про відмову у встановленні строку для подання звіту
16 червня 2025 року справа № 580/4430/24
м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Гаврилюка В.О.,
розглянувши в порядку письмового провадження заяву ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення у адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,
встановив:
До Черкаського окружного адміністративного суду звернувся із заявою звернувся ОСОБА_1 , в якій просить встановити судовий контроль за виконанням Рішення Черкаського окружного адміністративного суду, від 01 липня 2024 року по справі № 580/4430/24 за адміністративним позовом ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області про перерахунок пенси про зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії шляхом зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення Черкаського окружного адміністративного суду, від 01 липня 2024 року по справі № 580/4430/24 за позовом ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області, про зобов'язання здійснити мені перерахунок та виплату пенсії з 20.03.2024 без обмеження максимального розміру пенсії десятьма прожитковими мінімумами, установленими для осіб, які втратили працездатність.
Заява мотивована тим, що оскільки рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 01 липня 2024 року по справі № 580/4430/24 не виконане, а позивач, як особа що отримала інвалідність II групи в наслідок ліквідації аварії на Чорнобильській атомній електростанції, продовжує недотримувати пенсію через невиконання відповідачем вищезазначеного судового рішення, виплата пенсії продовжується з обмеженням максимальним розміром пенсії і заборгованість з виплати пенсії теж не сплачена, то є всі підстави для встановлення судового контролю за виконанням судового рішення в порядку статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України.
Заперечення на заяву про встановлення судового контролю відповідач не подав.
Зважаючи на те, що сторони не подали клопотання про розгляд заяви у судовому засіданні з повідомленням сторін, а суд таких обставин не встановив, то на підставі частини 1 статті 382-1 Кодексу адміністративного судочинства України суд дійшов висновку про можливість розгляду заяви в порядку письмового провадження.
Під час розгляду заяви про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення суд з'ясував таке.
Рішенням від 01 липня 2024 у справі № 580/4430/24 Черкаський окружний адміністративний суд позов задовольнив повністю:
- визнав протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області щодо обмеження ОСОБА_1 пенсії з 20.03.2024 максимальним розміром;
- зобов'язав Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії з 20.03.2024 без обмеження максимального розміру пенсії десятьма прожитковими мінімумами, установленими для осіб, які втратили працездатність.
Постановою від 25 грудня 2024 року Шостий апеляційний адміністративний суд Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області задовольнити частково:
- рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 01 липня 2024 року змінив та виклав абзаци другий і третій його резолютивної частини в наступній редакції:
“Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області щодо обмеження ОСОБА_1 пенсії з 21 березня 2024 року максимальним розміром.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсію з 21 березня 2024 року без обмеження максимального розміру пенсії десятьма прожитковими мінімумами, установленими для осіб, які втратили працездатність.»;
- в іншій частині рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 01 липня 2024 року залишив без змін.
23.01.2025 позивач за його заявою отримав виконавчий лист про зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсію з 21 березня 2024 року без обмеження максимального розміру пенсії десятьма прожитковими мінімумами, установленими для осіб, які втратили працездатність.
Постановою від 06.02.2025 головний державний виконавець Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Черкаській області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) відкрив виконавче провадження № 77091460.
Згідно інформації, яка міститься в автоматизованій системі виконавчого провадження (https://asvpweb.minjust.gov.ua/#/search-debtors) суд з'ясував, що 13.05.2025 головний державний виконавець Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Черкаській області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) склав акт про те, що станом на 13.05.2025 боржник (Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області) вимоги, що передбачені виконавчим документом не виконані та законні вимоги державного виконавця проігноровані. Окрім того, станом на 13.05.2025 від сторін виконавчого провадження не надходили заяви або інші відомості щодо виконання рішення.
Постановою від 13.05.2025 головний державний виконавець Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Черкаській області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) за невиконання рішення суду наклав на боржника - Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області штраф в розмірі 5100 грн.
За інформацією з автоматизованої системи виконавчого провадження суд з'ясував, що інші постанови державного виконавця станом на 16.06.2025 у виконавчому провадженні № 77091460 відсутні.
Під час вирішення заяви про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення по суті суд зазначає таке.
Обов'язковість виконання судових рішень закріплена статті 129 Конституції України та частини 1 статті 370 Кодексу адміністративного судочинства України, якою визначено, що судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.
Невиконання судового рішення відповідно до частини 2 статті 370 Кодексу адміністративного судочинства України тягне за собою відповідальність, встановлену законом. Завершальною стадію судового провадження являється виконання судового рішення як гарантія захисту порушених прав та інтересів осіб, які звернулись до суду за їх відновленням.
Відтак, рішення суду, яке набрало законної сили, підлягає обов'язковому виконанню особою, на яку покладено такий обов'язок. Тому особа, якій належить виконати судове рішення, повинна здійснити дії встановлені Законом для його виконання.
Суд врахував, що судовий контроль за виконанням судових рішень в адміністративних справах передбачений статтею 382 КАС України.
Відповідно до частини 1 згаданої норми КАС України суд, який розглянув адміністративну справу як суд першої інстанції і ухвалив судове рішення, за письмовою заявою особи, на користь якої ухвалено судове рішення і яка не є суб'єктом владних повноважень, або за власною ініціативою може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення. В адміністративних справах з приводу обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту та пільг за письмовою заявою заявника суд зобов'язує суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати звіт про виконання судового рішення.
Для застосування наведених процесуальних заходів повинні існувати відповідні правові підстави. Зокрема, правовою підставою для зобов'язання відповідача подати до суду звіт про виконання судового рішення у порядку статті 382 КАС України може слугувати наявність у суду об'єктивних підтверджених належними і допустимими доказами підстав вважати, що за відсутності такого заходу судового контролю судове рішення залишиться невиконаним або для його виконання доведеться докласти значних зусиль. При цьому суд, встановлюючи строк для подання звіту, повинен враховувати особливості покладених обов'язків згідно із судовим рішенням та можливості суб'єкта владних повноважень їх виконати.
Відповідно до ч. 4 ст. 372 КАС України примусове виконання судових рішень в адміністративних справах здійснюється в порядку, встановленому законом.
Відповідно до приписів ч. 1 ст. 373 КАС України виконання судового рішення здійснюється на підставі виконавчого листа, виданого судом, який розглядав справу як суд першої інстанції.
Отже, у разі невиконання судового рішення позивач має право вимагати вжиття спеціальних заходів впливу на боржника, передбачених законодавством про виконавче провадження.
Умови і порядок виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), що відповідно до закону підлягають примусовому виконанню у разі невиконання їх у добровільному порядку визначає Закон України “Про виконавче провадження».
Відповідно до частини першої, пункту 1 частини другої статті 18 Закону України “Про виконавче провадження» виконавець зобов'язаний вживати передбачених цим Законом заходів щодо примусового виконання рішень, неупереджено, ефективно, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії. Виконавець зобов'язаний здійснювати заходи примусового виконання рішень у спосіб та в порядку, які встановлені виконавчим документом і цим Законом.
Виконавець під час здійснення виконавчого провадження має право проводити перевірку виконання боржниками рішень, що підлягають виконанню відповідно до цього Закону. Вимоги виконавця щодо виконання рішень є обов'язковими на всій території України. Невиконання законних вимог виконавця тягне за собою відповідальність, передбачену законом (пункт 1 частини третьої, частина четверта статті 18 Закону України “Про виконавче провадження»).
За положеннями статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України контроль здійснюється судом шляхом зобов'язання надати звіт про виконання судового рішення, розгляду поданого звіту на виконання рішення суду першої інстанції, а в разі неподання такого звіту - встановленням нового строку для подання звіту та накладенням штрафу.
При цьому, зазначені процесуальні дії є диспозитивним правом суду, яке може використовуватися в залежності від наявності об'єктивних обставин, які підтверджені належними та допустимими доказами.
З аналізу зазначених норм законодавства суд доходить висновку, що адміністративним процесуальним законодавством регламентовано право суду застосовувати інститут судового контролю шляхом, зокрема, зобов'язання відповідача подати звіт про виконання рішення суду.
Тобто, для застосування наведених процесуальних заходів мають бути наявні відповідні правові умови, які підтверджені належними та допустимими доказами.
Як вище встановив суд, позивач за його заявою отримав виконавчий лист, на підставі якого постановою від 06.02.2025 головний державний виконавець Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Черкаській області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) відкрив виконавче провадження № 77091460 та в подальшому постановою від 13.05.2025 наклав на боржника штраф за невиконання судового рішення.
Разом з тим, доказів вчинення всіх заходів примусового виконання рішення у спосіб та в порядку, які встановлені виконавчим документом і Законом України “Про виконавче провадження» позивач до заяви не додав, а суд з інформації, яка міститься в автоматизованій системі виконавчого провадження, вчинення таких дій не встановив, тому об'єктивні підстави, які підтверджені належними та допустимими доказами, задля застосування судом права встановити судовий контроль відсутні.
Враховуючи викладене, керуючись статтями 248, 256, 382, 294, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ухвалив:
У задоволенні заяви ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення у справі № 580/4430/24 відмовити.
Ухвала набирає законної сили з моменту підписання, однак може бути оскаржена в апеляційному порядку до Шостого апеляційного адміністративного суду у строк, встановлений статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
Ухвала в повному обсязі складена та підписана 16.06.2025.
Суддя Василь ГАВРИЛЮК