Постанова від 17.06.2025 по справі 132/1342/25

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 132/1342/25

3/132/928/25

17 червня 2025 року м. Калинівка

Суддя Калинівського районного суду Вінницької області Карнаух Н.П., розглянувши матеріали, які надійшли з Головного управління ДПС у Вінницькій області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , українки, непрацюючої, особи з ІІІ групою інвалідності, громадянки України, проживаючої за адресою: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , за ч. 1 ст. 164 КУпАП,

ВСТАНОВИВ:

До Калинівського районного суду Вінницької області з Головного управління ДПС у Вінницькій області 30.04.2025 надійшов протокол № 521 від 23.04.2025, із додатками, про вчинення ОСОБА_2 адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 164 КУпАП.

Згідно із протоколом ОСОБА_2 здійснювала підприємницьку діяльність без державної реєстрації, а саме на момент перевірки 23.04.2025 о 11 год. 30 хв. надавала послуги з продажу хлібобулочних виробів на суму 70 грн., чим порушено ст. 42, 58 Господарського кодексу України від 16.01.2003 № 436-IV, ст. 4 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних і фізичних осіб підприємців та громадських формувань» від 15.05.2003 № 755-IV, за що передбачена відповідальність ч. 1 ст. 164 КУпАП.

Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 30.04.2025 ці матеріали передано на розгляд судді Карнауху Н.П.

Судові засідання після отримання матеріалів справи призначалися 14.05.2025, 23.05.2025, 06.06.2025, однак відкладалися за клопотаннями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності для ознайомлення з матеріалами справи та у зв'язку із хворобою.

До Калинівського районного суду Вінницької області 05.06.2025 надійшло клопотання від ОСОБА_2 , у якому вона просить відкласти судове засідання, призначене на 06.06.2025 о 08:30, у зв'язку з тим, що перебуває на амбулаторному лікуванні у ВП «Сальницька амбулаторія загальної практики - сімейної медицини» КП «Калинівський міський центр первинної медико-санітарної допомоги» Калинівської міської ради.

У зв'язку з цим розгляд справи було відкладено на 08 год. 10 хв. 17.06.2025, про що повідомлено ОСОБА_2 .

У судове засідання 17.06.2025 з'явилася ОСОБА_2 , яка пояснила, що хлібобулочні вироби, які згадані у протоколі про адміністративне правопорушення щодо неї - це 2 паски, які вона спекла самостійно, вперше, напередодні проводів. За її словами, вона спекла лише кілька таких пасок, після чого розмістилася біля кіоску з хлібом з метою їх реалізації. Встигла продати лише дві паски, коли до неї підійшли представники податкового органу. Крім того, додала, що хотіла спробувати заробити кошти таким чином, оскільки є особою з інвалідністю ІІІ групи, є вдовою і проживає одна, отримує невелику пенсію. Через хворобу вона роботи не має. Пенсія, яку вона отримує - 2361 грн. на місяць є надто малою, щоб прожити. Тому, вирішила спекти і продати паски, щоб якось вижити.

Розглянувши справу про адміністративне правопорушення, суддя дійшов такого висновку.

Завданням Кодексу України про адміністративні правопорушення є охорона прав і свобод громадян, власності, конституційного ладу України, прав і законних інтересів підприємств, установ і організацій, встановленого правопорядку, зміцнення законності, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі точного і неухильного додержання Конституції і законів України, поваги до прав, честі і гідності інших громадян, до правил співжиття, сумлінного виконання своїх обов'язків, відповідальності перед суспільством (ст.1 КУпАП).

Згідно зі ст. 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.

Статтею 280 КУпАП встановлено, що орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Відповідно до ч. 1 ст. 164 КУпАП передбачено адміністративну відповідальність за провадження господарської діяльності без державної реєстрації як суб'єкта господарювання або без подання повідомлення про початок здійснення господарської діяльності, якщо обов'язковість подання такого повідомлення передбачена законом, або без отримання ліцензії на провадження виду господарської діяльності, що підлягає ліцензуванню відповідно до закону, або у період зупинення дії ліцензії, у разі якщо законодавством не передбачені умови провадження ліцензійної діяльності у період зупинення дії ліцензії, або без одержання документа дозвільного характеру, якщо його одержання передбачене законом (крім випадків застосування принципу мовчазної згоди), що тягне за собою накладення штрафу від однієї тисячі до двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з конфіскацією виготовленої продукції, знарядь виробництва, сировини і грошей, одержаних внаслідок вчинення цього адміністративного правопорушення, чи без такої.

З протоколу № 521 від 23.04.2025 вбачається, що ОСОБА_2 здійснювала підприємницьку діяльність без державної реєстрації, а саме на момент перевірки 23.04.2025 о 11 год. 30 хв. надавала послуги з продажу хлібобулочних виробів на суму 70 грн., чим порушено ст. 42, 58 Господарського кодексу України від 16.01.2003 № 436-IV, ст. 4 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних і фізичних осіб підприємців та громадських формувань» від 15.05.2003 № 755-IV, за що передбачена відповідальність ч. 1 ст. 164 КУпАП.

Згідно зі ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Вина ОСОБА_2 у вчиненні цього адміністративного правопорушення доведена матеріалами справи, а саме: протоколом про адміністративне правопорушення № 521 від 23.04.2025; копією акту фактичної перевірки № 10754/02-32-24-05/2600722268 від 23.04.2025; письмовим поясненням ОСОБА_2 від 23.04.2025 та іншими матеріалами.

Таким чином, в діях ОСОБА_2 формально вбачається склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 164 КУпАП, а саме: провадження господарської діяльності без державної реєстрації як суб'єкта господарювання.

Разом з тим, на підставі ст. 22 КУпАП при малозначності вчиненого адміністративного правопорушення орган (посадова особа), уповноважений вирішувати справу, може звільнити порушника від адміністративної відповідальності і обмежитись усним зауваженням.

Суддя вважає можливе звільнити ОСОБА_2 від адміністративної відповідальності за ч.1 ст. 164 КУпАП у зявязку із за малозначністю вчиненого та оголосити їй усне зауваження, оскільки діяння, вчинене нею, хоча й містило в собі юридичні ознаки, що характеризують правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 164 КУпАП, але не завдало значної шкоди суспільним та державним інтересам, а також правам та свободам інших осіб.

Суддя також бере до уваги те, що правопорушення, вчинене ОСОБА_2 у зв'язку з її складним матеріальним становищем. ОСОБА_2 притягається до адміністративної відповідальності вперше, у вчиненому розкаюється, є вдовою, тому, суддя вважає можливе звільнити ОСОБА_2 від адміністративної відповідальності за вчинене правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 164 КУпАП.

Згідно із ч. 2 ст. 284 КУпАП постанова про закриття справи виноситься при оголошені усного зауваження.

Відповідно до ст. 40-1 КУпАП судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення. У зв'язку із тим, що провадження по справі підлягає закриттю, судовий збір з ОСОБА_2 не стягується.

На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 22, 164, 279, 280, 283, 284 КУпАП, суддя

ПОСТАНОВИВ:

ОСОБА_2 звільнити від адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 164 КУпАП, оголосивши їй усне зауваження.

Провадження у адміністративній справі закрити відповідно до ст. 22 КУпАП у зв'язку із малозначністю вчиненого.

Постанова може бути оскаржена до Вінницького апеляційного суду через Калинівський районний суд Вінницької області особою, щодо якої її винесено, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником, або прокурором у випадках, передбачених частиною п'ятою статті 7 КУпАП, протягом десяти днів з дня винесення постанови.

Суддя Н.П. Карнаух