Харківський окружний адміністративний суд
61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
про витребування доказів
16.06.2025 справа №520/2015/25
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Ольги Горшкової, розглянувши матеріали адміністративної справи за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "ТАР" до Головного управління ДПС у Харківській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення, -
Товариство з обмеженою відповідальністю "ТАР" звернулось до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд: визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення №0002690415 від 06.01.2025 (з урахуванням листа ГУ ДПС у Харківській області про виправлення описки в даті ППР).
Ухвалою суду відкрито спрощене провадження по справі в порядку, передбаченому статтею 262 Кодексу адміністративного судочинства України.
В обґрунтування позовних вимог зазначив, що відповідач не врахував усіх обставин та протиправно застосував до позивача штрафні санкції на підставі пункту 120-1.1 статті 120 ПК України за затримку реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, сформованих за грудень 2021 року, січень-лютий, квітень-жовтень, грудень 2022 року. Наполягав на тому, що відповідно до норм діючого законодавства, реєстрація розрахунків коригувань до податкових накладних здійснена ТОВ «ТАР» вчасно, впродовж вставленого Законом строку з дня отримання такого розрахунку коригування до податкової накладної отримувачем (покупцем). Станом на момент складання акту камеральної перевірки та винесення оскаржуваного податкового повідомлення-рішення вже набули чинності зміни внесені Законом України від 12.01.2023 № 2876-ІХ до ПК України, в частині доповнення підрозділу 2 розділу XX "Перехідні положення" Податкового кодексу України пунктами 89 та 90, які зокрема пом'якшили відповідальність платника на період дії воєнного стану, який введений в Україні з 24.02.2022, тобто в цій частині, вказаний вище закон має зворотню дію в часі. Термін, який застосований у підпункту 90 підрозділу 2 розділу XX "Перехідні положення" Податкового кодексу України «протягом дії воєнного стану», охоплює період часу від початку до закінчення/скасування воєнного стану.
Представник відповідача надав до суду відзив на позовну заяву, відповідно до якого просив відмовити у задоволенні позовних вимог, посилаючись на те, що нові строки реєстрації застосовуються до ПН/РК, граничний термін реєстрації в ЄРПН яких припадає на період з дати набрання чинності Закону № 2876-ІХ (тобто з датою складання, починаючи з 16 січня 2023 року). Таким чином, ТОВ «ТАР» порушено пункт 201.10 статті 201 розділу V, підпункту 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ, пункту 89 підрозділу 2 розділу ХХ ПКУ та здійснена несвоєчасна реєстрація в Єдиному реєстрі податкових накладних та/або розрахунків коригування при виникненні податкових зобов'язань за грудень 2021 року, січень-лютий, квітень-жовтень, грудень 2022 року січень- травень, жовтень, листопад 2023 року, березень-травень, липень 2024 року, чим порушено вимоги пункту 201.10 статті 201 Податкового кодексу України від 02.12.2010 № 2755-VI (зі змінами та доповненнями). За вказане порушення до позивача застосовано штрафні санкції, розмір яких визначений пунктом 120-1.1 статті 120-1 Податкового кодексу України.
У період з 26.05.2025 по 13.06.2025 суддя Ольга Горшкова перебувала на лікарняному, відтак розгляд справи відбувається в перші робочі дні.
Судом встановлено, що контролюючим органом проведено камеральну перевірку позивача, за результатами якої складений акт № 40655/20-40-04-15-03/44128137 від 29.08.2024, в якому зафіксовано допущені платником податків порушення, а саме: порушення граничних строків реєстрації в ЄРПН податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, визначених статтею 201 Податкового кодексу України та згідно з пунктом 120-1.1 статті 120-1 розділу II Податкового кодексу України від 02.12.2010 № 2755-VI зі змінами та доповненнями, що слугувало підставою для застосування до ТОВ «ТАР» штрафних санкцій у сумі 18 499 гривень 36 копійок (податкове повідомлення-рішення № 0535300415 від 23.09.2024).
Не погоджуючись із вказаним порушенням та податковим повідомленням-рішенням позивач подав скаргу до контролюючого органу. За результатами розгляду скарги ТОВ «ТАР» на податкове повідомлення-рішення №0535300415 від 23.09.2024, рішенням ДПС України від 25.12.2024 скасовано податкове повідомлення-рішення в частині застосування штрафної санкції за несвоєчасну реєстрацію РК до ПН в ЄРПН у сумі 2726,90 грн, а в іншій частині зазначене податкове повідомлення-рішення залишено без змін, а скаргу частково задоволено.
14 січня 2025 року ТОВ «ТАР» отримало податкове повідомлення-рішення №0002690415 від 06.01.2024, винесене Головним управлінням ДПС у Харківський області на підставі акта перевірки № 40655/20-40-04-15-03/44128137 від 29.08.2024 та рішення податкового органу про розгляд скарги від 25.12.2024 про застосування до ТОВ «ТАР» штрафних санкцій у сумі 15772 гривні 46 копійок, а також лист ГУ ДПС у Харківській області про виправлення помилки в даті податкового повідомлення-рішення, а саме датою податкового повідомлення рішення вважати 06.01.2025.
Отже, предметом позову є податкове повідомлення-рішення №0002690415 від 06.01.2025, яким до позивача застосовано штрафні санкції за несвоєчасну реєстрацію розрахунків коригувань до податкових накладних, виписаних за період з 06.12.2021 по 25.07.2024.
Нормами Податкового кодексу України передбачений обов'язок платників податку на додану вартість забезпечити своєчасну реєстрацію податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, а у разі порушення строків реєстрації до платників застосовуються штрафні санкції у визначеному розмірі.
При цьому, податкове правопорушення за несвоєчасну реєстрацію податкової накладної є вчиненим із моменту закінчення граничного терміну реєстрації податкової накладної, передбаченої пунктом 201.10 статті 201 Податкового кодексу України, а строк затримки реєстрації має правове значення для визначення розміру штрафної санкції, а не для його кваліфікації.
Пунктом 120-1.1 статті 120-1 Податкового кодексу України встановлено, що порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого статтею 201 цього Кодексу, для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних (крім податкової накладної/розрахунку коригування, складеної на операції з постачання товарів/послуг, що звільняються від оподаткування податком на додану вартість; податкової накладної/розрахунку коригування, складеної на операції, що оподатковуються за нульовою ставкою; податкової накладної, складеної відповідно до пункту 198.5 статті 198 цього Кодексу у разі здійснення операцій, визначених підпунктами "а" - "г" цього пункту, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної; податкової накладної, складеної відповідно до статті 199 цього Кодексу, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної; податкової накладної, складеної відповідно до абзацу одинадцятого пункту 201.4 статті 201 цього Кодексу, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної) тягне за собою накладення на платника податку на додану вартість, на якого відповідно до вимог статей 192 і 201 цього Кодексу покладено обов'язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі:
10 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації до 15 календарних днів;
20 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 16 до 30 календарних днів;
30 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 31 до 60 календарних днів;
40 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 61 до 365 календарних днів;
50 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації на 366 і більше календарних днів.
У зв'язку з прийняттям Законом України від 12 січня 2023 року № 2876-IX «Про внесення змін до розділу XX «Прикінцеві положення» Податкового кодексу України щодо відновлення обмеження перебування грального бізнесу на спрощеній системі оподаткування» (Закон № 2876-IX), який набрав чинності 08 лютого 2023 року, підрозділ 2 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України був доповнений пунктами 89 та 90, якими на період дії воєнного стану збільшені строки реєстрації в ЄРПН податкових накладних/розрахунків коригування та зменшені розміри штрафних санкцій за їх порушення.
Зокрема відповідно до пункту 89 підрозділу 2 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України, тимчасово, протягом дії воєнного стану в Україні та шести місяців після місяця, в якому воєнний стан буде припинено або скасовано, реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних здійснюється з урахуванням таких граничних строків: для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до 5 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені; для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 18 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені.
В свою чергу, пунктом 90 підрозділу 2 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України визначено, що тимчасово, протягом дії воєнного стану в Україні та шести місяців після місяця, в якому воєнний стан буде припинено або скасовано, штраф за порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого для пункту 89 цього розділу для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних, встановлюється у розмірі: 2 відсотки суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації до 15 календарних днів; 5 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 16 до 30 календарних днів; 10 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 31 до 60 календарних днів; 15 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 61 до 365 календарних днів; 25 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації на 366 і більше календарних днів.
Таким чином, у рзні періоди застосовується різний відсоток штрафної санкції за порушення платниками податку на додану вартість граничного строку реєстації ПН/РК до ПН.
Поряд з тим, суд зазнчає, що ані з акту перевірки, ані з оскаржуваного податкового повідомлення-рішення, ані з рішення ДПС України від 25.12.2024 за результатами розгляду скарги позивача, неможливо встановити яку саме штрафну санкцію застосовано до позива за прострочення реєстрації кожного розрахунку коригування до податкових наклданих, починаючи з 06.12.2021 по 25.07.2024.
Відповідно до частини 1 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України, письмовими доказами є документи (крім електронних документів), які містять дані про обставини, що мають значення для правильного вирішення спору.
Згідно з положеннями частини 3 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, докази суду надають учасники справи. Суд може пропонувати сторонам надати докази та збирати докази з власної ініціативи, крім випадків, визначених цим Кодексом.
Відповідно до частини 3 та частини 6 статті 80 Кодексу адміністративного судочинства України, про витребування доказів за власною ініціативою або за клопотанням учасника справи, або про відмову у витребуванні доказів суд постановляє ухвалу. Будь-яка особа, у якої знаходиться доказ, повинна видати його на вимогу суду.
Враховуючи обставини на які посилається і позивач в позові, і відповідач у відзиві, з метою об'єктивного, повного і всебічного розгляду справи, суд вважає за необхідне витребувати у Головного управління ДПС у Харківській області детальний розрахунок штрафних санкцій до податкового повідомлення-рішення №0002690415 від 06.01.2025, а саме: штрафна санкції (розмір штрафу, в тому числі і у відстоках) за несвоєчасну реєстрацію розрахунків коригувань, зазначених у акті перевірки № 40655/20-40-04-15-03/44128137 від 29.08.2024 за період з 06.12.2021 по 25.07.2024.
Керуючись ст.ст. 80, 94, 243, 248, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
Витребувати від Головного управління ДПС у Харківській області детальний розрахунок штрафних санкцій до податкового повідомлення-рішення №0002690415 від 06.01.2025, а саме: штрафна санкції (розмір штрафу, в тому числі і у відстоках) за несвоєчасну реєстрацію розрахунків коригувань, зазначених у акті перевірки № 40655/20-40-04-15-03/44128137 від 29.08.2024 за період з 06.12.2021 по 25.07.2024.
Зобов'язати Головне управління ДПС у Харківській області надати до суду витребувані судом докази протягом п'яти днів з моменту отримання даної ухвали.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя Ольга ГОРШКОВА