Україна
Донецький окружний адміністративний суд
16 червня 2025 року Справа№200/2563/25
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Галатіної О.О., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Головного управління ДПС в Донецькій області до Селянського (фермерського) господарства «АГРОС» про стягнення податкового боргу, суд -
До Донецького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Головного управління ДПС в Донецькій області до Селянського (фермерського) господарства «АГРОС» про стягнення податкового боргу у розмірі 139 254,30 гривень.
В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що за відповідачем обліковується податковий борг, який раніше не був заявлений до суду, у розмірі 139 254,30 грн та який виник з причини несплати податкових зобов'язань, нарахованих контролюючим органом, а також нарахованої пені.
Ухвалою суду від 16 квітня 2025 року прийнято до розгляду позовну заяву Головного управління ДПС в Донецькій області до Селянського (фермерського) господарства «АГРОС» про стягнення податкового боргу.
Відкрито провадження в адміністративній справі № 200/2563/25.
Справу призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
Запропоновано відповідачу у п'ятнадцятиденний строк з дня отримання ухвали подати до суду відзиву на позовну заяву з доказами на його підтвердження з одночасним надісланням (наданням) його копії та доданих до нього документів позивачу.
Відповідач правом на надання до суду відзиву на позов не скористався.
За приписами частини 5 статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Розглянувши наявні заяви по суті справи, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються вимоги, дослідивши докази, які наявні в матеріалах справи, суд встановив наступне.
Головне управління ДПС у Донецькій області у відповідності до норм Податкового кодексу України є органом уповноваженим здійснювати функцію контролю за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування і сплати податків та зборів, установлених цим Кодексом, а також перевіряти достовірність цих документів щодо правильності визначення об'єктів оподаткування і обчислення податків та зборів).
Селянське (фермерське) господарство «АГРОС», код ЄДРПОУ 22013836, є юридичною особою, зареєстровано в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців 24.02.1995 за № 42Р, податкова адреса: 85017, Донецька область, Покровський район, с. Нововодяне, вул. Донецька, буд. 2, (код за КАТОТТГ UA14160030000019136 Білозерська ТГ), перебуває на податковому обліку в Головному управлінні ДПС у Донецькій області, Покровська ДПІ як платник податків за основним місцем обліку з 01.01.2025, попереднє місце обліку - ГУ ДПС у Донецькій області, Добропільська ДПІ (м. Добропілля) з 24.02.1995, номер взяття на облік 166.
Відповідно до матеріалів справи, за СФГ «АГРОС» обліковується податковий борг, який раніше не був заявлений до суду, у розмірі 139 254,30 грн та виник з причини несплати податкових зобов'язань, нарахованих контролюючим органом, а також нарахованої пені, у т.ч.:
- орендна плата з юридичних осіб, (код класифікації доходів бюджету 18010600, код за КАТОТТГ UA14160070000097326), у сумі 109 708,89 грн, а саме: 148,69 грн
- нараховано пенi IКП на борг минулих років (ст. 129 ПКУ з урахуванням вимог Закону України щодо перiоду поширення коронавiрусної хвороби (COVID-19)) з 01.06.2022 по 01.05.2024;
14 573,77 грн - нараховано пенi IКП на борг минулих років (ст. 129 ПКУ з урахуванням вимог Закону України щодо перiоду поширення коронавiрусної хвороби (COVID-19)) з 01.06.2022 по 09.07.2024;
15 209,31 грн - нараховано пенi IКП на борг минулих років (ст. 129 ПКУ з урахуванням вимог Закону України щодо перiоду поширення коронавiрусної хвороби (COVID-19)) з 29.06.2022 по 09.07.2024;
4 973,48 грн - нараховано пенi IКП на борг минулих років (ст. 129 ПКУ з урахуванням вимог Закону України щодо перiоду поширення коронавiрусної хвороби (COVID-19)) з 02.08.2022 по 09.07.2024;
10 947,14 грн - нараховано пенi IКП на борг минулих років (ст. 129 ПКУ з урахуванням вимог Закону України щодо перiоду поширення коронавiрусної хвороби (COVID-19)) з 02.08.2022 по 12.08.2024;
16 266,23 грн- нараховано пенi IКП на борг минулих років (ст. 129 ПКУ з урахуванням вимог Закону України щодо перiоду поширення коронавiрусної хвороби (COVID-19)) з 29.08.2022 по 12.08.2024;
3 067,55 грн - нараховано пенi IКП на борг минулих років (ст. 129 ПКУ з урахуванням вимог Закону України щодо перiоду поширення коронавiрусної хвороби (COVID-19)) з 29.09.2022 по 12.08.2024;
36 392,39 грн - донараховано штрафні санкції (за невчасну сплату), податкове повiдомлення-рiшення (форма «Ш») вiд 12.09.2024 № 4089/05-99-04-06/22013836, термін сплати 26.09.2024 року;
7 868,25 грн - нараховано пенi IКП на борг минулих років (ст. 129 ПКУ з урахуванням вимог Закону України щодо перiоду поширення коронавiрусної хвороби (COVID-19)) з 29.09.2022 по 21.10.2024;
262,08 грн - нараховано пенi IКП на борг минулих років (ст. 129 ПКУ з урахуванням вимог Закону України щодо перiоду поширення коронавiрусної хвороби (COVID-19)) з 29.09.2022 по 22.10.2024.
- Орендна плата з юридичних осіб, (код класифікації доходів бюджету 18010600, код за КАТОТТГ UA14160270000099007), у сумі 64,21 грн, а саме:
32,29 грн - нараховано пенi IКП на борг минулих років (ст. 129 ПКУ з урахуванням вимог Закону України щодо перiоду поширення коронавiрусної хвороби (COVID-19)) з 29.06.2022 по 18.06.2024;
7,81 грн - нараховано пенi IКП на борг минулих років (ст. 129 ПКУ з урахуванням вимог Закону України щодо перiоду поширення коронавiрусної хвороби (COVID-19)) з 29.06.2022 по 18.06.2024;
24,11 грн - донараховано штрафні санкції (за невчасну сплату), податкове повiдомлення-рiшення (форма «Ш») вiд 12.09.2024 № 4087/05-99-04-06/22013836.
- Єдиний податок з сільськогосподарських товаровиробників, у яких частка сільськогосподарського товаровиробництва за попередній податковий (звітний) рік дорівнює або перевищує 75 %, (код класифікації доходів бюджету 18050500, код за КАТОТТГ UA14120150000071686), у сумі 1 577,67 грн, а саме:
1,28 грн - нараховано пенi IКП на борг минулих років (ст. 129 ПКУ з урахуванням вимог Закону України щодо перiоду поширення коронавiрусної хвороби (COVID-19)) з 31.07.2023 по 01.05.2024;
108,18 грн - донараховано штрафні санкції (за невчасну сплату), податкове повiдомлення-рiшення (форма «Ш») вiд 07.08.2024 № 3338/05-99-04-06/22013836;
1 330,50 грн - донараховано штрафні санкції (за невчасну сплату), податкове повiдомлення-рiшення (форма «Ш») вiд 07.08.2024 № 3339/05-99-04-06/22013836;
137,71 грн - нараховано пенi IКП на борг минулих років (ст. 129 ПКУ з урахуванням вимог Закону України щодо перiоду поширення коронавiрусної хвороби (COVID-19)) з 31.07.2023 по 29.11.2024.
- Єдиний податок з сільськогосподарських товаровиробників, у яких частка сільськогосподарського товаровиробництва за попередній податковий (звітний) рік дорівнює або перевищує 75 %, (код класифікації доходів бюджету 18050500, код за КАТОТТГ UA14160030000019136), у сумі 10 538,55 грн, а саме:
1,28 грн - нараховано пенi IКП на борг минулих років (ст. 129 ПКУ з урахуванням вимог Закону України щодо перiоду поширення коронавiрусної хвороби (COVID-19)) з 31.07.2023 по 01.05.2024;
10 217,72 грн - донараховано штрафні санкції (за невчасну сплату), податкове повiдомлення-рiшення (форма «Ш») вiд 07.08.2024 № 3342/05-99-04-06/22013836;
10,43 грн - нараховано пенi IКП на борг минулих років (ст. 129 ПКУ з урахуванням вимог Закону України щодо перiоду поширення коронавiрусної хвороби (COVID-19)) з 31.07.2023 по 29.01.2025;
309,12 грн - нараховано пенi IКП на борг минулих років (ст. 129 ПКУ з урахуванням вимог Закону України щодо перiоду поширення коронавiрусної хвороби (COVID-19)) з 31.07.2023 по 30.01.2025.
- Єдиний податок з сільськогосподарських товаровиробників, у яких частка сільськогосподарського товаровиробництва за попередній податковий (звітний) рік дорівнює або перевищує 75 %, (код класифікації доходів бюджету 18050500, код за КАТОТТГ UA14160070000097326), у сумі 17 279,98 грн, а саме:
16 589,25 грн - донараховано штрафні санкції (за невчасну сплату), податкове повiдомлення-рiшення (форма «Ш») вiд 07.08.2024 № 3343/05-99-04-06/22013836 термін сплати 28.08.2024 року;
690,73 грн - нараховано пенi IКП на борг минулих років (ст. 129 ПКУ з урахуванням вимог Закону України щодо перiоду поширення коронавiрусної хвороби (COVID-19)) з 31.07.2023 по 21.10.2024.
- Єдиний податок з сільськогосподарських товаровиробників, у яких частка сільськогосподарського товаровиробництва за попередній податковий (звітний) рік дорівнює або перевищує 75 %, (код класифікації доходів бюджету 18050500, код за КАТОТТГ UA14160270000099007), у сумі 85,00 грн, а саме:
85,00грн - донараховано штрафні санкції (за невчасну сплату), податкове повiдомлення-рiшення (форма «Ш») вiд 07.08.2024 № 3344/05-99-04-06/22013836 термін сплати 28.08.2024 року.
Податковим органом було проведено камеральну перевірку, за підсумками якої складено Акт від 22.08.2024 № 3510/05-99-04-06/22013836 про результати камеральної перевірки щодо порушення термінів сплати узгодженої суми податкового зобов'язання з плати за землю по СФГ «АГРОС» (акт отримано особисто директором підприємства).
Перевіркою встановлено несвоєчасну сплату узгоджених сум грошових зобов'язань з плати за землю протягом встановлених строків, чим порушено вимоги п. 57.1 ст. 57, п. 287.3 ст. 287 Податкового кодексу України (далі - ПК України, Кодекс) та складені податкові повідомлення-рішення форми «Ш» вiд 12.09.2024 № 4087/05-99-04- 06/22013836, та № 4089/05-99-04-06/22013836, які 12.09.2024 вручені особисто керівнику підприємства.
Контролюючим органом було проведено камеральну перевірку, за підсумками якої складено Акт від 17.07.2024 № 2919/05-99-04-06/22013836 про результати камеральної перевірки щодо порушення термінів сплати узгодженої суми податкового зобов'язання з єдиного податку четвертої групи по СФГ «АГРОС».
За результатами перевірки встановлено несвоєчасну сплату узгоджених сум грошових зобов'язань протягом встановлених строків, чим порушено вимоги пп. 16.1.4 п. 16.1 ст. 16, пп. 295.9.2 п. 295.9 ст.295, пп. 69.1 п. 69 підрозділу 10 розділу XX ПК України та складено податкові повідомлення-рішення форми «Ш» вiд 07.08.2024 № 3342/05-99-04-06/22013836, № 3338/05-99-04-06/22013836, № 3339/05-99-04- 06/22013836, № 3343/05-99-04-06/22013836, № 3344/05-99-04-06/22013836 які 07.08.2024 направлено платнику засобами поштового зв'язку рекомендованим листом з повідомленням про вручення поштового відправлення. Лист з зазначеними податковими повідомленнями-рішеннями вручено 14.08.2024 року.
З метою погашення податкового боргу контролюючим органом сформовано податкову вимогу форми «Ю» від 19.01.2024 № 0000004-1310-0599, яку 22.01.2024 спрямовано на адресу підприємства рекомендованим листом з повідомленням про вручення поштового відправлення. Лист з вимогою вручено 31.01.2024 року.
Податкова вимога не оскаржувалась та не відкликалась.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам суд виходить з наступного.
Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з нормами частини 2 статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Підпунктом 20.1.34 пункту 20.1 статті 20 Податкового кодексу України (далі - ПК України) визначено, що контролюючі органи мають право: звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, що обслуговують такого платника податків, на суму податкового боргу або його частини.
Відповідно до пункту 57.3 статті 57 ПК України у разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1 - 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.
У разі оскарження рішення контролюючого органу про нараховану суму грошового зобов'язання платник податків зобов'язаний самостійно погасити узгоджену суму, а також пеню та штрафні санкції за їх наявності протягом 10 календарних днів, наступних за днем такого узгодження.
Згідно із положеннями пункту 58.3 статті 58 ПК України податкове повідомлення-рішення вважається належним чином врученим платнику податків (крім фізичних осіб), якщо його надіслано у порядку, визначеному статтею 42 цього Кодексу.
Податкове повідомлення-рішення вважається надісланим (врученим) фізичній особі, якщо його вручено їй особисто чи її представникові, надіслано на адресу за місцем проживання або останнього відомого місцезнаходження фізичної особи з повідомленням про вручення або у порядку, визначеному пунктом 42.4 статті 42 цього Кодексу. У такому самому порядку надсилаються податкові вимоги та рішення про результати розгляду скарг.
У разі коли пошта не може вручити платнику податків податкове повідомлення-рішення або податкові вимоги, або рішення про результати розгляду скарги через відсутність за місцезнаходженням посадових осіб, їх відмову прийняти податкове повідомлення-рішення або податкову вимогу, або рішення про результати розгляду скарги, незнаходження фактичного місця розташування (місцезнаходження) платника податків або з інших причин, податкове повідомлення-рішення або податкова вимога, або рішення про результати розгляду скарги вважаються врученими платнику податків у день, зазначений поштовою службою в повідомленні про вручення із зазначенням причин невручення.
За приписами статті 59 ПК України у разі коли у платника податків виник податковий борг, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
Податкова вимога може надсилатися (вручатися) контролюючим органом за місцем обліку платника податків, в якому обліковується податковий борг платника податків.
Податкова вимога не надсилається (не вручається), якщо загальна сума податкового боргу платника податків не перевищує шістдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. У разі збільшення загальної суми податкового боргу до розміру, що перевищує шістдесят неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, контролюючий орган надсилає (вручає) податкову вимогу такому платнику податків.
Податкова вимога надсилається не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати суми грошового зобов'язання.
У разі якщо у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується (зменшується), погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що існує на день погашення. У разі якщо після направлення (вручення) податкової вимоги сума податкового боргу змінилася, але податковий борг не був погашений в повному обсязі, податкова вимога додатково не надсилається (не вручається).
Відповідно до частини 1 пункту 95.3 статті 95 ПК України стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, та з рахунків платників податків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, відкритих в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини.
Відповідно до положень статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до вимог частин 1 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Якщо учасник справи без поважних причин не надасть докази на пропозицію суду для підтвердження обставин, на які він посилається, суд, відповідно до положень частини п'ятої статті 77 КАС України, вирішує справу на підставі наявних доказів.
Податковий борг відповідача також підтверджується матеріалами справи, зокрема, копією ідентифікаційних та реєстраційних даних та даних про банківські рахунки.
Внаслідок того, що відповідачем на дату судового розгляду справи податковий борг добровільно не сплачено, поряд із цим, враховуючи, що податкова вимога не оскаржувалась та не відкликалась, суд вважає позовні вимоги про стягнення з відповідача суми податкового боргу в загальному розмірі 139 254,30 грн, обґрунтованими, доведеними і такими, що належать задоволенню в повному обсязі.
Розподіл судових витрат судом не здійснюється, оскільки відповідно до частини 2 статті 139 КАС України, при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз
Керуючись статтями 2-17, 19-20, 42-47, 55-60, 72-77, 90, 94-99, 122, 124-125, 132, 139, 143, 159-165, 168, 171, 173, 192-196, 224-230, 241, 243, 245, 246, 250, 255, 293, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Адміністративний позов Головного управління ДПС в Донецькій області до Селянського (фермерського) господарства «АГРОС» про стягнення податкового боргу. - задовольнити повністю.
Стягнути з Селянського (фермерського) господарства «АГРОС» (код ЄДРПОУ 22013836) до бюджету кошти з рахунків/електронних гаманців платника податків у банках, небанківських надавачах платіжних послуг/емітентах електронних грошей, обслуговуючих такого платника податків, у розмірі суми податкового боргу - 139 254,30 грн, а саме:
- орендна плата з юридичних осіб, (код класифікації доходів бюджету 18010600, код за КАТОТТГ UA14160070000097326), у сумі 109 708,89 грн;
- орендна плата з юридичних осіб, (код класифікації доходів бюджету 18010600, код за КАТОТТГ UA14160270000099007), у сумі 64,21 грн;
- єдиний податок з сільськогосподарських товаровиробників, у яких частка сільськогосподарського товаровиробництва за попередній податковий (звітний) рік дорівнює або перевищує 75 %, (код класифікації доходів бюджету 18050500, код за КАТОТТГ UA14120150000071686), у сумі 1 577,67 грн;
- єдиний податок з сільськогосподарських товаровиробників, у яких частка сільськогосподарського товаровиробництва за попередній податковий (звітний) рік дорівнює або перевищує 75 %, (код класифікації доходів бюджету 18050500, код за КАТОТТГ UA14160030000019136), у сумі 10 538,55 грн;
- єдиний податок з сільськогосподарських товаровиробників, у яких частка сільськогосподарського товаровиробництва за попередній податковий (звітний) рік дорівнює або перевищує 75 %, (код класифікації доходів бюджету 18050500, код за КАТОТТГ UA14160070000097326), у сумі 17 279,98 грн;
- єдиний податок з сільськогосподарських товаровиробників, у яких частка сільськогосподарського товаровиробництва за попередній податковий (звітний) рік дорівнює або перевищує 75 %, (код класифікації доходів бюджету 18050500, код за КАТОТТГ UA14160270000099007), у сумі 85,00 гривень.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя О.О. Галатіна