Рішення від 05.06.2025 по справі 440/357/25

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 червня 2025 року м. ПолтаваСправа № 440/357/25

Полтавський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Головка А.Б.,

за участю:

секретаря судового засідання - Гаврильєва С.С.

представника позивача - Трохимця Б.В.,

представників відповідача - Шепеля С.О., Прокопчука О.О., Степанова О.С.,

розглянув у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Біланівський гірничо-збагачувальний комбінат" до Головного управління ДПС у Полтавській області про визнання протиправнним та скасування наказу.

ВСТАНОВИВ:

Позивач Товариство з обмеженою відповідальністю "Біланівський гірничо-збагачувальний комбінат" звернулося до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління ДПС у Полтавській області про визнання протиправним та скасування наказу "Про проведення документальної позапланової виїзної перевірки ТОВ "Біланівський ГЗК" від 20.12.2024 року № 3864-п.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що відповідачем видано наказ про проведення документальної позапланової виїзної перевірки від 20.12.2024 року № 3864-п з питань дотримання платником податків принципу "витягнутої руки" під час здійснення контрольованих операцій з контрагентом - нерезидентом FERREXPO MIDDLE EAST (ОАЕ) без наявності підстав, встановлених законом для такої перевірки. Звертає увагу, що документальна позапланова виїзна перевірка на підставі підпункту 78.1.16 пункту 78.1 статті 78 Податкового кодекс України призначається після вчинення платником та контролюючим органом таких дій: - подання платником звіту про контрольовані операції; - направлення ДПС України платнику податків запиту про подання протягом 30 календарних днів з дня отримання запиту документації з трансфертного ціноутворення щодо контрольованих операцій, зазначених у запиті; - подання платником податків на запит документації з трансфертного ціноутворення щодо контрольованих операцій, зазначених у запиті; - надсилання ДПС України платнику запиту з вимогою додатково подати протягом 30 календарних днів з дати його отримання інформацію та/або обґрунтування відповідності умов контрольованих операцій принципу "витягнутої руки" у разі встановлення, що подана платником податків документація з трансфертного ціноутворення не містить інформації в обсязі, зазначеному в підпункту 39.4.6 пункту 39.4 статті 39 Податкового кодекс України, та/або не містить належного обґрунтування відповідності умов контрольованої операції принципу витягнутої руки (підпункт 39.4.9 пункту 39.4 статті 39 Податкового кодекс України). Вважає, що відповідачем були порушені строки надсилання документації з трансфертного ціноутворення та результатів її аналізу до ДПС України; порушений порядок погодження перевірки позивача з ДПС України; порушений порядок вручення наказу та проведення перевірки.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 13.01.2025 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі 440/357/25 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Біланівський гірничо-збагачувальний комбінат" до Головного управління ДПС у Полтавській області про визнання протиправним та скасування наказу; справу ухвалено розглядати за правилами загального позовного провадження.

24.01.2025 року до суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому представник відповідача просив суд у задоволенні позову відмовити повністю. В обґрунтування відзиву зазначав, що Головним управлінням ДПС у Полтавській області відповідно до вимог підпункту 20.1.4 пункту 20.1 статті 20, підпункту 39.5.2.8 підпункту 39.5.2 пункту 39.5 статті 39, підпункту 78.1.16 пункту 78.1 статті 78, Податкового кодексу України на підставі наказу Головного управління ДПС в Полтавській області від 20.12.2024 року №3864-п розпочато з 24.12.2024 року документальну позапланову виїзну перевірку з питань дотримання принципу "витягнутої руки" Товариством з обмеженою відповідальністю "Біланівський гірничо-збагачувальний комбінат" у контрольованих операціях з контрагентом - нерезидентом FERREXPO MIDDLE EAST (ОАЕ) за звітний період 01.01.2021 року по 31.12.2021 року. Зазначає, що контролюючий орган був допущений до проведення перевірки на підставі наказу про її проведення, тому цей наказ як акт індивідуальної дії реалізовано його застосуванням, а тому його оскарження не є належним та ефективним способом захисту права платника податків, оскільки скасування наказу не може призвести до відновлення порушеного права. Вважає, що спірний наказ видано правомірно відповідно до підпункту 78.1.16 пункту 78.1 статті 78 Податкового кодексу України - "отримано звіт про контрольовані операції, надісланий платником податків відповідно до пункту 39.4 статті 39 цього Кодексу". Звертає увагу, що податковим законодавством не передбачено надання платникам податків інформаційного повідомлення щодо погодження перевірки та листа ДПС України щодо погодження проведення перевірок.

Представник позивача надав до суду відповідь на відзив від 25.02.2025 року та додаткові пояснення від 20.05.2025 року, в який зазначав, що відповідно до п. 3 Розділу IV Порядку проведення моніторингу контрольованих операцій та Порядком опитування уповноважених, посадових осіб та працівників платника податків з питань трансфертного ціноутворення, затвердженими наказом Міністерства фінансів України від 14.08.2015 № 706, результати аналізу документації з ТЦ повинні містити, серед іншого, інформацію про наявність ризиків трансфертного ціноутворення з висновками про доцільність або недоцільність прийняття рішення про проведення перевірки з питань дотримання платником податків принципу "витягнутої руки". Виходячи з аналізу Інформаційно-аналітичної довідки, вважає, що відповідач не вказав ризики трансфертного ціноутворення, а також висновки про доцільність прийняття рішення про проведення перевірки. Зазначав, що під час проведення аналізу документації позивача з трансфертного ціноутворення, відповідач повинен використовувати ті дані, джерела та інструменти, які були доступні позивачу під час здійснення КО та підготовки відповідної документації. Поява нових даних не має бути підставою для висновку про недотримання позивачем принципу "витягнутої руки", оскільки такі дані не були доступні позивачеві під час здійснення КО. На думку позивача відповідач не сформував діапазон прийнятних значень, який враховує всі факти та обставини здійснення КО, у тому числі умови ринку залізорудної сировини, на якому здійснювалася реалізація залізорудних окатків. Вважає, що наведений відповідачем підхід до здійснення розрахунків не відповідає вимогам Настанов ОЕСР, оскільки відповідач у своїх розрахунках не враховує добросовісність позивача та вимагає точності, яку неможливо досягнути. Відповідач не підтверджує проведення розрахунків з урахуванням аналізу ринкових умов, характеру товару (залізорудні окатки) та реальних комерційних умов операцій. Таким чином, позивач вважає, що надані на вимогу суду документи не підтверджують встановлення відповідачем ризиків трансфертного ціноутворення та доцільності призначення та проведення документальної позапланової перевірки позивача з питань дотримання принципу "витягнутої руки" під час здійснення контрольованих операцій.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 21.05.2025 року закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті.

Заслухавши вступне слово учасників справи, дослідивши письмові докази та пояснення сторін, викладені у заявах по суті справи, суд встановив наступні обставини та спірні правовідносини.

29.09.2022 року Товариством з обмеженою відповідальністю "Біланівський гірничо-збагачувальний комбінат" поданий звіт про контрольовані операції за 2021 рік № 9434352727.

12.12.2023 року ДПС України звернулась до ТОВ "Біланівський гірничо-збагачувальний комбінат" листом № 36575/6/99-00-23-02-01-06 щодо подання документації з трансфертного ціноутворення по контрольованій операції з експорту залізорудних окатків, здійснені ТОВ "Біланівський гірничо-збагачувальний комбінат" в адресу контрагента - нерезидента FERREXPO MIDDLE EAST (ОАЕ) протягом 2021 звітного року.

16.01.2024 року ТОВ "Біланівський гірничо-збагачувальний комбінат" листом № 30/01-24 направлено на адресу Головного управління ДПС у Полтавській області документацію з трансфертного ціноутворення про контрольовані операції з контрагентом FERREXPO MIDDLE EAST (ОАЕ) з експорту залізорудних окатків за 2021 рік.

27.02.2024 року Головним управлінням ДПС у Полтавській області листом № 1175/8/16-31-23-08 направлені на адресу ДПС України матеріали проведеного аналізу документації з трансфертного ціноутворення ТОВ "Біланівський гірничо-збагачувальний комбінат" за 2021 рік.

22.03.2024 року ДПС України направило ТОВ "Біланівський гірничо-збагачувальний комбінат" лист № 8202/6/99-00-23-02-01-06 із запитом про надання інформації, в якому повідомила, що за результатами проведеного аналізу документації з ТЦ встановлено, що вона не містить інформації в обсязі, зазначеному в пункті 39.4.6 пункту 39.4 статті 39 Податкового кодексу України, та не містить належного обґрунтування відповідності умов КО принципу "витягнутої руки".

01.05.2024 року ТОВ "Біланівський гірничо-збагачувальний комбінат" листом № 160/05-24 надані Головному управлінню ДПС у Полтавській області додаткові пояснення та документи щодо документації з трансфертного ціноутворення про контрольовані операції з контрагентом FERREXPO MIDDLE EAST (ОАЕ) з експорту залізорудних окатків за 2021 рік, яким повідомлено, що підприємство не здійснювало розрахунок діапазонів цін, у якості зіставних відібрано одну зіставну НКО на кожну дату КО.

17.07.2024 року Головне управління ДПС у Полтавській області направлено лист №21531/6/16-31-23-12 на адресу ТОВ "Біланівський гірничо-збагачувальний комбінат", яким запропоновано надати пояснення, які підтверджують розраховані ціни зіставних операцій, а саме: - джерела інформації, з яких розраховано ціни зіставних операцій; - джерела інформації, за якими здійснено коригування операцій (цін) для визначення ціни зіставних операцій; - розрахунок ціни зіставних операцій з описом послідовного коригування.

13.08.2024 року ТОВ "Біланівський гірничо-збагачувальний комбінат" листом № 292/08-24 Головному управлінню ДПС у Полтавській області надана відповідь на лист №21531/6/16-31-23-12.

05.11.2024 року Головне управління ДПС у Полтавській області звернулось до ДПС України з листом № 6957/8/16-31-23-08 щодо погодження перевірки контрольованих операцій ТОВ "Біланівський гірничо-збагачувальний комбінат" за 2021 рік.

Листом від 25.11.2024 року № 32747/7/99-00-23-02-02-07 ДПС України погодило проведення документальної позапланової виїзної перевірки ТОВ "Біланівський гірничо-збагачувальний комбінат" з питань дотримання платником податків принципу "витягнутої руки" під час здійснення контрольованих операцій з експорту товарів контрагентом - нерезидентом FERREXPO MIDDLE EAST FZE (ОАЕ) за завітний 2021 рік.

20.12.2024 року Головним управлінням ДПС у Полтавській області на підставі підпункту 20.1.4 пункту 20.1 статті 20, підпункту 39.5.2.8 підпункту 39.5.2 пункту 39.5 статті 39, підпункту 78.1.16 пункту 78.1 статті 78, пункту 69.2 статті 69 підрозділу 10 розділу ХХ "Перехідні положення" Податкового кодексу України прийнято наказ № 3864-п про проведення документальної позапланової виїзної перевірки ТОВ "Біланівський ГЗК" (податковий номер 36601298) з 24.12.2024 року тривалістю 18 місяців з питань дотримання платником податків принципу "витягнутої руки" під час здійснення контрольованих операцій з контрагентом - нерезидентом FERREXPO MIDDLE EAST (ОАЕ) за звітний період 01.01.2021 року по 31.12.2021 року.

Позивач не погодився із наказом Головного управління ДПС у Полтавській області "Про проведення документальної позапланової виїзної перевірки ТОВ "Біланівський ГЗК" від 20.12.2024 року № 3864-п та оскаржив його до суду.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд виходить з наступного.

Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Податковий кодекс України регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час адміністрування податків, а також відповідальність за порушення податкового законодавства. Цим Кодексом визначаються функції та правові основи діяльності контролюючих органів, визначених пунктом 41.1 статті 41 цього Кодексу, та центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику (пункт 1.1 статті 1 Податкового кодексу України - далі ПК України).

Відповідно до пунктів 61.1, 61.2 статті 61 ПК України податковий контроль - система заходів, що вживаються контролюючими органами та координуються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, з метою контролю правильності нарахування, повноти і своєчасності сплати податків і зборів, а також дотримання законодавства з питань регулювання обігу готівки, проведення розрахункових та касових операцій, патентування, ліцензування та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.

Податковий контроль здійснюється органами, зазначеними у статті 41 цього Кодексу, в межах їх повноважень, встановлених цим Кодексом.

Згідно з положеннями підпунктів 62.1.3, 62.1.4 пункту 62.1 статті 62 ПК України податковий контроль здійснюється, зокрема, шляхом: проведення перевірок та звірок відповідно до вимог цього Кодексу, а також перевірок щодо дотримання законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, у порядку, встановленому законами України, що регулюють відповідну сферу правовідносин; моніторингу контрольованих операцій та опитування посадових, уповноважених осіб та/або працівників платника податків відповідно до статті 39 цього Кодексу.

Право контролюючих органів на проведення перевірки платників податків закріплено в підпункті 20.1.4 пункту 20.1 статті 20 ПК України.

Платники податків, що здійснюють контрольовані операції, повинні складати та зберігати документацію з трансфертного ціноутворення за кожний звітний період (підпункт 39.4.3 пункту 39.3 статті 39 ПК України).

Положеннями підпунктів 39.4.1, 39.4.2 пункту 39.4 статті 39 ПК України визначено, що для цілей податкового контролю за трансфертним ціноутворенням звітним періодом є календарний рік.

Платники податків, які у звітному році здійснювали контрольовані операції, зобов'язані подавати до 1 жовтня року, що настає за звітним, звіт про контрольовані операції та повідомлення про участь у міжнародній групі компаній.

Звіт про контрольовані операції та повідомлення про участь у міжнародній групі компаній подаються центральному органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог законів України "Про електронні документи та електронний документообіг" та "Про електронні довірчі послуги".

Згідно з підпунктами 39.4.4, 39.4.5 пункту 39.4 статті 39 ПК України на запит центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, платники податків протягом 30 календарних днів з дня отримання запиту подають документацію з трансфертного ціноутворення щодо контрольованих операцій, зазначених у запиті.

Документація з трансфертного ціноутворення подається платником податків до контролюючого органу, зазначеного у запиті.

Запит надсилається не раніше 1 жовтня року, що настає за календарним роком, в якому таку контрольовану операцію (операції) було здійснено.

Підпунктом 39.4.6. пункту 39.4 статті 39 ПК України визначена інформація, яку має містити перелік документації з трансфертного ціноутворення (сукупність документів або єдиний документ, складений у довільній формі).

Відповідно до пункту 39.4.9. пункту 39.4 статті 39 ПК України центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, має право надіслати платнику податків запит з вимогою додатково подати протягом 30 календарних днів з дати його отримання інформацію відповідно до підпунктів 39.4.6 і 39.4.7 пункту 39.4 цієї статті та/або обґрунтування відповідності умов контрольованої операції принципу «витягнутої руки» у разі встановлення однієї з таких обставин:

подана платником податків документація з трансфертного ціноутворення не містить інформації в обсязі, зазначеному в підпункті 39.4.6 пункту 39.4 цієї статті, та/або не містить належного обґрунтування відповідності умов контрольованої операції принципу "витягнутої руки";

подана платником податків глобальна документація з трансфертного ціноутворення (майстер-файл) не містить інформації в обсязі, зазначеному в підпункті 39.4.7 пункту 39.4 цієї статті.

Зазначена додаткова інформація є невід'ємною частиною документації з трансфертного ціноутворення та/або глобальної документації (майстер-файла).

Письмовий запит про подання інформації надсилається платнику податків або іншим суб'єктам інформаційних відносин за наявності хоча б однієї з таких підстав, зокрема, для визначення відповідності умов контрольованої операції принципу "витягнутої руки" під час здійснення податкового контролю за трансфертним ціноутворенням відповідно до статті 39 цього Кодексу та/або для визначення рівня звичайних цін у випадках, визначених цим Кодексом (пункт другий абзацу третього пункту 73.3 статті 73 ПК України).

Пунктом 39.5 статті 39 ПК України визначено, що податковий контроль за встановленням відповідності умов контрольованих операцій принципу «витягнутої руки» здійснюється шляхом моніторингу контрольованих операцій, опитування з питань трансфертного ціноутворення та проведення перевірок з питань дотримання платником податків принципу "витягнутої руки".

Моніторинг умов контрольованих операцій здійснюється шляхом аналізу звітів про контрольовані операції, документації з трансфертного ціноутворення, глобальної документації з трансфертного ціноутворення (майстер-файла) та звіту у розрізі країн міжнародної групи компаній, будь-яких інших інформаційних джерел, та шляхом отримання податкової інформації відповідно до статті 73 цього Кодексу.

З метою встановлення відповідності умов контрольованих операцій принципу "витягнутої руки" посадові особи контролюючого органу, під час проведення аналізу звітів про контрольовані операції та/або документації з трансфертного ціноутворення, та/або глобальної документації з трансфертного ціноутворення (майстер-файла), поданих платником податків відповідно до пункту 39.4 цієї статті, мають право проводити опитування уповноважених осіб та/або працівників платника податків.

Порядок проведення моніторингу контрольованих операцій та опитування встановлюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.

Відповідно до підпункту 39.5.2 пункту 39.5 статті 39 ПК України перевірка з питань дотримання платником податків принципу "витягнутої руки" проводиться відповідно до положень глави 8 розділу II цього Кодексу з урахуванням особливостей, визначених цією статтею.

Згідно з підпунктом 39.5.2.1 підпункту 39.5.2 пункту 39.5 статті 39 ПК України перевірка з питань дотримання платником податків принципу "витягнутої руки" може бути проведена контролюючим органом у разі:

надання платником податків документації з трансфертного ціноутворення відповідно до підпункту 39.4.4 пункту 39.4 цієї статті;

неподання платником податків чи подання з порушенням вимог пункту 39.4 цієї статті звіту про контрольовані операції, документації з трансфертного ціноутворення, глобальної документації з трансфертного ціноутворення (майстер-файла), звіту у розрізі країн міжнародної групи компаній;

подання платником податків заяви про намір провести пропорційне коригування.

Положеннями підпункту 39.5.2.2 підпункту 39.5.2 пункту 39.5 статті 39 ПК України визначено, що порядок проведення перевірки з питань дотримання платником податків принципу "витягнутої руки" встановлюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.

Відповідно до підпункту 39.5.2.8 підпункту 39.5.2 пункту 39.5 статті 39 ПК України тривалість перевірки з питань дотримання платником податків принципу витягнутої руки не повинна перевищувати 18 місяців. Кожні шість місяців проведення перевірки з питань дотримання платником податків принципу витягнутої руки контролюючий орган надає платнику податків інформацію про поточний стан проведення перевірки.

При цьому порядок проведення документальних позапланових перевірок закріплений у статті 78 ПК України, відповідно до пункту 78.1. якої документальна позапланова перевірка здійснюється за наявності хоча б однієї з таких підстав, зокрема:

78.1.14. у разі отримання документально підтвердженої інформації та даних, що свідчать про невідповідність умов контрольованої операції принципу «витягнутої руки» та/або встановлення невідповідності умов контрольованої операції принципу «витягнутої руки» у порядку, передбаченому підпунктом 39.5.1.1 підпункту 39.5.1 пункту 39.5 статті 39 цього Кодексу;

78.1.16. отримано звіт про контрольовані операції, надісланий платником податків відповідно до пункту 39.4 статті 39 цього Кодексу. У такому разі перевірка проводиться виключно з питань контролю трансфертного ціноутворення.

Аналізуючи норми діючого законодавства України, суд зазначає, що нормою підпункту 78.1.16 пункту 78.1 статті 78 ПК України, яка є імперативною і обов'язковою до виконання, передбачено окрему самостійну підставу для проведення документальної позапланової перевірки у разі отримання звіту про контрольовані операції відповідно до пункту 39.4 статті 39 цього Кодексу.

За таких обставин, отримавши звіт про контрольовані операції за 2021 рік, Головне управління ДПС у Полтавській області мало правові підстави для призначення документальної позапланової перевірки ТОВ "Біланівський гірничо-збагачувальний комбінат" з питань контролю трансфертного ціноутворення.

Правовою підставою для призначення документальної позапланової виїзної перевірки позивача з питань контролю трансфертного ціноутворення в наказі від 20.12.2024 року №3864-п визначено підпункт 78.1.16 пункту 78.1 статті 78 Податкового кодексу України, що відповідає фактичним обставинам справи та вимогам ПК України.

Крім того, наказом Міністерства фінансів України від 14 серпня 2015 року № 706 затверджено порядок проведення моніторингу контрольованих операцій, який проводиться відповідно до підпункту 39.5.1 пункту 39.5 статті 39 розділу I Податкового кодексу України (далі - Порядок № 706).

Згідно пункту 2 розділу І Порядку № 706 цілями Моніторингу як складової частини податкового контролю за трансфертним ціноутворенням є:

встановлення відповідності умов контрольованих операцій принципу «витягнутої руки»;

виявлення потенційних ризиків трансфертного ціноутворення;

виявлення ризиків відсутності розумної економічної причини (ділової мети);

проведення аналізу ризиків заниження платником податків податкових зобов'язань;

забезпечення контролю за своєчасністю та повнотою подання звітів про контрольовані операції (далі - звіт), документації з трансфертного ціноутворення (далі - документація), глобальної документації з трансфертного ціноутворення (майстер-файлу) (далі - майстер-файл), звітів у розрізі країн міжнародної групи компаній (далі - звіт у розрізі країн), повідомлень про участь у міжнародній групі компаній (далі - повідомлення), додаткової інформації та/або обґрунтування, наданих платником податків на запит центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, відповідно до підпункту 39.4.9 пункту 39.4 статті 39 розділу I Кодексу.

Моніторинг здійснюється шляхом:

аналізу звітів, документації, майстер-файлу, повідомлень, звітів у розрізі країн, додаткової інформації та/або обґрунтувань, наданих платниками податків на запити центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, поданих платником податків відповідно до пункту 39.4 статті 39 розділу I Кодексу;

аналізу податкової інформації, отриманої відповідно до статті 73 глави 7 розділу II Кодексу;

аналізу будь-яких інформаційних джерел, що містять відкриту інформацію та надають інформацію про зіставні операції та осіб (пункт 3 розділу І Порядку № 706).

Первинний аналіз інформації про здійснені контрольовані операції проводиться контролюючим органом шляхом зіставлення показників податкової, фінансової звітності платника податку, даних митних декларацій, а також порівняння рівня цін (рентабельності) та умов, що застосовуються платниками податків у контрольованій операції, із рівнем цін (рентабельності) та умов у неконтрольованій(их) операції(ях) з метою встановлення відповідності умов контрольованих операцій платника податку принципу «витягнутої руки» та/або виявлення фактів заниження платником податків податкових зобов'язань.

У межах первинного аналізу контролюючі органи можуть здійснювати порівняння цін контрольованих операцій із сировинними товарами з котирувальними цінами, а також здійснювати порівняння показників рентабельності платників податків з середніми показниками по галузі (пункт 1 розділу ІІ Порядку № 706).

Якщо під час первинного аналізу контролюючим органом виявлено ризики невідповідності умов контрольованих операцій платника податку принципу «витягнутої руки» та/або заниження податкових зобов'язань, контролюючий орган має право письмово звернутися до платника податку із запитом про надання інформації відповідно до підпункту 73.3.1 пункту 73.3 статті 73 глави 7 розділу II Кодексу (пункт 5 розділу ІІ Порядку № 706).

Результати первинного аналізу інформації про здійснені контрольовані операції використовуються для подальшого аналізу звітів, документації, повідомлень, майстер-файлів, звітів у розрізі країн, додаткової інформації та/або обґрунтувань, поданих платником податків відповідно до вимог пункту 39.4 статті 39 розділу I Кодексу, та вирішення питання призначення перевірки платника податків з питань дотримання принципу «витягнутої руки» (пункт 11 розділу ІІ Порядку № 706).

Контроль за наданням звітів, повідомлень, повнотою відображення контрольованих операцій в поданих звітах та достовірністю поданої інформації в повідомленнях здійснюється контролюючим органом, до повноважень якого віднесено такі функції (пункт 1 розділу ІІ Порядку № 706).

Пункт 3 розділу ІІІ Порядку № 706 встановлює порядок аналізу поданих звітів та повідомлень:

1) аналіз звітів та повідомлень проводиться контролюючим органом з використанням інформаційних джерел, визначених пунктом 4 розділу I цього Порядку, та результатів первинного аналізу інформації про здійснені контрольовані операції, проведеного відповідно до розділу II цього Порядку;

2) під час проведення аналізу звітів враховуються результати фінансово-господарської діяльності платника податків, зокрема, але не виключно: збитковість протягом декількох звітних (податкових) періодів; невідповідність фінансових результатів (показників рентабельності) платника податків середнім показникам по галузі; значний обсяг операцій з пов'язаними особами - нерезидентами, зареєстрованими у державах (на територіях), включених до переліку держав (територій), затвердженого Кабінетом Міністрів України відповідно до підпункту 39.2.1.2 підпункту 39.2.1 пункту 39.2 статті 39 розділу I Кодексу; значний обсяг операцій з пов'язаними особами - нерезидентами, організаційно-правова форма яких включена до переліку, затвердженого Кабінетом Міністрів України відповідно до підпункту «г» підпункту 39.2.1.1 підпункту 39.2.1 пункту 39.2 статті 39 розділу I Кодексу; значний обсяг операцій з нематеріальними активами, такими як роялті, ліцензії, плата за використання патентів, товарних знаків, ноу-хау тощо, а також з будь-якими іншими об'єктами інтелектуальної власності; значний обсяг операцій з надання/отримання внутрішньогрупових послуг, сплачених роялті та/або процентів за фінансовими запозиченнями; від'ємні чисті активи при наявності кредитів, позик та інших боргових зобов'язань, що виникли за операціями з пов'язаними особами - нерезидентами; проведення господарських операцій, нетипових для поточної діяльності платника; невідповідність одержувачів товарів за даними митного оформлення сторонам договору (використання непрямих контрактів); відсутність істотних основних засобів тощо;

3) якщо аналіз звітів свідчить про невідповідність умов контрольованих операцій принципу «витягнутої руки», визначеному пунктом 39.1 статті 39 розділу I Кодексу, контролюючий орган ініціює перед центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, направлення запиту до платників податків щодо подання документації відповідно до підпункту 39.4.4 пункту 39.4 статті 39 розділу I Кодексу;

4) центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, за результатами розгляду звернення контролюючого органу приймає рішення про направлення запиту платнику податків щодо подання документації або недоцільності його направлення, про що інформує ініціатора запиту;

5) центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, за результатами аналізу звітів та з урахуванням результатів первинного аналізу інформації про здійснені контрольовані операції може самостійно прийняти рішення про направлення запиту платнику податків про надання документації, про що інформує контролюючий орган, в якому платник перебуває на обліку;

6) центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, за результатами аналізу звітів, проведеного контролюючим органом, та з урахуванням результатів первинного аналізу інформації про здійснені контрольовані операції самостійно приймає рішення про направлення запиту платнику податків про надання майстер-файлу.

Контролюючий орган після отримання від центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, повідомлення щодо направлення запиту платнику податків про подання документації згідно з підпунктом 39.4.6 пункту 39.4 статті 39 розділу I Кодексу здійснює контроль за дотриманням платником податків строків, встановлених підпунктом 39.4.4 пункту 39.4 статті 39 розділу I Кодексу (пункт 1 розділу IV Порядку № 706).

Результати аналізу документації та/або майстер-файлу, що свідчать про невідповідність умов контрольованої операції принципу «витягнутої руки» та/або відсутність розумної економічної причини (ділової мети), використовуються під час прийняття рішення про проведення перевірки з питань дотримання платником податків принципу «витягнутої руки» та відповідно до підпункту 78.1.14 пункту 78.1 статті 78 глави 8 розділу II Кодексу є підставою для проведення документальної позапланової перевірки (пункт 8 розділу IV Порядку № 706).

Наказом Міністерства фінансів України від 10.03.2016 року № 344 затверджений порядок проведення перевірки з питань дотримання платником податків принципу «витягнутої руки» (далі - Порядок № 344).

Згідно пунктів 3, 4, 5 розділу І Порядку № 344 перевірка дотримання принципу «витягнутої руки» проводиться за наявності підстав, визначених підпунктами 39.5.2.1 підпункту 39.5.2 пункту 39.5 статті 39 розділу I та підпунктами 78.1.2, 78.1.5, 78.1.14-78.1.16 пункту 78.1 статті 78 глави 8 розділу II Кодексу.

Перевірка дотримання принципу «витягнутої руки» є документальною позаплановою перевіркою.

Тривалість перевірки дотримання принципу «витягнутої руки» не повинна перевищувати 18 місяців.

Згідно пунктів 1, 2 розділу ІІ Порядку № 344 за наявності підстав, визначених пунктом 3 розділу І цього Порядку, керівник (його заступник або уповноважена особа) контролюючого органу приймає рішення про проведення перевірки дотримання принципу «витягнутої руки», яке оформлюється наказом.

Для прийняття рішення про проведення перевірки дотримання принципу «витягнутої руки» керівник (його заступник або уповноважена особа) контролюючого органу направляє до ДПС інформаційне повідомлення з обґрунтуванням підстав для проведення перевірки.

Погодження або мотивоване заперечення надається ДПС протягом п'ятнадцяти робочих днів з дати отримання інформаційного повідомлення про проведення перевірки дотримання принципу «витягнутої руки».

Наказ про проведення перевірки дотримання принципу «витягнутої руки» видається контролюючим органом після отримання від ДПС відповідного погодження.

Як встановлено судом вище, в ході проведеного аналізу наданого Товариством з обмеженою відповідальністю "Біланівський гірничо-збагачувальний комбінат" звіту про контрольовані операції за 2021 рік встановлено ризик невідповідності умов контрольованих операцій принципу "витягнутої руки", визначеному пунктом 39.1 статті 39 ПК України.

За результатами аналізу документації з трансфертного ціноутворення згідно інформаційно - аналітичної довідки орган ДПС дійшов висновку щодо неможливості дослідити ланцюг придбання товару, його транспортування та подальший продаж. Головним проблемним питанням визначено отримання від платника розрахунку, що підтверджує відповідність умов КО принципу «витягнутої руки». Платником не надано розрахунку діапазону цін, що унеможливлює перевірку достовірності проведення розрахунків в документації з ТЦ; ініційовано надання інформації згідно з підпунктом 39.4.9 пункту 39.4 статті 39 ПК України.

05.11.2024 року Головне управління ДПС у Полтавській області звернулось до ДПС України з листом № 6957/8/16-31-23-08 щодо погодження перевірки контрольованих операцій ТОВ "Біланівський гірничо-збагачувальний комбінат" за 2021 рік.

Листом від 25.11.2024 року № 32747/7/99-00-23-02-02-07 ДПС України погодило проведення документальної позапланової виїзної перевірки ТОВ "Біланівський гірничо-збагачувальний комбінат" з питань дотримання платником податків принципу "витягнутої руки" під час здійснення контрольованих операцій з експорту товарів контрагентом - нерезидентом FERREXPO MIDDLE EAST FZE (ОАЕ) за завітний 2021 рік.

Таким чином, ДПС погодило Головному управлінню ДПС у Полтавській області проведення перевірки дотримання принципу «витягнутої руки».

За таких обставин, суд погоджується з доводами представників відповідача, що у Головного управління ДПС у Полтавській області були наявні підстави для винесення спірного наказу.

При цьому, підтвердження наявності або відсутності порушень податкового законодавства з боку платника податку встановлюється податковим органом за наслідками проведеної перевірки, враховуючи, що згідно пункту 2 розділу І Вимог до складення акта (довідки) про результати перевірки з питань дотримання платником податків принципу «витягнутої руки», затверджених наказом Міністерства фінансів України від 13.07.2017 року № 629, передбачено, що якщо за результатами перевірки виявлено, що умови контрольованої операції відрізняються від умов, що відповідають принципу «витягнутої руки», що призвело до неправильного розрахунку обсягу оподатковуваного прибутку платника податку та/або заниження суми податку, складається акт перевірки, у разі відсутності таких порушень складається довідка.

Посилання позивача про порушення відповідачем строків надсилання документації з трансфертного ціноутворення та результатів її аналізу до ДПС України, як підставу для скасування оскаржуваного наказу, суд відхиляє, оскільки в даному випадку окреме процедурне порушення не спростовує факт наявності підстав для проведення перевірки платника та об'єктивно не може вплинути на правильність висновків контролюючого органу за результатами такої перевірки та, відповідно, на обґрунтованість і законність прийнятого за результатами перевірки рішення.

З приводу доводів позивача про порушення порядку вручення наказу та проведення перевірки, суд зазначає, що вказані обставини не впливають на правомірність прийняття спірного наказу № 3864-п від 20.12.2024 року.

Таким чином, викладені вище обставини свідчать про дотримання Головним управлінням ДПС у Полтавській області порядку призначення документальної позапланової виїзної перевірки ТОВ "Біланівський гірничо-збагачувальний комбінат" з питань дотримання платником податків принципу "витягнутої руки" під час здійснення контрольованих операцій з контрагентом - нерезидентом FERREXPO MIDDLE EAST (ОАЕ) за звітний період 01.01.2021 року по 31.12.2021 року.

Згідно зі статтею 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Зважаючи на встановлені в ході судового розгляду фактичні обставини справи та враховуючи вищенаведені норми законодавства, якими урегульовано спірні відносини, суд дійшов висновку про відмову у задоволенні позовних вимог Товариства з обмеженою відповідальністю "Біланівський гірничо-збагачувальний комбінат" повністю.

Підстави для розподілу судових витрат відсутні.

Керуючись статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України,

УХВАЛИВ:

Відмовити в задоволенні позову Товариства з обмеженою відповідальністю "Біланівський гірничо-збагачувальний комбінат" (вул. Будівельників, 16, м. Горішні Плавні, Полтавська область, 39802; код ЄДРПОУ 36601298) до Головного управління ДПС у Полтавській області (вул. Європейська, 4, м. Полтава, 36000; код ЄДРПОУ 44057192) про визнання протиправним та скасування наказу повністю.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду в порядку, визначеному статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Апеляційна скарга на дане рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складено 16 червня 2025 року.

Головуючий суддя А.Б. Головко