Справа № 951/309/25
Провадження №3/951/180/2025
17 червня 2025 року селище Козова
Суддя Козівського районного суду Тернопільської області Чапаєв Р.В., розглянувши матеріали, які надійшли від ГУ ДПС у Тернопільській області, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянство України, з вищою освітою, адреса реєстрації: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , працює на посаді начальника відділу освіти, культури, молоді та спорту Козівської селищної ради, за ч. 1 ст. 155-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
20.05.2025 на розгляд до Козівського районного суду Тернопільської області від ГУ ДПС у Тернопільській області надійшли матеріали про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 155-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - КУпАП).
У протоколі про адміністративне правопорушення № 480/07-04 від 08.05.2025 зазначено, що ОСОБА_1 вчинила порушення порядку проведення розрахунків, а саме: розрахункові операції на повні суми наданих послуг не проведено через зареєстрований, опломбований у встановленому порядку та переведений у фіскальний режим роботи реєстратор розрахункових операцій, або через зареєстрований фіскальним сервером контролюючого органу програмний реєстратор розрахункових операцій зі створенням у паперовій або в електронній формі фіскальний чек, не видано особі, яка отримала послугу, розрахункового документа встановленої форми та змісту (фіскальний чек). Зазначеними діями (бездіяльністю) порушила вимоги п.1, 2 ст.3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» № 265/95-ВР від 06.07.1995, зі змінами та доповненнями.
Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, прибула в судове засідання, подала усні заперечення та просила закрити справу з підстав відсутності у її діях складу вищенаведеного адміністративного правопорушення. Покликається на те, що до кола її посадових обов'язків не входить організація здійснення розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, про що нею було зазначено у письмових запереченнях на акт фактичної перевірки від 08.05.2025 № 6296/19-00/07-04/44080090, складений ГУ ДПС у Тернопільській області.
За клопотанням особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, суд долучив до матеріалів справи та дослідив у судовому засіданні такі надані нею документи: роздруківку QR-коду, за допомогою якого здійснюється оплата послуг із відвідування басейну безготівковим способом, копію квитанції про сплату штрафних (фінансових) санкцій, Положення про відділ освіти, культури, молоді та спорту Козівської селищної ради (нова редакція), затверджене рішенням сесії Козівської селищної ради № 1041 від 28.10.2021, Положення про порядок надання платних послуг Козівським ліцеєм № 2 Козівської селищної ради № 2740 від 14.02.2025, Посадову інструкцію начальника відділу освіти, культури, молоді та спорту Козівської селищної ради, затверджену головою Козівської селищної ради, заперечення платника податків - відділу освіти, культури, молоді та спорту Козівської селищної ради на акт фактичної перевірки № 6296/19-00/07-04/44080090 від 08.05.2025.
Суд, дослідивши усі матеріали справи, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок наявних у справі доказів у їх сукупності, дійшов таких висновків.
Відповідно до ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Положеннями ст. 280 КУпАП передбачено, що необхідною умовою для притягнення особи до адміністративної відповідальності є встановлення на підставі належних та допустимих доказів факту вчинення певного діяння такою особою та наявність в діянні цієї особи, що є суб'єктом правопорушення, всіх обов'язкових ознак складу певного адміністративного правопорушення.
Частиною 1 статті 155-1 КУпАП передбачена адміністративна відповідальність за порушення встановленого законом порядку проведення розрахунків у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг.
Відповідно до п.11 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» суб'єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням електронних платіжних засобів, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також операції з приймання готівки для виконання платіжної операції, зобов'язані, зокрема, проводити розрахункові операції через реєстратори розрахункових операцій та/або через програмні реєстратори розрахункових операцій для підакцизних товарів з використанням режиму програмування із зазначенням коду товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД, найменування товарів, цін товарів та обліку їх кількості, а також із зазначенням цифрового значення штрихового коду марки акцизного податку (серія та номер) при роздрібній торгівлі алкогольними напоями.
Суб'єктами правопорушення, передбаченого ч.1 ст.155-1 КУпАП, можуть бути особи, які відповідно до своїх функціональних обов'язків здійснюють розрахункові операції, а також посадові особи, до компетенції яких належить організація здійснення розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг. Для кваліфікації вищеописаних дій чи бездіяльності ОСОБА_1 як начальника відділу освіти, культури, молоді та спорту Козівської селищної ради за вказаною статтею КУпАП слід встановити, що проведення розрахункових операцій на повні суми наданих послуг у Козівському ліцеї № 2 із порушенням встановленого законом порядку зумовлене її службовим становищем, а дії чи бездіяльність, пов'язані із розрахунковими операціями у Козівському ліцеї № 2, входили в коло її службових обов'язків. Посадова особа, яка склала протокол про адміністративне правопорушення щодо ОСОБА_1 за ч.1 ст.155-1 КУпАП у зв'язку із порушенням порядку проведення розрахунків пов'язує факт вчинення правопорушення, суть якого викладено у протоколі, із перебуванням ОСОБА_1 саме на посаді начальника відділу освіти, культури, молоді та спорту Козівської селищної ради. Суд звертає увагу, що відповідальність за цією нормою посадової особи може наставати, якщо дії (бездіяльність) входили у коло службових обов'язків цієї службової особи, або якщо обов'язок діяти відповідним чином юридично був включений (законом, указом, постановою, наказом, інструкцією тощо) до кола службових повноважень такої особи.
З аналізу долучених до матеріалів справи про адміністративне правопорушення документів неможливо встановити, що фактично на ОСОБА_1 як на начальника відділу освіти, культури, молоді та спорту Козівської селищної ради покладалися обов'язки, котрі передбачали вчинення дій, які наведені в протоколі про адміністративне правопорушення, а саме організація здійснення розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг в закладі освіти - Козівському ліцеї № 2. Протокол про адміністративне правопорушення не містить посилання на пункти посадової інструкції начальника відділу освіти, культури, молоді та спорту Козівської селищної ради або іншого документа, котрий визначає повноваження вказаної посадової особи, з яких суд може зробити висновок про покладення обов'язків із організації здійснення розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а відтак і відповідальності за порушення у згаданій сфері, саме на зазначену посадову особу. Протокол та додані до нього матеріали не містять доказів того, що ОСОБА_1 безпосередньо здійснювала реалізацію послуг із відвідування басейну в Козівському ліцеї № 2, або ж що вона має статус посадової особи, до посадових обов'язків якої належить організація здійснення розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, що має значення для віднесення ОСОБА_1 до суб'єктів даного правопорушення, а відтак має значення для встановлення наявності або відсутності в її діях складу зазначеного правопорушення.
Таким чином, особою, яка склала протокол, не доведено, що начальник відділу освіти, культури, молоді та спорту Козівської селищної ради є суб'єктом даного правопорушення.
Дослідивши докази, що містяться в матеріалах справи, оцінивши їх у сукупності, суд дійшов висновку про те, що під час судового розгляду знайшли своє підтвердження доводи про відсутність належних та допустимих доказів винуватості ОСОБА_1 у вчиненні інкримінованого правопорушення, зокрема, підтвердження того, що саме ОСОБА_1 є суб'єктом вчинення даного правопорушення.
Відповідно до вимог ч. 2 ст. 62 Конституції України усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачиться на її користь.
Пунктом 1 ч.1 ст. 247 КУпАП визначено, що провадження у справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
Резюмуючи викладене, керуючись п.1 ст.247, ст.283, 284 КУпАП, суддя
Провадження у справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст.155-1 КУпАП закрити з підстав, передбачених п.1 ч. 1 ст.247 КУпАП, у зв'язку з відсутністю у її діях складу адміністративного правопорушення.
Постанова судді у справах про адміністративне правопорушення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Постанова судді у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена протягом десяти днів з дня винесення постанови особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником, а також прокурором у випадках, передбачених частиною п'ятою статті 7 та частиною першою статті 287 КУпАП.
Апеляційна скарга на постанову про накладення адміністративного стягнення подається до Тернопільського апеляційного суду через Козівський районний суд Тернопільської області.
Суддя Р.В. Чапаєв