Постанова від 16.06.2025 по справі 600/1669/24-а

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 600/1669/24-а

Головуючий суддя 1-ої інстанції - Григораш В.О.

Суддя-доповідач - Шидловський В.Б.

16 червня 2025 року

м. Вінниця

Сьомий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді: Шидловського В.Б.

суддів: Капустинського М.М. Сапальової Т.В. ,

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Міністерство внутрішніх справ України на рішення Чернівецького окружного адміністративного суду від 18 лютого 2025 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Департаменту пенсійних питань та соціального захисту Міністерства внутрішніх справ України, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача державна установа, "Територіальне медичне об'єднання МВС України по Чернівецькій області" про визнання протиправною відмову та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Департаменту пенсійних питань та соціального захисту Міністерства внутрішніх справ України, в якому просив:

визнати протиправною відмову Департаменту пенсійних питань та соціального захисту Міністерства внутрішніх справ України щодо подачі в Управління Пенсійного фонду в Чернівецькій області документів ОСОБА_1 для призначення йому пенсії по вислузі років (№2038/49-2024 від 23.01.2024);

зобов'язати Департаменту пенсійних питань та соціального захисту Міністерства внутрішніх справ України подати в Управління Пенсійного фонду в Чернівецькій області пакет документів відносно ОСОБА_1 для призначення йому пенсії по вислузі років.

Рішенням Чернівецького окружного адміністративного суду від 18 лютого 2025 року позов задоволено.

Не погоджуючись із прийнятим судовим рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, у якій просив скасувати рішення суду першої інстанції та ухвалити нове, яким у задоволенні позовних вимог відмовити.

В обґрунтування апеляційної скарги апелянт послався на неправильне застосування судом першої інстанції норм матеріального права, порушення норм процесуального права, що, на його думку, призвело до неправильного вирішення спору.

Враховуючи, що рішення суду першої інстанції ухвалено в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у порядку письмового провадження), суд апеляційної інстанції в порядку п.3 ч.1 ст.311 КАС України розглядає справу без повідомлення учасників справи (в порядку письмового провадження) за наявними у справі матеріалами, оскільки справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів.

Проаналізувавши вимоги та підстави апеляційної скарги, вивчивши матеріали справи в їх сукупності, проаналізувавши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційну скаргу необхідно залишити без задоволення, а рішення суду першої інстанції - без змін, з огляду на наступне.

Як встановлено судом першої інстанції та підтверджено матеріалами справи, що згідно з наказом Управління МВС України в Чернівецькій області від 16.07.2015 №168 о/с ОСОБА_1 звільнений з органів внутрішніх справ за пунктом 64 "г" (через скорочення штатів) "Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ". Даним наказом також визначено, що вислуга років ОСОБА_1 на день звільнення становить - 18 років 11 місяців 04 дні (а.с. 16).

Згідно послужного списку ОСОБА_1 за час служби в УМВС України в Чернівецькій області позивач перебував на посадах:

14.08.1996 - 26.06.2001 - навчання в Університеті внутрішніх справ.

26.06.2001 - 01.08.2001 - старший оперуповноважений Спеціального відділу ДСБЕЗ по боротьбі з хабарництвом, злочинами в сфері зовнішньоекономічної діяльності та бюджетній сфері при УДСБЕЗ УМВС України в Чернівецькій області.

01.08.2001 - 01.02.2002 - старший оперуповноважений Відділу ДСБЕЗ Сторожинецького районного відділу УМВС України в Чернівецькій області.

01.02.2022 - 01.10.2002 - оперуповноважений групи боротьби зі злочинністю в процесі приватизації та на фондовому ринку УДСБЕЗ УМВС України в Чернівецькій області.

01.10.2002 - 01.02.2003 - старший оперуповноважений відділу організації роботи, зонального контролю та опрацювання оперативної інформації УДСБЕЗ УМВС України в Чернівецькій області.

01.02.2003 - 01.03.2003 - оперуповноважений відділу по боротьбі з організованими злочинними угрупуваннями в пріоритетних напрямах економіки УБОЗ УМВС України в Чернівецькій області.

01.03.2003 - 08.09.2005 - оперуповноважений відділу по боротьбі з корупцією УБОЗ УМВС України в Чернівецькій області.

08.09.2005 - 01.03.2006 - оперуповноважений відділу по боротьбі з організованими злочинними угрупуваннями в пріоритетних напрямах економіки УБОЗ УМВС України в Чернівецькій області.

01.03.2006 - 03.10.2007 - оперуповноважений в особливо важливих справах відділу по боротьбі з організованими злочинними угрупуваннями в пріоритетних напрямах економіки УБОЗ УМВС України в Чернівецькій області.

03.10.2007 - 10.07.2008 - старший оперуповноважений в особливо важливих справах відділу по боротьбі з корупцією УБОЗ УМВС України в Чернівецькій області.

10.07.2008 - 23.04.2009 - заступник начальника відділу по боротьбі з організованими групами і злочинними організаціями економічної спрямованості УБОЗ УМВС України в Чернівецькій області.

23.04.2009 - 11.06.2010 - старший оперуповноважений в особливо важливих справах відділу тактичної розвідки розвідувально-аналітичного центру УБОЗ УМВС України в Чернівецькій області.

11.06.2010 - 09.07.2010 - виконуючий обов'язків Заступника начальника відділу по боротьбі з організованими злочинними угрупуваннями в пріоритетних напрямах економіки УБОЗ УМВС України в Чернівецькій області.

09.07.2010 - 27.07.2011 - заступник начальника відділу по боротьбі з організованими злочинними угрупуваннями в пріоритетних напрямах економіки УБОЗ УМВС України в Чернівецькій області.

27.07.2011 - 07.09.2011 - оперуповноважений в особливо важливих справах інформаційно-аналітичного центру "Скорпіон" УБОЗ УМВС України в Чернівецькій області.

07.09.2011 - 01.10.2012 - оперуповноважений сектору кримінальної розвідки в УВП УБОЗ УМВС України в Чернівецькій області.

01.10.2012 - 16.11.2012 - начальник сектору кримінальної розвідки в УВП УБОЗ УМВС України в Чернівецькій області.

16.11.2012 - 12.04.2013 - оперуповноважений сектору кримінальної розвідки в УВП УБОЗ УМВС України в Чернівецькій області.

12.04.2013 - 15.06.2013 - оперуповноважений інформаційно-аналітичного центру «Скорпіон» УБОЗ УМВС України в Чернівецькій області.

15.06.2013 - 15.07.2013 - відряджено в розпорядження начальника УМВС.

15.07.2013 - 31.08.2013 - оперуповноважений сектору карного розшуку Кіцманського РВ УМВС.

31.08.2013 - 01.04.2014 - начальник відділу боротьби з корупцією УБОЗ УМВС України в Волинській області.

01.04.2014 - 29.04.2014 - зараховано в розпорядження начальника УМВС України в Чернівецькій області.

29.04.2014 - 14.05.2014 - виконуючий обов'язків заступника начальника УДСБЕЗ УМВС, начальник відділу аналізу, координаційної роботи та зонального контролю УДСБЕЗ УМВС України в Чернівецькій області.

15.05.2014 - 18.07.2015 - заступник начальника УДСБЕЗ УМВС, начальник відділу аналізу, координаційної роботи та зонального контролю УДСБЕЗ УМВС України в Чернівецькій області.

Рішенням Чернівецького окружного адміністративного суду від 25.02.2022 по справі №600/6430/21-а в задоволенні позову ОСОБА_1 до Державної установи "Територіальне медичне об'єднання МВС України по Чернівецькій області", третя особа, яка не заявляє самостійний вимог щодо предмету спору - Міністерство внутрішніх справ України, про визнання протиправною відмову та зобов'язання вчинити дії відмовлено повністю.

Постановою Сьомого апеляційного адміністративного суду від 31.05.2023 по справі №600/6430/21-а апеляційну скаргу ОСОБА_1 задоволено повністю. Рішення Чернівецького окружного адміністративного суду від 25.02.2022 за позовом ОСОБА_1 до Державної установи "Територіальне медичне об'єднання МВС України по Чернівецькій області", третя особа - Міністерство внутрішніх справ України скасовано. Прийнято постанову, якою позовні вимоги ОСОБА_1 задоволено. Визнано протиправною відмову Державної установи "Територіальне медичне об'єднання МВС України по Чернівецькій області" у підготовці пакету документів для призначення пенсії ОСОБА_1 за вислугу років. Зобов'язано Державну установу "Територіальне медичне об'єднання МВС України по Чернівецькій області" підготувати та подати необхідні документи до уповноваженого органу МВС України для призначення пенсії ОСОБА_1 за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

На виконання вказаного рішення суду, Державною установою "Територіальне медичне об'єднання МВС України по Чернівецькій області" надіслало до Департаменту пенсійних питань та соціального захисту Міністерства внутрішніх справ України матеріали для призначення пенсії за вислугу років ОСОБА_1 відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, а деяких інших осіб".

Листом Департаменту пенсійних питань та соціального захисту Міністерства внутрішніх справ України №2038-49-2024 від 23.01.2024 Департамент пенсійних питань та соціального захисту Міністерства внутрішніх справ України повідомив Державну установу "Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Чернівецькій області" повернуто матеріали без реалізації, оскільки позивач немає права на пенсію за вислугу років на умовах, визначених законом, а тому для оформлення подання на пенсію за вислугу років та направлення його до органів Пенсійного фонду України законодавчі підстави в МВС відсутні.

Не погодившись з такими діями відповідача позивач звернувся до суду з даним позовом.

Суд першої інстанції при ухваленні оскаржуваного рішення виходив з обґрунтованості та доведеності позовних вимог, а відтак наявності підстав для задоволення адміністративного позову.

Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції по суті спору, виходячи з наступного.

Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частини 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини в сфері пенсійного забезпечення осіб, які перебували на військовій службі є Закон України від 09 квітня 1992 року №2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон №2262-ХІІ).

Вказаним Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

Відповідно до пункту "а" статті 12 Закону №2262-ХІІ, пенсія за вислугу років призначається особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, іншим особам, зазначеним у пунктах "б"-"д", "ж" статті 1-2 цього Закону (крім осіб, зазначених у частині третій статті 5 цього Закону), незалежно від віку, якщо вони звільнені зі служби, зокрема, з 1 жовтня 2014 року по 30 вересня 2015 року і на день звільнення мають вислугу 22 календарних роки і більше.

Частиною 1 ст.48 Закону №2262-XII визначено, що заява про призначення пенсії згідно з цим Законом подається до територіального органу Пенсійного фонду України або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, встановленому правлінням Пенсійного фонду України за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, іншими заінтересованими центральними органами виконавчої влади та Службою зовнішньої розвідки.

При цьому, відповідно до п.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого Постановою Пенсійного фонду України від 30.01.2007, №3-1 заяви про призначення пенсії за вислугу років та по інвалідності особам, звільненим зі служби, які мають право на пенсію згідно із Законом, та особам, які мають право на пенсійне забезпечення відповідно до міжнародних договорів у галузі пенсійного забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, подаються цими особами до головних управлінь Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - органи, що призначають пенсії) через уповноважені структурні підрозділи Міністерства оборони України, Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства надзвичайних ситуацій України, Міністерства інфраструктури України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Управління державної охорони України, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, Державної прикордонної служби України, Державної податкової служби України, Державної пенітенціарної служби України, Державної інспекції техногенної безпеки України.

Міністерства та інші органи, їх територіальні підрозділи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі визначають уповноважені структурні підрозділи, на які за їх рішенням покладаються функції щодо підготовки та подання до органів, що призначають пенсії, необхідних для призначення пенсії документів (далі - уповноважені структурні підрозділи).

Тобто, з викладеного слідує, що позивач для призначення йому пенсії за вислуги років мав подати документи до територіальних підрозділів Пенсійного фонду України через уповноважені структурні підрозділи Міністерства внутрішніх справ України.

Матеріалами справи підтверджується, що позивач звільнений зі служби з 18.07.2015 відповідно до наказу Управління МВС України в Чернівецькій області від 16.07.2015 №168 о/с.

Частиною 2 статті 17 Закону №2262-ХІІ передбачено, що до вислуги років поліцейським, співробітникам Служби судової охорони, особам офіцерського складу, особам середнього, старшого та вищого начальницького складу органів внутрішніх справ, державної пожежної охорони, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, органів і підрозділів цивільного захисту, податкової міліції чи Державної кримінально-виконавчої служби України при призначенні пенсії на умовах цього Закону додатково зараховується час їхнього навчання (незалежно від форми навчання) у цивільних вищих навчальних закладах, а також в інших навчальних закладах, після закінчення яких присвоюється офіцерське (спеціальне) звання, до вступу на військову службу, службу до органів внутрішніх справ, Національної поліції, Служби судової охорони, державної пожежної охорони, органів і підрозділів цивільного захисту, податкової міліції чи Державної кримінально-виконавчої служби України або призначення на відповідну посаду в межах до п'яти років із розрахунку один рік навчання за шість місяців служби.

Згідно з ч.4 ст.17 Закону №2262-ХІІ при призначенні пенсій особам, які мають право на пенсію за цим Законом, враховуються тільки повні роки вислуги років або страхового стажу без округлення фактичного розміру вислуги років чи страхового стажу в бік збільшення.

Разом з цим, ст.17-1 Закону №2262-ХІІ визначено, що порядок обчислення вислуги років та визначення пільгових умов призначення пенсій особам, які мають право на пенсію за цим Законом, встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до ч.1 ст.17-2 Закону №2262-ХІІ обчислення вислуги років для призначення пенсії здійснюється, як правило, за послужним списком особової справи військовослужбовця, особи, яка має право на пенсію за цим Законом.

При цьому, згідно ч.2 ст.17-2 Закону №2262-ХІІ перелік документів, що підтверджують окремі періоди військової служби, служби в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, які підлягають зарахуванню до вислуги років у календарному обчисленні або на пільгових умовах визначається Кабінетом Міністрів України.

На виконання зазначених вимог Закону №2262-ХІІ, Кабінет Міністрів України прийняв Постанову "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей" від 17.07.1992 №393 (далі - Постанова № 393).

Порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам, які мають право на пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", крім військовослужбовців строкової служби і членів їх сімей та прирівняних до них осіб визначається постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 №393, яка визначає, які саме види служби зараховуються до вислуги років, та які саме види служби і в яких коефіцієнтах зараховуються на пільгових умовах.

Так, згідно підпункту "г" пункту 3 Постанови №393 до вислуги років для призначення пенсії особам рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби України зараховується час проходження служби на пільгових умовах: один місяць служби за сорок днів.

Як вбачається із матеріалів справи, постановою Сьомого апеляційного адміністративного суду від 31.05.2023 по справі №600/6430/21-а апеляційну скаргу ОСОБА_1 задоволено повністю. Рішення Чернівецького окружного адміністративного суду від 25.02.2022 за позовом ОСОБА_1 до Державної установи "Територіальне медичне об'єднання МВС України по Чернівецькій області", третя особа - Міністерство внутрішніх справ України скасовано. Прийнято постанову, якою позовні вимоги ОСОБА_1 задоволено. Визнано протиправною відмову Державної установи "Територіальне медичне об'єднання МВС України по Чернівецькій області"у у підготовці пакету документів для призначення пенсії ОСОБА_1 за вислугу років. Зобов'язано Державну установу "Територіальне медичне об'єднання МВС України по Чернівецькій області" підготувати та подати необхідні документи до уповноваженого органу МВС України для призначення пенсії ОСОБА_1 за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Так, календарна вислуга в органах внутрішніх справ на день звільнення позивача становить 18 років 11 місяців 04 дні. Загальний пільговий стаж складає 5 років 7 місяців 14 днів.

Тобто, колегія встановила, що вислуга років ОСОБА_1 з урахуванням вислуги років на пільгових умовах, становить більше 25 календарних років.

Відтак, у справі №600/6430/21-а суд дійшов висновку, що у ОСОБА_1 наявне право на призначення пенсії за вислугу років.

Відповідно до ч.4 ст.78 КАС України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

Водночас, як встановлено судом, Департаментом пенсійних питань та соціального захисту Міністерства внутрішніх справ України повернуто матеріали без реалізації, оскільки позивач немає права на пенсію за вислугу років на умовах, визначених законом, а тому для оформлення подання на пенсію за вислугу років та направлення його до органів Пенсійного фонду України законодавчі підстави в МВС відсутні.

З даного приводу слід зазначити, що постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 №3-1 затверджено Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Відповідно до пункту 1 вказаного Порядку заяви про призначення пенсії за вислугу років та по інвалідності особам, звільненим зі служби, які мають право на пенсію згідно із Законом, та особам, які мають право на пенсійне забезпечення відповідно до міжнародних договорів у галузі пенсійного забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, подаються цими особами до головних управлінь Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - органи, що призначають пенсії) через уповноважені структурні підрозділи Міністерства оборони України, Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства надзвичайних ситуацій України, Міністерства інфраструктури України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Управління державної охорони України, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, Державної прикордонної служби України, Державної податкової служби України, Державної пенітенціарної служби України, Державної інспекції техногенної безпеки України (далі - міністерства та інші органи).

Міністерства та інші органи, їх територіальні підрозділи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі визначають уповноважені структурні підрозділи, на які за їх рішенням покладаються функції щодо підготовки та подання до органів, що призначають пенсії, необхідних для призначення пенсії документів (далі - уповноважені структурні підрозділи).

Наказом Міністерства внутрішніх справ України від 17.09.2018 №760, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 10.10.2018 за №1152/32604, затверджено Інструкцію про організацію роботи з оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та з інших соціальних питань (надалі - Інструкція №760).

Ця Інструкція визначає процедуру організації в Міністерстві внутрішніх справ України, центральних органах виконавчої влади, діяльність яких спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра внутрішніх справ України (Національна поліція України, Державна служба України з надзвичайних ситуацій, Адміністрація Державної прикордонної служби України (далі - ЦОВВ), та Національній гвардії України роботи зокрема, з оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій особам, які мають право на пенсійне забезпечення згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Згідно абзацу 4 пункту 3 розділу І, пункту 1 розділу ІІ Інструкції №760 визначені МВС, ЦОВВ та Національною гвардією України уповноважені структурні підрозділи, на які покладено функції з підготовки та подання до органів, які призначають пенсії, необхідних для призначення пенсій документів:

1) організують роботу з оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій особам, які мають право на пенсію відповідно до чинного законодавства;

2) розглядають листи та звернення із питань оформлення документів для призначення та перерахунку пенсій, для отримання пільг, а також здійснюють прийом громадян, які звертаються з цих питань;

3) приймають від підрозділів персоналу (кадрового забезпечення) та фінансового забезпечення (бухгалтерських підрозділів) документи, передбачені Порядком та цією Інструкцією для призначення (перерахунку) пенсій;

4) готують та подають у встановленому чинним законодавством порядку до органів, які призначають пенсії, документи для призначення (перерахунку) пенсій;

5) формують облікові справи та зберігають їх згідно з порядковими номерами, присвоєними в книзі обліку документів для призначення пенсій (додаток 1);

6) повідомляють органи, які призначають пенсії, про судові рішення, які набрали законної сили, про позбавлення пенсіонерів військового (спеціального) звання та про видання наказів про прийняття (поновлення) на службу в 10-денний строк з дня отримання відповідного рішення суду;

7) ведуть облік осіб, яким призначено пенсію відповідно до Закону;

8) взаємодіють з органами, які призначають пенсії, стосовно осіб, яким призначено (припинено) виплату пенсій, та в межах повноважень з органами державної влади з питань соціального захисту та пенсійного забезпечення;

9) зберігають та видають (замінюють) посвідчення Ветеран органів внутрішніх справ, Ветеран військової служби, Ветеран служби цивільного захисту та нагрудні знаки відповідно до чинного законодавства;

10) видають довідки про право на пільги відповідно до Закону України Про статус ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ, ветеранів Національної поліції і деяких інших осіб та їх соціальний захист (додаток 2).

Пунктом 1 розділу ІІІ Інструкції №760 передбачено, що уповноважені структурні підрозділи:

1) приймають від особи, яка набула право на пенсію відповідно до Закону, заяву про призначення пенсії, документи згідно з Порядком. Не пізніше наступного робочого дня інформують письмово в довільній формі підрозділи персоналу (кадрового забезпечення) та фінансового забезпечення (бухгалтерські підрозділи) про необхідність оформлення та подання уповноваженому структурному підрозділу документів для призначення (перерахунку) пенсії;

2) здійснюють перевірку обчислення вислуги років (страхового стажу) для призначення пенсії;

3) здійснюють перевірку поданих для призначення пенсії документів, відповідність викладених у них відомостей про особу даним паспорта та інших документів;

4) у разі якщо до заяви про призначення пенсії не додано необхідних для цього документів, витребовують їх від відповідного підрозділу персоналу (кадрового забезпечення) та підрозділу фінансового забезпечення (бухгалтерського підрозділу). Витребовувати документи, подання яких не передбачено Порядком, забороняється;

5) у 10-денний строк з дня одержання заяви про призначення пенсії та всіх необхідних документів оформлюють особі, якій оформлюється пенсія, подання про призначення пенсії за формою, установленою Порядком, та направляють до органу, що призначає пенсії, за місцем проживання особи;

6) долучають до облікової справи особи отриману від органів, що призначають пенсії, розписку-повідомлення.

Тобто, на уповноважені структурні підрозділи Міністерства внутрішніх справ України покладено функції щодо оформлення та подання у встановленому чинним законодавством порядку до органів, які призначають пенсії, документи для призначення (перерахунку) пенсій.

У відповідності до ст.48 Закону №2262-ХІІ заява про призначення пенсії згідно з цим Законом подається до територіального органу Пенсійного фонду України або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, встановленому правлінням Пенсійного фонду України за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, іншими заінтересованими центральними органами виконавчої влади та Службою зовнішньої розвідки. При цьому днем звернення за призначенням пенсії є день подання до відповідного органу Пенсійного фонду України письмової заяви про призначення пенсії з усіма необхідними для вирішення цього питання документами, а в разі пересилання заяви і документів поштою - дата їх відправлення.

Згідно ст.49 Закону №2262-ХІІ пенсію згідно з цим Законом призначають органи Пенсійного фонду України. Документи про призначення пенсії розглядає орган Пенсійного фонду України і не пізніше ніж у 10-денний строк з дня їх надходження приймає рішення про призначення або про відмову в призначенні пенсії.

З аналізу вказаних норм вбачається, що функція щодо призначення пенсії та розгляду документів, необхідних для визначення наявності чи відсутності підстав для призначення пенсії належить саме органу Пенсійного фонду.

Відтак, встановлення Департаментом пенсійних питань та соціального захисту Міністерства внутрішніх справ України відсутності у позивача права на призначення пенсії за вислугу років суперечить вищезазначеним вимогам положень чинного законодавства, та рішенню суду, яке набрало законної сили, і в силу статті 129-1 Конституції є обов'язковим до виконання.

За таких обставин, суд першої інстанції прийшов до обґрунтованого висновку щодо протиправності дій Департаменту пенсійних питань та соціального захисту Міністерства внутрішніх справ України щодо повернення матеріалів для призначення пенсії позивача без реалізації.

Відповідно до ст.242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи. Судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства, визначеному цим Кодексом.

Колегія суддів також враховує позицію Європейського суду з прав людини (в аспекті оцінки аргументів учасників справи у касаційному провадженні), сформовану, зокрема у справах "Салов проти України" (заява № 65518/01; пункт 89), "Проніна проти України" (заява № 63566/00; пункт 23) та "Серявін та інші проти України" (заява № 4909/04; пункт 58): принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, передбачає, що у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються; хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент; міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення.

За таких обставин, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції надав належну оцінку наявним у справі доказам та зробив правильний висновок щодо задоволення позовних вимог.

Відповідно до п.1 ч.1 ст.315, 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Керуючись ст.ст. 243, 250, 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 329 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

апеляційну скаргу Міністерство внутрішніх справ України залишити без задоволення, а рішення Чернівецького окружного адміністративного суду від 18 лютого 2025 року - без змін.

Постанова суду набирає законної сили з дати її прийняття та оскарженню не підлягає.

Головуючий Шидловський В.Б.

Судді Капустинський М.М. Сапальова Т.В.