Ухвала від 16.06.2025 по справі 200/4176/25

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

УХВАЛА

про залишення позовної заяви без руху

16 червня 2025 року Справа №200/4176/25

Суддя Донецького окружного адміністративного суду Череповський Є.В., розглянувши матеріали позовної заяви за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (84122, Донецька область, м. Словянськ, пл.Соборна, 3, ЄДРПОУ 13486010) про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

09.06.2025 року ОСОБА_1 звернулася до Донецького окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, відповідно до якої просить:

визнати дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо не проведення індексації пенсії з 01.03.2023 року з урахуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії у розмірі 1,197 та з 01 березня 2024 року індексацію моєї пенсії з урахуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії у розмірі 1,0796 неправомірними;

зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецької області провести перерахунок (індексацію) моєї пенсії відповідно до частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» шляхом послідовного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, в розмірі 12236,71 грн. на коефіцієнт збільшення у розмірі 1,197 з 01 березня 2023 року відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2023 року № 168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році», на коефіцієнт збільшення у розмірі 1,0796 з 01 березня 2024 року відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2024 року № 185 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році» та у зв'язку з цим провести виплату недоотриманих сум пенсії, починаючи з 01 березня 2023 року.

Щодо строку звернення до суду з позовом в частині позовних вимог, що стосуються періоду з 01.03.2023 року по 07.12.2024 року (періоду, який виходить за межі шестимісячного строку звернення до суду з позовом).

З позову та доданих до нього матеріалів вбачається, що фактично позивач не погоджувався з бездіяльністю відповідача - не проведенням перерахунку його пенсії (для забезпечення індексації пенсії) з 01.03.2023 року, з 01.03.2024 року, яка призначена згідно із Законом України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», відповідно до ч. 2 ст. 42 цього Закону, що має проводитися:

з 01.03.2023 року згідно з п. 1 постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 року № 168 із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,197;

з 01.03.2024 року згідно з п. 1 постанови Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 року № 185 із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,0796;

Частиною 2 статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

При цьому частиною 1 статті 122 Кодексу визначено, що позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.

Іншими законами строк звернення до адміністративного суду з даним позовом не встановлений.

Відповідно до частини 6 статті 161 Кодексу у разі пропуску строку звернення до адміністративного суду позивач зобов'язаний додати до позову заяву про поновлення цього строку та докази поважності причин його пропуску.

Пенсія є щомісячним платежем, і її отримання відбувається щомісячно.

Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 року № 168 “Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» установлено, що з 1 березня 2023 р. перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 р. № 124 “Питання проведення індексації пенсій у 2019 році» (Офіційний вісник України, 2019 р., № 19, ст. 663), проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі - коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,197.

Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 06 лютого 2024 року по справі 200/61/24, залишеним без змін Постановою Першого апеляційного адміністративного суду від 06 червня 2024 року, зокрема зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області перевести ОСОБА_1 з пенсії по інвалідності державного службовця відповідно до Закону України «Про державну службу» № 3723-XII на пенсію за віком відповідно до ст.26 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з 01 березня 2023 року із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2020-2022 роки. Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області, рішення Донецького окружного адміністративного суду від 06 лютого 2024 року по справі 200/61/24 було виконано та 21.06.2024 року про, що свідчить протокол про перерахунок пенсії. Головним управлінням Пенсійного фонду в Донецькій області було проведено доплату до призначеної мені пенсії з 01 березня 2024 року в сумі 100.00 гривень.

Тому про порушення своїх пенсійних прав в частині не проведення відповідачем з 01.03.2023 року перерахунку (індексації) його пенсії позивач повинен був дізнатися у липні 2024 року після отримання відповідної пенсійної виплати. І саме з такої дати обчислюється строк звернення до суду з позовом у цій частині. А до суду з позовом в цій частині він звернувся 08.06.2025 року, тобто з пропуском шестимісячного строку звернення до суду з позовом, що встановлений статтею 122 Кодексу адміністративного судочинства України.

Такі висновки суду ґрунтуються на правових позиціях Верховного Суду, що викладені, зокрема, в постановах від 17.02.2018 року в справі №522/7721/17, від 08.08.2019 року в справі №813/5002/17, від 08.08.2019 року в справі №127/13736/16-а, від 31.03.2021 року в справі № 240/12017/19.

Строк звернення до суду з позовом позивачем пропущено, що також підтверджується позивачем.

В позовній заяві міститься заява про поновлення строку звернення до адміністративного суду з позовом, яку позивач обґрунтовував тим, що зареєстрована та фактично мешкаю в АДРЕСА_2 ). Відповідно до Наказу Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України №309 від 22 грудня 2022 року, території Костянтинівської МТГ та Краматорської МТГ є територією на яких ведуться (велися) бойові дії. Місто Костянтинівка, особливо правий берег (район Сантуринівка) зазнавало постійних обстрілів. Після початку атак окупаційних військ на місто Торецьк у кінці 2023 року, ситуація в місті значно погіршилася ракетні обстріли та обстріли зі ствольної артилерії почастішали. При цьому слід зазначити також той факт, що в місті перманентно звучить сигнал повітряної тривоги, який триває іноді по 5-6 годин, протягом якого сервісний центр Пенсійного фонду не працює. А з серпня 2024 року сервісний центр №5 в м. Костянтинівка припинив роботу та буд евакуйований. Навіть при наявності сервісного центру, у зв'язку із постійними обстрілами та сигналами повітряної тривоги, сервісний центр міг працювати декілька годин на добу та й то не кожен день. При цьому до сервісного центру стояли черги не тільки серед містян, але й тих хто приїздив до міста з сусідніх сіл та міст, зокрема з Торецька. Не завжди було електропостачання та Інтернет для перевірки. Тобто за декілька місяців можна на прийом й не потрапити. Також просив суд взяти до уваги про наявність в м. Костянтинівка комендантського часу який триває з 15-00 год. по 11-00 годину, що перешкоджає нормальній життєдіяльності. Таким чином потрапити в сервісний центр міста Дружківка та повернутися назад до міста протягом 4х годин на громадському транспорті є вкрай тяжко. Також слід зазначити що в місті з жовтня 2023 року по декілька днів немає електроенергії та мобільного зв'язку та як наслідок інтернету. У зв'язку із постійними обстрілами, я вимушена був евакуюватися у лютому 2025 року та вимушена знаходити та винаймати житло. У травні 2025 року, вже після того як покинула місто, я змогла зв'язатися з адвокатом, який зробив адвокатський запит та витребував необхідні документи. У зв'язку з наведеним просив суд визнати поважними причини пропуску строку на подання адміністративного позову та поновити його.

Разом з тим, викладені в заяві обставини не дають суду підстав для поновлення строку звернення до суду з позовом.

Так, поважними причинами визнаються лише ті обставини, які були чи є об'єктивно непереборними, тобто не залежать від волевиявлення особи, що звернулася з адміністративним позовом, пов'язані з дійсно істотними обставинами, перешкодами чи труднощами, що унеможливили своєчасне звернення до суду. Такі обставини мають бути підтверджені відповідними та належними доказами.

Встановлення строків звернення до суду з позовом законом передбачено з метою дисциплінування позивачів як учасників судового процесу та своєчасного виконання ними передбачених Кодексом адміністративного судочинства України процесуальних дій. Інститут строків в адміністративному процесі сприяє досягненню юридичної визначеності у публічно-правових відносинах, а також стимулює учасників адміністративного процесу добросовісно ставитися до виконання своїх обов'язків.

Посилання представника позивача на наведені в клопотанні про поновлення строку звернення до суду з позовом обставини є неприйнятними у зв'язку з тим, що м. Костянтинівка Донецької області, де позивач проживав до переїзду в інший населений пункт, не належала до територій активних бойових дій або тимчасово окупованих Російською Федерацією територій України, які визначені Переліком, що був затверджений наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22.12.2022 року № 309, що зареєстрований в Міністерстві юстиції України 23.12.2022 року за № 1668/39004 та був чинним до 20.03.2025 року.

Не належить таке місто до територій активних бойових дій або тимчасово окупованих Російською Федерацією територій України, які визначені Переліком, що затверджений наказом Міністерства розвитку громад та територій України від 28.02.2025 року № 376, що зареєстрований в Міністерстві юстиції України 11.03.2025 року за № 380/43786 та набрав чинності з 20.03.2025 року.

Посилання на те, що не завжди було електропостачання, мобільний зв'язок та інтернет - є неприйнятним, оскільки така ситуація періодично відбувалася та відбувається по всій території України після введення з 24.02.2022 року воєнного стану.

Неприйнятними є і посилання на великі черги до сервісного центру територіального органу Пенсійного фонду України, оскільки у м. Костянтинівка Донецької обл., як і в інших аналогічних містах Донецької обл., працювали та працюють поштові відділення, за допомогою яких позивач міг звернутися до територіального органу Пенсійного фонду України з питання обчислення пенсії. Крім того, позивач не був позбавлений права звернутися до відповідного органу Пенсійного фонду через веб-портал Пенсійного фонду України та отримати відповідну інформацію щодо свого пенсійного забезпечення.

Про неможливість ознайомлення з оскарженими діями (бездіяльністю) відповідача протягом такого тривалого часу з об'єктивних причин в заяві не йдеться.

Позивачем не наведені обставини, що унеможливили звернення до суду з позовом у встановлений процесуальний строк.

Отже, заява про поновлення строку звернення до адміністративного суду з позовом не свідчить про наявність підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду з позовом поважними. В порушення вимог Кодексу адміністративного судочинства України докази поважності причин пропуску строку звернення до адміністративного суду з позовом до заяви не додані.

З огляду на наведене підстави, вказані у заяві про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду з позовом, судом визнані неповажними.

Відповідно до частин 1 та 2 статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху, в якій зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення.

Відповідно до частини 1 статті 123 вказаного Кодексу у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку.

До позовної заяви потрібно додати обґрунтовану заяву про поновлення строку звернення до адміністративного суду з позовом із зазначенням інших підстав для поновлення такого строку та докази поважності причин його пропуску в частині позовних вимог, що стосуються періоду з 01.03.2023 року по 07.12.2024 року.

Керуючись ч. 1 ст. 123, ч. 1 та 2 ст. 169 Кодексу адміністративного судочинства України, -

УХВАЛИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії, - залишити без руху.

Встановити строк для усунення виявлених недоліків позовної заяви протягом п'яти (5) днів з наступного дня після отримання копії цієї ухвали шляхом надання заяви про поновлення строку звернення до адміністративного суду із відповідними доказами в обґрунтування поважності причин пропуску такого строку.

В разі не усунення недоліків позовної заяви у встановлений судом строк позовна заява буде повернута позивачеві.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання і оскарженню не підлягає.

Суддя Є.В. Череповський