Постанова від 17.06.2025 по справі 945/1242/25

Миколаївський районний суд Миколаївської області

Справа № 945/1242/25

Провадження № 3/945/479/25

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 червня 2025 року м. Миколаїв

Суддя Миколаївського районного суду Миколаївської області Павленко І.В., за участю секретаря судового засідання Сербиної К.Ю., розглянувши матеріали, які надійшли з військової частини НОМЕР_1 про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, одруженого, уродженця с. Попасне Новомосковського району Дніпропетровської області, паспорт серії НОМЕР_2 , виданий Новомосковським РВ УМВС України у Дніпропетровській області від 10.06.2004 року, РНОКПП НОМЕР_3 , старшого оператора радіолокаційного відділення військової частини НОМЕР_1 , який зареєстрований та проживає за адресою: АДРЕСА_1 , за ч. 3 ст. 172-20 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - КУпАП),

ВСТАНОВИВ:

16 червня 2025 року на адресу Миколаївського районного суду Миколаївської області надійшов протокол № 5 про військове адміністративне правопорушення від 12 червня 2025 року (справа № 945/1242/25) та протокол № 4 про військове адміністративне правопорушення від 10 червня 2025 року (справа № 945/1243/25), складені відносно ОСОБА_1 , за вчинення адміністративних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 172-20 КУпАП.

Відповідно до протоколів передачі судової справи раніше визначеному складу суду від 16 червня 2025 року справи розподілені та передані головуючому судді Павленко І.В.

Постановою Миколаївського районного суду Миколаївської області від 16 червня 2025 року справи про адміністративні правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч. 3 ст. 172-20 КУпАП (справа № 945/1242/25; провадження № 3/945/479/25), за ч. 3 ст. 172-20 КУпАП (справа № 945/1243/25; провадження № 3/945/480/25) об'єднано в одне провадження. Об'єднаній справі про адміністративні правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч. 3 ст. 172-20 КУпАП, ч. 3 ст. 172-20 КУпАП присвоєно номер № 945/1242/25, номер провадження № 3/945/479/25 та призначено до судового розгляду у відкритому судовому засіданні в залі Миколаївського районного суду Миколаївської області 17 червня 2025 року о 12 годині 45 хвилин.

Як вбачається з протоколу про військове адміністративне правопорушення № 5 від 12 червня 2025 року, складеного командиром ВЧ НОМЕР_1 майором ОСОБА_2 , 12 червня 2025 року близько 17 години 10 хвилин посадовими особами ВЧ НОМЕР_1 було виявлено молодшого сержанта військової служби за контрактом ОСОБА_1 з ознаками алкогольного сп'яніння під час перевірки особового складу у ВЧ НОМЕР_1 ( АДРЕСА_2 ) та доставлено до Миколаївського обласного центру психічного здоров'я, де встановлено стан алкогольного сп'яніння останнього (висновок № 808 від 12 червня 2025 року, після лабораторних досліджень).

Таким чином, молодший сержант військової служби за контрактом ОСОБА_1 , у порушення вимог ст. 11, 16 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України та ст. 4 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України, 12 червня 2025 року о 17 годині 10 хвилин перебував у стані алкогольного сп'яніння в умовах воєнного стану на території ВЧ НОМЕР_1 ( АДРЕСА_2 ), тобто вчинив військове адміністративне правопорушення, передбачене ч. 3 ст. 172-20 КУпАП.

Крім того, як убачається з протоколу про військове адміністративне правопорушення № 4 від 10 червня 2025 року, складеного командиром ВЧ НОМЕР_1 майором ОСОБА_2 , 10 червня 2025 року близько 18 години 30 хвилин посадовими особами ВЧ НОМЕР_1 було виявлено молодшого сержанта військової служби за контрактом ОСОБА_1 з ознаками алкогольного сп'яніння під час перевірки особового складу у ВЧ НОМЕР_1 ( АДРЕСА_2 ) та доставлено до Миколаївського обласного центру психічного здоров'я, де встановлено стан алкогольного сп'яніння останнього (висновок № 794 від 10 червня 2025 року, після лабораторних досліджень).

Таким чином, молодший сержант військової служби за контрактом ОСОБА_1 , у порушення вимог ст. 11, 16 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України та ст. 4 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України, 10 червня 2025 року о 18 годині 30 хвилин перебував у стані алкогольного сп'яніння в умовах воєнного стану на території ВЧ НОМЕР_1 ( АДРЕСА_2 ), тобто вчинив військове адміністративне правопорушення, передбачене ч. 3 ст. 172-20 КУпАП.

У судове засідання, призначене до судового розгляду на 17 червня 2025 року о 12 годині 45 хвилин особа, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 не з'явився, причин своєї неявки суду не повідомив; разом з протоколами про військові адміністративні правопорушення до суду подано заяви ОСОБА_1 про розгляд справ за його відсутністю, у зв'язку з тим, що військова частина знаходиться під обстрілами з боку країни агресора і останній повинен постійно виконувати службові обов'язки згідно штатно-посадового розпису (а. с. 9, 22); про дату, час та місце розгляду справи повідомлявся шляхом направлення судової повістки на номер телефону, вказаного останнім у заявах на надсилання sms-повідомлення на мобільний (а. с. 8, 21); відповідно до довідки про доставку повідомлення у додаток «Viber», повідомлення доставлено одержувачу ОСОБА_1 16.06.2025 року о 14:57:44 (а. с. 28).

Крім того, ОСОБА_1 повідомлявся про слухання справи шляхом здійснення телефонограми за номером телефону, вказаним у заявах про надсилання sms-повідомлення; відповідно до телефонограми секретаря судового засідання від 16.06.2025 року, останній повідомив, що з протоколами згоден, свою вину визнає, заяви, що містять в матеріалах справи підтримує в повному обсязі (а. с. 27).

Враховуючи те, що ОСОБА_1 був обізнаний про складання відносно нього протоколів про військові адміністративні правопорушення та слухання справи в суді, заяв про відкладення розгляду справи та поважність причин неявки від нього до суду не надходило, беручи до уваги заяви останнього, подані разом з протоколами № 4 та № 5 про військові адміністративні правопорушення, за вказаних обставин, суд вважає за можливе проводити судове засідання за відсутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності.

Дослідивши письмові матеріали справи про адміністративне правопорушення, суд дійшов наступного.

Згідно з вимогами ч. ч. 1, 2 ст. 7 КУпАП, ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.

Відповідно до ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

Відповідно до ст. 245 КУпАП, одним із завдань провадження в справах про адміністративні правопорушення є своєчасне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.

За змістом ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновків експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису чи записів фото- і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.

Відповідно до ст. 252 КУпАП, орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.

Диспозиція ч. 1 ст. 172-20 КУпАП передбачає відповідальність за розпивання алкогольних, слабоалкогольних напоїв або вживання наркотичних засобів, психотропних речовин чи їх аналогів військовослужбовцями, військовозобов'язаними та резервістами під час проходження зборів на території військових частин, військових об'єктів, або поява таких осіб на території військової частини в нетверезому стані, у стані наркотичного чи іншого сп'яніння, або виконання ними обов'язків військової служби в нетверезому стані, у стані наркотичного чи іншого сп'яніння, а також відмова таких осіб від проходження огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння.

Частиною 3 ст. 172-20 КУпАП передбачена відповідальність за дії, передбачені частинами першою або другою цієї статті, вчинені особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за такі самі порушення, або в умовах особливого періоду.

Отже, вина військовослужбовця ОСОБА_1 у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 172-20 КУпАП, повністю підтверджується доказами, наявними в матеріалах справи про адміністративне правопорушення, а саме даними, які містяться в:

протоколі про військове адміністративне правопорушення № 5 від 12.06.2025 року, який підписаний військовослужбовцем без будь-яких зауважень; протокол містить відмітку про роз'яснення ОСОБА_1 прав та обов'язків, передбачених положеннями ст. 63 Конституції України та ст. 268 КУпАП; при цьому, в графі пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 зазначив, що 12.06.2025 року близько 17 год 00 хв під час перебування на території військової частини НОМЕР_1 вжив алкогольні напої, які придбав у продовольчому закладі роздрібної торгівлі; в поясненнях та зауваженнях щодо змісту протоколу, які додаються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 вказав що вину визнає повністю, просить суворого його не карати (а. с. 3-4);

копії висновку щодо результатів медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції № 808, складеного о 19 год 00 хв 12.06.2025 року лікарем (фельдшером) КНП «МОЦПЗ» МОР ОСОБА_3 , відповідно до якого ОСОБА_1 перебуває у стані алкогольного сп'яніння з результатом - 2,33 проміле (а. с. 5);

протоколі про військове адміністративне правопорушення № 4 від 10.06.2025 року, який підписаний військовослужбовцем без будь-яких зауважень; протокол містить відмітку про роз'яснення ОСОБА_1 прав та обов'язків, передбачених положеннями ст. 63 Конституції України та ст. 268 КУпАП; при цьому, в графі пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 зазначив, що 10.06.2025 року близько 18 год 30 хв під час перебування на території військової частини НОМЕР_1 вжив алкогольні напої, які придбав у продовольчому закладі роздрібної торгівлі; в поясненнях та зауваженнях щодо змісту протоколу, які додаються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 вказав що вину визнає повністю, просить суворого його не карати (а. с. 16-17);

копії висновку щодо результатів медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції № 794, складеного о 22 год 10 хв 10.06.2025 року лікарем (фельдшером) КНП «МОЦПЗ» МОР ОСОБА_4 , відповідно до якого ОСОБА_1 перебуває у стані алкогольного сп'яніння з результатом - 2,16 проміле (а. с. 18);

Крім того, до матеріалів адміністративної справи долучено службову характеристику на ім'я сержанта ОСОБА_1 , відповідно до якої останній займає посаду старшого оператора радіолокаційного відділення військової частини НОМЕР_1 , за період проходження служби на займаній посаді показав себе дисциплінованим та виконавчим військовослужбовцем, має достатні професійні навички, до адміністративної відповідальності за вчинення корупційних чи військових адміністративних правопорушень не притягувався (а. с. 6, 19) та копію Витягу із наказу командира ВЧ НОМЕР_4 (по стройовій частині) від 24.05.2024 року за № 146 (а. с. 7, 20).

Аналізуючи наведені докази та дослідивши матеріали справи, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів в їх сукупності, приходжу до переконання в доведенні винуватості військовослужбовця ОСОБА_1 у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 172-20 КУпАП.

Згідно ст. 23 КУпАП, адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником так і іншими особами.

При накладенні адміністративного стягнення, у відповідності до вимог, передбачених ст. 33 КУпАП, суд враховує характер вчиненого правопорушення, особу порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність.

Обставин, що обтяжують чи пом'якшують відповідальність за адміністративне правопорушення не встановлено.

Відповідно до положень ст. 36 КУпАП, при вчиненні однією особою двох або більше адміністративних правопорушень адміністративне стягнення накладається за кожне правопорушення окремо.

Якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених. До основного стягнення в цьому разі може бути приєднано одне з додаткових стягнень, передбачених статтями про відповідальність за будь-яке з вчинених правопорушень.

Отже, враховуючи вищенаведене, суд вважає, що відповідно до мети адміністративного стягнення, яке застосовується до особи з метою її виховання в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами, необхідним та достатнім для його виправлення буде застосування до ОСОБА_1 , міри адміністративного стягнення у виді штрафу, передбаченого санкцією ч. 3 ст. 172-20 КУпАП, у розмірі тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що складає 17 000 (сімнадцять тисяч) гривень 00 копійок на користь держави.

Згідно ст. 40-1 КУпАП, судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.

Відповідно до п. 12 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір», від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються військовослужбовці, військовозобов'язані та резервісти, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, - у справах, пов'язаних з виконанням військового обов'язку, а також під час виконання службових обов'язків.

На підставі викладеного, керуючись ч. 3 ст. 172-20, ст. 221, ст. 283, п. 1 ч. 1 ст. 284 КУпАП, суддя

ПОСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , визнати винуватим у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 172-20 КУпАП (протокол № 5 про військове адміністративне правопорушення від 12.06.2025 року та протокол № 4 про військове адміністративне правопорушення від 10.06.2025 року) на підставі ч. 2 ст. 36 КУпАП піддати остаточному адміністративному стягненню у виді штрафу у розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що складає 17 000 (сімнадцять тисяч) гривень 00 копійок в дохід держави.

Штраф необхідно сплатити за реквізитами: (Отримувач коштів: Миколаїв.ГУК/Миколаївськ.р-н/21081100; Код отримувача (код за ЄДРПОУ): 37992030; Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП); Код банку отримувача (МФО): 899998; Рахунок отримувача: UA758999980313060106000014230; Код класифікації доходів бюджету: 21081100).

Роз'яснити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , що відповідно до положень ч. 1 ст. 307 КУпАП штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.

Штраф, накладений за вчинення адміністративного правопорушення, вноситься порушником в установу банку України, за винятком штрафу, що стягується на місці вчинення правопорушення, якщо інше не встановлено законодавством України.

Документ про сплату штрафу слід подати до суду.

Згідно з положеннями ст. 308 КУпАП, у разі несплати правопорушником штрафу у строк, установлений ч. 1 ст. 307 цього Кодексу, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом. У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується: подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті цього Кодексу та зазначеного у постанові про стягнення штрафу; витрати на облік зазначених правопорушень. Розмір витрат на облік правопорушень визначається Кабінетом Міністрів України.

Постанова може бути оскаржена до Миколаївського апеляційного суду протягом 10 днів.

Строк пред'явлення постанови до виконання 3 місяці.

Суддя І.В. Павленко