адміністративні правопорушення, зворотної сили не мають.

Згідно з ст. 58 Конституції України «закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи. Ніхто не може відповідати за діяння, які на час їх вчинення не визнавалися законом як правопорушення.

Таким чином, ОСОБА_1 декларацію особи уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування типу «щорічна» за 2021 рік зобов'язаний був подати до 31.01.2024 (включно).

Оглядом публічної сторінки Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування встановлено, що ОСОБА_1 декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2021 рік подав лише 26.03.2025, чим допустив порушення встановленого строку подання щорічної декларації, що підтверджується витягом.

Відповідно до листа Первомайської міської ради № 1754/3.1-25 від 25.03.2025 інформація щодо необхідності подання декларацій за 2021,2022 та 2023 доводилася шляхом направлення листів-нагадувань на електронні адреси .

Також, відповідно до листа міського голови О. Демченка від 16.01.2024 року депутатів міської ради було ознайомлено що з 01.01.2024 року розпочата кампанія декларування за 2023 звітний період, яка триватиме до 31 березня 2024 року.

За результатами огляду веб-сайту Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування встановлено, що ОСОБА_1 подав декларації, особи уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2021 рік лише 26.03.2025.

Відповідно до абзацу 9 підпункту 1 пункту 2 листа Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ №223-943/0/4-17 від 22.05.2017 року «Щодо притягнення до адміністративної відповідальності за окремі правопорушення, пов'язані з корупцією» під поважними причинами несвоєчасного подання декларації слід розуміти неможливість особи подати вчасно декларацію у зв'язку з хворобою, перебуванням особи на лікуванні, внаслідок стихійного лиха (повені, пожежі, землетрусу), технічних збоїв офіційного веб-сайту Національного агентства з питань запобігання корупції, витребуванням відомостей, необхідних для внесення в декларацію, перебуванням (триманням) під вартою.

Положеннями, викладеними Вищим спеціалізованим судом України з розгляду цивільних і кримінальних справ у листі від 22.05.2017 року за №223-943/0/4-17, визначено, що невжиття заходів суб'єктом декларування щодо своєчасності отримання електронного ключа, відомостей про склад сім'ї, їх доходи та інших необхідних даних для заповнення декларації, не може визнаватися реабілітуючою обставиною та поважною причиною для несвоєчасного подання декларації.

За таких обставин, вважаю, що дії ОСОБА_1 слід кваліфікувати за ч.1 ст.172-6 КУпАП, тобто несвоєчасне подання без поважних причин декларацій особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2021 рік.

При накладенні адміністративного стягнення, у відповідності до вимог, передбачених ст.33 КУпАП, суд враховує характер вчиненого правопорушення, особу порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність.

Обставин, що пом'якшують або обтяжують відповідальність не встановлено.

Отже, ОСОБА_1 будучи обізнаним щодо обов'язку, способу та терміну подачі такого типу декларацій, але вчасно їх не подав.

Керуючись ст. 33 КУпАП при накладенні стягнення, враховуючи повне визнання вини, відомості про особу ОСОБА_1 , суд вважає необхідним застосувати до ОСОБА_1 адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі передбаченому санкцією ч.1 ст.172-6 КУпАП.

Відповідно до вимог ст.40-1 КУпАП, судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.

На підставі викладеного, керуючись ст.172-6, ст.ст.221, 252, 280, 283, КУпАП, суд,

ПОСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП та піддати адміністративному стягненню у виді штрафу у розмірі 50 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що складає 850 (вісімсот п'ятдесят) грн 00 коп.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір в сумі 605 (шістсот п'ять) грн. 60 коп.

Роз'яснити, що на підставі ст. 307 КУпАП штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, крім випадків, передбачених статтями 300-1, 300-2 цього Кодексу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.

Відповідно до ст. 308 КУпАП у разі несплати правопорушником штрафу у строк, установлений частиною першою статті 307 цього Кодексу, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом.

У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується: подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті цього Кодексу та зазначеного у постанові про стягнення штрафу; витрати на облік зазначених правопорушень. Розмір витрат на облік правопорушень визначається Кабінетом Міністрів України.

На постанову може бути подано апеляційну скаргу до Миколаївського апеляційного суду протягом десяти днів з дня винесення постанови через Первомайський міськрайонний суд Миколаївської області.

С У Д Д Я : Н.А.Коваленко