про закриття провадження у справі
16 червня 2025 року Справа № 915/1745/21(915/793/24)
м. Миколаїв
Господарський суд Миколаївської області у складі судді Адаховської В.С.
розглянувши матеріали справи
за позовом: Комунального підприємства “Очаківський комбінат комунальних послуг» (57500, Миколаївська обл., м. Очаків, вул. Володарського, буд. 41, ідентифікаційний код 37929126) в особі ліквідатора Сашина О.А. (54001, м. Миколаїв, а/с 194)
до відповідача-1: Очаківської міської ради (57508, Миколаївська обл., м. Очаків, вул. Соборна, 7-А, ідентифікаційний код 26565627)
до відповідача-2: Виконавчого комітету Очаківської міської ради (57508, Миколаївська обл., м. Очаків, вул. Соборна, 7-А, ідентифікаційний код 04056606)
до відповідача-3: Комунального підприємства Очаківської міської ради “Очаківський комбінат комунальних підприємств» (57508, Миколаївська обл., м. Очаків, вул. Гетьманська, буд. 41, ідентифікаційний код 39816232)
про: визнання недійсним пункту рішення відповідача-1 та відновлення становища, яке існувало до порушення прав та законних інтересів позивача
Комунальне підприємство “Очаківський комбінат комунальних послуг» в особі ліквідатора Сашина О.А. звернулося до Господарського суду Миколаївської області з позовною заявою № 20-01/75/_91_ від 29.06.2024 (вх. №7844/24 від 01.07.2024), в якій просить суд:
1. Визнати недійсним п. 3 рішення Очаківської міської ради Миколаївської області від 17.04.2015 № 21 “Про створення комунального підприємства Очаківської міської ради “Очаківський комбінат комунальних підприємств».
2. Відновити становище, яке існувало до порушення прав та законних інтересів позивача, шляхом зобов'язання Очаківську міську раду повернути вилучене згідно рішення Очаківської міської ради від 17.04.2015 № 21.
3. Вирішити питання про розподіл судових витрат.
Згідно протоколу передачі судової справи раніше визначеному складу суду від 01.07.2024 справі присвоєно єдиний унікальний номер 915/793/24 та визначено головуючим у справі суддю Адаховську В.С.
Ухвалою Господарського суду Миколаївської області від 08.07.2024 вказану позовну заяву залишено без руху. Встановлено заявнику строк для усунення недоліків позовної заяви протягом 10 днів з дня вручення даної ухвали.
На виконання вимог ухвали суду від 08.07.2024, до господарського суду від позивача надійшла заява про усунення недоліків позовної заяви № 02-01/121/_94_ від 18.07.2024 (вх. №8747/24 від 19.07.2024).
Ухвалою Господарського суду Миколаївської області від 24.07.2024 прийнято вказану позовну заяву до розгляду в межах справи №915/1745/21 про банкрутство Комунального підприємства “Очаківський комбінат комунальних послуг» (ідентифікаційний код 37929126), відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін за наявними матеріалами та присвоєно їй номер 915/1745/21(915/793/24). Встановлено сторонам строк для подання заяв по суті справи.
05.11.2024 від Очаківської міської ради надійшла заява, сформована в системі “Електронний суд» 05.11.2024, в якій відповідач-1, посилаючись на п. 7 ст. 41 Кодексу України з процедур банкрутства, просить закрити провадження у справі.
07.01.2025 від позивача (ліквідатора банкрута) надійшло клопотання №02-01/05/113 від 06.01.2025 (вх. №157/25), в якому арбітражний керуючий просить закрити провадження у справі та повернути сплачений судовий збір у сумі 6056,00 грн.
29.04.2025 від позивача (ліквідатора банкрута) надійшла заява про закриття провадження у справі, сформована в системі “Електронний суд» 29.04.2025 (вх. №6496/25), в якій арбітражний керуючий Сашин О.А. просить закрити провадження у справі у зв'язку з відсутністю предмету спору.
Згідно з приписами ст. 17 Закону України “Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» суди застосовують при розгляді справ Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод та практику Європейського суду з прав людини як джерело права.
Відповідно до статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов'язків цивільного характеру або встановить обґрунтованість будь-якого висунутого проти нього кримінального обвинувачення.
Європейський суд з прав людини щодо критеріїв оцінки розумності строку розгляду справи визначився, що строк розгляду має формувати суд, який розглядає справу. Саме суддя має визначати тривалість вирішення спору, спираючись на здійснену ним оцінку розумності строку розгляду в кожній конкретній справі, враховуючи її складність, поведінку учасників процесу, можливість надання доказів тощо.
Поняття розумного строку не має чіткого визначення, проте розумним слід вважати строк, який необхідний для вирішення справи відповідно до вимог матеріального та процесуального законів.
Розгляд справи здійснено поза межами встановленого ГПК України строку у розумний строк, тривалість якого обумовлюється введенням в Україні Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022, затвердженого Законом України від 24.02.2022 № 2102-ІХ, воєнного стану через військову агресію Російської Федерації проти України.
Розглянувши матеріали справи, суд встановив наступне.
Як вбачається з матеріалів справи, між сторонами виник спір з підстав незаконної передачі основних засобів Комунального підприємства “Очаківський комбінат комунальних послуг» на баланс Комунального підприємства Очаківської міської ради “Очаківський комбінат комунальних підприємств» відповідно до пункту 3 рішення Очаківської міської ради (власника банкрута) №21 від 17.04.2015, що стало причиною банкрутства Комунального підприємства “Очаківський комбінат комунальних послуг», у зв'язку з чим ліквідатор Комунального підприємства “Очаківський комбінат комунальних послуг» просить визнати недійсним вказаний пункт рішення та відновити становище, яке існувало до порушення прав та законних інтересів позивача, шляхом зобов'язання Очаківську міську раду повернути вилучене згідно рішення Очаківської міської ради №21 від 17.04.2015.
06.09.2024 Очаківська міська рада прийняла рішення №25 “Про внесення змін до бюджету Очаківської міської територіальної громади на 2024 рік» пунктом 10 якого вирішено: На виконання програми реформування і розвитку житлово-комунального господарства Очаківської міської територіальної громади на 2021-2025 роки надати підтримку комунальному підприємству “Очаківський комбінат комунальних послуг» код ЄДРПОУ 37929126, яке підлягає ліквідації шляхом поповнення статутного капіталу на збільшення обсягу обігових коштів для погашення боргових зобов'язань відповідно до реєстру вимог кредиторів в сумі 992733,82 грн.
На підставі вказаного рішення Очаківської міської ради на рахунок банкрута перераховано грошові кошти платіжною інструкцією №13/09/2024 від 31.10.2024 в сумі 992733,82 грн з призначенням платежу: “1217670;3210;Внески до статутного капіталу згідно рішення Очаківської міської ради №25 від 06.09.2024 року» та платіжною інструкцією №130 від 04.11.2024 в сумі 24000,00 грн з призначенням платежу: “Внески до статутного капіталу, згідно листа №02-01/159/105 від 04.11.2024 року. Без ПБВ».
Відповідно до пункту 7 статті 41 Кодексу України з питань банкрутства боржник, власник майна (орган, уповноважений управляти майном) боржника, власник корпоративних прав боржника, а у випадках, передбачених законодавством, - третя особа протягом провадження у справі про банкрутство з метою погашення вимог кредиторів та закриття провадження у справі мають право задовольнити всі вимоги конкурсних кредиторів відповідно до реєстру вимог кредиторів, крім неустойки (штрафу, пені).
Для одночасного погашення всіх вимог кредиторів арбітражний керуючий зобов'язаний надати особі, яка виявила намір погасити вимоги кредиторів, реєстр вимог кредиторів.
У разі задоволення всіх вимог кредиторів, крім неустойки (штрафу, пені), господарський суд ухвалою закриває провадження у справі про банкрутство. Вимоги щодо неустойки (штрафу, пені) вважаються погашеними, про що господарський суд зазначає в ухвалі.
Повідомленням до Очаківської міської ради від 04.11.2024 №02-01/160/106 ліквідатор Комунального підприємства “Очаківський комбінат комунальних послуг» арбітражний керуючий Сашин О.А. повідомив Очаківську міську раду, що всі свої зобов'язання остання виконала перед кредиторами та найближчим часом кошти будуть перераховані кредитору (ГУ ДПС у Миколаївській області).
Отже, відповідачем після відкриття провадження в даній справі погашено вимоги кредиторів позивача відповідно до ч. 7 ст. 41 Кодексу України з питань банкрутства, а тому на даний час у даній справі відсутній предмет спору.
Викладене є підставою для закриття провадження у справі на підставі п. 2 ч. 1 ст.231 ГПК України, яким передбачено, що господарський суд закриває провадження у справі якщо, зокрема, відсутній предмет спору.
За таких обставин, суд дійшов висновку про наявність підстав для закриття провадження у даній справі за заявленим позовом.
Згідно з приписами ч. 3-5 ст. 231 ГПК України у разі закриття провадження у справі повторне звернення до суду із спору між тими самим сторонами, про той самий предмет і з тих самих підстав не допускається. Про закриття провадження у справі суд постановляє ухвалу, а також вирішує питання про розподіл між сторонами судових витрат, повернення судового збору з бюджету. Ухвала суду про закриття провадження у справі може бути оскаржена.
Приписами ч. 2 ст. 123 ГПК України встановлено, що розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.
Законом України “Про судовий збір» визначено, що за подання до господарського суду позовної заяви майнового характеру сплачується судовий збір у розмірі 1,5 відсотка ціни позову, але не менше 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб і не більше 350 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, а немайнового характеру - 1 розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб. Судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі (ч. 1, п. 2 ч. 2 ст. 4 Закону).
Статтею 7 Закону України “Про судовий збір» врегульовано загальні питання повернення сплачених сум судового збору, в тому числі визначено підстави такого повернення, яке здійснюється за ухвалою суду.
Пунктом 5 ч. 1 ст. 7 Закону України “Про судовий збір» встановлено, що у разі закриття (припинення) провадження у справі (крім випадків, якщо провадження у справі закрито у зв'язку з відмовою позивача від позову і така відмова визнана судом), у тому числі в апеляційній та касаційній інстанціях, сплачена сума судового збору повертається за клопотанням особи, яка його сплатила за ухвалою суду.
Судом встановлено, що позивачем при зверненні до суду із даним позовом сплачено судовий збір на загальну суму 6056,00 грн за квитанцією ID:2324-3515-6063-3473 від 30.06.2024 в сумі 3028,00 грн та за квитанцією до платіжної інструкції на переказ готівки #0.0.3770818580.1 від 18.07.2024 в сумі 3028,00 грн.
Отже, з огляду на наведені приписи та клопотання позивача про повернення судового збору, судовий збір у сумі 6056,00 грн підлягає поверненню з Державного бюджету України позивачу.
Керуючись ст. 231-235, 254 Господарського процесуального кодексу України, суд
1. Закрити провадження у справі №915/1745/21(915/793/24) за позовом Комунального підприємства “Очаківський комбінат комунальних послуг» в особі ліквідатора Сашина О.А. до Очаківської міської ради, Виконавчого комітету Очаківської міської ради та Комунального підприємства Очаківської міської ради “Очаківський комбінат комунальних підприємств» про визнання недійсним пункту 3 рішення Очаківської міської ради Миколаївської області від 17.04.2015 № 21 “Про створення комунального підприємства Очаківської міської ради “Очаківський комбінат комунальних підприємств» та відновлення становища, яке існувало до порушення прав та законних інтересів позивача, шляхом зобов'язання Очаківську міську раду повернути вилучене згідно рішення Очаківської міської ради від 17.04.2015 № 21, за відсутністю предмета спору.
2. Повернути ліквідатору Комунального підприємства “Очаківський комбінат комунальних послуг» (57500, Миколаївська обл., м. Очаків, вул. Володарського, буд. 41, ідентифікаційний код 37929126) арбітражному керуючому Сашину Олександру Андрійовичу (54001, м. Миколаїв, а/с 194, ідентифікаційний код НОМЕР_1 ) з Державного бюджету України судовий збір у розмірі 6056,00 грн, сплачений за квитанцією ID:2324-3515-6063-3473 від 30.06.2024 в сумі 3028,00 грн та за квитанцією до платіжної інструкції на переказ готівки #0.0.3770818580.1 від 18.07.2024 в сумі 3028,00 грн.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та може бути оскаржена у порядку та у строки, визначені статтями 255-257 Господарського процесуального кодексу України.
Суддя В.С. Адаховська