Справа № 296/5857/25
3/296/1506/25
"12" червня 2025 р. м.Житомир
Корольовський районний суд м Житомира в складі
Головуючої судді Шимон Л.С.,
при секретарі Бричук Ю.В.,
за участю прокурора Крігер Л.,
особи, яка притягується до відповідальності,
розглянувши матеріали, які надійшли з управління стратегічних розслідувань в Житомирській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянку України, працюючої діловодом-провідним документознавцем Головного управління державної казначейської служби у Житомирській області, проживаючої за адресою АДРЕСА_1 ,
за ч.1 ст.172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
ОСОБА_1 , будучи у період з 10.05.2022 року по 02.03.2023 року провідним спеціалістом сектору туризму та охорони культурної спадщини Управління культури та туризму Житомирської обласної державної адміністрації та відповідно до п.«в» п.1 ч.1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції» суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцією, в порушення вимог частини другої статті 45 Закону несвоєчасно без поважних причин подала декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, яка припинила свої повноваження, за 2023 рік, чим порушила вимоги, передбачені чинним законодавством України.
Так, на підставі наказу т.в.о. начальника Управління культури та туризму Житомирської обласної державної адміністрації «Про особовий склад» №4-к від 09.05.2022 ОСОБА_1 призначено на посаду провідного спеціаліста сектору туризму та охорони культурної спадщини Управління культури та туризму Житомирської обласної державної адміністрації з 10.05.2022р. та присвоєно 9 ранг державного службовця в межах категорії «В» посад державної служби.
Наказом в.о. начальника Управління культури та туризму Житомирської обласної державної адміністрації «Про звільнення ОСОБА_1 » від 01.03.2023 року №22-к ОСОБА_1 звільнено з посади провідного спеціаліста сектору туризму та охорони культурної спадщини Управління культури та туризму Житомирської обласної державної адміністрації з 02.03.2023р. за угодою сторін.
Приписами статті 3 Закону визначено коло осіб, на яких поширює свою дію цей Закон, зокрема підпунктом «в» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону передбачено його розповсюдження на державних службовців. Отже, ОСОБА_1 є суб'єктом відповідальності за адміністративні правопорушення, пов'язані із корупцією, у тому числі за ч. 1 ст. 172-6 КпАП України.
Відповідно до ч.2 статті 45 Закону України «Про запобігання корупції», особи, які припинили діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, або іншу діяльність, зазначену у п.1 ч.1 ст.3, зобов'язані наступного року після припинення діяльності подавати в установленому ч.1 цієї статті порядку декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік.
Пунктом 5 частини 1 статті 12 Закону передбачено, що Національне агентство з питань запобігання корупції з метою виконання покладених на нього повноважень має приймати з питань, що належать до його компетенції, обов'язкові для виконання нормативно-правові акти.
Згідно Указу Президента України від 24.02.2022 №64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» було введено воєнний стан на усій території України, строк дії якого неодноразово продовжувався.
12 жовтня 2023 року набрав чинності Закон України № 3384-ІХ «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану», відповідно до якого відновлено електронне декларування та відкритий доступ (з урахуванням безпекових заходів) до реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Роз'ясненням Національного агентства з питань запобігання корупції від 10.01.2024 щодо фінансової доброчесності встановлено, що особи, які звільнились у період з 01.01.2023р. до 11.10.2023р. (включно) подають:
1) декларацію за 2021 рік (щорічну декларацію з позначкою «я продовжую виконувати функції держави або місцевого самоврядування» або кандидата на посаду - за потреби та якщо відповідна декларація не подана раніше) - до 31.01.2024;
2) щорічну декларацію з позначкою «я продовжую виконувати функції держави або місцевого самоврядування» за 2022 рік (якщо така декларація не подана раніше) - до 31.01.2024;
3) декларацію при звільненні за період, не охоплений раніше поданими деклараціями - до 31.01.2024;
4) декларацію з позначкою «я припинив(ла) виконувати функції держави або органу місцевого самоврядування (після звільнення)» за 2023 рік - до 31.03.2024.
Згідно даних публічної частини Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, ОСОБА_1 подала декларацію особи, яка припинила діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, за 2023 рік тільки 01.04.2024 о 21 год 17 хв, тобто несвоєчасно.
У відповідності до статті 68 Конституції України кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.
З приводу несвоєчасності подачі електронних декларацій ОСОБА_1 пояснила, що причинами несвоєчасного їх подання слугувала несправність ноутбуку та тривалі блекаути.
В судовому засіданні ОСОБА_1 свої пояснення підтримала, на запитання суду повідомила, що будь-яких непереборних поважних причин, які перешкодили їй вчасно подати відповідні декларації, не мала.
Прокурор просила притягнути особу до адміністративної відповідальності за вчинення нею адміністративних правопорушень, передбачених ч.1 ст.172-6 КпАП України, оскільки вважає, що в діях ОСОБА_1 вбачаються ознаки адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією. Надала письмову промову.
Заслухавши особу, яка притягається до відповідальності, прокурора, дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступного висновку.
Відповідно до ст.245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом. Відповідно до ст.280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадській організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 з 10.05.2022 року по 02.03.2023 року провідним спеціалістом сектору туризму та охорони культурної спадщини Управління культури та туризму Житомирської обласної державної адміністрації (наказ №4-к від 09.05.2022 року, наказ №22-к від 01.03.2023 року).
Відповідно до ч.2 статті 45 Закону України «Про запобігання корупції», особи, які припинили діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, або іншу діяльність, зазначену у пп. «а» і «в» п.2 ч.1 ст.3, зобов'язані наступного року після припинення діяльності подавати в установленому ч.1 цієї статті порядку декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік.
Згідно даних з Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави та місцевого самоврядування, ОСОБА_1 подала відповідну декларацію 01.04.2024 року о 21год 17хв, тобто несвоєчасно. Поважних причин, які б унеможливили подання декларацій у визначений законом строк, ОСОБА_1 суду не наведено і доказів на їх підтвердження не надано.
Оцінивши досліджені у судовому засіданні докази у їх сукупності, суд приходить до висновку, що ОСОБА_1 , будучи суб'єктом відповідальності за корупційні правопорушення, в порушення вимог статті 45 Закону України «Про запобігання корупції», несвоєчасно без поважних причин подала декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, яка припинила діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, за 2023 рік, чим вчинила адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст. 172-6 КУпАП. Факт несвоєчасного подання декларацій підтверджено матеріалами справи і належними, допустимими доказами не спростований.
Враховуючи вищевикладене, безпосередньо дослідивши додатково письмові докази, заслухавши пояснення учасників процесу, суд приходить до висновку, що в діях ОСОБА_1 міститься склад адміністративного правопорушення, відповідальність за яке передбачена ч.1 ст.172-6 КУпАП. Обставин, що обтяжують відповідальність правопорушника, в ході розгляду справи не встановлено.
Враховуючи особу та характер вчиненого правопорушення, суд накладає адміністративне стягнення в межах санкції ч.1ст.172-6 КУпАП у виді штрафу, в мінімальному розмірі.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст.36, 247, 283, 284 Кодексу України про адміністративні правопорушення, Законом України «Про запобігання корупції», -
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , визнати винною у вчиненні правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП, та накласти адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 (вісімсот п'ятдесят) гривень.
Штраф стягнути на рахунок: Отримувач коштів: ГУК у Житомирській області;/Житомир обл./21081100, Код отримувача: 37976485, Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), Код банку отримувача: 899998, Рахунок отримувача: UА228999980313090106000006797, Код класифікації доходів бюджету: 21081100.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави в особі ДСА України судовий збір у розмірі 605 гривень 60 копійок. Отримувач коштів: ГУК у м. Києві/м.Київ/22030106, Код отримувача (код за ЄДРПОУ): 37993783, Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), Код банку отримувача(МФО): 899998, Рахунок отримувача: UA908999980313111256000026001, Код класифікації доходів бюджету: 22030106.
Постанова може бути оскаржена до Житомирського апеляційного суду через Корольовський районний суд м. Житомира протягом десяти днів з дня її винесення.
Cуддя Л. С. Шимон