02.06.2025 м. Івано-ФранківськСправа № 909/633/24
Господарський суд Івано-Франківської області у складі:
судді Стефанів Т. В.,
секретар судового засідання Матенчук О. М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами загального позовного провадження справу
за позовом Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Скеля-2022"
до відповідачів
Яремчанської міської ради Івано-Франківської області,
Головного управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Приватна фірма "Галицький двір"
про визнання протиправним та скасування пункту 118 рішення Яремчанської міської ради № 662-54/2024 від 14.05.2024, визнання протиправним та скасування пункту 35 рішення Яремчанської міської ради № 697-56/2024 від 02.07.2024, скасування запису в Державному земельному кадастрі та Поземельній книзі про державну реєстрацію земельних ділянок, поновлення у Державному земельному кадастрі запису про земельну ділянку з кадастровим номером 2611000000:05:007:0334, площею 0,6594 га.
за участю:
представника позивача Госедло О. Д., Дем'янчук Г. В.
У судовому засіданні 02.06.2025 суд оголосив вступну та резолютивну частини рішення.
Суть спору
Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Скеля-2022" звернулося до Господарського суду Івано-Франківської області з позовом до Яремчанської міської ради Івано-Франківської області, Головного управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Приватна фірма "Галицький двір про визнання протиправним та скасування пункту 118 рішення Яремчанської міської ради № 662-54/2024 від 14.05.2024, визнання протиправним та скасування пункту 35 рішення Яремчанської міської ради № 697-56/2024 від 02.07.2024, скасування запису в Державному земельному кадастрі та Поземельній книзі про державну реєстрацію земельних ділянок, поновлення у Державному земельному кадастрі запису про земельну ділянку з кадастровим номером 2611000000:05:007:0334, площею 0,6594 га.
Вирішення процесуальних питань під час розгляду справи.
Ухвалою від 02.07.2024 суд заяву про забезпечення позову від 01.07.2024 (вх. № 6039/24 від 01.07.2024) з додатками повернув позивачу.
03.07.2024 надійшла заява про усунення недоліків (вх. № 10951/24 від 03.07.2024).
03.07.2024 надійшла заява про забезпечення позову (вх. № 6080/24 від 03.07.2024).
Ухвалою від 05.07.2024 позовну заяву залишено без руху.
Ухвалою від 05.07.2024 у задоволенні заяви від 03.07.2024 (вх. № 6080/24 від 03.07.2024) про забезпечення позову відмовлено.
15.07.2024 надійшла заява про усунення недоліків позовної заяви (вх. № 11579/24 від 15.07.2024) та заява про залучення третіх осіб (вх. № 6409/24 від 15.07.2024).
17.07.2024 суд постановив: прийняти позовну заяву до розгляду та відкрити провадження у справі, справу розглядати за правилами загального позовного провадження, підготовче засідання призначити на 16.08.2024, встановити строки сторонам на подачу відзиву на позов, відповіді на відзив, заперечення, пояснень.
16.08.2024 суд задовольнив заяву представника позивача про залучення третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмету спору - Приватної фірми «Галицький двір» та Головного управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області, підготовче судове засідання відкладено на 17.09.2024.
Позивачем оскаржено до апеляційної інстанції ухвалу від 05.07.2024 про відмову у забезпеченні позову. За результатами апеляційного оскарження постановою Львівського апеляційного господарського суду від 24.09.2024 скасовано, задоволено заяву про забезпечення позову, матеріали справи направлено до суду.
17.09.2024 надійшла заява від представника позивача (вх. № 1426/24 від 17.09.2024) про збільшення позовних вимог у зв'язку з фактом прийняття рішень та вчинення дій похідних від оскаржуваного рішення, що не були відомі на момент подання позову:
- визнання протиправним та скасувати пункт 35 рішення Яремчанської міської ради № 697-56/2024 «Про розгляд земельних питань» від 02.07.2024 про надання дозволу Яремчанській міській раді на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо поділу земельної ділянки комунальної власності загальною площею 0.6594 га (кадастровий номер 2611000000:05:007:0334) по вул. Свободи, 301, м. Яремче, на земельні ділянки площею 0,0521, 0,2511 та 0,3562.
- зобов'язати Головне управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області скасувати запис в Державному земельному кадастрі та поземельній книзі про державну реєстрацію земельних ділянок площею 0,0521, 0,2511 та 0,3562 по вул. Свободи, 301 в м. Яремче.
Ухвалою від 17.09.2024 суд постановив продовжити строк підготовчого провадження на 30 днів, підготовче засідання призначив на 15.10.2024.
17.09.2024 надійшла заява про забезпечення позову (вх. № 8135/24 від 17.09.2024).
Ухвалою від 19.09.2024 суд відмовив в задоволенні заяви про забезпечення позову.
24.09.2024 надійшла заява про забезпечення позову (вх. № 8329/24 від 24.09.2024).
Ухвалою від 25.09.2024 заяву про забезпечення позову задоволено.
07.10.2024 надійшла заява (вх. № 8770/24 від 07.10.2024) про зміну предмету позову (про збільшення позовних вимог), в якій добавлено ще одна позовна вимога: зобов'язати Головне управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області поновити у Державному земельному кадастрі запис про земельну ділянку з кадастровим номером 2611000000:05:007:0334, площею 0,6594 га з цільовим призначенням для будівництва і обслуговування багатоквартирного житлового будинку, яка розташована за адресою: Івано-Франківська обл., м. Яремче, вул. Свободи, 301 шляхом поновлення запису в Поземельній книзі.
Ухвалою від 15.10.2024 суд задовольнив заяву про зміну предмету позову та залучив співвідповідача - Головне управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області, підготовче судове засідання відклав на 11.11.2024.
Судові засідання неодноразово відкладались за клопотаннями позивача, відповідача та третьої особи, з огляду на заявлене бажання сторін врегулювати спір мирним шляхом (15.11.2024,12.12.2024,13.01.2025, 10.02.2025, 10.03.2025, 07.04.2025, 01.05.2025).
10.03.2025 суд розпочав розгляд справи по суті, заслухав вступні слова сторін, третьої особи та оголосив перерву по розгляду справи по суті на 07.04.2025. В подальшому розгляд справи двічі відкладався (07.04.2024 - неявка сторін, 01.05.2025 - клопотання сторін).
Позиції сторін.
Мотивуючи заявлені позовні вимоги позивач вказує на те, що:
- об'єднання співвласників багатоквартирного будинку Скеля 2022» здійснює обслуговування багатоквартирного будинку разом з вбудованими приміщеннями громадського призначення, набувши на підставі Рішення від 08.11.2022 № 382-32/2022 право постійного користування земельною ділянкою з к.н 2611000000:05:007:0334;
- вважає рішення Яремчанської міської ради від 14.05.2024 № 662-54/2024 про скасування рішення Яремчанської міської ради від 08.11.2022 року № 382-32/2022 «Про передачу земельної ділянки у постійне користування ОСББ “Скеля-2022» протиправним та таким, що підлягає скасуванню, оскільки наявний факт виникнення правовідносин, пов'язаних з реалізацією певних охоронюваних законом інтересів і суб'єкти цих правовідносин заперечують проти їх припинення.
Письмово позиція позивача щодо даного спору викладена у: позовній заяві від (вх. № 6036/24 від 01.07.2024), відповіді на відзив від 02.09.2024(вх. № 13826/24 від 03.09.2024), відповіді на відзив від 06.09.2024 (вх. № 14030/24 від 06.08.2024).
Відповідач позовні вимоги не визнає і вважає їх необґрунтованими, про що зазначив у відзиві на позовну заяву від 27.08.2024 (вх. № 13559/24 від 27.08.2024) та підтвердив у своєму виступі по розгляду справи по суті 10.03.2025. Звернув увагу на те, що позивач з моменту прийняття рішення про передачу земельної ділянки в постійне користування 08.11.2022 і до дати прийняття оскаржуваного пункту рішення не набув права постійного землекористування, а єдиним власником та розпорядником земельної ділянки була і залишається Яремчанська міська рада. Вказує на те, що право постійного користування є похідним від права власності і підлягає державній реєстрації, виникає тільки з моменту такої реєстрації. Також вважає, що рішення Яремчанської міської ради № 383-32/2022 є правовим актом індивідуальної дії, містить конкретні приписи, звернені до окремого індивіда чи юридичної особи, застосовуються одноразово і після реалізації вичерпують свою дію. Звертає увагу суду на те, що позивач не вносив плату за землю та не виконував обов'язки землекористувача.
Представник відповідача ГУ «Держгеокадастру» у відзиві на позовну заяву від 28.10.2024 (вх. № 16842/24 від 29.10.2024) вказав, що не погоджується з позовними вимогами, вважає що рішення кадастрового реєстратора про державну реєстрацію земельних ділянок з кадастровими номерами 2611000000:05:012:0209, 2611000000:05:012:0207, 2611000000:05:012:0208 є правомірними.
В судовому засіданні 10.03.2025 третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача підтримала свою позицію, висловлену в клопотанні від 02.06.2025 (вх. № 4811/25 від 02.06.2025) та зазначила, що заперечує проти задоволення позовних вимог «Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку «Скеля -2022» виходячи з того, що ОСББ набуло право на отримання в користування тільки тієї частини земельної ділянки, яка є необхідною для обслуговування будинку. Вважає що позивач не надав належних та допустимих доказів на підтвердження порушення його прав.
В судовому засідання 02.06.2025 представники позивача просили позов задовольнити у повному обсязі, з урахуванням зміненого предмету позову.
Фактичні обставини справи.
25.12.2007 між Яремчанською міською радою та ОСОБА_1 укладено договір купівлі-продажу земельної ділянки площею 0,6594 га з кадастровим номером 2611000000:05:008:016, за адресою м. Яремче вул. Свободи, 301, для реконструкції кінотеатру та будівництва і обслуговування культурно-розважального комплексу (об'єкту рекреаційного призначення).
25.12.2007 договір зареєстрований в реєстрі за № 1444, бланк договору ВКВ № 738851.
06.03.2008 на підставі договору ОСОБА_1 виданий Державний акт про право власності на земельну ділянку Серія ЯЕ № 852256 площею 0,6594 га з кадастровим номером 2611000000:05:007:0334 для реконструкції кінотеатру та будівництва і обслуговування культурно-розважального комплексу.
07.04.2008, згідно з актом приймання-передачі, ОСОБА_1 передала ТОВ «Яремчанська регіональна торгівельна компанія» як внесок до статутного капіталу земельну ділянку площею 0,6594 га, яка знаходиться за адресою: м. Яремче, вул. Свободи, 301.
03.07.2008 на підставі заяви директора ТОВ «Яремчанська регіональна торгівельна компанія» Хімчака Б. М. від 06.05.2008 Яремчанська міська рада Івано-Франківської області прийняла рішення № 244-17/2008 «Про вилучення, надання та передачу земельних ділянок у приватну власність, видачу дозволів на виготовлення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок організаціям, установам та підприємствам». Згідно з цим рішенням, Яремчанська міська рада надала дозвіл на переоформлення Державного акту на право власності на земельну ділянку площею 6594 метрів квадратних по вул. Свободи, 301 (Протокол № 01/08 загальних зборів учасників ТзОВ «Яремчанська регіональна торгівельна Компанія» та Акту приймання-передачі від 07.04.2008 року).
02.11.2017 ТОВ «Яремчанська регіональна торгівельна компанія» подала клопотання № 302 від 02.11.2017, відповідно до якого ФОП Калинчук В. В. розроблено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки, цільове призначення якої змінюється, зокрема для будівництва та обслуговування багатоквартирного житлового будинку за адресою: м. Яремче, вул. Свободи, 301, Яремчанської міської ради.
Рішенням сесії Яремчанської міської ради № 312-19/2017 від 28.12.2017 затверджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки, відповідно до п. 4 якого змінено цільове призначення земельної ділянки (кадастровий номер 2611000000:05:007:0334) із земель для реконструкції кінотеатру для будівництва і обслуговування культурно-розважального комплексу на землі житлової та громадської забудови (для будівництва та обслуговування багатоквартирного житлового будинку).
Будівництво житлового будинку здійснювало ПФ «Галицький двір».
21.02.2022 актом приймання-передачі житлового комплексу або його частини з балансу на баланс, після завершення будівництва житлового будинку, ПФ «Галицький двір» передало цей будинок на баланс ПП «ЖЕО «Житловий масив».
21.06.2022 на підставі Протоколу № 1 Установчих зборів співвласників багатоквартирного будинку від 20.06.2022 зареєстровано Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку «СКЕЛЯ-2022» (далі - ОСББ). Рішенням №2209184600014 від 01.08.2022 ОСББ включено до Реєстру неприбуткових установ та організацій.
30.06.2022 ПП «ЖЕО «Житловий масив» за актом приймання-передачі житлового комплексу або його частини з балансу на баланс багатоквартирний житловий будинок разом з вбудованими приміщеннями громадського призначення на вул. Свободи, 301 передало на баланс ОСББ «Скеля-2022», на підставі якого здійснюється обслуговування багатоквартирного житлового будинку, який розташований на земельній ділянці площею 0,6594 га, кадастровий номер 2611000000:05:007:0334.
18.08.2022 директор ТОВ “Яремчанська регіональна торгівельна компанія» Шимко В. А. подала заяву до Яремчанської міської ради про добровільну відмову Товариства від права власності на земельну ділянку кадастровий номер 2611000000:05:007:033 у зв'язку з завершенням будівництва на земельній ділянці і введенням в експлуатацію багатоквартирного житлового будинку.
08.11.2022 Яремчанська міська рада Івано-Франківської області прийняла рішення № 381-32/2022 «Про добровільну відмову від права власності на земельну ділянку для будівництва та обслуговування багатоквартирного житлового будинку ТОВ «Яремчанська регіональна торгівельна компанія», згідно з яким вирішила:
- надати згоду ТОВ «Яремчанська регіональна торгівельна компанія» на передачу у комунальну власність Яремчанської міської ради земельної ділянки, розташованої по вул. Свободи, 301 м. Яремче, кадастровий номер 2611000000:05:007:0334 для будівництва та обслуговування багатоквартирного житлового будинку площею 0,6594 га, що перебуває у приватній власності відповідно до Державного акта на право власності на земельну ділянку серія ЯЖ № 159033 від 13.11.2008;
- укласти з ТОВ «Яремчанська регіональна торгівельна компанія» нотаріально посвідчену угоду про передачу права власності на земельну ділянку.
08.11.2022 на підставі звернення ОСББ «СКЕЛЯ-2022» № 01 Яремчанська міська рада прийняла рішення №383-32/2022 «Про передачу земельної ділянки у постійне користування ОСББ «Скеля-2022», яким передала у постійне користування земельну ділянку з кадастровим номером 2611000000:05:007:0334 для будівництва і обслуговування багатоквартирного житлового будинку за рахунок земель комунальної власності Яремчанської міської ради.
18.03.2024 директор ПФ «Галицький двір» Друк В. О. звернувся до Яремчанської міської ради із заявою, у якій просить «зупинити дію рішення Яремчанської міської ради від 08.11.2022 №382-32/2022 «Про передачу земельної ділянки у постійне користування ОСББ «Скеля-2022» у зв?язку з необхідністю виділення земельної ділянки для обслуговування комерційних приміщень».
09.05.2024 ОСББ звернулося до Яремчанської міської ради із листом-вимогою № 03, у якому просило заборонити незаконне розділення земельної ділянки (к. н. 2611000000:05:007:0334) та зняти з розгляду питання порядку денного № 116 та № 117 на засіданні земельної комісії Яремчанської міської ради 13.05.2024 та з сесії 14.05.2024 Яремчанської міської ради.
13.05.2024, попри вищевказане звернення ОСББ, відбулося засідання постійної комісії з розгляду земельних питань, екології, рекреації, будівництва, архітектури та містобудування Яремчанської міської ради, за результатами якого складено відповідний протокол та зазначено, що членом постійної комісії з розгляду земельних питань, екології, рекреації, будівництва, архітектури та містобудування Калинчук В. В., запропоновано:
- п. 116 проекту рішення залишити в проекті без змін, у зв?язку із неодноразовими усними зверненнями громадян до депутатів Яремчанської міської ради щодо необхідності врегулювати питання дороги загального користування від вул. Свободи до вул. Курортної та подальшого вирішення питання облаштування шлагбаумів. Крім того, зазначає, що на даний час земельна ділянка під багатоквартирним будинком перебуває у комунальній власності Яремчанської міської ради, а право постійного користування не зареєстровано, залишивши дане питання у проекті міська рада не порушуватиме жодних прав ОСББ «Скеля-2022»;
- п. 117 виключити із проекту рішення у зв?язку із зміною голови ОСББ «Скеля-2022» та необхідністю погодження даного поділу земельної ділянки з новообраним головою ОСББ «Скеля-2022» для уникнення в подальшому спірних питань.
13.05.2024 Яремчанська міська рада Івано-Франківської області прийняла рішення № 662-54/2024 «Про розгляд земельних питань», згідно з яким вирішила скасувати рішення Яремчанської міської ради від 08.11.2022 № 382-32/2022 «Про передачу земельної ділянки у постійне користування ОСББ «Скеля-2022».
Позивач звертався до Відповідача із заходами щодо досудового врегулювання спору, про що свідчить лист-вимога ОСББ «Скеля-2022» № 03 від 09.05.2024 до Яремчанської міської ради, але такі заходи не принесли результатів.
21.06.2024 на сайті Яремчанської міської ради розміщено проєкт рішення «Про розгляд земельних питань», в якому йдеться про надання дозволу Яремчанській міській раді, юридична адреса: м. Яремче вул. Свободи, 266, на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо поділу земельної ділянки комунальної власності загальною площею 0,6594 га (кадастровий номер 2611000000:05:007:0334) на земельні ділянки площею 0,0521, площею 0,2511, площею 0,3562. Технічні документації земельних ділянок подати на затвердження міської ради.
02.07.2024 прийнято рішення «Про розгляд земельних питань» № 697-56/2024, яким вирішено: «Надати дозвіл Яремчанській міській раді юридична адреса: м. Яремче вул. Свободи, 266 на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо поділу земельної ділянки комунальної власності загальною площею 0,6594 га (кадастровий номер 2611000000:05:007:0334) по вул. Свободи, 301, м. Яремче, на земельні ділянки площею: 0,0521 га, 0,2511 га, 0,3562 га. Технічні документації земельних ділянок подати на затвердження міської ради». Відомості щодо вказаних земельних ділянок вже внесено до Державного земельного кадастру.
11.09.2024 на адвокатський запит представника позивача Демянчук Г. В. № 7651 від 09.09.2024 надано відповідь Яремчанської міської ради Івано-Франківської області № 2649/01-40/12, в якій зазначено, що було прийнято рішення від 02.07.2024 «Про розгляд земельних питань» № 697-56/2024, яким вирішено: «Надати дозвіл Яремчанській міській раді юридична адреса: м. Яремче вул. Свободи, 266 на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо поділу земельної ділянки комунальної власності загальною площею 0,6594 га (кадастровий номер 2611000000:05:007:0334) по вул. Свободи,301, м. Яремче, на земельні ділянки площею: 0,0521, 0,251, 0,3562. Технічні документації земельних ділянок подати на затвердження міської ради». Також повідомлено, що відомості щодо вказаних земельних ділянок вже внесено до Державного земельного кадастру.
23.09.2024 на адвокатські запит № 7692 отримано відповідь Головного управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області № 29-9-0.2-4930/0/2-24, яким повідомлено, що «Згідно відомостей Державного земельного кадастру на даний час земельна ділянка з кадастровим номером 2611000000:05:007:0334 площею 0,6594 га розташована за адресою: Івано-Франківська область, Надвірнянський район, м. Яремча, вулиця Свободи, 301, цільове призначення 02.03 Для будівництва і обслуговування багатоквартирного житлового будинку, перенесена в архівний шар 08.08.2024 через поділ на земельні ділянки.
Таким чином, оскільки позивач не погоджується із рішеннями Яремчанської міської ради, а також з похідними діями, а саме внесенням на його підставі відомостей до Державного земельного кадастру, а заходи досудового врегулювання спору результату не дали, ОСББ «Скеля-2022» звернулось до суду задля захисту своїх законних прав та інтересів.
Норми права, які застосував суд та мотиви їх застосування.
Згідно зі ст. 144 Конституції України органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території.
Відповідно до п. 34 ч. 1 ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» від 21.05.1997 № 280/97-ВР передбачено, що до виключної компетенції сільських, селищних, міських рад входить вирішення відповідно до закону питань з врегулювання земельних відносин.
Відповідно до ч. 1 ст. 3 Земельного кодексу України (далі - ЗК України) земельні відносини регулюються Конституцією України, цим Кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.
Згідно з ч. 2 ст. 4 ЗК України завданням земельного законодавства є регулювання земельних відносин з метою забезпечення права на землю громадян, юридичних осіб, територіальних громад та держави, раціонального використання та охорони земель.
Пунктом «в» ч. 1 ст. 12 ЗК України визначено, що до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин належить надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу.
Ч. 1 та ч. 2 ст. 42 ЗК України визначено, що земельні ділянки, на яких розташовані багатоквартирні будинки, а також належні до них будівлі, споруди та прибудинкові території державної або комунальної власності, надаються в постійне користування підприємствам, установам і організаціям, які здійснюють управління цими будинками.
Земельні ділянки, на яких розташовані багатоквартирні будинки, а також належні до них будівлі, споруди та прибудинкова територія, що перебувають у спільній сумісній власності власників квартир та нежитлових приміщень у будинку, передаються безоплатно у власність або в постійне користування співвласникам багатоквартирного будинку в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Згідно з п. «д» ч. 2 ст. 92 ЗК України права постійного користування земельною ділянкою із земель державної та комунальної власності набувають співвласники багатоквартирного будинку для обслуговування такого будинку та забезпечення задоволення житлових, соціальних і побутових потреб власників (співвласників) та наймачів (орендарів) квартир та нежитлових приміщень, розташованих у багатоквартирному будинку.
Відповідно до п.6 ч.1 ст.1 Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» спільне майно багатоквартирного будинку - це також права на земельну ділянку, на якій розташовані багатоквартирний будинок і належні до нього будівлі та споруди і його прибудинкова територія.
Тобто, пункт 1 ч.1 ст. 6 Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку унормував, що співвласники мають право вільно користуватися спільним майном багатоквартирного будинку з урахуванням умов та обмежень, встановлених законом або рішенням співвласників.
Відповідно до ч. 1 ст. 116 ЗК України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.
Згідно з ч. 2 ст. 117 ЗК України набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.
Таким чином, Яремчанська міська рада Івано-Франківської області, будучи законним власником земельної ділянки загальною площею 0,6594 га, кадастровий номер 2611000000:05:007:0334 08.11.2022 року прийняла рішення №382-32/2022 «Про передачу земельної ділянки у постійне користування ОСББ “Скеля-2022»». Згідно із вказаним рішенням міська рада вирішила передати у постійне користування ОСББ «Скеля-2022», земельну ділянку площею 0,6594 га по вул. Свободи, 301, м. Яремче з кадастровим номером 2611000000:05:007:0334 для будівництва і обслуговування багатоквартирного житлового будинку, за рахунок земель комунальної власності Яремчанської міської ради.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 2 ЗУ «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» від 01.07.2004 № 1952-IV державна реєстрація речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень - це офіційне визнання і підтвердження державою фактів набуття, зміни або припинення речових прав на нерухоме майно, обтяжень таких прав шляхом внесення відповідних відомостей до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.
В постановах Верховного Суду, зокрема від 24 січня 2020 у справі № 910/10987/18 та від 06 жовтня 2021 у справі № 910/13574/20), зазначається, що суть державної реєстрації прав полягає в офіційному визнанні і підтвердженні державою фактів набуття, зміни або припинення речових прав на нерухоме майно, які вже мали місце на підставі рішень відповідних органів, договорів чи інших правовстановлюючих документів, шляхом внесення відповідних записів до Державного реєстру прав, а не безпосереднє створення таких фактів зазначеними записами (постанова ВС від 24 січня 2020 у справі № 910/10987/18, постанова ВС від 06 жовтня 2021 у справі № 910/13574/20).
За змістом статей 1, 27 ЗУ «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень»:
- державна реєстрація прав не є підставою набуття права власності, а є лише засвідченням державою вже набутого особою права власності, що унеможливлює ототожнення факту набуття права власності з фактом його державної реєстрації, тому при дослідженні судом обставин існування в особи права власності, необхідним є перш за все встановлення підстави, на якій особа набула таке право, оскільки сама по собі державна реєстрація прав не є підставою виникнення права власності, такої підстави закон не передбачає;
- державна реєстрація речових прав на нерухоме майно є юридичним фактом, який полягає в офіційному визнанні та підтвердженні державою набутого особою речового права на нерухомість, та є елементом в юридичному складі (сукупності юридичних фактів), який призводить до виникнення речових прав;
- реєстрація права власності хоча і є необхідною умовою, з якою закон пов'язує виникнення речових прав на нерухоме майно, однак реєстраційні дії є похідними від юридичних фактів, на підставі яких виникають, припиняються чи переходять речові права, тобто державна реєстрація сама по собі не є способом набуття права власності.
Таким чином, не оформлення (відсутність державної реєстрації) за позивачем права власності на оспорювану земельну ділянку не позбавляє його права на захист свого права на неї.
Також Велика Палата Верховного Суду неодноразово звертала увагу на важливість принципу «збудоване на поверхні слідує за нею», згідно з яким особа, яка законно набула у власність будинок, споруду, має цивільний інтерес в оформленні права на земельну ділянку під такими будинком і спорудою після їх набуття.
Принцип єдності юридичної долі земельної ділянки та розташованої на ній будівлі або споруди, хоча безпосередньо і не закріплений у такому вигляді у законі, знаходить вияв у правилах статті 120 Земельного кодексу України, статті 377 Цивільного кодексу України (постанова від 04.12.2018 у справі № 910/18560/16, від 03.04.2019 у справі № 921/158/18 (пункт 51), від 22.06.2021 у справі № 200/606/18 (пункти 37-38), від 31.08.2021 у справі № 903/1030/19), від 20.07.2022 у справі № 923/196/20.
Рішення міської ради не містить жодних вимог щодо обов'язкової реєстрації зазначеного права у Єдиному державному реєстрі речових прав на нерухоме майно протягом певного строку з дня прийняття цього рішення. З огляду на зазначене, ОСББ набуло права постійного користування земельною ділянкою з к.н. 2611000000:05:007:0334 з моменту прийняття рішення № 382-32/2022 «Про передачу земельної ділянки у постійне користування ОСББ «Скеля-2022» від 08.11.2022.
На переконання суду, нездійснення позивачем державної реєстрації права на оспорювану земельну ділянку не позбавляє його відповідних прав щодо цієї ділянки, що виникли у зв'язку із набуттям власниками квартир багатоквартирного будинку, в якому створено ОСББ позивача, відповідних прав щодо земельної ділянки.
Щодо посилання відповідача на те, що рішення Яремчанської міської ради Івано-Франківської області від 08.11.2022 № 382-32/2022 «Про передачу земельної ділянки у постійне користування ОСББ «Скеля-2022» як правовий акт індивідуальної дії не вичерпав свою дію фактом його виконання, то суд зазначає, що ненормативні правові акти органу місцевого самоврядування є актами одноразового застосування, що вичерпують свою дію фактом виконання і не можуть бути скасовані чи змінені органом місцевого самоврядування після такого факту.
Рішення Яремчанської міської ради Івано-Франківської області від 08.11.2022 № 382-32/2022 «Про передачу земельної ділянки у постійне користування ОСББ «Скеля-2022» є ненормативним правовим актом, на підставі якого у позивача виникло право постійного користування землею, тобто свою дію воно вичерпало.
Щодо доводів відповідача про те, що позивач не виконував обов'язків землекористувача, зокрема не вносив плату за користування земельною ділянкою, суд виходить з наступного.
Центральні органи виконавчої влади, що реалізують державну політику у сфері земельних відносин та у сфері державної реєстрації речових прав на нерухоме майно, у сфері будівництва, щомісяця, але не пізніше 10 числа наступного місяця, а також за запитом відповідного контролюючого органу за місцезнаходженням земельної ділянки подають інформацію, необхідну для обчислення і справляння плати за землю, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Тобто, контролюючий орган здійснює нарахування сум земельного податку та надсилає податкове повідомлення-рішення.
В листі ГУ ДПС в Івано-Франківській області від 14.08.2024 № 9785/6/09-19-13-08-15, що міститься в матеріалах справи, зазначено, що за даними інформаційно-комунікаційної системи ДПС України ОСББ «Скеля-2022» станом на 01.08.2024 не має податкового боргу, недоїмки зі сплати єдиного внеску, іншої заборгованості з платежів (у тому числі розстроченої, відстроченої, реструктуризованої), контроль за справляння яких покладено на контролюючі органи.
Таким чином, підставою сплати земельного податку є податкове повідомлення-рішення, направлене контролюючим органом, яке не направлялося, а саме ОСББ «Скеля-2022» будь-якої заборгованості перед ГУ ДПС у Івано-Франківській області не має.
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Тобто, суб'єкт владних повноважень зобов'язаний діяти лише на виконання закону, за умов і обставин, визначених ним, вчиняти дії, не виходячи за межі прав та обов'язків, дотримуватися встановленої законом процедури, обирати лише встановлені законодавством України способи правомірної поведінки під час реалізації своїх владних повноважень.
Водночас у статті 3 Конституції України закріплено принцип, за яким права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави, яка відповідає перед людиною за свою діяльність.
Цей принцип знайшов своє відображення у ст. 74 ЗУ «Про місцеве самоврядування в Україні» від 21.05.1997 № 280/97-ВР, за якою органи та посадові особи місцевого самоврядування несуть відповідальність за свою діяльність перед територіальною громадою, державою, юридичними і фізичними особами.
Згідно зі ст. 144 Конституції України органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території.
Пунктом 34 частини 1 статті 26 Закону № 280/97-ВР передбачено, що до виключної компетенції сільських, селищних, міських рад входить вирішення відповідно до закону питань з врегулювання земельних відносин.
Відповідно до ч. 1-2 ст. 59 Закону № 280/97-ВР рішення ради щодо безоплатної передачі земельної ділянки комунальної власності у приватну власність (крім земельних ділянок, що перебувають у користуванні громадян та випадків передачі земельної ділянки власнику розташованого на ній жилого будинку, іншої будівлі, споруди) приймається не менш як двома третинами голосів депутатів від загального складу ради.
Відповідно до ч. 10 ст. 59 ЗУ «Про місцеве самоврядування в Україні» акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування з мотивів їх невідповідності Конституції або законам України визнаються незаконними в судовому порядку.
У Рішенні Конституційного Суду України від 16 квітня 2009 року у справі № 7-рп/2009 в абзацах 5 та 6 пункту 5 визначено, що органи місцевого самоврядування не можуть скасовувати свої попередні рішення, вносити до них зміни, якщо відповідно до приписів цих рішень виникли правовідносини, пов'язані з реалізацією певних суб'єктивних прав та охоронюваних законом інтересів, і суб'єкти цих правовідносин заперечують проти їх зміни чи припинення. Це є гарантією стабільності суспільних відносин між органами місцевого самоврядування та громадянами, що породжує у громадян упевненість у тому, що їхнє становище не буде погіршене прийняттям більш пізнього рішення.
Таким чином, орган місцевого самоврядування може скасувати власне рішення лише за умови, якщо із цього рішення ще не виникли правовідносини, пов'язані з реалізацією певних суб'єктивних прав та охоронюваних законом інтересів, і суб'єкти цих правовідносин заперечують проти їх зміни чи припинення.
Також відповідно до постанови Верховного Суду 24.07.2019 у справі № 182/2428/16-а реалізація повноважень органу місцевого самоврядування щодо скасування свого рішення можлива у разі дотримання сукупності умов, зокрема: відсутність факту виконання рішення, що скасовується, відсутність факту виникнення правовідносин, пов'язаних з реалізацією певних суб'єктивних прав та охоронюваних законом інтересів або ж відсутність заперечень суб'єктів правовідносин щодо їх зміни чи припинення у разі виникнення таких правовідносин.
Оскільки у зв'язку з прийняттям рішення № 382-32/2022 від 08.11.2022 «Про передачу земельної ділянки у постійне користування ОСББ «Скеля-2022» виникли правовідносини, пов'язані з реалізацією позивачем суб'єктивних прав та охоронюваних законом інтересів щодо постійного користування земельною ділянкою (к.н. 2611000000:05:007:0334), та запереченням позивача проти припинення цих правовідносин, відповідач не міг прийняти Рішення № 662-54/2024 від 14.05.2024 в частині скасування рішення № 382-32/2022 від 08.11.2022.
Європейський суд з прав людини у справі «Рисовський проти України» від 20 жовтня 2011, аналізуючи скасування державними органами раніше прийнятого ними рішення, яке є ненормативним правовим актом індивідуальної дії, підкреслив особливу важливість принципу «належного урядування». Він передбачає, що у разі, коли йдеться про питання загального інтересу, зокрема, якщо справа впливає на такі основоположні права людини, як майнові права, державні органи повинні діяти вчасно та в належний і якомога послідовний спосіб.
У Постанові від 10.04.2019 по справі № 390/34/17 ОП КЦС ВС вказала, що в основі доктрини venire contra factum proprium знаходиться принцип добросовісності. Поведінкою, яка суперечить добросовісності та чесній діловій практиці, є, зокрема, поведінка, що не відповідає попереднім заявам або поведінці сторони, за умови, що інша сторона, яка діє собі на шкоду, розумно покладається на них.
Дії Яремчаської міської ради, яка 18.08.2022 прийняла рішення про передачу земельної ділянки (к.н. 2611000000:05:007:0334) у постійне користування ОСББ «Скеля-2022», а згодом 14.05.2024 скасовує своє рішення, суперечить принципу належного врядування, її попередній поведінці і є недобросовісним.
Яремчанська міська рада скасувала рішення, на підставі якого у ОСББ «Скеля-2022» виникли правовідносини, пов'язані з реалізацією суб'єктивних прав та охоронюваних законом інтересів щодо постійного користування земельною ділянкою. Тобто, майновим приватним правом/інтересом. За наведеним у частині першій статті 192 ЗК України визначенням, право постійного користування земельною ділянкою - це правоволодіння і користування земельною ділянкою, яка перебуває у державній або комунальній власності, без встановлення строку.
Отже, у спірних правовідносинах міська рада реалізує свої повноваження, передбачені Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні» та відповідними статтями Земельного кодексу України, щодо розпорядження земельними ділянками комунальної власності, тобто, діє як власник земельної ділянки, який спірним рішенням скасував право постійного користування земельною ділянкою, на яку ОСББ «Скеля-2022» набуло право користування згідно статті 192 Земельного кодексу України.
Відповідно до статті 21 ЦК України суд визнає незаконним та скасовує правовий акт індивідуальної дії, виданий органом місцевого самоврядування, якщо він суперечить актам цивільного законодавства і порушує цивільні права або інтереси.
Відповідно до ч. 2 ст. 20 ГК України кожний суб'єкт господарювання та споживач має право на захист своїх прав і законних інтересів. Права та законні інтереси зазначених суб'єктів захищаються шляхом, зокрема, визнання повністю або частково недійсними актів органів державної влади та органів місцевого самоврядування, актів інших суб'єктів, що суперечать законодавству, ущемлюють права та законні інтереси суб'єкта господарювання або споживачів; визнання недійсними господарських угод з підстав, передбачених законом.
Визнання протиправним та скасування рішення Яремчанської міської ради Івано-Франківської області № 662-54/2024 «Про розгляд земельних питань» від 14.05.2024, в частині скасування Рішення Яремчанської міської ради від 08.11.2022 № 382-32/2022 «Про передачу земельної ділянки у постійне користування ОСББ «Скеля-2022» є законним, належним способом захисту порушених прав та охоронюваних законом інтересів ОСББ «Скеля-2022».
У відповідності до ч. 2 ст. 4 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень", право постійного користування земельною ділянкою є речовим правом на нерухоме майно, яке є похідним від права власності.
Відповідно до статті 125 ЗК України право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.
Позивач - ОСББ «Скеля-2022» до дати прийняття пункту 118 рішення Яремчанської міської ради Івано-Франківської області від 08.11.2022 не набула права постійного землекористування.
Однак, у своїх рішеннях Верховний суд неодноразово зазначав, що суть державної реєстрації прав полягає в офіційному визнанні і підтвердженні державою фактів набуття, зміни або припинення речових прав на нерухоме майно, які вже мали місце на підставі рішень відповідних органів, договорів чи інших правовстановлюючих документів, шляхом внесення відповідних записів до Державного реєстру прав, а не безпосереднє створення таких фактів зазначеними записами (постанова ВС від 24 січня 2020 у справі № 910/10987/18, постанова ВС від 06 жовтня 2021 у справі № 910/13574/20).
Відповідно до пункту 10 статті 24 Закону України «Про Державний земельний кадастр» у разі поділу земельної ділянки державна реєстрація земельної ділянки скасовується Державним кадастровим реєстратором, який здійснює таку реєстрацію, на підставі заяви про державну реєстрацію земельних ділянок, які утворилися в результаті такого поділу. За нормою пункту 114 Порядку ведення Державного земельного кадастру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.10.2012 № 1051 (далі - Порядок), відомості про земельну ділянку у разі скасування її державної реєстрації: набувають статусу архівних за рішенням Державного кадастрового реєстратора.
Згідно ч. 6 ст. 25 ЗУ «Про Державний земельний кадастр» форма Поземельної книги та порядок її ведення визначаються Порядком ведення Державного земельного кадастру. Пунктом 49 Порядку визначено, що Поземельна книга ведеться за формою згідно з додатком 8 під час державної реєстрації земельної ділянки, внесення до Державного земельного кадастру відомостей (змін до них) про зареєстровані земельні ділянки (в тому числі у разі їх поділу чи об'єднання, а також відновлення їх меж) відповідно до пунктів 107-137 цього Порядку.
Згідно п. 50 Порядку номером Поземельної книги є кадастровий номер земельної ділянки.
Згідно з пунктом 61 Порядку, скасування (поновлення) запису в Поземельній книзі здійснюється шляхом внесення до Державного земельного кадастру відомостей про його скасування (поновлення) із зазначенням дати та підстави для скасування (поновлення), посади, прізвища та ініціалів/ініціала власного імені Державного кадастрового реєстратора, який скасував (поновив) запис, та формування з використанням програмного забезпечення Державного земельного кадастру нових аркушів Поземельної книги, які засвідчуються: в електронній (цифровій) формі - кваліфікованим електронним підписом Державного кадастрового реєстратора; у паперовій формі - підписом Державного кадастрового реєстратора та скріплюються його печаткою.
При цьому і форма Поземельної книги згідно із додатком № 8 містить відомості про: зміни запису, скасування запису; поновлення запису щодо кожної інформації, яка вноситься до Поземельної книги (дата внесення змін / скасування / поновлення запису/ суть змін/номер аркуша Поземельної книги, який сформовано після внесення змін/підстава внесення змін/скасування/поновлення запису).
Відповідно до частини 2 статті 152 Земельного кодексу України, власник земельної ділянки або землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо ці порушення не пов'язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою, і відшкодування завданих збитків.
Відповідно до статті 326 ГПК України судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, - і за її межами. Невиконання судового рішення є підставою для відповідальності, встановленої законом.
Судове рішення є самостійною підставою для скасування державної реєстрації земельних ділянок, поновлення запису у Поземельній книзі і відсутність цієї підстави в переліку підстав для скасування державної реєстрації земельних ділянок та поновлення Поземельної книги, передбачених законом, не відміняє обов'язковості виконання судового рішення.
Таким чином, оскільки наявність записів про державну реєстрацію новоутворених земельних ділянок з іншими кадастровими номерами, порушує права та законні інтереси, унеможливлюючи реєстрацію в Державному земельному кадастрі попередньої земельної ділянки з якої вони були утворені шляхом поділу і яку позивач отримав в користування за рішенням Яремчанської міської ради, а судом задоволено заяву позивача про зміну предмету позову, то такі потрібно скасувати та поновити запис про земельну ділянку з кадастровим номером 2611000000:05:007:0334, площею 0,6594 га.
Висновок суду.
В контексті наведеного позов підлягає задоволенню в повному обсязі.
Судові витрати.
Пунктом 2 ч. 1 ст. 129 ГПК України передбачено, що судовий збір у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Враховуючи той факт, що позов задоволено в повному обсязі, судовий збір у розмірі 22 846 грн 50 к. слід покласти на відповідача.
Керуючись ст. 2, 13, 73, 74, 86, 129, 165, 166, 168, 236, 238, 240, 241,326 Господарського процесуального кодексу, суд
Позов Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Скеля-2022" до відповідачів Яремчанської міської ради Івано-Франківської області, Головного управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області; третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Приватна фірма "Галицький двір" про визнання протиправним та скасування пункту 118 рішення Яремчанської міської ради № 662-54/2024 від 14.05.2024, про визнання протиправним та скасування пункту 35 рішення Яремчанської міської ради № 697-56/2024 від 02.07.2024, скасування запису в Державному земельному кадастрі та Поземельній книзі про державну реєстрацію земельних ділянок, поновлення у Державному земельному кадастрі запису про земельну ділянку з кадастровим номером 2611000000:05:007:0334, площею 0,6594 га -задоволити.
Визнати протиправним та скасувати пункт 118 рішення Яремчанської міської ради № 662-54/2024 «Про розгляд земельних питань» від 14.05.2024 про скасування рішення Яремчанської міської ради від 08.11.2022 № 382- 32/2022 «Про передачу земельної ділянки у постійне користування ОСББ «Скеля-2022».
Визнання протиправним та скасувати пункт 35 рішення Яремчанської міської ради № 697-56/2024 «Про розгляд земельних питань» від 02.07.2024 про надання дозволу Яремчанській міській раді на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо поділу земельної ділянки комунальної власності загальною площею 0.6594 га (кадастровий номер 2611000000:05:007:0334) по вул. Свободи, 301, м. Яремче, на земельні ділянки площею 0,0521 га з кадастровим номером 2611000000:05:012:0209, площею 0,2511 га з кадастровим номером 2611000000:05:012:0207 та площею 0,3562 га з кадастровим номером 2611000000:05:012:0208.
Зобов'язати Головне управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області скасувати запис в Державному земельному кадастрі та Поземельній книзі про державну реєстрацію земельної ділянки площею 0,0521 га з кадастровим номером 2611000000:05:012:0209.
Зобов'язати Головне управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області скасувати запис в Державному земельному кадастрі та Поземельній книзі про державну земельної ділянки площею 0,2511 га з кадастровим номером 2611000000:05:012:0207.
Зобов'язати Головне управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області скасувати запис в Державному земельному кадастрі та Поземельній книзі про державну земельної ділянки площею 0,3562 га з кадастровим номером 2611000000:05:012:0208 по вул. Свободи, 301 в м. Яремче Івано-Франківської області.
Зобов'язати Головне управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області поновити у Державному земельному кадастрі запис про земельну ділянку з кадастровим номером 2611000000:05:007:0334, площею 0,6594 га з цільовим призначенням для будівництва і обслуговування багатоквартирного житлового будинку, яка розташована за адресою: Івано-Франківська обл., м. Яремче, вул. Свободи, 301 шляхом поновлення запису в Поземельній книзі.
Стягнути з Яремчанської міської ради Івано-Франківської області (вул. Свободи, буд. 266, м. Яремче, Надвірнянський р-н, Івано-Франківська обл.,78501, код ЄДРПОУ 33309833) на користь Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Скеля-2022" (вул. Свободи, буд. 301 м. Яремче, Надвірнянський р-н, Івано-Франківська обл., 78501, код ЄДРПОУ 44872828) 22 846 (двадцять дві тисячі вісімсот сорок шість) грн 50 к. судового збору.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Західного апеляційного господарського суду протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Рішення підписане 17.06.2025.
Суддя Т. В. Стефанів