Справа № 685/112/25
Провадження № 2/685/142/25
17 червня 2025 року селище Теофіполь
Теофіпольський районний суд Хмельницької області
в складі головуючої судді Бурлак Г.І.
з участю секретаря Ковальчука О.С.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в селищі Теофіполь справу за позовом керівника Волочиської окружної прокуратури в інтересах держави в особі Теофіпольської селищної ради до ОСОБА_1 , третя особа на стороні відповідача, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору: ОСОБА_2 про витребування земельної ділянки
встановив:
керівник Волочиської окружної прокуратури в інтересах держави в особі Теофіпольської селищної ради звернувся в суд із позовом до відповідача про витребування земельної ділянки, мотивуючи його тим, що рішенням Теофіпольської селищної ради №27-20/2022 від 25.02.2022 затверджено проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок із земель комунальної власності для ведення особистого селянського господарства та надано у власність ОСОБА_2 земельну ділянку площею 2 га, яка на час набуття розташована за межами населеного пункту смт Базалія Хмельницького району Хмельницької області (кадастровий номер 6824755300:02:005:0116) (території Теофіпольської ТГ) для ведення особистого селянського господарства, 02.12.2022 зареєстровано право власності ОСОБА_2 на вказану земельну ділянку. У подальшому ОСОБА_2 продав вказану земельну ділянку ОСОБА_1 . На час отримання у власність земельної ділянки з кадастровим номером 6824755300:02:005:0116 ОСОБА_2 вже використав своє право на безоплатне отримання у власність земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства в межах норм безоплатної передачі земельних ділянок для даного виду використання, попередньо отримавши на підставі наказу Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області від 23.06.2014 № 22-1481/1414-СГ у приватну власність земельну ділянку з кадастровим номером 6825882600:03:012:0028, площею 2 га для ведення особистого селянського господарства, що розташована за межами населених пунктів Виноградівської сільської ради Ярмолинецького району Хмельницької області, право власності за ОСОБА_2 зареєстровано в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень 04.07.2014. Таким чином, земельна ділянка площею 2 га з кадастровим номером 6824755300:02:005:0116 незаконно вибула із земель сільськогосподарського призначення державної власності, внаслідок незаконного повторного використання ОСОБА_2 права на безоплатну приватизацію земельних ділянок одного виду використання. За вказаним фактом Волочиською окружною прокуратурою 09.09.2024 внесено відомості до ЄРДР за №42024222000000011 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст.190 КК України. Зазначив, що рішення Теофіпольської селищної ради №27-20/2022 від 25.02.2022 прийняте з порушенням норм ст. 116, 121-122, 186 Земельного кодексу України, ОСОБА_1 отримав у власність земельну ділянку в особи, яка не мала права її отримувати та відчужувати, а тому земельна ділянка площею 2 га з кадастровим номером 6824755300:02:005:0116 підлягає витребуванню у ОСОБА_1 на користь територіальної громади. Зазначив, що земельна ділянка з кадастровим номером 6824755300:02:005:0116 відноситься до земель комунальної власності Теофіпольської селищної ради. На підставі викладеного, просить витребувати з незаконного володіння ОСОБА_1 у комунальну власність Теофіпольської селищної ради земельну ділянку площею 2 га, для ведення особистого селянського господарства, з кадастровим номером 6824755300:02:005:0116, яка розташована на території Теофіпольської ТГ Хмельницького району Хмельницької області та стягнути з відповідача на користь Хмельницької обласної прокуратури судовий збір у розмірі 3028 грн сплачений за пред'явлення позову.
В судове засідання сторони, про час та місце розгляду справи повідомлені вчасно, не з'явилися, від прокурора надійшла заява про розгляд справи у його відсутності, позовні вимоги підтримує. Представник позивача Теофіпольської селищної ради Хмельницького району Хмельницької області в судове засідання не з'явилася, заяв чи клопотань не подала. Від відповідача надійшла заява про розгляд справи у його відсутності, просить компенсувати вартість земельної ділянки
Третя особа про дату, час та місце розгляду справи повідомлений вчасно, до суду повернулося поштове відправлення з судовою повісткою із відміткою органу поштового зв'язку «адресат відсутній» .
Суд вважає можливим проводити розгляд справи у відсутності сторін.
Вивчивши матеріали справи, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню.
Згідно зі статтею 131-1 Конституції України в Україні діє прокуратура, яка здійснює представництво інтересів держави в суді у виключних випадках і в порядку, що визначені законом. Відповідно до ч. 3 ст. 23 Закону України «Про прокуратуру», прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб'єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу.
Волочиською окружною прокуратурою 08.01.2025 на адресу Теофіпольської селищної ради надіслано лист із викладенням факту незаконного набуття ОСОБА_2 права власності на земельну для ведення особистого селянського господарства площею 2 га, кадастровий номер 6824755300:02:005:0116 та про надання інформації чи вживалися селищною радою заходи щодо вказаних порушень земельного законодавства та чи вживатимуться в подальшому (а.с.19-20). Відповідно до листа Теофіпольської селищної ради від 16.01.2025 Теофіпольська селищна рада не вживала та не буде самостійно вживати заходів щодо витребування у ОСОБА_2 на користь Теофіпольської селищної ради земельної ділянки площею 2 га, кадастровий номер 6824755300:02:005:0116 (а.с.21).
Відповідно до ч. 2 ст. 19, 13,14 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Земля є об'єктом права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією. Земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави. Право власності на землю набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.
Згідно з ч.1 ст.116 Земельного кодексу України (далі ЗК України), громадяни та юридичні особи набувають право власності та право користування земельними ділянками із земель державної та комунальної власності за рішеннями органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.
Відповідно до ч.3, 4 ст.116 ЗК України, безоплатна передача земельних ділянок у власність громадян провадиться у разі: приватизації земельних ділянок, які перебувають у користуванні громадян; одержання земельних ділянок внаслідок приватизації державних і комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій; одержання земельних ділянок із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації, визначених цим Кодексом. Передача земельних ділянок безоплатно у власність громадян у межах норм, визначених цим Кодексом, проводиться один раз по кожному виду використання.
Відповідно до п.б ч.1 ст.121 ЗК України, громадяни України мають право на безоплатну передачу їм земельних ділянок із земель державної або комунальної власності для ведення особистого селянського господарства - не більше 2 гектара.
Таким чином, чинне законодавство України не передбачає можливості безоплатно отримувати у власність земельну ділянку із земель державної або комунальної власності для ведення особистого селянського господарства два або більше рази.
В судовому засіданні встановлено, що ОСОБА_3 на підставі наказу Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області від 23.06.2014 № 22-1481/1414-СГ отримав у приватну власність земельну ділянку з кадастровим номером 6825882600:03:012:0028, площею 2 га для ведення особистого селянського господарства, яка розташована за межами населених пунктів Виноградівської сільської ради Ярмолинецького району Хмельницької області, право власності зареєстровано в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень 04.07.2014, що підтверджується інформацією з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Держаного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна (а.с.11-12), наказом ГУ Держгеокадастру у Хмельницькій області від 23.06.2014 (а.с.18). На підставі рішення Теофіпольської селищної ради №27-20/2022 від 25.02.2022 затверджено проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок із земель комунальної власності для ведення особистого селянського господарства та надано у власність ОСОБА_2 земельну ділянку площею 2 га, яка на час набуття розташована за межами населеного пункту смт Базалія Хмельницького району Хмельницької області (кадастровий номер 6824755300:02:005:0116) (території Теофіпольської ТГ) для ведення особистого селянського господарства, 02.12.2022 зареєстровано право власності ОСОБА_2 на вказану земельну ділянку, що підтверджується інформацією з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Держаного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна (а.с.11-12), витягом з рішення Теофіпольської селищної ради №27-20/2022 від 25.02.2022 (а.с.15). У подальшому ОСОБА_4 продав земельну ділянку площею 2 га (кадастровий номер 6824755300:02:005:0116) ОСОБА_1 , що підтверджується інформацією з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Держаного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна (а.с.13-14), договором купівлі-продажу земельної ділянки від 20.12.2022 (а.с.16). Вироком Теофіпольського райсуду від 27.02.2025 ОСОБА_2 засуджений за ч.1 ст 190, ч.1 ст 209 КК України , а саме за заволодіння земельною ділянкою (кадастровий номер 6824755300:02:005:0116) шляхом обману та вчинення правочину з цим майном.
Таким чином, всупереч вимог ст.116, 118, 121 ЗК України ОСОБА_2 повторно, безоплатно передано у власність земельну ділянку для ведення особистого селянського господарства площею 2 га. ОСОБА_1 отримав у власність земельну ділянку в особи, яка не мала права її отримувати та відчужувати.
Відповідно до ст.387 ЦК України власник має право витребувати своє майно від особи, яка незаконно, без відповідної правової підстави заволоділа ним.
Відповідно до п.3 ч.1 ст.388 ЦК України, якщо майно за відплатним договором придбане у особи, яка не мала права його відчужувати, про що набувач не знав і не міг знати (добросовісний набувач), власник має право витребувати це майно від набувача у разі, якщо майно вибуло з володіння власника або особи, якій він передав майно у володіння, не з їхньої волі іншим шляхом.
Статтею 140 Конституції України визначено, що місцеве самоврядування є правом територіальної громади - жителів села чи добровільного об'єднання у сільську громаду жителів кількох сіл, селища та міста - самостійно вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і законів України.
Місцеве самоврядування здійснюється територіальною громадою в порядку, встановленому законом, як безпосередньо так і через органи місцевого самоврядування: сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи.
Згідно із ч.1 ст.142 Конституції України, ст. 16 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», матеріальною і фінансовою основою місцевого самоврядування є рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, земля, природні ресурси, що є у власності територіальних громад сіл, селищ, міст, районів у містах, а також об'єкти їхньої спільної власності, що перебувають в управлінні районних і обласних рад.
За ч. 1 ст. 143 Конституції України територіальні громади села, селища, міста безпосередньо або через утворенні ними органи місцевого самоврядування управляють майном, що є в комунальній власності.
Відповідно до ч.1 ст.1 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» право комунальної власності - право територіальної громади володіти, доцільно, економно, ефективно користуватися і розпоряджатися на свій розсуд і в своїх інтересах майном, що належить їй, як безпосередньо, так і через органи місцевого самоврядування. Відповідно до ст. 60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» територіальним громадам сіл, селищ, міст, районів у містах належить право комунальної власності на рухоме і нерухоме майно. Органи місцевого самоврядування від імені та в інтересах територіальних громад відповідно до закону здійснюють правомочності щодо володіння, користування та розпорядження об'єктами права комунальної власності. Право комунальної власності територіальної громади захищається законами на рівних умовах з правами власності інших суб'єктів. Відповідно до п. «б» ч. 1 ст. 80 Земельного кодексу України суб'єктами права власності на землю є територіальні громади, які реалізують це право безпосередньо або через органи місцевого самоврядування, - на землі комунальної власності. Відповідно до п.24 Перехідних положень Земельного кодексу України, з дня набрання чинності цим пунктом (27.05.2021) землями комунальної власності територіальних громад вважаються всі землі державної власності, розташовані за межами населених пунктів у межах таких територіальних громад, крім земель: а) що використовуються органами державної влади, державними підприємствами, установами, організаціями на праві постійного користування (у тому числі земельних ділянок, що перебувають у постійному користуванні державних лісогосподарських підприємств, та земель водного фонду, що перебувають у постійному користуванні державних водогосподарських підприємств, установ, організацій, Національної академії наук України, національних галузевих академій наук); б) оборони; в) природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення в межах об'єктів і територій природно- заповідного фонду загальнодержавного значення, лісогосподарського призначення; г) зони відчуження та зони безумовного (обов'язкового) відселення території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи; ґ) під будівлями, спорудами, іншими об'єктами нерухомого майна державної власності; д) під об'єктами інженерної інфраструктури загальнодержавних та міжгосподарських меліоративних систем державної власності; е) визначених у наданих до набрання чинності цим пунктом дозволах на розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок, наданих органами виконавчої влади з метою передачі земельних ділянок у постійне користування державним установам природно-заповідного фонду, державним лісогосподарським та водогосподарським підприємствам, установам та організаціям, якщо рішення зазначених органів не прийняті.
03.12.2020 відкрито першу сесію новообраною Теофіпольською селищною радою та розпочато повноваження депутатів Теофіпольської селищної ради відповідно до рішення сесії Теофіпольської селищної ради від 03.12.2020 №1-1/2020. Відповідно до розпорядження КМУ від 12.06.2020 №727р «Про визначення адміністративних центрів та затвердження територій територіальних громад Хмельницької області» затверджено території територіальних громад Хмельницької області, в тому числі Теофіпольську територіальну громаду (код населеного пункту 6824755100, до якої включено наступні територіальні громади: Теофіпольська, Базалійська, Бережинецька, Борщівська, Великолазучинська, Воронівецька, Волицька, Волиця-Польова, Гаврилівська, Гальчинецька, Ільковецька, Карабіївська, Кунчанська, Лідихівська, Михиринецька, Михнівська, Новоставецька, Олійницька, Ординецька, Поляхівська, Святецька, Турівська, Шибенська, Човгузівська. Згідно з п. 6-1 «Перехідних та прикінцевих положень» Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» до прийняття закону про адміністративно-територіальний устрій України закінчення повноважень сільських, селищних, міських рад, їхніх виконавчих органів, а також реорганізація сільських, селищних, міських рад, їхніх виконавчих органів як юридичних осіб у зв'язку із змінами в адміністративно-територіальному устрої України здійснюються з урахуванням таких положень: у день набуття повноважень сільською, селищною, міською радою, обраною територіальною громадою, територія якої затверджена Кабінетом Міністрів України (далі - сформована територіальна громада), припиняються повноваження сільських, селищних, міських рад, сільських, селищних, міських голів, обраних територіальними громадами, територія яких включена до території сформованої територіальної громади; сформована територіальна громада є правонаступником усього майна, прав та обов'язків розформованої територіальної громади з урахуванням особливостей, визначених підпунктами 5 і 6 цього пункту.
На підставі вищевикладеного, земельна ділянка з кадастровим номером 6824755300:02:005:0116, яка знаходиться за межами смт Базалія Теофіпольської ТГ Хмельницького району Хмельницької області відноситься до земель комунальної власності Теофіпольської територіальної громади.
З огляду на характер спірних правовідносин, обставини вибуття з комунальної власності земельної ділянки внаслідок незаконного повторного використання права на безоплатну приватизацію земельної ділянки одного виду використання та застосовані правові норми, відсутня невідповідність заходу втручання держави у право ОСОБА_1 на мирне володіння майном, так і порушення принципу пропорційності, котрі сформовані у сталій практиці ЄСПЛ.
Оцінюючи докази у їх сукупності, суд дійшов висновку, що позовні вимоги щодо витребування у ОСОБА_1 земельної ділянки у комунальну власність Теофіпольської селищної ради підлягають задоволенню.
Відповідно до ст. 390 ЦК України, суд одночасно із задоволенням позову органу державної влади, органу місцевого самоврядування або прокурора про витребування нерухомого майна від добросовісного набувача на користь держави чи територіальної громади вирішує питання про здійснення органом державної влади або органом місцевого самоврядування компенсації вартості такого майна добросовісному набувачеві. Суд постановляє рішення про витребування нерухомого майна від добросовісного набувача на користь держави чи територіальної громади, за умови попереднього внесення органом державної влади, органом місцевого самоврядування або прокурором вартості такого майна на депозитний рахунок суду. Перерахування грошових коштів як компенсації вартості нерухомого майна з депозитного рахунку суду здійснюється без пред'явлення добросовісним набувачем окремого позову до держави чи територіальної громади.
Згідно звіту про експертно грошову оцінку земельної ділянки, ринкова вартість земельної ділянки з кадастровим номером 6824755300:02:005:0116, що знаходиться на території Теофіпольської ТГ Хмельницького району Хмельницької області становить 64400 грн, вказана сумі 19 травня 2025 внесена на депозитний рахунок Теофіпольського райсуду, що підтверджується платіжною інструкцією №202.
Враховуючи, що ОСОБА_1 не знав і не міг знати, що придбав земельну ділянку у особи, яка не мала права її набувати і , відповідно, відчужувати, то відповідач є добросовісним набувачем, тому на його користь необхідно компенсувати вартість цієї земельної ділянки
Оскільки позов прокурора задоволено, то з відповідача на користь Хмельницької обласної прокуратури підлягає стягненню судовий збір в розмірі 3028 грн за подання позовної заяви.
Керуючись ст. 116,118,121,186 ЗК України, ст.387, 388 ЦК України, ЗУ «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», Закону України «Про прокуратуру», ст. 89, 264, 265 ЦПК України, суд
ухвалив:
позов керівника Волочиської окружної прокуратури в інтересах держави в особі Теофіпольської селищної ради до ОСОБА_1 , третя особа на стороні відповідача, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору: ОСОБА_2 про витребування земельної ділянки задовольнити.
Витребувати у ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) у комунальну власність Теофіпольської селищної ради Хмельницького району Хмельницької області (код ЄДРПОУ 04405774) земельну ділянку площею 2 га для ведення особистого селянського господарства з кадастровим номером 6824755300:02:005:0116, що знаходиться на території Теофіпольської ТГ Хмельницького району Хмельницької області.
Стягнути з ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) на користь Хмельницької обласної прокуратури (код ЄДРПОУ 02911102, Держказначейська служба України, м. Київ, МФО 820172, р/р UA 188201720343120002000002814, код класифікації видатків бюджету 2800) 3028 грн судового збору, сплаченого при поданні позову.
Компенсувати ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) вартість земельної ділянки з кадастровим номером 6824755300:02:005:0116, що знаходиться на території Теофіпольської ТГ Хмельницького району Хмельницької області в сумі 64 400 грн, за рахунок коштів, внесених Теофіпольською селищною радою (код ЄДРПОУ 04405774) на депозитний рахунок Теофіпольського районного суду Хмельницької області згідно платіжної інструкції №202 (внутрішній номер 424293504) від 19 травня 2025.
Апеляційна скарга на рішення може бути подана протягом 30 днів з дня проголошення рішення до Хмельницького апеляційного суду.
Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його (її) проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду. Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків, зазначених у ч.2 статті 358 цього Кодексу.
Головуюча