16 червня 2025 року ЛуцькСправа № 640/4465/21
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
судді Стецика Н.В.,
розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом Департаменту з питань державного архітектурно-будівельного контролю міста Києва виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) до Товариства з обмеженою відповідальністю «Рембудмашкомплекс» про припинення права на виконання підготовчих робіт,
Департамент з питань державного архітектурно-будівельного контролю міста Києва виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) (далі також - Департамент, позивач) звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «Рембудмашкомплекс» (далі також - ТОВ «Рембудмашкомплекс», відповідач) про припинення права на виконання підготовчих робіт.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідно до наказу від 12.01.2021 №27 та на підставі необхідності проведення перевірки достовірності даних, наведених у повідомленні про початок виконання підготовчих робіт від 15.10.2020 №КВ 020201012834, Департаментом проведено позапланову перевірку дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм і правил на об'єкті «Будівництво житлового будинку з вбудовано-прибудованими приміщеннями та підземним паркінгом на вул. Антона Цедіка, 14-а у Шевченківському районні міста Києва».
В ході проведення перевірки виявлено встановлення огородження будівельного майданчику за межами земельної ділянки з кадастровим номером 8000000000:88:059:0019, яка використовується ТОВ «Рембудмашкомплекс» на підставі договору оренди земельної ділянки від 12.06.2020 року №438.
Тобто, відповідачем самовільно зайнято суміжні земельні ділянки, які не виділялися в установленому порядку для будівництва об'єкта, із сторони вул. Антона Цедіка, вул. І. Шевцова, пров. Пархоменка, чим порушено вимоги абз. 6 ст. 27 Закону України «Про архітектурну діяльність».
Окрім того, в ході проведення перевірки встановлено, що на будівельному майданчику знесено будівлі, влаштовано конструкції шпунтового огородження котловану та розпочато будівельні роботи шляхом влаштування котловану без документа, що надає право на виконання будівельних робіт, чим порушено п. 3 ч. 1, ч. 7 ст. 34, ч. 1 ст. 37 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності».
З посиланням на відповідні положення Закону «Про регулювання містобудівної діяльності» позивач зазначає, що у разі виявлення відповідним органом державного архітектурно-будівельного контролю факту подання замовник будівництва недостовірних даних, наведених у надісланому повідомленні, які є підставою вважати об'єкт самочинним будівництвом, зокрема, якщо він збудований або будується на земельній ділянці, що не була відведена для цієї мети без належно розробленого та затвердженого проекту, відповідний орган державного архітектурно-будівельного контролю звертається до суду із позовом, зокрема про припинення права на початок виконання підготовчих робіт, набутого на підставі поданого повідомлення.
Саме тому, з метою захисту прав та інтересів громади, запобігання можливих суспільно значимих несприятливих наслідків, порушення відповідних норм і правил, Департамент звертається до суду з позовною заявою про припинення права на початок виконання підготовчих робіт, набутого відповідачем на підставі поданого повідомлення про початок виконання підготовчих робіт «Будівництво житлового будинку з вбудовано-прибудованими приміщеннями та підземним паркінгом на вул. Антона Цедіка, 14-а у Шевченківському районні міста Києва» від 15.10.2020 № КВ 020201012834.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 25.02.2021 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі №640/4465/21, вирішено, що справа підлягає розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та виклику учасників справи (а.с.73).
Законом України «Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду» від 13.12.2022 №2825-IX ліквідовано Окружний адміністративний суд міста Києва, утворено Київський міський окружний адміністративний суд із місцезнаходженням у місті Києві.
Пунктом 2 розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону №2825-IX (в редакції Закону України «Про внесення зміни до пункту 2 розділу II «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду» щодо забезпечення розгляду адміністративних справ» від 16.07.2024 №3863-IX , який набрав чинності 26.09.2024) установлено, що з дня набрання чинності цим Законом Окружний адміністративний суд міста Києва припиняє здійснення правосуддя. До початку роботи Київського міського окружного адміністративного суду справи, підсудні окружному адміністративному суду, територіальна юрисдикція якого поширюється на місто Київ, розглядаються та вирішуються Київським окружним адміністративним судом, крім випадку, передбаченого абзацом четвертим цього пункту. Не розглянуті Окружним адміністративним судом міста Києва адміністративні справи, які були передані до Київського окружного адміністративного суду та розподілені між суддями до набрання чинності Законом №3863-ІХ, розглядаються та вирішуються Київським окружним адміністративним судом.
Інші адміністративні справи, які не розглянуті Окружним адміністративним судом міста Києва, у тому числі ті, що передані до Київського окружного адміністративного суду до набрання чинності Законом №3863-ІХ, але не розподілені між суддями (крім справ, підсудність яких визначена частиною першою статті 27, частиною третьою статті 276, статтями 289-1, 289-4 КАС України), передаються на розгляд та вирішення іншим окружним адміністративним судам України шляхом їх автоматизованого розподілу між цими судами з урахуванням навантаження, за принципом випадковості та відповідно до хронологічного надходження справ у порядку, визначеному Державною судовою адміністрацією України.
Ухвалою судді Волинського окружного адміністративного суду Стецика Н.В. від 03.03.2025 адміністративну справу №640/4465/21 прийнято до провадження. Визначено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи (у письмовому провадженні), запропоновано учасникам справи у п'ятнадцятиденний строк з дня вручення цієї ухвали надати суду додаткові пояснення у справі щодо позовних вимог та заперечень на них (а.с.85-86).
Відповідач правом на подання відзиву на позовну заяву не скористався, доказів у спростування позовних вимог не надав, про причини неподання відзиву суд не повідомив.
Про розгляд даної справи Волинським окружним адміністративним судом відповідач був повідомлений належним чином, що підтверджується довідкою про доставку електронного листа в електронний кабінет ТОВ «Рембудмашкомплекс» від 03.03.2025 (а.с.87).
Відповідно до ч. 6 ст. 162 КАС України, у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Враховуючи достатність часу, наданого учасникам справи для подання доказів, приймаючи до уваги принципи змагальності та диспозитивності судового процесу, що закріплені у статті 129 Конституції України та статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України, суд вважає, що ним створені належні умови для учасників судового процесу в реалізації останніми своїх прав, передбачених КАС України для висловлення своєї правової позиції у спорі та надання відповідних доказів.
Матеріали справи містять достатньо документів, необхідних для вирішення спору по суті та прийняття обґрунтованого рішення.
Дослідивши письмові докази, перевіривши доводи позову, суд встановив такі обставини.
12.06.2020 між ТОВ «Рембудмашкомплекс» (Орендар) та Київською міською радою (Орендодавець) укладено договір оренди земельної ділянки відповідно до якого Орендодавець, на підставі рішення Київської міської ради від 12.12.2019 №346/7919 передає, а Орендар приймає в оренду (строкове платне користування) земельну ділянку (далі - об'єкт оренди або земельна ділянка), визначену цим договором, для будівництва житлового будинку з вбудованими-прибудованими приміщеннями та підземним паркінгом, яка перебуває у комунальній власності територіальної громади міста Києва в особі Київської міської ради.
Відповідно до п. 2.1. вказаного договору об'єктом оренди є земельна ділянка з наступними характеристиками: кадастровий номер - 8000000000:88:059:0019; місце розташування - вул. Антона Цедіка, 14-а у Шевченківському районні міста Києва; цільове призначення - 02.10. для будівництва і обслуговування багатоквартирного житлового будинку з об'єктами торгово-розважальної та ринкової інфраструктури; категорії земель - землі житлової та громадської забудови; вид користування - для будівництва житлового будинку з вбудованими-прибудованими приміщеннями та підземним паркінгом; розмір (площа) - 0,3762 (нуль цілих три тисячі сімсот шістдесят дві десятитисячні) га (а.с.58-62).
09.10.2020 ТОВ «Рембудмашкомплекс» подано до Департаменту з питань державного архітектурно-будівельного контролю міста Києва виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) повідомлення про початок підготовчих робіт щодо об'єкта будівництва «Будівництво житлового будинку з вбудовано-прибудованими приміщеннями та підземним паркінгом на вул. Антона Цедіка, 14-А у Шевченківському районні міста Києва» в якому зазначені наступні відомості:
замовник будівництва: ТОВ «Рембудмашкомплекс»;
вид будівництва: нове будівництво;
генеральний підрядник: ТОВ «Техно Стиль Груп»;
інформація про земельну ділянку на якій здійснюється будівництво: кадастровий номер земельної ділянки 8000000000:88:059:0019; договір оренди земельної ділянки від 12.06.2020 року №438, витяг з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, індексний номер 212343908 від 12.06.2020, реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна 1632387080000 (а.с.13-15).
Відповідно до Законів України «Про регулювання містобудівної діяльності», «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», Порядку здійснення державного архітектурно-будівельного контролю, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.05.2011 №553, Положення про Департамент з питань державного архітектурно-будівельного контролю міста Києва виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), затвердженого розпорядженням виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) від 01.10.2015 №978 (у редакції розпорядження виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) від 31.12.2020 №2110), та на підставі необхідності перевірки достовірності даних, наведених у повідомленні про початок виконання підготовчих робіт, Департаментом з питань державного архітектурно-будівельного контролю міста Києва виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) видано наказ №27 від 12.01.2021 про проведення позапланової перевірки товариства з обмеженою відповідальністю «Рембудмашкомплекс» на предмет дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм і правил на об'єкті: «Будівництво житлового будинку з вбудовано-прибудованими приміщеннями та підземним паркінгом на вул. Антона Цедіка, 14-а у Шевченківському районі м. Києва» (кадастровий номер земельної ділянки 8000000000:88:059:0019) (а.с.16).
За результатом проведення заходу державного нагляду (контролю) щодо дотримання відповідачем вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності посадовими особами позивача складено акт б/н від 27.01.2021 (а.с.25-49) згідно якого встановлено наступні порушення вимог законодавства:
1) абз. 6 ст. 27 Закону України «Про архітектурну діяльність», а саме: під час перевірки надано проект підготовчого періоду 07/2020-ПрПП «Будівництво житлового будинку з вбудовано-прибудованими приміщеннями та підземним паркінгом по вул. Антона Цедіка, 14а у Шевченківському районі м. Києва», розробленого товариством з обмеженою відповідальністю «Рембудмашкомплекс», який у собі містить зокрема будгенплан (М 1:500) на підготовчий період будівництва. Розглянувши зазначений вище проект підготовчого періоду, з'ясовано, що об'єкт будівництва огороджено відповідно до будгенплану (М 1:500) на підготовчий період будівництва, яким передбачено встановлення огородження будівельного майданчику за межами земельної ділянки з кадастровим номером 8000000000:88:059:0019, яка використовується товариством з обмеженою відповідальністю «Рембудмашкомплекс» на підставі договору оренди земельної ділянки від 12.06.2020 №38, тобто із самовільним зайняттям суміжних земельних ділянок, які не виділялися в установленому порядку для будівництва об'єкта із сторони вул. Антона Цедіка, вул. І. Шевцова, пров. Пархоменка;
2) п. 3 ч.1 ст. 34, ч. 7 ст. 34, ч. 1 ст. 37 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», а саме: під час виїзду на місце встановлено, що на будівельному майданчику знесено будівлі, влаштовано конструкції шпунтового огородження котловану та розпочаті будівельні роботи шляхом влаштування котловану без документа, що надає право на виконання будівельних робіт. Відповідно до інформації, яка розміщена у Реєстрі будівельної діяльності на порталі Єдиної державної електронної системи в сфері будівництва за реєстраційним номером ІУ 013201228942 та відповідно до наданого Експертного звіту (позитивний) щодо розгляду проектної документації на будівництво за проектом «Будівництво житлового будинку з вбудовано- прибудованими приміщеннями та підземним паркінгом по вул. Антона Цедіка, 14а у Шевченківському районі м. Києва» затвердженого директором товариства з обмеженою відповідальністю «Інспектрум» від 27.11.2020 №014-20/П, об'єкт будівництва «Будівництво житлового будинку з вбудовано-прибудованими приміщеннями та підземним паркінгом по вул. Антона Цедіка, 14а у Шевченківському районі м. Києва» віднесено до класу наслідків (відповідальності) об'єктів - ССЗ. Згідно з частиною першою статті 7 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» здійснення дозвільних та реєстраційних функцій у сфері містобудівної діяльності та державного архітектурно-будівельного контролю щодо усіх об'єктів будівництва, віднесених до значних наслідків (ССЗ), покладається на центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань державного архітектурно-будівельного контролю та нагляду - Державну архітектурно-будівельну інспекцію України.
У зв'язку з виявленням факту подання відповідачем недостовірних даних у повідомленні про початок підготовчих робіт, виконання будівельних робіт без дозволу на проведення таких робіт, керуючись ст. 39-1 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», Департамент звернувся до суду з даним адміністративним позовом.
Предметом спору у даній справі є наявність або відсутність підстав для припинення права на початок виконання будівельних робіт, набуте ТОВ «Рембудмашкомплекс» на підставі поданого повідомлення про початок виконання будівельних робіт на об'єкті будівництва «Будівництво житлового будинку з вбудовано-прибудованими приміщеннями та підземним паркінгом по вул. Антона Цедіка, 14-а у Шевченківському районі м. Києва».
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Питання отримання документів, які надають право виконувати будівельні роботи, визначено Законом України «Про регулювання містобудівної діяльності» від 17.02.2011 №3038-VI (далі - Закон №3038-VI, в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин) та Порядком виконання підготовчих та будівельних робіт, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 13.04.2011 №466 (далі - Порядок №466, в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин).
Також Закон №3038-VI встановлює правові та організаційні основи містобудівної діяльності і спрямований на забезпечення сталого розвитку територій з урахуванням державних, громадських та приватних інтересів.
Згідно із пунктом 1 частини третьої статті 6 Закону №3038-VI до органів державного архітектурно-будівельного контролю належать, у тому числі, структурні підрозділи з питань державного архітектурно-будівельного контролю Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій.
Відповідно до пунктів 6, 7 частини першої статті 7 Закону №3038-VI управління у сфері містобудівної діяльності та архітектурно-будівельного контролю здійснюється, у тому числі, шляхом:
контролю за дотриманням законодавства у сфері містобудівної діяльності, вимог будівельних норм, державних стандартів і правил, положень містобудівної документації всіх рівнів, вихідних даних для проектування об'єктів містобудування (далі - вихідні дані), проектної документації;
надання (отримання, реєстрації), відмови у видачі чи анулювання (скасування) документів, що дають право на виконання підготовчих та будівельних робіт, прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів (крім анулювання (скасування) документів, що засвідчують прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів).
Частиною п'ятою статті 34 Закону №3038-VI передбачено, що контроль за виконанням підготовчих та будівельних робіт здійснюється органами державного архітектурно-будівельного контролю.
Приписами частини 2 статті 39-1 Закону №3038-VI визначено, що у разі виявлення відповідним органом державного архітектурно-будівельного контролю факту подання недостовірних даних, наведених у надісланому повідомленні чи зареєстрованій декларації, які є підставою вважати об'єкт самочинним будівництвом, зокрема, якщо він збудований або будується на земельній ділянці, що не була відведена для цієї мети, або без відповідного документа, який дає право виконувати будівельні роботи, чи без належно затвердженого проекту або будівельного паспорта, а також у разі набрання законної сили судовим рішенням про скасування містобудівних умов та обмежень відповідний орган державного архітектурно-будівельного контролю та нагляду звертається до суду із позовом про скасування реєстрації такої декларації або про припинення права на виконання підготовчих або будівельних робіт, набутого на підставі поданого повідомлення.
Отже в розумінні положень пункту 1 частини третьої статті 6, пунктів 6, 7 частини першої статті 7, частини п'ятої статті 34, частини другої статті 39-1 Закону №3038-VI Департамент наділений повноваженнями на звернення до суду із позовом про припинення права на виконання будівельних робіт, набутого на підставі повідомлення про початок виконання будівельних робіт.
Згідно із ч. 1 ст. 35 Закону №3038-VI після набуття права на земельну ділянку та відповідно до її цільового призначення замовник може виконувати підготовчі роботи, визначені будівельними нормами і правилами, з повідомленням органу державного архітектурно-будівельного контролю. Форма повідомлення про початок виконання підготовчих робіт, порядок його подання, форма повідомлення про зміну даних у поданому повідомленні визначаються Кабінетом Міністрів України
Виконання підготовчих робіт може здійснюватися на підставі повідомлення про початок виконання будівельних робіт чи дозволу на виконання будівельних робіт. Виконання підготовчих робіт без подання повідомлення про початок виконання підготовчих робіт, повідомлення про початок виконання будівельних робіт або отримання дозволу на виконання будівельних робіт забороняється (ч. 2 ст. 35 Закону №3038-VI).
Відповідно до частини 11 статті 35 Закону №3038-VI повідомлення про початок виконання підготовчих робіт, зміну даних у поданому повідомленні, зміну даних у відомостях про початок виконання підготовчих робіт, які містяться в Реєстрі будівельної діяльності, припинення права на початок виконання підготовчих робіт, які подані в електронній формі через електронний кабінет або іншу державну інформаційну систему, інтегровану з електронною системою, включаються до Реєстру будівельної діяльності автоматично в режимі реального часу з присвоєнням реєстраційного номера в цьому реєстрі та оприлюднюються на порталі електронної системи.
У повідомленні про початок виконання підготовчих робіт та у Реєстрі будівельної діяльності зазначається, зокрема, така інформація:
кадастровий номер земельної ділянки (для земельних ділянок, право власності чи користування на які виникло до 2004 року, - за наявності) або відмітка про випадок, визначений частиною четвертою статті 34 цього Закону та/або частиною першою статті 12-1 Закону України «Про правовий режим території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи»;
ідентифікатор об'єкта будівництва (закінченого будівництвом об'єкта) (для об'єктів, яким присвоєно ідентифікатор об'єкта будівництва (закінченого будівництвом об'єкта) до подання повідомлення).
Відповідно до пункту 13 Порядку №466 повідомлення про початок виконання підготовчих робіт, повідомлення про початок виконання будівельних робіт щодо об'єктів, будівництво яких здійснюється на підставі будівельного паспорта, та повідомлення про початок виконання будівельних робіт щодо об'єктів, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об'єктів з незначними наслідками (СС1) (далі - повідомлення), повідомлення про зміну даних у зазначених повідомленнях за формою згідно з додатками 1, 2 і 2-1 до цього Порядку подається замовником (його уповноваженою особою) до відповідного органу державного архітектурно-будівельного контролю через центр надання адміністративних послуг або через електронний кабінет шляхом подання засобами програмного забезпечення Єдиного державного веб-порталу електронних послуг або заповнюється та надсилається рекомендованим листом з описом вкладення до центру надання адміністративних послуг
Орган державного архітектурно-будівельного контролю протягом п'яти робочих днів з дня надходження повідомлення забезпечує внесення інформації, зазначеної у повідомленні, до реєстру згідно з цим Порядком. У випадках, встановлених у Порядку ведення першої черги Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва під час реалізації експериментального проекту, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 01.07.2020 №559, у разі подання повідомлення через електронний кабінет внесення до реєстру інформації, зазначеної у повідомленні, здійснюється в день його надходження автоматично за допомогою програмних засобів ведення реєстру.
Згідно із пункту 11 Порядку №466 замовник несе відповідальність за повноту та достовірність даних, зазначених у поданому ним повідомленні, за виконання будівельних робіт без подання повідомлення та за порушення вимог, визначених цим Порядком, відповідно до Закону України «Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності» та Кодексу України про адміністративні правопорушення.
З аналізу наведених законодавчих норм вбачається, що реєстрація повідомлення про початок підготовчих робіт є підставою для виконання виключно підготовчих робіт. Відповідальність за повноту та достовірність інформації, наведеної в повідомленні, несе замовник будівництва (особа, яка подає повідомлення).
Як встановлено судом, ТОВ «Рембудмашкомплекс» є замовником об'єкта будівництва «Будівництво житлового будинку з вбудовано-прибудованими приміщеннями та підземним паркінгом на вул. Антона Цедіка, 14-А у Шевченківському районні міста Києва».
09.10.2020 відповідачем подано до Департаменту з питань державного архітектурно-будівельного контролю міста Києва виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) повідомлення про початок підготовчих робіт щодо об'єкта будівництва «Будівництво житлового будинку з вбудовано-прибудованими приміщеннями та підземним паркінгом на вул. Антона Цедіка, 14-А у Шевченківському районні міста Києва».
Відповідно приписів частини 9 статті 35 Закону №3038-VI право на початок виконання підготовчих робіт, набуте на підставі поданого повідомлення, може бути припинено відповідним органом державного архітектурно-будівельного контролю у разі:
1) подання замовником заяви про припинення права, набутого на підставі повідомлення про початок виконання підготовчих робіт;
2) отримання відомостей про ліквідацію юридичної особи, що є замовником;
3) на підставі судового рішення, що набрало законної сили.
Згідно з п. 15 Порядку №466 у разі виявлення органом державного архітектурно-будівельного контролю недостовірних даних, наведених у надісланому повідомленні, які не є підставою вважати об'єкт самочинним будівництвом відповідно до статті 39-1 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», орган державного архітектурно-будівельного контролю письмово в паперовій або електронній формі через електронний кабінет повідомляє замовникові протягом одного робочого дня з дня такого виявлення.
У разі виявлення відповідним органом державного архітектурно-будівельного контролю факту подання наведених у надісланому повідомленні недостовірних даних, які є підставою вважати об'єкт самочинним будівництвом, зокрема якщо він збудований або будується на земельній ділянці, що не була відведена для цієї мети, або без відповідного документа, який дає право виконувати будівельні роботи, чи без належно затвердженого проекту або будівельного паспорта, а також у разі скасування містобудівних умов та обмежень, право на початок виконання підготовчих або будівельних робіт, набуте на підставі поданого повідомлення, підлягає скасуванню відповідним органом державного архітектурно-будівельного контролю.
Орган державного архітектурно-будівельного контролю також скасовує право на початок виконання підготовчих або будівельних робіт, набуте на підставі поданого повідомлення, за рішенням суду, що набрало законної сили.
На підставі наказу №27 від 12.01.2021 про проведення позапланової перевірки Департаментом проведено перевірку відповідача на предмет дотримання останнім вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм і правил на об'єкті: «Будівництво житлового будинку з вбудовано-прибудованими приміщеннями та підземним паркінгом на вул. Антона Цедіка, 14-а у Шевченківському районі м. Києва» (кадастровий номер земельної ділянки 8000000000:88:059:0019).
В ході проведення перевірки встановлено, що відповідно до поданого ТОВ «Рембудмашкомплекс» повідомлення про початок виконання підготовчих робіт будівництво житлового будинку планується здійснити на земельній ділянці з кадастровим номером 8000000000:88:059:0019 за адресою: вул. Антона Цедіка, 14А у Шевченківському районі м. Києва, що перебуває в користуванні відповідача на підставі договору оренди земельної ділянки від 12.06.2020 №438.
Розглянувши проект підготовчого періоду встановлено, то об'єкт будівництва огороджено відповідно до будгенплану (М 1:500) на підготовчий період будівництва, яким передбачено встановлення огородження будівельного майданчику за межами земельної ділянки з кадастровим номером 8000000000:88:059:0019, яка використовується відповідачем на підставі договору оренди земельної ділянки від 12.06.2020 року №438 (пункт 1 Розділу VIII. Опис виявлених порушень вимог законодавства Акту від 27.01.2021).
Таким чином, ТОВ «Рембудмашкомплекс» самовільно зайнято суміжні земельні ділянки, які не виділялися в установленому порядку для будівництва об'єкта, із сторони вул. Антона Цедіка, вул. І. Шевцова, пров. Пархоменка, чим порушено вимоги абз. 6 ст. 27 Закону України «Про архітектурну діяльність» згідно положень якої замовники та підрядники під час створення об'єкта архітектури зобов'язані: не порушувати під час організації і виконання будівельних робіт законні права та інтереси користувачів прилеглих земельних ділянок, власників розташованих на них будинків і споруд. відшкодовувати завдані їм збитки відповідно до закону.
Як наслідок, Департамент прийшов висновку, що відповідачем, як замовником будівництва, наведені недостовірні дані у повідомленні про початок виконання підготовчих робіт «Будівництво житлового будинку з вбудовано-прибудованими приміщеннями та підземним паркінгом на вул. Антона Цедіка, 14-А у Шевченківському районні міста Києва» від 15.10.2020 №КВ 020201012834, в частині використання земельної ділянки, оскільки ТОВ «Рембудмашкомплекс» у розробленому проекті передбачено встановлення огородження будівельного майданчику за межами земельної ділянки з кадастровим номером 8000000000;88:059:0019, що перебуває в оренді замовника будівництва та розпочато виконання підготовчих робіт, зокрема і на суміжних земельних ділянках, що не перебувають на праві власності або оренди у ТОВ «Рембудмашкомплекс».
Окрім того, в ході проведення перевірки встановлено, що на будівельному майданчику знесено будівлі, влаштовано конструкції шпунтового огородження котловану та розпочато будівельні роботи шляхом влаштування котловану без документа, що надає право на виконання будівельних робіт (пункт 2 Розділу VIII. Опис виявлених порушень вимог законодавства Акту від 27.01.2021).
Відповідно до витягу з Експертного звіту (позитивний) щодо розгляду проектної документації на будівництво за проектом «Будівництво житлового будинку з вбудовано- прибудованими приміщеннями та підземним паркінгом по вул. Антона Цедіка, 14а у Шевченківському районі м. Києва», затвердженого директором товариства з обмеженою відповідальністю «Інспектрум» від 27.11.2020 №014-20/П, об'єкт будівництва «Будівництво житлового будинку з вбудовано- прибудованими приміщеннями та підземним паркінгом по вул. Антона Цедіка, 14а у Шевченківському районі м. Києва» віднесено до класу наслідків (відповідальності) об'єктів - ССЗ (а.с.50)
Пунктом 3 частини 1 статті 34 Закону №3038-VI визначено, що замовник має право виконувати будівельні роботи після видачі замовнику органом державного архітектурно-будівельного контролю дозволу на виконання будівельних робіт - щодо об'єктів, які за класом наслідків (відповідальності) належать до об'єктів з середніми (СС2) та значними (СС3) наслідками або підлягають оцінці впливу на довкілля згідно із Законом України «Про оцінку впливу на довкілля».
Відповідно до ч. 5 ст. 35 Закону №3038-VI повідомлення про початок виконання підготовчих робіт не дає права на виконання будівельних робіт.
Приписами частини 7 статті 34 Закону №3038-VI визначено, що виконання будівельних робіт без відповідного документа, передбаченого цією статтею, вважається самочинним будівництвом і тягне за собою відповідальність згідно із законом.
Відповідно до даних, які розміщені у Реєстрі будівельної діяльності на порталі Єдиної державної електронної системи в сфері будівництва (е-construction.gov.ua) за реєстраційним номером ІУ 013201228942 інформація про отримання ТОВ «Рембудмашкомплекс» дозволу на виконання будівельних робіт відсутня.
У контексті правовідносин, що склалися між сторонами у цій справі, суд зазначає, що за змістом норм частини другої статті 39-1 Закону №3038-VI припинення права на виконання підготовчих або будівельних робіт, набутого на підставі поданого повідомлення, здійснюється у судовому порядку за позовом відповідного органу державного архітектурно-будівельного контролю та нагляду в разі виявлення цим органом факту подання недостовірних даних, наведених у надісланому повідомленні чи зареєстрованій декларації, які є підставою вважати об'єкт самочинним будівництвом, зокрема, якщо він збудований або будується на земельній ділянці, що не була відведена для цієї мети, або без відповідного документа, який дає право виконувати будівельні роботи, чи без належно затвердженого проекту або будівельного паспорта, а також у разі набрання законної сили судовим рішенням про скасування містобудівних умов та обмежень.
Оскільки питання про припинення права на виконання підготовчих або будівельних робіт, набутого на підставі поданого повідомлення, а також скасування декларації вирішується у судовому порядку, то на цю процедуру поширюється дія норм КАС України, який визначає юрисдикцію та повноваження адміністративних судів, встановлює порядок здійснення судочинства в адміністративних судах (частина перша статті 1 цього Кодексу).
Так, згідно із положеннями частини першої, статті 7, частин першої, четвертої статті 9 КАС України суд вирішує справи відповідно до Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.
Розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Суд вживає визначені законом заходи, необхідні для з'ясування всіх обставин у справі, у тому числі щодо виявлення та витребування доказів з власної ініціативи.
Частинами першою, другою статті 72 КАС України встановлено, що доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Ці дані встановлюються такими засобами, зокрема: 1) письмовими, речовими і електронними доказами; 2) висновками експертів; 3) показаннями свідків.
Докази повинні відповідати визначеним у статтях 73-76 КАС України критеріям належності, допустимості, достовірності та достатності, а обов'язок доказування, за загальним правилом, встановленим у частині першій статті 77 цього Кодексу, покладається на кожну з сторін, яка повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
За правилами частин першої, другої статті 90 цього ж Кодексу суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили.
Зміст викладених положень дає підстави стверджувати, що КАС України не встановлює жодних особливостей щодо звернення до суду з позовом органу державного архітектурно - будівельного контролю та нагляду про припинення права на виконання підготовчих або будівельних робіт, набутого на підставі поданого повідомлення, а також розгляду цієї категорії спорів, зокрема не визначає того, що поданню такого позову повинно передувати обов'язкове проведення заходів державного архітектурно - будівельного контролю і що обставини самочинного будівництва можуть підтверджуватися лише складеними за результатом проведення таких заходів актами та/або розпорядчими документами контролюючого органу, як то приписи, протоколи, розпорядження тощо.
Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 17.10.2023 у справі №440/12326/21.
Департаментом доведено належними доказами факт порушення ТОВ «Рембудмашкомплекс» вимог містобудівного законодавства, які за змістом норм частини другої статті 39-1 Закону №3038-VI є підставою для припинення права на виконання підготовчих робіт на вказаному у даному рішенні об'єкті будівництва.
В свою чергу, відповідачем не наведено суду достатньо обставин та не надано доказів, які б довели відсутність вчинених ним порушень у сфері містобудівної діяльності.
З огляду на зазначене, оскільки встановлені під час перевірки позивачем порушення знайшли своє підтвердження під час розгляду даної справи, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позову.
Решта доводів та заперечень учасників справи висновків суду по суті позовних вимог не спростовують. Слід зазначити, що згідно практики Європейського суду з прав людини та зокрема, рішення у справі «Серявін та інші проти України» від 10.02.2010, заява 4909/04, відповідно до п. 58 якого суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі «Руїс Торіха проти Іспанії» від 09.12.1994, серія A, №303-A, п. 29).
Щодо питання розподілу судових витрат суд зазначає, що відповідно до ч. 2.ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз. У даній справі такі витрати відсутні.
Керуючись ст. ст. 9, 72-73, 77, 90, 242, 245, 255, 295 КАС України, суд
Адміністративний позов Департаменту з питань державного архітектурно-будівельного контролю міста Києва виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) до Товариства з обмеженою відповідальністю «Рембудмашкомплекс» про припинення права на виконання підготовчих робіт задовільнити повністю.
Припинити право на початок виконання підготовчих робіт, набуте на підставі поданого Товариством з обмеженою відповідальністю «Рембудмашкомплекс» повідомлення про початок виконання підготовчих робіт на об'єкт будівництва «Будівництво житлового будинку з вбудовано-прибудованими приміщеннями та підземним паркінгом на вул. Антона Цедіка, 14-А у Шевченківському районні міста Києва» від 15.10.2020 №КВ020201012834.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня його підписання.
Повний текст рішення суду складено та підписано судом 16 червня 2025 року.
Позивач: Департамент з питань державного архітектурно-будівельного контролю міста Києва виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) (01001, Україна, місто Київ, вулиця Хрещатик, будинок, 32-А, Код ЄДРПОУ 40224921)
Відповідач: Товариство з обмеженою відповідальністю «Рембудмашкомплекс» (02094, Україна, місто Київ, провулок Червоногвардійський, будинок, 13-А, кімната, 4; код ЄДРПОУ 33055664).
Суддя Н. В. Стецик