Рішення від 16.06.2025 по справі 160/7714/25

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 червня 2025 рокуСправа №160/7714/25

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Бондар М.В., розглянувши у спрощеному (письмовому) провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Міністерства освіти і науки України, Державного підприємства «ІНФОРЕСУРС», третя особа на стороні відповідача, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору - Криворізький фаховий коледж Державного некомерційного підприємства «ДЕРЖАВНИЙ УНІВЕРСИТЕТ «КИЇВСЬКИЙ АВІАЦІЙНИЙ ІНСТИТУТ» про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

До Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивач) до Міністерства освіти і науки України (далі - МОН України, відповідач-1), Державного підприємства «ІНФОРЕСУРС» (далі - ДП «ІНФОРЕСУРС», відповідач-2), третя особа на стороні відповідача, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору - Криворізький фаховий коледж Державного некомерційного підприємства «ДЕРЖАВНИЙ УНІВЕРСИТЕТ «КИЇВСЬКИЙ АВІАЦІЙНИЙ ІНСТИТУТ» (далі - третя особа), в якій позивач просить:

- визнати протиправною відмову Міністерства освіти і науки України вих. №3/778-25-24 від 23.01.2025 у внесенні змін до відомостей, що містяться в Єдиній державній електронній базі з питань освіти, щодо ОСОБА_1 ;

- зобов'язати Міністерство освіти і науки України та Державне підприємство «ІНФОРЕСУРС» внести зміни до даних, що містяться в Єдиній державній електронній базі з питань освіти, щодо порушення ОСОБА_1 черговості здобуття освіти, визначеної статтею 10 Закону України «Про освіту», а саме в розділі «На підставі даних, що містяться в ЄДЕБО, поточне здобуття освіти не порушує послідовності, визначеної ч. 2 ст. 10 Закону України «Про освіту» - вказати «Так, не порушує».

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що у період з 2014 по 2015 він навчався у навчальному закладі Криворізька спеціалізована загальноосвітня школа І- ІІІ ступенів №20 з поглибленим вивченням німецької мови Криворізької міської ради Дніпропетровської області, шляхом отримання освітньо-професійних та освітньо- кваліфікаційних рівнів освіти в період навчання, зокрема, 11.06.2013 року, позивачем отримано свідоцтво про базову загальну середню освіту серії НОМЕР_1 ; 30.05.2015 позивачем отримано атестат про повну загальну середню освіту серії НОМЕР_2 . Позивач з 01.09.2024 зарахований у Відокремлений структурний підрозділ «Криворізький фаховий коледж Національного авіаційного університету» на денну форму навчання за державним замовленням для здобуття освітнього-професійного ступеня «фаховий молодший бакалавр» на основі повної загальної середньої освіти. 06.11.2024 ОСОБА_2 відрахований з Відокремленого структурного підрозділу «Криворізький фаховий коледж Національного авіаційного університету» у зв'язку з переведенням до Криворізького фахового коледжу Державного некомерційного підприємства «Державний університет «Київський авіаційний інститут». 07.11.2024 ОСОБА_2 зарахований у Криворізький фаховий коледж Державного некомерційного підприємства «Державний університет «Київський авіаційний інститут» у зв'язку з переведенням з Відокремленого структурного підрозділу «Криворізький фаховий коледж Національного авіаційного університету». Після вступу на навчання до Відокремленого структурного підрозділу «Криворізький фаховий коледж Національного авіаційного університету», позивач звернувся до відповідальної особи навчального закладу з заявою про отримання інформації з Єдиної державної електронної бази з питань освіти (далі - ЄДЕБО) у формі довідки про здобувача освіти за даними цієї бази. За результатами звернення, позивачем отримано від відокремленого структурного підрозділу «Криворізький фаховий коледж Національного авіаційного університету» довідку №300526, яка сформована на підставі даних, що містяться в ЄДЕБО про здобувача освіти ОСОБА_1 із зазначенням в полі довідки «На підставі даних, що містяться в ЄДЕБО, поточне здобуття освіти не порушує послідовності, визначеної частиною другою статті 10 Закону України «Про освіту», «Ні, порушує». На відповідне звернення позивача, від МОН України позивачем отримано відповідь про відмову у внесенні виправлень до даних єдиної бази освіти ЄДЕБО з посиланням на порушення позивачем послідовності здобуття освіти, оскільки останній здобуває освіту в непослідовному порядку, бо на переконання МОН України, позивач здобув освітній ступень бакалавра (НРК 6) у Національному технічному університеті України (Київський політехнічний інститут імені Ігоря Сікорського), що є вищим за освітньо- професійний ступень фахового молодшого бакалавра (НРК 5), який він здобуває у Криворізькому фаховому коледжі «Державний університет «Київський авіаційний некомерційного підприємства інститут». Позивач звертає увагу, що у довідці №30526 відсутня інформація і відомості, на які відповідач посилається у листі вих. №3/778-25 від 23.01.2025 «Про розгляд звернення». Дана довідка та вищезазначений лист не містять інформації щодо зарахування позивача у 2015 та подальше здобуття освіти у Національному технічному університеті України (Київський політехнічний інститут імені Ігоря Сікорського) за освітнім ступенем бакалавра (НРК 6), як і відомостей про подальше відрахування 25.06.2018 позивача з навчального закладу. За умови вступу позивача до навчального закладу Криворізький фаховий коледж «Державний університет «Київський авіаційний некомерційного підприємства інститут» за регіональним замовленням на базі 11 класів на денну форму навчання, відсутності у МОН України академічної довідки, документу про освіту, учбової картки студента, залікової книжки студента, виданих Національним технічним університетом України (Київський політехнічний інститут імені Ігоря Сікорського), така інформація, як можливе навчання, не могла братися відповідачами за основу. За таких обставин, позивач звернувся до суду з цим позовом.

Ухвалою суду від 26.03.2025 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито спрощене позовне провадження без виклику учасників справи в порядку статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України.

04.04.2025 до суду від представника відповідача-2 надійшов відзив на позовну заяву, в якому ДП «ІНФОРЕСУРС» проти задоволення позову заперечує, зазначаючи, що відповідач-2 не здійснював розроблення технічного опису та не забезпечував доопрацювання відповідно до нього програмного забезпечення ЄДЕБО з метою забезпечення закладам освіти можливості формування в ЄДЕБО довідки про здобувача освіти за даними ЄДЕБО, та не визначав особливості формування зазначених довідок. Відповідач-2 на виконання доручення Міністра освіти і науки України від 31.05.2024 №1/34-Д-24 та враховуючи лист Міністерства освіти і науки України від 03.06.2024 № 1/9806-24 здійснив технічні заходи щодо встановлення додаткового скрипта (« 17886.sql»), розробленого ПАТ «Науково-дослідний інститут прикладних інформаційних технологій» на замовлення Міністерства освіти і науки України в рамках Договору. Враховуючи зазначене, внесення до ЄДЕБО та підтримання в ЄДЕБО в повному, актуальному та достовірному стані інформації про здобувачів освіти, які навчаються у закладах освіти, не відноситься до компетенції відповідачів. Вчинення зазначених дій відноситься до компетенції суб'єктів освітньої діяльності. Відповідачі не відносяться до суб'єктів освітньої діяльності, не провадять освітню діяльність.

26.05.2025 до суду від представника відповідача-1 надійшов відзив на позовну заяву, в якому МОН України проти задоволення позову заперечує, зазначаючи, що згідно з інформацією, яка міститься в Єдиній державній електронній базі з питань освіти, здобувач освіти ОСОБА_1 , 01.09.2015 був зарахований для здобуття освітнього ступеня бакалавра (НРК 6) до Національного технічного університету України «Київський політехнічний інститут імені Ігоря Сікорського» та був відрахований з цього закладу освіти 25.06.2018. 08.08.2024 позивача зараховано для здобуття освітньо-професійного ступеня фахового молодшого бакалавра (НРК 5) до Відокремленого структурного підрозділу «Криворізький фаховий коледж Національного авіаційного університету» та відрахована з цього закладу освіти 07.11.2024. Згідно з інформацією в ЄДЕБО, ОСОБА_1 був переведений (з іншого закладу освіти) для продовження здобуття освітньо-професійного ступеня фахового молодшого бакалавра (НРК 5) у Криворізькому фаховому коледжі Державного некомерційного підприємства «Державний університет «Київський авіаційний інститут». Таким чином, ОСОБА_1 здобуває освіту в непослідовному порядку, тому у довідці, сформованій відповідно до вимог законодавства на підставі даних, що містяться в Єдиній державній електронній базі з питань освіти, у відповідному полі зазначено «Ні, порушує». Відповідно до норм Положення про Єдину державну електронну базу з питань освіти, затвердженого наказом Міністерства освіти і науки України від 08.06.2018 №620, зареєстрованого в Міністерстві юстиції 05.10.2018 за № 1132/32584 (із змінами) (далі - Положення №260) суб'єкти освітньої діяльності та їх територіально відокремлені структурні підрозділи (відокремлені підрозділи), що надають освітні послуги у сфері професійної (професійно-технічної), фахової передвищої, вищої освіти, освіти дорослих, в тому числі післядипломної освіти вносять до ЄДЕБО та підтримують в повному, актуальному та достовірному стані інформацію за переліком, визначеним у пунктах 6-9 розділу III цього Положення (крім інформації про сертифікати зовнішнього незалежного оцінювання, результати зовнішнього незалежного оцінювання, участь у вступних кампаніях до закладів освіти (коли, до яких закладів освіти, на які професії, спеціальності, спеціалізації, рівні, форми навчання особа подавала заяви в електронній формі) та інформації, зазначеної в підпункті 6 пункту 6) для таких суб'єктів освітньої діяльності. З огляду на зазначене, питання внесення інформації про здобувача освіти до ЄДЕБО належить до компетенції суб'єктів освітньої діяльності. Відтак, функції щодо внесення згадуваних вище відомостей щодо здобувачів освіти покладено на суб'єктів освітньої діяльності та їх територіальні відокремлені структурні підрозділи. Натомість, на МОН України покладено організаційні та контролюючі функції ведення ЄДЕБО, а на ДП «ІНФОРЕСУРС» - технічні функції, а тому відповідачі у спірних правовідносинах не виконували та не можуть виконувати жодних владних управлінських функцій відносно позивача.

27.05.2025 до суду від представника позивача надійшла відповідь на відзив, в якій позивач підтримує позовні вимоги в повному обсязі з підстав, викладених у позовній заяві.

Третя особа правом надання пояснень по суті спору не скористалась.

Виходячи з положень статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України, розгляд адміністративної справи здійснено у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Дослідивши матеріали, з'ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються вимоги позову, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступні обставини справи та надав їм правову оцінку.

Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що згідно з довідкою про здобувача освіти за даними Єдиної державної електронної бази з питань освіти (ЄДЕБО) №300526 від 09.09.2024, ОСОБА_1 є здобувачем освіти у Відокремленому структурному підрозділі «Криворізький фаховий коледж Національного авіаційного університету», ступінь/рівень освіти: фаховий молодший бакалавр; форма здобуття освіти: денна; код та назва спеціальності/професії: 123 Комп'ютерна інженерія; дата початку здобуття освіти: 01.09.2024; дата завершення здобуття освіти: 30.06.2027.

У вказаній довідці зазначено, що на підставі даних, що містяться в ЄДЕБО, поточне здобуття освіти порушує послідовність здобуття освіти, визначену частиною другою статті 10 Закону України «Про освіту».

Згідно з довідкою ВСП «Криворізький фаховий коледж Національного авіаційного університету» від 11.09.2024 №1147, ОСОБА_1 у 2024 році вступив до ВСП «Криворізький фаховий коледж НАУ» на базі 11 класів і навчається на 1 курсі денного відділення. Строк закінчення закладу освіти: 30.06.2027.

Відповідно до довідки Державного некомерційного підприємства Криворізький фаховий коледж «Державний університет «Київський авіаційний інститут» від 28.02.2025 №436/д ОСОБА_1 зарахований у ВСП «Криворізький фаховий коледж Національного авіаційного університету» на денну форму навчання за державним замовленням для здобуття освітнього-професійного ступеня «Фаховий молодший бакалавр» на основі повної загальної середньої освіти з 01.09.2024 (наказ від 08.08.2024 №187-ст «Про зарахування на навчання»).

06.11.2024 ОСОБА_2 відрахований з ВСП «Криворізький фаховий коледж Національного авіаційного університету» у зв'язку з переведенням до Криворізького фахового коледжу Державного некомерційного підприємства «Державний університет «Київський авіаційний інститут» (наказ від 06.11.2024 №332-ст).

07.11.2024 ОСОБА_2 зарахований у Криворізький фаховий коледж Державного некомерційного підприємства «Державний університет «Київський авіаційний інститут» у зв'язку з переведенням з ВСП «Криворізький фаховий коледж Національного авіаційного університету» (наказ від 13.11.2024 №1-ст/1).

Парний семестр 2024/2025 навчального року триває з 03.02.2025 по 30.06.2025 року (наказ від 27.01.2025 №6-од «Про організацію освітнього процесу в коледжі в парному семестрі 2024/2025 навчального року»).

Термін навчання з 01.09.2022 по 30.06.2025.

Примітка: Відокремлений структурний підрозділ «Криворізький фаховий коледж Національного авіаційного університету» реорганізований у Криворізький фаховий коледж Державного некомерційного підприємства «Державний університет «Київський авіаційний інститут» (наказ від 13.11.2024 №1-од «Про реорганізацію коледжу»).

Криворізький фаховий коледж Державного некомерційного підприємства «Державний університет «Київський авіаційний інститут» є правонаступником Відокремленого структурного підрозділу «Криворізький фаховий коледж Національного авіаційного університету».

14.01.2025 позивач звернувся до відповідачів із заявами щодо внесення виправлень в ЄДЕБО та надання на підставі виправлених даних оновленої довідки про здобувача освіти із зазначенням в полі довідки «На підставі даних, що містяться в ЄДЕБО, поточне здобуття освіти не порушує послідовності, визначеної частиною другою статті 10 Закону України «Про освіту», «Так, не порушує».

Листом від 23.01.2025 №3/778-25 МОН України повідомило заявника, що згідно з інформацією, яка міститься в ЄДЕБО, ОСОБА_1 , 01.09.2015 був зарахований для здобуття освітнього ступеня бакалавра (НРК 6) до Національного технічного університету України «Київський політехнічний інститут імені Ігоря Сікорського» та був відрахований з цього закладу освіти 25.06.2018; 08.08.2024 був зарахований для здобуття освітньо-професійного ступеня фахового молодшого бакалавра (НРК 5) до Відокремленого структурного підрозділу «Криворізький фаховий коледж Національного авіаційного університету» та був відрахований з цього закладу освіти 07.11.2024. Згідно з ЄДЕБО, ОСОБА_1 був переведений (з іншого закладу освіти) для продовження здобуття освітньо-професійного ступеня фахового молодшого бакалавра (НРК 5) у Криворізькому фаховому коледжі Державного некомерційного підприємства «Державний університет «Київський авіаційний інститут». Здобуття освіти на рівні, нижчому ніж рівень попереднього навчання, не вважається, послідовним. Таким чином, ОСОБА_1 здобуває освіту в непослідовному порядку. Саме тому у довідці, сформованій відповідно до вимог законодавства на підставі даних, що містяться в Єдиній державній електронній базі з питань освіти, у відповідному полі зазначено «Ні, порушує».

Позивач, вважаючи, що його поточне здобуття освіти не порушує послідовності, визначеної частиною другою статті 10 Закону України «Про освіту», звернувся до суду з цим позовом.

Вирішуючи спір по суті позовних вимог суд виходить з такого.

Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з частинами 1-3 статті 53 Конституції України кожен має право на освіту. Повна загальна середня освіта є обов'язковою. Держава забезпечує доступність і безоплатність дошкільної, повної загальної середньої, професійно-технічної, вищої освіти в державних і комунальних навчальних закладах; розвиток дошкільної, повної загальної середньої, позашкільної, професійно-технічної, вищої і післядипломної освіти, різних форм навчання; надання державних стипендій та пільг учням і студентам.

Відповідно до статті 65 Конституції України захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів є обов'язком громадян України. Громадяни відбувають військову службу відповідно до закону.

Правові основи мобілізаційної підготовки та мобілізації в Україні, засади організації цієї роботи, повноваження органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, а також обов'язки підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності, повноваження і відповідальність посадових осіб та обов'язки громадян щодо здійснення мобілізаційних заходів встановлює та визначає Закон України від 21.10.1993 №3543-XII «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» (далі - Закон №3543-XII, в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).

Так, статтею 23 Закону №3543-XII передбачено відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації, зокрема, відповідно до пункту 1 частини третьої цієї статті призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період не підлягають також здобувачі професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, які навчаються за денною або дуальною формою здобуття освіти і здобувають рівень освіти, що є вищим за раніше здобутий рівень освіти у послідовності, визначеній частиною другою статті 10 Закону України «Про освіту», а також докторанти та особи, зараховані на навчання до інтернатури.

Постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 №560 затверджено Порядок проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період (далі - Порядок №560).

Додатком 5 до Порядку №560 затверджено перелік документів, що подаються військовозобов'язаним для отримання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації відповідно до підстав, зазначених у статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».

Вказаним переліком передбачено, що документами, що підтверджують право на відстрочку для здобувачів професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, які навчаються за денною або дуальною формою здобуття освіти і здобувають рівень освіти, що є вищим за раніше здобутий рівень освіти, у послідовності, визначеній частиною другою статті 10 Закону України «Про освіту», а також докторантів та осіб, зарахованих на навчання до інтернатури, є довідка про здобувача освіти, сформована в Єдиній державній електронній базі з питань освіти, або довідка закладу освіти про зарахування на навчання до інтернатури та довідка закладу охорони здоров'я про місце роботи на посаді лікаря-інтерна.

Додатком 9 до Порядку №560 затверджено форму довідки про здобувача освіти за даними Єдиної державної електронної бази з питань освіти.

Отже, право на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації мають здобувачі професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, які навчаються за денною або дуальною формою здобуття освіти і здобувають рівень освіти, що є вищим за раніше здобутий рівень освіти у послідовності, визначеній частиною другою статті 10 Закону України «Про освіту», а також докторанти та особи, зараховані на навчання до інтернатури.

В свою чергу, документом, що підтверджує право на відстрочку для здобувачів професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, які навчаються за денною або дуальною формою здобуття освіти і здобувають рівень освіти, що є вищим за раніше здобутий рівень освіти, у послідовності, визначеній частиною другою статті 10 Закону України «Про освіту», а також докторантів та осіб, зарахованих на навчання до інтернатури є довідка про здобувача освіти, сформована в Єдиній державній електронній базі з питань освіти.

Судом встановлено, що на ім'я позивача сформовано довідку про здобувача освіти за даними Єдиної державної електронної бази з питань освіти №300526 від 09.09.2024, у графі цієї довідки «На підставі даних, що містяться в Єдиній державній електронній базі з питань освіти, поточне здобуття освіти не порушує послідовності, визначеної частиною другою статті 10 Закону України «Про освіту» зазначено «Ні, порушує».

Таким чином, спірним у цій справі є питання правомірності формування довідки про здобувача освіти за даними Єдиної державної електронної бази з питань освіти у вказаній редакції.

Відповідно до статті 8 Закону України «Про вищу освіту» від 01.07.2014 №1556-VII засади функціонування Єдиної державної електронної бази з питань освіти визначаються законодавством.

Інформація про здобувачів освіти та працівників закладів вищої освіти, що міститься у Єдиній державній електронній базі з питань освіти, надається безоплатно центральному органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері статистики, для використання у статистичних цілях.

Статтею 74 Закону України «Про освіту» від 05.09.2017 №2145-VIII встановлено, що у системі освіти функціонує інтегрована інформаційна система - Єдина державна електронна база з питань освіти (далі - Електронна база).

Електронна база містить такі складові: Реєстр суб'єктів освітньої діяльності, Реєстр здобувачів освіти, Реєстр документів про освіту, Реєстр сертифікатів зовнішнього незалежного оцінювання, Реєстр студентських (учнівських) квитків, Реєстр педагогічних, науково-педагогічних працівників, Реєстр сертифікатів педагогічних працівників (далі - публічні електронні реєстри у сфері освіти).

Положення про Єдину державну електронну базу з питань освіти та порядок її ведення затверджуються Кабінетом Міністрів України.

Держателем Електронної бази та публічних електронних реєстрів у сфері освіти (далі - держатель Електронної бази) є центральний орган виконавчої влади у сфері освіти і науки, що здійснює організаційні заходи, пов'язані із забезпеченням функціонування Електронної бази та її складових.

Власником Електронної бази є держава в особі центрального органу виконавчої влади у сфері освіти і науки.

Адміністратором Електронної бази та публічних електронних реєстрів у сфері освіти (далі - адміністратор Електронної бази) є визначена Кабінетом Міністрів України юридична особа, що належить до сфери управління центрального органу виконавчої влади у сфері освіти і науки.

Адміністратор Електронної бази: здійснює заходи із створення та супроводження програмного забезпечення Електронної бази; відповідає за технічне і технологічне забезпечення Електронної бази, збереження та захист інформації (даних), що містяться в Електронній базі; забезпечує надання та анулювання доступу до Електронної бази; проводить навчання для роботи з Електронною базою; здійснює інші заходи, передбачені законом.

Створення, ведення та адміністрування Електронної бази та публічних електронних реєстрів у сфері освіти здійснюються відповідно до цього Закону та законів України Про захист інформації в інформаційно-комунікаційних системах, Про захист персональних даних, Про авторське право і суміжні права та Про публічні електронні реєстри.

Суб'єктами ведення Електронної бази є, зокрема, держатель та адміністратор Електронної бази.

Відповідно до пункту 1 розділу І Положення про Єдину державну електронну базу з питань освіти, затвердженого наказом Міністерства освіти і науки України від 08.06.2018 № 620, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 05.10.2018 за №1132/32584 (далі - Положення №620), це Положення розроблено відповідно до статті 74 Закону України «Про освіту» з метою визначення порядку функціонування Єдиної державної електронної бази з питань освіти (ЄДЕБО) в галузі освіти як автоматизованої системи збирання, оброблення, зберігання та захисту інформації щодо здобувачів освіти, суб'єктів освітньої діяльності, що формується (створюється) та використовується для забезпечення потреб фізичних та юридичних осіб.

У пункті 5 розділу І Положення №620 зазначено, що власником ЄДЕБО та виключних майнових прав на її програмне забезпечення є держава. Розпорядником ЄДЕБО є Міністерство освіти і науки України, технічним адміністратором - ДП «ІНФОРЕСУРС», що належить до сфери управління розпорядника ЄДЕБО.

Розпорядник ЄДЕБО вживає організаційних заходів, пов'язаних із забезпеченням функціонування ЄДЕБО; використовує інформацію, що міститься в ЄДЕБО, у тому числі персональні дані, з метою прийняття управлінських рішень та виконання повноважень, визначених законодавством; вносить до ЄДЕБО іншу інформацію, визначену законодавством; забезпечує верифікацію в ЄДЕБО інформації, визначеної підпунктами 1, 2 пункту 8, абзацами п'ятим - сьомим підпункту 1 та підпунктом 4 пункту 9 розділу III цього Положення, що підтверджується накладенням кваліфікованого електронного підпису (пункт 1 розділу ІV Положення №620).

Технічний адміністратор ЄДЕБО, зокрема, забезпечує: функціонування ЄДЕБО у порядку, визначеному розпорядником ЄДЕБО; здійснення заходів із технічного і технологічного забезпечення ЄДЕБО, створення, модернізації і супроводження її програмного забезпечення та веб-сайту з інформаційно-пошуковою системою доступу до відкритих даних, що містяться в ЄДЕБО; структурну систематизацію даних, що містяться в ЄДЕБО, відповідно до державних та/або галузевих класифікаторів; взаємодію ЄДЕБО з іншими автоматизованими системами, інформаційними ресурсами та державними реєстрами у випадках та у порядку, визначених законодавством; оброблення, ведення обліку та зберігання в ЄДЕБО замовлень, поданих суб'єктами освітньої діяльності в електронній формі, на формування інформації, що відтворюється в документах про освіту, студентських (учнівських) квитках державного зразка, в порядку, визначеному розпорядником ЄДЕБО; оброблення в ЄДЕБО інформації про прийом, відрахування, переривання навчання, поновлення і переведення здобувачів професійної (професійно-технічної), фахової передвищої, вищої та освіти дорослих, в тому числі післядипломної освіти; внесення та верифікацію в ЄДЕБО інформації, визначена відповідно до законодавства розпорядником ЄДЕБО; виконання інших заходів із забезпечення функціонування ЄДЕБО у порядку та обсягах, передбачених відповідно до законодавства розпорядником ЄДЕБО (пункт 2 розділу ІV Положення №620).

Згідно з пунктом 8 розділу ІV Положення №620 суб'єкти освітньої діяльності та їх територіально відокремлені структурні підрозділи (відокремлені підрозділи), що надають освітні послуги у сфері дошкільної, загальної середньої, позашкільної освіти, засновники яких не мають органів управління освітою (суб'єкти освітньої діяльності приватної форми власності), а також професійної (професійно-технічної), фахової передвищої, вищої освіти, освіти дорослих, в тому числі післядипломної освіти: вносять до ЄДЕБО та підтримують в повному, актуальному та достовірному стані інформацію за переліком, визначеним у пунктах 6-9 розділу III цього Положення (крім інформації про сертифікати зовнішнього незалежного оцінювання, результати зовнішнього незалежного оцінювання, участь у вступних кампаніях до закладів освіти (коли, до яких закладів освіти, на які професії, спеціальності, спеціалізації, рівні, форми навчання особа подавала заяви в електронній формі) та інформації, зазначеної в підпункті 6 пункту 6) для таких суб'єктів освітньої діяльності. Інформація вноситься до ЄДЕБО користувачами ЄДЕБО протягом п'яти робочих днів з моменту її створення або отримання, якщо інший строк не встановлений законодавством.

З аналізу вищезазначених норм вбачається, що суб'єкти освітньої діяльності, які надають освітні послуги (у спірних відносинах - Криворізький фаховий коледж Державного некомерційного підприємства «ДЕРЖАВНИЙ УНІВЕРСИТЕТ «КИЇВСЬКИЙ АВІАЦІЙНИЙ ІНСТИТУТ») вносять до ЄДЕБО та підтримують в повному, актуальному та достовірному стані інформацію про здобувача освіти.

Враховуючи те, що саме суб'єкти освітньої діяльності, що надають освітні послуги до ЄДЕБО вносять інформацію про здобувача освіти та підтримують її в повному, актуальному та достовірному стані, при цьому матеріали справи не містять доказів того, що Криворізький фаховий коледж Державного некомерційного підприємства «ДЕРЖАВНИЙ УНІВЕРСИТЕТ «КИЇВСЬКИЙ АВІАЦІЙНИЙ ІНСТИТУТ» повідомляв МОН України про те, що внесена ним інформація до ЄДЕБО відносно ОСОБА_1 є не актуальною чи не достовірною, суд вважає, що у МОН України, як у розпорядника ЄДЕБО, не було підстав для внесення будь-якої іншої інформації до цього реєстру чи коригування інформації внесеної Криворізьким фаховим коледжем Державного некомерційного підприємства «ДЕРЖАВНИЙ УНІВЕРСИТЕТ «КИЇВСЬКИЙ АВІАЦІЙНИЙ ІНСТИТУТ».

Щодо позовних вимог до ДП «ІНФОРЕСУРС», суд зазначає, що враховуючи обов'язок внесення до ЄДЕБО та підтримання в ЄДЕБО в повному, актуальному та достовірному стані інформації про здобувачів освіти, які навчаються у закладах освіти, належить до компетенції суб'єктів освітньої діяльності та те, що відповідач-2 не відноситься до суб'єктів освітньої діяльності, не провадить освітньої діяльності, отже не порушував право позивача.

Таким чином, формування та видача довідок про здобувача освіти за даними ЄДЕБО за формою, визначеною додатком 9 до Порядку, відноситься до компетенції закладу освіти.

Зважаючи на те, що Криворізький фаховий коледж Державного некомерційного підприємства «ДЕРЖАВНИЙ УНІВЕРСИТЕТ «КИЇВСЬКИЙ АВІАЦІЙНИЙ ІНСТИТУТ» не повідомляв МОН України як розпорядника ЄДЕБО, про те, що внесена ним інформація до ЄДЕБО відносно ОСОБА_1 є не актуальною чи не достовірною, суд вважає, що в спірних відносинах відсутні протиправні дії з боку відповідачів, а тому підстави для задоволення позову відсутні.

У зв'язку з відмовою в позові відсутні підстави для вирішення питання розподілу судових витрат.

На підставі викладеного, керуючись статтями 241-246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1 ; реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_3 ) до Міністерства освіти і науки України (адреса: пр-т Берестейський, 10, м. Київ, 01135; ідентифікаційний код в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України: 38621185), Державного підприємства «ІНФОРЕСУРС» (адреса: вул. Довженка, 3, м. Київ, 03057; ідентифікаційний код в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України: 37533381), третя особа на стороні відповідача, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору - Криворізький фаховий коледж Державного некомерційного підприємства «ДЕРЖАВНИЙ УНІВЕРСИТЕТ «КИЇВСЬКИЙ АВІАЦІЙНИЙ ІНСТИТУТ» (вул. Антонова Олега, 1, м. Кривий Ріг, Дніпропетровська обл., 50024; ідентифікаційний код в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України: 45875458) про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.

Розподіл судових витрат не здійснювати.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржено в порядку та у строки, передбачені статтями 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя М.В. Бондар