Україна
Донецький окружний адміністративний суд
16 червня 2025 року Справа№640/18421/21
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Смагар С.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження (в письмовому провадженні без повідомлення сторін) адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «КЕБМОТОРС» (адреса: 04073, м. Київ, пров. Балтійський, 20, ЄДРПОУ 43325563) до 1) Головного управління ДПС у м. Києві (адреса: 04116, м. Київ, вул. Шолуденка, 33/19, ЄДРПОУ 44116011), 2) Державної податкової служби України (адреса: 0453, м. Київ, Львівська пл. 8, ЄДРПОУ 43005393) про визнання протиправними та скасування рішень, визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити певні дії,
Товариство з обмеженою відповідальністю «КЕБМОТОРС» звернулося до Окружного адміністративного суду м. Києва з позовом до Головного управління Державної податкової служби у м. Києві, Державної податкової служби України, в якому просить:
- визнати протиправними та скасувати наступні рішення Головного управління ДПС у м. Києві:
Рішення від 26.05.2021 року № 2695744/43325563 про відмову у реєстрації розрахунку коригування № 1 від 01.05.2021 на суму 127947,24 грн., у тому числі ПДВ 21324,54 грн.;
Рішення від 26.05.2021 року № 2695748/43325563 про відмову у реєстрації розрахунку коригування № 2 від 01.05.2021 на суму 60000,00 грн., у тому числі ПДВ 10000,00 грн.;
Рішення від 26.05.2021 року № 2695746/43325563 про відмову у реєстрації розрахунку коригування № 3 від 01.05.2021 на суму 81000,00 грн., у тому числі ПДВ 13500,00 грн.;
Рішення від 26.05.2021 року № 2695747/43325563 про відмову у реєстрації розрахунку коригування № 4 від 01.05.2021 на суму 5000,00 грн., у тому числі ПДВ 833,33 грн.;
Рішення від 26.05.2021 року № 2695745/43325563 про відмову у реєстрації розрахунку коригування № 5 від 01.05.2021 на суму 235711,84 грн., у тому числі ПДВ 39285,31 грн.;
- визнати протиправною бездіяльність Головного управління ДПС у м. Києві щодо не реєстрації розрахунків коригувань та податкової накладної та зобов'язати Головне управління ДПС у м. Києві зареєструвати у встановлено законом порядку наступні розрахунки коригувань та податкові накладні:
Розрахунок коригування № 1 від 01.05.2021 до податкової накладної № 8 від 30.03.2021 р. на суму 127947,24 грн., у тому числі ПДВ 21324,54 грн.;
Розрахунок коригування № 2 від 01.05.2021 до податкової накладної № 6 від 26.04.2021 р. на суму 60000,00 грн., у тому числі ПДВ 10000,00 грн.;
Розрахунок коригування № 3 від 01.05.2021 до податкової накладної № 7 від 27.04.2021 р. на суму 81000,00 грн., у тому числі ПДВ 13500,00 грн.;
Розрахунок коригування № 4 від 01.05.2021 до податкової накладної № 8 від 30.04.2021 р. на суму 5000,00 грн., у тому числі ПДВ 833,33 грн.;
Розрахунок коригування № 5 від 01.05.2021 на суму 235711,84 грн., в тому числі ПДВ 39285,31 грн.;
- визнати протиправними та скасувати наступні рішення Державної податкової служби України:
Рішення від 07.06.2021 року № 25519/43325563/2 про відмову у реєстрації розрахунку коригування № 1 від 01.05.2021 на суму 127947,24 грн., у тому числі ПДВ 21324,54 грн.;
Рішення від 07.06.2021 року № 25522/43325563/2 про відмову у реєстрації розрахунку коригування № 2 від 01.05.2021 на суму 60000,00 грн., у тому числі ПДВ 10000,00 грн.;
Рішення від 07.06.2021 року № 25524/43325563/2 про відмову у реєстрації розрахунку коригування № 3 від 01.05.2021 на суму 81000,00 грн., у тому числі ПДВ 13500,00 грн.;
Рішення від 07.06.2021 року № 25533/43325563/2 про відмову у реєстрації розрахунку коригування № 4 від 01.05.2021 на суму 5000,00 грн., у тому числі ПДВ 833,33 грн.;
Рішення від 07.06.2021 року № 25521/43325563/2 про відмову у реєстрації розрахунку коригування № 5 від 01.05.2021 на суму 235711,84 грн., у тому числі ПДВ 39285,31 грн.
Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 09 липня 2021 року позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю «КЕБМОТОРС» до Головного управління Державної податкової служби у м. Києві, Державної податкової служби України про визнання незаконними та скасування рішень, зобов'язання вчинити певні дії залишено без руху. Встановлено позивачу десятиденний строк з дня отримання ухвали для усунення недоліків позовної заяви шляхом подання до суду оригіналу платіжного доручення про сплату судового збору за подання адміністративного позову у розмірі 18160,00 грн.
22 липня 2021 року до Окружного адміністративного суду м. Києва надійшла заява позивача про усунення недоліків разом із платіжним дорученням про сплату судового збору у розмірі 18160,00 грн.
Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 03 серпня 2021 року відкрито провадження в адміністративній справі № 640/18421/21 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «КЕБМОТОРС» до Головного управління Державної податкової служби в м. Києві, Державної податкової служби України про визнання незаконними та скасування рішень, зобов'язання вчинити певні дії. Розгляд справи вирішено здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
13 грудня 2022 року Верховна Рада України прийняла Закон України № 2825-ІХ «Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду» (далі - Закон № 2825-ІХ), який набрав чинності 15 грудня 2022 року.
Відповідно до статей 1 та 2 Закону № 2825-ІХ Окружний адміністративний суд міста Києва ліквідовано. Утворено Київський міський окружний адміністративний суд із місцезнаходженням у місті Києві.
Пунктом 2 розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 2825-ІХ установлено, що з дня набрання чинності цим Законом Окружний адміністративний суд міста Києва припиняє здійснення правосуддя.
До початку роботи Київського міського окружного адміністративного суду справи, підсудні окружному адміністративному суду, територіальна юрисдикція якого поширюється на місто Київ, розглядаються та вирішуються Київським окружним адміністративним судом, крім випадку, передбаченого абзацом четвертим цього пункту.
Не розглянуті Окружним адміністративним судом міста Києва адміністративні справи, які були передані до Київського окружного адміністративного суду та розподілені між суддями до набрання чинності Законом України «Про внесення зміни до пункту 2 розділу II «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду» щодо забезпечення розгляду адміністративних справ», розглядаються та вирішуються Київським окружним адміністративним судом.
Інші адміністративні справи, які не розглянуті Окружним адміністративним судом міста Києва, у тому числі ті, що передані до Київського окружного адміністративного суду до набрання чинності Законом України «Про внесення зміни до пункту 2 розділу II «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду» щодо забезпечення розгляду адміністративних справ», але не розподілені між суддями (крім справ, підсудність яких визначена частиною першою статті 27, частиною третьою статті 276, статтями 289-1, 289-4 Кодексу адміністративного судочинства України), передаються на розгляд та вирішення іншим окружним адміністративним судам України шляхом їх автоматизованого розподілу між цими судами з урахуванням навантаження, за принципом випадковості та відповідно до хронологічного надходження справ у порядку, визначеному Державною судовою адміністрацією України. Справи, підсудність яких визначена частиною першою статті 27, частиною третьою статті 276, статтями 289-1, 289-4 Кодексу адміністративного судочинства України, до початку роботи Київського міського окружного адміністративного суду розглядаються та вирішуються Київським окружним адміністративним судом.
Після початку роботи Київського міського окружного адміністративного суду Київський окружний адміністративний суд та інші окружні адміністративні суди України завершують розгляд та вирішення переданих їм справ.
На підставі п. 2 розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 2825-ІХ адміністративну справу № 640/18421/21 передано на розгляд Донецькому окружному адміністративному суду.
Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями, 05 травня 2025 року справа № 640/18421/21 передана на розгляд судді Смагар С.В.
Ухвалою суду від 8 травня 2025 року прийнято до провадження адміністративну справу № 640/18421/21. Розгляд адміністративної справи вирішено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні). Ухвалою від 3 червня 2025 року суд здійснив заміну першого відповідача на правонаступника.
За правилами частини 5 статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі - КАС України) суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.
Сторони про відкриття провадження у справі були повідомлені судом належним чином.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що спірні рішення комісії є протиправними, посилається на реальність здійснення господарських операцій та відсутність підстав для відмови у реєстрації в реєстрі розрахунків коригування.
Відповідачі надали відзиви на позовну заяву, в яких просили у задоволенні позовних вимог відмовити у повному обсязі. Зазначили, що контролюючим органом не було отримано від позивача достатніх доказів для визнання реальності господарської операції, а тому Головним управлінням ДПС у м. Києві було прийнято відповідні рішення, що відповідає чинному законодавству.
Суд, розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, встановив.
Видами діяльності позивача є Виробництво автотранспортних засобів (основний) (код 29.10); Торгівля автомобілями та легковими автотранспортними засобами (код 45.11); Торгівля іншими автотранспортними засобами (код 45.19); Технічне обслуговування та ремонт автотранспортних засобів (код 45.20); Оптова торгівля деталями та приладдям для автотранспортних засобів (код 45.31); Роздрібна торгівля деталями та приладдям для автотранспортних засобів (код 45.32); інше.
19.12.2019 року позивачем укладений з ТОВ «УНІВЕРСАЛ-СЕРВІС БАЛТІЙСЬКИМ» як покупцем договір поставки № 19/12-19-1, відповідно до п.п. 1.1., 1.2. якого Товариство взяло на себе зобов'язання передати у власність Покупця визначений Договором товар в асортименті, кількості, вказаних у Специфікаціях, а саме: нові запасні частини, деталі, вузли та агрегати до автомобілів.
Відповідно до п.3.4. Договору (з урахуванням змін внесених додаткової угодою № 2 від 14.12.2020 року). Покупець здійснює розрахунки за Товар шляхом повної чи часткової передплати Товару або після поставки Товару. Порядок оплати кожної партії Товару узгоджується Сторонами у відповідній Специфікації. На виконання умов Договору Покупець здійснив наступні оплати Товару: - 30.03.2021 року - у сумі 140 000,00 грн., в т.ч. ПДВ 23 333,33 грн. (платіжне доручення № 26.04.2021 року - у сумі 60 000,00 грн., в т.ч. ПДВ 10 000,00 грн. (платіжне доручення № 401); 27.04.2021 року - у сумі 81000,00 грн., в т.ч. ПДВ 13 500,00 грн. (платіжне доручення № 402); 30.04.2021 року - у сумі 5 000,00 грн., в т.ч. ПДВ 833,33 грн. (платіжне доручення № 415).
На виконання обов'язку, визначеного п.201.10 ст. 201 Податкового кодексу України (надалі - ПКУ), у дати зарахування коштів від Покупця на банківський рахунок Товариства, як оплати Товару, відповідно до п. 187.1. ст. 187 ПКУ, Товариством були складені та зареєстровані в Єдиному державному реєстрі податкових накладних наступні податкові накладні, (надалі- ПН);
- ПН № 8 від 30.03.2021 року на суму 140 000,00 грн., в т.ч. ПДВ 23 333,33 грн. - дата реєстрації: 07.04.2021; реєстраційний номер: 9075796439;
- ПН № 6 від 26.04.2021 року на суму 60 000,00 грн., в т.ч. ПДВ 10 000,00 грн. - дата реєстрації: 11.05.2021; реєстраційний номер: 9119786764;
- ПН № 7 від 27.04.2021 року на суму 81000,00 грн., в т.ч. ПДВ 13 500,00 грн. - дата реєстрації: 11.05.2021; реєстраційний номер: 9119336792;
- ПН № 8 від 30.04.2021 року на суму 5 000,00 грн., в т.ч. ПДВ 833,33 грн. - дата реєстрації: 11.05.2021; реєстраційний номер: 9119774976.
01.05.2021 року на підставі Специфікації № 24 від 01.05.2021 року та видаткової накладної № 5 від 01.05.02021 року. Товариство поставило Покупцю Товар. В зв'язку зі зміною асортименту та цін Товару Товариство склало наступні розрахунки коригувань до зареєстрованих ПН, (надалі - РК):
- РК № 1 від 01.05.2021 до ПН № 8 від 30.03.2021року;
- РК № 2 від 01.05.2021 до ПН № 6 від 26.04.2021 року;
- РК № З від 01.05.2021 до ПН № 7 від 27.04.2021 року;
- РК № 4 від 01.05.2021 до ПН № 8 від 30.04.2021 року.
Також, в зв'язку з переданням Покупцю частини Товару, яка не була сплачена передплатою. Товариством була складена ПН № 5 від 01.05.2021 року, (надалі- ПН № 5) на непереплачену частину Товару на суму 235 711,84 грн., у т. ч. ПДВ - 39 285,31 грн. за датою відвантаження Товару від Товариства Покупцю.
20.05.2021 року Товариство отримало від першого відповідача наступні квитанції, (надалі- Квитанції): квитанція № 9131308521 доРК№1 від 01.05.2021 року; квитанція № 9131267938 до РК № 2 від 01.05.2021 року; квитанція № 9131317250 до РК № З від 01.05.2021 року; квитанція № 9131302910 до РК№ 4 від 01.05.2021 року; квитанція № 9131282850 до ПН № 5 від 01.05.2021 року. Зі змісту квитанцій вбачається, що документ прийнято, реєстрацію зупинено.
20.05.2021 року Товариство відповідно до п. 56.23 ст. 56 ПКУ, направило на адресу першого відповідача повідомлення про подачу документів з документами на підтвердження реальності здійснення операцій по РК та ПН №5, а саме: випискою із ЄДРПОУ Товариства; копією довідки з реєстру платників ПДВ Товариства; копією рішення учасника про призначення директора Товариства; копією наказу про призначення директора Товариства; копією договору поставки № 19/12-19-1 від 19.12.2019 року; копією контракту № 16/04-20-1 від 16.04.2020 року; копією рахунку-фактури № 31 від 26.04.2021 року; копією СМК 486547 до рахунка-фактури №31; копією вантажної митної декларації № 002033 від 30.04.2021 року, копією видаткової накладної № 5 від 01.05.2021 року.
За результатами розгляду наданих позивачем пояснень та копій підтверджуючих документів, Комісією ГУ ДПС у м. Києві були прийняті рішення №2695744/43325563 від 26.05.2021 р. про відмову у реєстрації розрахунку коригування №1 від 01.05.2021 року, №2695748/43325563 від 26.05.2021 р. про відмову у реєстрації розрахунку коригування №2 від 01.05.2021 року, №2695746/43325563 від 26.05.2021 р. про відмову у реєстрації розрахунку коригування №3 від 01.05.2021 року, №2695747/43325563 від 26.05.2021 р. про відмову у реєстрації розрахунку коригування №4 від 01.05.2021 року, №2695745/43325563 від 26.05.2021 р. про відмову у реєстрації податкової накладної № 5 від 01.05.2021 року з підстав: ненадання платником податку копій первинних документів щодо постачання/ придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції,складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунків-фактури/інвойсів, актів приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних та розрахункових документів та/або банківських виписок з особових рахунків. ГУ ДПС у м. Києві наголошує на тому, що наданими позивачем копіями документів та поясненнями неможливо встановити реальність здійсненої господарської операції, що знайшла відображення в спірних податкових накладних.
Не погоджуючись із зазначеними рішеннями регіональної комісії, позивачем до ДПС України були подані скарги на зазначені рішення Комісії ГУ ДПС у м. Києві. За результатом розгляду яких комісією ДПС України були прийняті рішення №25519/43325563/2 від 07.06.2021 року, №25522/43325563/2 від 07.06.2021 року, №25524/43325563/2 від 07.06.2021 року,№25533/43325563/2 від 07.06.2021 року про залишення скарг без задоволення, а рішення комісії ГУ ДПС у м. Києві - без змін з підстав: ненадання платником податку копій первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунків-фактури/інвойсів, актів приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних та розрахункових документів та/або банківських виписок з особових рахунків.25521/43325563/2 від 07.06.2021 року з підстав: ненадання платником податку копій первинних документiв щодо постачання/придбання товарiв/послуг, зберiгання i транспортування, навантаження,розвантаження продукцiї, складських документiв (iнвентаризацiйнi описи), у тому числi рахунки-фактури/iнвойси, розрахункових документiв, банкiвських виписок з особових рахункiв.
Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи, суд зазначає наступне.
Статтею 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Податковий кодекс України (далі - ПК України) регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час адміністрування податків та зборів, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.
Згідно пп. 20.1.45 п. 20.1 ст. 20 ПК України контролюючі органи мають право здійснювати щоденну обробку даних та інформації електронного кабінету, необхідних для виконання покладених на них функцій з адміністрування податкового законодавства та законодавства з інших питань, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючий орган, що включає, зокрема, прийняття, обробку та аналіз документів та даних платників податків, здійснення повноважень, передбачених законом, які можуть бути реалізовані в електронній формі за допомогою засобів електронного зв'язку.
Пунктом 61.1 статті 61 ПК України визначено, що податковий контроль - система заходів, що вживаються контролюючими органами та координуються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, з метою контролю правильності нарахування, повноти і своєчасності сплати податків і зборів, а також дотримання законодавства з питань регулювання обігу готівки, проведення розрахункових та касових операцій, патентування, ліцензування та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.
Згідно з п.п. 62.1.2 п. 62.1 ст.62 ПК України податковий контроль здійснюється шляхом, серед іншого, інформаційно-аналітичного забезпечення діяльності контролюючих органів.
Відповідно до п. 71.1 ст. 71 ПК України інформаційно-аналітичне забезпечення діяльності контролюючих органів - комплекс заходів, що координується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, щодо збору, опрацювання та використання інформації, необхідної для виконання покладених на контролюючі органи функцій.
Згідно з п.74.1, п.74.3 ст. 74 ПК України податкова інформація, зібрана відповідно до цього Кодексу, зберігається в базах даних Інформаційних, телекомунікаційних та інформаційно-телекомунікаційних систем (далі - Інформаційні системи) центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику.
Інформаційні системи і засоби їх забезпечення, розроблені, виготовлені або придбані центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, є державною власністю.
Система захисту податкової інформації, що зберігається в базах даних Інформаційних систем, встановлюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику (абзац третій пункту 74.1).
Внесення інформації до баз даних Інформаційних систем та її опрацювання здійснюються контролюючим органом, визначеним підпунктом 41.1.1 пункту 41.1 статті 41 цього Кодексу, а також контролюючим органом, визначеним підпунктом 41.1.2 пункту 41.1 статті 41 цього Кодексу, в порядку інформаційної взаємодії відповідно до пункту 41.2 статті 41 цього Кодексу (абзац четвертий пункту 74.1).
Перелік Інформаційних систем визначається центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику (абзац п'ятий пункту 74.1).
Зібрана податкова інформація та результати її опрацювання використовуються для виконання покладених на контролюючі органи функцій та завдань, а також центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, для формування та реалізації єдиної державної податкової політики (пункт 74.3 статті 74 ПК України).
Згідно п. 185.1 ст. 185 ПК України, об'єктом оподаткування є операції платників податку з: а) постачання товарів, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 цього Кодексу, у тому числі операції з безоплатної передачі та з передачі права власності на об'єкти застави позичальнику (кредитору), на товари, що передаються на умовах товарного кредиту, а також з передачі об'єкта фінансового лізингу у володіння та користування лізингоодержувачу/орендарю; б) постачання послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 цього Кодексу; в) ввезення товарів на митну територію України; г) вивезення товарів за межі митної території України; е) постачання послуг з міжнародних перевезень пасажирів і багажу та вантажів залізничним, автомобільним, морським і річковим та авіаційним транспортом.
У відповідності з п. 187.1. ст. 187 ПК України датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше:
а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на рахунок платника податку в банку/небанківському надавачу платіжних послуг як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг, оплата яких здійснюється електронними грошима, - дата зарахування електронних грошей платнику податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, на електронний гаманець, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку;
б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку. Для документів, складених в електронній формі, датою оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку, вважається дата, зазначена у самому документі як дата його складення відповідно до Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні», незалежно від дати накладення електронного підпису.
База оподаткування операцій з постачання товарів/послуг визначається, виходячи з їх договірної вартості з урахуванням загальнодержавних податків та зборів (пункт 188.1 статті 188 ПК України).
Відповідно до абзацу 1 пункту 201.1 статті 201 ПК України, на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з використанням кваліфікованого електронного підпису або удосконаленого електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису, уповноваженої платником особи відповідно до вимог Закону України «Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги» та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.
Податкова накладна складається на кожне повне або часткове постачання товарів/послуг, а також на суму коштів, що надійшли на поточний рахунок як попередня оплата (аванс) (абзац перший пункту 201.7 статті 201 ПК України).
Згідно з п. 201.10 ст. 201 ПК України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.
Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.
Податкова накладна та/або розрахунок коригування до неї, складені та зареєстровані після 01 липня 2017 року в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг достатньою підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту, та не потребує будь-якого іншого додаткового підтвердження.
Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.
Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.
Якщо надіслані податкові накладні/розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 201.1 цієї статті та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування відповідно до пункту 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин.
Квитанція про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування надсилається одночасно продавцю та покупцю платнику податку. Якщо протягом операційного дня не надіслано квитанції про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, така податкова накладна вважається зареєстрованою в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Механізм внесення відомостей, що містяться у податковій накладній та/або розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до неї, до Єдиного реєстру податкових накладних визначений Порядком ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 29 грудня 2010 року №1246 (далі - Порядок 1246).
Відповідно до пункту 12 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДПС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки: відповідності податкової накладної та/або розрахунку коригування затвердженому формату (стандарту); чинності кваліфікованого електронного підпису, порядку його накладення та наявності права підписання посадовою особою платника податку таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; реєстрації особи, що надіслала на реєстрацію податкову накладну та/або розрахунок коригування, платником податку на момент складення та реєстрації таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; дотримання вимог, установлених пунктом 192.1 статті 192 та пунктом 201.10 статті 201 Кодексу; наявності помилок під час заповнення обов'язкових реквізитів відповідно до пункту 201.1 статті 201 Кодексу; наявності суми податку на додану вартість відповідно до пунктів 200-1.3 і 200-1.9 статті 200-1 Кодексу (для податкових накладних та/або розрахунків коригування, що реєструються після 1 липня 2015 р.); наявності в Реєстрі відомостей, що містяться у податковій накладній, яка коригується; факту реєстрації/зупинення реєстрації/відмови в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування з такими ж реквізитами; наявності підстав для зупинення реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування; дотримання вимог Законів України «Про електронні довірчі послуги», «Про електронні документи та електронний документообіг» та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.
Згідно п.13 Порядку №1246 за результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування (далі - квитанція).
Пунктом 201.16 статті 201 ПК України реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України «Про затвердження порядків з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних» від 11.12.2019 року №1165 затверджено Порядок зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Порядок №1165).
Цей Порядок визначає механізм зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), організаційні та процедурні засади діяльності комісій з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі (далі - комісії контролюючих органів), права та обов'язки їх членів (п. 1 Порядку № 1165).
Відповідно до п. 5 Порядку № 1165 платник податку, яким складено та/або подано для реєстрації в Реєстрі податкову накладну/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряється щодо відповідності критеріям ризиковості платника податку (додаток 1), показникам, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку (додаток 2). Податкова накладна/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряються щодо відповідності відображених у них операцій критеріям ризиковості здійснення операцій (додаток 3).
Відповідно до пунктів 6, 7 Порядку № 1165 у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу платник податку, яким складено та/або подано податкову накладну/розрахунок коригування для реєстрації в Реєстрі, відповідає хоча б одному критерію ризиковості платника податку, реєстрація такої податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється.
У разі коли за результатами автоматизованого моніторингу податкової накладної/розрахунку коригування встановлено, що відображена в них операція відповідає хоча б одному критерію ризиковості здійснення операції, крім податкової накладної/розрахунку коригування, складених платником податку, який відповідає хоча б одному показнику, за яким визначається позитивна податкова історія, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється.
Отже, підставами для зупинення реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування є така відповідність:
1) платника податку - критеріям ризиковості платника податку;
2) відображеної в податковій накладній/розрахунку коригування операції хоча б одному критерію ризиковості здійснення операції.
Критерії ризиковості здійснення операцій встановлені додатком 3 до Порядку зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, що затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 року № 1165.
Реєстрація поданих позивачем податкових накладних зупинена з посиланням на п. 1 Критерії ризиковості здійснення операцій, згідно з яким Обсяг постачання товару/послуги згідно з кодом УКТЗЕД/Державного класифікатора продукції та послуг/умовним кодом такого товару, зазначений у податковій накладній/розрахунку коригування до податкової накладної на збільшення суми податкових зобов'язань, яку/який подано для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), перевищує величину залишку, що визначається як різниця між обсягом придбання на митній території України такого/такої товару/послуги (крім обсягу придбання товарів/послуг за операціями, які звільнені від оподаткування та підлягають оподаткуванню за нульовою ставкою) та/або ввезення на митну територію України такого товару, зазначеного з 1 січня 2017 р. в отриманих податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих у Реєстрі, і митних деклараціях, збільшеного у 1,5 раза, та обсягом постачання відповідного товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих з 1 січня 2017 р. у Реєстрі за відсутності такого товару/послуги згідно з кодом УКТЗЕД/Державного класифікатора продукції та послуг/умовного коду товару у врахованій таблиці даних платника податку.
Відповідно до пунктів 10, 11 Порядку № 1165 у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, яка є підтвердженням зупинення такої реєстрації.
У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються:
1) номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування;
2) критерій (критерії) ризиковості платника податку та/або ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (яких) зупинено реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, з розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку;
3) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів відповідно до Порядку прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого наказом Мінфіну від 12 грудня 2019 р. № 520.
З 14.12.2019 року набрав чинності наказ Міністерства фінансів України від 12.12.2019 року № 520, яким затверджений Порядок прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Відповідно до п. 1 Порядку прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, що затверджений наказом Міністерства фінансів України від 12.12.2019 року № 520, цей Порядок визначає механізм прийняття рішень про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), реєстрацію яких відповідно до пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України (далі - Кодекс) зупинено в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.
Пунктом 2 цього Порядку визначено, що рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено, приймають комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі територіальних органів ДПС (далі - комісія регіонального рівня).
Пунктами 4, 5 Порядку № 520 встановлено, що у разі зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі платник податку має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі.
Платник податку, який склав податкову накладну / розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації таких податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі може подати такі документи:
договори, у тому числі зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них;
договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції;
первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи, інвентаризаційні описи, у тому числі рахунки-фактури / інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні;
розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків;
документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством;
інші документи, що підтверджують інформацію, зазначену у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі.
Відповідно до п. 6 Порядку №520, письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 5 цього Порядку, платник податку має право подати до контролюючого органу протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов'язання, відображеного в податковій накладній / розрахунку коригування..
Пунктом 9 Порядку № 520 визначено, що за результатами розгляду поданих письмових пояснень та копій документів комісія регіонального рівня протягом 5 робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та копій документів, поданих відповідно до пункту 4 цього Порядку:
або приймає рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі та надсилає його платнику податку засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» та «Про електронні довірчі послуги» за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку;
або надсилає повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі (далі - Повідомлення), засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» та «Про електронні довірчі послуги» за формою згідно з додатком 2 до цього Порядку з пропозицією щодо надання платником податку додаткових пояснень та копій документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування;
або приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі у разі надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства, та надсилає його платнику податку засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» та «Про електронні довірчі послуги» за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку.
Платник податку має право подати до контролюючого органу додаткові пояснення та копії документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, протягом 5 робочих днів з дня, наступного за днем отримання Повідомлення.
За результатами розгляду поданих додаткових пояснень та копій документів комісія регіонального рівня протягом 5 робочих днів, що настають за днем їх отримання, приймає рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Реєстрі та надсилає його платнику податку засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» та «Про електронні довірчі послуги» за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку.
Якщо платник податку не надав додаткових пояснень та копій документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі протягом 5 робочих днів, що настають за днем граничного строку їх подання, визначеного абзацом шостим цього пункту, та надсилає його платнику податку засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» та «Про електронні довірчі послуги» за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку.
Згідно із пунктами 10, 11 Порядку № 520 комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі в разі:
ненадання / часткового надання додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, при отриманні Повідомлення;
та/або надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства.
Рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі набирає чинності в день прийняття відповідного рішення.
Пунктом 12 Порядку №520 визначено, що рішення комісії регіонального рівня про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі може бути оскаржено в адміністративному або судовому порядку.
З наявних в матеріалах справи квитанцій про зупинення реєстрації, судом встановлено, що така містить вимоги про надання пояснень та копій документів, необхідних для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, без зазначення конкретної пропозиції щодо переліку документів, необхідних та достатніх для прийняття відповідного рішення.
Суд звертає увагу, що можливість надання платником податків вичерпного переліку документів на підтвердження правомірності формування та подання податкової накладної прямо залежить від зазначення у квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної чіткого переліку документів. При цьому, у разі зупинення реєстрації податкової накладної на підставі пункту 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій, контролюючий орган повинен вимагати від платника документи на спростування наявних у органу ДПС сумнівів, пов'язаних з легальністю діяльності юридичної особи, вказавши які саме аспекти належить висвітлити платнику податків у своїх поясненнях, чого зроблено не було.
Загальними вимогами, які висуваються до акта індивідуальної дії, як акта правозастосування, є його обґрунтованість та вмотивованість, тобто наведення податковим органом конкретних підстав його оформлення (фактичних і юридичних), а також переконливих і зрозумілих мотивів його прийняття. Можливість надання платником податків вичерпного переліку документів на підтвердження правомірності формування та подання податкової накладної прямо залежить від чіткого визначення фіскальним органом конкретного виду критерію оцінки ступеня ризиків. Вживання податковим органом загального посилання на пункт Критеріїв, без наведення відповідної підстави і розрахованих показників за критерієм, якому відповідає платник податку, є неконкретизованим та призводить до необґрунтованого обмеження права платника податків бути повідомленим про необхідність надання документів за вичерпним переліком, відповідно до критерію зупинення реєстрації податкової накладної, а не будь-яких на власний розсуд. Відтак, невиконання податковим органом законодавчо встановлених вимог щодо змісту, форми, обґрунтованості та вмотивованості акта індивідуальної дії призводить до його протиправності.
Наведене узгоджується із правовою позицією, що викладена Верховним Судом у постановах від 12.04.2023 року (справа № 500/1836/22), від 27.01.2022 року (справа № 380/2365/21), від 18.06.2019 року (справа № 0740/804/18), від 23.10.2018 року (справа № 822/1817/1).
Судом встановлено, що позивач надав контролюючому органу копії документів на власний розсуд, оскільки відповідачем у квитанції про зупинення реєстрації не зазначено, які саме документи та в підтвердження якої обставини необхідно подати.
Суд зазначає, що здійснення моніторингу відповідності податкових накладних/розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків є превентивним заходом, спрямованим на убезпечення від безпідставного формування податкового кредиту за операціями, що не підтверджені первинними документами або підтверджені платником податку копіями документів, які складені з порушенням законодавства.
Здійснення моніторингу не повинне підміняти за своїм змістом проведення податкових перевірок як способу реалізації владних управлінських функцій контролюючого органу.
Суб'єкти владних повноважень, ухвалюючи рішення, якими, зокрема, обмежується права платника податків, повинні уникати надмірного формалізму. Обсяг документів, які надаються платниками податку на додану вартість з метою усунення сумнівів у контролюючих органів щодо легальності відповідної операції за наслідками якої складено податкову накладну, яку подано для реєстрації якої в ЄРПН і, хоч і є визначеним у Порядку №520, проте завжди є унікальним та залежить від організації господарських взаємовідносин між суб'єктами господарювання, змісту договірних відносин між такими, а також особливостями законодавчого врегулювання діяльності тієї чи іншої сфери бізнесу. Саме за результатами детального дослідження змісту документів (в тому числі договору), наданих на підтвердження інформації, зазначеної в податковій накладній, можливим є формування висновків щодо можливості чи неможливості реєстрації в ЄРПН податкової накладної, реєстрація якої була зупинена згідно із відповідною квитанцією.
Аналогічні правові висновки викладено Верховним Судом в постановах від 20.01.2022 у справі №140/4162/21, від 07.12.2022 у справі №500/2237/20 та від 16.02.2023 у справі № 380/7648/22, від 03 жовтня 2023 року у справі № 380/4146/22.
Враховуючи викладене, суд доходить висновку що відповідачами не доведено, що існують підстави для відмови у реєстрації розрахунків коригування, поданих позивачем, тобто спірні рішення Комісії про відмову у реєстрації розрахунків коригування, є протиправними.
Належних доказів стосовно невідповідності наданих позивачем документів вимогам чинного законодавства, чи їх недостатності для підтвердження реальності здійснення господарської операції, та, відповідно, неможливості реєстрації розрахунків коригування в ЄРПН відповідачами суду не надано.
Суд зазначає, що рішення суб'єкта владних повноважень повинно ґрунтуватися на оцінці усіх фактів та обставин, що мають значення. Мають значення, як правило, ті обставини, які передбачені нормою права, що застосовується. Суб'єкт владних повноважень повинен врахувати усі ці обставини, тобто надати їм правову оцінку: прийняти до уваги або відхилити. У разі відхилення певних обставин висновки повинні бути мотивованими, особливо, коли має місце несприятливе для особи рішення.
Натомість, спірні рішення не відповідають критеріям чіткості та зрозумілості акта індивідуальної дії, та породжує їх неоднозначне трактування, що в свою чергу впливає на можливість реалізації права або виконання обов'язку позивача виконати юридичне волевиявлення суб'єкта владних повноважень.
На думку суду, на стадії реєстрації розрахунків коригування надані позивачем до контролюючого органу документи є достатніми для прийняття Комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію розрахунків коригування в ЄРПН. Господарські операції, за наслідком якої складені розрахунки коригування, здійснено позивачем в межах його господарської діяльності, та підтверджується первинними документами.
Крім того, слід зазначити, що при вирішенні питання про правомірність відмови в реєстрації розрахунків коригування, адміністративний суд не досліджує зміст господарських правовідносин. Оцінка документів первинного бухгалтерського обліку в аспекті їх належності для цілей підтвердження реальності господарських операцій можлива лише за результатами проведеної документальної перевірки платника податків податковим органом.
Приймаючи до уваги вищенаведене, суд дійшов висновку, що досліджені судом документи, які були надані позивачем, складені з дотриманням вимог законодавства і є достатніми для реєстрації розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Питання наявності чи відсутності реальності господарських операцій має бути досліджено податковим органом під час проведення перевірки за спірний податковий період, складення акту та, відповідно на його підставі, податкового повідомлення-рішення.
Щодо вимоги позивача про зобов'язання ГУ ДПС у м. Києві зареєструвати у Єдиному реєстрі податкових накладних розрахунки коригування, суд зазначає таке.
Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 245 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України) у разі задоволення позову суд може прийняти постанову про зобов'язання відповідача вчинити певні дії.
Аналізуючи положення КАС України, можна дійти висновку, що законодавством передбачено право суду у випадку встановлення порушення прав позивача зобов'язувати суб'єкта владних повноважень приймати рішення або вчиняти певні дії.
При цьому, згідно з нормами пунктів 19, 20 Порядку № 1246 податкова накладна та/або розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, реєструється у день настання однієї з таких подій:
прийняття в установленому порядку та набрання чинності рішенням про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування;
набрання рішенням суду законної сили про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування (у разі надходження до ДФС відповідного рішення);
неприйняття та/або відсутність реєстрації в установленому порядку рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування. У разі надходження до ДФС рішення суду про реєстрацію або скасування реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування, яке набрало законної сили, такі податкові накладні та/або розрахунки коригування реєструються після проведення перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку (крім абзацу десятого), або їх реєстрація скасовується. При цьому датою реєстрації або скасування реєстрації вважається день, зазначений в такому рішенні, або день набрання законної сили рішенням суду.
Отже, реєстрація в Єдиному реєстрі податкових накладних податкової накладної/розрахунку коригування, реєстрацію якої попередньо було зупинено, є повноваженням Державної податкової служби України.
У справі, яка розглядається, обставин, які б унеможливлювали реєстрацію спірних розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, суд не встановив.
Суд також зауважує, що рішення суду має бути не тільки законним та обґрунтованим, а й повинно ефективно захищати порушені права позивача. Тому, суд вважає, що покладення на ДПС України обов'язку зареєструвати розрахунки коригування не вважатиметься втручанням у її дискреційні повноваження.
Стосовно позовної вимоги про визнання протиправною бездіяльності Головного управління ДПС у м. Києві щодо не реєстрації розрахунків коригувань суд зазначає, що в межах спірних правовідносин першим відповідачем були допущені протиправні дії у вигляді прийнятих рішень. Отже, достатнім відновленням порушеного права позивача у даному випадку є скасування спірних рішень, внаслідок чого суд відмовляє позивачу у визнанні протиправною бездіяльності першого відповідача.
Стосовно позовної вимоги про визнання протиправними та скасування рішень ДПС України суд зазначає наступне.
Рішення Комісії ДПС України з питань зупинення реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в ЄРПН №25519/43325563/2 від 07.06.2021 року, №25522/43325563/2 від 07.06.2021 року, №25524/43325563/2 від 07.06.2021 року, №25533/43325563/2 від 07.06.2021 року,№25521/43325563/2 від 07.06.2021 року прийняті за результатами розгляду скарг ТОВ «КЕБМОТОРС, в порядку та строки, встановлені законодавством та не мають безпосереднього впливу на суб'єктивні права та обов'язки позивача, шляхом позбавлення його можливості реалізувати належне йому право або шляхом покладення на нього будь-якого обов'язку, а, відтак, підстави до скасування таких рішень та задоволення позовних вимог позивача в цій частині відсутні.
Решта доводів та заперечень учасників справи висновків суду по суті позовних вимог не спростовують. Слід зазначити, що згідно практики Європейського суду з прав людини та зокрема, рішення у справі «Серявін та інші проти України» від 10 лютого 2010 року, заява 4909/04, відповідно до п. 58 якого суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі «Руїс Торіха проти Іспанії» від 9 грудня 1994 року, серія A, № 303-A, п. 29).
Частиною 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно з частиною 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до частини 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Приймаючи до уваги наведене в сукупності, проаналізувавши матеріали справи та надані сторонами докази, з урахуванням принципів адміністративного судочинства, суд дійшов висновку, що позовні вимоги позивача підлягають задоволенню частково.
Позивачем був сплачений судовий збір у розмірі 4540 грн. та 18160 грн., що підтверджується платіжними дорученнями в матеріалах справи, який підлягає стягненню з відповідачів відповідно до задоволених позовних вимог.
Керуючись статтями 2-17, 19-20, 42-47, 55-60, 72-77, 90, 94-99, 122, 124-125, 132, 139, 143, 159-165, 168, 171, 173, 192-196, 224, 225-228, 229-230, 241, 243, 245, 246, 250, 255, 293, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позов Товариства з обмеженою відповідальністю «КЕБМОТОРС» (адреса: 04073, м. Київ, пров. Балтійський, 20, ЄДРПОУ 43325563) до 1) Головного управління ДПС у м. Києві (адреса: 04116, м. Київ, вул. Шолуденка, 33/19, ЄДРПОУ 44116011), 2) Державної податкової служби України (адреса: 0453, м. Київ, Львівська пл. 8, ЄДРПОУ 43005393) про визнання протиправними та скасування рішень, визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити певні дії, задовольнити частково.
Визнати протиправними та скасувати рішення Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС у м. Києві від 26.05.2021 року № 2695744/43325563 про відмову у реєстрації розрахунку коригування № 1 від 01.05.2021 на суму 127947,24 грн., у тому числі ПДВ 21324,54 грн.; від 26.05.2021 року № 2695748/43325563 про відмову у реєстрації розрахунку коригування № 2 від 01.05.2021 на суму 60000,00 грн., у тому числі ПДВ 10000,00 грн.; від 26.05.2021 року № 2695746/43325563 про відмову у реєстрації розрахунку коригування № 3 від 01.05.2021 на суму 81000,00 грн., у тому числі ПДВ 13500,00 грн.; від 26.05.2021 року № 2695747/43325563 про відмову у реєстрації розрахунку коригування № 4 від 01.05.2021 на суму 5000,00 грн., у тому числі ПДВ 833,33 грн.; від 26.05.2021 року № 2695745/43325563 про відмову у реєстрації розрахунку коригування № 5 від 01.05.2021 на суму 235711,84 грн., у тому числі ПДВ 39285,31 грн.
Зобов'язати Державну податкову службу України (адреса: 04053, м. Київ, Шевченківський район, Львівська площа, будинок 8, ЄДРПОУ 43005393) зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних складені Товариством з обмеженою відповідальністю «КЕБМОТОРС» (адреса: 04073, м. Київ, пров. Балтійський, 20, ЄДРПОУ 43325563) розрахунок коригування № 1 від 01.05.2021 до податкової накладної № 8 від 30.03.2021 на суму 127947,24 грн., у тому числі ПДВ 21324,54 грн.; розрахунок коригування № 2 від 01.05.2021 до податкової накладної № 6 від 26.04.2021 на суму 60000,00 грн., у тому числі ПДВ 10000,00 грн.; розрахунок коригування № 3 від 01.05.2021 до податкової накладної № 7 від 27.04.2021 на суму 81000,00 грн., у тому числі ПДВ 13500,00 грн.; розрахунок коригування № 4 від 01.05.2021 до податкової накладної № 8 від 30.04.2021 на суму 5000,00 грн., у тому числі ПДВ 833,33 грн.; розрахунок коригування № 5 від 01.05.2021 на суму 235711,84 грн., в тому числі ПДВ 39285,31 грн., датою їх фактичного надходження.
В іншій частині у задоволенні позовних вимог відмовити.
Стягнути з Головного управління ДПС у м. Києві (адреса: 04116, місто Київ, вул. Шолуденка, будинок 33/19, ЄДРПОУ 44116011) за рахунок бюджетних асигнувань на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «КЕБМОТОРС» (адреса: 04073, м. Київ, пров. Балтійський, 20, ЄДРПОУ 43325563) витрати по сплаті судового збору у розмірі 9080 грн. (дев'ять тисяч вісімдесят гривень).
Стягнути з Державної податкової служби України (адреса: 04053, м. Київ, Шевченківський район, Львівська площа, будинок 8, ЄДРПОУ 43005393) за рахунок бюджетних асигнувань на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «КЕБМОТОРС» (адреса: 04073, м. Київ, пров. Балтійський, 20, ЄДРПОУ 43325563) витрати по сплаті судового збору у розмірі 9080 грн. (дев'ять тисяч вісімдесят гривень).
Рішення ухвалене та повне судове рішення складено 16 червня 2025 року.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається до Шостого апеляційного адміністративного суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя С.В. Смагар