Харківський окружний адміністративний суд
61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
16 червня 2025 р. Справа № 520/8915/25
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Дмитра Волошина, розглянувши в порядку спрощеного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Міністерства у справах ветеранів України в особі міжвідомчої комісії з питань розгляду матеріалів про визнання УБД та виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) або інвалідності волонтера і деяких інших категорій осіб відповідно до Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії
ОСОБА_1 звернулася до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд:
- визнати протиправною бездіяльність Міністерства у справах ветеранів України (міжвідомчої комісії з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій та виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) або інвалідності волонтера і деяких інших категорій осіб відповідно до Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту") щодо нездійснення перерахунку одноразової грошової допомоги у зв'язку з загибеллю ОСОБА_2 , виходячи з розміру грошової допомоги, передбаченої п. 3 ст. 16-2 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», п. 2 постанови КМУ від 28.02.2022 № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового та начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» та нездійснення доплати до одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 , як матері загиблого Захисника України ОСОБА_2 , з урахуванням раніше виплаченої ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги на підставі рішення міжвідомчої комісії з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій та виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) або інвалідності волонтера і деяких інших категорій осіб відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 2 травня 2024 року № 6/ІІІ/116/1;
- зобов'язати Міністерство у справах ветеранів України (міжвідомчу комісію з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій та виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) або інвалідності волонтера і деяких інших категорій осіб відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту») здійснити перерахунок одноразової грошової допомоги у зв'язку з загибеллю ОСОБА_2 , виходячи з розміру грошової допомоги, передбаченої п. 3 ст. 16-2 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", п. 2 постанови КМУ від 28.02.2022 № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового та начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» та здійснити доплату до одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 , як матері загиблого Захисника України ОСОБА_2 , з урахуванням раніше виплаченої одноразової грошової допомоги на підставі рішення міжвідомчої комісії з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій та виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) або інвалідності волонтера і деяких інших категорій осіб відповідно до Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" від 02 травня 2024 року № 6/ІІІ/116/1.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначила, що вона є матір'ю ОСОБА_2 , який брав безпосередню участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, та, перебуваючи в місті Харкові 02.03.2022 загинув внаслідок отримання сукупної тупої травми грудної клітини та тазу під час ракетного удару військами РФ по будівлі ГУНП в Харківській області, виконуючи бойове завдання з оборони держави в період введення воєнного стану в Україні. На підставі протоколу № 6 від 02.05.2024 міжвідомчої комісії з питань установлення факту безпосередньої участі в заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, відповідно до Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" Міністерством у справах ветеранів України прийняте рішення про призначення позивачу одноразової грошової допомоги в розмірі 1 860 750,00 грн відповідно до Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" у зв'язку з загибеллю її сина ОСОБА_2 , що була виплачена в повному розмірі. Разом з тим, позивач вважає, що має право на отримання грошової допомоги в розмірі 15 млн грн, що передбачена постановою КМУ від 28.02.2022 № 168 "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового та начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану". З даного приводу позивач зверталася до відповідача з заявою про перерахунок призначеної їй одноразової грошової допомоги, однак відповідач листом від 19.11.2024 повідомив позивача про відсутність підстав для здійснення перерахунку одноразової грошової допомоги. Зазначене стало підставою для звернення позивача до суду з даним позовом.
Ухвалою від 18.04.2025 відкрито спрощене провадження в порядку, передбаченому статтею 262 Кодексу адміністративного судочинства України, та запропоновано відповідачу надати відзив на позов. Запропоновано позивачу подати до суду відповідь на відзив, а відповідачу - заперечення протягом п'яти календарних днів з моменту отримання відповідних документів.
Копія ухвали про відкриття спрощеного провадження надіслана відповідачу до електронного кабінету через систему "Електронний суд", що підтверджується довідкою про доставку електронного листа.
Позивачу копія ухвали надіслана засобами поштового зв'язку за адресою, зазначеною в позовній заяві, та копія такої ухвали отримана позивачем 24.04.2025, що вбачається з рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення.
Відповідач подав до суду відзив на позовну заяву, згідно якого виклав свої заперечення проти позову, зазначивши, що допомога в разі загибелі (смерті) осіб, зазначених у підпункті 1 пункту 3 цього Порядку, призначається та виплачується членам їх сімей у розмірі 750 прожиткових мінімумів, установлених законом для працездатних осіб на 1 січня календарного року, в якому загинули (померли) особи, зазначені у підпункті 1 пункту 3 цього Порядку, рівними частинами. Відповідно до Закону України “Про Державний бюджет України на 2022 рік» прожитковий мінімум, установлений для працездатних осіб на 1 січня, становив 2 481 гривень. Відтак розмір одноразової грошової допомоги, передбаченої частиною сьомою статті 15 Закону № 3551, за якою зверталась до міжвідомчої комісії позивач, становить: 750 х 2 481 грн = 1 860 750 гривень. Враховуючи викладене, міжвідомчою комісією правомірно прийнято рішення про призначення одноразової грошової допомоги матері (позивачу) загиблого ОСОБА_1 у розмірі 1 860 750 гривень. Відповідач зазначив про відсутність підстав для нарахування та виплати позивачу грошової допомоги в розмірі 15 млн грн. Просить відмовити в задоволенні позову.
Відповідно до ч. 5 ст. 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.
Дослідивши матеріали справи та оцінивши наявні докази, судом встановлено наступне.
Позивач, ОСОБА_1 , є матір'ю загиблого ОСОБА_2 , що підтверджується свідоцтвом про народження серії НОМЕР_1 від 19.12.2000, копія якого наявна в матеріалах справи. (а.с. 8)
ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , що вбачається з копії свідоцтва про смерть серії НОМЕР_2 від 10.05.2022. (а.с. 11)
Відповідно до довідки про причину смерті, копія якої наявна в матеріалах справи, причиною смерті ОСОБА_3 є сукупна тупа травма грудної клітини та тазу. (а.с. 10)
Факт безпосередньої участі ОСОБА_2 у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, підтверджується довідкою про безпосередню участь особи в заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації від 04.12.2023 № 4/ІІІ/15/1. (а.с. 9)
Рішенням (протокол №6/ІІІ/116/1 від 02.05.2024) міжвідомчої комісії з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій та виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) або інвалідності волонтера і деяких інших категорій осіб відповідно до Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" позивачу було призначено одноразову грошову допомогу в розмірі 1 860 750,00 грн відповідно до Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" у зв'язку з загибеллю сина ОСОБА_2 . (а.с. 16)
Зазначена одноразова допомога в розмірі 1 860 750,00 грн була виплачена позивачу в повному обсязі, що не заперечується сторонами.
У подальшому, позивач 07.11.2024 звернулася до Міністерства у справах ветеранів України з заявою про перерахунок призначеної одноразової грошової допомоги у зв'язку із загибеллю її сина ОСОБА_2 , виходячи з розміру грошової допомоги 15 млн грн, передбаченої пунктом 3 статті 16-2 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", пункту 2 Постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 № 168 "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового та начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану". (а.с. 19-20)
Міністерство у справах ветеранів України листом № 20241/1.4/5.2-24 від 19.11.2024 повідомило позивача, що Міністерство у справах ветеранів України не проводить виплату грошової допомоги у розмірі 15 млн грн. (а.с. 21-22)
Не погодившись з такою відмовою Міністерства у справах ветеранів України, позивач звернулася до суду з даним позовом.
Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Міжвідомча комісія утворена Міністерством ветеранів України на виконання Порядку надання та позбавлення статусу учасника бойових дій осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення чи у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 серпня 2014 року № 413 (далі - Порядок № 413), Порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) або інвалідності волонтера внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), отриманого під час надання волонтерської допомоги в районі проведення антитерористичної операції, бойових дій та збройного конфлікту, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 19 серпня 2015 року № 604 (далі - Порядок № 604), та Порядку призначення та виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) або інвалідності деяких категорій осіб відповідно до Закону України Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29 квітня 2016 року № 336 (далі - Порядок № 336).
Відповідно до Положення про Міністерство у справах ветеранів України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2018 р. № 1175 (далі - Положення №1175), Мінветеранів є головним органом у системі центральних органів виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері соціального захисту ветеранів війни, осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, постраждалих учасників Революції Гідності, членів сімей таких осіб і членів сімей загиблих (померлих) ветеранів війни, членів сімей загиблих (померлих) Захисників і Захисниць України.
Згідно з абзацом 2 підпункту 14 пункту 4 Положення № 1175 (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин - звернення позивача до відповідача з заявою про перерахунок одноразової грошової допомоги від 07.11.2024) Мінветеранів організовуває та координує роботу з питань надання, позбавлення статусу учасника бойових дій, призначення та виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) або інвалідності волонтера і деяких інших категорій осіб відповідно до Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».
Згідно статті 1 Закону України «Про забезпечення участі цивільних осіб у захисті України», у період дії воєнного стану громадяни України, а також іноземці та особи без громадянства, які на законних підставах перебувають на території України (далі - цивільні особи), можуть брати участь у відсічі та стримуванні збройної агресії російської федерації та/або інших держав, у тому числі отримати вогнепальну зброю і боєприпаси до неї відповідно до порядку та вимог, встановлених Міністерством внутрішніх справ України. Вогнепальна зброя і боєприпаси до неї, отримані відповідно до цієї статті, є державною власністю та можуть перебувати у володінні та користуванні цивільних осіб виключно на підставах і на період, визначені цим Законом. Отримані цивільними особами вогнепальна зброя і боєприпаси до неї можуть застосовуватися цивільними особами для відсічі та стримування збройної агресії Російської Федерації або інших держав.
Статтею 5 Закону України «Про захист ветеранів війни та гарантії їх соціального захисту» (далі за тестом - Закон № 3551 в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин - звернення позивача до відповідача з заявою про перерахунок одноразової грошової допомоги від 07.11.2024) передбачено, що учасниками бойових дій є особи, які брали участь у виконанні бойових завдань по захисту Батьківщини у складі військових підрозділів, з'єднань, об'єднань всіх видів і родів військ Збройних Сил діючої армії (флоту), у партизанських загонах і підпіллі та інших формуваннях як у воєнний, так і у мирний час.
Згідно довідки Міністерства у справах ветеранів України № 4/ІІІ/15/1 від 04.12.2023 ОСОБА_2 , який є сином ОСОБА_1 , був залучений до заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, підтверджується довідкою про безпосередню участь особи в заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації. (а.с. 9)
При цьому, судом встановлено, що позивач не набув статусу військовослужбовця, загинув ІНФОРМАЦІЯ_1 під час безпосередньої участі у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України.
Зазначені обставини сторонами не заперечуються.
Суд зазначає, що статус ОСОБА_2 як Захисника України встановлений пунктом 25 ч. 1 ст. 6 Закону № 3551, відповідно до якого, учасниками бойових дій визнаються: особи, які з 24 лютого по 25 березня 2022 року відповідно до Закону України "Про забезпечення участі цивільних осіб у захисті України" або у складі добровольчих формувань у взаємодії із Збройними Силами України, Міністерством внутрішніх справ України, Державною прикордонною службою України, Національною поліцією, Національною гвардією України, Службою безпеки України та іншими утвореними відповідно до закону військовими формуваннями та правоохоронними органами брали участь у здійсненні заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів.
Відповідно до пункту 6 частини першої статті 10-1 Закону № 3551), до сімей загиблих (померлих) Захисників і Захисниць України належать сім'ї осіб, які загинули (пропали безвісти), померли внаслідок травми (поранення, контузії, каліцтва) або захворювання, одержаних під час безпосередньої участі у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України.
Згідно з частиною сьомою статті 15 Закону № 3551, членам сімей осіб, зазначених у пунктах 1-6 частини першої статті 10-1 цього Закону, за рахунок коштів державного бюджету призначається і виплачується одноразова грошова допомога у зв'язку із загибеллю (смертю) члена сім'ї у розмірі, визначеному підпунктом "а" пункту 1 статті 16-2 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей". Якщо особа у зв'язку із загибеллю (смертю) члена сім'ї одночасно має право на отримання одноразової грошової допомоги, передбаченої цією частиною, та одноразової грошової допомоги відповідно до інших законів України, виплата грошових сум здійснюється за однією з підстав за вибором такої особи. Порядок призначення і виплати одноразової грошової допомоги визначається Кабінетом Міністрів України.
Порядок призначення та виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) або інвалідності деяких категорій осіб відповідно до Закону України Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 29.04.2016 № 336 (далі - Порядок № 336, тут і далі в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин - звернення позивача до відповідача з заявою про перерахунок одноразової грошової допомоги від 07.11.2024).
Відповідно до підпункту 2 пункту 3 Порядку № 336, одержувачами одноразової грошової допомоги є, члени сімей осіб, які загинули (пропали безвісти), померли внаслідок поранення, контузії, каліцтва або захворювання, одержаних під час безпосередньої участі у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України.
Згідно підпункту 1 пункту 4 Порядку № 336 одноразова грошова допомога призначається та виплачується у разі загибелі (смерті) або визнання безвісно відсутніми осіб, зазначених у пунктах 1-6 частини першої статті 10-1 Закону, - з дати смерті, що зазначена у свідоцтві про смерть, або з дати набрання законної сили рішенням суду про визнання особи безвісно відсутньою;
Відповідно до абзацу першого пункту 6 Порядку № 336 одноразова грошова допомога в разі загибелі (смерті) осіб, зазначених у пунктах 1-6 частини першої статті 10-1 Закону, призначається та виплачується членам сім'ї загиблого (померлого) Захисника чи Захисниці України, зазначеним в частині четвертій статті 10-1 Закону, у розмірі 750 прожиткових мінімумів, установлених законом для працездатних осіб на 1 січня календарного року, в якому загинули (померли) особи, зазначені у пунктах 1-6 частини першої статті 10-1 Закону, рівними частинами.
Як було встановлено судом із матеріалів справи, відповідачем на підставі рішення від 02.05.2024 № 6/ІІІ/116/1 призначено ОСОБА_1 одноразову грошову допомогу в розмірі 1 860 750,00 грн у зв'язку з загибеллю сина ОСОБА_2 , відповідно до Закону України «Про статус ветеранів, гарантії їх соціального захисту», із розрахунку прожиткового мінімуму, установленого для працездатних осіб на 1 січня 2022, встановленого Законом України Про Державний бюджет України на 2022 рік (750 х 2 481 грн = 1 860 750 гривень).
При цьому, позивачем доводів щодо непогодження з розрахунком цієї суми у позові не наведено. Натомість позивач вважає, що вона має право на отримання одноразової грошової допомоги, як члену сім'ї загиблого військовослужбовця, передбаченої нормами статті 16-2 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" та постанови Кабінету Міністрів України «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» від 28.02.2022 №168.
З цього питання, суд зазначає таке.
Відповідно до п. 3 статті 16-2 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" (в редакції Закону України від 29.07.2022 № 2489-IX Про внесення змін до Закону щодо призначення і виплати одноразової грошової допомоги (застосовується з 24.02.2022) розмір одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) військовослужбовця в період дії воєнного стану визначається Кабінетом Міністрів України.
Приписами постанови Кабінету Міністрів України «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» від 28.02.2022 №168, (в редакції станом на 21.11.2024) установлено, що особам, які мають право на виплату одноразової грошової допомоги у разі загибелі осіб, зазначених у пунктах 1-1-2 цієї постанови, а також їх смерті внаслідок поранення (контузії, травми, каліцтва), отриманого у період воєнного стану під час захисту Батьківщини, участі у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах їх ведення (здійснення), зокрема на тимчасово окупованій Російською Федерацією території України, на території між позиціями сил оборони та позиціями військ держави-агресора, на території держави-агресора, у період здійснення зазначених заходів, не пізніше ніж через один рік після поранення (контузії, травми, каліцтва), виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 15 млн. гривень. (абзац 1 пункту 2 постанови № 168).
Суд зазначає, що відповідно до приписів Постанови № 168 виплата, яка регулюється цієї постановою, є одноразовою грошовою допомогою, що призначається та виплачується у разі загибелі військовослужбовця Збройних Сил України під час дії воєнного стану, а також смерті осіб, які померли внаслідок поранення (контузії, травми, каліцтва), отриманого на військовій службі в Збройних Силах України у період дії воєнного стану під час захисту Батьківщини, участі у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах їх ведення (здійснення), зокрема, на тимчасово окупованій російською федерацією території України, на території між позиціями сил оборони та позиціями військ держави-агресора у період здійснення зазначених заходів, не пізніше ніж через один рік після поранення (контузії, травми, каліцтва).
Порядок і умови призначення та виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) військовослужбовців Збройних Сил України в період дії воєнного стану визначені в наказі Міністерства оборони України від 25.01.2023 №45, яким зокрема, передбачено, документи для призначення та виплати одноразової грошової допомоги, які оформлюються в органах військового управління, військових частинах, установах, військових навчальних закладах, підрозділі персоналу ІНФОРМАЦІЯ_2 та в Кадровому центрі Збройних Сил України; повноваження органів військового управління щодо призначення та виплати одноразової грошової допомоги; алгоритм опрацювання документів, які подаються для призначення та виплати одноразової грошової допомоги.
Аналізом положень цього наказу встановлено, що органами, які задіяні у процедурі отримання заяв, їх погодження, розгляду та виплати коштів, є військові підрозділи ЗСУ та інших військових та правоохоронних підрозділів, які передбачені пунктом 1 постанови КМУ від 28.02.2022 №168 різних профілей та підпорядкування, а розпорядниками коштів на виплату одноразової грошової допомоги є Міністерство оборони України.
Отже, Міністерство ветеранів України не уповноважено здійснювати розгляд заяв на отримання одноразової грошової допомоги, що передбачена постановою Кабінету Міністрів України «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» від 28.02.2022 №168.
Судом встановлено, що позивач 07.11.2024 зверталася до Міністерства ветеранів України з заявою про здійснення перерахунку одноразової грошової допомоги у зв'язку із загибеллю її сина ОСОБА_2 , виходячи з розміру грошової допомоги (15 млн грн), передбаченої пунктом 3 статті 16-2 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", пунктом 2 Постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 № 168 "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового та начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану".
Міністерство у справах ветеранів України листом № 20241/1.4/5.2-24 від 19.11.2024 повідомило позивача, що Міністерство у справах ветеранів України не проводить виплату грошової допомоги у розмірі 15 млн грн, передбаченої Постановою № 168, оскільки призначення та виплати відповідно до Постанови № 168 здійснюються Міноборони.
Враховуючи викладені обставини, а також факт виплати позивачу одноразової грошової допомоги в розмірі 1 860 750,00 грн, що було передбачено чинною на час звернення позивача редакцією Порядку призначення та виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) або інвалідності деяких категорій осіб відповідно до Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», суд не вбачає протиправності в діях Міністерства у справах ветеранів України при відмові в перерахунку позивачу одноразової грошової допомоги у зв'язку з загибеллю її сина ОСОБА_2 , виходячи з розміру грошової допомоги 15 млн грн, передбаченої пунктом 3 статті 16-2 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", пунктом 2 Постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 № 168, викладеній у листі №20241/1.4/5.2-24 від 19.11.2024.
До того ж, доказів звернення до Міністерства оборони України в особі його уповноважених підрозділів з заявою про призначення та виплату одноразової грошової допомоги, передбаченої постановою КМУ від 28.02.2022 №168, позивачем не надано.
Враховуючи вищевикладене, дії відповідача щодо відмови в призначенні та виплаті спірної одноразової грошової допомоги позивачу, викладеної в листі №20241/1.4/5.2-24 від 19.11.2024, є правомірним, а тому відсутні правові підстави для зобов'язання відповідача нарахувати та виплатити позивачу одноразової грошової допомоги.
При цьому, суд зазначає, що в подальшому 02.05.2025 набув чинності закон № 4351-IX про внесення змін до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» щодо призначення одноразової грошової допомоги, згідно якого статтю 15 після частини 9 Закону України доповнено новою частиною такого змісту: "Членам сімей осіб, зазначених у пункті 6 ч. 1 статті 10-1 цього Закону, за рахунок коштів державного бюджету призначається і виплачується одноразова грошова допомога у розмірі 15 мільйонів грн у зв'язку із загибеллю (смертю) члена сім'ї в період з 24 лютого 2022 року по 25 березня 2022 року або у зв'язку із загибеллю (смертю) члена сім'ї в період з 26 березня 2022 року до дня припинення або скасування воєнного стану під час безпосередньої участі у бойових діях на територіях, на яких велися такі бойові дії, згідно з переліком, визначеним Головнокомандувачем ЗСУ".
Разом з тим, такі норми були відсутні під час призначення позивачу одноразової грошової допомоги та звернення позивача до відповідача з заявою від 07.11.2024 про перерахунок одноразової грошової допомоги та відповідач при розгляді заяви позивача керувався чинними на той час нормами законодавства.
Отже, в діях відповідача при розгляді заяви позивача про перерахунок одноразової грошової допомоги від 07.11.2024 судом не встановлено протиправності.
При цьому, суд зазначає, що позивач не позбавлена права повторного звернення до відповідача з заявою про перерахунок призначеної одноразової грошової допомоги, у зв'язку зі змінами в законодавстві.
Згідно з вимогами ч.1 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Закону.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідно до ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Перевіривши обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб'єкта владних повноважень на підтвердження правомірності своїх дій, суд доходить висновку, що заявлений позов не підлягає задоволенню.
Керуючись статтями 14, 243-246, 293, 295-296 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_3 ) до Міністерства у справах ветеранів України в особі міжвідомчої комісії з питань розгляду матеріалів про визнання УБД та виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) або інвалідності волонтера і деяких інших категорій осіб відповідно до Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" (пров. Хрещатик, буд. 34, м. Київ, 01001, ЄДРПОУ 42657144) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії - залишити без задоволення.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Дмитро ВОЛОШИН