Справа № 127/16760/25
Провадження № 3/127/3612/25
17 червня 2025 рокум. Вінниця
Суддя Вінницького міського суду Вінницької області Кашпрук Г.М., дослідивши адміністративні матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 , проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 124 КУпАП -
До Вінницького міського суду Вінницької області 29.05.2025 року надійшли матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за вчинення правопорушення, передбаченого ст. 124 КУпАП.
З протоколу про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 № 342115 від 26.05.2025 року вбачається, що 26.05.2025 року о 10 год. 14 хв. в м. Вінниці на перехресті вулиць Театральна-Магістрацька, водій ОСОБА_1 керуючи транспортним засобом не вибрав безпечної швидкості руху, не врахував дорожньої обстановки, щоб мати змогу постійно контролювати його рух та безпечно керувати ним, внаслідок чого здійснив зіткнення з транспортним засобом «Nissan» д.н.з. НОМЕР_2 під керуванням водія ОСОБА_2 , внаслідок чого транспортні засоби отримали механічні пошкодження з матеріальними збитками, чим порушила вимоги п. 12.1 Правил дорожнього руху, за що відповідальність передбачена ст. 124 КУпАП.
В судовому засіданні захисник Дзяд О.О. заявив клопотання про призначення в справі судової автотехнічної експертизи, яку просив доручити експертам Вінницького НДЕКЦ МВС України. Також повідомив, що швидкість його транспортного засобу була оптимальною в даній ситуації, а саме вони наздоганяли автомобіль, який був в орієнтуванні, були увімкнуті проблискові маячки синього та червоного кольору, у зв'язку з чим інші автомобілі надавали дорогу, однак транспортний засіб «Nissan» раптово виїхав перед ними. Зазначив, що відразу розпочав екстрене гальмування з метою уникнення ДТП, в той же час інший водій не вчиняв ніяких дій щоб уникнути даної події.
Заслухавши клопотання особи, яка притягується до адміністративної відповідальності та дослідивши матеріали справи суд дійшов висновку про необхідність задоволення клопотання та призначення у справі судової автотехнічної експертизи, з огляду на наступне.
Відповідно до ст. ст. 248 та 251 КУпАП, розгляд справи про адміністративне правопорушення здійснюється на засадах рівності перед законом і органом, який розглядає справу. Доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Згідно ст. 268 КУпАП особа, яка притягається до адміністративної відповідальності має право: знайомитися з матеріалами справи, давати пояснення, подавати докази, заявляти клопотання.
Положеннями ч. 1 ст. 273 КУпАП передбачено, що експерт призначається органом (посадовою особою), у провадженні якого перебуває справа про адміністративне правопорушення, у разі коли виникає потреба в спеціальних знаннях, у тому числі для визначення розміру майнової шкоди, заподіяної адміністративним правопорушенням, а також суми грошей, одержаних внаслідок вчинення адміністративного правопорушення, які підлягатимуть конфіскації.
Відповідно до ст. 1Закону України «Про судову експертизу» судова експертиза - це дослідження на основі спеціальних знань у галузі науки, техніки, мистецтва, ремесла тощо об'єктів, явищ і процесів з метою надання висновку з питань, що є або будуть предметом судового розгляду.
У відповідності до п. 1.2.2 Інструкції про призначення та проведення судових експертиз та експертних досліджень, затвердженої наказом Міністерства юстиції України 08.10.1998 року № 53/5, основними видами (підвидами) експертизи є інженерно-транспортна (авто-технічна, транспортно-трасологічна, залізнично-транспортна) та дорожньо-технічна.
Згідно п.1.1.3 Розділу ІІ Інженерно-транспортні експертизи Науково-методичних рекомендацій з питань підготовки та призначення судових експертиз та експертних досліджень, затверджених наказом Міністерства юстиції України 08.10.1998 року №53/5, встановлено, що одним із основних завдань автотехнічної експертизи є: установлення відповідності дій водія транспортного засобу у даній дорожній ситуації технічним вимогам Правил дорожнього руху, наявності у водія технічної можливості запобігти пригоді з моменту виникнення небезпеки, відповідності з технічної точки зору дій водія вимогам Правил дорожнього руху, а також встановлення причинно-наслідкового зв'язку між діями водія та дорожньо-транспортною пригодою.
У пункті 24 Постанови Пленуму Верховного Суду України «Про практику застосування судами України законодавства у справах про деякі злочини проти безпеки дорожнього руху та експлуатації транспорту, а також про адміністративні правопорушення на транспорті» від 23.12.2005 р. №14 Верховний Суд України вказує наступне: «Звернути увагу судів на неприпустимість спрощеного підходу до судового розгляду справ про адміністративні правопорушення на транспорті та ігнорування прав осіб, яких притягають до відповідальності, потерпілих, їх законних представників і захисників; При розгляді справ зазначеної категорії необхідно з'ясовувати всі обставини, перелічені у статтях 247 і 280 КУпАП, у тому числі шляхом допиту свідків та призначення експертиз; Зміст постанови судді має відповідати вимогам, передбаченим статтями 283 і 284 КУпАП. У ній, зокрема, потрібно навести докази, на яких ґрунтується висновок про вчинення особою адміністративного правопорушення, та зазначити мотиви відхилення інших доказів, на які посилався правопорушник, чи висловлених останнім доводів».
Приймаючи до уваги що ОСОБА_1 не визнає вини у інкримінованому йому адміністративному правопорушенні, вважає, що саме дії ОСОБА_2 призвели до виникнення ДТП, суд прийшов до висновку, що для з'ясування всіх обставин дорожньо-транспортної пригоди, яка мала місце 26.05.2025, необхідні спеціальні знання, а тому по справі слід призначити судову автотехнічну експертизу.
За таких обставин з метою забезпечення прав особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілого, усунення наявних протиріч, повного та всебічного розгляду справи, прийняття законного та обґрунтованого рішення, суд, приходить до висновку, що клопотання ОСОБА_1 про призначення судової автотехнічної експертизи слід задовольнити.
Проведення експертизи необхідно доручити експертам Вінницького НДЕКЦ МВС України. Надати експертам в розпорядження матеріали справи № 127/16760/25.
Витрати по оплаті судової автотехнічної експертизи необхідно покласти на ОСОБА_1 .
Керуючись ст.ст. 7, 9, 124, 248, 251, 268, 273, 278-279, 283-285 КУпАП суд, -
Клопотання ОСОБА_1 про призначення судової автотехнічної експертизи - задовольнити.
Призначити у справі № 127/16760/25 про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ст. 124 КУпАП судову автотехнічну експертизу.
На вирішення експертів поставити наступні питання:
1. Як повинні були діяти в даній дорожній ситуації водії ОСОБА_1 - водій спец. автомобіля «Рено» д.н.з. НОМЕР_3 на синьому фоні, та водій ОСОБА_2 - водій автомобіля «Нісан» д.н.з.
НОМЕР_4 . Дії кого із учасників ДТП стоять у причинно-наслідковому зв'язку з виникненням даної ДТП?
3. Чи є в діях водія ОСОБА_1 порушення вимог п. 12.1 ПДР України відповідно до матеріалів адміністративної справи?
Проведення експертизи доручити експертам Вінницького НДЕКЦ МВС України (м. Вінниця, вул. Василя Порика, 8).
Надати експертам в розпорядження матеріали справи № 127/16760/25.
Проведення оплати вартості експертизи покласти на ОСОБА_1 , проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , номер мобільного телефону - НОМЕР_5 .
Попередити експертів про кримінальну відповідальність за ст.ст. 384, 385 КК України.
Зобов'язати учасників ДТП а саме: ОСОБА_1 та ОСОБА_2 при необхідності, за клопотанням експерта, надати експертам для огляду автомобілі та необхідні данні.
Враховуючи обмеженні строки притягнення до адміністративної відповідальності, встановити строк проведення експертизи - до 04.08.2025 року.
Постанова остаточна та оскарженню не підлягає.
Суддя: