Справа № 216/8502/24
Провадження № 3/216/287/25
13 червня 2025 року м. Кривий Ріг
Дніпропетровської області
Суддя Центрально-Міського районного суду м. Кривого Рогу Дніпропетровської області Онопченко Ю.В., розглянувши клопотання адвоката Щербаня Віктора Сергійовича, який діє в інтересах ОСОБА_1 про призначення комплексної судово-відеотехнічної, фототехнічної та автотехнічної експертизи по адміністративній справі про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_2 за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 124 КпАП України та ОСОБА_1 за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 124 КпАП України,-
Адвокат Щербань В.С., який діє в інтересах ОСОБА_1 звернувся до суду з клопотаннями про призначення комплексної судово-відеотехнічної, фототехнічної та авто технічної експертизи, оскільки ОСОБА_1 вину в скоєні ДТП не визнає, вважає, що її дії не містять складу адміністративного правопорушення. Призначення експертизи необхідно для встановлення причинного зв'язку між діями обох водіїв і наслідками ДТП, для встановлення наявності складу адміністративного правопорушення, кваліфікованої оцінки дій кожного із водіїв в частині порушення ПДР України. На вирішення експерта просив поставити наступні питання:
1.Як в даному випадку мали діяти водії ОСОБА_1 та ОСОБА_2 згідно вимог ПДР України?
2.На який сигнал світлофору виїхали на перехрестя автомобілі під керуванням водіїв ОСОБА_1 та ОСОБА_2 згідно відеозапису, який мається в матеріалах справи?
3.Чи вбачається в діях водіїв ОСОБА_1 та ОСОБА_2 невідповідності вимогам ПДР України які знаходяться в прямому причинному зв'язку із ДТП?
Експертизу просив доручити судовим експертам Національного наукового центру «Інститут судових експертиз ім. заслуженого професора М.С. Бокаріуса» Міністерства юстиції України.
Представник ОСОБА_2 - адвокат Ільчук Д.Ю. в судовому засіданні не заперечував щодо задоволення клопотання про призначення експертизи.
Заслухавши думку учасників судового розгляду, дослідивши матеріали справ про адміністративні правопорушення, з метою всебічного, повного і об'єктивного з'ясування обставин даної справи, суддя вважає за необхідне призначити у справі комплексну судово-відеотехнічну, фототехнічну та авто технічну експертизу.
Відповідно до ст. ст. 248, 251 КпАП України розгляд справи про адміністративне правопорушення здійснюється на засадах рівності перед законом і органом, який розглядає справу. Доказами по справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Такі обставини можуть бути встановлені висновком експертизи.
Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності має право заявляти клопотання.
Відповідно до ч. 1 ст. 271 КУпАП, у розгляді справи про адміністративне правопорушення можуть брати участь адвокат, інший фахівець у галузі права, який за законом має право на надання правової допомоги особисто чи за дорученням юридичної особи. Ці особи мають право знайомитися з матеріалами справи; заявляти клопотання; за дорученням особи, яка його запросила, від її імені подавати скарги на рішення органу (посадової особи), який розглядає справу, а також мають інші права, передбачені законами України.
Відповідно до ч. 1 ст. 273 КУпАП, експерт призначається органом (посадовою особою), у провадженні якого перебуває справа про адміністративне правопорушення, у разі коли виникає потреба в спеціальних знаннях, у тому числі для визначення розміру майнової шкоди, заподіяної адміністративним правопорушенням, а також суми грошей, одержаних внаслідок вчинення адміністративного правопорушення, які підлягатимуть конфіскації.
У п. 24 постанови Пленуму Верховного Суду України від 23.12.2005 № 14 «Про практику застосування судами України законодавства у справах про деякі злочини проти безпеки дорожнього руху та експлуатації транспорту, а також про адміністративні правопорушення на транспорті» звернуто увагу судів на неприпустимість спрощеного підходу до судового розгляду справ про адміністративні правопорушення на транспорті та ігнорування прав осіб, яких притягають до відповідальності, потерпілих, їх законних представників і захисників. При розгляді справ зазначеної категорії необхідно з'ясовувати всі обставини, перелічені у статтях 247 і 280 КУпАП, у тому числі шляхом допиту свідків та призначення експертиз.
Відповідно до ч.1 Закону України «Про судову експертизу» судова експертиза це дослідження на основі спеціальних знань у галузі науки, техніки, мистецтва, ремесла тощо об'єктів, явищ і процесів з метою надання висновку з питань, що є або будуть предметом судового розгляду.
Таким чином, підставою для призначення експертизи є потреба у спеціальних знаннях в галузі науки, техніки тощо для виконання завдань провадження у справах про адміністративні правопорушення, зокрема, для всебічного, повного і об'єктивного з'ясування обставин справи.
Комплексною є експертиза, що проводиться із застосуванням спеціальних знань різних галузей науки, техніки або інших спеціальних знань (різних напрямів у межах однієї галузі знань) для вирішення одного спільного (інтеграційного) завдання (питання). До проведення таких експертиз у разі потреби залучаються як експерти експертних установ, так і фахівці установ та служб (підрозділів) інших центральних органів виконавчої влади або інші фахівці, що не працюють у державних спеціалізованих експертних установах.
Відповідно до п.п. 1.1.3 Розділу II Інструкції про призначення та проведення судових експертиз та експертних досліджень та Науково-методичних рекомендацій з питань підготовки та призначення судових експертиз та експертних досліджень, затвердженої Наказом Міністерства юстиції України від 08.10.1998 № 53/5, серед основних завдань автотехнічної експертизи є установлення відповідності дій водія ТЗ у даній дорожній ситуації технічним вимогам Правил дорожнього руху, наявності у водія технічної можливості запобігти пригоді з моменту виникнення небезпеки, відповідності з технічної точки зору дій водія вимогам Правил дорожнього руху, а також встановлення причинно-наслідкового зв'язку між діями водія та ДТП.
Враховуючи вищевикладене, зважаючи на те, що в межах даної справи є потреба у спеціальних технічних знаннях у галузі транспорту, його руху та правил дорожнього руху, з метою визначення відповідності поведінки особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, а також іншого учасника дорожньо-транспортної пригоди технічним вимогам Правил дорожнього руху суддя доходить висновку про необхідність призначення комплексної судово-відеотехнічної, фототехнічної та автотехнічної експертизи, проведення якої доручити експертам Національного наукового центру «Інститут судових експертиз ім. заслуженого професора ОСОБА_3 » Міністерства юстиції України.
Керуючись ст.ст. 248, 251 КпАП України, суддя, -
Клопотання адвоката Щербаня Віктора Сергійовича, який діє в інтересах ОСОБА_1 про призначення комплексної судово-відеотехнічної, фототехнічної та автотехнічної експертизи - задовольнити.
Призначити судову автотехнічну експертизу, проведення якої доручити експертам Національного наукового центру «Інститут судових експертиз ім. заслуженого професора М.С. Бокаріуса» Міністерства юстиції України, який знаходиться за адресою: м. Харків, вул. Залютинська, буд. 8
На розгляд експерта поставити питання:
1. Як в даному випадку мали діяти водії ОСОБА_1 та ОСОБА_2 згідно вимог ПДР України?
2. На який сигнал світлофору виїхали на перехрестя автомобілі під керуванням водіїв ОСОБА_1 та ОСОБА_2 згідно відеозапису, який мається в матеріалах справи?
3. Чи вбачається в діях водіїв ОСОБА_1 та ОСОБА_2 невідповідності вимогам ПДР України які знаходяться в прямому причинному зв'язку із ДТП?
Для експертного дослідження використати вихідні дані, які містяться в матеріалах адміністративної справи та сліди дорожньо-транспортної пригоди, які містяться на автотранспортних засобах.
В розпорядження експертів надати об'єднану справу № 216/8502/24 (провадження № 3/216/287/25).
Судову експертизу провести за рахунок коштів, які цільовим призначенням виділяються експертній установі з Державного бюджету України.
Експерта попередити про кримінальну відповідальність за ст.ст. 384, 385 КК України.
Провадження по справі на час проведення експертизи зупинити.
Постанова оскарженню не підлягає.
Повний текст постанови складений 16 червня 2025 року.
Суддя: Ю.В. Онопченко