13 червня 2025 року ЛуцькСправа № 140/6921/24
Волинський окружний адміністративний суд у складі судді Денисюка Р.С., розглянувши у порядку письмового провадження заяву представника заявника Каверіна Сергія Миколайовича про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Адміністрації Державної прикордонної служби України про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,
Рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 12.09.2024, у даній справі позов задоволено, зокрема, зобов'язано Адміністрацію Державної прикордонної служби України підготувати та надати довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01 січня 2022 року, 01 січня 2023 року відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ, з урахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 30 серпня 2017 року № 704 щодо визначення посадового окладу і окладу за військовим званням шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, на відповідний тарифний коефіцієнт, та з обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії для здійснення обчислення та перерахунку пенсії з 01 лютого 2022 року, 01 лютого 2023 року.
26.02.2025 до суду надійшла заява представника заявника Каверіна С.М. про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення у цій справі на підставі статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) шляхом зобов'язання Адміністрацію Державної прикордонної служби України подати звіт про виконання рішення Волинського окружного адміністративного суду від 12.09.2024 у справі №140/6921/24 у встановлений судом строк.
Вказана заява обґрунтована тим, що на виконання рішення Волинського окружного адміністративного суду від 12.09.2024 у справі №140/6921/24 Адміністрація Державної прикордонної служби України видала довідку від 04.12.2024 № 11/22139-суд про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2023 для перерахунку його пенсії з 01.02.2023 та довідку від 04.12.2024 № 11/22138-суд про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2022 для перерахунку його пенсії з 01.02.2022, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 30.08.2017 № 704, виходячи із розрахункової величини - розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, за посадою, відповідною (аналогічною) його останній штатній посаді: інспектор прикордонної служби 2 категорії - інструктора кінологічного відділення відділу прикордонної служби “ ІНФОРМАЦІЯ_1 » ІІ категорії (тип Б) ІНФОРМАЦІЯ_2 .
У довідках від 04.12.2024 № 11/22138-суд про розмір грошового забезпечення позивача станом на 01.01.2022 та від 04.12.2024 № 11/22139-суд про розмір грошового забезпечення позивача станом на 01.01.2023 відповідач зазначив розміри посадового окладу в розмірі 0,00 грн та премії також у розмірі 0,00 грн.
Зазначення таких розмірів складових грошового забезпечення позивача свідчить про неналежне виконання відповідачем рішення Волинського окружного адміністративного суду від 12.09.2024 по справі № 140/6921/24.
З наведених підстав просив заяву задовольнити та встановити судовий контроль за виконання рішення суду.
Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 17.03.2025 у задоволенні заяви представника заявника ОСОБА_2 про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення відмовлено.
Постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 29.04.2025 ухвалу Волинського окружного адміністративного суду від 17.03.2025 про відмову в задоволенні заяви про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення скасовано та справу направлено до суду першої інстанції для продовження розгляду.
Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 21.05.2025 прийнято до розгляду заяву про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення.
У додатковому письмовому поясненні щодо заяви в порядку статті 382 КАС України відповідач Адміністрація Державної прикордонної служби України зазначила, що на виконання рішення суду від 12.09.2024 у справі №140/6921/24, яке залишене без змін постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 20.11.2024, було направлено до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області супровідним листом від 05.12.2024 за №09/82196-24-вих довідку від 04.12.2024 №11/22138-суд про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом 01.01.2022 для перерахунку пенсії з 01.01.2022 та довідку від 04.12.2024 №11/22139-суд про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом 01.01.2023.
Отже, вважає, що Адміністрація Державної прикордонної служби України судове рішення виконала.
При цьому зазначає, що довідки від 04.12.2024 №11/22138-суд про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом 01.01.2022 для перерахунку пенсії з 01.01.2022 та довідці від 04.12.2024 №11/22139-суд про розмір грошового забезпечення станом 01.01.2023, в яких визначені розміри основних та додаткових видів грошового забезпечення є іншим предметом спору, який виник лише після формування даних довідок та не відноситься до судового рішення в справі № 140/6921/24. Спір щодо визначення конкретних складових довідки виник через зазначення видів грошового забезпечення на конкретну дату 01.01.2022 та 01.01.2023. Отже, заява позивача про встановлення судового контролю за виконанням рішення Волинського окружного адміністративного суду від 12.09.2024р. в справі № 140/6921/24 є безпідставною та не підлягає до задоволенню.
Крім того, на виконання судового рішення Адміністрацією Державної прикордонної служби України вірно було застосовано алгоритм визначення посадового окладу в цілях формування довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, на відповідний тарифний коефіцієнт.
Зазначений в довідках посадовий оклад військовослужбовця за відповідною (аналогічною) останній штатній посаді інспектор прикордонної служби 2 категорії інструктора кінологічного відділення відділу прикордонної служби ІІ категорії (тип Б), до якого застосовано запобіжний захід у вигляді цілодобового домашнього арешту у зв'язку із затриманням в порядку ст.208 КПК України за підозрою у вчиненні кримінального правопорушення, що відповідає приписам п.5 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закон у України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою КМ України № 45 від 13.02.2008. Отже, посадовий оклад ОСОБА_1 не може бути іншим ніж за аналогічною посадою військовослужбоця Держприкордонслужби, якого затримано в порядку ст.208 КПК України за підозрою у вчиненні кримінального правопорушення із застосуванням до нього запобіжного заходу у вигляді цілодобового домашнього арешту.
З огляду на викладене відповідач просив відмовити в задоволенні заяви про встановлення судового контролю.
Заява про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду судом розглянуто у письмовому провадженні без повідомлення (виклику) сторін.
Вивчивши заяву заявника, суд дійшов висновку про її задоволення, з огляду на таке.
19.12.2024 набрав чинності Закон України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення положень про судовий контроль за виконанням судових рішень» від 21.11.2024 № 4094-IX (далі - Закон № 4094-ІХ), яким статтю 382 КАС України викладено у новій редакції, а КАС України доповнено статтями 381-1, 382-1, 382-2, 382-3.
Згідно із пунктом 2 розділу ІІ “Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 4094-ІХ справи у судах першої, апеляційної та касаційної інстанцій, провадження у яких відкрито до набрання чинності цим Законом, розглядаються з урахуванням особливостей, що діють після набрання чинності цим Законом.
Крім того, суд зазначає, що відповідно до частини третьої статті 3 КАС України провадження в адміністративних справах здійснюється відповідно до закону, чинного на час вчинення окремої процесуальної дії, розгляду і вирішення справи.
Відтак, розгляд заяви про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду здійснено судом з урахуванням особливостей, що діють після набрання чинності Законом № 4094-ІХ.
Так, за приписами частин першої, другої статті 381-1 КАС України (тут і надалі - в редакції Закону № 4094-ІХ) судовий контроль за виконанням судових рішень в адміністративних справах здійснює суд, який розглянув справу як суд першої інстанції. Суд може здійснювати судовий контроль за виконанням судового рішення у порядку, встановленому статтями 287, 382-382-3 і 383 цього Кодексу.
Згідно із частиною першою статті 382 КАС України суд, який розглянув адміністративну справу як суд першої інстанції і ухвалив судове рішення, за письмовою заявою особи, на користь якої ухвалено судове рішення і яка не є суб'єктом владних повноважень, або за власною ініціативою може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Відповідно до частин другої, третьої статті 382-1 КАС України за наслідками розгляду заяви суд постановляє ухвалу про її задоволення або відмову у задоволенні та зобов'язання суб'єкта владних повноважень подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення. Встановлений судом строк для подання звіту про виконання судового рішення має бути достатнім для його підготовки. Достатнім є строк, який становить не менше десяти календарних днів з дня отримання суб'єктом владних повноважень відповідної ухвали та не перевищує трьох місяців.
Із матеріалів справи, в тому числі поданої позивачем заяви про встановлення судового контролю, вбачається, що рішення суду в даній справі № 140/6921/24 виконано частково, що стверджується наступним.
Так, рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 12.09.2024 позов ОСОБА_1 задоволено частково, при цьому, зокрема, зобов'язано Адміністрацію Державної прикордонної служби України підготувати та надати довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2022р., 01.01.2023р. відповідно до вимог ст.ст.43 і 63 Закону України № 2262-ХІІ від 09.04.1992р. “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», з урахуванням положень постанови КМ України № 704 від 30.08.2017р. “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» щодо визначення посадового окладу і окладу за військовим званням шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, на відповідний тарифний коефіцієнт, та з обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії для здійснення обчислення та перерахунку пенсії з 01.02.2022р., 01.02.2023р.
Відповідно до п.5 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затв. постановою КМ України № 45 від 13.02.2008р., під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.
Згідно з Інструкцією про порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Державної прикордонної служби України, затвердженого наказом МВС України № 558 від 25.06.2018р.:
розмір окладу за військовим званням військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби) визначається шляхом множення прожиткового мінімуму для працездатних осіб на відповідний тарифний коефіцієнт, установлений у додатку 14 до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (зі змінами) (далі - постанова № 704);
розмір окладу за військовим званням військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби) визначається шляхом множення прожиткового мінімуму для працездатних осіб на відповідний тарифний коефіцієнт, установлений у додатку 14 до постанови № 704;
надбавка за вислугу років - у відсотках до посадового окладу з урахуванням окладу за військовим званням;
надбавка за особливості проходження служби - у відсотках від посадового окладу з урахуванням окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років;
надбавка за кваліфікацію: другий клас - 3 відсотки посадового окладу,-перший клас - 5 відсотків посадового окладу; клас майстра - 7 відсотків посадового окладу;
премія - у відсотках від посадового окладу.
Згідно з виданими Адміністрацією Державної прикордонної служби України довідками розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 визначено за посадою, відповідною (аналогічною) його останній штатній посаді: інспектор прикордонної служби 2 категорії - інструктор кінологічного відділення відділу прикордонної служби “ ІНФОРМАЦІЯ_1 » II категорії (тип Б) ІНФОРМАЦІЯ_2 ; за вказаною посадою встановлений 8 тарифний розряд.
Постановою КМ України № 704 від 30.08.2017р. “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» затверджено тарифну сітку розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців з числа осіб рядового, сержантського і старшинського складу, офіцерського складу (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу, відповідно до якої 8 тарифному розряду відповідає тарифний коефіцієнт - 1,75.
У довідці № 11/22138-суд від 04.12.2024 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2022р. для перерахунку його пенсії з 01.02.2022р. відповідач зазначив наступні розміри основних та додаткових видів грошового забезпечення та премії:
посадовий оклад (0 тарифний розряд, коефіцієнт 0 х 2481) - 0,00 грн., оклад за військовим званням (0,58 х 2481) - 1440 грн., надбавка за вислугу років (40 % ПО +ОВЗ) - 576 грн.; надбавка за особливості проходження служби (40% ПО + ОВЗ + НВР) - 806 грн., премія (116 %) - 0,00 грн.
В довідці № 11/22139-суд від 04.12.2024р. про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2023р. для перерахунку його пенсії з 01.02.2023р. відповідач зазначив наступні розміри основних та додаткових видів грошового забезпечення та премії:
посадовий оклад (0 тарифний розряд, коефіцієнт 0 х 2684) - 0,00 грн., оклад за військовим званням (0,58 х 2684) - 1560 грн., надбавка за вислугу років (40% ПО +ОВЗ) - 624 грн.; надбавка за особливості проходження служби (40% ПО + ОВЗ + НВР) - 873 грн. 60 коп., премія (245 %) - 0,00 грн.
Зазначаючи у виданих довідках розмір посадового окладу 0,00 грн., відповідач виходив з того, що у грошовому атестаті № 13 від 09.01.2023р. посадовий оклад ОСОБА_1 зазначений в розмірі 0,00 грн, оскільки з 28.01.2017р. ОСОБА_1 було припинено виплату грошового забезпечення у зв'язку з його затриманням в порядку ст.208 КПК України за підозрою у вчиненні кримінального правопорушення та застосуванням з 28.01.2017р. запобіжного заходу у вигляді цілодобового домашнього арешту на 2 місяці з моменту затримання.
Водночас, на думку суду, таке обчислення посадового окладу в цілях формування довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій не відповідає приписам п.5 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затв. постановою КМ України № 45 від 13.02.2008р., та Інструкції про порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Державної прикордонної служби України, затв. наказом МВС України № 558 від 25.06.2018р.
При цьому, під час перерахунку пенсії за вислугу років враховується грошове забезпечення на момент виникнення права на перерахунок пенсії саме за відповідною чи аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням, а не виходячи зі складових, які отримував саме позивач.
На противагу викладеному, під час призначення пенсії за вислугу років враховується розмір посадового окладу, установлений за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням на підставі відомостей, зазначених у грошовому атестаті та довідці про щомісячні додаткові види грошового забезпечення та премію.
Отже, за встановлених обставин, у контексті наведених вимог законодавства, яким врегульовані спірні правовідносини, суд дійшов висновку, що оскільки рішення Волинського окружного адміністративного суду від 12.09.2024 у справі № 140/6921/24, яке набрало законної сили ще 20.11.2024, залишається невиконаним, а тому наявні правові підстави для задоволення заяви представника позивача про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду у даній справі.
Таким чином, враховуючи наведене, суд вважає, що слід встановити тридцятиденний строк з моменту отримання цієї ухвали для подання звіту про виконання рішення Волинського окружного адміністративного суду від 12.09.2024 у справі № 140/6921/24.
Керуючись ст.ст.243, 248, 256, 382 - 382-3 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Заяву представника позивача про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду у даній справі задовольнити.
Встановити відповідачу (боржнику) Адміністрації Державної прикордонної служби України тридцятиденний строк з моменту отримання цієї ухвали - для подання до Волинського окружного адміністративного суду звіту про виконання рішення Волинського окружного адміністративного суду від 12 вересня 2024 року у справі № 140/6921/24 за позовом ОСОБА_1 до Адміністрації Державної прикордонної служби України про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії.
Роз'яснити, що звіт суб'єкта владних повноважень про виконання судового рішення має відповідати вимогам, встановленим частинами другою, третьою статті 382-2 КАС України.
Ухвала набирає законної сили в порядку та строки, визначені статтею 256 КАС України, та може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення.
Суддя Р.С. Денисюк